Koning Faisal II van Irak een vriendelijk man BV" IS Wat is dat? Geen grap, het zijn echte kogels! Brand in Pernis woedde vanmorgen onverminderd Kon. zilveren bruidspaar GKI® 5 DINSDAG 2 MAART 1951 OP BEZOEK IN HET PALEIS Eén minuut voor handtekening, maar toch nog een praatje... DE JONGE HUSSEIN, koning van Jordanië, zei me, tijdens het onder houd, dat ik met hem mocht hebben: „Als U in Baghdad komt, ver geet U dan niet mijn neef Faisal te bezoeken. Hij zal het zeer prettig vin den. Doet U hem vooral mijn hartelijke groeten". Dat was dus weliswaar niet de aanleiding, doch wel een excuus en wellicht een goede inleiding. Nu valt het bezoeken van een staatshoofd zeker in déze landen niet bepaald mee, maar langs allerlei slinkse wegen kreeg ik het toch voor elkaar, zij het dat men duidelijk liet merken er niet bepaald door veréérd te zijn. „U kunt om twaalf uur komen. Zon dag", deelde het paleis mede (men werkt hier, zoals bekend is, op Zondag wèl, op Vrijdag niet) „en U kunt één minuut krij gen, teneinde zijne majesteits handteke ning te vragen". Nu moet men hier nergens verwonderd over zijn en dus ook niet vreemd op kijken als men mèt alle perskaarten en introductie-brieven voor toerist wordt aangekeken. Aan journalisten heeft Irak blijkbaar een hekel. Hoe aardig de i sen hier ook zijn, ik kan niet de indruk krijgen dat een reporter hier hoger staat aangesohreven dan een koelie, en de ont vangst ten paleize was dan ook dien overeenkomstig. Geen plaatje Zonder blikken of blozen, zonder woord zelfs, werd het fototoestel afge nomen: er mogen hier geen foto's maakt worden. „Dat is ook helemaal de bedoeling althans niet nü" legde ik uit. Er werden wat afwerende handbewegingen gemaakt en het apparaat blééf ergens op divan liggen, bewaakt door aanwezige bedienden. „U spreekt hoop ik Engels?" infor meerde iemand anders. „Wilt U me maar volgen?" Zijne Majesteit Koning Faisal II was de hartelijkheid zelve. Hij kwam met en kele brede schreden van achter zijn bu reau vandaan en zei: „Hartelijk welkom, U zult wel een lange reis gehad hebben vanaf Jordaniëgaat U zitten". En hij wandelde terug achter zijn bureau, opende een doos sigaretten. De groeten van Hussein „Ik hoop dat u me niet kwalijk neemt", zei ik toen maar, „maar ik ben hier om als het kan éven een praatje te maken, niet om u een handtekening vragen.apropos: u krijgt de hartelijke groeten van zijne majesteit uw neef Hus- Falsal boog, dankte en vroeg hoe familie het maakte. Ik toonde hem kele foto's en vroeg er pal bovenop of hij, Faisal, een dezer dagen wellicht half uurtje beschikbaar had om een paar opnamen te maken? zijn Een korte stilte. De jonge vorst hij is, zoals wellicht bekend zal zijn nau lijks 18, maar maakt een iets oudere druk, wellicht veroorzaakt door het feit dat hij aan asthma lijdt Het in ni blijken dat de toegestane minuut om w want hij zette zich neer, alsof hij kli was om het gebruikelijke aantal af te vuren vragen te beantwoorden. Een blik naar de gordijnen waarmee het v trek aan het er naastgelegen grensde deden me iemand ontwaren die óf de wacht hield óf de derde zwijgende man „Het lijkt me, eerlijk gezegd, erg moei lijk om in dit zo snel opkomende land, waarin zo vaak iets verandert, de zaak bij te houden" begon ik toen. „Vooral omdat u sedert Mei van het vorig jaar. Faisal knikte glimlachend. „U heeft ge lijk", zei hij. „Er moet zóveel gebeuren en het is alles nieuw voor me natuur lijkapropos, hoe vond u Baghdad bij uw binnenkomst?" „Eerlijk gezegd viel het me reusachtig tegen de eerste dagen. Het regende dan is Baghdad niet op z'n mooist, maar er wordt veel aan verbetering ge daan, zéker wat wegen en nieuwbouw betreft...." Drie problemen „Wat zijn, in het kort gezegd, de groot ste problemen waarvoor Irak plaatst ziet?" „Dat zijn er drie, althans dat zijn de allervoornaamste: het probleem d< volksgezondheid, dat der opvoeding e het algemeen levenspeil, dat hier veel te laag is, dat zult u gezien hebben. We trachten de gezondheidstoestand zc spoedig mogelijk omhoog te brengen bij voorbeeld door middel van rijdende hospitaalwagens, mobiele eenheden hygiënisch gebied enz. Door middel nieuwe scholen willen we de jongeren geestelijk omhoog brengen. Wist u dat er in 1930 twintigduizend studenten in dit land waren terwijl er nu 300.000 zijn? Ja, en het algemeen levenspeil.." koning maakte een gebaar, alsof zeggen wilde: wat moet je er zo gauw aan doen) „vergeet u niet dat we eigen lijk zeshonderd jaar achter zijn! En dat willen we nil in ééns inhalen...." „Heeft men zich een termijn gesteld? Ik bedoel: kan men binnen afzienbare tijd zeggen een bepaald stadium bereikt te hebben?" „Ja, dat kan. Zoals het nu dóórgaat bestaat er alle hoop dat we of zeven jaar onze achterstand op èlk gebied zóver hebben ingehaald dat vergelijking met andere landen kun- doorstaan (hierbij doelde de vorst kennelijk op Syrië en de Libanon en zelfs Jordanië). „Het zal u bekend zijn", zo vervolgde hij, ,dat er uit de olieopbrengsten in Irak 50 pet naar de regering gaat. En zeventig Koning Faisal n procent van dat bedrag steken we in de zogenaamde Devellopment Board, waarin ook een aantal Nederlandse inge nieurs zitting hebben. Onze irrigatie- problemen bijvoorbeeld worden door hen, erking met Irakse Ingenieurs weer tot ontwikkeling gebracht.. We ver beteren de wegen, u zult de nieuwe bus sen hebben zien rijden, er wordt hard gewerkt aan grondige herziening van stadsplan, enzovoorts". Gordijn bewoog Lezing in Den Haag Britse vliegers-schrijver Pape in ons land (Van onze Amsterdamse correspondent Van het book Bolcoass be my friend, escfireven door de Engelse oorlogsvüe- ger Richard Pape. is een Nederlandse uii- onder de titel Met hand en Tand verschenen. De uitgever H J W. Becht te Amster dam, heeft de koene airte-ur gelegenheid •ven met Nederlandse journalisten gedachten te wisselen- Hij1 was hier door m staat zijn dankbaarheid te uiten voor de steun- die hij in de bange oor- •ogstijd op vele plaatsen, in ons land -heelt n blik op het horloge deed me n, dat het tien minuten later Tevens bewogen de gordijnen bij de uit gang van het vertrek, zodat het enseljjk leek op te stappen. Koning Faisal gaf me nog eens de hand tot af scheid. „Afgesproken dus", zei hij, „u belt het paleis nog eens op om wat foto's maken. Tot ziens!" De man achter de schermen keek ta- lelijk boos, alhoewel hij, waarschijnlijk beleefdheidshalve trachtte te glimlachen. ,U heeft toch zeker niet over politiek gesproken wel?" was de eerste vraag die hij stelde. „Hoe komt u erbij? Ik houd helemaal niet van politiek". De beschermer keek zichtbaar opgelucht en greep het foto toestel van de bank terug. Hij hing het om m'n hals en loodste me in de richting van de deur. „Heeft u de handtekening van majesty?" „Nee, ik zou niet wetentrouwe ik kom nog eens terug om een Maar er was geen gelegenheid m Een nieuwe bezoeker kwam binnen zei „Mar habar", waarop het gesprek tussen die twee in het Arabisch, door ging en op mij geen acht meer werd ge slagen. Een andere bediende loodste door allerlei gangen en trappen r buiten. Niet meer terug Die foto's heb ik niet kunnen maken. Toen ik het paleis namelijk opbelde de volgende dag werd er beleefd medege deeld dat men niet zó bijzonder gesteld was op een terugkeer, nog wel me camera. Hetgeen in het Oosten betekent dat men weigert. Geen mens weet om tenminste niemand zégt het. Eén ding is zeker: aan zijne majesteit heeft het niet gelegen. Maar een koning als deze, in een land als dit, waarin elke drie maanden de een of andere minister verdwijnt en plaats maakt voor een nieuwe, heeft blijkbaar niet de konink lijke bevoegdheid die men in een demo cratisch land heeft als vorst. Zodat ik de foto, die u hierbij ziet, in een winkel heb moeten kopen. WIM DUSSEL. ne heeft hdj woorden van piëteit gesproken ter nagedachtenis van twee van zijn helpers, de heren Achterkamp ;n Bestal juk ie b>.ee noteren* cue uk... voortreffelijk hebben verzorgd' en gehol pen. dooh die hun daad van Christelijke naastenliefde niet hebben mogen Op uitnodiging van de gemeende Steenderen zal Pape op het daar te hun ner gedachtenis opgerichte oorlogsmomi ment op 18 Maart een krans leggen, in net gedenkteken zal hij namens de R.A.F. een bronzen plaquette laten aanbrengen. Verder zal Richard Pape lezingen nouden te 's-Gravenhage. Heem stede. Nijmegen- Amsterdam, Rotteraar en Hengelo (O). Dertien jubilarissen bij radio gehuldigd Vele vooraanstaande persoonlijkheden uit de radio waren gistermiddag in Grand Hotel Gooiland te Hilversum bijeenge komen om volgens traditie de zilveren jubilarissen uit het voorafgaand jaar huldigen. Dertien jubilarissen ontvingen uit han den van prof. dr J. B Kors, voorzitter van de Ned. Radio Unie. een oorkonde, legpenning en gratificatie. Het ware mej. C. Dorland en de heren G. J. Brieki B. Dorlandt, G. N. van Heukelom en H. G. Weyand. allen van de N.R.U., de heren J. J. H. Bloemkolk en L. Prins van de A.V.R.O., de heren Th. G. Bieshaar. H. G. M. Kalkhoven, J. Pastor en H. A. van de Poll van K.R.O., mej. M. Voet van de N.C.R.V. de heer J. Pop van de V.A.R.A. De secretaris van de Ned. Radio Unie, de heer J. W. Lebon, deelde mei van de 2)4 millloen gezinnen In ons land er 2.350.000 geregistreerde radioluiste raars zijn. Portoricaanse aanslag in Washington De daders zullen vijfmaal in staat van beschuldiging worden gesteld (Vervolg van pag. 1) De democratische afgevaardigde Georges Long, wriens broer Huey eens door de kogels van een moordenaar viel, dook achter de tafel van de voorzitter weg, toen het schieten begon. „Een van de eerste kogels floot over mijn hoofd", zei Long. „Ik fat op de eerste rij. Iemand achter me riep: „Wat ls dat voor een grap? Ik zei: om de drom mel niet. Het zijn echte kogels. Toen dook lk achter de lessenaar van de voorzitter". Onmiddellijk na de schietpartij betrad voorzitter Martin het spreekgestoelte en verklaarde de vergadering voor verdaagd. Ambtenaren van de F.B.I. (Federale poli tie) stelden een onderzoek in naar de kogelgaten. Naar schatting werden onge veer 30 schoten gelost uit pistolen. Een zaalwachter kreeg van schrik een hart aanval, maar herstelde gelukkig later Alle parlementsgebouwen werden ter- VLAMMEN TIENTALLEN METERS HOOG (Venfölg van Pag. 1) Schepen in gevaar Grote vrees bestond voor de tanksche pen, die in de Eerste Petroleumhaven aan de B.P.M.-steiger gemeerd lagen. Risico werd niet genomen. Veertien sleepboten togen aan het werk om de tankers op de rivier in veiligheid te brengen. De 8527 br.t. mtende Liberiaanse tankboot Caltex Delhi en de 9990 ton metende Noorse tan ker Giert Torgersen werden naar de Nieuwe Maas gesleept. Twee andere tan kers, de Buccaneer en de Atlantic Prince bleven voorlopig aan de steiger' gemeerd. Acht sleepboten lagen klaar om ook deze schepen te verhalen als dit nodig mocht blijken. Onverminderd ging het blussingswerk door. Vermoeide en verkleumde brand weerploegen weiden afgelost. Schuim- vormende vloeistof werd aangevoerd om met bluswater vermengd, in de vlammen geworpen te worden. Het was onbegonnen werk, ook al omdat de brand van Zondag de voorraad schuim sterk had doen slin ken. Ten slotte durfde men de kleine reservevoorraad niet verder aan te spre ken. Het hield trouwens ook niet. Tot overmaat van ramp begon de wind te draalen. Het sneeuwen hield even op' en de tot krachtig toenemende wind drukte de vlammen lager, zodat ernstig gevaar ontstond voor de tanks 1 en 2. Vooral tank 2 had het zwaar te verdu ren. Op de kop ervan werkte de koel installatie op volle kracht en vier stralen van de blusboten, vla een aanjager ge koppeld op de Ahrens Fox-autospulten, hielden de naar de brand gekeerde zijde van tank 2 nat. De grote hitte maakte het nodig de straalpijpen vast te zetten: konden niet door brandwachts gehanteerd worden. Ondanks dit alles bleef de wand van deze tank droog. De temperatuur steeg onrustbarend. Pakhuis bedreigd Aan de overzijde van de Vondelingen- weg dreigde gevaar voor het opslagbedrijf van Pakhuismeesteren. Ook daar werkte de sproei-installatie op volle kracht. Zelfs de straat werd natgehouden, tot ook dit later in de nacht niet meer vol te houden was. De wind draalde namelijk. De vlammen en rookwolken maakten het lopen op de Vondelingenweg onmogelijk. Zo bleefm en verkeren tussen hoop en vrees. Om vijf uur dreigde nog altijd het gevaar van uitbreiding. Ook wist men niet wat de brandende tank 4 zou doen. Nog altijd zat het dak er op, hetgeen ver hinderde dat de vlammen vrij spel kregen. Heel langzaam, in een tempo van 30 a 40 cm per uur, daalde de vloeistofspiegel ln tank 3. De zijwand smolt me krulde om, zodat de vuurzee steeds ge vaarlijker werd voor de naastgelegen tank 2. De heer D. R. A. de Lange van de rijks inspecteur brandweer uit Den Haag klaarde, slechts één keer in z'n leven brand van dergelijke afmetingen te 1 ben meegemaakt. Dat was in Balikpapan geweest in 1939. Niemand van de overige brandweerautoriteiten kon zich zo'n grote benzinebrand herinneren. t was voor de hardwerkende brand- uitermate teleurstellend, vrijwel werkeloos te moeten toezien. Men bleef echter paraat om waar mogelijk, het blus singswerk met kracht te hervatten. Hoofdzaak bleef vooreerst het waken tegen uitbreiding. Vanmorgen om half tien was de toe stand nog niet veel veranderd. Tank 3 brandde nog als een lier, tientallen me ters hoge oranjegele vlammen en zwarte dikke rook de lucht inbrakend. Langs de deksel van de andere tank speelden nog steeds lange vlammentongen en ieder ogenblik verwachtte men dat ook deze tank zou ontploffen. Het gevaar voor overslaan van de brand naar Pakhuismeesteren leek van morgen iets minder: de wind was West gedraaid, zodat vlammen en rook nu in de lengterichting van de schei- dingsweg tussen de beide bedrijven den voortgedreven. Slechts langzaam zakte het nivea de brandende tank. Het vuur woedde vanmorgen al 12 uur lang en het leek er op of dit nog wel een dag zou door- De hoop van de brandweer en bedrijfs leiding is dat de brand niet verder za. overslaan en dat de benzine in tank 3 ongehinderd zal kunnen opbranden. Dan zal er zelfs een mogelijkheid zijn om het vuur in tank 4 te blussen, zonder dat deze ook geheel zal behoeven uit branden. De hitte in de buurt van de brand In een kring van meer dan 100 meter om de brandende tank was de sneeuw gesmolten en moest men zich zelfs af en toe eens omdraaien om het gezicht wal afkoeling te geven. Eli paarden op receptie in Amsterdam Op een receptie, die gistermiddag in Bellevue te Amsterdam werd gehouden ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van ruiterhuis Rolff, was een aantal gewone gasten aanwezig. Aan de linkerzijde van de zaal w< elf boxen ingericht, waarin elf „bekende hoofdstedelijke paarden" aan de recep tie luister bijzetten. Behalve voor d« gasten was ook voor de paarden goed gezorgd. De rijkelijk gevulde ruiven werden duchtig aangesproken. Af er klonk van de zijde der „stallen" luid gehinnik, maar het is niet bekend of dit veroorzaakt werd door het tellen van paardenmoppen. Kroonprins Olav en Kroonprinses Martha van Noorwegen, die jnen hier samen ziet in hun buitenverblijf in de buurt van Oslo, zullen op 21 Maart a.s. 25 jaar getrouwd zijn. Het Kroonprinselijk echtpaar is zeer populair in Noorwegen. Engeland bouwt fl- station in Schotland Het zal binnen tien jaar rendabel zijn Groot-Brittannië zal een groot nieu industrieel atoomkracht-station bouwen bij de plaats Caithness In het uiterste Noorden van Schotland. Het station zal meer splijtbaar mate riaal produceren dan het verbruikt en met het overschot kunnen turbines wor den aangedreven voor het verwekken van grote hoeveelheden electriciteit zullen ongeveer 600 mensen werken. De minister van Openbare Werken, Sir David Eccles, die dit gisteren in het La gerhuis bekendmaakte, verklaarde, da de voorraden atoombommen eenmaal zó groot zullen zijn, dat het niet meer de moeite waard ls, er nog meer te maken. Dan, aldus de minister, zal alleen het ge bruik van splijtbaar materiaal vooi vreedzame doeleinden overblijven en om enorme voordelen kunnen brengen. Minister Eccles meende, dat de kern reactors binnen 10 Jaar rendabel zullen zijn, en hun eigen kosten zullen hebben „terugbetaald". Verkeerde draad Ds W. v. d. Beek (zendings predikant) te Ermelo overleden In die ouderd'om v»n 65 jaar is te Er melo overleden ds W- van de Beek, die 1915 tot 1945 werkzaam was zendingspredikant op San-gir (benoorden de Minahassa). Na drie jaren verblijf i Japans concentratiekamp keerde hij 1946 naar het vaderland terug, - reeds zeer spoedig in de Zendings- arbeid hier te lande actief was. Zo werkte hij vele malen mede aan Zendingsten- toonstellingen. In Utrecht diende hij de Hervormde gemeente als ouderling. Sinds vorig jaar woonde ds Van de Beek Ermelo. waar hij voorzitter was van Evangelische kring. De begrafenis is vï gesteld op Donderdagmiddag 1 uur op de algemene begraafplaats te Ermelo- „Geelt de spaarzin met de paplepel in" De spaarbank voor de stad Amster dam zal voortaan de ouders van de ti Amsterdam en Nieuwer-Amstel geboren kinderen enkele dagen na de geboorte een gelukwens sturen, die begint: „Geeft het met de paplepel in". De ouders mogen nl. een keus maken tussen a. een spaarbankboekje met gratis eerste inleg van 1 ontvangen, en b op een spaarbankboekje ten r van de baby ƒ3 als eerste inleg storten en een fraaie zwaar verzilverde kinder lepel. met het embleem van de spaar bank, ontvangen. In beide gevallen kan over de eerste Inleg worden beschikt zodra het kind de 12-jarige leeftijd heeft bereikt. Bromfiets Rex naar het rijwielpad Brom/fietsen met motoren van het merk Rex, typen FM-34, FM-40, FM-50 en FM-50.1, zijn gelijkgesteld met fietsen stond afgezet. De toegangswegen naar Washington werden bewaakt en speciale politiemannen werden naar de stations gezonden. Behalve de daders, zijn nog meer personen gearresteerd. Enkele minuten na de gebeurtenissen werd president Eisenhower van' schietpartij in kennis gesteld. Hij bood voorzitter Martin alle hulp aan, die het Witte Huis zou kunnen bieden. Wilde geruchten deden de ronde ovei de arrestatie van een 24-jarige Portori- caan, die te Hartford in Connecticut, we gens landloperij werd gearresteerd. Toen hij gefotografeerd werd, zei hij: „Ik zal de president doden". Maar later zei hij. da-t hij nog nooit een revolver gehanteerd had. De aanslag in het Huis van Afgevaar digden zou ten doel hebben gehad, de aandacht op Porto Rico te vestigen. Men had niet de indruk met een goed georga niseerde ac-tle te doen te hebben. Op de Pan-Amerikaanse conferetnle Caracas is het bericht van de aanslag met grote ontsteltenis ontvangen. Ook op Porto Rico zelf wordt de gebeurtenis sterk afgekeurd. De aanslagplegers zullen terecht staan op beschuldiging van „aanval, met de be doeling te doden" Zij zullen vijf maal in staat van beschuldiging worden gesteld, omdat vijf leden van het Huls van Afge vaardigden werden gewond. Zal echter één der getroffen leden overlijden, dan zal de daders moord ten laste worden gelegd. De echtgenote van Alvin Bentley werd zwaar geschokt door de aanslag op haar echtgenote. Mevrouw Bentley verwacht een baby en een dokter staat haar bij. Eén der arrestanten, Irving Flores, heeft verklaard, niets met de aanslag te maken te hebben, doch de leidster van de groep, Lolita Lebron, verklaarde, dat hij wel degelijk had geschoten. Zij zelf wilde haar straf niet ontlopen, maar deelde mee, dat zolang Porto Rico niet geheel vrij is, dit soort aanslagen kunnen vóór komen. Lolita Lebron is gehuwd en moe- der van twee kinderen. Zij weigerde ech ter mee te delen, waar haar gezin zich bevindt. Wel verklaarde zij, de Portori- canen. die in 1950 probeerden president Truman te vermoorden, niet te kennen Zij had ook niemand willen doden, doch slechts de aandacht van de wereld op het koloniale vraagstuk willen vestigen. De politie heeft huiszoeking gedaan in de woningen van de arrestanten en hierbij pamfletten aan van Portoricaanse politieke partijen. Morgen zouden de Amerikaanse minis ters van Landbouw (Ezre Benzon) en van Binnenlandse Zaken (Douglas McKay) naar Porto Rico gaan. Op aanraden vï de politie gaat deze reis niet door. Vragen over conferentie in Genève Het Tweede-Kamerlid Fens (KVP) heeft schriftelijk aan de ministers Beycn Luns gevraagd of zij zich reeds hebben beraden over de houding, aan te n« ten aanzien van het bijwonen var conferentie te Genève op 26 April het Koreaa-r.se geschil? Hij verzoekt de ministers het resultaat van htm beraad aan de Kamer mee te delen. Onderzeebootjager Holland op proeftocht De onderzeebootjager Holland, die als eerste van de twaalf voor de Koninklijke Marine in aanbouw zijnde jagers de proeftochten is 'begonnen, heeft va tot 20 Februari een technische proef vaart, de zg, werfproeftocht gemaakt. Deze week vaart de Holland opnieuw uit waarna het schip van 5 tot 15 Maart te Greenock verblijft. Daarna gaat het schip naar het Zuiden voor nautische proeven bij Las Palmas en Dakar. Op 4 April bezoekt het schip Casa blanca, terwijl he«t op 9 April te Nieuwe- diep wordt verwacht. Daarna volgen tillerleproeven op de Noordzee, waa de Holland op 15 April weer te Rotter dam wordt verwacht. De volgende postsluitingcn werden vastgesteld, alle voor Amsterdam: 5, en 12 Maart om 12 uur, 15 Maart or 17 uur. 20 en 27 Maart om 16 uur, 3 Maart om 17 uur. Posities K.L.M.-vliegtuigen AMSTERDAM. 2 Maart- Thuisreis PH-TES (Soerefoaja) giezaigv. Dek natel 1 gistermiddag op Schiphol geland; PH-TFG (Friesland) gezagvoerder Geerlinig wordt vanmiddag 1 uur in Genève verwacht; PH-TDN Vlaardingen) gezaigv. Molt wordt vanmiddag kwant over een in Ka rachi verwacht; PH-TEP (Pontianak) ge- ragvoerder Osborne werd vanmorgen 7 uur hi Singapore verwacht; PH-TDO (Maastricht) gezagv. Brugman moet middag 12 uur van Tokio naar Bangkok vertrekken Uitreis: PH-TFD (Arnhem) gezagv Raab ls vannacht half twee uit Manilla naar Biafc vertrokken; PH-TDP (Rotter dam) gezagv. Warn ink moest vanmorgen zes uur uit Rangoon naar Bangkok trekken; PH-TET (Tilburg) gezagvoer der Hurdman moet vanmorgen half tien van Cairo naar Karachi vertrekken; PH- TBW (Overloon) gezagv- Roy (Emigran tencharter) ls gistermiddag 1 uur ir Melbourne aangekomen; PH-TBM (Aals meer) gezagv. Kachuk (Emigrantenchar ter naar Melbourne) wordt vanmiddag xwart voor dirie in Rome verwacht Om te demonstreren, hoe goed het nu allemaal weer is in Egypte, werd deze blijde foto genomen. Links minister Ifalah Salem van Voorlichting, die Naguib in de moeilijke uren af viel maar het later weer goed maakte, en rechts luit.-kolonel Gamel Abdel Nasser, premier en leider van de -revolution- naire raad. Om der wille van de symboliek staat Naguib in het midden. Hawoma-commissie aanvaard De Haagse gemeenteraad heeft zich iet 37 stemmen en 3 blanco uitge sproken voor de benoeming van de he- prof. mr P. J. Oud, prof. mr D. Si- s en ir E. H. Kraayvanger tot leden van de commissie van onderzoek inzake de Hawoma. De oppositie, die de P.vd.A. tegen dit voorstel voerde heeft geen ander ga- volg gehad dan een verklaring, die de heer Rensen namens de fractie van die partij aflegde. De heer Rensen zeide dat zijn fractie van mening is. dat bij de samenstelling van deze commissie reeds van de aan vang af meer aandacht geschonken had moeten worden aan de vraagstukken, dia zich voordoen bij de bedrijfsvoering in het bouwbedrijf. Is dit op zichzelf een bezwaar, de keuze van de personen van bovengenoemde commissie kan evenwel van dien aard worden geacht, dat onder de gegeven om standigheden mag worden verwacht, dat zij de weg zullen weten te vinden, om alle facetten in het onderzoek te betrek ken en dat zij bij hun conclusies de grootst mogelijke objectiviteit zullen be trachten. Op grond van deze overweging was spr's fractie bereid de voorgestelde sa menstelling van de commissie te aan vaarden De heer Van Praag (C.P.N.) sloot zich bij deze verklaring aan. Toch is het zo T~)E CODEX ARGENTEUS. waarin Gotische Evangeliefragmenten zijn bewaard gebleven, is buitengewoon kostbaar. Niet alleen ls dit een van de weinige bronnen, waarin de resten van het Oostgermaans zijn overgeleverd, zodat dit manuscript uit dien hoofde voor de taalgeleerden van onschat bare waarde is, maar bovendien ont leent de Codex Argenteus z'n naam en materiële waarde aan de bijzondere wijze, waarop dit handschrift werd vervaardigd. Het gehele geschrift bestaat uit purperkleurig perkament, dat met gouden en zilveren letters is beschre ven, terwijl de bladen in zilver zijn ingebonden. Ook in letterlijke zin is hier dus sprake van een „zilveren handschrift". Dit wetenschappelijke en bibllo- phiele kleinood bevond zich in de 16e eeuw in de abdij van Werden, maar verkeerde toen nog niet in de staat, zoals hierboven werd weergegeven. In het begin van de 17de eeuw kwam het handschrift in het bezit van keizer Rudolf II, die het ijlings liet over brengen naar zijn kasteel te Praag. Erg veilig was het daar overigen* niet, want de Zweden maakten het daar buit in 1648, zodat het een jaar later in de boekenkast van koningin Christina prijkte. Deze dame scheen bij tijd en wijle nogal kort bij kas te zitten, want toen zij afstand deed van de troon, bleek zij niet over voldoen de contanten te beschikken om de Nederlander Isaac Vossius zijn hono rarium te betalen. Zij deed echter aan Vossius een deel van haar bibliotheek over en daarmee was de zaak veref fend. En meteen kwam op deze wijze het Gotische manuscript ln Neder lands bezit. Dat was in 1655. Het was overigens geen vruchtbare periode, die de codex in Nederland doormaakte, want een oom van Vos sius bestudeerde het geval zorgvuldig en wist reeds 10 jaar later een voor treffelijke uitgave van het handschrift te doen verschijnen, voorzien van een Gotische woordenlijst en een verhan deling over Gotische en oud-Engelse alphabetten. Een indrukwekkende prestatie Maar inmiddels was het handschrift wel ernstig beschadigd en ds volgorde der katerns was geheel in de war ge raakt. Misschien was dit dreden waarom Vossius het manuscript weer aar» een Zweed verkocht, wellicht ook heeft hier een zekere hoofsheid, of een politiek oogmerk een rol gespeeld. Maar hoe het ook zij, hij stelde de Zweedse kanselier Graaf De la Gardie voor het bedrag van 500 rijksdaalders in het bezit van dit waardevolle docu ment. De nieuwe eigenaar liet de bladen inbinden in een band van ge dreven zilver, maar toen moest de Codex Argenteus een nieuwe, smarte lijke operatie ondergaan, want de randen der bladen werden hierbij weggesneden. Daarna (1669) schonk de rijkskanselier het kleinood aan de universiteit van Upsala, waar het sedert dien en tot op heden verreweg de grootste schat uitmaakt Door al dit gehannes met de codex, heeft het document ln de loop van 1400 Jaar natuurlijk wel ernstig gele den. Van de 330 hladen die het ma nuscript oorspronkelijk telde zijn er nog slechts 187 over, voldoende echter om iedere linguïst en iedere boeken- minnaar nog te doen watertanden. Nu we toch over de Goten spreken: wist u dat het volk der Goten niets met de Gotische bouwstijl te maken heeft I Daarover morgen. (Nadruk verboden)

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5