Mcumc ^riJtsdje (fouraitl Vijf gewonden in Huis van Afgevaardigden j Moeder rat twee kinderen leidde de gearresteerdedaders Syriërs juichten hun nieuwe president toe Vuur verzwolg een zee van benzine in Pernis Wist U DINSDAG 2 MAAST 195 BUREAUX: Steenstraat I Directie, Redactie, Ahementen- en Advertentie-afdeling:l. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6 per kwartaal; ƒ2.15 per maand; Cper week. Vier en dertigste jaargang No 9979 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIIK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Slantoastlcb It gbtbleotn tngn bert in Icgljeaspott" Halschool komt er, maar POIORICAANSE AANSLAG IN WASHINGTON VOORZITTER JOSEP] MARTIN stond! in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden jui gereed' om de uitslag van de stemming over de toelating van Mexicaar,e bóeren bekend te maken, toen plotseling een serie revolverschoten inie zaal viel: van de publieke tribune werd deze aanslag gepleegd doe een aantal Portoricanen, met als gevolg, dat twee republikeinse Corrresleden zwaar gewond bleven liggen, terwijl drie Democraten lichte werden gewond. De overige afgevaardigden vluchtten in paniek nar de wandelgangen of zochten hals over kop dekking onder hun lessnaars. Op de publieke tribune overmeesterden politie, zaalwachters e. toeschouwers de daders, die onder de kreet „Bevrijdt Portorico! PortcRico is niet vrij!", naar schatting dertig kogels hadden afgevuurd. Porto-Riioo is het meest Oostelijke eiland van de Grote Antille in de Ca- raïbische zee en toehoort an de Ver enigde Staten. Er is een felnationalisti- sche minderheid, die strijdt oor de vol ledige onafhankelijkheid, rruar niet al tijd met goede middelen. Bhalve deze aanslag, waarvoor de dag \an gisteren gekozen was omdat toen te Caracas In Venezuela de Pan-Amerikaanse confe rentie begon, is de strijdmethode ook gedemonstreerd in November 1950, toen een aanslag op de toenmalige president Truman werd gepleegd. Porto-Rico kiest zijn eigen regering en gouverneur. Her haalde malen is reeds de volledige zelf standigheid aangeboden, maar de Por- toricaanse volksvertegenwoordiging heeft steeds de voorkeur gegeven aan de be staande dominion-status. Drie mannen en één vrouw hurkten gistermiddag plotseling op de publieke tribune in schiethouding, met in elke hand een pistool, die zij in de zaal leeg schoten. Van de vijf gewonde afgevaardigden was de republikein Alvin Bentley (Mi chigan) er het ergst aan toe. Hij kreeg een kogel in de borst en ondanks een operatie, die met spoed werd uitgevoerd, wordt voor zijn leven gevreesd. Ben Jensen (Iowa, eveneens republi kein) werd aan de linkerschouder ge wond, terwijl de democraten Kenneth Roberts (Alabama) en Clifford Davis kogels in het onderbeen kregen en Geor ge Fallon (Maryland) in het dijbeen werd getroffen. Later werd gemeld, dat ook de toestand van Ben Jensen ern stig is. Carl van Zandt, een republikein uit Pennsylvania, sprong moedig op de aan vallers toe en groep één hunner bij de arm. Een andere bandiet werd door een portier gepakt, toen hij probeerde zijn revolver opnieuw te laden. De portier sleurde de man de gang op. De anderen werden door de zaalpolitie overmees terd. De daders zagen echter nog kans Portoricaanse vlag te ontrollen omhoog te werpen. Een der aanslagple gers, een vrouw, riep „Ik toen Portori- se. Mijn land moet vrij." Zij Als het wintert „Hoe kom je zo laat, Jansen?" Drie van de Portoricaanse aan- jplegers in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden wer den door de politie weggevoerd. Geheel links de leidster mevr. Lolita Léhron. De tweede van rechts is een politieman in burger. (Telefoto) schreeuwde ook haar naam: „Lolita Le- Volgens sommigen bevonden zich nog meer Portoricanen op de publieke tribu ne. De namen der dadels luiden: Lolita Lebron (34 jaar), Rafael Maranda (25 j.) Anderes Cordero (29 j.), Irving Flores (27 j.) en Montes Rivera (20 j.). Allen gaven adressen in New York op. In de handtas van Lolita Lebron werd een briefje gevonden: „Mijn bloed eist voor God en de wereld de vrijheid Porto R'ico. Ik geef mijn leven voo vrijheid van mijn land. Dit is een kreet om vrijheid in onze worsteling om onaf hankelijkheid." Deze vrouw was kenne lijk de leidster van de groep. (Zie vervolg op pag. 5). Die overigens na de verkiezingen weer zal aftreden Damascus heeft gisteren de nieuwe Syrische president Hasjem el Atassi. lulde toegejuicht, toen hij zijn intocht hield aan het hoofd) van een stoet auto's, waarin o.a. leden van de nieuwe regering gezeten, waren- Duizenden militairen stondien langs de route; alle winkels, kantoren en scholen waren gesloten- Faroek hoopt nog steeds op de troon „De terugkeer van Naguib duidt op verwarring..." Ex-koning Fairoek heeft gisteravond te Cannes hoopvel verklaard, dat in de af gelopen 36 uur in Egypte niets gebeurd ts. dat wijziging heeft gebracht in de wens van de bevolking om de monarchie te herstellen. De voormalige monarch legde deze ver klaring af door middel van zijn eerste secretaris. Amin Fahim, die ui* Rome overgekomen was om met Faroek over de ontwikkelingen in Egypte te con fereren- Faroek zei, dat de terugkeer van Naguib als president ,.de verwarring aantoont in de zielen van hen, die tegenwoordig Egypte besturen". Uit veiligheidsoverwegingen zijn m Cairo gisteren 12 personen gearresteerd1 die verantwoordelijk zijn voor de beto gingen vóór Naguib. Bijna 500 vliétjers sinds 1945 opgeleid Commando-overdracht in Gilze-Rijen Commandeur-vlieger P. Vroon heeft gistermiddag het commando luchtvaart- opleidingen op de vliegbasis Gilze-Rijen overgedragen aan kolonel-vlieger-v, nemer B. J. FiedeldiJ. De chef-luchtmachtstaf, luitenant-gene- raal-waarnemer A. Baretta, woonde deze plechtigheid bij. Commandeur-vlieger Vroon gaf overzicht van de opleiding in de drie een halfjarige periode, die hij in Gilze- Rijen werkzaam is geweest. Omstreeks 1 Juli. zo deelde hij mee, zal sinds het ein de van de oorlog de 500ste vlieger in Nederland zijn brevet halen. Tanks en pamtserwaigens patrouilleerden in de stad- Het nteuwe kabinet-Assall, waarin de belangrijkste portefeuilles aart de Volks partij zijn gekomen, heeft tot taak een bewind: van „door en voor het volk" te vestigen. Het zal nieuwe verkiezingen uitschrijven. In de overgangsperiode van drie maanden zal de Huidige Kamer van Afgevaardigden de bevoegdheid van constituerende vergadering hebben- Na de verkiezingen zal president Atassi ont slag nemen en zal de Kamer een nieuwe presidfent aanwijzen. In het nieuwe ka binet heeft één Christen zitting. Met De- trekking tot de Buitenlandse politiek zelde premier Assali, dat zijn kabinet een vriendschappelijke houding zal aanne men tegenover alle Arabische landen. Ook het aangrenzende Libanon heeft een nieuw kabinet. Abdoellah el Yafi is halve premier ook minister van Finan ciën en Voorlichting. Puzzle ook mee met de N.L.C. Met ingang van heden openen wij een nieuwe rubriek in de krant. Iedere dag zal men op pag. 2 een kruiswoordpuzzle of een letterraadsel ter oplossing vinden. Wij geloven, dat wij hiermee aan een langgekoester de wens van vele lezers vol doen. Over deze rubrieken kan niet worden gecorrespondeerd. Amuseert U zich ermee Chauffeur De Baat komt 23 Maart voor Een Duitse rechtbank in bet plaatsje i Neustadt zal op 23 Maart de zaak in be handeling nemen tegen de 24-jarige Ne derlandse chauffeur Dirk de Baat uit Streefkerk. Zoals men weet, heeft de grote vrachtwagen-combinatie van De Baat op 24 October op de Wiedtalbrug zes auto's en een motor verpletterd, waardoor zes personen om het leven kwamen. Dertig doden in Khartoem Na aankomst van Naguib President Naguib van Egypte bevind: ach op het ogenblik met één zijner mi nisters in Khartoem, de hoofdstad var Soedan. Zoals wij gisteren reeds in een deel van onze edities meldden, waren u» de hoofdstad 50.000 pro- en contra-Na- guib gestemde Soedanezen samenge stroomd om te demonstreren. Daarbij kwam het tot bloedige gevechten tussen de betogers onderling en tussen de be- togers er. de politic. Volgens de laatste berichten zijn er dertig doden te betreu ren; meer dan 100 demonstranten zijn gewond. De politie verrichtte 30 arres taties. De regering kondigde de uitzon deringstoestand af. Betrouwbare woordvoerders in Khar toem beschuldigen de leden der Oemma- partij (tegen Egypte) er van. verant woordelijk te zijn voor de chaos. De Unionisten, die voor vereniging me. Egypte zijn, beperkten zich tot de ver dediging tegen de met 9peren gewapende Oemima-leden. De Soedanese -regering heeft een ulti matum gericht tegen het geestelijk hoofd van de godsdienstige Ansar-secte, Abdei Rahaman el Mahdi die Soedanese onaf hankelijkheid voorstaat. El Mahdi staat nu voor de volgende keuze: zijn aanhan gers moeten vóór hedenavond Khartoem verlaten hebben, of hij wordt gearres- De voorzitter van de Oemma-partU, Saddik Elmahdi, is hedenmorgen gear resteerd. Gen. Peters commandant 5de divisie Met ingang van 1 Maart is de gene- raal-majoor der artillerie F. W. J. M. Peters aangewezen als commandant van de 5de divisie. In zijp functie van terri toriaal bevelhebber-West, tevens bevel hebber In de le militaire afdeling, welke hij tot dusver heeft bekleed, wordt hij opgevolgd door de kolonel van de Gene rale Staf G. Dijkstra, die tot nu toe chef staf van de Ned. Territoriale Beelheb- ber was. Vrouwelijke professor in toga TWEE ENORME FAKKELS IN DE NACHT Tankschepen werden ijlings naar veiliger plaats gesleept Mej. dr Bartina H. Wind, be noemd tot gewoon hoogleraar in het Frans aan de rijksuniver siteit te Utrecht, aanvaardde gis teren haar ambt. Op de foto: prof. Wind tezamen met de ree tor-magnificus, prof. dr H. C. Rümke. Tito sprak in Belgrado Hoop inzake Triest; klacht over hulp ji een eerst thans vrijgegeven rede. die maarschalk Tito van Zuid-Slavië de vorige week in Belgrado heeft uitgespro ken. zeide de maarschalk, hoopvol ge stemd te zijn ten aanzien van de kwestie 'Triest, nu Scelba premier is. Tito ver- Klaarde zich accoord met het besluit der Westelijke Grote Drie. met Peking-China in Genève te confereren. Tito klaagde over een achterstand ln de Westelijke militaire hulpverlening, vooral wat betreft vliegtuigen, tanks en artillerie. Als het grootste probleem waarmee Zuid-Slavië op het ogenblik tobt, noemde Tito het in evenwicht bren gen van de betalingsbalans Baron Gevers gezant in Iran Mr W. J. G. Baron Gevers, ambtenaar an de buitenlandse dienst der derde ;lasse, is thans officieel benoemd tot ge- ant bij het Iraanse hof. De grootste benzinebrand in de geschiedenis van Nederland heeft van nacht gewoed bij de B.P.M. in Pernis. Millioenen liters benzine gingen verloren. Vanmorgen was men het vuur nog steeds niet meester. (Van onze verslaggevers.) Een benzinebrand van catastrofale af metingen heeft de Bataafse Petroleum Maatschappij te Pernis getroffen. Slechts dag nadat de bedrijfsbrandweer met es een dergelijke brand van kleiner omvang had bestreden, moest zij weer in actie komen. Ditmaal echter voerde zij verloren strijd. Tegen deze enorme zee, woedend in twee volle tanks van tien mlllioen liter elk, viel niets te be ginnen. Ondanks de geweldige steun van de Rotterdamse brandweer werden de mannen stap voor stap teruggedrongen. De felle, wispelturige wind gaf hier de toon aan. Gloedwolken stegen vele tien tallen meters de pikdonkere nacht in. Soms sloegen zij over op andere tanks, deze voortdurend bedreigend. Een dichte sneeuwjacht verhoogde het spookachtige beeld van de brand, die gisteravond tegen, half negen uitbrak en in de ochtenduren nog onverminderd, eerder feller, voort- woedde. Evenals Zondag het geval was bij tank 31, werd ook deze brand voorafgegaan door een zware explosie. De tankopne- Terug uit Indo-China Bemoedigende woorden van René Pleven René Pleven, de Franse minister van Defensie, en Pierre de Chevigne. öe on derminister voor de Strijdkrachten, zijn gisteravond na een verblijf van een maand Indo-China in Parijs teruggekeerd. De minister verklaarde na aankomst 1. Ik heb met de Vietnamese leiders ge sproken over die geleidelijke vervan ging van Franse troepen door Vietnn- 2. De kwaliteit van het Vietnamese leger wordt steeds beter. 3. Er is een voortdurende stijging waai te nemen van de omvang der Vietna mese troepen- 4. De communisten hebben tot nu toe geen van hun wezenlijke doelen kun nen bereiken- In Indo-China is gisteren ln twee ver schillende gebieden hevig gevochten, ln de delta van de Rode rivier werd een communistisch batailjon van vijfhonderd man in de pan gehakt. In Noord-Laos werd de keurdivisie van de opstandelin gen. die aanvankelijk naar Loeang Pra- Dang oprukten, nog verder teruggedre ven. Franse duikbommenwerpers vleien ae divisie herhaaldelijk in het oerwoud aan met bommen en machinegeweervuut- Naar Reuter verneemt, heersen in dit communistische leger vele ziekten en ia net moreel laag DAT in Velp, bijna 79 jaar oud, is over leden de oud-referendaris der P.T.T., J. P. A. Kater. DAT meisjes van het Rode Kruis van Fijnaart een klompendans zullen uitvoe ren bij de opening van de bloementen toonstelling op 26 April te Valenciennes, de Franse stad, die Fijnaart adopteerde. DAT de A.V.R.O. 4 April begint met een verzoekprogramma voor militairen 's Zondagsmiddags van 13.10 tot 14 uur. DAT het comité Honderd Jaar Spoor- stad te Roosendaal (t.g.v. eeuwfeest spoor lijn Antwerpen—Roosendaal) voor zijn feesten van 23 Juni5 Juli alle voorwer pen, die het wenst, mag lenen uit het spoorwegmuseum te Brussel. DAT een Edammer kaashandelaar, die korstloze staafjes kaas in zilverpapier in de.handel brengt, deze maand in het oude Waaggebouw aldaar een showkaasmakerij opent. DAT een K.B. verscheen waardoor het de minister van Binnenlandse Zaken is toegestaan bepaalde personen betreden of verlaten van een provincie te verbieden, een commissaris der Koningin it. t.a.v. meer dan een gemeente, een burgemeester it. t.a.v. zijn gemeente. DAT het hoofd van de afd. Wild, Vogel- schade en Jacht van het dep. van Land bouw, W. J. Schuitenmaker, op de alg. ledenvergadering van de Bond van Bpli- tie-ambtenaren in Nederland tot Bescher ming van Dieren, 29 April te 's Hertogen bosch, een lezing houdt. DAT de K.R.O.-televisie in korte docu mentaire programma's met film en in terview Ned. steden zal behandelen en R'dam als eerste op 16 Maart aan de beurt komt, waarna Den Haag en A'dam ln latere uitzendingen volgen. DAT m.i.v. 16 Maart tot burgemeester van Arnemuiden is benoemd de eecr.- ontvanger van de gemeente Meliskerke, W. H. v. d. Heide. DAT de vervolging tegen 2 groepen aannemers, die bij de aanbesteding vooi de bouw van een schouwburgzaal te De venter op de bouwsom van 750.000 op zetten hadden gesteld tot 70.000 is ge staakt. aangezien min. Donker laat onder zoeken hoe opzetten, bevredigend gecal culeerd kunnen worden bij de inschrij ving. DAT de commissaris der Koningin in Limburg te Helden Panningen de 25e beurs Lihate (Limburgse Handels-Ten toonstelling) opende. DAT bij landbouwer H. P. te Bekveld (Vorden) een 40 kuikens werden afge maakt i.v.m. geconstateerde pseudo-vogel- pest. DAT te Utrecht hartelijk afscheid werd genomen van de directeur van de keu ringsdienst voor waren voor het gebied Utrecht, ir W. Sturm, welke wordt opge volgd door mej. ir Bos. DAT de Kroon een verordening van de gemeente Beesd vernietigde waarbij men afweek van de voorgeschreven sluitings bepalingen voor winkels met een verlof B. DAT binnenkort de publicatie is te ver wachten van de rapporten van de Rijks- autocentrale en van dr A. H. J. v. d. Kamp over het gebruik van bromfietsen bij de bestellersdiensten van de P.T.T. DAT de 5 pct's salarisverhoging voor de burgerlijke rijksambtenaren welke sedert 1 Jan. als voorschot werd uitbe taald, thans als K.B. in het Staatsblad is afgekondigd. DAT in A'dam een 28-j. apothekersbe diende en diens 24-J. broer, een melkslij- ter, zijn gearresteerd wegens diefstal en poging tot verkoop van 250 gram cocaïne, opiumpoeder en morphineblokjes. DAT binnenkort weer 8 Ned. vaklieden, o.w. de radio-monteur H. B. Hendriks uit Oegstgeest, naar de V.S. gaan om er enige tijd te werken. DAT ir C. J. Tuyn, directeur der Am sterdamse havens, benoemd is tot lid voor Nederland van de permanente int. com missie voor scheepvaartcongressen te mers Kruit en Hoek hadden juist de derde tank van af poort 1 aan de Vonde- lingne geïnspecteerd. In deze tank was, naar men zegt, de uit tank 31 geredde benzine opgeslagen. Hoe het zij, nauwe lijks waren de mannen omstreeks kwart over acht op de begane grond afgedaald, toen het dak van de tank onder het ge weld van een hevige ontploffing werd weggeslingerd. Inmiddellijk daarop laaiden de vlam men uit de 36 meter wijde tank. Vrijwel direct werd tank 4 eveneens door hel vuur aangetast. Merkwaardig genoeg vloog hier hetd ak niet af. Gelukkig had iedereen zich ln veiligheid kunnen stellen. Nog vóór half negen was dé bedrijfs brandweer van de B.P.M. in volle actie Aanvankelijk meende men het wel alleen te kunnen klaren, maar eer de klok een half uur verder wees, verzocht men om hulp van de Rotterdamse brandweer. Deze zond twee blusboten, twee autospuiten, enige gereedschapswagens en een sehuim- blusauto. Twee bluseenheden uit het havengebiei rukten eveneens uit. Uit de wijde omtrek stroomden intussen de mensen toe. In een dichte sneeuw storm ging de vuurgloed, die aanvankelijk tot in Den Haag zichtbaar was, op be trekkelijk korte afstand reeds verloren Zo kwam het, dat men in Vlaardingen en Rotterdam spoedig de indruk had dat de brand was bedwongen. Niets was ech ter minder waar. Wild kolkten de vlam men omhoog. (Voor vervolg zie pagina 5 Weer scheepvaartverkeer naar Friesland Het scheepvaartverkeer van en naar Friesland is gistermiddag via het kanaal van de Noordoostpolder hervat. De ijs- breker Trio heeft een vaargeul open gebroken tussen Lemmer en Sneek. De haven van Lemmer is ijsvrij, maar op het IJsselmeer drijft nog veel ijs. Sonderman kreeg „Medal of Freedom" In aanwezigheid van Prins Bernhard heeft de Amerikaanse ambassadeur in Den Haag, de heer H. Freeman Matthews, majoor Gerben Sonderman, adjudant van de Koningin, de Amerikaan- se ..Medal of Freedom" met de zilveren palm uitge- i reikt voor (verdiensten in verzet tij- dens de oorlog. De heid werd ge- volgd door een informele De bij de onderscheiding behorende mutatie werd voorgelezen door kolonel J. R. Pritchard, militair attaché va Verenigde Staten. Zij vermeldde, dat de onderscheiding was verleend door de president der Verenigde Staten wegens bijzondere verdienste gedurende de Duit se bezetting, welke verdienste van grote waarde was voor de geallieerde oorlogs voering. De toenmalige reserve-kapitein Gerben Sonderman had o.m. een radio- groep opgericht om de geallieerden in te lichten over de posities van de Duitsers. In wèide bij Roosendaal Noodlanding helicopter in sneeuwjacht Een hefsohroefvliegtuig van de Sabena, zonder passagiers op weg van Rotterdam naar Brussel, heeft gistermorgen in een hevige sneeuwjacht een noodlanding moeten maken even buiten de stad Roo sendaal. vlak bij de fabrieken van dc N.V. Philips. De piloot zette het toestel neer op een weide, na ongeveer vijf mi nuten naar een geschikte noodlandings plaats te hebben gezocht Hij ging in de cantine van de N.V. Philips een kopje koffie drinken en steeg nadat het weer wat beter was geworden weer op. Ons land aarzelt nog t.a.v. conferentie in Genève V.N.-functionariseen in een moeilijk parket... De Nederlandse regerintg heeft contact opgenomen met andere kleine landen di<* aam de strijd in Korea hebben deelgeno men, alvorens te besluiten of zij aan de conferentie van Genève zal deelnomen meldt Ass. Press. Een woordvoerder x het ministerie van Buitenlandse Za ken zeide te verwachten, dat alle kleine landen bevestigend zullen antwoorden op de uitnodiging van de Ver. Stalen, Zoals gemeld zal de conferentie te Ge- op 26 April beginnen en de kwesties Korea en Indo-China behandelen. Intussen bevinden de hoge funcbiona- ssen van het Europese bureau der Ver. Naties te Genève zich in een moei lij* parket. De Grote Vier hebben nL geen aanwijzingen gegeven omtrent de wijze waarop die conferentie moet worden ge* organiseerd1. De grote moeilijkheid hierin gelegen, dat men niet weet wie eigenlijk als organisator van dc confe rentie moet worden beschouwd- Ook is met bekend', wie de financiële l96t*n zal dragen- Tenslotte zit men met de kwestie der tolken: er moeten Chinese Koreaanse vertalers komen. Premier Nehroe vertrouwt Eisenhower niet „Bk ben er van overtuigd, dat president Eisenhower geen kwade bedoelingen jegens India koestert, doch de militaire hulp aan Pakistan is een dermate slechte maatregel, dat India hieraan niet zonder meer "voorbij kan gaan....", aldus heeft premier Nehroe van India gisteren in de Indiase volksvergadering verklaard De premier zeide voorts, geen vertrouwen te hebben in de verzekering van de Ameri kaanse president, dat Amerika zal bij springen als Pakistan tot aggressie over gaat. Nehroe noemde de Amerikaanse hulp aan Pakistan een „inmenging van buitenaf", die de Indisch-Pakistaanse verhoudingen slecht beïnvloedt. HET WEER IN EUROPA Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur: Innsbruck a geh. bcw. zw. bcw. half bcw. zw. bew. geh. bcw. $1"! silï al if s 5 0 5 12 0.6 Koude nacht Het K. N M I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen. Later weer toenemende be wolking met sneeuw of regen. Vannacht lichte en hier cn daar matige vorst, morgenmiddag ongeveer de zelfde temperatuur als vanmiddag. Aan vankelijk weinig wind. later matige tot krachtige wind uit Zuidelijke richtingen. (Opgemaakt hedenmorgen te 10 uur). Zon en Maan Woensdag: Zon van 7 23 tot 18.22 uur; Maan van 6.28 tot 16.29 uur. Op 5 Maart N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1