De Nijl bedwongen door een enorm krachtstation tj FiRMAMlNT j jSp JglL SLOAN'S liniment- 3 i\ j> <s-> 5 DONDERDAG 4 MAART 1954 CHURCHILL (TOEN 33 JAAR) VOORZAG HET Koningin Elizabeth stelt dam in bedrijf Als koningin Elizabeth in April 1954 Oeganda, het Engelse protectoraat in Oost- Af rika, bezoekt, zal zij daar de grootste hydro-electrische in stallatie van het gehele zwarte werelddeel in bedrijf stellen. Vier jaar lang reeds is er met man en macht gewerkt aan de geweldige stuwdam bij de Owen-waterval, een dam op het punt waar de Witte N\il uit het Victoriameer treedt. Thans naderen deze dam en het bijbe horende krachtstation snel hun voltooiing. De grootste stuwdam van Afrika nadert voltooiing (Speciale correspondentie) TN HET JAAR 1907 bezocht een journalist Oeganda in Oost-Afrika. Zijn -* naam was Winston Churchill. Hij aanschouwde in dat Engelse pro tectoraat vruchtbare valleien met een rijke vegetatie, maar ook dor en ontoegankelijk struikgewas; reusachtige watervallen, maar ook uitge strekte, levensgevaarlijke moerassen; met sneeuw bedekte bergtoppen, maar ook oerwouden zo dicht, dat de tropenzon er niet in door kon dringen. In het Westen, aan de grens van de Belgische Kongo, zag hij de Maanber gen met hun gletschers en wolkenkransen om de hoge toppen, in het Oosten het Elgon-gebergte, een uitgedoofde vulkaan met een krater van acht kilometer middellijn, en in het Zuiden die geweldige binnenzee: het Victoriameer. In dit land van de olifant en de buffel, de antilope en de eland, het luipaard en de leeuw zag Churchill ook de Witte Nijl uit het Victoriameer storten, op weg naar de Soedan, naar Egypte en naar de Middellandse Zee. Na zijn bezoek aan Oeganda teruggekeerd in Engeland, schreef de toen 33-jarige journalist: „Het zou niet veel moeite kosten de Nijl te bedwingen en de rivier zijn lange en vruchtbare tocht naar de zee te doen beginnen via een turbine. Nergens anders ter wereld dan hier, kan een zo enorme hoeveelheid water worden tegengehouden door een zo geringe hoeveelheid gemetselde stenen." Dat waren profetische woorden, want nog geen halve eeuw later komt tot stand, wat Churchill voorzag: een gewel dige hydro-electrische installatie bij de Owen-waterval. De laatste hand wordt aan dit enorme project thans gelegd, want in het voorjaar van 1954 moet het gereed zijn voor de officiële opening door Koningin Elizabeth. De stuwdam en het krachtstation bij de Owen-waterval hebben tweeërlei doel. Enerzijds zal de electrische installatie de eleetrische stroom leveren voor de ont wikkeling van nieuwe industrieën in Oeganda en het aangrenzende Kenya. An derzijds vormen zij een onderdeel van een veel groter plan dat is geprojecteerd om het water van de gehele Nijl aan ban den te leggen en het lange Nijldal tot ontwikkeling en bloei te brengen. Eind 1949 werd te Jinja aan Afrika's grootste meer dat werd genoemd naar de Engelse Koningin Victoria, begonnen met de bouw van de dam. Thans vier jaar later, worden de eerste generatoren geplaatst, die 150.000 kilowatt electriciteit zullen leveren voor de groeiende industrie van Oost-Afrika en voor de nieuwe jute-, fosfaat- en andere fabrieken. Churchill mag overigens al bijna vijf tig jaar geleden een open oog hebben ge had voor de grote mogelijkheden, die de Owen-waterval bood voor de oprichting van een krachtstation, hij overdreef wel enigszins toen hij beweerde, „dat een dergelijk reusachtig project niet veel moeite kosten" zou. Denkt u zich maar eens in: de bouw van een 820 meter lange stuwdam in het bruisende water, met een maximale hoogte van meer dan 24 meter boven de fundering. In het mid den van de dam moesten zes sluizen ko men, waardoor elke seconde veertig ku bieke meter water met donderend ge weld naar beneden zou storten. De firma, die deze fantastisch lijkende onderneming aandurfde, was een maat schappij, waarin vier Nederlandse en viei Engelse aannemers eendrachtig samen werkten. Reeds vroeger hadden zij soort gelijke. maar natuurlijk minder grote projecten tezamen uitgevoerd. Voor dit millioenenplan (er was niet minder dan 220 millioen gulden mee gemoeid!) 6loten zij zich aaneen tot de „Owen Construction Company", en begonnen de werkzaam- Geweld aan banden Het was een ontzaglijk werk. De onder delen van de verschillende installaties en al het overige materiaal moesten worden geïmporteerd. Niet alleen buizen, stalen platen en de electro-technische be nodigdheden, maar zelfs de geweldige hoeveelheden cement, die voor de bouw van de stuwdam noodzakelijk waren, bleken namelijk in geheet Oost-Afrika niet te vinden. In Oeganda, in de nabij heid van Tororo, dat ongeveer 125 kilo meter van de Owen-waterval ligt, werd tenslotte zelfs een gehele cementfabriek opgericht, die in Maart 1953 in productie Het grootste probleem was wel de leiding van het water, dat de Witte Nijl instroomt. Na rijpelijk overleg besloot men eerst het water af te leiden naa ene kant van de rivier door de bouw een zogenaamde koffer- of kistdam gpierpyn De genezende warmte van SLOAN'S LINIMENT dringt diep door en stuwt zui verend bloed naar de pijnlijke plaatsen Bij spierpijn, Jicht,spit en rheumatlek geelt SLOAN'S daarom direct een langdurige verlichting. SLOAN'S doodt de pijn. Het gebied, waar het grote krachtstation komt, lijkt op deze plaat mooier, dan het in werkelijkheid is. Onze foto graaf staat echter voor niets en leverde ons dit aardige ta- freeltje: een paar ingenieurs, die het gebied van de Owen- waterval eens rustig opnemen om. straks handelend te gaan optreden. geven bij de werkzaamheden. Voordat met het eigenlijke werk kon worden be gonnen, moesten dan ook flats, bungalows en arbeiderskampen worden gebouwd. Met grote voortvarendheid werd Jinja, de plaats in de nabijheid waarvan het werk tot stand zou komen, gereed ge maakt voor de ontvangst van de blanke en zwarte werkers. Het resultaat was dat de Owen Falls Construction Company reeds op het einde van 1950 onderdak kon bieden aan 170 Europese technici van verschillende nationaliteit, 34 geschoolde Zuid-Aziatische arbeiders en ongeveer 1700 Afrikaanse employé's, waarvan er slechts 500 uit de onmiddellijke omgeving De meeste blanken, die er werken, heb ben hun gezin meegebracht uit Engeland, Denemarken, Noorwegen. Nederland, Italië. Zuid-Afrika of welk ander land ook. Zij werken nu al haast vier jaar in het prachtige land van Oeganda en velen zijn van plan er voor goed te blijven. De industriële ontplooiing, die Oost-Afrika weldra tegemoet gaat, dank zij de be dwinging van de Owen-waterval zal hun ongetwijfeld mogelijkheden genoeg bie den om aan de kost te komen. Gouden eeuw Maar niet alleen op industrieel gebied gaan Oeganda en geheel Oost-Afrika een gouden tijd tegemoet. Gelijke tred metj de economische exploitatie houdt de poli tieke en culturele ontwikkeling van de zwarte bevolking. Reeds nemen de negers actief deel aan het bestuur van het Britse protectoraat aan het Victoriameer, en wel op het hoogste niveau. In de Uit voerende Raad zitten reeds twee geboren Oegandiërs en van 1 Januari 1954 af zul len er niet minder dan veertien ln de Wetgevende Raad zitting hebben. Alles wordt in het werk gesteld om steeds meer inboorlingen op te leiden voor hoge gouvernementsfuncties. Voor het onderwijs is voor de eerstvolgende twee jaar 100 millioen gulden beschikbaar waarvan er twintig millioen bestemd zijn voor de opleiding in de technische vak ken. Steeds meer negeronderwijzers ko men voor de klas te staan. Steeds meer geschoolde negerarbeiders werken aan het Owen-waterval-project. Steeds meer land wordt vruchtbaar gemaakt en bebouwd Moeilijkheden bij K.V.P. in Groningen Kiescomité in strijd met kringbestuur In de provincie Groningen zijn moei lijkheden gerezen rond het politiek ad vies van de Kath. Volkspartij voor de komende Statenverkiezingen. Vier ran de acht krlng-bestnursleden zijn afge treden en wensen geen enkele verant woordelijkheid te aanvaarden voor de thans ingediende candldatenlijst Volgens net kringbestuur Groningen heeft het kiescomité dezer dagen ernstig gezondigd tegen het reglement. Met na me in de Zuidoosthoek zou dit comité met middelen en methoden hebben ge werkt, die niet door de beugel konden. Het ging hier om een referendum on der de K.V.P.-leden ter vaststelling van de candidatenlijst. Bij het geven van adviezen heeft het kiescomité volgens het kringbestuur een voorstelling van zaken verstrekt aan kiezers, welke noch als waar. nocb als waardig kon worden gekwalificeerd. In het kringbestuur heerste echter geen eenstemmigheid over de te volgen gang van zaken: de stemming in de betrokken afdeling vernietigen. een nieuw referendum in de gehele provin- i cie houden? Steeds staakten de stem- I men, totdat eveneens bij staking van stemmen het gehouden referendum fei telijk werd goedgekeurd. Daarop traden de voorzitter, de secretaris, de penning meester en een bestuurslid af. De partijvoorzitter, mr H. W van Doorn, en de partijsecretaris, dr L. A. H. Albering, hadden geadviseerd, de stemming te vernietigen. Actie voor feestdag op 5 Mei Voormalig Verzet wenst een volle vrije dag Uit de krmyen van not voormalig ver rei zijn bedcrikingen gerezen tegen liet oeslui't van de volksvertegenwoordiging oim 5 Mei niet lamfer fees.eiidc 'e her- leniken- maar als nationale feestdag uit sluitend 30 April aan te houden. Uit aeze «ringen is in Amsterdam een commissie van voorbereiding gevormd, dite zich te gen diit besluit verzet. noodzakelijk, aldiue' dit comité, feest op 5 Mei voor het nage dacht bewaard blijfl- De commissie vertrouwt, dat de bewe ging ta Amsterdam overal in het lano cal worden nagevolgd. Ertkele gemeentebesturen hebben op sloten het gemeentepersoneel een halve aag vrij ue geven, ivit-n wenu» ecmer ecu volle vrije dag. ook in de particuliere oedirijvien. Reeds is besloten het verzoek tot de «erkfonmaties te riohften om op 5 Mei in de morgenuren dankdiensten te 'nou- nen- Verder zijn enige feestelijkheden in voorbereidn-g. Adheesiebetuigingen en geldzendingen woroen tegemoetgezien bij de heer c. j de Komen», Bronckhorststraat 37 huis te Amsterdam-Zuid- Voorkom BESMETTING De mond- en keewnisnictlende tabletten Sierlijke schoenenmode voor het komende seizoen Van geheel platte „ballerina's" tot zit-schoentjes met naaldhakjes (Van e t onzer verslaggeefsters) houten stutten, die met steenblokken werden verstevigd en met staal be schermd. De helft van de stuwdam werd vervolgens binnen die kistdam gebouwd, waarbij er tijdelijk grote openingen wer den ingelaten, opdat het rivierwater hier door zou kunnen afvloeien, als de andere helft van de stuwdam gebouwd werd. De enorme kracht van het toestromende water maakte het bovendien noodzakelijk ongeveer drie kilometer stroomopwaarts in de rivier een tijdelijke stuwdam, voorzien van sluizen, te bouwen op de plaats waar grote rotsen de bedding van het uit het Victoriameer afvloeiende wa ter vernauwen. Deze rotsen vormden de bekende Ripon-waterval, die in 1862 door de Engelse ontdekkingsreiziger Speke werd ontdekt; wanneer de stuwdam bij Jinja voltooid is, zullen zij door het water worden overstroomd, terwijl dan ook de tijdelijke dam buiten werking kan worden gesteld. Aibeidezspiobleem Moeilijker misschien nog dan de aan voer van het benodigde materiaal waj de aanvoer van de geschoolde en onge schoolde arbeiders, die voor de uitvoe ring van het project nodig waren. In dit afgelegen bergland van Oost-Afrika was natuurlijk geen onderkomen voor Europese technici, die leiding moesten Het begint dl een beetje te lijken op een hydro-electrische installatie. Als de lezer goed kijkt, ontwaart hij (of zij) op de generator enkele mensen, die daar aan het werk zijn. Wat nietig zijn deze mensjes in dit enorme bouwwerk.' door inheemse krachten. Steeds meer we gen en spoorlijnen worden aangelegd, waarvan de belangrijkste die is van Kam pala naar het Westen naar de rijke koper- en cobalt-mijnen van de Ruwen- zori, de geheimzinnige Maanbergen. Deze prachtige toekomst van een land, dat enige tientallen jaren geleden nog een onbekend en onherbergzaam oord was, Is mogelijk geworden, in de eerste plaats dank zij het werk, dat thans bij de Owen-waterval wordt voltooid, maar in de tweede plaats dank zij het feit, dat 5000 Europeanen, 48.000 Aziaten en dan 5 millioen negers hier samen 1 en samen werken, zonder dat het ra schil tot vijandigheid leidt. Zo is Oeganda, dat thans zijn gouden eeuw tegemoet gaat, een vreedzame, gelukkige c het overigens zo onrustige zwarte wereld deel. 0I3MP De hulp kwam te laat Cocrr—ghi P L B Bo« 6 Cowihofl,» Br S2W Kinberg wordt niet vervolgd De 37-jarige Albert Kinberg, de Zweedse zakenman die bij de jongste vier-mogendhedenconferentie te Berlijn met geweld het gebouw van de Rus sische ambassade in Oost-Berlijn bin nendrong, zal niet worden vervolgd. Kinberg. die in Oost-Duitaland gevan gen wordt gehouden, zal binnenkort naar zijn land worden teruggezonden. OP welke schoenen zullen wij deze zomer lopen? Kunnen die van ver leden jaar nog mee of doet zich een heel nieuwe mode voor? Willen wij de komende voorjaars- en zomermode m schoeisel toetsen aan dat, wat te zien was op de show, in Amsterdam verzorgd door het Mode centrum voor de schoen- en lederbranche, dan is er niet zóveel nieuws, dat we ons straks voor de schoenwinkels moeten verdringen. I bruin schoeisel als flatterend bovenstuk- I je aangebracht, maar ook. in kleur, ge- I heel gevlochten voorstukken vormend. Zo'n schoentje van gevlochten nylon of leerband herinnert nog eens aan de i eenmaal zo geliefde opanken. Nylon met lastex verwerkt doet het goed als bovenstukje, voor de pump, maar wordt ook veel toegepast bij he- Voor de heren blijft de gemakkelijke „instapschoen" zonder sluiting en vogue, maar wij zagen ook soorten sandalen met zeer brede a-symmetrische banden, al of niet met glimmende gespen ge sierd. Deze zomer valt de nadruk in deze schoenen op zeer licht bruin en naturel. Garnering Dit roodsatijnen muiltje met hoge naaldhak durven wij ,^it-schoentje" te noemen Laten we maar meteen vaststellen, dames, dat al uw neus- en hielloze schoentjes nog in de mode zijn, evenals de flats. Deze pantoffelachtige, zeer laaggehak te schoentjes blijven maar in trek; zij hebben echter dit laar een niehw zusje meegebracht, de „ballerina" eeft, zal we. dit volkomen hak- chiitingloze schoentje, dat voor doorzak kende voeten beslist niet geschikt is. Maar de flat kwam. zag en overwon, ook al keek menige vrouw er eerst be denkelijk naar, dus wie weet, hoe de ballerina het zal „doen!" De ballerina wordt gebracht in leer, maar ook in (zeer voordelig geprijsd) linnen, en wel in allerlei kleuren. Over kleuren gesproken, beige, licht bruin. allerlei tinten grijs en verder kersrood zullen de grote tinten voor het komende seizoen zijn. Toch zagen wij ook de zwarte suède dikwijls elegant opengewerkt, nog vol op en daarnaast donkerblauw suède, De felle tinten groen voor Ie open zomerschoen zullen misschien niet iede re vrouw bevallen. Allerlei hakken In de hak zijn variaties tot in uiter sten. De ballerina zonder hak, de flat met een plat sleehakje, de wandel schoen met stevige halfhoge bak en dan de middag- en avondschoentjes met naalddunne, zeer boge hakjes, waarop het moeizaam trippelen is. Met een klein beetje ondeugendheid zouden we zo'n samenstelling van teer zooltje, zeer fijn gevlochten bandjes en naaldhakje maar „zitschoentje" willen Belangrijk is. dat de prijzen van de schoenen niet zijn gestegen. Natuurlijk kan men een duur schoentje kopen, maar zeker ook een heel aardig in een voudige prijzen. Soepelheid De Nederlandse schoenindustrie legt zich steeds meer toe op het vervaardi gen van soepel schoeisel en daardoor wisselt ook het materiaal. Een soepele schoen moet van goede kwaliteit zijn, wil deze schoen blijven en geen slof worden. Goede resultaten bereikt men hierbij met de toepassing van als stro gevloch ten nylon, dikwijls in natureltint in b.v Commissie muziekonderwijs ingesteld Minister Cals heeft een commissie be noemd Inzake het vraagstuk van subsi diëring van instellingen van muziekon derwijs in zoverre deze zich de vakop leiding van toonkunstenaars ten doel stellen, alsmede Inzake de erkenning van de examens van deze instellingen. In deze commissie hebben o.a. zitting: M. A. Reinalda te Utrecht (voorzitter), prof. H. Andriessen te 's-Gravenhage, dr P. Cronheim te Amsterdam, A. Jurres te Amsterdam, dr A. M. H. Schepman te Groningen, prof. dr A. A. Smijera te Huis ter Heide. (Leden) en de heer B. op Italiaanse en Spaanse modellen. Dat komt ook uit in de garnering: touw-ornamentjes. koper, glinsterende steentjes en zelfs koperen muntjes, die als klokjes tinkelen bij het lopen. Ook ziet men het lak-biesje bij suède, veelal in afstekende kleur en aan do hiel van de ballerina, een grappig le ren of lakleren lusje, ook in garnerende tint. Op de Italiaanse mode geïnspireerd zijn ook de moccassinvormige, rondneu- zige wandelschoenen met aardige stik sels en de pastelkleurlge strandschoen tjes. welke uit niet veel meer dan een zooltje en drie bandjes bestaan. Geen schoentje voor een zware voet en zé ker geen schoentje om mee in een volle tram te stappen...! Over het geheel zouden we de nieuwe schoenenmode wat sier lijker en eleganter willen noemen en daar zal geen'enkele vrouw iets op tegen hebben! Geen tekort ie vrezen aan sinaasappelen Voor een tekort aan sinaasappelen be hoeft men niet bang te zijn, verzeker den Importeurs ons. De geringere aan voer uit Spanje zal door verschepingen uit andere landen ruimschoots worden goedgemaakt. Zoals men weet, vaardigde de Spaan se regering vorige maand een uitvoer verbod van sinaasappelen o.a. naar Ne derland uit. Als gevolg van protesten van Importeurs mochten de schepen in lading echter nog vertrekken. Vervol gens werd het uitvoerverbod, dat op 20 Februari zou ingaan, een week opge schort om ten slotte te worden vervan gen door een definitief stelsel van con- tingenterlng. Er komen dus tot nader order wel Spaanse sinaasappelen, alleen wat min der dan vorige jaren, en men heeft dat te wijten aan de minder goede oogst in Spanje. Het Nederlandse aandeel be draagt deze week 35.000 kisten. Op 17 Maart komt de eerste grote bootlading in Rotterdam. Van den Berghstichting werkt te goed Minister geeft geen bijdrage voor uitbreiding Ged. Staten van Zuid-Holland delen aan Prov. Staten mee, dat de minister van Sociale Zaken niet bereid Is, een Rijksbijdrage te geveu voor de uitbrei ding van bet hoofdgebouw der bekende Prot. Chr. dr mr Willem van den Berghstichting te Noordwijk. Deze Rijksbijdrage was echter een voorwaar de, waaronder de Staten op 16 Decem ber jl. bereid waren, de vereniging, die de stichtlnv exploiteert, een bijdrage van 840.000 te geven, ten behoeve van die uitbreiding. wel een verhoging toelaten, achten Ged. Staten verwerpelijk omdat de gunstige verpleegprijt te danken is aan een ef ficiënt beheer. Zij achten het onredelijk dat de stichting om dat efflciente be heer gestraft zou moeten worden met het onmogelijk maken van een noodza kelijke uitbreiding. Er is thans een wachtlijst van niet minder dan 70 pa tiënten. Ged. Staten verzoeken Prov. Staten thans de voorwaarde der ministeriële goedkeuring in te trekken en het college zonder meer te machtigen tot het ver strekken van de levering. Wefsonfwerp in Lagerhuis Medisch onderzoek vóór het huwelijk Een Brits Lagerhuislid heeft gisteren ln het Lagerhuis een wetsontwerp in gediend, waarin medisch onderzoek vóór het huwelijk verplicht wordt gesteld Indien het ontwerp wordt aangenomen, zullen de bruidsparen bij de huwelijks voltrekking certificaten dienen te over leggen. waaruit blijkt dat zij binnen da zes daaraan voorafgaande weken medisch zijn onderzocht en eveneens moeten ver klaren, dat zij elkaar van de uitslag van het onderzoek op de hoogte hebben ge steld. Het wetsontwerp houdt echter niet ln. dat het huwelijk op medische gronden kan worden verboden. Toch is het zo! Door bijzondere omstandigheden konden we vandaag de rubriek ..Toch Is het zo" niet meenemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5