5.85 2.70 Urenlange discussie over regeling ziektekosten voor ambtenaren van Bij nieuwe school te Katwijk aan den Rijn komt gymnastieklokaal ZWITSER's KLEDINGHUIS Wonderkoopje No. 1 Wonderkoopje No. 2 Begrip en vriendschap basis van Am. buitenlandse politiek NIEUWE 1EIDSCHE COUBANT 4 VHIIDAG 26 FEBRUARI 1954 GEMEENTERAAD VAN KATWIJK tegen 7 stemmen werd beslist door te gaan, waarna de heer L. van der Zwan de lange rü van sprekers opende. De meningen Gisteravond wu de gemeenteraad van Katwijk in openbare vergadering bijeen, onder voorrittersehap van burgemeester mr W. J. Woldringh van der Hoop. Afwezig waren wethouder D. C. van Leeuwen en de heer mr. J. van der Plas. Een lange discussie werd in deze vergadering gevoerd naar aanleiding van het voorstel „ziektekostenbeeluit voor de ambtenaren in dienst der gemeenten in Zuid-HoUand". Het werd aangenomen met 11 tegen 6 stemmen. Na vaststelling van de notulen kwamen aan de orde de ingekomen, stukken, waar onder goedkeuring van G S. voor de plan- ren tot vernieuwing der bestratingen van de Varkevisserstraat te Katwijk aan Zee cr> van de Kerkstraat te Katwijk aan den Rijn en goedkeuring van het raadsbesluit waarin vastgesteld werd het percentage voor de heffing straatbelasting 1954. Het eerste voorstel dat ter tafel kwam. betrof de verkoop van een perceel grond aan J. van Egmond. Zuidstraat 27 Om hem in staat te stellen zijn bestedings plicht te vervullen, werd hem aangeboden een perceel aan de Bultensluissbraat. groot 104 m2 tegen f 14 per m2. Er waren geen bezwaren, evenmin tegen een ver koop aan J. Jonker, Duinpad 13. eveneens aan de Buitensluisstraat, grootte 102 m2 tegen f 14 per m2. Toen volgde een wij ziging van de gemeentebegroting 1954: toekenning van een subsidie aan de mu ziekvereniging UNI. Naar wy later ver namen. een bedrag van f400. Op 1 Januari had de gemeente aan ont vangen woningwetvoorschotten nog een bedrag van f 1.734.179 tegen een rente van 4 pet. Er is omgezien naar een moge lijkheid deze voorschotten om te zetten in leningen tegen 3A pet rente. De N V Bank voor Ned. Gemeenten heeft nu een lening aangeboden van f 1 000 000. B en W vroegen toestemming tot deze trans actie over te gaan en de resterende f750.000 te lenen tegen 3H pet. waarvoor een aanbieding is te verwachten. Dr G. W. Overdijkink juichte het stel toe en beval aan, elke gelegenheid aan te grijpen om de rentevoet te doen dalen. Het voorstel werd aangenomen. Telefoon Het volgende punt, dat in behandeling kwam, was het bcschikbaarstellen een crediet om een nieuwe telefooninstal latie voor het raadhuis aan te schaffen Zoals we reeds publiceerden: een drag van f9300 De heer H. Haasnoot uitte er zijn wondering over. dat deze zaak na de bieding van de begroting kwam. Was hier bij de begroting dan niets van bekend? Het zou gemakkelijker zijn. wannee zulke dingen dén al konden bezien, opdat verschillende objecten tegen elkaar afge wogen konden worden. De voorzitter wees er op, dat de klachten eigenlijk va~ J- laatste tijd waren. Het voorstel om toe te treden tot de gemeentelijke regeling ziektekostenvoor ziening ten behoeve van ambtenaren in dienst der gemeenten in Zuid-Holland kwam hierna in discussie In die discus sie kwamen de verschillende aspecten dit vraagstuk, door de commissie ad hoe in haar rapport aan de raad neergelegd. De heer D. Nasveld, behorende tot de meerderheid, zette in 't kort dat stand punt uiteen. Naar aanleiding van het ad vies van de heer N. J. van Duijvenbode, om de behandeling, in verband met het feit, dat de betrokken wethouder en de voorzitter van de commissie ad hoe af wezig waren en met het oog op het grote gewicht van de zaak, uit te stellen tot de volgende vergadering, ontwikkelde zich al een discussie, die resulteerde in een stemming: al of niet uitstellen. Met 10 (Advertentie), Hetzij maatwerk of confectie, wij leveren het tot in de perfectie. Maatkleding - Confectie - Maatconfectie Onzichtbare stoppage. ZEEWEG 17 TEL. 3313 KATWIJK Openbare school Vissezijgolfjes Schol op hol Een zoetwatervisser uit Hazerswoude, de heer A. de Vogel, heeft in de Rijn een schol gevangen. Nu is het de vraag, hoe die schol daar kwam. Het dier kon niets in Hazerswoude te maken hebben. In aUn eentje De Johannes Polderman verscheen gisteren als eerxzam* trawler aan de af slag: 40 kisten schelvis, 30 open en 20 dichte wijting. 10 haring, 150 zwarte kool en gul. 20 radio en 500 stuks stijve kabel jauwen vormden de buit. De TX 33 had tong en verder waren er wat dagschui ten. Haal Er lag bovendien een haai van een honderd kilo in de hal, die voor f 232 naar België is verkocht. De regels dik koppen waren eveneens voor de Belg: f 67 tot f 58 en de kisten deden f 80— i 100. Dure schelvisjes Al was de schelvis dan nogal slap, hij heeft een beste prijs opgebracht De grote deed f 56; de middel f 60 en de kleinmiddel zelfs tot f 65 per kist. Braadjes zijn voor f 48 verkocht cn de wijting deed f 35. Grote en middelgul is voor f 33 verkocht en de torren deden Uefst f 28. Frankrijk retour De Franse koper is ook weer terug gelukkig voor de tong. Er was meteen een verbetering in de koers te merken en de fijnere soorten vooral klommen op. Grote bracht f 2.18 op, de groot middel deed f 1,33 tot f 1.40 cn de klein middel van f 1,45 tot f 1.50; f 1.40 tot f 1,50 is er voor de enen betaald en de twee-tong zat tussen de f 1,20 en de f 1,40. (Eergisteren was het voor de tong I f' 1.10 tot f 1,15 en de slips zaten toen op f 1,20 tot f 1.15). Hoe kleiner hoe duurder Wat er aan schol stond, is voor het binnenland gekocht. Grote deed f 17; middel f 21 en de zetschol f 40. terwijl de enen f 28 opbracht met f 30 voor de tweetjes en tussen de f 26 en de f 30 voor de IH-schol. Dagbesommingen De tweeweekse reis van de Polderman werd gisteren karig betaald met f 14.800; de KW 128 maakte f 90. Deze was van oordeel dat de meerder heidsmening berustte op gissingen, terwijl de minderheid met concrete feiten komt Deze zienswijze bestreed de heer C van der Plas. De minderheid geeft de cijfers en berekeningen, van instanties, die deze zaak willen kraken, aldus spr. Dat dit voorstel een aantasten van de persoon lijke vrijheid zou zijn, bestreed spr., de ideeën zijn door ambtenaren-organisaties opgezet. Reeds in zeven provincies be staat het instituut en ook grote plaatsen als Arnhem, Nijmegen, Utrecht. Zwolle Leeuwarden zijn toegetreden. De ge hele vakorganisatie staat hierachter. s dr Overdijkink, die het voor stel sterk bestreed. De meerderheid had bedenkingen, aldus spr., n.l. geringe er varing met dit systeem; het geringe aan tal gemeenten in Zuid-Holland dat mee doet en de uitspraak om pas te gaan mee doen wanneer er in Zuid-Holland 4000 ambtenaren zijn aangesloten. Toch wel, aldus die meerderheid is't'n bevredigend geheel. De meerderheid ziet bezwaren, de minderheid ziet er meer. En zonder de woorden „toch wel" komt zij daarom tot de conclusie, dat de regeling onbevredi gend is en daarom onaanvaardbaar. Interimregeling, aldus spr. moet men, lang er geen goede vervanger is, i overboord gooien. De organisaties willen de regeling, omdat de regering al jaren talmt. Het grootste deel van de ambte- iren wenst deze regeling echter niet. Voorts betoogde spr. dat een finan ciële deskundige die de commissie had geadviseerd, van oordeel was. dat de voorgestelde regeling van 2 pet 4- 2 pet (gemeente) beslist ontoereikend is. En ook de betrokken wethouders uit Leiden, Delft en Schiedam zijn van oordeel: on verantwoord. Spr. besloot met een verge lijking te maken met aangeslotenen bij een algemeen ziekenfonds en bij het on derhavige. waaruit bleek, dat het eigen risico voor de aangeslotenen bij de ge meentelijke, regeling een zeer uiteen lopend percentage van 10 tot 30 pet be droeg. Do heer H. Haasnoot wees op de een zijdigheid van het betoog van de vorige spreker en verwees naar de ervaringen, die het politiefor.ds had doen zien. Deze instelling, in 1940 gestart, had moeilijk heden gekend, nl. in 1945, maar zij waren die glansrijk te boven gekomen. Spr. ver klaarde niet in een hoerastemming te ver keren, maar gezien de ervaringen, die men in het politiefonds heeft gehad, wilde hij adviseren, het voorstel en W. te aanvaarden. De eigen risicofactor is volgens deze spr. toe te juichen, omdat men dan maar niet voor elk wissewasje om de dokter roept. De heer L. Borleffs, die het in het alge meen eens was met dr Overdijkink. van mening; dat, wanneer men werkelijk ernstig ziek is het systeem van franchises zeer duur gaat worden voor de betrok kene. Over het feit, dat verzekerden, die geen eigen risico dragen, wel eens te vlug naar een dokter lopen, zei spr., dat dit ook z'n voordelen kan hebben. Waarom, besloot spr. een bevredigende regeling als de interimregeling wegwer pen, terwijl vaststaat, dat er een rijks regeling komt, en de nu voorgestelde regeling niet bevredigend is? Slot De burgemeester zei, dat de interim- regeling in 't geheel niet bevredigend werkt. En wat de financiële kant betreft vroeg spr. of de andere ziekenfondsen dan soms wel uitkomen. Waarom moeten wij dan dit wel als eis stellen? Achtereenvol gens voerden nog (het woord de heren A. Pronk, C. van der Plas en Jac. van der Plas als voorstanders en de heren C. van J Beelen en W. Kulk als tegenstanders. n zeer lange discussie werd het voorstel in stemming gebracht Vóór stemden: H. P. Bloot, D. van der Marei, Haasnoot. D. J. Kleen, W. Kulk, D. Nasveld, C. van der Plas, A. Pronk, J. van Duijvenbode, N. Ouwehand en der Plas. Tegenstemmers waren: A. senaar, C. van Beelen, L. Borleffs, dr G. W. Overdijkink, L. van der Zwan H. J. Grimbergen. Het voorstel werd dus aangenomen met 11 tegen 6 stemmen. Na het gereedkomen van de nieuwe school aan de Parklaan is in de school Bestevaerweg de ULO-school gekomen, die voorheen op de bovenverdieping van het schoolgebouw aan de Voorstraat was gevestigd. Het ligt in de bedoeling, dat deze bovenverdieping in gebruik zal worden genomen door de openbare school. De verhuizin-g kan nog niet plaats vinden, omdat het nodig is diverse werk zaamheden uit te voeren, daar deze ver dieping zich in vrij verwaarloosde toe stand bevindt. De kosten van de herstel werkzaamheden worden begroot op f 6500 In verband waarmee B. en W. de raad adviseerden een buitengewoon crediet te verschaffen. Aangenomen. Op de benedenverdieping, die na het gereedkomen van de werkzaamheden zal worden ontruimd, zal een drietal klassen van de Groen van Prinstererschool wor den ondergebracht. Het door het gemeentebestuur ge bouwde gymnastieklokaal, dicht bij de opleidingsschool aan de Parklaan is bijna gereed. Men is nu zover, dat met de aan leg der centrale verwarmingsinstallatie kan worden begonnen. Het is de bedoe ling, de installatie aan te sluiten aan die van de naburige school. B. en W. stelden voor de opdracht ondershands op te dra gen aan de fa Visser en Van der Giessen te Dordrecht, daar deze firma ook in de school de instalaltie heeft gemaakt. De kosten worden begroot op f7185. De heer D. van der Marei maakte be zwaar tegen het feit. dat niet openbaar werd aanbesteed. De mededeling, dat het materiaal er al lag. gaf enige deining. Van de bestuurstafel kwam eehter de ver zekering. dat geen afspraken met de firma waren gemaakt. Met de stemmen va heren D. van der Marei en H. Haasnoot tegen volgde dan aanneming Gymlokaal Ook te Katwijk aan den Rijn zal een gymnastieklokaal komen, en wel bij de binnenkort te openen Hervormde school in het Molenblok. Het bestuur van deze school heeft het gemeentebestuur erzocht de benodigde gelden beschik baar te stellen nl. f 70.000 voor de bouw f7500 voor het benodigde turnmatc- rlaal. Het voorstel werd aangenomen, hoe wel de heer Haasnoot er zijn spijt uitdrukte dat het gemeentebestuur lokaal niet laat bouwen. Een leerplichtig meisje uit Katwijk Zee bezoekt de gemeentelijke school a slechthorenden en spraakgebrekkigen te Den Haag. De vader van dit kind vroeg op grond van art. 13 van de L.O.-wet tegemoetkoming in de kosten van naar en van de school. Het college B. en W stelde voor deze aanvraag af te wijzen. De heer Haasnoot was h< 't geheel niet eens met de zienswijze W. De raad sprak zich uit tegen het voorstel. B. en W. zullen met een nieuw voorstel komen. Toen volgde de voorschotverlening vol gens art. 101 der l.o.-wet voor het jaar 1954, gebaseerd op de volgende bedragen per leerling: f30 voor het gewoon lager onderwijs (bruikleenscholen f26); f 32.50 voortgezet gewoon I.O.; f 43 voo ULO. Voor de scholen voor buitenge- v l.o. zijn cfe bedragen; Rotterdams Zeehospitium f 45; Leidse Buitenschool f32.50 en de Ds J. de Liefdeschool f 83. EATWUK AAN DEN RUN Toezegging van beroep De Hervormde Gemeente heeft toezeg ging van beroep gedaan op ds C. Mak- kenze te Tienhoven. Andere punlen KATWIJK AAN ZEE Bezoek aan Armeens handwerk Bij mevr. J. H. Verlint, Voorstraat 54, konden wij dezer dagen een zending Ar meens hand- en weefwerk bewonderen. De zending was regelrecht door het se< tariaat van de Morgenlandzending Utrecht uit Aleppo geïmporteerd. Ge noemd zendingsgenootschap werkt in Syrië en Mesopotamië. Ruim 30 jaar geleden begon men het zendingswerk na de grote vervolgingen van het Armeense volk. De Armeniërs werden in de jaren 19151918 uit hun stamland in Turkije weggevoerd, konden niet meer daarheen terugkeren en w nu als verplaatste personen in de landen rondom de oude-wereldzee. Duizenden bevinden zich in Syrië, in de stad Alep po alleen al 60.000. De Armeense vrouw is van oudsher be dreven in het maken van hand- en weef werk. Kenners en verzamelaars op dit gebied yeten dat heel goed. Onder het werk bij mevr. Verlint was kunstnaald werk cn waren zakdoekjes, tafelkleedjes, lopers in wit linnen, kelimwerk. gebor duurde lappen in zijde en batist voor blouses enz., kortom een keur van ar tikelen. Er zijn velen, die door de Morgen- land-zending aan dit werk en dus aan >estaan worden geholpen. Wij wekken op bij mevr. Verlint een kijkje te gaan cn. Er is voor elke beurs iets. Iemand het secretariaat te Utrecht verschaft alle mogelijke inlichtingen. Men kan komen van half 3 tot 6 uur en van 8 tot n op de Woensdag daarna op de zelfde tijden. Wijkavond in Zuid- West In het wijkgebouw Abeelplein werd gisteravond een bijeenkomst van de wijk- gemeente Zuid-West gehouden o. 1. v. ds D. Bouman. Deze predikant hield naar aanleiding van een gedeelte uit het Bij belboek Esther een korte meditatie. De heer J. Guijt sprak hierna over „Het doen van belijdenis". Wij hebben de leiding Gods in ons leven nodig, aldus spreker. Wij worden in het Goddelijke doen betrokken. Wat God met de Herv. Kerk in het algemeen wil doen, wil Hij ook met een ieder persoonlijk Na de pauze werd dit onderwerp be sproken. De heer A. den Hollander gaf nog schets van dr T. J. Barnardo. Deze Engelsman leefde van 1845 tot 1905. Hij studeerde eerst medicijnen, maar werd later zendeling. Hoewel hij zelf naar China wilde, lag zijn zendingsveld in een hoek van de wereldstad Londen. Hij verzorgde meer dan 60.000 Londense Een zangkoor van onderwijzeressen en onderwijzers van de Zondagsschool o.l.v. de heer D. v. d. Plas verleende mede werking aan deze wijkavond. Bouwvakarbeidersbond Hedenavond, 7 45 uur, vergadert de afd. van de Ned. Chr. Bouwvakarbeidevs- bond in het Jeugdhuis. De districtsbe stuurder. de heer Hoogendoorn, zal ver schillende vragen van de dag bespreken. Geref. Kerk In het Unigebouw zullen voortaan geen diensten van de Geref. Kerk meer wor den gehouden. In de kerk zijn dan drie diensten, nl. om half 9, om half 11 Hoog en laag water Zaterdag 27 Februari: hoog water 9.34 n 22.19, laag water 4.42 en 17.26 uur (Advertentie). Wegens sterfgeval is SCHOENHANDEL HAASNOOT VOORSTRAAT 52 te KATWIJK AAN ZEE ZATERDAG 27 FEBRUARI DE GEHELE DAG GESLOTEN (Advertentie Voor RADIO en TELEVISIE N.V. Technisch bur. JOHAN SCHAART WAAIGAT 26 Tel. 3423 Katwijk aan Zee. Het vertrouwdste adres voor, TIJDENS en na de verkoop. Voor verduistering van 84.000 een jaar Wegens verduistering van ruim 84.000 bij de N.V. Meelfabriek De Maas te Rot terdam is de 44-jarige handelsagent P. van E. uit Utrecht vanmorgen door het Amsterdams gercehtshof veroordeeld tot 1 jaar (bevestiging van het rechtbank- Op de terreinen voor de Katwijkse kalkzandsteenfabriek te Katwijk aar Rijn zal 'n hoogspanningsstation gebouwd worden ten behoeve van deze fabriek. Hierdoor is bet mogelijk een aansluiting te krijgen met het hoogspanningsstation de Valkeniburgseweg. Om die verbin ding tot stand te doen komen vroegen en W. een crediet van f 10.600. Hiervoor 1 ook een zinker in de Rijn m< komen. Geen bezwaren. Na enkele belastingreclames kwam het college van B. en W. met een nieuw v stel inzake de rattenbestrijding, wa opnieuw geadviseerd werd het tract met de vennootschap „Ratweg" bestendigen en uit te breiden. Het meer dere crediet van f 1060 per jaar werd aanvaard. Het prin'cipevoorstel om aan de Park- laan tegenover de Annastraat een kerk gebouw voor de Chr. Geref. Kerk doen stichten werd aangenomen. Doordat GB. het herziene uitbreidings plan Cleijn Duijn niet goedkeurden heeft de nog jonge woningbouwvereniging „De Brittenburg" nog geen woningen. De eer ste woningen voor deze vereniging waren immers geprojecteerd in dat gebied. Zij heeft echter wel uitgaven moeten doen i.v.m. grondonderzoek. B. en W. adviseer den aan het verzoek van deze vereniging te voldoen om die kosten, f700 te dragen. Later zal dit bedrag als voorschot ge boekt worden door de vereniging. Na een waarderend woord van de heer H. Haas noot volgde aanvaarding. Het extra crediet van f81.000 voor het herstel na de stormschade werd geaccep teerd. In de vergadering van vijf dagen na de ramp was reeds een voorschot van f200 000 goedgevonden. Het nieuwe gemaal van Rijnland zal binnen afzienbare Ujd gereed zijn. waar om B. en W. voorstellen deden straatver lichting aldaar aan te brengen. De kosten worden geraamd op f3500. Strop voor Zweeds stadje Geen kinderhoofdjes meer naar R'dam DERTIG arbeiders in het stadje Ly- sekil aan de Zweedse Westkust worden met werkloosheid bedreigd, doordat Rotterdam voldoende straat keien ofwel „kinderhoofdjes" in voor raad heeft voor de komende 20 jaar. Al wat er aan natuursteen in Ror- ferdams straten ligt, komt uit Lyse- kil, en omgekeerd heeft dit stadje zijn hele productie van de laatste 29 jaar naar Rotterdam gestuurd. In de „bloeitijd" (1925—1930) waren dat twee millioen stenen per jaar en de laatste tijd 600.000 (van 10 kg elk) per jaar. Dat Rotterdam al die ste nen niet in hetzelfde tempo kon ver- werken als ze aangekocht werden, heeft men in Lysekil wel begrepen, maar toch is de mededeling dat in Augustus a.s. de laatste zending ver scheept zal worden er min of meer als een verrassing gekomen. Een grote verandering komt nu ook in het leven van ir Stolk, die 24 jaar geleden in Lysekil kwam om namens de gemeente Rotterdam toezicht te houden op de steenleveringen en die met zijn gezin geheel in Zweden is ingeburgerd. Zijn oudste dochter stu deert er voor tandarts en zijn beide zonen bezoeken het gymnasium. De Zweedse steen werd in Rotter dam behalve voor de bestrating ook gebruikt voor beschoeiingen en wa terkeringen. Thans gebruikt men daarvoor steeds meer asfalt cn zeskante betonblokken. Criliek op radioliedje over straatventer In Utrecht begon Woensdag het twee daagse congres van de Centrale Vereni ging voor de Markt-, straat- en rivier- handel. Een van de sprekers oefende felle critiek uit op een voor de AVRO-micro- foon gezongen liedje, waarvan volgens die spreker de moraal was: mensen, houdt uw deur dicht voor de straatventer. Vol gens deze spreker zal de omroepvereni ging daarvoor haar verontschuldiging moeten aanbieden. AMERIKA Is begonnen met de bouw van bases in Spanje, waartoe m het Spaans-Amerikaans verdrag is beslo ten. Aldus heeft de Amerikaanse ambas sadeur, James C. Dunn, te Bilbao klaard. DeProt. Chr. Mijnwerk! bond schreef dezer dagen zijn 1000ste lid in. (Ingez. Med.-adv.) DAMES JAPOXSCHORTEN van stevige katoen in maten 40 - 42 en 44 geheel geminderd. bijzonder mooie tinten, prima lengte en extra voordelig Maten 46 - 48 en 50 10 ct. duurder. WAT GOEMAAT DOET f IS WÉL ZO GOED RIJNSBURG - KATWIJK AAN ZEE Nieuwsflitsen uit de omstreken RIJNSBURG Bloemententoonstelling van tuinbouwschool Een der leerlingen van de Chr. lagere tuinbouwschool schrijft ons 't volgende: Na veel gezwoeg zal In de zaal naast de cant ine van Flora op 2 Maart de bloe mententoonstelling van de tuinbouw school worden geopend. „Na veel ge zwoeg". ja, dat kan gerust worden ge zegd. Het begint al in Juni met het ver zamelen van bollen. Overal gaan ae Jongens heen met wat geld en kopen hier en daar enkele mooie soorten. Dan het planten. Alles moet netjes en voorzichtig op soort worden gerangschikt. Ook in de kas moeten ze netjes worden gehouden. Ze moeten goed licht hebben en een goede temperatuur, niet te warm en niet te koud. De tentoonstelling zal Dinsdagmiddag 3 uur worden geopend door de rijkstuln- bouwconsulent te Lisse, Ir A. F. Vlag en is te bekijken Dinsdag van 4 tot 10 uur. Woensdag en Donderdag van 9 tot 22 uur. Het arrangement zal worden verzorgd door de heer v. d. Berg Smit te Noord- wijkerhout. Het belooft een mooie tentoonstelling te worden. Daarom is het te wensen dat cr veel bezoekers komen, niet alleen uit Rijnsburg, maar ook uit heel de om geving. AMBASSADEUR MATTHEWS IN DE ROLZAAL En de hoeksteen Verenigd sterk, of verdeeld verloren Het klimaat in ons land heeft zijn uitersten. Zagen we twee weken geleden in de krant een plaatje, waarop het Katwijkse strand niet meer dan een ijsmassa was, thans een foto, die onze Katwijkse foto graaf op datzelfde strand Woensdag maakte. De jeugd, aangemoedigd door een mild voorjaarszonnetje, bouwt weer z'n forten van het altijd gewillige zand. Dit plaatje laat er geen twijfel over bestaan, dat de zee lang niet zo gewillig is! Maar het spel is er niet minder om. Foto D, Kiuyl (Van één onzer verslaggevers) Voor de eerste maal sinds zijn aan komst in ons land drie maanden gele- heeft de Amerikaanse ambassa deur, diplom. H. Freeman Matthews, een rede uitgesproken en wel voor het Ge nootschap voor Internationale Zaken in de Rolzaal aan het Haagse Binnenhof. Veleaautoriteiten gaven van hun belang stelling blijk, o.a. de voorzitters der beide Kamers, mr J. A. Jonkman en dr L. G. Kortenhorst, minister en mevrouw Beijen, de Australische ambassadeur, mr A. T. Stirling, de heren mr A. M. Joekes en F. C. Baron van Aerssen Beyeren van Vos hol, leden van de Raad van State, en mej. dr M. Klompé, lid van de Tweede Kamer. Ook waren aanwezig verschillen de hoge ambtenaren van het departement an Buitenlandse Zaken. Dr H. M. Hirschfeld, oud-secretaris generaal van Economische Zaken, opende sloot de bijeenkomst. De heer Mat thews sprak over: „Enige aspecten van de Amerikaanse, buitenlandse politiek en lr bijzonder de houding van Amerika ten opzichte van zijn vrienden en bondgeno- t8De Ver. Staten, zo begon de heer Mat thews, willen geen andere koers volgen dan die van vriendschappelijke en begrij pende samenwerking met de andere vrijt naties. Eerst betrekkelijk korte tijd gele den is in onze geschiedenis de noodzake lijkheid gebleken van internationale samenwerking; eerst kortgeleden is Amerikaanse volk zich bewust geworden van wat de ambassadeur noemde de „de gehele aardbol omvattende verantwoor delijkheid van de Ver. Staten". Verenigd staan wij sterk, verdeeld zul len wij vallen, dat is de hoeksteen van d< Amerikaanse buitenlandse politiek. Di' principe hangen in Amerika zowel de republikeinen als de-democraten aan President Eisenhower heeft het eei treffend samengevat: eenheid ti vrije naties is onze enige kans op hel voortbestaan, gezien de Sowjet-samen- zwering over de gehele wereld, die wordt gesteund door een grote, militaire kracht Deze strijd tussen Oost cn West over schaduwd alle andere problemen van onze tijd. De kwestie Vrijheid tegen commu nisme is een zaak van leven en dood Het iS een opmerkelijke paradox, dat Rusland door zijn anti-Westerse activi teit de morele en geestelijke banden tus sen de Ver. Staten en andere landen steeds meer heeft versterkt. Amerika voelt zich één met de landen, die het communisme verafschuwen. Woorden, die wij als waarachtige uitdrukking de politiek ener natie beschouwen, loren hun betekenis in Moskou. De da den van het Kremlin houden op geen enkele wijze verband met zijn woorden Wijlen maarschalk Stalin, die ambassa deur Matthews op verscheidene confe renties heeft ontmoet, verklaarde „Het woord van een diplomaat geen verband houden met zijn daden, want wat voor een politiek zou dat zijn" Woorden staan los van daden, goede woorden zijn een masker voor de slechte daden. Oprechte diplomatie is even bestaanbaar als droog water en houten ijzer....' Tot zover Stalln. De ambassadeur zeide met nadruk, dat zijn land deze opvatting verafschuwt. De Amerikaanse regering spreekt klare, op rechte taal en legt bij iedere gelegenheid haar kaarten open op tafel, zulks ir tegenstelling met de leiders in het Krem lin. aldus mr Matthews. Over de Ver. Naties zei de heer Mat thews o.m.: „De vorming van de Ver Naties was een waarlijk groot historisch feit. In weerwil van de vele teleurstel lingen sinds de conferentie in San Fran cisco, moeten wij steeds voor ogen hou den. dat de Ver. Naties een oprechte, eerlijke poging vertegenwoordigen oi naties in de wereld te verenigen in de worsteling tot handhaving van de vrede Naar aanleiding van de viermogend- hedenconferentie in Berlijn merkte de ambassadeur op, dat deze duidelijk de onwil van de Sowjet-Unie tot het op geven van eenmaal Ingenomen posities heeft gedemonstreerd Het is volgens de ambassadeur een verheugend verschijnsel, dat het Westen heeft getoond, waarlijk verenigd te zijn tegen de communistische pogingen tot het zaaien van verdeeld heid. „Een vriendelijke beer is gevaarlij ker dan een vijand" heeft Stalin eens gezegd. In Berlijn heeft dit standpunt gelukkig gefaald. Het Westen is niet ver leid, al heeft de Sowjet-Unie van haar kant ook niets prijsgegeven. De lering, die wij van- Berlijn kunnen trekken is, aldus de heer Matthews, dat jnze pogingen om de Westelijke we reld tot een hechte verdedigingslinie op te bouwen, moeten voortzetten. Enquête onder studenten Minder roken stuit op grote weerstand ..Het verminderen van tabaksgebruik zal ernstige weerstanden ondervinden" it dr J. Wieberdink, directeur van eglstratie van het universitair cen- i voor kanker, die onlangs bij 347 stu denten van de medische, juridische en theologische faculteiten van de Gemeen telijke Universiteit te Amsterdam een enquête hield over tabaksgebruik in ver band met longkanker. ..Hoe men ook over de onderzoekingen betreffende een oorzakelijk verband sen roken en longkanker moge denken, het lijkt onverantwoord het publiek nog langer een waarschuwing te onthouden." En om een indruk te krijgen, hoe dergelijke officiële waarschuwing het in de practijk zou doen, heeft dr Wieberdink een steekproef gehouden onder de stu denten, aldus de VkrL „Het resultaat is enigszins bemoedi gend"; de arts drukt zich zeer voorzich tig uit: „dertien percent der ondervraag den had het roken beperkt op grond van de invloed van roken op longkanker en zeven percent had het voornemen, maar heeft het nog niet uitgevoerd". Metaalfabriekje op Voorjaarsbeurs Bijna 40 bedrijven slaan de handen ineen Een kleine fabriek zal op de komende voorjaarsbeurs (30 Maart tot e April) in Utrecht een beeld geve in Nederland vervaardigde gereedschap pen voor de hout- en metaalbewerking. Het bedrijfje zal in een ruimte van 1( bij 20 meter worden ondergebracht er omvat o.m. een machinale afdeling, eer gereedschappenmagazijn, een slijpafde- ling, een meetkamer, twee kantoortjes en een voorlichtingshoek. Op deze originele manier zaïl de metaal nijverheid het Nederlandse product naai voren brengen. Aan de gezamenlijke de monstratie nemen 39 concurrerende fa brikanten deel, die echter elders eigen stands hebben. Deze grootscheepse stand wordt ingericht door de Vereniging van Metaalindustrieën in samenwerking met de Rijksnijverheidsdienst. De fa briek wordt ondergebracht in het midden van de grote Bernardhal op het terrein aan de Croeselaan. Vlak bij deze .stand zal het Productlvi- teitscentrum Klein Metaal een voorlich tingsstand openen. Er komen ook twee voorlichtings ochtenden met films en voordrachten. Op 31 Maart zorgt de Metaalnijverheid daarvoor in Esplanade, op 6 April het productiviteltscentrum in het Utrechtse gebouw voor K. en W. Op al deze manieren hoopt n: begrip te kweken voor de mogelijkheden om bepaalde delen van het werk uit besteden. Jonge Kerk afdeling Zuid Onder leiding van ds Groenenwoud ver gaderde de Jonge Kerk afdeling Zuid ten huize van de heer H. Hogewoning. Ds Groenewold besprak het tweede gedeelte van het rapport der Generale Synode inzake het huwelijk, dat handelt; de taak van Kerk en Overheid ten1 ien van het huwelijk, die wel zeer sterk tot uiting komt bij de echtscheiding. Vooral de Kerk heeft de taak dit tegen te gaan, terwijl de Overheid de procedure regelen. Er volgde een goede be spreking. De vergadering was goed be- Advertentie). Manden- en Rietvlechferij vindt U in de OUDE BAZAR, Oegstgees- eg 11—13 te Rijnsburg. Rotanmeubelen, alle soorten mandenwerk, huishoudelijke artikelen en betere speel goederen. W. NAUTA Mandenbedrijf sinds 1918. SASSENHE1M Burgerlijke stand GEBOREN: Wilhelmina H J dr v A C Schrama en Th W M Zeestraten; Hendrl- L J zn v G P van der Krogt en W M Wouw; Johannes M en Antonius G 1 v J M Slingerland en J M Wenne- kers. ONDERTROUWD: C J van Vliet, 24 Jr H J Aangeenbrug, 28 jr. GETROUWD: Th J J Homan. 28 jr en M D P Immerzeel. 28 jr; Chr J W Homan, 27 jr en D M M Immerzeel. 27 jr. OVERLEDEN: W van der Linden, 66 jr; P IJsselmuiden, 82 jr; P C W Romani, 58 jr; J N Berkhout, 91 jr. VALKENBURG Jaarvergadering jeugdclubs In zaal De Vries hielden gisteravond de meisjesclubs De Zonnebloem en de Jon gensclub Immanuël onder buitengewoon grote belangstelling haar jaarvergadering. In zijn welkomstwoord zag ds Lekkerker- ker in de namen van de clubs een zekere symboliek. De Zonnebloem laat de blijde, vrolijke kant van het jeugdwerk zien, terwijl de naam Immanuël het teken ls, dat alles gedragen wordt door de zeker- heid dat God met ons is. Door de openingsceremonie van de meisjesclub werd een beeld gegeven, wat I het hoge doel van het clubwerk is. De Jaarverslagen werden op rijm ten gehore gebracht. Het bloemenspel, dat de meisjes onder leiding van mevrouw Lekkerkerkcr lieten zien, verwierf een dankbaar ap plaus. Luid klonk de lach op, toen ver schillende personen uit het dorp in scha duwbeeld op het doek verschenen. De samenspraak van de jongens werd vlot en goed gespeeld. Een dankbare taak had de leider, de heer Joh. Imthorn. toen I hij wederom, en nu voor de derde keer, I een som van f 250 kon aanbieden aan de I kerkvoogdij als resultaat van de 2 cents actie. Na een voordracht en het zingen van de belde clubliederen werd de goed geslaagde avond met samenzang en dank gebed gesloten. Schaaknieuws Hedenavond 8 uur wordt begonnen met de wedstrijden om het kampioenschap i schaken van Valkenburg met als inzet een wisselbeker, terwijl ook nog enkels andere prijzen beschikbaar zijn. Deelne ming staat open voor ieder. Er wordt ten huize van L. Noort gespeeld. 5 stieren, 90 melkkoe! Notering: stlerenTslacht 790—1000. schoon 230—265. melkkoeien 800—1140, koeien 780'1060, vette koeien, schoon 220 3 00. vare koeien 550—790. vaarzen 575—87S. pinken 360—580, graskalveren 200—360, vette levend 200—235, nu slacht 35—46, nuchtere kalvei 100, vette schapen 90—130. i en pinken, uchtere kalvi lammeren. levend 90— afdeling, zeer LEIDEN. 26 Febr. Kaasmarkt aangevoerd: 17 partijen Goudse tijen' Leidse kaas. Not 220—228; Goudse 2e itlg; Tbc-vHJe Heden 125—140 i —156 tong II 118—125 tarbot I 198-2lo t bot II 150—170 tarbot III 125—135 tarbot 90 griet I 110—120 griet II 80—95 alles i kg; grote schol 11.80—13 grootmiddel sc 17.50 middel schol 11.80—15 kleine schol 13.50 —14.90 sohar 14,90—18 wijting 11.50—16 stij ve kabeljauw 42—45.50 stijve middelkabel jauw 34,50—39.50 ijskabeljauw 27 50—34.50 kabeljauw I 32 kabeljauw II 30—32,50 k 40 kg; verse haring 11 iuw m 26 all< er 50 kg. Vanmiddag v l de logeer Sch 32 t de Ierse I BARNEVELD, 25 Febr. Eiermarkt Handel aanvankelijk flauw, afloop i I r.fin (inn stuks. Prijzen; 78—9160; kotters: Sch 76—1360; «x.i «-.o»; YM 230—1100; YM 11—3300: KW 35—815; KW 189—45: KW 60—80; RO 29—660. VLAARDINGEN. 26 Febr. Vangstberich- ten Vanmorgen binnen aan de vishal twee kustvissers met totaal f 1602 besom ming aan verse vis en de motorkotters UK 87 UK 52 met 105 kisten verse haring, besomming f 104. Prijs van de verse haring f 10.40—11.60 per kist. WATERSTANDEN DEN HAAG. 25 Febr. Mannheim 145 anderd; Kaub 94 +3; Trl| 3877 —8; Beifeld 1078 -

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 4