Jlieuiue gtihsctfe (üeurant Lamel noemt drie condities voor wapenstilstand Aanval op de macht van Mao tse Toeng? Censuur en staat van beleg in Egypte spoedig opgeheven Atoomoorlog onwaarschijnlijk door groei luchtvaart Wist U Zuid-Holland heeft thans verdeeld woningen Aanslag op sultan Ben Arafa van Marokko III; ZATERDAG 6 MAART 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ6.40 per kwartaal; 2.15 per maand; ƒ0.50 per week. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Voor Leiden en Omstreken CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD .Staatvaftlcl) Is gMImn tngn tier! ia Icofienspact" Vier en dertigste jaargang No 9983 WAAROM EINDIGT GROEI VAN BOOM EN PLANT? INDO-CHINA IN FRANS PARLEMENT Sleutel voor een oplossing ligt in handen der Roden..." FRANKRIJK heeft eindelijk gereageerd op de rede van Pandit Nehroe, A de Indische premier, waarin deze de Vietminh in Indo-China en de Franse regering opriep, tot een vergelijk te komen. Joseph Laniel, de Franse premier, verklaarde gisteren in het parlement, dat hij voorwaar delijk accoord gaat met een wapenstilstand in geheel Indo-China. „Een staken van het vuren", aldus Laniel, „kan alleen het resultaat zijn van met zorg gevoerde onderhandelingen, waartoe wij slechts bereid zijn na overleg met de verbonden staten van Indo-China." Laniel kwam tot zijn verklaring, nadat de socialist Daniel Mayer zich had be klaagd over het lange uitblijven een regeringsverklaring over het voorstel van Nehroe. Premier Laniel noemde de volgende scherp gestelde voorwaarden bestand in Indo-China: 1. De ten moeten de delta van de Rode rivier ln Noord-Vietnam ontruimen en rondom Valse belastingaangilte Burgemeester van Hulst krijgt 1 maand De Middelburgse rechtbank heeft gis teren burgemeester B. A. Th. M. T. van de gemeente Hulst veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. De burgemeester was ten laste gelegd, dat hij bij het in vullen van zijn belastingbiljetten niet aangegeven zou hebben, dat hij in 1946 een bedrag van ƒ2400, in 1948 ongeveer 3600 en in 1950 nog eens 3600 verdiend zou hebben aan het in orde maken va administratie en het bijhouden var correspondentie voor een zakenman. Er was een gevangenisstraf van drie maan den geëist. Geheimzinnigheid rond Meine Pot Over de verblijfplaats van Meine Pot die veroordeeld was wegens de aanslag op de Indonesische militaire attaché Harjono en die nadien is ondergedoken, wenst minister Donker aan de Staten- Generaal geen mededelingen te doen. Als reden hiervoor geeft hij op, dat in het belang van het onderzoek geen ge gevens openbaar gemaakt kunnen worden. Opdracht aan Ballast Mij Versnelde tunnelbouw in Velsen Reuzenkarwei wellicht midden 1957 voltooid De Amsterdamse Ballast Maatschappij, die reeds enige tijd bezig is met werk zaamheden aan de Zuidkant van de tun nelbouw te Velsen, heeft nu opdracht ge kregen voor het gehele Zuidelijke ge deelte. Bovendien heeft de maatschappij nu ook de definitieve opdracht ontvan gen voor de bouw van het volledige Noordelijke gedeelte van deze tunnel onder het Noordzeekanaal. Deze opdracht houdt in, dat de werk zaamheden in versneld tempo zullen worden uitgevoerd. De mogelijkheid be staat dat de tunnel midden 1957 gereed De opdracht voor de ondergrondse werkzaamheden, uit te voeren door de Ballast Maatschappij (niet meegerekend dus de bovengrondse werkzaamheden, ventilatie, enz.) vertegenwoordigt een be drag van ƒ34 millioen. Tijdens de werk zaamheden zal nader beslist worden over de uitvoering van het middenstuk, waar na de totale opdracht aan do Ballast Maatschappij dan waarschijnlijk zal op lopen tot een bedrag van 50 millioen. Er komt een autotunnel ter lengte van 1'4 km met een helling van 1 op 2814 me ter. alsmede een spoorwegtunnel van 3 km lengte met een helling van 1 op 60 meter. dit gebied moet een strook niemandsland worden getrokken: 2. In Midden-Vietnam moeten de communistische troepen zich in bepaalde streken terugtrekken; 3. In Zuid-Vietnam (waar de Rode activiteit zich beperkte tot guerilla-aanvallen) moeten alle communistische eenheden worden geëvacueerd en als zij blijven, moeten zij worden ontwapend. De oplossing is nietzo eenvoudig, zo merkte Laniel op. De meermalen voorge komen verraderlijke aanvallen var communisten hebben het vertrouwen ln de Vietminh ernstig geschokt. Bovendien heeft Ho Tsji Minh, de communii leider, nimmer gereageerd op Franse be reidverklaringen, onderhandelingen te beginnen, ..De sleutel voor een oplossing van het Indocliinese vraagstuk ligt ln nanden van de Roden", aldus Laniel. En de premier voegde hieraan toe, dat hij alle hoop heeft gevestigd op de conferen tie over Aziatische vraagstukken, die op 26 April in Genéve begint. Prins in Washington aangekomen Lunch bij Eisenhower op het Witte Huis Prins Bernhard is gistermiddag in Washington aangekomen. De Prins werd o.a. verwelkomd door de Nederlandse ambassadeur, dr J. H. van Roijen. Vandaag zou Prins Bernhard de gast zijn op het Witte Huis, waar de lunch gebruikt zou worden. Uitgenodigd waren behalve de Prins ook de Nederlandse am bassadeur dr J. H. van Roijen, de Ame rikaanse plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken Walter Bedell Smith, generaal Lawton Collins, vertegenwoor diger der V.S. bij de permanente com missie bij de N.A.V.O., generaal Alfred Gruenther, bevelhebber der strijdkrach ten van het Atlantische Pact in Europa, en Milton Eisenhower, broer van de pre- Hij werd geheel protocolair met een erewacht van leger, marine, mariniers en luchtmacht ontvangen. Portoricanen„Wij zijn onschuldig" De vier Portoricanen, o.w. een vrouw, die de aanslag in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden hebben gepleegd, verklaarden gisteren voor de rechter, niet schuldig te zijn, „omdat wij handelen in het belang van ons land Voorlopig is bepaald, dat het proces 5 April zal beginnen. Alle vier kregen een advocaat toegewezen. Prins Bernhard. is gisteren met een Amerikaans legervliegtuig uit Parijs in Washington aangekomen. Op het vliegveld werd de Prins ontvangen door de Amerikaanse chef van het protocol John Simmons en de Ne derlandse ambassadeur dr J. H. van Roijen. Wellicht is hij reeds dood Artikel in Chinees blad wijst op actie tegen het eenmans-bestuur De afwezigheid van de grote com nistische leider der Chinezen, Mao Toeng, is aanleiding tot vele geruchten geweest waaraan een hoofdartikel in het Volksdagblad van Peking nu weer de nodige stof heeft toegevoegd. In dit arti kel wordt gepleit voor een collectieve leiding van de staat zoals ook in Rusland de dood van Stalin is ingesteld. In diplomatieke kringen ziet men in dit ar tikel een begin van een actie tegen het éénmansbestuur van Mao tse Toeng, dan een voorbereiding van het volk op het overlijden van de grote leider. Er gaan hardnekkige geruchten, dat Mao zo hij al niet overleden is in ieder geval zeer ernstig ziek is. Enige maanden geleden maakten wij in ons blad reeds melding van deze geruchten. Toen werden als mogelijke kwalen opgegeven tuberculose, hartaandoenlng of een onge neeslijke nierziekte. Het was wel opvallend, dat Mao ont brak op de officiële herdenkingsplechtig heid van Stalins dood, welke te Peking plaats had. Als reden werd opgegeven, dat hij zich tot rust en herstel naar vacantie-oord aan de Golf van Chihli ten Oosten van Peking begeven had. Het artikel van het Volksdagblad stelt de figuur van Lioe Sjao Sji op de voorgrond, die ook op de laatste partijvergadering grote rede hield. Sommigen zien in Op een zwaar bewaakte werf te Barrow-on-Furness in Lancashire (Engeland) is dezer dagen de Explorer te water gelaten, een duikboot die wordt voortbewogen door gebruik van waterstofperoxyde (HiO>). De onderzeeër is gebouwd voor het afleggen van grote afstanden onder water, zonder naar de oppervlakte te komen om „lucht te happen". De Explorer is uitgerust met een geheel nieuw type toestel voor lucht toevoer. Door een geheime, geniale vinding is het Snorkel-apparaat overbodig geworden. Cairo bereid tot gesprek In Juli zullen in Egypte verkiezingen nieuwe grondwet. Zo is officieel te Cairo worden gehouden voor een constituerende vergadering. De revolutionnaire raad zal evenwel de macht blijven uitoefenen tot dat een echt parlement gekozen is. Er zal nu spoedig een eind komen aan de cen suur en ook de staat van beleg zal wor den opgeheven. De constituerende ver gadering die hetzelfde aantal leden zal hebben ais de vroegere Kamer van Afge vaardigden (ongeveer 300) zal behulp- zijn 'bij het opstellen van een Generaal Aler optimistisch Vliegen straks goedkoper dan reis per oceaanstomer TK BEN GENEIGD te concluderen dat door de zich steeds snel ontwikke- "J- lende luchtvaarttechniek een oorlog met atoomsplitsing hoogst on waarschijnlijk moet worden geacht. Een dreigende verschrikking zou dan in het tegendeel verkeren. Het kan zijn dat ik een optimist ben, maar zo is mijn overtuiging". Dit zei gisteravond luitenant-generaal-vlieger b.d. I. A. Aler in een rede voor de vliegtuigbouwkundige studentenvereniging Leonardo da Vinei te Delft. Het grote beking van de luchtvaart juist op dit ogenblik zag; spr. in het feit dat de luchtvaart zich in een overgangs- phase bevindt. Bedraagt de huidige snel heid thans gemiddeld 500 km, binnenkort zal deze verdubbeld zijn. In 1956 of 1958 zullen vijf Cornet 3-toe- stellen, wanneer deze 3000 uur per jaar vliegen, samen 97.000 passagiers per jaar kunnen vervoeren. Dit is hetzelfde aan tal dat de Queen Mary op al haar enkele reizen gedurende een jaar naar de V.S. vervoert. De vijf Cornets kosten met alle onderdelen vijf millioen pond sterling, een nieuwe oceaanstomer, b.v. de United States, kost 28 millioen pond. Bij een bezettingsgraad van slechts 70 pet zal een enkele reis naar de V.S deze toestellen niet meer kosten vyftig pond. Bovendien duurt de vluchtmore aangek omen- slechts vijf a zes uur, terwijl de boot geveer vijf dagen onderweg is. Sprekend over de veiligheid van vliegverkeer merkte spr. op, dat deze aanmerkelijk is toegenomen. Wilde 20 jaar geleden een waarde van ƒ200.000 verzekeren, dan bedroeg de premie ƒ500. Thans betaalt men voor eenzelfde be drag ƒ12. Ned. klokkenspel in V.S. aangekomen Het dankbaarheids-carillon van 49 klokken, een symbool van de darekbaar- neld der Nederlandse bevolking voor de Amerikaanse hulp gedurende en na crc tweede wereldoorlog, is gisteren aan ooord van de Blomrnersdijik in Baltt- bekendgemaakt. Volgens diplomatieke kringen in de Egyptische hoofdstad zullen vele ontbon den politieke partijen wellicht opnieuw gevormd worden met jongere leiders aan het hoofd en met gewijzigde program- De Egyptische regering heeft voorts laten weten, dat zij bereid is, de bespre kingen met Engeland over de Suez- kanaalzone te hervatten. Toen premier Nasser dit mededeelde, voegde hij er met een wrange glimlach aan toe: ..De heer Churchill kan nu niet zeggen dat onze regering fascistisch is". President Naguib sprak gisteren na een godsdienstige plechtigheid. Hij verklaar de, dat de Britse troepen in de Suez- kanaalzone tot op 40 km van Cairo waren opgetrokken, toen de ernstige crisis in de regering was ontstaan". Zij stonden klaar om ons aan te vallen als we ons geschil niet hadden kunnen bijleggen", aldus Naguib. Van Britse zijde is naar aanlei ding hiervan verklaard dat de „opmars naar Cairo" slechts een deel van gebrui kelijke manoeuvres is geweest DAT de A-N.V.V. er opnieuw bij nel mimsterie van Buitenlandse Zaken op aandrong het paspoort voor Franse tou- nsten af te schaffen. DAT het Lon<dens kantoor van ae A.N-V.V. tegen half Juni wordt onderge- oracht in de nieuwe Ned- ambassade op Hyde Park Gate en het Parijse kantoor (Place de l'Opéra) begin Juli verbouwd zaa zijn. DAT tegen de 38-jarlge J. J. A. uk Barger-Compascuum. die thuisgekomen van de kermis, zijn overbuurman met een oroodmes te lijf ging. waarbij diei» vrouw een snede in de arm opliep, in Assen 2 jaar is geëist DAT de Ned- kruiser De Ruyter tnarn een bezoek brengt aan Ville Franche sun Mer, waar de commandant, kap. W. J. Kruys, ontvangen werd door de gou verneur van- het dep- Alpes Maritimes u Nice. Nu Mansoer Adabi getrouwd is: Bertha Hertogh niet meer bewaakt De bewaking van Berth a Hertogh, het Nederlandse meisje dlat enkele jaren ge leden in het brandpunt van de wereld- belangstelling stond wegens haar ..huwe lijk" met de Mohammedaanse onderwij zer Mansoer Adabi te Singapore is opge heven, nu deze Adabi onlangs getrouwd is. Het huis van de familae Hertogh te Bergen op Zoom werd' na de terugkeer van mevrouw Hertogh uit MaJakka. waar zij de strijd om de teruggave van haar dochtertje met succes had' gestreden, dag en naoht bewaakt door de politie. Wan neer men belde, opende een rechercheur de deur. Een kans om een der leden van de familie Hertogh te spreken, kreeg geen vreemde. Had men een buitenlands accent of een Indisch uiterlijk, dan kon men er zeker van zijn» binnen enkele minuten per overvalwagen naar het po litiebureau te worden overgebracht, waar men grondig werd verhoord. Dat is alles nu achter de rug. aldus het ALg. Dagblad. Ambonnezen kunnen Nederlander worden Op 24 Februari j.l. was het aantal staatlozen, dat het Nederlanderschap heeft teruggekregen ingevolge de wet ter wegneming van staaitloosheid, opge lopen tot 1016. In het algemeen is er geen reden om natural isatieverzoek en van hier te lande duurzaam gevestigde Am bonnezen niet met welwillendheid te be zien. Ook voor hen geldt echter de eis van voldoende aanpassing aan hun Ne derlandse omgeving, zo heeft minister Donker ln zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer verklaard. DAT de kruidenier H. G. J. E. uit Staos- xanaal wegens poging tot doodslag op zyn vrouw door opzettelijk zijn auto in het water te rijden, to Assen veroordeeld werd tot 1 jaar ma DAT de scheidende directeur van de A'damsche Bank-Incassobank. prof. ar G. M- Verrijn Stuart op 11 Maart var 4-30 tot 6 uur in het bankgebouw Heren gracht 595 te A'dam recipieent. DAT op de Voorjaarsbeurs te Utrecht in het kader van de Ned. Text iel jaarbeurs op Donderdag 1 April een speciale rayon- dag gehouden wórdlt. DAT het actie-comité Giessen-Oudcr- nerk bij de Tweede Kamer protesteerde cegen de voorgenomen afscheiding van (iiessendam- DAT minister Zijlstra het plan heeft op 27 April te Nijmegen de tweede elcc- crisCh* centrale van de PGE.M. ie opë- DAT to Arnhem van 24 tot en met 28 Mei het congres van de Internationale Ponyfokikersfecteratie o.Lv, dT ir B- J Groene veld (Den Haag) gehouden wordt hem de opvolger van Mao tse Toeng. Hoewel hij één van de leidende figuren in de Chinese communistische partij is, bleef hij tot nu toe min of meer op de achtergrond. Tussen de pro-Russische elementen en de „oude school" die nog zonder Russi sche hulp tegen Tsjang Kai Sjek heeft gestreden, lijkt hij een soort tussenpositie in te nemen. Dit zou hem natuurlijk uiter mate geschikt maken, zowel de eenheid in de Chinese communistische partij te bewaren als ook goede vrienden met Rus land te blijven. Want ook bij het tot stand komen van een nieuw bewind in China zullen de sympathieën van de nieuwe lei der beslissend voor Moskou's houding Ministers Beijen en Luns; Aan Ned. houding in '40 wordt niet getwijfeld De wereldopinie heeft zo'n duidelijk oordeel uitgesproken over de Duitse aan val in 1939 en 1940. dat men niet be vreesd behoeft te zijn, dat een bepaald boek bij serieuze politici en historici twijfel zou doen rijzen aan de ware toe dracht ten tijde van de Duitse Inval in Nederland. Dit hebben de ministers Beijen en Luns geantwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede Kamerlid Schmal (C.H.) over het boek Zwischen London und Moskau. dat de herinnerin gen van Joachim von Ribbentrop bevat. In dit boek wordt beweerd dat Neder land in 1940 de Duitse neutraliteit heeft VOORSCHOTTEN VOOR VESTIGINGSOVERSCHOT Richtcontingenten, kleiner dan 36 woningen, worden nu streeksgewijs samengevoegd (Van een onzer verslaggevers) VOOR HET TIJDVAK van 1954 tol heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting aan Zuid-Holland, zoals gemeld is, een contingent van 36.900 woningen beschikbaar gesteld. Het pro vinciaal bestuur van deze provincie heeft in samenwerking met de adviescommis sie voor de wederopbouw dit contingent als volgt verdeeld: Er gaan 29.077 wonin gen naar de gemeenten; 1132 worden gere serveerd voor Incidentele krotopruiming; 750 voor de behuizing voor bejaarden als streekvoorzieningen en 5941 als reserve ter bevordering van de migratie. Deze laatste reserve is ingesteld personen te helpen, die zich willen ves tigen in hun werkgemeente. Indien zij elders wonen, wordt hun in het algemeen geen vestigingsvergunning verleend. Deze barrière kan alleen worden doorbroken zo schrijft het prov. bestuur in zijn toelichting als de betrokken gezinnen bij hun vestiging in de werkgemeente als et ware een nieuwe woning meebrengen. Als zich in een gemeente meer gezin- en hebben gevestigd dan er naar elders jn vertrokken, kan aan deze gemeente ?n extra contingent worden toegewezen ter grootte van dit verschil, deze reserve wordt aangesproken. Omge keerd wordt het contingent van gemeen- waar het vertrek de vestiging heeft overtroffen, verminderd met de helft het verschil. Men zal, ln tegenstelling tot de bij de vorige verdeling gevolgde handelwijze, de richtcontingenten. die kleiner zijn dan 36 woningen, samenvoegen tot streekcontin- genten, waardoor de woningbouw in de kleine gemeenten economischer zal kun- geschieden, omdat de bouw in een bepaalde gemeente niet meer beperkt be hoeft te blijven tot een derde van het gemeentelijk rlchtcontingent per jaar. De toewijzingen uit de streekcontingen- ten geschieden door het college van Ge deputeerde Staten, naarmate de bouw in bepaalde gemeente urgent moet wor den geacht. Voor het Leidse gebied zijn de cUIers als volgt (die achter het 4- teken hebben betrekking op de migratie-voorschotten); Leiden en omgeving: Leiden 1100 4- au: Leiderdorp 41 4- 10; Oegstgeest 86 15; Voorschoten 76 20. Totaal 1303 Katwijk en omgeving: Katwijk 358 4- i; Rijnsburg 58; Valkenburg 10. Totaal 426 20. Rijnstreek: Alphen aan den Rijn: 201 4- 50; Bodc-sraven 87; Woerden 140 15. Totaal 423 65. Bollenstreek: Hillegom 157; Llsse 85: Noordwijk 133; Noordwijkerhout 88; Ongewenste activiteit van oud-N.S.B.-ers Aan minister Donker zijn meer gege vens bekend geworden van ongewenste politieke activiteit van oud-leden der voormalige N.S.B.- en aanverwante ganlsaties. De verder te nemen maat regelen zullen afhangen van de rechter lijke uitspraak, in hoogste instantie ten aanzien van de leiders der N.E.S.B. Dit heeft de minister aan de Eerste Kamer meegedeeld. Bommen in moskee van Marrakesj De monarch liep, wonderlijk genoeg, slechts lichte verwondingen op Sasscnheim 55 20; Voorhout 19. Totaal 535 4- 20. Midden Zuid-Holland: Boskoop UW Oude water 38; Hazerswoude 51; Reeu- wijk 46; Zoetermeer 47; Zoeterwoude 08; streekcontingent (Barwoutswaarder. Benthuizen, Bleiswijk. Heketidorp. Lan- ge-Ruige-Weide. Moerkapelle. Papekop. Rietveld Waarder, Zevenhuizen en Zwam- mordam) 178. Totaal 527. Plassengebied: Ter Aar 57; Aïkemadc 62; Nieuwkoop 43; Warmond 42; streex- contingent (Koudekerk ad. Rijn, Le.- muiden, Nieuwveen, Rfjnsaterwouae. Woubrugge en Zevenhoven) 94. Totaal: 298. iTer vergelijking: Den Haag: 80448 275; Rotterdam 9636 4- 350; Delft 1018 4- 70). Voor de tweede maal in korte tijd een aanslag gepleegd op de nieuwe sul tan van Marokko, Mohammed ben Arafa. De sultan bezocht in gezelschap van twee hovellnge en de pasja van Marra kesj een moskee in Marrakesj, toen daar plotseling twee bommen ontploften. D< sultan liep lichte verwondingen op bo ven de ogen; ook de anderen werden licht gewond. De dader heeft deze aanslag met zijn leven betaald. Onmiddellijk na de ploffing zag de pasja van Marrakesj de dader snel naar de uitgang van de kee lopen. De pasja aarzelde geen ment, maar trok een pistool en schoot ïan neer. De lijfwacht van de sultan maakte de aanslagpleger daarop met de bajonet af. Toen de bevolking, die voor de moskee de aankomst van, de sultan had gadege slagen, de ontploffing had gehoord, steeg een verontwaardigd geschreeuw op. De rust keerde weer ,toen mei sultan zonder hulp naar zijn auto zag wandelen. Volgens ooggetuigen is één eer bom- DAT de loodsdienslen van Hoek van Holland, IJmuiden dè Wielingers en van Midderasteenbamkboei bij Domburg, ate gistervand vanwege die storm werden gestaakt, vanmorgen hervat zijn. DAT tegen de 26-j colporteur F- H R. te A'dam. die zich uit gaf voor de ..kunstfluiter van de B.B.C., Ronnie Ro- nalde". dames geld afhandig maakte. 14 Jaar is geëist. DAT de Heidiekonangin te Ede op haar Heideweek van- 14 tot 21 Aug. alle an- koninginnen" voor een bezoek za» uitnodigen- DAT de torpedobootjager Maroix, die dij het binnenlopen in de haven van Den Helder de Texelse veerboot dr Wa genaar ramde en ernstig beschadigde, zelf op de werf aldaar gerepareerd te zijn. zijn reis kon voortzetten. DAT de dir.-gen. voor de voedselvoor ziening, ir J. A. P. Franke, op 9 Maart te Wagemngen de tot. cursus over de pro ductie en afzet van eieren en pluimvee -at openen- men vrijwel voor de voeten van de sul tan ontploft Het motief voor de aanslag behoef: nauwelijks meer te worden vermeld. N:ei alleen in Spaans, doch ook in Frans Marokko zijn velen het niet eens met de afzetting van de oude sultan (die wero verbannen naar een eiland in de Stille Oceaan) en zijn opvolging door de hui dige sultan. Indonesië protesteert: Tegen vergaderingen Rep. Zuid-Molukken Het te Djakarta verschijnende dagblad Soeloeh Indonesia meldt, dat dip Indo nesische regering een scherpe protestno- ca door bemiddeling van het Hoge Com missariaat ln Den Haag heeft toegezon den aan de Nederlandse regering naar aanleiding van de acties van de heer Manusama in Nederland ten gunste van de republiek Zuid-Molukken en de voor genomen bijeenkomsten in Nederland te gen de republiek Inodnesië. Naar wij vernemen heeft Indonesië ln deze nota protest aangetekend tegen de plannen om Ln Apri'l a.s- in Nederland vergaderingen, te houden van onderda nen <ter republiek Zuid-Molukken. Zoon van aartshertog Frans Ferdinand overleden De zoon van aartshertog Frans Ferdi nand, de erfgenaam van de Oostenrijks- Hongaarse troon, die op 28 Juni 1914 Scrajewo werd vermoord, is Vrijdag te Graz op 50-jarige leeftijd overleden. In Frans-Italiaans grensgebied Toestel met 20 mensen al twee dagen vermist Reeds twee dagen wordt een B-47 transportvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht vermist. Het toestel was met 16 passagiers en een bemanning van vier koppen op weg van Rome naar West- Duitsland. Volgens onbevestigde berichten is het wrak van de B-47 op ongeveer 65 km ten Noorden van Nice waargenomen. Toch hulp van Amerika President Eisenhower heeft gelast de Amerikaanse steun aan Groot-Brittannlë, Denemarken, Frankrijk, Italië en Noor wegen voort te zetten ln weerwil van de verschepingen van strategische goederen naar landen achter het IJzeren Gordijn. Staking van de steun zou namelijk vol gens de president nadelig zijn voor de veiligheid der Verenigde Staten. Gouwzee nog helemaal met ijs bedekt Aangezien de Gouwzee nog geheel met ijs is bedekt kan de veerdienst tussen Marken en Monnikendam niet normaal functionneren. De ijsbreker die de veer boot vooruit gaat moet zich iedere dag moeizaam een weg door het ijs banen. In de avonduren wordt wegens kruiend ijs niet altijd gtvaren. Ook in Wageningen halve dag vrij op 5 Mei Het gemeentebestuur van Wageningen zal op de 5e Mei een halve dag vrijaf geven aan de scholen. Op de werkgevers te Wageningen is een beroep gedaan een zelfde gedragslijn te volgen. Het ge meentebestuur is van mening dat Wage ningen als 6tad waar de capitulatie werd getekend een goed voorbeeld moet geven Actie tegen uitwassen bij speelautomaten Uitwassen bij de exploitatie van speel automaten en dergelijke apparaten kun- volgens minister Donker het best worden gekeerd, door de exploitatie te binden aan een vergunning of ontheffing Ingevolge een gemeentelijke verordening, waarbij de voorwaarden kunnen worden aangepast aan plaatselijke omstandighe- en behoeften. Hij heeft er daarom bij het openbaar ministerie op aangedrongen waar dit nodig blijkt, de totstandko ming van dergelijke verordeningen door het doen van suggesties bij de betrokken gemeentebesturen te bevorderen. De minister is van oordeel, dat een drastisch ingrijpen over de gehele linie niet goed zou zijn. Zolang de inzetten tot geringe bedragen beperkt blijven en ook anderszins geen beroep wordt gedaan op ongezonde speelzucht van het pu bliek, kan hier in het algemeen van een betrekkelijk onschuldig vermaak worden gesproken, aldus de minister in een memorie aan de Eerste Kamer. Toenemende wind De laatste dagen werd het weer li» Nederland beheerst door een boven de Noordzee gelegen depressie, het geen bijna overal buien tot gevolg had. In deze toestand kwam gisteren ver andering, doordat de depressie snel ln betekenis afnam en in Oostelptce richting verdween. Tegelijkertijd be gon een zwakke rug van hoge druK zich over ons land uit te breiden. De aanvoer van onstabiele lucht kwam zot staan en langdurige opklaringen traden op, aldus het KN.M.l. De weersverbetering is echter maar van korte duur, want er zijn al weer twee depressies op weg naar West- Europa. De eerste, die zich vanmorgen tussen IJsland en Schotland bevond, Oe- tveegt naar het Zuidoosten. De twee de, op ongeveer 800 kilometer ten Westen van Ierland gelegen, komt vr\) snel naar het Oosten. Het gevolg van deze ontwikkeling is dat de bewolking weer zal gaan toenemen, terwijl bo vendien op regen moet worden ge rekend. HET WEERIN EUROPA Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur; lil Par(J» Bordeaux Grenoble nevel ceh. bew geh. bew »!2* WZW i wzw windstil s Veel wind Het K. N. M. L te De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met enige regen. Matige tot krachtige, tijdelijk wellicht harde Zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tem peratuur (Opgemaakt he denmorgen te 10 uur). Zondag: Zon van 7.14 tot 18.29 uur; Maan van 7.38 tot 22.25 uur. Maandag: Zon van 7.12 tot 1831 uur; Maan van 8.00 tot 23.54 uur. Op 11 Maart EK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1