Leeftijdsgrens notarissen Een Mohikaan herleeft „Pennelikker" had salaris van 25 per maand jeugd 2 MAANDAG 1 MAART 1954 T~\E REGERING heeft bij de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp ter invoering van een leeftijdsgrens voor notarissen en ter instelling van een notariëel pensioenfonds. Dit wetsontwerp heeft begrijpelijk in notariële kring heel wat deining veroorzaakt. De notarissen toch zijn voor hun leven aangesteld. Deze aanstelling is niet vastgelegd in de Grondwet, maar in de Wet op het Notarisambt (van 1842). Iedere wet kan door een latere wet worden gewijzigd. En zo is het dus mogelijk te bepalen zoals het wetsontwerp doet dat bij het be reiken van de 70-jarige leeftijd de notaris ontslag zal worden verleend. Er is beweerd, dat door dit voorschrift aan „verkregen rechten" van de notarissen te kort zou worden gedaan. Wij kunnen die mening niet delen. Immers, de aanstelling voor het leven is niet bedoeld om aan de notarissen een privérecht te geven, maar is in de wet opgenomen uit overweging dat voor een goede uitoefening van het notarisambt onafhankelijkheid van het overheidsgezag noodzakelijk is. De benoeming-voor-het-leven ligt niet in de burgerrechtelijke, maar in de staatsrechtelijke sfeer. Het is een bepaling van oude datum, die inder tijd werd overgenomen uit het Franse recht, alwaar het voorschrift even eens met dit argument werd gemotiveerd door de „Orateur du gouverne ment francais". O.i. is dan ook van het ontnemen aan de notarissen van een civielrecht geen sprake. T~\E VRAAG, of voor het notarisambt een leeftijdsgrens moet worden in- AJ gevoerd, is reeds jaren aan de orde. Zo b.v. reeds onder het minister schap van mr Van Schaik. In 1947 hebben de notarissen te kennen gegeven, in principe tegen invoering geen bezwaar te hebben. Nu kan men bij de vaststelling van een leeftijdsgrens verschillende wegen inslaan. Men kan het z.g. „uitstervingssysteem" toepassen, d.w.z. bepalen dat de leeftijdsgrens alleen zal gelden voor de nog te benoemen no tarissen, maar men kan ook de regeling onmiddellijk laten ingaan. De minister van Justitie heeft de eerste methode niet gewild, omdat de bestaande situatie een verder uitstel niet zou gedogen. De toestand aldus de M. v. T. dat van een ambtenarencorps 13.5 boven de 70 jaar is, kan niet langer worden getolereerd. Het is de vraag, of deze toestand niet mede het gevolg is van de op vallend lange tijd van voorbereiding, die de samenstellers van het wets ontwerp blijkbaar hebben nodig gehad. Het is menselijk begrijpelijk, dat verschillende notarissen, die anders ontslag zouden hebben gevraagd, dit, met het oog op het komende eigen en weduwenpensioen, thans niet hebben gedaan. Toch zijn wij met de minister van mening dat, gelet op de gemiddeld lange wachttijd van de candidaat-notarissen en de ingewikkeldheid en veelomvattendheid van het moderne notariaat, het verstandig is het uit stervingssysteem niet toe te passen. p ELUKKIG ECHTER heeft ook de minister de directe invoering even- eens niet aanvaard. De notarissen die vóór de inwerkingtreding van de wet 70 jaar zijn, aldus het voorstel, zullen worden ontslagen op een tijd stip, vallende binnen twee jaar na de inwerkingtreding, en notarissen die binnen twee jaar na de wet 70 jaar worden, kunnen nog twee jaar in functie blijven. De minister verwacht, dat de werkzaamheden, verbonden aan het ver vullen van de vacatures, binnen de genoemde termijn voltooid zullen zijn. Wij betwijfelen echter, of de minister de termijn niet tekort heeft genomen. In twee jaar zal moeten worden voorzien, niet alleen in 109 vacatures van de notarissen boven de 70 jaar, maar ook in die, ontstaan door over lijden enz., welke laatste vacatures gesteld mogen worden op 30 per jaar. Er moet dus worden voorzien in ruim 150 opengevallen plaatsen. Voor de instanties die bij notarisbenoemingen betrokken zijn (Kamers van Toezicht en het Ministerie van Justitie) zal het heel moeilijk zijn, met dezelfde zorgvuldigheid de sollicitanten te schiften als tot dusver gebrui kelijk is. Bij deze benoemingen spelen niet alleen anciënniteit, maar ook vele andere vaak subtiele factoren een roLvan betekenis. TTIER KOMT nog iets bij. Een notariskantoor van enige importantie, en A-I dat zijn er vele, kan, zoals het nu eenmaal reilt en zeilt, onmogelijk door de notaris alleen worden bediend. Hij heeft, behalve de bijstand van zijn klerken, ook nodig één of meer wetenschappelijke krachten, d.i. de candidaat-notaris, zijn toekomstige collega. We mogen gerust aannemen, dat, wanneer de voorgestelde korte ter mijn wet wordt, verschillende notariskantoren zullen worden ontwricht. Dit is noch in het belang van het notariaat, noch in het belang van het publiek. We hopen dan ook, dat de minister het voorstel van het hoofdbestuur van de Broederschap der Notarissen, waarin aanbevolen wordt een termijn van zes jaar, zal overnemen, en zo hij daartoe niet bereid is, dat de Tweede Kamer zulks zal doen bij amendement. Verlenging van de overgangstermijn zal bovendien de kapitaalbasis van het pensioenfonds belangrijk versterken Dit voorstel van het hoofdbestuur laat overigens onverlet de mogelijk heid voor die notarissen boven de 70 jaar, die daartoe lust gevoelen, tussen tijds het bijltje er bij neer te leggen, met een direct ingaand pensioen. Het is te verwachten, dat verscheidene van die 109 notarissen hiervan gebruik zullen maken. HET BLOED KRUIPT, waar het niet gaan kan. Aan deze goed-Neder- landse zegswijze moesten wij wel denken, toen wij nu enkele weken geleden in „De Volkskrant" constateerden, dat prof. Romme opnieuw begonnen was met de beoefening van politieke journalistiek. Het is nog geen veertien maanden geleden, dat prof. Romme tamelijk opzienbarend afscheid had genomen als staatkundig hoofdredacteur van dit blad. Daar zijn toen heel wat diepzinnige beschouwingen aan gewijd. Prof. Romme markeerde zijn artikelen altijd met een ster en naar aanleiding van zijn afscheid, zo tegen het einde van het jaar 1952, zei op een K.V.P.- congres een spreker, dat in deze Kersttijd de ster van prof. Romme kenne lijk was blijven stilstaan. Zelf hebben wij ons toen al evenmin onbetuigd gelaten en we hebben ons verstout tot een nogal hooggestemd artikel, waarin wij lof toezwaaiden aan prof. Romme als journalist en waarin wij zijn heengaan als partijleider uit de journalistiek betreurden als dat van de laatste der Mohikanen op dit gebied. P^DOCH, ZOALS gezegd: het bloed kruipt waar het niet gaan kan, en zo 4^ heeft dan enkele weken geleden prof. Romme, alweer in „De Volks krant", als terloops zyn rentree gemaakt in dat zo vaak verfoeide en toch steeds weer onweerstaanbaar aantrekkelijke vak van ons. Het zijn nu geen hoofdartikelen meer en ook de ster blijft blijkbaar verduisterd. De titel van zijn rubriek is zo neutraal als het maar zijn kan: .Politiek allerlei". Maar daar kan van alles onder staan of vallen (al naar men wil) en de schrijver is nog altijd dezelfde oude Romme, die nu ken nelijk met jeugdige fleur aan een nieuw journalistiek leven begint. Stellig zal hij zich bewust zijn. dat hij hiermede al wederom een weinig lichte last op de schouders heeft genomen. BU ZUN afscheid, eind 1952, schreven we, dat de journalist Romme het de politicus Romme waarschijnlijk wel eens moeilijk had gemaakt. De politicus Romme had zeker wel eens willen zwijgen, wanneer de journalist Romme van zich moest doen horen. Prof. Romme zocht dan de oplossing kennelijk in formuleringen, die wel erg zwaarwichtig aandeden (hij gébruikte, zoals men weet, zelf bij voorkeur het woord „aangekleed"*, maar die bij nader onderzoek weinig om het lijf bleken te hebben. Daarom veroorloofden we ons by zyn afscheid ook de bekentenis, dat we hem altyd best begrepen hadden, vooral wanneer we hem in zyn zwaarwichtige betogen het minst hadden begrepen. Echter, nu is hij dan weer terug, zy het vooralsnog op een bescheiden plaatsje, onder een neutraal kopje en (nog) zonder ster. En dat hij iets heeft om over te schryven daarvoor behoeft men maar even te luisteren naar het misbaar, dat hij nog onlangs heeft verwekt, toen hij. getergd en wel. een fikse knuppel slingerde in het gevariëerde-hoenderhok van de P. v. d. A. minimin 8ica"£n °rs«ca-b'°£ 1 op 5.' op BICRBPAN JSfc^fcHETS^AKKER" Htffltifflff. Tiendaagse voor de woninginrichting De Stichting Propaganda Woningin richting. een in October 1952 opgerichte instelling, zal van 4 tot 13 Maart een ..tiendaagse voor de woninginrichting" houden, om bij het publiek liefde te kwe ken voor eigen interieur. Zij zal dit doen. met medewerking van omstreeks 100 af delingen. door middel van plaatselijke ten toonstellingen, die worden toegelicht ,door binnenhuisarchitecten, en door het I verspreiden van een prijsvraag over I ninginrichting in een oplage van een half Imillioen. In de stichting komen 16 vakor ganisaties tezamen, uit alle geledingen van industrie, groothandel en detailhan del. Zestig jaar Chr. organisatie Groot werkterrein ligt nog open voor Chr. Beambtenbond (Van onze sociale redacteur) DE KANTOORBEDIENDE, de „pennelikker", had in het eind van de vorige eeuw een armelijk bestaan. Natuurlijk er waren uitzonde ringen, er waren er een aantal, die niet alleen „een nette betrekking" had den, maar voor wie dit verbonden was aan een redelijk inkomen. Maar „fatsoenlijke armoede" was het deel voor een groot aantal der witte- boord-arbeiders van die tijd. Werd niet „een volkomen vertrouwd boek houder" gevraagd voor f 300 per j a a r en voor eenzelfde bedrag een kan toorjuffrouw, goed op de hoogte met correspondentie, ook in de moderne talen, boekhouden, stenografie? Daarbij was er een grote toeloop naar „het nette baantje" en dientengevolge grote werkloosheid. zijn ondernemingen, er zijn hele bedrijfs takken waar het ledental In alle organl- I Reeds het Christelijk-sociaal congr» van 1891 wijdde aandacht aan deze wai toestanden en wees in de richting va i organisatie. Drie jaar later namen twee 'kantoorbedienden uit het grafisch bedrijf ihet initiatief om te komen tot oprichting van een Nederlandse Vereniging Christelijke Kantoorbedienden. Het s Ier twee, die juist een goede betrekking hadden. Zij voelden dat er iets gedaan moest worden voor de collega's, die het minder goed hadden. Hun namen waren: Joh. D. W. Tellier en H. B. Weijland Jr. Hun oproep in de Amsterdamse Kerk- Ibode en in het Predikbeurtenblad lokte jeen 30-tal adhaeslebetuigingen uit November 1894 werd met 21 leden ge sticht de Nederlandse Vereniging Christelijke Kantoor- en Handelsbe dienden. Dat was een gebeurtenis. Met deze eniglng kwam de eerste landelijke Chris telijke vakorganisatie tot stand en ook de e landelijke organisatie van witte- boord-werkers. Jubileren door leden werven Deze vereniging heeft tal van stormen doorstaan. Maar ze bestaat vandaag de dag nog. Enkele jaren geleden fuseerde iet de Ned. Ver. van Christelijke Technici, de Ned. Christelijke Werk- meestersbond en de Ned. Chr. Bond van Verzekeringsagenten. De naam werd: Ne derland^ Christelijke Beambtenbond. Het is begrijpelijk dat de N.C.B.B. 1894 ziet als het stichtingsjaar en daarom 1954 uitriep tot jubileumjaar. De viering van het 60-jarig bestaan zal sober zijn. De bedoeling is afdelings- of districtsgewijs een feestvergadering te beleggen. In Amsterdam, de bakermat, zal dan de afdeling waarschijnlijk op 22 No vember a.s. een vergadering beleggen, meer centraal belangstelling zal kun- wekken. Er zal ook een gedenkboek verschijnen. Maar verder hoopt men het jubileum- lar te gebruiken om een georganiseerde aanval te doen op de vele nog ongeor ganiseerde beambten. Zeker, de N.C.B.B. heeft een mooi ledental. Dezer dagen hoopt men het 115.000ste lid ln te schrijven. In 60 jaar is het ledental dus meer dan verzeshon- derdvoudigd. Maar van de Christelijke beambten ls waarschijnlijk nog slechts 20 procent georganiseerd. Een berekening heeft uitgewezen, dat de N.C.B.B. zeker een 70.000 leden zou kunnen tellen. Dan zou er nóg propagandaterrein over zijn, doch nu is er een overgroot terrein. Werk aan de winkel De N.C.B.B. had en heeft een groeiende invloed, maar de huidige positie vraagt een groter ledental. Bij de invoering ondernemingsraden, bij de doorvoering van de bedrijfsorganisatie wordt telken male als het gaat om de toewijzing van zetels ln de nieuwe organen gevraagd: Wat is het ledental voor die groep? Ei saties onder de beambten te gering is, aan vertegenwoordiging toe te komen. Aan evenwaardige representatie komt men stellig niet toe. Sinds 1894 is er veel in de positie de beambten verbeterd. Maar veel wacht nog op verdere regeling. In het winkelbedrijf geldt bijv. nog de 53-urige werkweek. Hoewel beperking mogelijk is, daar in de practijk dan 50 procent zelfs 46 uur en korter werkt, lukte het nog steeds niet de uit zonderingspositie op te heffen. Ook de regeling van de vrije halve dag vraagt alle aandacht, evenals de tieregeling voor de beambten. Wat dit laatste betreft in 1894 was 3 dagen vacantie per jaar een weelde. Nu heeft dan 90 procent der beambten twee weken. Maar er zijn uitzonderingen. De N.C.B.B. besteedt aan dit alles alle aandacht. Maar het hoofdbestuur zekerde ons in een bespreking, die dezer dagen hadden: er is veel te doen de beambten werkelijk tot bedrijfs- genoot te maken. Nu, 60 jaar na de stich ting, moet daarom tot de vele ongeorga niseerden de oproep klinken: sluit U aan! Chr. Emigratie Centrale ook in Amsterdam De Christelijke Emigratie Centrale in Den Haag heeft vandaag in Amsterdam een aanmeldingskantoor geopend, dat ge vestigd is op de Pr Hendrikkade no 152. Directeur is de heer R. G van der Haar. tot dusver verbonden aan de stichting L.O.-L.KJ., die onlangs is opgeheven. Het ligt in de bedoeling van de CEC. binnenkort ook zittingen te gaan houden ln een aantal rayons van de provincie Noord-Holland, onder meer het Gooi, de Zaanstreèk en de Wieringermeer. Woensdag beëdiging Marva-oflicieren De commandant van de Marva-afdeling Den Haag, mevrouw R. M. Dommering, officier-Marva der eerste klasse, zal Woensdagmorgen op het terrein Badhuis weg hoek Borweg te Scheveningen de na volgende officieren-Marva der 4e klasse beëdigen: C. van Bork, M. Swaving— Dijkstra, J. M. A. Houtman, G. Klein Onstenk, C. J. Modderman, M. P. Poel derOtten, C. J. Albers, E. J. H. Harry- van, A. M. T. rHerminez, E. Schiphorst en D. A. Hofmans. Schoenzolen bestand tegen olie en zuren Na twee Jaren van onderzoekingen en proefnemingen is een Brabantse schoen en lederfabriek er, zoals gemeld is, in ge slaagd een speciale rubberzooi te ver vaardigen, die bestand is tegen olie, ben zine, zwavelzuur, salpeterzuur, zoutzuur en alle soorten loog. De productie van schoenen met deze zolen is thans be gonnen. Belastingconsulenten in nieuwe vereniging De Bond van Belastingconsulenten er het Nederlands Instituut van Belasting consulenten hebben Zaterdag in Utrecht met algemene stemmen tot samenwerking besloten. Deze samenwerking zal plaats hebben in een nieuw op te richten eniging. De Nederlandse Federatie van Belastingconsulenten. De aanleiding hiertoe is in belangrijke mate het gemeenschappelijk streven te komen tot een wettelijke regeling bescherming van Ihet beroep van belas tingconsulent. Reeds eerder hadden beide verenigin gen zich verbonden in een stiohtin®, die de federatieve fiscale examens onder rijkstoezicht organiseert. De eerstvolgende belastingconsulenten- dag zal op 20 Maart te Amsterdam wór den gehouden. Advertentie n al. Bevat gezui verde wonderolie.Jodium en het pijnstillen de benzocalne. Een flesje NÓXACORN Antiseptisch Likdoorn middel van f. 1.35 bespaart U veel ellende. ruwe, gesprongen huid, schrale lippen geneest I Studieconferentie Arjos Taak voor het behoud van Chr. politiek in Europa Jongeren spraken in Rotterdam over de A.R. Partij en de toekomst Op de Zaterdag te Rotterdam gehouden studieconferentie van het provinciaal verband Arjos Zuid-Holland heeft de lan delijke voorzitter, dr A. Veerman, ge sproken over „De A.R. partij en de toe komst". Nadat hij 's morgens een toelichting ge geven had op de studieschets die aan de conferentiegangers was toegezonden, ging de conferentie in vier discussiegroepen uiteen, waarna de rapporteurs de in de groepen besproken vragen naar voren brachten Tussen de talrijke practlsche politieke vragen sprongen de volgende punten ln het bijzonder naar voren: de taak van de A.R. Partij ten aanzien van de Europese integratie, de doorbraakgedachte in de politieke partijvorming en de verhouding tussen beginsel en ideaal. Wat betreft de Europese Integratie kwam men tot de conclusie dat de A R partij hier een directe taak zal hebben te vervullen, vooral voor het behoud van een Christelijke politiek in Europa, een doorwerking van de Christelijke ge dachte, dat er geen duimbreed gronds ls. waarvan Christus niet zegt: Mijn Hier zou een parallel getrokken kunnen wor den met de tijd van het ontstaan van de A.R. partij. Ook toen heeft die partij de algemene en politieke ontkerstening sterk tegengegaan. Ook nu zullen we ant woord moeten geven, een antwoord, dat spreekt, spreekt tot het hart van het volk, het Nederlandse en het Europese. Er werd op gewezen, dat de A.R. Partij van de „partij der kleyne luyden" meer is geworden een volkspartij, een partij voor heel het volk ln al zijn lagen. In de A.R. Partij kunnen alle Christenen elkaar vinden op de basis van een Christelijk beginsel. BIJ allerlei variaties houdt men elkaar vast en samen zoekt men "e Juiste weg om die te volgen. Die basis heeft een doorbraakpartij niet. Op de vraag of beginsel en practijk met elkaar in botsing komen, werd geant woord, dat dit beslist niet nodig is, niet nodig hoeft te zijn en niet nodig kan zijn. Tenzij men een verkeerde opvattin.; heeft van het woord beginsel .tenzij het principe geen principe is. Een beginsel is een lijn, een pilaar waarop men bouwt en vanwaar uit men de practijk benadert Ons beginsel botst niet met de practijk. maar bepaalt onze houding tegenover do practijk. Zoals er ln de vorige eeuw ln ons land de tegenstelling was tussen coonser ven en liberalen, vinden wij nu in Europa de tegenstelling tussen Christen-demo craten en socialisten. Wij als antl-revolu- tionnairen met honderd gebreken er zwakheden, wij hebben de Bijbel achter ons. Zo kunnen wij in alle ootmoed, altijd het beste antwoord op alle vragen vin den, aldus dr Veerman. Omstreeks vier uur In de middag werf de conferentie door de voorzitter, de heer Sj. Jonker, gesloten, waarbij hij deelde, dat het bestuur zich over tweede dergelijke conferentie zal beraden. Hagenaar hoofd prograromadienst T ele visiestichting Het bestuur van de Nederlandse Tele visiestichting heeft met ingang van 1 Augustus 1954 tot hoofd van de pro- grammadienst der Ned. Televisiestichting benoemd de heer A. van den Dool, thans hoofd van de afdeling Radio en Televisie van de R.V.D. te Den Haag. Van het erf van School en Kerk BeroepingswerJc Ned. Herv. Kerk oëpen: te Stad a. h. Haringvliet Herpen, cand. te Rotterdam; te Tweede Exloërmond L. de Wit te Kloos terhaar. :nomen: naar Oldebroek (2e ored.pl.) J. Verwelius te Bodegraven, die oedankte voor Dirksland (toe? k t: voor Huizen (N.-H.) 4e pred.pl.) C. A. Korevaar te Rotterdam Geref. Kerken jpen: te Buenos Aires (Ar gentinië) G. K. Geerds te Gent (B.); te Woubrugge, cand. H. J. van Duinen te Wassenaar. e n o m e n naar Achlum G. Rikkers, cand. te Hillegom; naar Doorn N. D. Beukerma te IJimiiden; naar Kou dekerk a. d. Rijn, H. R. Zijlstra te Wilnls. e n Classis Dordrecht heeft praep. geëxamineerd en beroepen ver klaard de heer N. W. van den Hout, cand. te Zwijndrecht Chr. Geref. Kerken e n o m e n naar 's-Gravenhage (C.) H. Toorman te Deventer. Geref. Kerken Art. 31 epen: te Middelburg, J, J. Ar nold te IJmuiden. 22 en 23 April Gereformeerde predikanten vergadering in Utrecht Op de jaarlijkse Geref. Predikanten- vergadering (22 en 23 April in het Jaar beursrestaurant te Utrecht) zullen spre- (over: Licht- en Schaduwzijden in de Be ken prof. dr A. A. van Ruler te Utrecht vindelijkheid), prof, dr R. Schippers van de V.U. (over: normverandering in de oorlogse Geref. Jeugd) Op de gezellige Algra (over: De Structuur va nde na- Ethiek?) en het Eerste Kamerlid H. avond (22 April) vertoont ds B. Riohters zijn films van Indonesië. Niet terug naar Halmaheira De zendirvgspredikant van de Ned. Herv. Kerk. ds W. van der Hoek, die twee jaar geleden uitging om zijn werk kerk van Halmaheira weer op te nemen, een jaar in Makassar bleef daar de Geref. zendingspredikant ds H. v. d. Brink tijdens zijn verlof te gen. zal niet doorgaan naar Halmaheira. Bepaalde recente moeilijkheden, zo deelt het persbureau van de Ned. Herv. Kerk mede. die op Halmaheira gerezen zijn tussen verscheidene godsdienstige groe peringen zijn oorzaak, dat de kerk var Halmaheira het verstandiger oordeelde ds Van der Hoek niet in haar werk te betrekken. Ds van der Hoek, voor de gang van zaken op Halmaheira grote teleurstelling betekent, zal nu elders in Indonesië zijn diensten aan een jonge kerk ter beschikking stellen. Met de kerk van Halmaheira is inmiddels door de Raad voor de Zending van de Ned. Herv. Kerk contact opgenomen. R.K. geestelijken in Slowakije van ontbering gestorven Volgens Radio Vaticana zijn ln de af gelopen kouperiode 39 R.K. geestelijken en verscheidene kloosterzusters in kam pen in Slowakije gestorven tengevolge van gebrek aan voédsel en kleding. Bovendien waren teven priesters in het Slowaakse hooggebergte doodgevroren. Zij werkten daar als slavenarbeiders en houthakkers, aldus de radio- Viering 50-jarig bestaan T.H. te Delft Het vijftigjarig bestaan van de Tech nische Hogeschool te Delft zal in Juni 1955 herdacht worden. Hét zal vermoe delijk echter niet officieel worden ge vierd, omdat men voor de stichtings datum van het Technisch Hoger Onder wijs uitgaat van het jaar 1843, in welk jaar de Koninklijke Academie te Delft werd opgericht. Deze Koninklijke Aca demie reikte slechts één ingenieursdiplo ma uit (4-jarig studieplan) en leidde voorts op tot ambtenaar bij het burgerlijk bestuur in Ned. Oost-Indië. In 1863 de Koninklijke Academie omgezet Polytechnische School, welke op haar beurt by de wet van 22 Mei 1905 werd uitgebreid tot de huidige Technische Ho geschool. 16de Natuurphilosophisch congres te Delft Het Congres van de Organisatie van Natuurphilosophische en Technologische Faculteiten in Nederland zal dit Jaar voor de eerste maal in Delft worden ge houden. en wel op 21, 22 en 23 April. Dit is het 16e congres. 75e UNIECOLLECTE, LIJST 27 Grootegast f 272.45; Hoogkerk f 433 35* Kornhorn f 207.30; Meeden f 150—; Oiist-I wedde U f 214.50- Nieuwe Pekela lil i 109 25; Roodeschool f 375.50; Scharmer-Harkstede Sm Stadskanaal- Afdraai f 176.—; WilderPHSH„- huizen Gr. f 112.50; Donkerbroek f 180—- Garijp f 763.30; Oosterbierum f 150 15; Gees f 401.50; Holten f 285,—; Witharen'f 220.50; Wljthmen f 40.47; Ugchelen f 132.05; Hengelo (Gld) f 300.—; Scherpenzeel (Gld) f 274.05; De Steeg f 110.95; Overberg f 38 66; Benne- broek f 228.40. Totaal van 675 locale comité's f 237.314,20 (1952); f 283.258.04 (1953) Beerzerveld; Kon. Emmasohool (B.L.O.) te Hoofddorp. A. de Groot te Rotterdam; te Kerkradc (tijd.). J. van Leeuwen te Heer- lerheide; tot onderwijzer(es); Aeneas Mackayschool te Haarlem. E. v. d. Berg te Amsterdam; te Nieuw-Weerdtnge. J. C. Scheffer te Vught; Dr Kuyperschool te Rid- xk. mevr. E. Hoekstra-v. d Berg te ï-dam (tijd.); School met de'Bijbel te erveen. O. Goor te Rotterdam: Chr. Nat. School te Klundert. P. G. van der IN VOGELVLUCHT Dit jaar komt de door de Hervorm de zending uitgezonden studentenpredi kant van Soerabaja, ds. H. R. Weber. met verlof. Hij zal eerst nog lessen ge ven aan de middel. Theol. school te Ma- lang en de herscholingscursus voor dita's (Ind. voorgangers) op Bali. De Centrale Bond van Christelijke Arbeiders in de BedrUven van Voé ding s - en Genotmiddelen houdt op 11 en 12 Mei op Woudschoon in Zeist zijn algemene vergadering. Het Delfts Bouwkundig Studentengezelschap zal t.g. het 12e lustrum (4—6 Maart) aan burg d'Ailly van Amsterdam een eerste steen aanbieden voor het nieuwe stadhuis van de hoofdstad. 15. De weg. waarlangs zij my voerde, was voor mij geheel nieuw, want buiten die weken van vruchteloos wachten in Tokio was ik nooit in het Oosten geweest. Het gaf mij dat prettige gevoel van opwinding, dat men altijd krijgt als een schip je wegvoert in het duister. De duisternis wekt altyd een gevoel van het onbekende, dat misschien een erfdeel is der oude zeevaarders, die vreesden dat hun schip over de rand van de aarde in de oneindigheid kon vallen. Van mijn standpunt ge zien was deze vergelijking juist. De „Imoto Maru" voerde mij mijn eigen wereld uit, naar het scheen boot en de rooksalon was een kleine ruimte, met de donkere betimmering, welke rooksalons over de gehele wereld kenmerkt. Om de tafeltjes zaten Japanse en Chinese zakenlui; ze schonken mij op nieuw het bewijs, dat het Oosten precies op het Westen gaat lijken en de manieren en gewoonten er, althans voor het oog, niets verschillen van die in andere landen. Eerst meende ik, de enige Euro peaan hier te zijn, tot ik my naam hoorde roepen. Een korte, verweerde blonde man zwaaide met zijn glas tegen mij aan de andere kant van het vertrek. nooit terug te keren. Het kon my niet veel „J)JJJJfJff,rmffrr,rrmmnmfJfftrff Blooms topaas-kleurige ogen werden levendig. J" het handje, Casey? Wat voer jij geen uitwerking heeft, maar op dat ogenblik kwam hij me ongelegen. Hoe moest ik Sam Bloom mijn aanwezigheid hier verklaren? Sam, die mijn verlegenheid niet deelde, slaakte een nieuwe juichkreet. „Sam", zei ik, „kom mee hier vandaan' pakte hem bij zyn nekvel en sleurde hem de deui uit naar het dek. ,.Hei", zei Sam Bloom. Ik pakte zyn kraag wat steviger vast. „Kom mee naar myn hut", zei ik, „daar kunnen wij rustiger praten". schelen. Eerst deed ik de ronde door de eerste klasse. Volgens moderne begrippen was de boot klein; met uitzondering van haar donkere, gespierde be manning, herinnerde ze me aan het transportschip, dat mij vroeger eens naar Frankrijk had gebracht. Een ladder voerde van het promenadedek naar de boeg en de laadruimen. Aangezien het niet ver boden scheen, daalde ik die ai en liep langs de gedeukte luiken en takels naar de boeg zelf. Alles om mij heen was zwart, behalve het water naast het schip dat lichtte en gloeide. Plotseling overviel mij een niet te verklaren gevoel, dat ik gevolgd werd sedert ik voet aan boord zette. Ik keerde mij om en tuurde in de duistere schaduwen, doch kon niemand ontdekken Ik tastte in mijn jaszak naar mijn veldfles en nam een teug. Het kwam mij zo voor dat het tyd werd om eens ernstig na te denken, maar in plaats daarvan dacht ik aan Sonja. Ik vroeg mij af, of ik |haar ooit terug zou zien. Vermoedelijk niet, besloot ik, want in een zo wisselvallig bestaan als het mijne raak je eraan gewend, steeds nieuwe ge zichten om je heen te zien. Toch speet het mij, haar verloren te hebben en de grootte van mijn I verdriet verbaasde mij en deed mij naar licht cn mensen verlangen, zodat ik naar de rooksalon i ging- De „Imoto" was, zoals ik zei, slechts een kleine DE JACHT NAAR HET marine-document i Wereldoorlof 1914'18 „Zie ik spoken", brulde hy, „of ben jij het wer kelijk, Casey Lee?" Toen zag ik, hoe klein de wereld eigenlijk is et hoe wonderlijk onze wegen elkaar kruisen. Ik her kende dat strokleurige haar en dat schuurpapier gezicht terstond, hoewel ik ze in lang niet gezien had. De man was net zo'n zwerver als ik; Sam Bloom, een oud-piloot van een der leger-escadril- les, die ik tijdens de oorlog had ontmoet en even ongemerkt weer uit het oog verloren had. Onder andere omstandigheden zou ik verheugd geweest zijn hem te zien, want onder vliegers heerst een soort kameraadschap, waarop de tijd hier uit?" Ik gaf geen antwoord voor wij mijn hut bereikt hadden ,een buitenhut op het B-dek, midscheeps. De grootte van de hut getuigde van meneer Moto': gulheid. Een flink bed, twee fauteuills en eer kleerkast. „Gunst", vond Bloom. „Jij schijnt het te kunnen doen, Casey? Enfin, jij verdient nu grof geld." „Helaas niet", was mijn antwoord. „De Pacific- vlucht gaat niet door. Ik ben op weg naar Shanghai". „Staat de zaak zo?" vroeg Bloom, en voor eerst begon hy zachter te spreken. „Als je baantje zoekt Hij nam mij eens op en klopte een sigaret tegen :ijn hand. „Je bent toch nog wel tot vliegen in staat, hé. Jasey?" „Waarom vraag je dat?" „Je ziet er slecht uit. Je vingers trillen. Hoor eens, Casey, ik durf het niet hardop zeggen hier op een Japanse boot, maar ik ben vlieginstruc- teur bij het Chinese leger. Als je wilt, zal ik er jou ook een baantje bezorgen". Ik wist niet, wat hierop te antwoorden. „Tja ik weet het eigenlijk niet", zei ik. GRONINGEN. 27 Febr. Gesl C Hengeveld en J Hengelveld. beiden alten. AMSTERDAM (G.U.), 26 Febr. Geslaagd oor cand politieke en sociale wetenschap en (sectie C 1) mej L C R Sohotborgh. sn J Th Sperling, Rijswijk, Cand AMSTERDAM (G.U.), 1 Maart Bevor. ;rd tot apotheker mevr I de Bois-Roden- burg, A'dam; mej H A Kramer, Bloemen- J Kroonenberg. Zaandam; C J Ver- J J M H Rutten. A'dam. Geslaagd Hel lied der aethergolven 9.15 Gram. 9.25 Voor de 10.50 Voor de kleuters 11.00 Voor de ziekeri 11.30 Sopraan cn piano 12.00 Lichte muziek 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen 12.33 Voor het platteland 12.40 Orgelspel 1.00 1.15 Mededelingen 1.20 Metropole- prof. R. W. Broekman: „De moderne 'mens onder hoogspanning" 7,00 Voor de kinderen 7.05 Koorconcert 7.30 Strijkkwartet 8.00 Nieuws 8.05 Gev. programma 9.35 Lichte muziek 9.55 Mededelingen 10.00 Gram. 10.05 Lichte muziek 10.45 „De woelige wereld", causerie 11.00 Nieuws 11.15 New York calling 11.20—12.00 Carnaval ln West-Europa. Hilversum II. 298 m. KRO: .7.00. Nieuws 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek 7.30 Gram 7.45 Morgengebed 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw 9.40 „Lichtbaken" caus 10.00 Voor de kleuters 10.15 Gram' 11 00 Voor de vrouw 1/1.30 Schoolradio 11.50 „Als 12.00 Angelus i2.03 •dedelingen :iele luist n._12.30 Land- 12.55 Zonnewijzer 1.00 Nieuws 1.50 Gev programma 2.40 1.20 Pianoduo Philh. Orkest 4.00 Vooi Radio 4.30 Zieken lof 5.00 Voor c jeugd 5.45 Regeringsuitzen- :reld; Schul; Nederland lmmïgranten in Australië" 6.00 raatje 6.30 Voor Nede Hammond: de jeugd 6.52 Actualiteiten 7,00 Nleu.._ Gram. 7.15 „Uit het boek der boeken" 7.30 Amusementsmuziek (In de pauze's repor tage: „Vader doet de vaat" en „De gewone man") 10.00 „De rr— hoorspel 10.35 Gra s 7.15 Voor de 1.1.45 Parlementair overzicht 12.00— 1.00 Parlementair overzicht 1.15 Gev. muziek 1.45 Concert 2.45 Voor de kin deren 3.00 Voor de vrouw 3.55 Race-repor tage 4.10 Lichte muziek 4.45 Militair orkest 5.15 Mrs Dale's dagboek 5.30 Gev. muziek 6.00 Orgelspel 6.30 Lichte muziek 7.00 Gram. 9.30 Cor gramma 11.00 Nieuws 11.15 Cricket-reportage 11.30 Lichte muziek 12.05 Voordracht 12.20 Lichte muziek 12.56—1.00 Nieuws. Brussel. 324 m. 12.00 Zang 12.34 Gram. 1.00 Nieuws 1.15 Klankbeeld 2.00 Schoolradio 3.30 Oreelspcl 4.00 Gram. 4.30 Orgelspel 5.00 5.10 Kinderkoor 5.15 Voor de kleu. *1. 484 m. 12.00 Omroeporkest en sol. uws 1 20 Gev. muziek 2.45 Gram. 4.05 nuziek 5.00 Nieuws 5.15 Verzoekpro- 6,30 Omroepkoor Posities KLM-vliegtuigen AMSTERDAM, 1 Maart. Thuisreis: PH-TFE (Utrecht) gezagv. Motshagen ls gistermiddag op Schiphol geland; PH- TES (Saerabaya) gezagv. Deknatel wordt van-middag half een in Frankfurt venvacht; PH-TFG (Friesland) gezagv. Feeney is vanmorgen half vier uit Bang kok naar Calcutta vertrokken; PH-TDN Vlaardingen) gezagv. Reyers wordt van morgen kwart over tien in Bangkok ver wacht; PH-TDO (Maastricht) gezagv. Brugman moet vanmiddag 12 uur uit Tokio naar Bangkok vertrekken. Uitreis: PH-TEP (Pontianak) ge zagv. Osborne moest vanmorgen zes uur uit Singapore naar Djakarta vertrekken; PH-TFD (Arnhem) gezagv. Hammond wordt vanmiddag half vier in Bangkok verwacht; PH-TT)P (Rotterdam) werd vanmorgen half tien in Bagdad verwacht, PH-TBW (Overloon) gezagv. Roy (emi grantencharter naar Melbourne) wordt vanmiddag half een in Melbourne ver wacht. Voor de verkiezing van een hoofd bestuurslid der Ver. van Chr. On derwijzers (vac. J. A. van Bennekom, de voorzitter, die niet herkiesbaar is) moet een herstemming plaafs hebben tus- sén de heer E. van Schagen uit Den Haag en mej. A. J. Vreugdenihil te Rotterdam, (Wordt vervolgd) beiden hoofd van een Chr. BLO-school.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2