Notarieel pensioenfonds Een kwetsbare schakel ChurchillLot Oosteuropese staten niet blijvend Zending op Nieuw-Guinea in 1955 honderd jaar Puistjes... DËBRALINE 2 VRIJDAG 26 FEBRUARI 1954 TTET WETSONTWERP houdende een leeftijdsgrens voor notarissen schrijft tevens voor: de oprichting van een notarieel pensioenfonds, met verplichte deelneming van de notarissen en candidaat-notarissen. Terecht acht de regering het sociaal niet verantwoord, een leeftijds grens in te voeren zonder dat enige zekerheid bestaat omtrent de ouder domsvoorziening. Men kan de vraag stellen, of men niet beter doet, die voorziening over te laten aan de betrokkenen zelf. De Broederschap der Notarissen is op gericht vooral met het doel een weduwen-pensioen in het leven te roepen. Door de grote verscheidenheid in financiële positie en belangen is daar nimmer iets van gekomen en men mag gevoeglijk aannemen, wanneer men let op de vele tegenstrijdige meningen die naar aanleiding van het ingediende wetsontwerp openbaar zijn geworden, dat het notariaat niet in staat is in vrijwilligheid een behoorlijke ouderdomsvoorziening op te bren gen. Wij geloven dan ook, dat het wijs beleid is, deze voorziening een wet telijke grondslag te geven. T TIT HET FONDS zullen worden betaald ouderdoms-, weduwen-, wezen- en invaliditeitspensioen. Het ouderdomspensioen zal voor notarissen en candidaat-notarissen respectievelijk bedragen f 5000 en f 3000 en het weduwenpensioen onderscheidenlijk f 2500 en f 1250 per jaar. Aan het kapitaal dat voor deze pensioenen nodig is, zal conform het regeringsvoorstel, het rijk niet bijdragen, daar aldus de memorie van toelichting de notarissen openbare ambtenaren zijn die niet door het rijk worden gehonoreerd. Tot op zekere hoogte achten we dit standpunt juist. Zoals we reeds schreven, zijn wij van mening, dat de nieuwe regeling geen tekort doet aan verkregen rechten. Waar echter de regering meent, op grond van het algemeen belang, met inachtneming van een zeer korte overgangstermijn, te moeten ingrijpen, daar zou het voor ons gevoel niet onredelijk zijn, in dien het rijk een deel van de zgn. „backservice" of om een Hollands woord te gebruiken „inhaalpremie" voor zyn rekening nam. TTERINNEREN WIJ ons wel, dan is bij de invoering van een leeftijdsgrens -* J- voor de leden van de rechterlijke macht, aan de rechters die ontslagen werden een pensioen toegekend, gelijk aan hun laatstgenoten salaris. Ons inziens brengt de redelijkheid mee, dat het rijk enige tegemoet komendheid betracht en b.v. het pensioen van de notarissen boven de 70 jaar voor zijn rekening neemt. Gebeurt dit, dan zou dit bovendien de ka pitaalbasis van het pensioenfonds belangrijk versterken. Per jaar f 500.000 (f 5000 voor 100 gepensionneerden) is voor het geheel te schatten op twee millioen. Dit klemt te meer omdat ook blijkens de stukken de regering rekening houdt met de mogelijkheid, dat de uit te keren pensioenen wel eens door niet te vermijden vermindering van de stortingen verlaagd zou den moeten worden. Overigens achten wij de voorgestelde regeling aan vaardbaar. IN HET FONDS zal worden gestort door iedere notaris en candidaat- notaris een nader vast te stellen percentage van hun beroepsinkomen. Uit deze bedragen zullen de bovenbedoelde pensioenen moeten worden betaald. Het is duidelijk, dat er in de eerste tientallen jaren uitkeringen zullen geschieden waarvoor in het verleden door de betrokkene niet voldoende premie werd betaald (de zgn. „backservice"). Dit geldt niet alleen voor de oude notarissen maar naar berekend werd ook voor die van 48 jaar en ouder. Deze backservicelast of inhaalpremie wil het regeringsvoorstel verdelen over alle deelnemers aan het pensioenfonds door van hen een bijdrage te vragen, gelijk aan een bepaald percentage van het inkomen, in welk per centage ook de zgn. comingservice begrepen is. Voor notarissen acht men dit percentage te zijn 13,8 pet. Gebleken is echter reeds, dat Nederlandse verzekeringsmaatschappijen het risico voor een lager percentage willen overnemen. Het gènoemde percentage lijkt vrij" hoog, maar men vergete *uet,- dat het departement van Financiën de opvatting huldigt, dat het te betalen bedrag als kantooronkosten kan worden geboekt, zodat practisch de fiscus hiervan de helft betaalt. Dit neemt niet weg dat het percentage wordt beïnvloed door de boven bedoelde inhaalpremie. Het omslaan van deze inhaalpremie over alle deel nemers heeft in de wereld van het notariaat tot een bewogen discussie geleid. De tegenstanders zien o.i. echter over het hoofd, dat we leven in een tijd van maatschappelijke vervorming, waarbij de collectieve gedachte in vele gevallen de individuele op de achtergrond dringt. Ook dit wetsontwerp is daarvan een sprekend voorbeeld. ALLE PENSIOENEN zullen gelijk zijn. Dat het grote kantoor te veel be taalt en het kleine te weinig, is op het pensioenbedrag zonder invloed. De notaris of candidaat-notaris met een zwakke gezondheid wordt zonder keuring opgenomen. De premie is voor de notarissen door de deelneming van de candidaat-notarissen iets hoger dan voor hun eigen verzorging nodig is. Dit schema een zuivere toepassing van de broederschapsgedachte juichen wij van harte toe, en hierin past evenzo de voorgestelde regeling van het dragen van de inhaalpremie. Hier komt nog bij, dat, nu het de bedoeling is de last van deze inhaal premie uit te smeren over een termijn van 50 jaar, het te betalen percen tage daardoor practisch met 2 pet wordt verhoogd, waarvan als hier boven gezegd de fiscus de helft voor zijn rekening neemt. Voor de notaris met een klein kantoor echter kan het te betalen per centage metterdaad een ondraaglijke last worden. Het hoofdbestuur van de Broederschap der Notarissen heeft in een adres aan de Tweede Kamer hierop nadrukkelijk gewezen en stelt voor, een bepaald bedrag van het beroepsinkomen vrij te laten. Wij zijn van mening dat dit voorstel alleszins aanbeveling verdient en hopen dat, hetzij de minister, hetzij de Tweede Kamer, dit amendement overneemt. Onze conclusie is, dat in de grote lijn deze moeilijke materie in het wetsontwerp behoorlijk is geregeld. VAN TIJD TOT TUD schijnt het nabije Oosten te vrezen dat het in het vergeetboek geraakt en dat in de wereldhoofdsteden slechts gedacht wordt aan de Europese en Aziatische problemen. Gisteren riepen eerst de Egyptenaren ons wakker uit een gepeins over de tegenstand, welke het Europese legerverdrag in verschillende landen ondervindt en over de mogelijkheden, die de komende Geneefse conferentie biedt. Later op de dag kwamen er nog alarmerende berichten binnen uit Syrië die er ten overvloede aan herinnerden, dat er nog zoiets als een nabije Oosten bestaat. Het is nu wel duidelijk, dat generaal Naguib op vrij hardhandige wijze aan de kant werd gezet. Te oordelen naar de inhoud van de officiële communiqué's. die tot dusver werden verstrekt, wil men hem nu verant woordelijk stellen voor de moeilijkheden, waarvoor Egypte zich geplaatst ziet. Of dit zal gelukken, is nog zeer de vraag, want Naguib geniet een behoorlijke populariteit, vooral onder de boeren. Wat dit betekent, zal men begrijpen als men weet, dat het grootste deel van het Egyptische volk uit boeren bestaat. IN SYRIË is Sjisjakly volgens de laatste berichten afgetreden als presi dent. Op bevel van de opstandelingen zou hij het land hebben ver laten. Enkele weken geleden, toen de vechtlustige Droezenstammen in opstand kwamen, was de positie van Sjisiaklv al hachelijk. Svrië krijgt nu een nieuw bewind, dat de mofeliikheid in zich heeft, de positie van het land in de Arabische wereld opnieuw te bepalen. De gebeurtenissen in Egypte en Syrië zullen wellicht leiden tot ver slechtering van de betrekkingen tussen heide landen en tot vergroting van de spanningen onder de Arabische landen met betrekk'ng tot het al of niet vormen van een eroot-Syrisch rijk. Als men bij dit alles in aanmerking neemt, dat alle Arabische staten op gespannen voet leven met Israël, zal men zich realiseren, dat het in het nabije Oosten nog allesbehalve pais en vree is en dat het in de verdedi gingsgordel van het Westen een zeer kwetsbare schakel vormt. 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen n de 1( i lukte Drink ln de loop ven elke dag enkele glazi water en bepaal een vaat uur voor uw sto< gang. Neem de eerste week elke avond tw Carter» Leverpilletjes. Tweede week - ell avond één. Derde week - om de andere avor één. Daarna niets meer. want Carter s Leve pilletjes stellen uw ingewanden In staat we op eigen kracht te werken, tonder laxee middelen. vertragen, pilletje» c raakt u uw verstopping k» niet In de laxeermlddelen-i Carter Leverpilletjes. tijdelijk Carter s Lever- op gang te helpen. Zo kwijt en vervalt u Vraag Minister installeerde ondernemingsraad De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suur- hoff, heeft gisteravond in Amsterdam de ondernemingsraad in het bedrijf der pas opgerichte Diamantbewerkers Associatie N.V. geïnstalleerd. Dit is de eerste on dernemingsraad, die in de diamant industrie tot stand gekomen is. In 31 bedrijfstakken zijn nu bedrijfs- commissies ingesteld, zo deelde de minis ter mee. Die commissies hebben tot taak. de instelling van ondernemingsraden voor te bereiden. „Maar ondanks het bestaan van zoveel commmissies moet hela.^ worden geconstateerd, dat alleen in een kleine minderheid tot instelling van een raad is overgegaan. Daaruit blijkt een gebrek aan belangstelling en activiteit bij de werkgevers en werk nemers," zeide bewindsman. De ondernemingsraad van de Diamant bewerkers Associatie is opgericht zonder de hulp van een bedrijfscommissie. Lot en een slag voor E.D.G. Nederlandse ratificatie betekent aansporing voor Westduitse parlementariërs. CHURCHILL had gisteren in het Lagerhuis de lachers op zijn hand. Een linkse socialist vroeg hem, welke bijzondere regelingen getroffen zjjn voor de veiligheid van de regering, ingeval van een atoomaanval op Londen. Onder daverende hilariteit antwoordde de oude premier toen: „Gij moet in uw onschuld niet de Sowjet-Russische geheime politie het brood uit de mond nemen". De premier zeide voorts, nog steeds van mening te zijn, dat een samenkomst van staatshoofden van Oost en West to't de mogelijkheden moet blijven behoren. Het overleg zou echter niet licht vaardig toegepast moeten worden, want dit zou misschien rampzalig zijn. Tijdens het debat over de Berlijase werd afgezien, daar de socialisten andere Op 4 April zal Kunstenaarscentrum Bergen, m Kamp, zijn functie neerleggen band met dc opdracht tot het stellen en redigeren van een gedenkboek dat uitgegeven zal worden ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan van de Technische Hogeschool te Delft. Gedurende vyf jaar is de heer Kamp de stuwende figuur geweest achter het stcnaars-ccatruiu te Bergen, dat on- cijn leiding bekendheid heeft gekre- tot ver over do landsgi Verband Geref. Studenten (31 k.o.) te Kampen opgericht In de kring van de Geref. Kerken (Art. 11 KO> is opgericht het Verband van Gereformerde Studenten. Dit verband is voortgekomen uit de studentencongressen die sinds 1946 telkenjare in Kampen ge houden worden. Het corr. adres van het voorlopig bestuur is E. Zwarteveen, Cel- lebroedersweg 16, Kampen. Chr. onderwijs schipperskinderen De heer D. G. J. Baron van Heem tra heeft afscheid genomen als voor zitter van het Nationaal Comité voor Onderwijs aan Schipperskinderen door Chr. scholen met internaat. Sinds 1916 was hij bestuurslid. Hij wordt opgevolgd door de heer Meischke en is tot erer- voorzitter benoemd. conferentie verklaarde Churchill nog. da niemand kan veronderstellendat het lot van Polen en de andere Oost-Europese staten blijvend zal zijn. ,.Een oplossing met geweld hebben wij verworpen", al dus Churchill- .,De tijd kan evenwel een oplossing brengen waarover onze gene ratie niet beschikt". Adenauer noemde Churchill één van de grootste mannen, diie Duitsland na Bismarck heeft voortgebracht. -Als wij hem nu in de steek laten'', zeide Chur chill, ..zou dait nrfet alleen een onver diende slag voor hem zijn, maar een niet te overzlene uitwerking hebben op de geest van het Duitse volk in de toe komst"- Intussen had de Westduitse Bondsdag eenstemmig het besluit genomen, ook voortaan alles te doen om een herinlglng van Duitsland in vrede en vrijheid mo gelijk te m®ken- Van een uitdrukkelijke beginsel verkla ring ten gunste van het EDG-verdras Geen C.V.P.-Iijst bij de statenverkiezingen Het hoofdbestuur van de Christelijke Volkspartij heeft haar afdelingen het ad vies gegeven, dit jaar niet deel te nemen aan de verkiezingen van leden van de provinciale staten. Het hoofdbe6luur is van mening, dat alle arbeid en. alle propaganda de ko mende jaren gericht zal moeten zijn op de oprichting van nieuwe afdelingen en i versterking van de bestaande, ten einde met des te betere resultaten in 1956 aan j de kamerverkiezingen te kunnen deelne men. Indien dit de Christelijke Volks partij alsdan noodzakelijk mocht voor» Wollendekenfabriek 9abe in het zilver In Tilburg is gisteren het 25-jarig be staan van de wollendekenfabriek Aabe gevierd. Tevens vierde de oprichter, de heer A. van den Bergh, zijn 75ste ver Jaardag. Het bedrijf telt thans 1200 mai personeel. K.L.M. vijfmaal per week naar Milaan Met Ingang van 10 Maart zal de KLM tweemaal per week, op Woensdag Vrijdag, van Amsterdam naar Milaan vliegen, waardoor de KLM dan vijf maal per week naar Milaan gaat, n.l. ook drie maal per week via Frankfurt. Te Dordrecht is 67 jaar oud overle den die heer A. C- Putters, oud-procuratie houder der Eerste Ned. Verz. Mij- (Advertentie). Kn'moen van pi in •Joor rheumatiek, spit. ischias, hoofd en zenuwpijnen is onnodig Togal bevrjjdt TJ *nel en afdoende van die ptfhen. Togal baat waar andere midde- ien falen. Togal zuivert door de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bi) apoth. en drog. f 0.95, f 2.40, f 8.88 niet hun stem aan het besluit gegev zouden hebben. Vandaag zouden de socia- üsten zich verzetten tegen de wijzigin gen in de grondwet, die de diienstpiichi mogelijk moeien makern. Het berichit dait Nederland1 de rati ficatie- oor kond'en van. het EDG-verdrag reeds te Parijs heeft gedeponeerd, is te Bonn. met bijzondere instemming begroet- Men ziet het als een teken van de vast beslotenheid waarmede West-Europa zich organiseert Het is een aansprortng vooi de Duitse parlemers'Slectere die toetsen door de aanpassing van de grondwet de parlementaire behandeling van het ver drag moeten voltooien. Uit Frankrijk blijven minder aange name berichten binnenstromen. Gister middag wenste de commissie voor bui tenlandse zaken van de Franse Natio nale Vergadering die socialist Jules Moch van harte geluk met zijn lang en on vriendelijk rapport inzake het EDG-ver- drag- Zij besloot voorts het rapport van Moch aan te houden als basis voor de komende debatten- Deze beslissing kan worden opgevat als een ernstige slag voor de EDG. Veel succes met Fries op proefscholen Een studiecommissie laat ln haar voor lopig rapport bemoedigende klanken ho ren over het experiment dat op negen Friese scholen is ondernomen met het Fries als voertaal in de twee laagste klassen. De leerlingen hebben in de nor male tijd de leestechniek onder de knie. De Friese taal is, omdat zij meer twee drieklanken bevat en een vrij inge wikkelde spelling heeft, moeilijker te lezen dan het Nederlands. Omdat het Fries de moedertaal van de kinderen is en zij hiervan een veel rijker woorden schat bezitten dan van het Nederlands, staan de technische vorderingen in het lezen op de proefscholen niet ten achter bij die op andere scholen in Friesland. Aan het eind van het tweede leerj; kunnen de kinderen van de proefscholen ook het Nederlands voldoende vaardig lezen. De vaardigheid in het lezen het moeilijke Fries garandeert een lijke vaardigheid in het Nederlands Bij het vertellen, zingen, godsdienst onderwijs enz. biedt het gebruik van de moedertaal als voertaal grote voordelen. De leerlingen kunnen de aangeboden stof in hun eigen taal veel beter begrijpen en opnemen maar ook veel spontaner reage ren. De schuchtere en stuntelige wijze van uitdrukken in het Nederlands op de Friese scholen heeft op de proefscholen plaats gemaakt voor een natuurlijke, vlotte en spontane reactie. Gaat Nederlands lezen en spellen ook op de andere scholen nogal vlot, d« schoen wringt bij de actieve taalbeheer sing. De kinderen spreken dan in de regel moeilijk, dikwijls met een slechte uitspraak en doorspekt met Friezismen. Op de proefscholen is nu gebleken dat de kinderen het prettig vinden Neder lands nu te mogen léren spreken. Daar door gaat het veel vlotter dan wanneei er direct in de eerste klas mee werd begonnen. Gedenkboek van 50-jarige T.H. Raad voor Zending in Hervormde Kerk stelde jubileumlonds in Nog een jaar en dan zal het honderd jaar geleden zijn, dat de eerste twee zendelingen in Nieuw-Guinea voet aan wal zetten. Het waren de Duitse zendelingen Geissler en Ottow. De raad voor de Zending van de Hervormde Kerk heeft nu besloten ter gelegenheid van het komende eeuwfeest der Zending een jubileumfonds te stichten. Verleden jaar zijn de eerste vijftien Papoese jongemannen geslaagd voor het eindexamen der Mulo-school in Hollan- dia zo deelt ds P.J. Mackaay in 't laatst verschenen nummer van het „Zendings blad der Hervormde Kerk" mee. Op een enkele na zijn zij t'hans de beste opge leide Papoea's. Maar het zal niet lang meer duren., of er zuilen. Papoea's zijn, die vragen naar nog meer opleiding. Het volk van Nieuw-Guinea gaat met grote snelheid een nieuwe toekomst in. Binnen afzienbare tijd zullen uit het Pa poese volk zich jongemannen melden, die verder willen studeren om leiding te kun nen geven aan het eigen volk. Reeds be gint dit jaar de opleiding van Papoese predikanten. Straks zullen er zijn, die dokter "wensen te worden of leraar. De Zending nu wil klaar staan om hen op allerlei wijze, ook financieel, te hel pen. Groot zal de dankbaarheid zijn, als volgend jaar de Gemeenten op Nieuw- Guinea zich organiseren tot een zelfstan dige Kerk. Daarmee is echter het werk rzitter benoemd. aige rwerx. uaarmee is ecmer net (Advertent Castella voor de gezinswas werkt nu nóg beter! Nieuwe samenstelling alom verkrijgbaar Zoals bekend, bevat het blauwe pak Castella, waarmee heldere huismoeders haar gezinswas doen, een zeker percen tage Actief Wit. Dit Actief Wit geeft de Castella-was zijn opvallende blankheid. De Castella-fabrieken zijn er thans in geslaagd, om dit beslissende bestanddeel opnieuw in werkingseffect te verhogen. Wie thans de was met Castella doet. con stateert weer duidelijk een vooruitgang, waarbij het schier onmogelijke werd be reikt. Ondanks de nóg intensiever werking van Castella Gezinswas kunt U al Uw textiel in volle gerustheid aan het vette, welige Castella-sop toevertrouwen. Vraag nu meer dan ooit naar Castella Gezins was (42 cent per pak, dubbel pak 81 cent). U ontvangt dan automatisch de nieuwe, nóg betere samenstelling! Gebrek aan predikanten op Nieuw-Guinea Uit berichten, die de Zending uit Nieuw-Guinea bereikten, blijkt, dat naast het werk, dat de Zending der N.H. Kerk aldaar verricht ten dienste van de wor dende Papoease Kerk er groot gebrek 's aan predikanten om de geestelijke ■erzorging der Nederlanders, die ln steeds grotere getale naar dit eiland worden uitgezonden op zich te neme De leger- en vlootpredikanten doen hiervoor wat zij kunnen, maar hun tijd is te beperkt. Onlangs hebben enige be stuurders van de United Field Mission, een Australisch zendingsgenootschap, dat sinds kort ln het binnenland van West- Nieuw-Guinea werkt dit terrein bezocht. Na terugkomst gewaagden zij van veel zegen op hun werk. Alvorens nieuwe terreinen door te stoten zullen zij met een vliegtuig van een bevriend zendingsgenootschap enige exploratie- vluchten maken. Universiteit te Sevilla vindt onderdak in tabaksfabriek De universiteit van Sevilla zal binnen kort worden ondergebracht in het monu mentale gebouw van de tabaksfabriek, het derde gebouw ln grootte van geheel Spanje. Alleen het klooster van El Es- corial en het koninklijk paleis te Madrid zijn nog groter. De fabriek is thans gebouwd tot de grootste universiteit Europa. Posities KLM-vliegtuigen Thuisreis: PH—TFD (Arnhem) gezagv. Mc Farlane Donderdagmiddag 17.00 Uur op Schiphol. PH—TES (Soera- baya) gezagv. Shanley half elf vanoch tend in Genève. PHTDP (Rotterdam) gezagv. Geeriing half vier vanmiddag in Beiroet. PHTET (Tilburg) gezagv. Deknatel zeven uur vanochtend in Cal cutta. PHTFE (Utrecht) gezagv. Moll tien uur vanmorgen in Bangkok. PH- TDN (Vlaardlngen) gezagv. Feeney twaalf uur vanmiddag uit Tokio Bangkok. Uitreis: PHTFG (Friesland) ge zagv. Reyers half tien vanmorgen in Bangkok. PHTDO (Maastricht) gezagv. Osbome één uur vanmiddag in Karachi. PHDBW (Overloon) gezagv. Roy_ Melbournecharter vannacht van cutta naar Singapore. Beroepmgswetk Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Hillegom (vac. J. P. E. C. Ferhard), G. W. Kwant te 's-Graven- zande en te Goudswaard itoez.) cand. W. v. Herpen te Rotterdam. (Verbeterd be richt). Beroepen: te Nieuw-Stadskanaal, A. dc Leeuw te Boskoop: te Amsterdam (Muiderkerkgemeente B. toez.) J. de Groot te Apeldoorn; te Houten (U.) G. M. v Dieren te Ede. Bedankt: voor Ooster-Nijkerk, R. Dijkmeijer, vic. te Mitwolda (Old.). Geref. Kerken Aangenomen: naar Elim (Dr.) W. Horllngs, cand. te Nieuwe Pekela, die bedankte voor Hijum-Finkum en voor Zevenhuizen (Z.-H.). Geref. Kerk art. 31 Examen: Geslaagd aan de Theol. Hogeschool te Kampen voor cand. ex. G. Mulders te Kampen. Geref. Gemeenten Beroepen: te Herkingen, J. B. Bel te Krabbendijke. Juffrouw Jans gaat V.U. verlaten Gedurende de 42 jaar dat mej. J. Schu ring onder haar gasten beter bekend als: juffrouw Jans de scepter heeft gezwaaid in het hospitium der Vrije Uni- versiteit aan de Keizersgracht te Am sterdam, hebben honderden studenten door haar liefderijke en zorgzame wijding een gastvrij onderdak gehad in het tehuis. Begin Maart zal mej. Schu ring haar werk neerleggen. De huidige en vroegere hospitanten, waarvan er vc len thans een vooraanstaande positie li de maatschappij bekleden, zuillen haar uit dankbaarheid voor haar goede zor gen een huldeblijk aanbieden tijdens een afscheidsbijeenkomst in het gebouw der Vrije Universiteit op 9 Maart te half vier. Ned. afgevaardigde naar feest Brits Bijbelgenootschap Prof. dr G. Brillenburg Wurth te Kam pen en ds H. J. F. Wesseldijk, praeses van de Gen. Synode der Ned. Herv. Kerk, hebben de uitnodiging aanvaard om aan de internationale conferentie deel te ne men, die eind April -en begin Mei door de Wereldbond van Bijbelgenootschappen ln Engeland wordt belegd ter gelegenheid van het 150-jarig jubileum van het Brits en Buitenlands Bijbelgenootschap. In Hengelo wordt er naar ge streefd 1 September '55 een school voor uitgebreid technisch onderwijs te openen. 13. „Zonder hierop verder in te gaan", zei ik, „kan ik u gerust verzekeren, dat mijn nationaal ge voel mij niet zal beletten, voor Japan een vlieg machine te besturen of ander werk te doen. Ik geloof trouwens n>et, dat er iets anders dan vreedzame naijver tussen Japan en Amerika kan bestaan." Meneer Moto keek mij raadselachtig aan. Een man, hetzij Aziaat of Europeaan, kan iets heb ben, dat hem op het gezicht al van anderen on derscheidt, en Moto had dit. Wij hadden geen be slissend woord gewisseld en toch scheen hij vol daan over mijn antwoorden. Hij scheen zelfs mijn gedachten te raden en medegevoel te heb ben voor mijn positie. „U interesseert mij", zei hij zacht, „wilt u zich nader verklaren?" „Ik doel op de mogelijkheid van een oorlog. On ze regeringen hebben die mogelijkheid in over weging genomen, maar ik geloof er niet aan. Vol gens mij is die mogelijkheid uitgeschakeld, toen Amerika de Philippijnen als vlootbasis opgaf. De Verenigde Staten hebben geen mogelijkheid u aan te vallen. En zolang de eilanden van Hawaii onder Amerikaanse vlag zijn, is het aan de an dere kant voor jullie praktisch onmogelijk om de kust van Noord Amerika te bereiken. Verstandi ge mensen hechten geen waarde aan oorlogsge ruchten, meneer Moto." Mijn redevoerine scheen hem te behagen. „Dat verheugt mij. Ik kan slechts zeggen, dat ik van harte met u instem. U bent een verstan dig man, meneer Lee. Zullen wij samen een glas ledigen? Whiskeysoda, Hè? Amerikaanse wliis- keysoda voor goede Japanners en goede Ame rikanen." Hij liep op Kousenvoeten naar de deur en riep de bedienden ten order toe. Even later zaten wij met onze glazen san het tafeltje Ik dronk het mijne snel leeg en vulde het op nieuw. maar meneer Mo»o dronk het zijne met kleine teugjes als iemand, die geen groot ver trouwen stelt ib zijn alcoholhoudend vermogen. Ik achtte het tijdstip gekomen om open kaart te spelen. „Meneer Moto, ik verkeer op het ogenblik in grote moeilijkheden. Ik begrijp uw belangstelling in mij heel goed U hebt vermoedelijk verstaan, wat ik gisteren in het hotel beweerde. Ik ben riet van plan mijn woorden in te trekken. Als het een goed aanbod is dat u mij doen wilt, zal ik mijn uiterste best voor u doen. Ik voel vrij internatio naal, geloof ik Meneer Moto, ik weet heel goed, DE JACHT NAAR HET marine-document i Wereldoorlog 1914'18 dat u mij die kans niet voor niets biedt. Wat 's het dat u veriangt?" Hij antwoordde niet terstond, doch staarde naar de vaas met bloemen in de nis. „Het verheugt mij, open te kunnen zijn", zei hij. „Ik verlang inderdaad iets niets, wat u niet met uw geweten overeen zult kunnen bren gen, dunkt me. U kent vele marine-officieren van uw eigen vloot. Zij zijn uw vrienden. U ontmoet hen" hij staarde nadenkend naar mijn half-lege glas „en drinkt met hen, meneer Lee. Zij zullen openhartiger met u spreken dan met éen van mijn landslieden Kunt u me volgen?" „Ja", antwoordde ik en kreeg een koud gevoel langs mijn rug, torn de strekking van ons ge sprek duidelijk word Het vertrekje met zijn bloe men en porceleinen beeldje kreeg in mijn ver beelding iets onheilspellends. Ik kreeg een duide lijk, hoewel ondefinieerbaar gevoel, in levensge vaar te verkeren Het was niet toe te schrij aan de heer Moto, die daar zat als een getrou we copie van een Europese onderhandelaar. Het school veeleer in de kale papierwanden van het vertrek. Geen geluid was er te horen, niets; en toch zou ik erom willen wedden dat ik, als ik op dat ogenblik getracht zou hebhen de kamer te verlaten, niet verder dan de deur zou zijn geko- „Tot dusver kan ik u volgen", zei ik, „n gaat u verder, meneer Moto." „Met genoegen indien u dat inderdaad wenst." Ik begreep, dat hij dit nalf als waarschuwing en half als bedreiging zeide, maar ik was bereid. „Ik meen u te begrijpen", zei ik. „Ja", knikte Moto, „ja. ik geloof wel, dat u dat doet en dus kan ik openhartig zijn Een papier een ontwerp, om juist te zijn is uit onze ma rinearchieven gestolen Vermoedelijk bevindt het zich in handen van een der mogendheden Mijn regering is enkel begerig te vernemen, welke mo gendheid Als u voor mij kunt vaststellen, dat de marine der Verenigde Staten bekend is met het ontwerp van een zeker nieuw type Japanse krui ser dat is alles, wat ik van u verlang. Begrijpt u me?" ,,Ja" Ik voelde mij verlicht. „Daar zie ik geen kwaad in Dat zou u vroeger of later toch te weten komen „Juist" Ook Moto keek verlicht. „Het is een onschuldige opdracht Ik zou uw loyaliteit niet op een zware proef willen stellen Om u de waar heid te zeggen, zou het ons verheugen als uw re gering dit heeft. Wij vrezen andere mogendheden meer. Ik spreek geheel open met u Ik hoop, dat u toestemt." ,,In orde", zei ik; „ik zal doen wat ik kan De opdracht leek nogal onbelangrijk, maar ik nad een gevoel dat het gevaarlijk zou zijn ge west om te weigeren, en Moto's volgende woor den, zonder klank of nadruk, veisterkten mij in die overtuiging. der Zending niet ten einde. Wij zullen de Papoea's nog geruime tijd begeleiden op de weg. die zij als zelfstandige Kerk moeten gaan. De zendelingen zullen dan langzamer hand overbodig worden naarmate uit het Papoese volk zelf de mensen te voor schijn komen, die leiding geven aan Kerk volk. Het zal er in de komende jaren gaan, hen op te lelden. Om dft finan cieel mogelijk te maken, heeft de raad nu besloten het genoemde jubileumfonds te stichten. Jonge Christen-Papoea's zullen, zioh willen bekwamen voor belangrijke en verantwoordelijke arbeid in Kerk en volk, op rit jubileumfonds beroep mogen doen. De raad van B o 1 s w a r d besloot tot de oprichting van een middelbare kunstnijverheidsschool, de eerste in Friesland. De Ned. Chr. Aannemers- en w vakpatroonsbond besloot zijn zilveren jubileum van 8 tot en met 10 Juni in Groningen te vieren, de stad ■aar de eerste afdeling ontstond. ONDERWIJSBENOEMINGEN Benoemd: tot onderwijzer(es) Herv. school Waddinxveen. mej. E. v. d. End te Gouda: Chr. school te Siegerswoude. L. Trlemstra te Burum; E. van Soeterwoudeschool te Delft, mej. T. v. d. Helm te Franeker; Chr. school Waalwijk. J. Herlng» te Sprang-Capelle: Bijbel te Aalst (bij Zaltbom- Keulen te Zuillchem (tijd.): School n._. •1). J. A. Wllhelminasohool te Urk, J. Folkc. Enschede (tijd.Chr. B.L.oi-school Boskoop. T. J. Gerker Nij- ran Loon, H. H. Tjekstra ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM (G.U.), 25 Febr. Geslaagd 'oor cand economie: F H M Eskens, Am- iterdam. AMSTERDAM (G.U.), 24 Febr. Bevor- •huis, O G Muntinghe. L J - - - - Tjon Sien Kle. A'dam; mej S M Dekker. Haarlem en Tj de Reus, Bloe- endaal. ROTTERDAM (Klin. H.O 25 Febr. Geslaagd voor semi-arts: P van Wijngaar den. Rotterdam; E B van Asch, Rotterdam- J Zuyderduyn, Woerden. Arts: mevr C 'i-Begeman, Wageningen; J Donner. c op Langendijk; G H van Meeuwen. Sliedrecht; J Biert. Capelle a. d IJssel en G Hoogslag, Rijswijk (Z-H). N, 25 Febr. Geslaagd voor o „r „e" wijsbegeerte (Engels): mej C W Koops. Winschoten. GRONINGEN. 26 Febr. Geslaagd voor doet rechten; de dames E Gaalkema. A'dam te ged.: mej G H Zuidema, Burger, Wageningen. ROTTERDAM, 26 Febr. Geslaagd doet i de economie: D P I O Stornebrlnk. Rot- Tdam; P Greidanus, Rotterdam- Tan Tek jie, Rotterdam; Kihouw Hoey ijoe, H J .eyer en W Birza, allen Den Haag. E D Eggink. Dever -)rderd t Het lied der aethergolven «.13 Gram. 8.00 Nieuws 8.18 Gram. 8.55 Voor de huisvrouw 9.00 Gymnastiek voor de vrouw 9 10 Gram. VPRO: 10.00 „Tijdelijk VjUïA^n^'vr °aUS' 10-®5 Morgenwijding ARA: 10.20 Voor de arbeiders in de con- rinubed rijven 11.30 Viool en piano 12 00 ~ranJ- 12-30 Land- en tuinbouwmededelin- 4.00 Kamerorkest Gram. 6.00 Nieuws 6.20 Dansmuziek 6^40 Regeringsuitzending: AUanUsch allerlei 7.00 Artistieke staalkaart VPRO: 7.30 ..Passe partout", caus. 7,40 „Het boek Handelingen" ™US' 75n5^-'Iieze week", caus. VARA: 8 00 Nieuws 8.05 Gev. programma 10.00 Socialis tisch commentaar 10.15 Lichte muziek 10.40 ■•?"<ier de pannen-. hoorspel 11.00 Nieuws 11.1512.00 Verzoekprogramma. Hilversum II. 298 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek 7.30 Gewijde muziek 7.45 Morgengebed 8.00 Nieuws 8 15 Gram. 9.00 Voor de vrouw 9.40 Gram. 10 00 Voor de kleuters 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken 11.45 Zangrecital 12.00 Angelus 12.03 Gram. 12 30 Land- en tuinbouwmededelingen 12^ Gram. 12.55 Zonnewijzer 1.00 Nieuws .00 Boekbespreking e les lettere larmonie-orkcst 3.55 Gram met c< ar 4.30 De schoonheid van het Gre 5.00 Voor de Jeugd 5.55 Sport i - .15 J zicht 6.25 Amuse landse correspondenties 7.00 Nieuws 7 10 Gram. 7.20 Parlementsoverzicht 7.30 Gram. R.25 De gewone man 8.30 „Lichtbaken", caus. 8.50 Gram. 9 00 Gev. programma 9.50 Actualiteiten 10.00 ..Een mens kan wat mee maken!" 10.30 „Ziedaar uw moeder", klank beeld: Avondgebed 11.00 Nieuws 11 15 Nieuws in Esperanto 11.25—12.00 Pianorecital. Engeland. BBC. 330 m. 12.00 Dansmuziek 12.30 Gram. 1.25 Gev programma 2.00 Nieuws 2.10 Gev. muziek' 3.10 Lichte muziek 3.40 Concert 4.10 Sport 5.05 Gev. muziek 5.30 progra .45 Avondgebeden 12.00—12.03 Niet Engeland. BBC. 1500 en 247 m. 12.00 Con cert 12.45 Parlementair overzicht 1 00 Amu sementsmuziek 1.55 Sport 2.15 Orgelspel 2.45 Voor de" kleuters 3.00 Concert 3.45 Pianospel 4.00 Militair orkest en soliste 4,45 Sport 5.45 Verzoekprogramma 6.30 Sport 7.00 Variété- orkest en sol. 7.45 Causerie 8.00 Nieuws 8.24 Sport 8.30 Hoorspel 9.30 Hersengymnastiek 10 00 Gram. 1100 Nieuws 11.15 Sport 11.30 Dansmuziek 12.56—1.00 Nieuws. Brussel. 324 m. 11.45 Gram. 1.00 Nieuws 1.15 Muzikale almanak 2.15 Koorzang 3.15 Gram. 4.00 Accordeonmuzlek 4.15 Gram! 4.30 Accordeonmuzlek 4.45 Engelse les 5 00 Nieuws 5 15 Alt en piano 5.30 Orgelconcert 6.30 Voor de soldaten 7.00 Nieuws 7.40 Gram 7.45 Omroep-Ommeganck 9.15 Verzoekpro gramma 10.00 Nieuws 10.15 Verzoekprogram ma 11.00 Nieuws 11.05—12.00 Gev. muziek. Brussel. 484 m. 12 00 Gram. 1.00 Nieuws 1.15 Verzockorogramma 2.15 Gram. 2.30 Bel canto 3.30 Klassiek verzoekprogramma 4.30 Lichte muziek 5 00 Nieuws 5.30 Jazzmuziek 6.45 Accordeonspel 7 15 Gram. 7.30 Nieuws 8.00 Gram. 8.30 Chansons 9.00 Hoorspel 9.30 Muzikale kruiswoordraadsels 10.00 Nieuws 10.15 Lichte muziek 10.55 Nieuws. BBC. Uitzendingen voor Nederland: 5.00— I ontsieren Uw gelaat. Ze verdwij. nen dikwijls in 24 uur.evenals vuile poriën en vetwormpjes,door het beroemde huidgeneesmiddel

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2