RAI Piisdeshaff! Gevormde spaarpot behoeft niet verloren te gaan Straks wordt 7,5 pet ingehouden; bijdrageregeling vervalt ELISABETH BAS prijsvraag Waar bleef de Tsjechische vice-premier Lausman? WAT SIGARETTENROKERS INTERESSEERT Ir Maris verwacht nog 3 rappor ten van Delta-commissie 5 ZATERDAG 27 FEBRUARI 13S4 I AprilAibeidscontiactanten onder de Pensioenwet (Van onze Parlementsredacteur) "TO7AT GEBEURT ER met mijn spaarpotje en waar ben ik zelf aan toe? Met dee vragen lopen op het ogenblik vele arbeidscontractanten in overheidsdienst rond nu op 1 April a.s. de wijziging van de Pensioenwet 1922 in werking treedt, krachtens welke dit personeel na een diensttijd van 2 of 5 jaar om het populair te zeggen automatisch in het overheidspensioen fonds staat te worden opgenomen. Die vragen zijn begrijpelijk, maar het beantwoorden is moeilijk. De overheid heeft via de wetgeving maatregelen getroffen, die in de practijk neerkomen op een eenzijdige wijziging van de bestaande arbeidsovereenkomsten. En aangezien bij een overeenkomst nu eenmaal twee partijen betrokken zijn, heeft de overheid als werkgeefster de plicht, nadelige gevolgen voor de werknemer zoveel mogelijk te beper ken. Daarnaast dient de overheid uitvoeringsbepalingen op grond van de gewijzigde Pensioenwet vast te stellen. Met deze tweeledige taak is zij bezig en zolang daaromtrent nog niets vaststaat is het moeilijk te zeggen, waar de verschillende categorieën van arbeidscontractanten precies aan toe zijn. De gewijzigde Pensioenwet verdeelt de arbeidscontractanten in twee categorieën. De normale regel is. dat arbeidscontrac tanten. die zonder wezenlijke onderbre king een diensttijd als zodanig van tv jaar hebben, onder de wet zullen vall< Die diensttijd behoeft niet in dezelfde betrekking te ziin doorgebracht, natuurlijk wel bij de overheid. Bij algemene maatregel van bestuur (krachtens artikel 3. derde lid va Pensioenwet 1922) kan echter bepaald worden, dat voor bepaalde groepen van personen de diensttijd, na welke zij auto matisch onder de Pensioenwet vallen, niet gesteld wordt op twee jaar maar op vijf jaar. Deze uitvoeringsmaatregel is niet verschenen, maar minister Beel heeft bij de memorie van toelichting reeds laten weten, dat hierbij gedacht wordt aan personen, voorzover in dienst voor uitvoering van een bepaald werk, leerling of voor waak- en schoonmaak diensten; 2e. vrouwelijke personen, be last met een mechanische of administra tieve foulptaak. Voor de twee-jaren-categorie zowel als voor de vijf-jaren-categorie geldt, dat voor een wezenlijke onderbreking van de diensttijd niet geldt een onderbreking die niet langer dan twee maanden heeft geduurd. Er moet nog een algemene maatregel van bestuur verschijnen, nl. één. die ge baseerd is op artikel 3, 8e lid van de Pen sioenwet 1922. In deze AM.v.B. moet worden neergelegd, welke groepen ar beidscontractanten helemaal buiten d» Pensioenwet 1922 zullen worden gehou den. Uitdrukkelijk heeft minister Beel bij de behandeling in de beide Kamers der Staten-Generaal de suggestie ver worpen. van dit artikel gebruik te maken om aan de arbeidscontracten de v r ij e k*euze te laten voor het al of niet onder de Pensioenwet vallen. In de stukken heeft de bewindsman gezegd, dat ten aanzien van deze uitzonderingsmogelijk heden in de eerste plaats is gedacht aan pensonen, waarvoor reeds een afzonder lijke pensioenvoorziening bestaat, zoals voor het personeel bij het Staatsmijnbe- drijf in Limburg. Weliswaar staat in de- memorie van toelichting ook te lezen, dat deze bepaling gébruikt kan worden voor categorieën, waar een pensioenvoorzie ning niet op haar plaats zou zijn. maar bij de verdere behandeling heeft de minister deze mogelijkheid steeds min of meer „weggestopt". Veel illusies omtrent het buiten de Pensioenwet blijven behoeven dan ook niet gekoesterd te worden, maar zekerheid is er niet, zolang de hier be doelde algemene maatregel van bestuur nog niet is verschenen- Automatisch Zoals de zaken op het ogenblik staan betekent de wijziging van de Pensioenwet 1922. dat de arbeidscontractanten uit de twee-jaren-categorie en die uit de vijf jaren-categorie, die op 1 April a.s. resp. 2 en 5 dienstjaren hebben, automatisch on der de Pensioenwet vallen en met ingang van die dag de normale pensioen-premie zullen moeten betalen, d.w.z. 2 pet van het salaris voor eigen pensioen en 5V4 pet van maximaal f3000 voor weduwen- en wezenpensioen. Dit betekent in alle ge- daarvan ingehouden. Het ingehoudene wordt uitgekeerd bij beëindiging van de dienstbetrekking. Aan het eind van ieder jaar wordt aan het in dat jaar ingehou dene een rente van 2 pet toegevoegd, ter wijl alles, wat in de loop der jaren is ge spaard een zgn. geaccumuleerde rente van 4 pet draagt. Aan de spaarregeling in een bijslagrege ling verbonden. Dat wil zeggen, dat bij het beëindigen van de dienstbetrekking het totaal gespaarde, vermeerderd met (geaccumuleerde) rente, wordt uitgekeerd, plus nog een bijdrage van het rijk. Voor deze bijdrage-regeling worden de arbeids contractanten in twee categorieën inge deeld. n.l. 1. zij die onder de Invaliditeits- et vallen (dat zijn dus zij, voor wie mtezegels zijn geplakt) en 2. zij, op wie de Invaliditeitswet niet (meer) van toe passing is. Degenen, voor wie zegels zijn geplakt, krijgen bij het ontslag hun rente- kaart mee en ontvangen daarnaast een toeslag van -50 pet, van het gespaarde be drag, vermeerderd met rente. Zij, die onder de Invaliditeitswet vallen, krij gen bij hun ontslag een bijslag van 100 pet. Het spreekt vanzelf, dat iemand, die ankelijk wel en later niet meer on der de Invaliditeitswet viel, een bijslag 50 pet krijgt over de eerste periode an 100 pet over de tweede periode, een bijslag wordt uitgekeerd wan de arbeidscontractanten zijn betrek king opzegt, zolang zijn diensttijd minder dan vijf jaar bedraagt. Ook wordt geen bijslag verleend, wanneer het ontslag niet genomen wordt, maar gegeven wegens een dringende reden (misleiding, ernstige onbekwaamheid, dronkenschap, diefstal, mishandeling, schending van geheimen, ♦entoonstelling-personenautomobielen^ en onderdelen ^RAI-Gebouw Amsterdam 26 Februari t/m 7 Maart Geopend van 10-17 en 19-22 uur zorg van de overheid voor een „huwe lijks-spaarpotje", maar was van een ge heel andere aard. De rechtspositie va een arbeidscontractant immers staat op een veel lager niveau dan die van een ambtenaar in vaste dienst. Welnu, zo redeneerde de overheid, wanneer een ar beidscontractant ontslagen wordt, dan zou hij, zonder 'een spaar- en bijdrage regeling nagenoeg onmiddellijk zonder in. komsten op straat komen te staan. Een ambtenaar, die wordt ontslagen (tenzij dit niet eervol geschiedt) ontvangt een wachtgeld. Welnu, de uitkering van het spaartegoed plus rente plus bijslag moest eveneens gezien worden als een soort wachtgeld-uitkering, zij het, dat het hier ging om een uitkering in eens. Op deze wijze immers zou een gewezen arbeids contractant het een poosje kunnen „uit zingen". voor hij een nieuwe betrekking heeft gevonden. De grondslag is voor een groot deel aan de bijdrage-regeling ontvallen door de inwerkingtreding van de Werkloosheids wet. Voor degenen, die niet onder deze wet vallen, bestaat de regeling, neerge legd in de uitkeringsregeling 1952, vastge steld bij K.B. van 16 Juli 1952, houdende vaststelling van een nieuwe regeling tot toekenning van uitkeringen bij ontslag aan enige categorieën van rijkspersoneel. Deze uitkeringsregeling kent reeds de bepaling, dat uitkeringen krachtens die regeling in mindering worden gebracht op de bijslag, die toegekend wordt op grond van het Arbeidsovereenkomstenbesluit. Algeschait Doe aan mee Duizenden meisjes werken in Overheidsdienst op arbeidscontract. Op kantoormaar ook in stille ogenblikken, zoals het meisje op deze foto beleeft, peinzen zij over de gevolgen, die optreden, wanneer zij op 1 April a.s. onder de Pensioenwet-1922 zullen vallen. Dit meisje vraagt zich, namens haar zusters-in-Overheidsdienst, af: wat gebeurt er met mijn spaarpotje, kan ik niet beter ontslag nemen en wat moet ik eigen lijk met een pensioen-garanderende betrekking doen In nevenstaand artikel is gepoogd enig inzicht te geven in de problemen, waarmee de arbeidscontractanten in deze dagen hebben te worstelen. Voor de inzenders van de beste ant woorden op onderstaande vraag loven wij uit 25 Icislen mei 50 Elisabeth Bas sigaren 25 kisten mei 25 Elisabeth Bas sigaren Want minister Beel heeft vallen, waarin het salaris per jaar min der bedraagt dan f3000 een pensioen premie-verhaal van 7% pet. Voof wie op 1 April nogi geen twee, respectievelijk vijf dienstjaren heeft geldt uiteraard, dat hij of zij pas onder de Pensioenwet zal vallen op het tijdstip, dat dit aantal dienstjaren wel is bereikt. De positie van de arbeidscontractanten in 's Rijks dienst wordt beheerst door het Arbeidsovereenkomstenbesluit Cbij de lagere publiekrechtelijke lichamen gelden soortgelijke bepalingen). In dit besluit is ook geregeld het verplichte sparen. En daarmee komen wij op de in de aanhef gestelde vraag: wat gebeurt er met de spaarpot. Het antwoord daarop zal nl. voor menigeen beslissend zijn met betrek king tpt het al of niet ontslagnemen. geen twijfel De heer Jansen presenteert zoeker een Elisabeth Bas. De bezoeker neemt gretig een handvol sigaren i het kistje Hoe wijst de heer Jansi hem op geestige wijze terecht En beanlwoordl ook deze vraag: Nu is krachtens het Arbeidsovereen komstenbesluit de opzegtermijn voor een overheids-arbeidscontractant de tijd. die ligt tussen twee opeenvolgende loonbeta- lingen. terwijl bij een diensttijd van lan ger dan twee jaar deze opzegtermijn wordt verdubbeld. Geniet men dus een weekloon, dan is het eerste jaar de op zegtermijn een week en de volgende jaren twee weken. Geniet men een maand salaris, dan is de opzegtermijn het eerste jaar één maand en de volgende jaren twee maanden. Voor degenen, die een opzegtermijn van twee maanden hebben is de situatie een beetje moeilijk: het duurt immers geen twee maanden meer, vóór het 1 bc.April is. Toch geloven wij, dat hier geen enkele moeilijkheid behoeft te schuilen. Door de wijziging van de Pensioenwet 1 immers is een eenzijdige verandering 3 aangebracht in ieder persoonlijk arbeids contract. Toen dit contract werd aange gaan kon niet worden voorzien, dat er I een ingrijpende wijziging in de verhou- j dingen zou komen. Daarom zou het ons Verkiest U het Corona-model of het onjuist voorkomen, wanneer de overheid Bolknak-model als werkgeefster streng zou vasthouden 7-tndt Uw oplossing ondtr hijsluiting van v een Elisabeth Bas-sigarenbandje aan de j Elisabeth Bas Sigarenfabrieken te Boxtel. 1 Oplossing inzenden uiterlijk 31 Maart 195 de zijde Spaarregeling In het Arbeidsovereenkomstenbesluit s ook de spaarregeling geregeld. De; mt in het kort op het volgende nee I Bij uitbetaling van het loon wordt 4 pet grove ongehoorzaamheid enz.). Evenmin wordt de bijslag verleend, wanneer er recht bestaat op een gratificatie krachtens ds Arbeidsvoorwaarden hulppersoneel P.T.T. Het Arbeidsovereenkomstenbesluit be lt ook een bepaling voor arbeidscontrac- nten, die ambtenaar worden in de zin in de Pensioenwet 1922. Deze bepaling heeft, naar het ons voorkomt, echter slechts betrekking op hen, die tegelijker tijd arbeidscontractant-af worden. Be paald is, dat het spaartegoed en dé bijslag in dat geval wordt gereserveerd. Wordt de diensttijd als arbeidscontractant voor pensioen ingekocht, dan wordt de inkoop som op het spaartegoed verhaald.'terwijl de rest wordt uitgekeerd. Wil de tot amb tenaar in de zin van de Pensioenwet-1922 gepromoveerde arbeidscontractant geen diensttijd inkopen, dan vervalt de aan spraak op de bijslag over de niet-inge- kochte tijd. Dit is dus zoveel als een straf op het niet-inkopen. Het gespaarde (dus zonder bijslag) vermeerderd met de rente wordt in dit geval pas uitgekeerd na af loop van de termijn, gedurende welke een verzoek tot inkoop kan worden ingediend. Deze bepalingen kunnen, naar het ons voorkomt, niet zonder meer van toepas sing worden verklaard op de arbeidscon tractanten, die deze status behouden en. tengevolge van de jongste wetswijziging en masse tot ambtenaar in de zin van de Pensioenwet 1922 worden gebombardeerd. van de beginselen van de nieuwe wettelijke bepalingen immers is. dat. boe- het onder de Pensioenwet vallen o m a t i s c h geschiedt, het inkopen diensttijd (dat is het voor pensioen geldig maken van verstreken dienstjaren als arbeidscontractant) in geen enkel op zicht verplicht wordt gesteld. Een soort straf op niet-inkopen heeft in dit geval dus geen enkele reden van bestaan. Het is dan ook geen wonder, dat, naar wij vernemen, de Overheid tot de con clusie is gekomen, dat, nu de hele zaak toch op de helling moet, het niet nodig is, de bijdrage-regeling, die dus het spaar tegoed vermeerdert met 50 dan wel 100 pet, nog verder voort te zetten. Het ziet dan ook naar uit, dat de bijdragen bij ontslag zullen vervallen, al spreekt het vanzelf, dat aan verkregen rechten niet kan worden getornd. Het spreekt even zeer vanzelf, dat zowel spaar- als bij drage-regeling zonder meer vervallen voor degenen, die nu onder de Pensioen wet-1922 komen te vallen. Overigens hebben wij reden om aan te nemen, dat de spaarregeling (dus zonder de bijdrage-regeling) ook verandering zal ondergaan. Wie onder de Pensioenwet- 1922 komt te vallen zal (over het alge meen) een pensioen-premie-verhaal van 7V? pet moeten gaan betalen. Aangezien op het salaris of loon van een arbeidscon tractant niet ambtenaar in de zin van de Pensioenwet als spaartegoed slechts 4 pet wordt ingehouden, zou het voortzetten van deze régeling betekenen, dat men, zodra men automatisch onder de Pensioenwet komt te vallen, minder geld in handen krijgt, omdat de inhouding 4 pet stijgt op maximaal 7Vz pet. Daarom wordt overwogen, ten behoeve va sparen na 1 April niet meer vier, ook l\k pet in te houden. Over al deze kwesties is intensief leg gepleegd met de Centrale voor georganiseerd overleg in ambtena renzaken. Het is te hopen, dat de eindelijke maatregelen thans spoedig openbaar worden, want de tijd, die nog voor 1 April rest begint uitermate kort te worden. Aan veel ongerustheid zal dan een eind komen en definitieve beslissin gen kunnen dan door de betrokkenen wor den genomen. Het is duidelijk, dat de moeilijkheden het" sterkst gevoeld worden door het'vrouwelijk personeel, dat veelal niet zo erg gebrand is op een pensioen regeling en de voorkeur geeft aan een geaccumuleerd spaarpotje. Overigens schijnt dit vraagstuk niet overdreven te en worden: volgens officiële cijfers is n.l. het aantal mannelijke arbeidscon tractanten voor het rijk bijna ÏVz maal groot als het aantal vrouwelijke; bij de gemeenten zijn er anderhalf maal zo veel mannelijke als vrouwelijke arbeids contractanten Von Humboldt-slichling heropgericht Stipendia worden weer uitgereikt De in 1925 gestichte Alexander vor Humboldt-stichting in Bonn is eind 1953 wederom opgericht. Prof. dr Heisenberg uit Göttingen, Nobelprijswinnaar natuurkunde, is do voorzitter van het be stuur. De Alexander von Humbolt-stich- ting stelt zich ten doel stipendia te ver lenen aan buitenlandse jonge geleerden om hen in staat te stellen wetenschappe lijk werk te verrichten aan een universi teit in West-Duitsland of West-Berlijn. Candidaten moeten hun opleiding aan een universiteit of hogeschool voltooid hebben en in de regel niet ouder zijn dan Aanvragen om voor een dergelijk stipendium in aanmerking te komen moeten voor 20 Maart gericht worden tot de ambassade der Bondsrepubliek Duitsland te 's-Gravenhage. Nadere inlichtingen verstrekken de ambassade en de afdeling hoger onder wijs van het ministerie O. K. en W.. Nieuwe Uitleg 1. 's-Gravenhage. Zeeuws déiilé voor het Koninklijk paar Een folkloristische stoet van, ltfc km lengte zal op de 25ste Juni door Middel burg trekken en op de Markt defileren voor de Koningin en Prins Berrihard. Deze optocht, die wordt gehouden in het kader van de herdenkingsdagen, georga niseerd door de Stichting Nieuw-Wal- cheren, is bedoeld als een dankbetuiging van Zeeland aan het vorstenhuis voor het iftedeleven tijdens de dagen van rampspoed en daarna. Wellicht dooi Roden ontvoerd Politieke vluchteling verdween op geheim zinnige wijze uit Oostenrijk ROND DE VERDWIJNING van de vroegere Tsjechische vice-premier en vroegere voorzitter van de Tsjechische socialistische partij, Lausman, is een net van verzinselen en fantasieën ontstaan. Lausman leefde als poli tiek vluchteling in Salzburg, maar was enige dagen voor Kerstmis plotseling verdwenen. Deze verdwijning werd eerst weken later aan het grote publiek bekendgemaakt. Sindsdien doen de wildste geruchten de ronde: Lausman zou door communistische agenten ontvoeijfl zijn, hij zou vrijwillig of zelfs op uitdrukkelijk verzoek naar zijn vaderland zijn teruggekeerd, terwijl weer anderen beweren dat de Amerikanen hem in speciale bescherming hebben genomen. dat Laus- Volgens de Gazet ie een artikel a« lusman wijdde, zijn lijke redenen om aan t zich weer achter het IJzeren Gor dijn bevindt. Het blad acht het waar schijnlijk, dat Lausman, gepaaid door de beloften van communistische agenten, vrijwillig naar zijn vaderland is terugge keerd. Steeds meer komt n.l. aan het licht, dat et verzet tegen het communistisch giem in Tsjechoslowakije toeneemt. Men lijkt daar tot het inzicht te komen, dat de groeiende ontevredenheid niet i te onderdrukken is en dat men weer beroep op de socialisten moet doen, de gemoederen van de arbeiders te Samenvatting Tenslotte willen wij proberen eeii sa menvatting te geven van hetgeen, waar de betrokken arbeidscontractanten rekening hebben te houden bij het be oordelen van hun positie en bij het nemen een eventuele beslissing inzake ont slag of inkoop van diensttijd. 1. Allereerst moet men weten, of men nderdaad onder de Pensioenwet-1922 zal vallen. Dit geschiedt na een diensttijd van 2 dan wel 5 jaar, afhankelijk van de ver- ulde betrekking. 2. Heeft men nog geen 2 resp. 5 dienst aren, dan valt men niet onder de Pen sioenwet; de bestaande spaarregeling van 4 pet wordt vervangen door één van iVz pet, terwijl de bijdrage-regeling voor het vervolg vervalt. 3. Valt men wel onder de Pensioenwet- 1922. dan houdt de spaar- en bijdrage regeling automatisch op; men zal dan een pensioenpremie moeten gaan betalen van i het algemeen 714 pet. 4. Neemt men ontslag, zonder dat men reeds vijf jaar bij de overheid in dienst is geweest, dan heeft men geen recht op meren. De communisten zouden daarom Lausman. de vroegere voorzitter van de Tsjechische socialistische partij, hebben voorgespiegeld, dat er weer een plaats voor hem in het politieke leven van zijn vaderland was. Vóór deze theorie der vrijwillige terug keer pleit o.m. dat Lausman door zijn eigen partijgenoten indertijd reeds als een verrader beschouwd werd en dat hij ook In het Westen niet als een waarlijk vaderlandslievend Tsjech werd be schouwd. Men liet hem links liggen. Bovendien zullen de communisten er hem wel aan herinnerd hebben, dat sinds zijn vlucht in 1950 zijn vrouw in de ge vangenis zit, en zijn verdere familie in zeer slechte omstandigheden leeft Ook zullen zij hem er op gewezen heb ben, dat sinds Stalins dood achter het IJzeren Gordijn veel „ten goede veran derd is". Een argument, dat tegen de mogelijk heid van vrijwillige terugkeer pleit, is het feit, dat Lausman anti-communisti sche publicaties op zijn naam heeft staan de Westelijke geheime diensten heeft ingelicht over een smokkelhandel in strategische goederen tussen Westelijk® industrieën cn Oostelijke staten. Maar als de communisten Lausman werkelijk gebruiken kunnen, zullen ze dergelijke misstappen waarschijnlijk wel door de vingers willen zien. Voorlopig it Lausmans verdwijning echter nog een mysterie. Mening van het publiek: Gezin van vier personen vergt f 66 per week Het Ned. Instituut voor de publieke Opinie heeft eind Januari weer de vraag over het mimiimum-inkomen gesteld, na melijk: „Welk inkomen, dus hoeveel loon per week. heeft volgens u een gezin van man. vrouw en twee opgroeien de kindieren nodig om net aan rond te komen?" Het gemiddelde bedrag door mensen utt alle rangen cn standen opgegeven, oednaagt thans f66 per week. Vorig jaar schommelde dit bedrag steeds tussen de "63 en f 64 per week- Volger» het publiek zelf zijn de koa- :n van het minimaal nodige nu dus met twee k drie gulden per week toegeno- Dat komt neer op een stijging van ongeveer 4 procent rijksbijdrage van 50 of 100 pet op het gespaarde. 5. Men is vrij, zo men onder de Pen sioenwet-1922 komt te vallen, de reeds doorgebrachte dienstjaren al dan niet in te kopen. Doet men dit wel, dan wordt de Inkoopsom verhaald op het spaar tegoed, vermeerderd met de bijslag. Doet men het niet, dan zal te zijner tijd spaar tegoed plus bijslag moeten worden uitge- i. Bij de beoordeling van de vraag, of „oude" dienstjaren zullen worden inge kocht, dient men te beseffen, dat vol pen- pas bereikt kan worden bij 40 voor pensioen tellende dienstjaren. 7. Vrouwelijke arbeidscontractanten dn het bijzonder dienen bij het overwegen ie vraag, of diensttijd zal worden in gekocht, terwijl zij. toch zeker weten, dat -er enige jaren bijv. wegens huwelijk ontslag zullen nemen, er rekening mede houden, dat reeds na een diensttijd van 10 jaren recht bestaat op zgn. uitgesteld ouderdomspensioen, uit te keren na het bereiken van de 65-jarige leeftijd. 8. Het onder de Pensioenwet-1922 vallen betekent niet, dat het „oude" spaarpotje verloren gaat. (Advertentie) drie vragen - drie antwoorden Vraag 1. Het is de ervaring van de siga rettenrokers, dat men door het roken van Roxy niet gaat hoesten. Hoe komt dat? Antwoord: Dat komt, omdat de tabakken de Roxy-mélange vormen, eerst zorgvuldig op „non-irritatie" en gering ni- cotine-gehalte worden getest. Dat betekent dat geen tabakken gebruikt worden, die de slijmvliezen overmatig prikkelen, welke prikkeling het hoesten veroorzaakt. Bo vendien word het stof. dat in een natuur product als tabak steeds voorkomt en ook irritatie kan veroorzaken, door een her haald. bijzonder schoningsproces geheel uit de Roxy-tabakken verwijderd. Vraag 2. Is cr een verklaring voor dc bijzondere mildheid van Roxy? Antwoord: Met mild wordt bedoeld zacht smaak, niet scherp, niet prikkelend mildheid wordt verkregen doordat in de Roxy-mélange steeds zorgvuldig op mildheid geteste tabakken worden ver werkt die minstens twee jaar oud zijn. Evenals wijn, kent n.l. ook de tabak het -rijping en na-fermentatie. Bijdrageregeling Wij komen nu nog even terug op de bijdrageregeling, het „aanhangsel" van ^»C11CIJ de spaarregeling. Vele arbeidscontractan- proces 'e"en met namc de dames onder hen, Hierdoor daalt het nicotine-gchaltc v. hebben een en ander dikwijls beschouwd wordt deze tabak zachter. Bovendien als een mooi spaarpotje voor hun huwe- hangt de mildheid van een sigaret ten lijk. Daarbij moesten zij, gelijk uit het- nauwste af van de goede conditie, waarin geen wij hiervoor hebben beschreven, er ze verkeert niet te droog, niet te rekening mee houden, dal zij, bij het vochtig. Dank zij het feit dat Roxy vanaf eigener beweging ontslag vragen, ten I de fabricatie totdat men ze koopt, door minste vijf dienstjaren moesten hebben, het gepatenteerde F.S.-pack (Flavor wilden zij voor de bijslag in aanmerking Seal) beschermd wordt tegen ongunstige komen. Het bestaansrecht van de bijdrage- athmosferiache Invloeden, is Roxy steeds regeling was echter niet gelegen in de in prima fabriekverse conditie. Vraag 3. Hoe komt het dat 's avonds de laatste Roxy nog even lekker smaakt als 's morgens de eerste? Antwoord. Dat komt hoofdzakelijk door twee dingen: het geraffineerde evenwicht in de mélange en de bijzondere sausing en aromatisering. Tè veel van één of twee tabakken in een mélange verstoort het evenwicht en be nadeelt de geur en smaak. Dit komt bij Roxy-mélange niet voor. Door een groep speoiaal getrainde „tabakkers" wordt de gecompliceerde samenstelling van de Roxy-tabakken op uiterst zorgvuldige wijze in balans gehouden. Zodoende zijn smaak en geur van Roxy steeds constant; constant prettig. Een simpele mélange verveelt spoedig, daarom is de Roxy-mélange gecompliceerd; fleurig en nooit vervelend. Sigaretten van het Amerikaanse type wor den gesausd. Dc sausen voor Roxy wor den samengesteld uit zuivere natuur- grondstoffen. De recepten kunnen uiter aard niet gepubliceerd worden, maar om eens een voorbeeld te geven: er wordt honing gebruikt. Niet „zo maar honing", neen. het moet beslist zuivere heidehoning zijn al is deze duur en soms schaars omdat die verreweg de geurigste is. Die kostbare saus-ingrediënten samen ronden de smaak van Roxy af en geven haar net dié mildheid en charme welke rokers 'met smaak zo gesteld op Ruxy doet zijn. Afsluiting zeegaten Volgorde en consequenties zijn in studie (Van een onzer verslaggevers) De directeur-generaal van de Rijks waterstaat ir A. G. Maris heeft gister avond in Den Haag, voor een gezelschap gasten van de Vereniging voor Neder lands Fabrikaat nog eens het epos van het dijkherstel verhaald. Aan het slot ervan heeft hij, sprekend over het werk van de Deltacommissie, gezegd, dat hij thans nog drie rapporten acht. Het derde, dat thans in de maak is. zal het z.g. rapport ovei principiële uitspraak zijn. (Afsluiting an de zeegaten). Daarna dient er nog een rapport te komen, dat de aard en de rangorde de uit te voeren werkzaamheden op rij zet, terwijl het laatste rapport gewijd zal zijn aan de baten en schaden, die de door de commissie aanbevolen werken zullen opleveren. Ir Maris ging in het kort na, wat het afgelopen jaar aan opofferingen, samen werking. daadkracht en doorzettingsver mogen gebracht heeft, bij allen, die aan het dijkherstel deelnamen. De decentralisatie van de Rijkswater staat heeft daarbij even goed gewerkt Is de Noodwet, die het dijkherstel tot rijkstaak maakte en alle macht en uit voering in handen van de minister van Waterstaat legde. Men moet over het vakmanschap op i verscheiden gebied, dat er toe leidde n dergelijke enorme werken in één ar tijds uit te voeren, niet kinderachtig denken Dc vlechters van de zinkstuk- kcn. de steenzetters, de bakschippers. stortbazen, sleepbootkapiteins cn aanne- Ad verten rie) Moeder... Ja, die tlist 't well Alaar z\) had 't nog niet doortot, opeens, z\j't bemerkteMAÏZENA! dót was het geheim van moeders kookkunst. Maar... moeder zei bi; het kopen van MAÏZENA steevast DU RYE A en daarbij keek moeder wel uit, dat zjj geen andere kreeg. Vandaar haar kooksuccessen. Nu ia ook zij zelf ervan doordrongen, dat het heus wel de moeite loont op die naam DURYEA te letten. In. derdaad er ia geen beter bind middel voor groenten, soepen en sausen dan MAÏZENA DURYEA. mers van al deze karweien waren stuk voor stuk enorme vaklieden op hun ge bied. Het waren de Fransen, die op de wondere samenhang in dat opzicht we zen en meenden, dat er maar één land ter wereld is waar deze combinatie van vakmanschap voorkomt: Nederland. Van de Italianen, die het rampgebied bezochten, moaht ir Maris bewondering horen voor de politieke eensgezindheid van het Nederlandse volk bij de ramp en het herstel. Allemaal dingen, zo zei hij, waar wij zo niet bij stilstaan, maar die niettemin wonderen geweest zijn. waaraan we thans, nu het voorlopig voorbij is, wel eens mogen denken! Dodelijke ongelukken bij Staatsmijnen Arbeider onder losgeraakte boom gedood Bij dc staatsmijnen hebben zich twee ernstige ongelukken voorgedaan, die het leven hebben gekost aan de 47-jarige houwer J. H. Vroomen uit Tcrwinsc- len en aan de 29-jarige postsleper W R Slijpen uit S'chimmert. V. went op de 331-meter-verdtiepin,g van de staats mijn Wilhelm ine in Terwinselen door een gedeelte van een stuk gesprongen ijze ren stijl in de rug getroffen. S- geraakte op de bodem van die te Schinnen in aanleg zijnde sahacht 4 van Staatsmijn Emma bekneld onder de af- dieptoiv Beide slachtoffers waren gc- nuwd. Zij laten rcspectlevelijw zer cn drie kinderen achter- Op dc terreinen van de Verenigde Hol landse Lucifersfabrieken te Breda ls gis termiddag een boom losgeraakt van een hoog geladen vrachtwagen, waardoor d« 23-jarige arbeider A- C. te R.. die bij het tossen hielp, op slag werd gedood- Kloosters opgelicht: 15 mnd. De 38-jarige Importeur van liturgische uitgaven H. F. A. S. uit Amersfoort, die e enstadgenoot en de oversten van drie Brabantse kloosters zou hebben opge licht voor in totaal ƒ64.000, is gisteren door de Utrechtse rechtbank tot 15 maan den gevangenisstraf en voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering. ■="- -as 18 maanden geëist

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5