Kamerlid Van Eysden sprak over middenstandsnota NORMA Algemene beeld is momenteel beduidend gunstiger Door Eendracht Verbonden uit harde noodzaak geboren VULPENKLINIEK Voorschotens raad keurde bouw gymlokaal goed Nu spoedig nieuwe brug bij de voormalige tol? NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 ZATERDAG 6 MAART 1954 Wijk IV A.R. kiesvereniging Te veel overheidsbemoeiing is niet gewenst De middenstand is tegenwoordig een moeilijk te definiëren groep, aldus de heer H. van Eysden uit Rotterdam, lid der Tweede Kamer, die gisteravond voor wijk IV van de A.R. kiesvereniging „Nederland en Oranje" in De Doelen een belangwekkend betoog hield over de onlangs ingediende mid denstandsnota. Vooral nu men de laatste tijd onderscheid maakt tussen de „oude" middenstand (ondernemers in het kleinbedrijf in de niet-agra- rische sector) en de „nieuwe" middenstand (in 't algemeen de beter ge- salarieerden). beleid, de credietverlening. het belang van middenstanders zich aan te sluiten, het cadeaustelsel moet wettelijk worden geregeld en er moet een nieuwe regeling komen voor het afbetalingssysteem. Uiteraard heeft de nota betrekking op de ..oude" middenstand, die een niet on belangrijke omvang heeft in ons land: achttien procent van de in het Neder landse bedrijfsleven werkzame personen vinden hun bestaan in een middenstands onderneming (van minder dan elf perso nen) en 93 procent van alle niet-agrari. ache bedrijven zijn middenstandsonder nemingen De middenstandsnota draagt niet het karakter van een wetsvoorstel, aldus spr.. maar geeft een analyse over de betekenis van de middenstand, een uiteenzetting over het tot dusver gevoerde beleid een beschouwing over de toekomstige politiek. De heer Eysden raadde een stige bestudering van de nota aan er viseerde voorts de resultaten hiervan tijdig aan de volksvertegenwoordiging mede te delen. Spreker noemde de nota een belang rijk stuk. dat een goede basis kan vor men voor een gesprek tussen volksver tegenwoordiging en regering. Al is de sa mensteller, dr Veldkamp, staatssecretaris van Economische Zaken, er niet in ge slaagd alle vier de groepen van de mid den-stand te beschouwen: de handel, het ambacht en de kleine nijverheid, de horecabedrijven en de kleine verv bedrijven en bedrijven voor hulpver lening in het algemeen. Te veel Inzake de belasting meende spr., dat de moeilijkheden op dit gebied vopr de middenstand door de rege ring worden onderschat. De conclusie Randbedrijven De nota schenkt namelijk slechts dacht aan de volgende groepen: kruide niers. slagers en de textielhandel. Achter eenvolgens heeft 56. 69 en 77 procent deze groepen een jaarinkomen van f 3.000 of meer. Het eigen kapitaal is schrikba rend achteruit gegaan en de midden- sta ndabedrij ven zijn dus in belangrijke mate aangewezen op vreeend kapitaal. Er woirlt in de nota onderscheid ge maakt tussen twee «oorten bedrijven: de volwaardige ondernemingen en de „rand bedrijven" met een onderbezetting, waar van de ondernemer zijn capaciteiten niet voor honderd procent tot gelding kan brengen. Het gezinsinkomen van de rand bedrijven is moeilijk vast te stellen, dat vele ondernemers hiervan reven diensten hebben (bijvoorbeeld als v< keringsagent). Als een ander nadeel van de nota. noemde spr. het feit, dat ze slechts situa ties tekent over steeds één jaar, zodat overzicht van de ontwikkeling en daarmee gepaard gaande voor- of achter uitgang niet kan worden gegeven. Onderschat De heer Van Eysden concludeerde der meer. dat de nota geen oplossin-g biedt voor de kleine ondernemingen. Aan de andere kant stelde hij echter de vraag: la dit de taak van de regering? Want, aldus spr.. Iemand die ondernemer wordt, kiest een zelfstandig beroep, dat echter be paalde en soms grote risico's draagt, door dat zich ln de handel velerlei fluctuaties kunnen voordoen. Nader ging «pr. in op verschillende conclusies van de nota: het cijfermateriaal over de middenstand moet aanmerkelijk worden uitgebreid, de productiviteit moet worden bevorderd en voorts moet dacht worden besteed aan 't vestigings- Sprookjesreis in Casino Een koningin reist om de wereld Nog Is de reis van koningin Elisabeth van Engehuid met baar gemaal langs vele Britse onderdanen over de hele re ld niet ten einde, of J. Arthur Rank is er als de kippen bU om ons een kleur rijk verslag van die tocht voor te settcn. In technicolor ontrolt zich deie sprook jesreis door gebieden, die uitmunten in natuurschoon en oude gebruiken. De voorbereidingen voor deze filmre-| portage zijn zonder twijfel zeer intens geweest. De camera laat ons niet alleen de officiële ontvangsten zien, n ce tot nieuw leven gebrachte oude gebruiken van inheemse volksstam men. In deze film blijkt wel overduide lijk dot de exotische dansen, die in veel zoetelijke sprookjes over de Stiüe Zuidzee zijn verwerkt, eigenlijk hope loze kitsch zijn. De dansen Maori's uit Nieuw Zeeland bijvoorbeeld zijn van een dergelijke natuurlijke gra tie. dat men deze delen van de reportage graag nog wat uitgebreider had gezien. Wellicht het indrukwekkendst is de ontvangst van koningin Elisabeth door die andere vorstin, die zoveel indruk op het kroningsfeest in Londen heeft ge maakt. koningin Zelote van de Tonga eilanden. Het Ls een reportage geworden zoals men er niet veel ziet. ..Een konin- gin reist om de wereld" is een gang naar het Casinotheater meer dan waard. Wiener Blut nogmaals in Leiden Zo groot was de belangstelling voor de vorige uitvoeringen van Wiener Blut door de Hoofdstadoperette, dat gisteren nogmaals een uitvoering van dit befaam de werk van Johann Strauss schouwburg moest worden gegeven. Ook nu weer is het een doorslaand succes ge worden. Voorlopig is het de laatste maal, dat dit aantrekkelijke muziekwerk Leiden te horen en te zien is geweest. Een dokter nodig De Zondagsdienst van de huisartsen te Leiden wordt waargenomen door de dok ters Van Alphen. Den Haan, Jasperse. Stoffers en Verbrugge. Welke Apotheek? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt terdag 6 Maart te 13 uur tot Zaterdag 13 Maart te 6 uur waargenomen door de apotheek Herding en Blanken. Hogc- woerd 171. tel. 20502; en door apotheek Re ijst, Steenstraat 35. tel. 20136; te Oegst- geest door de Oegstgeester aptotheek. Wilhelminapark 8, tel. 26274. van de nota is over het algemeen voortzetting van het tot dusver ge voerde beleid. Afwijzend staat de nota ten opzichte van de „bescher mende politiek". Dit zou een zeer diep ingrijpen van de overheid in het bedrijfsleven betekenen. Volgens sommigen i« de kern van middenstandsvraagstuk te veel onderne mingen. aldus spr.. en de oplossing hier voor zou zijn het invoeren van het alge meen behoefte-element bij de vestiging. Deze gedachte is echter gebaseerd op de stelling, dat er al te veel ondernemin gen zijn, dus zou in eerste instantie een sanering van de bestaande bedrijven moe ten worden toegepast. Dit zou echter een te grote overheidsbemoeiing betekenen Volgens spr. is een sanering bij een nood toestand in sommige bedrijfstakken ech ter wel als een tijdelijke oplossing te aan vaarden. Er volgde een levendige discussie over dit actuele onderwerp. De vergadering stond onder leiding van de heer G. Zwieten. In de vacature Brandt werd de heer H Bol 'Jan van Goyenkade 8) tot bestuurslid gekozen. Agenda voor Leiden Zaterdag Oud-Poelgeestontmoetingsweekelnde oor dichters en schrijvers. Schouwburg, 8 uur; uitvoering Leldse gymnasiastenbond (opvoering van „Jeugd" in C. A. Puget). Grote zaal Stadsgehoorzaal, 8 uur O. populair concert door het RotL Philh. Orkest o.l.v. Eduard Flipse, solist: Paul Niessing (piano). Zondag Zuiderkerk, 8 uur: De Kerk spreekt lar buiten, ds G. Toornvliet over gM vielen uit Gods hand". Maandag Schuttershof, 8 uur: vereniging oud-leerlingen ambachtsschool, filmavond Nederlands Fabrikaat. De Doelen, 8 uur: Leidse amateur- fotografenvereniging, kleuren-projectie- avond. Leldse Volkshuis, 8 uur: voortzetting an cursus „Keukengeheimen". Steenschuur 6. 8 uur: ledenvergadering an „De Natuurvriend". Dinsdag Rijksmuseum van oudheden, 8 uur: le zing door dr W. C. Braat over „Pompeji Herculaneum". Schouwburg, 7.45 uur: Leids Acade misch Kunstcentrum, Compagnie des Quatres met „Huis Clos" van Jean Paul Sartre. Antonius-clubhuis, 8 uur: Leidse kok- school, opvoering van „De spooktrein" ?or Amsterdamse Comedie. Casino, 9.15 uur: filmstudiekring K. en Frans programma met als hoofdfilm „Le naissance du Cinéma". Tentoonstellingen Lakenhal, 104 uur: werken van leden Ars Aemula Naturae (t.m. 12 Maart). De werkloosheid in Leiden Op 27 Februari stonden bij )iet Arbeids bureau Leiden 1468 geheel werklozen in geschreven. térwijl daarenboven 120 per- bij diverse werkvoorzieningsobjec- ten tewerkgesteld waren. Het totaal be schikbare aanbod geheel werklozen plus arbeiders werkobjecten bedroeg derhalve 1588. Ten opzichte van de vorige stand betekent dit een daling van 107, welke voornamelijk is toe te schrijven de plaatsing van een aantal grond werkers in werk van zeer korte duur en losse arbeiders in diverse bedrijfs takken voor werk. dat stagnatie heeft on dervonden door de vorstperiode. Een vergelijking met het overeenkom stige tijdstip in 1953 wijst uit, dat het algemene beeld thans beduidend gunsti ger is. hetgeen uit de standcijfers blijkt, n.l. 2177 per 28 Februari 1953 tegen 1588 per 27 Februari 1954. Een voordelig ver schil van 589. De vraag naar arbeiders vertoonde een lichte dahng n.l. van 161 tot 139. als ge volg van het voldoen van een aantal aan vragen om jeugdig personeel en losse ar beiders. In hoofdzaak is de vraag nog altijd gericht op jeugdigen 15 tlm 18 ,Nieuw Leven" vierde prettig feest Het 36ste jaarfeest van de arbeiders muziekvereniging „Nieuw Leven", dat gisteravond in de Stadsgehoorzaal werd gehouden, zag de voorzitter, de heer J. Beurse, meer als een intiem familiefeest. Daarom was de zaal gevuld met alleen leden, donateurs en genodigden, iren afgevaardigden van de Drie Octobervereniging. K. O. en vele zus- Ierverenigingen aanwezig. De heer Beur- riep vooral de jongeren op zich als lid op te geven. Het merkwaardige schijnsel doet zich namelijk voor, dat de leeftijd van leden van zang- en muziek verenigingen meestal zo om de vijftig j< draait. Spreker maakte tevens van de gelegen heid gebruik het bestuur van K. O. to bedanken voor de organisatie van het amateur-festival. Dat de belangstelling het publiek hiervoor niet zo groot heeft beslist niet aan K. O. ge- feestprogramma werd verzorgd door „Cabaret Dansant" o.l.v. Frans Nienhuys. Met werkelijk verbluffende staaltjes van kracht, stijl en lichaams- beheersing openden de Osmani's mei parterre-acrobatiek dit met vaart ge brachte programma. Lily Rost zong en kele levensliedjes en het Orkest Freddy Hull gaf muzikale show te zien. het publiek zichtbaar cn hoorbaar ge noot. Een tweetal sketches van Fr. Nien huys en Lily Rost deden het ook wel met conferences van Frans Nienhuys werd dit alles tot een vlot geheel ge maakt In de gehoorzaal Matthaeus Passion op 7 en 8 April Evenals vorige jaren brengt de Christ. Zangvereniging ..Ex Animo" te Leiden ook dit jaar weer de Matthaeus Passion J. S. Bach in onverkorte vorm. Ve len worden weer in de gelegenheid ge steld dit beroemde meesterwerk te be luisteren. Medewerkenden hieraan zijn: Dora van Doorn-Lindeman, sopraan; An- Woud, Alt; Reinhard van Randwijk, Tenor, Evangelist, Gerard v. d. Berk. Tenor; Anton Eldering, Bas. Christus partij; Meine Pot. Bas; Hans Schouwman, Clavecimbel; M. Zonnebcld, Orgel; Mase Werner, Viola da Gamba; het Rotterdams Philharm. Orkest; Gemengd- en Jongens koor „Ex Animo". Het geheel onder lei ding van Herman de Wolff. uitvoering zal geschieden op Woensdag 7 en Donderdag 8 April in de Stadsgehoorzaal, aanvang 19.15 uur. Wereldgebedsdag in de Hooglandse kerk De eerste Vrijdag in de Lijdensweken Is de wereldgebedsdag. Gisteren werden in 118 landen, over de gehele wereld ver spreid. gebedssamenkomsten gehouden. Ook in Leiden en omgeving vonden zulke diensten plaats. In Leiden was de Hoog landse kerk de plaats van samenkomst. Voordat de eigenlijke dienst begon her dacht ds E. B. A. Poortman de onlangs overleden Sarah Chakko, de vrouw, die veel heeft gedaan voor het tot «tand komen van de wereldgebedsdag. De we reld heeft veel verloren in deze vrouw, die haar leven aan Christus wijdde, zo zei da Poortman. Ter inleiding van de dienst sprak zij vervolgens over de betekenis en de waar de van het waarachtige gebed. Hierna lazen da Poortman en da M. H. van Ever- dinge beurtelings de liturgie, die dit jaar tot onderwerp had: „Leven en overvloed in Christus", naar de tekst: Ik ben ge komen. opdat zij leven en overvloed heb ben (Joh 10:10). Het diaconessenkoor verleende mede werking aan de dienst. Jaar. Vooral aan kantoorbedienden, onge schoolde voor de metaal- en textielindu strie bestaat grote behoefte. Voor volwas senen bestaat plaatsingsmogelijkheid ir de metaalindustrie en aanverwante be drijfstakken. Het aantal werkloos Ingeschreven vrou wen daalde en bedroeg op 27 Februari 1954: 150. De vraag naar vrouwelijke arbeids krachten bleef gelijk en bedroeg 226. Aan huishoudelijk personeel blijft grote be hoefte bestaan, terwijl daarnaast ge plaatst zouden kunnen worden: verkoopsters, administratief personeel (ty pistes), naaisters, leerling naaisters, stik- sters en ongeschoolden in diverse be drijfstakken. Jonge Duitsers in Leiden De Donderdag is voor de jonge Duit sers. die thans een bezoek van een week aan Leiden brengen en bij leerlingen de Chr. kweekschool zijn ondergebracht, wel een afwisselende dag geweest, 's Mor gens woonden zij een gymles van de heer Kouwenhoven en een zangles heer Hanegraaf bij. In de tekenzaal werd een lezing gehouden door de heer Ketting over het Hollandse polderland, over de Haarlemmermeer en over de Zuiderzee werken. Hij liet de Duitsers Leiden als het centrum van Rijnland. 's Middags zou er eerst een lezing door prof. Kolf van het instituut voor de tro pen worden gehouden, maar bij ontsten tenis van de professor vertelde dr Schilp iets over de verschillen tussen de Neder landse en de Duitse onderwijsinstellingen. Ook kwam onze onderwijsvernieuwing hierbij ter sprake. Na deze lezing ging men naar het ethnologisch museum, waar men de afdelingen Java en Nieuw-Guinea bezocht. 's Avonds werd een culturele avond ge houden. Vele leerlingen van de kweek school gaven daarbij iets ten beste. Aan het eind van de avond zongen de gasten enige Duitse volksliedjes. Vandaag zijn de Duitsers In Amsterdam geweest. Maandag zou men de Lakenhal en de Pieterskerk bezoeken. Geveilde percelen s j. c. i Eek Ten overstaan t Leiden. Huis en erf Oude Vest 231 in bod f3600 koper J. C. Uylenbroek te Leiden voor f 3602). Huis met tuin en erf Haarlemmerweg 63 B in bod f 3.350, koper M. van der Hoogt te Leiden voor f 3350. VALKENBURG Jaarfeest M.V. en CJ.M.V. Ondanks het feit. dat er verschillende bijeenkomsten in de loop van deze week geprojecteerd, mochten de meis jesver. ..Blijde Stemmen" en de C.J.M.V. „Efeze 610a" zich tochi in een ver blijdende belangstelling -verheugen, toen zij Donderdag- en gisteravond haar jaar vergadering hielden in zaal De Vries. Ds Lekkerkerker bad de leiding wees m zijn openingswoord op het eeuw feest van het Chr. jongemanmenverbond. waaraan bij ook persoonlijk veel te dan ken heeft- De na aim ..Blijde Stemmen" garf volgens hem. de blijdschap aan. die het kenmerk mag zijn van dit jeugd werk. terwijl het woord uit Efeze 6 t oproep was tot een krachtig belijden. De jaarverslagen gaven een overzicht van de werkzaamheden- Op allerlei wijze tracht men ook die jongeren tot activiteit te brengen- De kas van beide verenigin gen bleek een ruiim batig saldo te be vatten- Ds D. Veldkamp. Hervormd predikant in Den Haag. vroeger te Valkenburg, sprak een propaganda woord; waarin duidelijk liet uitkomen het verschil werkwijze der afdelingen van nu van vroeger. Leden van de veremgmgen voerden daarna het toneelstuk „Een weg aller wegen" op. Een woord van lof voor de manier, waaróp deze jongeren dit moe: lijke stuk over het voetlicht brachten, is zeker op zijn plaats. Op de tweede avond sprak de heer M- M- Vóge. voorzitter van de ring Val kenburg, het propagandawoord VOORHOUT Spoorwegovergang De werkzaamheden tot verbreding van de spoorwegovergang zijn in volle gang. Men verwacht, dat het werk voor het exportseiaoen zal klaar komen. O EGSTGEEST Zangersavond in de Gerei, kerk Niet minder dan zeven koren zullen zloh Woensdag laten horen in de Geref. Kerk te Oegstgeest, waar dan een zan gersavond wordt gegeven onder auspi ciën van de Ring Leiden en omstreken van Chr. gemengde zangverenigingen, waarvan de heer G. Goedhart te Hazers- woude voorzitter is. De heer Hans Boelee komt met drie koren, „Zingt den Heere" van Zoeter- woude. „Concordia" van Noordwjjker- hout en „Die Rhijnsangers" van Oegst- geest-Mors. Voorts het koor van de Ned. Protestanten bond te Alphen aan den Rijn en de koren „Halleluja" uit Leiden en „Zang zü onze leus" uit Voorschoten o.l.v. mevrouw Stenz-Lening. Aan het slot van de avond zullen de drie koren van de heer Boelee twee Engelse kerk liederen ten gehore brengen. Ongetwijfeld een avond vol kunstgenot waarvoor iedere aanbeveling overbodig is. Ds B. C. Visser van Oegstgeest hoopt het slotwoord te spreken. Film en jeugd Op uitnodiging van de afdeling van de commissie voor huishoudelijke en ge- zinsvoorliohting zal Dinsdagavond in de zijzaal van de Willem de Zwljgerkerk mej. mr L. H. Gallois. secretaresse van het Instituut Film en Jeugd, een lezing houden over dit onderwerp. Zondagsdienst De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door de dokters F. W. N. Hugenholtz. Wilhelminapark 2, tel. 20390 en J. J. Lanen-Baron, Anna van Burenlaan 1, tel. 21619. RUNSBURG Predikbeurten Herv. Gemeente: Grote Kerk 10 u. ds Van Gosliga. 5 u. ds Groenewoud; Kleine Kerk 10 u. ds Groenewoud-, 5 u. ds Van Gosliga. (Advertentie) Voor Centrale Verwarming F. Wed. H. J. Grimbergen VLIET N.Z. 19-20 RIJNSBURG SASSENHE1M Zondagsdienst De Zondagsdienst van de huisartsen wordt waargenomen door dokter Horre- vorts. Prot. Bond Morgenochtend half 11 spreekt voor de afdeling van de Ned. Protestantenbond alhier mej. A. J. L. Bouwmeester. Viji-en-zestig jaar oud Aanvankelijk een ziekenkas, nu voor alle bloemliethebbers Wie de betekenis van het 65-jarig bestaan van de Leidse tuiniers- en bloemistenvereniging Door Eendracht Verbonden wil vatten, moet zich in gedachten verplaatsen naar de winter van 1889. In de woning van de heer D. F. Boekee te Leiden waren 's avonds enige warmoezeniers en knechten bezig onder het licht van een grote petroleumlamp lelietjes van dalen uit te zoeken, heid hadden het insigne op de achterkant van hun revers te dragen). Maar ln ieder geval kon op 29 Januari 1894 het vaandel worden ontrold. s zelfs Zij deden dit iedere avond, want ters werd vaak heel weinig en son niets verdiend. Dat heeft de mannen on der de petroleumlamp aan het denken gezet. Ook het feit. dat bij een ziekte dikwijls niets werd uitbetaald hield hen bezig. Een goed idee rijpte bij deze man nen en het resultaat was de oprichting van D.E.V. op 5 Maart 1889 gisteren dus 65 jaar geleden. Het doel van deze vereniging was aan vankelijk alleen het uitkeren van gelden bij ziekte van de arbeider, al gauw kwam daar nog het uitbreiden van de vakkennis en de algemene ontwikkeling bij. De he ren F. Schild en F. Bolt waren respec tievelijk de eerste voorzitter en secre taris. Spoedig kreeg de vereniging een eigen insigne; dit werd voor sommige leden vgn 1890 af een „kostbaar" kleinood. Toen werd namelijk een banierkas gevormd; deze werd onder meer geapekt door boe ten: tien cent voor het niet aanwezig zijn (geen enkele reden voor het niet-ver- schijnen gold als excuus), vijf cent voor het te laat komen en drie cent voor het niet zichtbaar dragen van het insigne (dat „zichtbaar dragen" is er later bijge komen. omdat sommige leden de aardig- de nieuwste Norms's zijn bunnen 3-, 4- en 6-kleuren potloden Vol Automatisch fraaie modellen NU OOK VOOR DAMES vanaf 11,95 C. Wolfslag - Breestraat 145 Op die dag werd ook de eerste ere voorzitter geïnstalleerd, namelijk de heer A. J. van Laren. Deze werd op 5 Maart 1899 opgevolgd door de heer J. G. Balle go. die in Januari 1912 weer werd opge volgd door de heer Jan Kriest J.zi tegenwoordige erevoorzitter is de heer Joh. Jonker. Om nu nog een paar mijlpalen in het verenigingsleven te noemen: in 1895 nam men voor het eerst deel aan de 3 Octo- ber-optocht; in 1896 werd voor het eerst de traditionele verloting van planten ge houden; in 1900 de eerste tuinbouw-c sus. in samenwerking met Tuinbouw Plantkunde, en in 1909 de eerste kweek- wedstrijd. Op M Juni 1922 ging men een fusie met de Leidse Ziekenkas, waardoor dus een van de doelstellingen van de vereni ging verviel, en een jaar later konden ook niet-vaklieden lid worden. In zekere zin heeft D.E.V. 'thans twee jubilarissen: de heer J. v. d. Berg, die reeds van 21 Augustus 1912 af secretaris is, en de heer A de Bruin, die in 1936 penningmees ter werd. De heer J. H. Smit is van 1944 af voorzitter. Reeds in 1952 werd een feestcommissie benoemd voor de herdenking .van het 65- jarig bestaan, volgende week Zaterdag avond om half acht in de Burcht. De heer W. Dool is voorzitter van deze miS9ie. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Jacobus H„ z. v. H. FUppo en A. A. Mulder; Hendrik, z. v. C. Paauw en W. van Weeren; Louisa G., d. v. H. F. Simonis en A. J. van den BeTghe; Jan netje. d. v. W. K. van Rossum en C. W. Bolstier; Adriana C.. d. v. G. Hulsbos G. Oudshoorn; Anna. d. v. J. Heemskerk en A. de Vries; Cornelia H. L. M„ d. P J Zoutendijk en L. W. Schrijer. OVERLEDEN; A. N. van Nes. vrouw, 92 jaar. Papelaan wordt dit jaar nog doorgetrokken De raad, die gisteravond in openbare zitting bijeen was, heeft de vrij lange agenda, met twee onderbrekingen, zonder bijzondere moeilijkheden door gewerkt. Zoals wel meer gebeurt, veroorzaken schijnbaar minder belang rijke voorstellen soms onverwachte discussies. Zo zijn bijvoorbeeld gister avond heel wat woorden gebruikt in verband met de mechanisatie van de bevolkingsadministratie. Overigens bleven alle discussies in de vertrouwde aangename sfeer en alle voorstellen werden aangenomen. benoemde lid van de raad. drs J. R. EysinkSmeets, door een daartoe be- Burgemeester Van der Hoeven kreeg bij het aan de orde stellen van de notulen de niet alledaagse beslissing te ne de notulen van de vorige vergadering tot de volgende aan te houden. De heer Pels had zóveel aanmerkingen te maken op de notulen (die met behulp van wire-recorder worden samengesteld!) dat hij, ter wille van een vlotte afwerking van de agenda, voorstelde deze rj schriftelijk ter kennis van de voorzitter te brengen, hetgeen deze accepteerde. De nota van B. en W. bij de ingekomen, stukken, waarin nadere gegevens w verstrekt over de woningnood in de ge meente, bracht de heer Korthals tot het indienen van een motie aan B. eiT waarvan de inhoud in het kort hierop neerkomt, dat gezien het ongunstige percentage van het woningtekort in i gelijking met andere gemeenten B. W. er bij de hogere bestuursorganen met de grootste kracht op zullen blijven aan dringen het bouwvolume voor de gemeen te Voorschoten te vergroten. De heer' Korthals verklaarde uitdrukkelijk met deze motie alleen te bedoelen het college van B. en W. te steunen. De leden stemden met deze motie in; alleen de heer Pels maakte zich blijkbaar bezorgd over de verdeling van het bouw volume en drong aan op gemeentelijke woningbouw, waarop de heer Korthals opmerkte, dat het verstandiger zou te trachten eerst de grotere koek te pak ken te krijgen, alvorens over de deling te gaan kibbelen. De heer v. d. Hulst, gewend een zaak niet los te laten alvorens een bevredigend antwoord te hebben gekregen, had geen vrede met het voorstel tot subsidiëring met 35 van de Hollandse maatschappij van landbouw voor een te stichten land bouwschool in Lelden. Uit de discussie bleek, dat de redactie van het verzoek niet erg duidelijk was, zodat nadere in formaties zullen worden ingewonnen. Nadat de geloofsbrieven van het nieuw RAAD VAN WARMOND Herbestrating van hele Sweilandstraat wordt voorbereid De gemeenteraad kwam gisteravond onder voorzitterschap van jhr mr L. M. E. von Tisenne in voltallige vergadering bijeen. Bij de ingekomen stuk ken was wederom aan de orde gesteld het verzoek van de heer J. G. de Jong om nog een strook grond naast zijn woning aan de Jan Steenlaan te kunnen kopen. In de vergadering van 21 Januari hadden B. en W. voor gesteld hierop afwijzend te beschikken, omdat het ter plaatse opgestelde verkavelingsplan deze verkoop niet meer toeliet. Over dit voorstel staak- ten de stemmen toen. De heer Willemsen (KVP) vond het toch wel gewenst deze zaak nog eens met betrokkenen door te spreken. Hij stelde de vraag of hier geen taak lag voor de commissie voor de bouwplannen en het uitbreidingsplan. De voorzitter antwoord de, dat de aantijgingen, ln het adres van dhr De Jong geuit, al reeds eerder uit gepraat waren met betrokkenen. Voor ge noemde commissie lag hier z.i. geen taak. omdat het over grondverkoop gaat en niet over bouwplannen. Na nog een korts discussie ging men over tot stemming over het afwijzend voorstel van B. betreffende het opnieuw bespreken deze zaak met de heer De Jong. Zeven leden stemden tegen dit voorstel en vier vóór. B. en W. zullen daardoor deze kwes tie opnieuw met de heer De Jong gaan bepraten. Het Missie-college St. Willibronf te Katwijk en het college van het H. Kruis te Uden kregen voor 1954 ieder f 100 sub sidie toegewezen ln de onderwijskosten van twee leerlingen uit Warmond, die aan deze colleges hun priesteropleiding ge nieten. De vergoeding van het vakonderwijs in de R.K. Meisjesschool zal voortaan uitgekeerd worden naar tien lesuren per week. Nog twee subsidie-verzoeken wer den ingewilligd. De Holl. Maatschappij van Landbouw krijgt maximaal f35 per jaar voor elke Warmondse leerling, die op te richten Landbouwschool in Lel den zal gaan bezoeken. De Cornelius Mu- slusstichting te Leiden verwierf vooi 1953 een subsidie van f2.50 voor elke Warmondse leerling. De Raad was voorts eenstemmig van mening, dat de grote behoefte, welke hier nog bestaat aan woonruimte en de eerst volgende Jaren nog wel zal bestaan, het niet toelaat, dat de Woonruinrtewet ook maar ten dele voor deze gemeente buiten toepassing wordt gesteld. De begroting voor 1954 van het zwembad Lommerlust werd goedgekeurd, terwijl over 1953 een subsidie hiervoor van f1800 zal worden uitbetaald. In de vacature van de heer Moorsel als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim werd be noemd de heer M. M. B. Pietcrse. LEIDERDORP Doktersdlenst De doletersdienst wordt waargenomen door dokter Hoefman. L1SSE Uitbreiding sportpark Het bestuur van het gemeentelijke sportpark acht de volgende voorzienin gen gewenst: 1 danleg derde voetbalveld, aanleg twee volleybalvelden, 3 egali seren en voorzien van een grasmat aaJ het resterende terrein. 4 aanleg van planting om het terrein. De kosten ►den begroot op f 32.000, waarvan eer drag voor rijkssubsidie in aanmerking komt, zodat de kosten voor de gemeen te f 22.000 zouden bedragen. B. cn W. stellen voor dit beschikbaar te stellen. Verlichting Herewer B. en W. doen het voorstel om het plan tot i^Jbeterlng van de verlichting van de Hereweg te gaan verwezenlijken. Voor verlichting van de trajecten bulten de bebouwde kom z(jn 127 masten gepro jecteerd, terwijl van Vreewijk tot de Laan van Rljckevorsel 50 lichtmasten worden geplaatst. Kosten: f 115.750. B. en W. stel len voor tot uitvoering over te gaan, wanneer het rijk minstens een derde de kosten zal dragen. Men hoopt op de helft. Voor de aanschaffing van twaalf schoolbanken en drie bordbankjes voor de School met de Bijbel werd het beno- "**Sde crediétnaar raming f 964.50 'rstrekt. Presentiegeld Over het volgende punt van de agen da: Verhoging van het presentiegeld van de raadsleden en de leden van raadscom missies ontstond een korte discussie. Na mens de financiële commissie deelde de heer Van Vliet (KVP) mede, dat hier tegen geen bezwaren uit financieel oog punt bestonden. De heer Van Schie (KVP) voelde er niets voor en ook de heer Willemsen (KVP) toonde zich niet enthousiast. Wethouder Dekker (AR) was van mening, dat aleen door dergelij ke kleine verhogingen het presentiegeld op het peil, overeenkomende met de ver antwoordelijkheid der leden, gebracht kon worden. Met aantekening, dat de heren Willemsen en Van Schie tegen we werd het voorstel aangenomen. B(J SPI coord-bevLnding door Ged. Staten zal het presentiegeld gaan bedragen voor de raadsvergaderingen f6 (thans f5) en voor de commissievergaderingen f3 (thans f2.50). Een nieuwe verordening voor de sala riëring van het gemeentepersoneel werd zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. Daar de regeling vóór een eigen ziekte kostenvoorziening voor ambtenaren ln Zuid-Holland, waarbij ook Warmond zich aangesloten had. voorlopig geen doorgang vinden, werd de tijdelijke gemeentelijke ziektekostenregeling voor een jaar ver lengd. Rekening De gemeenterekening 1951 werd vervol gens voorlopig vastgesteld. Deze rekening sluit op de gewone dienst met een na delig saldo van f 17.971 en op de kapitaal- dienst met een nadelig saldo van 583.112,12. Bij de rondvraag bracht de heer Sche pers (WD) de verlichting van het Oost einde ter sprake. Het bleek, dat dit reeds de aandacht van B. en W. had en dat de gemeente-architect hiervoor reeds plan- -en opstelt Herbestrating Op een desbetreffende vraag van HP heer Van Rijn (KVP) antwoordde de voorzitter, dat ook hij er voor niet alleen het eerste gedeelte, gehele Sweilandstraat te herbestraten. Het intensieve verkeer, vooral van bus- n. maakt dit ook z.i. noodiakelijk. Een ander zal nader uitgewerkt worden. De heer Van Vliet (KVP) kreeg te horen, dat de technische voorberei dingen voor de aanleg van de Warmonderhekbrug, reeds in vergevorderd stadium verkeren. Ad ministratief blijkt deze zaak nog niet geheel rond te zijn. Na de vergade ring zou de voorzitter de raadsleden hierover nader inlichten. Het nieuwe contingent voor de woning bouw zal nu wel spoedig bekend worden. Ged. St. hebben dienaangaande hun be slissing reeds genomen, zo deelde de voor zitter op een vraag van de heer Van Vliet nog mede. Besloten werd voorts nog. dat de raads vergaderingen in het vervolg behou dens noodzakelijke uitzonderingen iedere derde Dinsdag van de maand ge houden zullen worden. noemde commissie waren onderzocht, rapporteerde de heer Griffioen dat deze in orde waren bevonden en dat tot toe lating werd geadviseerd. De hierna aan de orde gestelde kwestie Badhuis leverde geen moeilijkheden op, zodat een verordening werd vastgesteld op de heffing en invordering van de rech- van het badhuis, wat de gemeente voordeel oplevert van ongeveer 300 per jaar aan bespaarde omzetbelasting. Verder zullen nu in het badhuis voor ƒ2000 enkele verbeteringen worden aan gebracht. Het verkeerslokaal van de Vereniging Veilig Verkeer wordt nu ingericht in de voormalige kleuterschool aan de Veurse- weg. De heer Van Dodewecrd vond de huurvergoeding aan het schoolbestuur 250 per jaar vrij hoog. De heer Schrama had een tegengestelde opvatting gezien het feit. dat het schoolbestuur een nogere huur had kunnen krijgen als het jor andere doeleinden had verhuurd. De R.K. Vereniging tot bevordering in land- en tuinbouw- en landbouwhuis- houdonderwijs krijgt een bijdrage van iedere uit Voorschoten af komstige leerling in het netto-tekort van die school. Een perceel grond, groot 5635 m2 ln de Oranjepolder, zal voor ƒ14 per m2 wor den verkocht aan de N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse gemeenten. Geen blaam Dan kwam ter sprake het beschikbaar stellen van een bedrag van 0,10 per In- »r als bijdrage ln de saldo-kosten het onderbrengen van vee uit do rampgebieden bij verschillende boeren. Aan de organisatie van dat onderbren gen heeft wel wat gemankeerd, aldus de heer v. d. Hulst, maar de Voorschotens© boeren treft geen blaam. Vrijwel allen hebben geen kosten voor het onderbren- en van vee in rekening willen brengen. Het voorstel van B. en W. om een cre- let van ƒ1400 beschikbaar te stellen Dor mechanisatie van de bevolkings administratie werd na ampele bespreking de agenda afgevoerd, en W. hadden voorgesteld, om aan de aanschaffing van een dure machine te ontkomen, de administratie te laten in richten bij de ponskaartendienst van de N.V. Samsom. Voor eerste inrichting van dat kaartsysteem was een bedrag nodig ƒ1400, terwijl het samenstellen van opgaven afzonderlijk per dienstverrich ting zou moeten worden betaald. De heer Van Eist, blijkbaar goed op de hoogte van het werken met mechanische administratie, voerde een warm pleidooi het zelf aanschaffen van een instal latie. Volgens spr. zou het aanschaffen van een betrekkelijk eenvoudige machine (Citograf-methode), althans voor onze gemeente, komen op ongeveer ƒ18.000. De heer Van Oosten bleek niet zo erg enthousiast te zijn en achtte een derge lijke machine voor een gemeente als Voorschoten niet rendabel. Nadat ver- «chlllende sprekers zich pro en contra Padden geuit stelde de voorzitter voor het voorstel van de agenda af te voeren, ten einde deze kwestie nader te be studeren. Zonder bezwaren werden crodieten ver leend voor het inrichten van twee stem lokalen, alsmede voor het aanschaffen ilmachine en een schrijf machine. Besloten De behandeling van het voorstel tot toekenning van een vergoeding voor het onderhoud van de noodslachtplaats werd op verzoek van de heer v. d. Hust onderbroken door een korte besloten zitting. Naar de heer v. d. Hulst hierbij opmerkte betrof dit een technische kwestie. Het voorstel tot beschikbaarstelling in een crediet van ƒ106.000 voor de bouw van het tweede gymnastieklokaal voor de heer Fortanier alleen maar reden om te juichen. Trouwens, meer leden spraken hun genoegen hierover uit. De heer Korthals bracht bijzonder dank wethouder Dekker ln verband met de besprekingen met de architecten, de heren Laurentius, de leden van de com missi e van openbare werken en de heer Scheepmaker (gymnastiekleraar). Het gebouw zal, aldus de heer Korthals, een sieraad voor onze gemeente zijn. Bij de rondvraag vestigde de heer Van Dodeweerd de aandacht op de slechte afrastering van het terrein bij de halte Wijngaardenlaan. Dit is, vooral in het donker, een gevaar voor de voorbij gangers. De heer Pels verklaarde teleurgesteld te zijn over het antwoord van B. en W. op de door hem gestelde vragen omtrent extra uitkering voor brandstoffen gedurende de bijzonder koude dagen vóór enkele weken. De voorzitter merkte op, dat bij onderzoek was gebleken, dat deze extra-uitkering niet nodig was. De heer Van Oosten stelde voor de ver- goeding aan de wethouders, nu daarvoor j de m'ogelijkheid bestond, te brengen op ƒ1250 per jaar. Op deze aangelegenheid zal in de volgende vergadering worden teruggekomen. Tenslotte deelde de voorzitter mede, hiernaar gevraagd door de heer v. d. Hulst, dat het de bedoeling is, dat dit Jaar de provinciale weg Papclaan door- getrokken zal worden naar de Wijn- gaardenlaan. De heer Mol was niet op deze raads vergadering aanwezig. Zondagsdienst Dokter H. Olthuis, Leidseweg 179, telef. 2527 en zuster Van Driel. Wit-Gele Kruis. Leidseweg 132, telef. 2888, zijn belast met de Zondagsdienst. Bestuursverkiezing Vóór de lezing over handleeskunde werd in de vierde Nutsavond een zeer korte ledenvergadering gehouden. Daarin werd de heer W. Duijts Jzn. in de vaca ture mevr. Van Willigenburg gekozen, terwijl het bestuur werd uitgebreid met mevr. H. HemkesSchouts. Toneelavond Heednavorid half acht houdt dc Chr. Historische jongerengroep in het gebouw voor de Chr. belangen een toneelavond. Opgevoerd wordt ..Rimboe in Mokum".

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 4