Duizenden spreeuwen zitten er te slap en „Werkmans Wilskracht" vierde 52ste jaarfeest Afscheid van J. G. Hagens bij Leidse belastingen Voordracht van Aafje Top in het Volkshuis Huurder stelde geen prijs op centrale verwarming CHR. FILM ACTIE CASINO-THEATER „EROICA" Dr Schilp vanmorgen in zijn school gehuldigd NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 MAANDAG I MAART 1954 IN BOS VAN WI1KERSLOOTH Lawaai en onprettige lucht in grote „vogelwinkel" Sinds eind October van het vorige jaar hebben zich in het Bos van Wijker- slooth te Oegstgeest elke avond grote scharen spreeuwen verzameld om daar de nacht gezamenlijk door te brengen. In Januari hadden bij de spreeuwen een paar honderd koperwieken bescherming en beschutting ge zocht, maar alras verdwenen zij toen bleek, dat de vorst zou door zetten. Een groot aantal, vermoedelijk wel meer dan de helft, is er door voedsel gebrek omgekomen. 'De spreeuwen kwamen tijdens de vorstperiode echter 's avonds in steeds groter drommen naar het Bos van Wij- kerslooth om daar te gaan slapen. Nu ja. slapen eigenlijk niet, want op zo'n slaap plaats, waar zij mannetje-aan-mannetje, i lange rijen, op de takken zitten, de gehele nacht een rumoer van jewelste. Ze maken ruzie of kwetteren door elkaar wat duidelijk voor de bewoners van de omringende huizen te horen is. Ze zijn zelfs te ruiken, als de wind daarvoor uit de .goede" hoek komt. Het is ook wel te begrijpen, dat de uitwerpselen van die duizenden spreeuwen geen prettige lucht verooraaken. Op bepaalde plaatsen bos is dan ook alles „witgekalkt" i uitwerpselen en als wij daar 's avonds op de slaapplaats komen, is het, alsof ons in één grote vogelwinkel bevinden. Daar kan men soms ook zo echt die gels ruiken! 's Middags, vlak voordat het donker wordt, kunnen de bewoners ringende huizen van het bos vanuit alle windrichtingen troepjes spreeuwen aankomen. Elke nieuwe troep wordt met veel lawaai en gekwetter ontvangen en- het duurt altijd weer even, voordat elke vogel zijn plaatsje voor de nacht heeft gekozen. In dikke trossen len zij zich in de bomen. Zó zelfs, dat de takken er helemaal krom van buigen. Vliegt een groot gedeelte er plotseling af, dan gebeurt het wel, dat de rest gewoon afzwiept! Loopt men in het donker onder die zwaar beladen takken vol spreeuwen, dan zou men denken dat het bladeren aan een boom zijn. Mannetje-aan-ma: tje. soms om-en-om, kop-aan-staart, telbare rissen als bessen aan een bes boompje. Verscheidene malen zijn wij 's avonds en 's nachts op bezoek geweest bij die overnachtende vogels. Eenmaal 'hebben wij zelfs de kans gehad een honderdtal vogels van een ring te voorzien. Hier onder bevonden zich ook wat vinken, die zich gewoonlijk in lagere struiken op hielden. Vers in mijn herinnering liggen nog de successen van dr L. Tinbergen. Hij' ving met de club van Haagse trekwaarnemers in de dertiger jaren duizenden spreeuwen op een slaapplaats in de Bosjes van Poot te Den Haag. De spreeuwen sliepen daar in bijzonder lage boompjes en daardoor gemakkelijk te vangen ringen. We wachten al heel lang op ook zo'n prachtige kans. Pogingen in vorige jaren om spreeuwen op de slaapplaat sen in de polderbosjes bij Wassenaar te ringen, mislukten volkomen'. Hier Bos van Wijkerslooth hadden v Overwinteraars Deze spreeuwen zijn voornamelijk overwinteraars, afkomstig uit Scandina vië, de Baltisohe Staten, Noord-Polen er Noord.1- en Oost-Ouitsland. Een deel ei van komt zelfs uit Noordwest-Rusland. Maar er zijn ook wel broedvogels uit eigen land onder. Overdag verspreiden zij zich tot 15 20 kilometer in de omtrek van de slaap plaats. De spreeuw is een onbekommerde vogel, zoals onze grote voorganger, dr Jac. P. Thijsse, altijd zei. De spreeuw 'houdt buiten de broedtijd van gezellig heid en trekt graag in troepverband. Het is te begrijpen, dat die duizenden vogels elke dag in troepjes honderd uiteengaan en zich verspreiden om op het land voedsel te gaan zoeken, In grotere aantallen zouden zij niet ge- Verblind door het licht van de zak lampen blijven de Koperwieken stokstijf zitten. Een mooie gelegen heid om ze in serie te ringen. (Foto N. van der Horst). makkelijk voldoende voedsel kunnen vin dien! In het najaar verschijnen er ook plot seling soms grote troepen spreeuwen op bepaalde plaatsen. Meestal niet langer dan voor een week of twee, zoals in 1951 in de omgeving van het academisch zie kenhuis te Leiden. Dat zijn dan nog vo gels, die door weersomstandigheden even blijven „plakken", maar weer verderop moeten. Het merkwaardige van deze dieren is, dat zij voor het slapen gaan eerst in grote zwermen boven de slaap plaats blijven vliegen. Vermoedelijk is dit een aanduiding om soortgeno ten, die zich op grote afstand bevin den, opmerkzaam te maken op deze verzamelplaats. Overwinterende spreeuwen, zoals de vogels in het bos van Wijkerslooth, hebben een veel kortere dag en zy kennen goed de weg van de slaapplaats naar de plaat sen, waar zij dagelijks fourageren. Pas vlak voor dat het donker wordt, komen zij met snelle slag binnenvallen. Het ochtendlicht is nog niet doorgeko men, of de eerste troepjes vertrekken al weer. De dag is nog kort en er kan dus een kleine tijd van het daglioht gebruik worden gemaakt om voldoende voedsel naar binnen te krijgen. Blijft het weer Zoals het nu is en wordt het niet weer kouder, dan zal het aantal in het Bos van Wijkerslooth spoedig klei ner worden. Geleidelijk aan zullen alle vogels weer naar hun eigen broedgebie den in Noord-Europa terugkeren om daar In het voorjaar een nieuw broedsel te beginnen. Voorjaar De eerste tekenen van het voorjaar zijn er al. Ruim een week lang vertonen zich weer kieviten in de polders. Veldleeuwe riken worden in zeer geconcentreerde trek waargenomen. In de plasjes, die zich In de weilanden hebben gevormd, zoe ken eenden, meerkoeten en waterhoen tjes hun voedseL Ja, zelfs de eerste grut to werd alweer gezien. Basterdnadhtega- len, winterkoninkjes, grote- en zang lijsters horen we 's morgens weer zingen. Ook de eerste schuchtere pogingen van de vinken-slag horen we af en toe. Imitators En daarbij blijven de spreeuwen gewoonlijk niet achter. Boven op de daken zitten zij vleugelklappend te kwinkeleren dat het een lieve lust En voor wie het nog niet wist: de spreeuw is een meesterlijk imitator van allerlei vogelgeluiden. Sommige doen kwakende kikkers na, of zelfs een piepende kruiwagen of een hek. Ik hoorde er dezer dagen, die witte kwikstaarten en de zang van een fitis nadeden. Deze soorten zijn ook spoedig te ver wachten. De eerste kwikstaart werd zelfs al in de omgeving van Oegstgeest gesig naleerd. Grappig is. dat zij vaak vogel geluiden imiteren van soorten, die elk ogenblik verwacht kunnen worden, maar waarvoor het toch nog iets te vroeg ls. Het is niet onmogelijk, dat zij bij een bepaald weertype en temperatuur zich weer de vogelgeluiden herinneren van het vorige jaar en daardoor met de ge luiden vroeger zijn dan de soort zelf. Kunnen ze niet meesterlijk kwetterende boerenzwaluwen nadoen, zingende merels of spotvogels? Ja eenmaal hoorde ik een spreeuw ,die dagen achtereen de patrij zen in het veld imiteerde! In het najaar hebben ze de gewoonte om oeverlopers, regenwulpen of goud pluvieren na te doen. Het is niet onmoge lijk dat deze geluiden, in het bijzonder ln de nacbt, als de trekgeluiden niet van de lucht zijn, worden aangeleerd! Warmond, 25 Febr. '54 Jaap Taapken Bevolkingsonderzoek, Dus ook voor U Geef U nog op En doe het nu. Een gelukkig schot van de fotograaf: een spreeuw in z'n volle vlucht. In de inzet: zo zitten duizenden spreeuwen 's nachts, zij aan zij, in het Bos van Wijkerslooth. Foto N. van der Horst Een onderkapelmeester, die twee dingen tegelijk kan Drie solisten en vier oudgedienden voor het voetlicht De harmonie-kapel „Werkmans Wilskracht" vierde Zaterdagavond het 529te jaarfeest. Zo'n jaarlijks evenement is eigenlijk veel meer dan een con cert vóór en amusement na de pauze; het is allereerst een avond, waar de gezelligheid hoogtij viert, waar vrienden en kennissen elkaar ontmoeten en niet uitgepraat raken over dit en over dat. En allen voelen zich verbonden door het grote bedrijf, dat zo'n gewichtige plaats in hun leven inneemt. Voorzitter J. Bij gewaagde van hoogte- i dieptepunten in het afgelopen jaar. Met voldoening kon worden teruggezien op de successen, in Antwerpen en Rot terdam behaald, maar ook de tegenslag, die thans als een schaduw over het dank baar herdenken ligt, is niet uitgebleven. De man aan wie het corps zo veel te dan ken heeft, dirigent Gerard Dik, moest zijn werk een paar maal door ziekte on derbreken en daarna zelfs opgeven. Men rekent er eigenlijk op, dat, ook al zou de heer Dik weer beter worden, hij toch wel niet meer zijn orkest zal kunnen aan- Intussen gingen de werkzaamheden ge- oon door, dank zij de kranige tweede kapelmeester, de heer J. van Dijk. Aan hem is het te danken, dat de onderbroken studie van „Introductie en Polonaise" van Gerard Boedljn weer kon worden opge vat, zodat het veeleisende werk in het kader van het amateur-festival en nu ook 'P dit jaarfeest over het voetlicht van de Gehoorzaal kon komen. voorzitter vroeg clementie maar, merkwaardig genoeg, werd de uitvoering, hoewel zeker nog niet volmaakt, één der hoogtepunten van het concert. Bij de we tenschap van aanwezig gevaar, plegen meestal weinig ongelukken te gebeuren! Ouverture Symphonique van Sam Vlessing bleek evenmin een gemakkelijke opgave, die toch niet onverdienstelijk werd vervuld. Niet minder dan drie so listen traden naar voren. De heer Van Dijk blies de piccolo-solo in „Niet voor ieder" van Gerard Dik en presteerde het daarbij tevens zijn collega's stevig in de hand te houden. De heer M. Verbiest solieerde met de nodige humor op de trombone in de Bayrische Polka van Loh- iann, en de heer J. Nagtegaal liet op ;er correcte wijze de „Alte Brombar" an Fucik brommen. Twee goed gespeelde marsen besloten het muzikale gedeelte van het feest: Im perial-Echoes (Safronl), een echt Ameri kaans product, in de trant van Sousa en hoe kan het anders! de Za-Dé-mars an Dik. Er kwamen echter nog vier andere spe- ts voor het front, niet om te musiceren, iaar om het gouden embleem van d( vereniging opgespeld te krijgen, vier oud gedienden, die langer dan veertig jaar trouwe leden zijn: Gerrit Filippo (over paar maanden zelfs een halve eeuw!), twee Jan Brouwers en Dirk Seller. De hun gebrachte hulde was rondom ver diend! En de bekwame heer Van Dijk werd natuurlijk nog eens extra bedankt, bovendien met ln tastbare kistje sigaren. Een non-stop-revue met zang, show, hu mor, mysterie, acrobatiek en muziek hield de volle zaal daarna nog lang aangenaam Joh. van Wolfswinkel. Youth for Christ In de Zuiderkerk aan de Lammen- schansweg wordt Woensdagavond 8 uur een Youth for Christsamenkomst gehou den, waarin ds P. W. Spruyt van Am sterdam zal spreken over „Wilt u mij verontschuldigen?" Het zangkoor Mara- natha onder leiding van mevrouw Mas- saar-van Driel verleent medewerking. De samenzang wordt begeleid door orgel en trompetten; de zangleiding berust bij Ab. van Kapel. Henk Stikkelorum is be last met de algemene leiding. Agenda voor Leiden Maandag Schuttershof, 8 uur: VOLA, jaarver gadering. Leids Volkshuis, 8 uur: K. en O., „Keu kengeheimen", kookcursus door r D. L. Creyghtom-Eldering. Stadsgehoorzaal, 2 uur en half 4: Mij voor Toonkunst, 40ste jeugdconcert, Rott. Philh. Orkest o.l.v. Eduard Flipse. Schouwburg, 7.45 uur; Leids Acad. Kunstcentrum, Haagse Comedie met Co- lombe. Kleine Burcht, 8 uur: Ned. Bond var viswinkeliers, afdeling Leiden, film avond. Rijnsburg, Flora, 3 uur: opening bloemententoonstelling tuinbouwschool. Woensdag Kleine stadszaal, 8 uur: Politieke Jonge ren Contact Raad, Provincieforum o.l.v. prof. mr C. H. F. Polak. Rijksmuseum voor Volkenkunde. 8 uur: Gan Tjiang Tek, Chinees schimmenspel marionettentheater. Sociale Zaken, Steenschuur 21, half 8 half 9: zitting voorlichtingscommissie, prijzen en huren, geest, Irene, 7.45 uur: ouder avond Leidse-Houtschool. Tentoonstellingen Lakenhal, 104 uur: werken van leden Ars Aemula Naturae (t.m. 12 Maart). Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552, en de Haven-apotheek, Haven 18, tel. 20085. Burgerlijks stand van Leiden Geboren: Maarten L, z v J F Dunné 1 E A v Maarseveen; Franciscus A J, z H J v d Pluijm en B M I ambregts Johan G, z v G L Palm en A Kanbier; Ilja, z v N G v d Heuvel en C Groe nendijk. Overleden: M Kooien, huisvr. van Moniagne, 66 jr; J J Verbeek, huisvr. van v d Berghe, 67 jr. Gehuwd: G F Viets en H M Bek. De heer A. Jansen 25 jaar bij Boerenleenbank De heer A. Jansen is vandaag 25 jaar in functie bij de Coöperatieve Boeren leenbank Leiden—Oegstgeest. Eerst was hij waarnemend kassier en sinds 1952 kas sier, als opvolger van de heer Tj. Kuypers. Grofe belangstelling uit vele kringen Zaterdag heeft de heer J. G. Hagens I zo werd gewaardeerd, dat hij als leraar wegens het bereiken van de pensloenge- boekhouden en bedrijfshuishoudkunde rechtigde leeftijd afscheid genomen belastingen te Leiden. Om half tien het personeel van de inspectie Lei den tweede afdeling bijeen, in welke bij eenkomst hij allereerst werd toegespro ken door het hoofd van de inspectie, de heer J. D. Dibbits Rienstra. Spr. stelde voorop, dat deze dag eigen lijk te vroeg was gekomen, daar allen de scheidende functionaris gaarne nog vele jaren in hun midden hadden gezien. Er overtuigd zijnde, dat de heer Hagens zich altijd met hart en ziel aan zijn taak heeft gewijd, zei spr., zich te kunnen in denken, wat er thans in hem moest o gaan. Van de 34 dienstjaren bracht hij in Leiden door, t.w. 16 bij de rijks- accountantsdienst en 12 op de inspectie. Deze laatste 12 zijn stellig niet de gemak kelijkste geweest, aldus spr., maar dank zij zijn nauwgezetheid en scherp verstand heeft hij een juiste oplossing voor de vele problemen weten te vinden, daarbij steeds handelend naar eer en geweten, gedachtig aan de eedsformule, afgelegd bij de aanvaarding van het ambt. De heer Rienstra wees vervolgens op het gevoel voor hulpvaardigheid, de heer Hagens steeds heeft blijk ge geven. Als geboren docent gaf hij verschillende groepen ambtenaren leiding hetgeen van de zijde van het ministerie bij de studie op boekhoudkundig P.T.T.-chauffeur nam afscheid Een bekend figuur bij P.T.T., de heer S. Blom, nam Zaterdag afscheid we gens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd. Ruim veertig jaren deel de de directeur, de heer J. Habermehl in zijn afscheidswoord mede heeft de heer Blom zijn beste krachten aan hel P.T.T.-bedrijf gegeven, eerst als bestel ler, later als chauffeur. Dank zij zijn grote vitatiteit is hij tot de laatste dag als chauffeur werkzaam kunnen blijven, wat. gezien de zware arbeid in die tak dienst, een bijzondere prestatie mag den genoemd. Volkomen terecht werd hem dan ook de legpenning van het be drijf verleend die hem door de directeur werd overhandigd. Ook de heer J. Evers voerde nog het woord en gaf de scheidende eer veloppe met inhoud namens het personeel De heer Blom, die het was aan te zien dat het hem zwaar viel de werkkring, die zo'n groot deel van zijn leven had gevuld te moeten verlaten, dankte ontroerd. Gevestigde en vertrokken personen In de week van 22 t/m 27 Februari Te Leiden vestigden zich: M Bannink, gezinsverzorgster, Rapen burg 59; C van Banneveld stoker, Haarl. str 44a; T de Boer, huishoudster, Raam- steeg 51; G M Bouters, vertegenwoordi ger. Rijnsb.weg 140; A A van den Broek, Herengrt 78a; M S Brouwer, Druivenstr 45; A Brussee en fam, landarbeider, Pot gieterlaan 3; H P T A Dekkers, bedrijfs leider, Gasstr 50; T van Dijk, 11 verpleeg ster, Rijnsb.weg 10: J Dijkhuis en fam, boekhouder, Tib Siegenbeekstr 6; Dijkstra, gezinsverzorgster, Rapenburg A V Dijkstra, verpleegster, Rijnsb. weg 10; H W van Erkel, gezinsverzorg- ster, Weidehof 25; C H Gips, Breestr 29. M W Haal, luit tz A II KM, Noordeinde 2a; I PrinsVan den Heuvel, W de Zwij gerlaan 65; F L van Holthoon, Witte Singel 61; P van Houten, winkelchef. Smidssteeg 1; A Hulsbos, 11 verpleegster, Zijlsingel 73; H M SpruijtDe Jong, Kraaierstr 34; H P de Jongh, 11 kraam verpleegster, Boerhaavelaan 33; R Kiers, dienstbode, Hooigrt 38; K Kranenburg, tandarts, Hooigrt 34a; J A E Kalden- hovenMartens en fam, Nw Waardstr 18; C. Mastenbroek ,11 verpleegster, Rijneb. weg 10; C. E. C. van den Boogaard-Mer- lijn, Koninginnelaan 18; M. C. J. Moet, secretaresse, Wasstr. 38; G. M. Rotgerink, buffetjuffrouw, Mariënpoelstr. 17; M. G. T. Rotgerink, dienstbode, Mariën-poelstr. 17; Soejono (Raden), W. de Zwijgerlaan 25a; C. Spaanderman, instrumentmaker, De Goejestr. 7; A. Spieringa, gezinsver zorgster. Rapenburg 59; H. van Storm- broek, 11 verpleegster, Rijnsb.weg 10; F. Tel. gezinsverzorgster, Rapenburg 59; M. T. W. Theelen, verpleegster. Galgewater 18A; M. R. U'bink, stoker, Uiterstegrt 139. I. E. de Veer, 11 verpleegster, Rijnsb.weg 10; A. Verheul, Thorbeckestr. 47; T. Ver steeg, stoker, Trompstr. 65; L. C. Visser, schrijfmachine monteur, Soembastr. 60; E. E. M. van Voorst tot Voorst (Baro nesse), sociaal werkster, Plantage 16; N. E. Wapenaar, analyste, Bakh. Roze- boomstr. 17; W. Wassenaar, instrument maker, Zijisingel 37; A. T. van Waveren Fam., kok, Soembastr. 74; G. van dn Weide, militair, Morsstr. 62/64; M. Zijlstra, onderwijzeres, Rijnsb. weg 140. Uit Leiden vertrokken: A. l'Amie, Sophiastraat 3, Amster dam, Pr. Hendriklaan 8-10; H. A. Eoek- wijt, Rapenburg 51, Ede, Gld., Stationsw. 119; TI. B. L. M. Bijvoet, Kaasmarkt 3, A'- dam, Prinsengracht 821 II; M. L. H. G. Gerards, Noordeinde 50, Maastricht, Alex Battalaan 86; V. C. Groenendijk, Haarl.- straat 71, Nieuwkoop, Dorpsstraat 30; G. De oude man en de zee In het Leidse Volkshuis declameerde Aafje Top Zaterdagmiddag „De oude man en de zee", van Ernest Hemingway. Het is een schets vol dramatische bewogenheid en kracht, pakkend en boeiend. Het verhaal houdt de mensen vast. Kantongerecht Leiden Moet een huurder mee gaan betalen aan de kosten van het herstellen en stoken van een centrale verwarmingsinstallatie, indien hij op die installatie geen enkele prijs stelt en bij de verhuurder inwoont? Voor de oplossing van dit vraagstuk zag de Leidse kantonrechter, mr F. Ligtenberg, zich ge plaatst in een civiele procedure. In October 1946 buurde iemand enkele appartementen van een pand» aan- het Rapenburg te Leiden en ging een huur prijs betalen, bepaald door de huurad viescommissie. na Mei 1952. Daarvóór de huur in onderling overleg be- Van de aanvang van de huur af tot Januari 1951 was de defecte centrale ver warming van. het gebouw ndet in gebruik geweest. De verhuurder liet het apparaat nu voor een kleine zesduizend gulden herstellen en eiste van zijn mede-bewo ner-huurder een bijdrage in de kosten, omdiat deze ook profijt zou hebben van het weer 'in werking stellen van de In stallatie. Deze weigerde en verklaarde geen en kele prijs te stellen op het inschakelen van de centrale verwarming. Het conflict was geboren en de Taak diende in civiele procedure voor het Leids kanitonge- De verhuurder voerde aan, dat zijn huurder willens en wetens appartemen ten bewoont, die zyn voorzien van radia toren» en pijpleidingen, en dat hij hier van profiteert De kantonrechter ver klaart echter in zijn vonnis, dait eiser niet van gedaagde kan verlangen van woning te veranderen, omdat eiser een besluit heeft genomen waarin gedaagcre niet is gekend, in easu het henstetoen van de een traile verwarming. In een notitie onder dit vonnis, ver schenen ip de Juridische Adviseur, wordt opgemerkt, dat een vergoeding voor het in de instadlafie geïnvesteerde kapitaal ln de huurprijs is begrepen. Dat deze ver goeding wellicht niet in redelijke ver houding staat tot d'e werkelijke exploi tatiekosten. kan moeilijk aan de huurder worden verweten. Dit is een gevolg van de overheidspolrtiek ten aanzien van de huurprijzen in het algemeen, en niet van het persoonlijk inzicht van de huurder. opgebracht. Hagen en fam., Rijnsb.weg 155, Winters wijk, Pr. Hendrikstr. 25; G. H. den Hee- ten en fam., de Sitterlaan 139, Rotterdam. Rotterd. Rijweg 61; J. Hoorn en familie Javastraat 3, Alphen a. d. Rijn, W. de Withstraat 70; W. Kamphuis, Maredijk 131, Wassenaar, Schoolstraat 72; B. L. Kerh, Fr. van Eedenlaan 41, Rotterdam, Mathen.- laan 468 A; R. L. Keuls, Kagerstraat 14, Den Haag, C. de Wittlaan-73; J. J. van Kleef, Lorentzkade 45, Den Haag, Rede rijkerstraat 283; JJ. E. Klimp en fam., Ma- reslngel 57, Den Haag, H. Costerstr, 182; wed. C. Spruijt-Kuipers, Kraaierstraat 34, Doornspijk, Herb. v. Putteweg 14; G. H. Lammerée, Breestraat 177, Enschede, Brammelerstr. 3; wed. J. Schmeider-Lim- pers, de Goejestraat 3, Zoeterwoude, H. Rijndijk 7; C. M. E. Looijen, Lorentzkade 45, Den Haag, Laan Copes van Cattenb. 127; J. M. Mattens, Rijnsb.weg 10, Sint Mi chielsgestel, Dommelplein 43; M. C. J. de Meijere, Morssingel 4, Amersf., Utrechtse- weg 266; M. A. Mulder, Haarl.straat 123, Apeldoorn, Vlijtseweg 17-3; wed. M. van Leeuwen-v. d. Ploeg, Groenhazengracht 29, Sassenheim, Hoofdstraat 82; A. M. Ver- boom-Rettig, v. Oldenbarneveltstraat 41, Oegstgeest, Curacaostraat 6; G. M. van Rooijen, Leuvenstraat 39, Arnhem, N. Parallelweg 44; R. G. Ruigrok, Thorb.str Wageningen, Beuningenstr. 2 a; D. Schepers, Rapenburg 110, Heemstede, A. Pauwlaan 2; J. W. van Slingerland, Lan- gebrug 12, Doetinchem, Denneweg 41; P. m Slingerland, Levendaal 69, Rotter- de rijkscursus voor ontvangers werd aangezocht en tevens de eervolle dracht ontving, een boekhoudcursus voor de ambtenaren van de actieve dienst te schrijven. Spr. zei diep respect te hebben de wijze, waarop de heer Hagens zich vam zijn vele taken heeft gekweten. Het verheugde hem te kunnen mededelen, dat het H.M. de Koningin had behaagd de heer Hagens tot officier in de orde Oranje-Nasau te benoemen. Ambtelijk en persoonlijk Inspecteur J. J. Smit voerde het woord als voorzitter van het Jubileumfonds. Hij betuigde namens alle personeelsleden zijn dank aan de heer Hagens voor de pret tige wijze, waarop deze het personeel steeds tegemoet was getreden bij het op lossen van moeilijke kwesties. Aange boden werd een vulpen. Namens 't middelbaar en controlerend personeel sprak de troleur A. W. A. Minnaard. Ook hij zag de heer Hagens, die hij als een vader lijke vriend kenschetste, node gaan. Door dit heengaan heeft de inspectie een ge voelig verlies te incasseren en velen zul len de adviezen in ambtelijke, maar ooi» ln persoonlijke aangelegenheden, moeten missen. Verder spraken de heer H. v. d. Kop a mens de lagere personeelsleden, de heer H. A. Andreas, die de ambtenaren van de actieve dienst vertegenwoordigde, i de heer A. W. Kamp, oud-inspecteur. De heer Hagens kreeg toen het woord. Hij dankte H.M. de Koningin voor de verleende onderscheiding. Spr. voelde de behoefte op te merken, dat al wat hij ge presteerd had een gevolg vertrouwen, door de hoofdinspecteur in hem gesteld, volgens de heer Hagens hèt middel om tot een goede uitoefening van opgedragen taak te komen. Dankbaar de ondervonden collegiali teit Na de intieme huldiging meldde zich ;n nieuwe rij van sprekers. Wij de heren B. S. A. Klop van de inspectie Leiden eerste afdeling, A. W. de Jongh, inspecteur van de rijksaccountantsdienst, J. Touw, hoofdaccountant bij deze dienst, vertegenwoordiger van oud-leer- lignen van de cursus tot opleiding ontvangers. Na deze huldiging bestond voor buiten staanders de gelegenheid van hun be langstelling te doen blijken. Van deze ge legenheid werd in ruime mate gebruik Wij zagen onder anderen de burgemeester van Leiden, voorzitter en secretaris van de raad van beroep directe belastingen, vertegenwoordigers van ac countants- en belastingadviesbureau's, raadsleden, bestuursleden van de afdeling Leiden van de WD, het bestuur van het fonds oud-militairen, directeuren en pro curatiehouders van rederijen, bloembol- lenbedrijven en industrieën en bestuurs leden van verschillende organisaties instellingen. Als spreker trad nog naar dr Van Nispen tot Panner- den, voorzitter van de Kon. algemene vereniging voor Bloembollencultuur. Inbraak in Kanaal straat en Dozystraat In de nacht van Zaterdag op Zondag ls enkele malen ingebroken in de Kanaal straat en de Dozystraat, waarbij de in breker zich van een loper heeft bediend. Ontvreemd werden een jas, een rijwiel, vulpennen en een bedrag van f 100, De politie waarschuwt de deuren goed op het nachtslot te doen. AFD. LEIDEN Wilt U een goede film zien met goed* muziek en spel? Kom dan DONDERDAG 4 MAART om 7 nar of om 9.15 aar naar het waar de film draait (Het leven van Beethoven) HOOFDROL: EWALD BALSER Wiener-product. dam, Terbregseweg 59; M. Steehouwer, J. Catslaan 16, Haarlem, de Clercqstraat 110; C. E. van Straten, Lammenscheweg 38, A'- dam, Olympiaplein 116-IV; J. Veenstra, Noordeinde 2a, BloemendaaL, Bloemend.- weg 287; J. W. Versteeg, Varkenmarkt 5, Katwijk, Wassenaarseweg 58; wed. N. Va- lltgoed-Vroombout, Meermanshof 19, Zoe terwoude, H. Rijndijk 7; wed. C. A. J. J. Bakker-Wegman, Potgieterlaan 4, Bus- sum, Voormeulenweg 13; J. Wielders, Meerb.kade 1, Zoeterwoude, Vrouwenweg 12; P. J. Wynnobel en fam., Willemstraat 24, Voorschoten, Leidseweg 94 c. Dat i voordeel de voordraag ster. Het gaat voor een groot gedeelte vanzelf. Dat is niet erg, wanneer mer daarbij maar bedenkt, dat het succes ge deeltelijk ook aan de schrijver te danken ls. We willen hiermee niets ten nadele Aafje Top zeggen, maar alleen het feit constateren. irgelijking tot, naar we mene ?n jaar jaar geleden, toen we deze voordrachtskunstenares in Leiden hoor- vinden we Aafje Top wel vooruit gegaan. Haar dialogen waren goed, de verschillende stemmen behoorlijk volge houden. Toch hebben we ook nu nog wel een paar bezwaren. Ze heeft weinig klank in haar stem, die draagt niet, daar is nie' zo heel veel aan te doen, maar voor een voordrachtskunstenares ls het een groot gebrek. J. I. v. d. Broek nam afscheid van S.L.F. Zaterdag heeft de heer J. J. v. d. Broek afscheid genomen van de stede lijke lichtfabrieken, wegens het bereiken de 65-jarige leeftijd. In de toespra- van ir F. Stokhuyzen en enkele an dere heren werden aan het vakmanschap de scheidende functionaris waar derende woorden gewijd. Hem werd dank gebracht voor de zorgen, aan het uiterlijk van de fabrieken (de heer Van Broek is een bekwaam schilder) be steed. De personeelsvereniging bood hem aandenken aan. In de eigen kring het personeel van de afdeling bouw kunde had hij ook veel hartelijke af scheidswoorden in ontvangst te nemen. •r een goed collega vertrekt, is er al tijd iets van weemoed. Die weemoed was er Zaterdag ook. De heer Van den Broek dankte allen voor de vele bewijzen van vriendschap en waardering. Collecte minder-validen Misschien komt het hierdoor, dat Aafje Top de tekst te nadrukkelijk gaat zeggen Ze kan vooral in de gewone vertelstukken meer „doorhalen", maar zal dan beter op haar articulatie moeten letten, want nu vloeide de zaak nog wel eens inéén. Met haar instelling waren we het ook niet helemaal eens. Het stuk is wel van grote dramatische kracht, maar drama tisch is ln dit geval meer spannend dan treurig. Zoals we Aafje Top hoorden, was het of de oude man het avontuur niet zou overleven. Pas heel aan het slot komt de droefgeestige wending, maar toen had ze niet weer de kracht, om dit te realiseeren, door een gebrek aan anti climax in de voordracht. Met een meer crltische instelling ten opzichte van zichzelf, en ook met meer contróle over haar houding (ze zweefde soms boven haar stoel) is het mogelijk vle bezwaren, die er nu nog zijn, weg te nemen. A. C. Bouwman Cefa presenfeerf „Eroica" leven van Beethoven Het leven van een kunstenaar biedt veelal voldoende stof tot verfilming, en met enige fantasie kan het leven van grote kunstenaars tot een visuele roman worden verwerkt. Vooral Beethoven, de strijder, de zoeker en opstandige is een dankbaar onderwerp. Niet voor niets zijn talloze boeken over zijn leven ver schenen. Ook in de Oostenrijkse film „Eroica" komen we enkele historisch* vertekeningen tegen, te schrijven op re kening van de fantasie van de makers. Maar toch is het leven van Beethoven hier niet te dwaas voorgesteld. We zien hier zijn werk aan de derde symphonie, de Eroica, we krijgen een beeld van zijn liefde voor Thérèse von Brunswick en Giulietta Giuceiardi. De prachtige mu ziek wordt uitnemend gespeeld door het Weens Philharmonisch Orkest onder lei ding van Hans Knappertsbusch. De hoofdvertolker is Eiwald Balser van het Weens Hofbrugtheater. De film draait Donderdag tweemaal voor de Cefa in Casino. De Gastspeler speelden ..De Huistyran" In het Antonius-clubhuis werd Zater dagavond door de toneelgroep „De Gaat- spelers" de klucht „De Huistyran" van Godfried Bomans opgevoerd. Dit veel ge. speelde stuk blijkt het nog altijd goed te doen. Vooral wanneer het met vaart wordt gebracht., en daar mankeerde het Zaterdagavond niet aan. Jac. Buis, die ook de regie voerde, al* de huistyran, was uitstekend op dreef. Dit genre ligt hem bijzonder goed en door zijn uitmuntend spel kon hij ook de overige spelers meeslepen. Annie Kop, als zijn vrouw, en Hanny Reizevoort, als zijn dochter Marie, lieten, op enkele momenten na. goed spel zien, evenals N. d. Tuin in zijn rol van huisknecht.. Jac. Ouwerkerk, als de verloofde van Marie, konden we minder waarderen. Zijn mimiek had niet de uitdrukkingskracht, die deze rol vereist. Dit kon ook N. Bos man als makelaar in effecten, niet op brengen. Gelukkig waren alle spelers goed rol vast, waardoor de vaart in het stuk niet gebroken werd. Alles bij elkaar hebben de spelers de aanwezigen toch goed weten te amuseren. Voor cultuurschollen Jonge Duitsers naar Leiden Aan het Leidse station arriveert mor genmiddag even twee uur een groepje Jonge Duitsers, die een week lang een bezoek zullen brengen aan de cultuur schatten van Leiden en omgeving. Deze Duitsers zijn lid van de Lehrerakademle van Wupperthal en worden onderge bracht bij leerlingen van de Chr. kweek school, die ook als gastheren en -vrouwen rullen optreden. De groep staat onder leiding van de kunsthistoricus de heer Schwenk, en be staat uit negentien meisjes en zes jon gens. Op het programma staan bezoeken aan Pieterskerk, Lakenhal en het Rijn landshuis, waar een lezing wordt ge houden. Per autobus zal een tocht door het pol derland worden gemaakt. Donderdag wo nen de gasten enkele lessen van de Chr. kweekschool bij, waarna de leerlingen 's avonds een culturele samenkomst aan bieden. Voorts staan uitstapjes naar Den Haag, Haarlem en Amsterdam op het programma. „De Oude Leidse" Pluimvee- en konijnen- sport De leden van de Leidse pluimvee- en konijnensportvereniging L.P-K.V. hebben en ledenvergadering besloten deze verwarring brengende naam te laten i en de nieuwe naam ,.De Oude Leidse" aan te nemen. De vereniging meent hierop recht te hebben, daar zij 1 Mei 1908 werd opgericht. Het bestuur werd uitgebreid en is thans als volgt samengesteld: F. v. d. Mark Jr, voorzit ter; J. A. Otten. secretaris-penningmees ter: S. W- Berk. tweede secretaris-pen ningmeester; A. v. d- Broek en P. de Klerk commissarissen. J. Koelink, tatoueerder. •ereniging is thans aangesloten bij de raad van beheer, NBJC.V., en de Neder landse Hoenderbond. Het bestuur houdt Maandagavond 8 Maart een filmvertoning voor de leden. De bekende sierduiven- en postduiven- fokker C. A. M. Spruyt uit Gouda ver toont dan zijn bekende kleurenfilm. Op de vergadering ls ook besloten, dat de vereniging samenwerking zal zoeken met bestaande verenigingen op dit ge bied ln de omstreken. Deze maand wordt vergadering gehouden, waarop de besturen van de betrokken verenigingen, zloh hierover zullen beraden- „Kapitein, die met vaste koers zijn weg zoekt" Toen dr Schilp vanmorgen in de Chr. kweekschool na de opening van de week zijn gebruikelijke knikje gaf ten teken dat de leerlingen naar de klassen kon den gaan, bleef de ganse schare staan. De heer Siljee trad toen naar voren en ging de directeur, die vandaag ln stilte zijn zilveren jubileum als directeur de kweekschool viert, toespreken. De heer Siljee zei, dat leraren en leerlingen samenzwering op touw hadden ge- Set. Wij eerbiedigen de wens geen aan dacht aan uw jubileum te schenken niet voor honderd procent, temeer, om dat een krant er „enige kolommen" aan besleed heeft, aldus spr. Het verheugt ons, dat gij zo lang directeur geweest zljt. Gij hebt de school op een hoog peil gebracht en hebt ons het gevoel gege ven, op een schip te varen waarop een kapitein staat, die met vaste koers zijn weg zoekt op de levenszee. U was voor ons niet alleen de directeur, maar veel meer een vaderlijke vriend, aldus d* heer Siljee. Namens de leraren werd een bloem stuk aangeboden, terwijl de leerlingen een brievenopener ten geschenke gaven. De directeur sprak woorden van dank en aan het slot van deze korte plechtig* held werd gezang 94 gezongen: Halleluja, eeuwig dank en ere.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3