Op Leiderdorpse begraafplaats werd aula gebouwd Tweemaal veertig jaar bij de lichtfabrieken Predikant een arbeider met de arbeiders „Voorlopigen" versloegen in matige strijd Köln (3-1) NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 25 FEBRUARI 1954 VOLGENDE MAAND OFFICIEEL IN GEBRUIK Volgende maand zal de nieuwe aula op de algemene begraafplaats te Lei derdorp worden geopend. Met de bouw van deze aula is de begraafplaats aan de Hoogmadeseweg gecompleteerd. Het ontwerp werd gemaakt door het bureau gemeentewerken onder leiding van de heer W. F. Buitendijk. De uitvoering van het plan werd ge gund aan dé firma G. S. Nagtegaal te Leiderdorp en de opzichter was de heer J. J. van Vliet. De bouwkosten bedragen f 35 000. De aula bestaat uit een grote ruimte in het midden en twee vleugels; er is dus sprake van een T-vorm. De grote ruimte heeft een breedte van 6.80 meter en een lengte van 8 meter. In een van de hoeken staat een spreekgestoelte en langs de muren zijn banken aangebracht. Rechts achterin deze ruimte bevindt zich de toegang naar de rechtervleugel Aspirin Economische ontwikkeling van Leiden In de vergadering van 30 Maart 1953 stelde de Leidse raad bij suppletoire be groting ƒ5000 beschikbaar ten behoeve van de bevordering van de economische ontwikkeling van de gemeente. Op de gemeentebegroting 1954 werd zo'n post niet uitgetrokken, maar B. en W. vragen nu toch wederom ƒ5000 aan voor het -plaatsen van advertenties in binnen- en buitenlandse bladen, ten einde indus trieën aan te trekken. Ook wil hef col lege bevorderen, dat een nummer van het maandblad van de N.S., Tussen de rails, geheel aan Leiden wordt gewijd. Philatelisten bijeen De Leidse philatelisten zijn gisteravond weer bijeen geweest. De penningmeester bracht zijn financieel verslag uit, dat hij wegens zijn afwezigheid op de jaarver gadering nog niet eerder had kunnen voorlezen. De rekening over 1953 sloot met een totaalcijfer van ƒ2168.01; het saldo bedraagt ƒ452,42. De financiële commissie roemde de keurig ingerichte en punctueel bijgehouden administratie van de penningmeester Bij de ballotage traden vier nieuwe leden toe. In de pauze kon een collectie zegels van de Balkanstaten worden bezichtigd. Dr Andriesse won hiermee een waarde bon. Verder waren ter bezichtiging aan wezig de nieuwe zegels van Nieuw- Guinea, twee enveloppen met de ski serie en speciale afstempeling van de ski wedstrijden in Zweden. Ook was er een afbeelding van de nieuwe propaganda- zegels van Zwitserland. Op één van d'e zegels staat de loop van de« Rijn afge beeld, met de monding, zodat er ook een stukje Nederland op voorkomt. Velen bleven na de sluiting nog bijeen om te ruilen. Commissie Lakenhal B. en W. hebben de raad thans, ter be noeming van drie leden van de com missie voor het stedelijk museum De Lakenhal de volgende personen aanbevo len: prof. mr J. M. van Bemmelen. dr J Keuningen ir H. van Oerle. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Gerard J C. z van J C Kulk en J J v d Zwan; Jeroen P M. van W W H Weijzen en G F Haasteri; Beatrix H M. d van J Hoogervorst P J Fase; Edwin, z van J v Westrienen en G Jansen; Marianne J T. d van Sassen en J Klijn; Hendrikus S M. d H Jansen en H J A van Nassau; Cornells A, z van A J Bins en C H Brinks. Char les. z van C van Katwijk en L J Koy GEHUWD: J L F v d Meijden en A i d Walle; G J Simoris en G A Blaauw; D M Optendrees en J de Ruiter; F Vlok en P T Nagtegaal: J W I Delfos en A H Boelee; B F Kemper en J M Kerstens; S J Pijnacker en E Orth; C W Vendrig en A P v d Helm: T de Mooij en J C Vijlbrief. OVERLEDEN: M Langzaam, vr.. 57 A D Lens. huisvr. van Van Es. 57 j.; C. Vijlbrief, m, 84 het gebouw, die bestaat taal, een toilet en een rouwkamer; links is de toegang naar de linkervleugel, waarin een kantoor is en een vertrek voor de berging van grafmaterialen. De beide vleugels hebben een breedte van 3.5 en een lengte van 5 meter. Boven de hoofdingang bevindt zich een rond glas-in-lood-raam, dat een symbo lische voorstelling te zien geeft van ..het komende leven". Boven de achterdeuren is eenzelfde raam met een voorstelling van ..het gaande leven". De ontwerper van beide voorstellingen is de heer W Wagemans te Den Haag, de uitvoerder de firma A. N. de Lint te Den Haag. In de beide zijmuren zijn bovendien nog drie kleinere ronde ramen, zodat er vol doende licht in de aula binnenkomt. Op de linkervleugel is esn toren.je aan gebracht. dat anderhalve meter boven het hoofddak uitsteekt. Boven in de toren hangt een klokje van de firma Van Ber- Heiligerlee. Op verzoek van de familie van de overledene kan dit klokje dienst doen. Een beschrijving van een aula op een begraafplaats vereist soberheid. Vandaar dat wij met deze gegevens volstaan. We willen echter niet besluiten, alvorens er op te hebben gewezen, dat de gemeente Leiderdorp hier een gebouw heeft gezet, oor menige gemeente in ons land 'oorbeeld kan zijn. De nieuwe aula op de algemene begraafplaats te Leiderdorp. Omdat we in een vochtige pe riode leven, kon de rubber- vloer nog niet worden gelegd. Maar volgende maand wordt het gebouw toch officieel it gebruik gesteld. Foto N. van der Horst Wiskundig praatje voor departement Leiden De leden van het departement Leiden van de maatschappij voor Nijverheid en Handel moesten gistermiddag wel wat inspanning opbrengen om de periodieke lunchlezing, in het Vlies gehouden, te kuroen ve gen. Een g»;d-& avK-ïsrci» behan deling van wiskundige kegelsneden is al niet gemakkelijk, maar als er dan drie kwartier een ware ..stoeipartij" met ellipsen, hyperbolen en parabolen, met asymptoten, «wij- en raaklijnen en brr-d- punten plaats heeft, dan moet de moge lijkheid niet uitgesloten worden geacht, dat iemand ademloos zit te luisteren, zonder dat hij er iets redelijks van snapt, aileen maar omdat het toch zo interessant bQeiend is. Nu zouden we niet kunnen suggereren, dat de belangstelling voor de wiskundi ge stoeipartij van de heer Tj. S. Visser uit Amsterdam gistermiddag juist van dien aard is geweest. Uit verschillende opmerkingen bleek wel, dat sommigen althans de rijksaccountant, die van de wiskunde een liefhebberij heeft gemaakt, vrij goed konden volgen; zelfs gelukte het een opmerker, hem op een fout in een tekening te betrappen. De heer J. G. J. Verhey van Wijk. voorzitter van het departement, dankte de heer Visser voor deze lezing, die voor de inleider ontspanning en voor de anderen inspanning had betekend. A. Straatman en C. Se/ier in het jubileumzonnetje Gisteren was het veertig jaren ge leden, dat de heren A. Straatman en J, C. Selier in dienst traden van de lichtfabrieken. In de directiekamer wer den deze heren toegesproken door de di recteur, ir Y. Ykema, die in zijn toespraak tot de heer Straatman wees op de eer volle loopbaan, waarop de jubilaris kon terugzien. Immers, in een bescheiden functie begonnen, werd de heer Straat man na enkele jaren tot kassier be noemd en weer enige jaren later tot Chef van in- en verkoop. Hierin alleen reeds ligt de mate van waardering besloten, die men voor de jubilaris heeft. Mede namens het gemeen tebestuur dankte de heer Ykema hem voor zijn medewerking bij het oplossen van menig moeilijk probleem en bij zijn gelukwensen voegde de directeur de oor konde en de gratificatie van het gemeen tebestuur. De adjunct-directeur, ir F. Stokhuyzen, sloot zich gaarne aan bij de waarderende woorden van de directeur en uitte wens, dat de nog resterende tijd vlot en prettig mag worden volbracht. Namens het personeel spraken enkele vertegenwoordigers van het bestuur wen sen uit. \yelke toespraken eveneens ge paard gingen met het aanbieden van ge schenken. De heer Straatman dankte voor de be wijzen van waardering en sympathie waarna velen van de gelegenheid tot feli citeren gebruik maakten. Ook de heer Selier, die eveneens op een 40-jarige loopbaan kan terugzien, is „klein" begonnen: hij vervult thans in- Keukenhof heeft geen vorstschade Beeldenprijsvraag is succes De leden van de terrelncommissle van Keukenhof zijn van mening, dat de vorst weinig of geen schade aan de bollen heeft aangericht. In de eerste plaats komt dit door de beschutting van de bomen, en voorts door de zeer gunstig verlopende dooi. waardoor geen overlast van water is ontstaan. De termijn van inzending van model- „n voor de beelden tentoonstelling op de Keukenhof is 22 Februari verstreken. Er waren 120 foto's ingezonden. Een jury van deskundigen is begonnen met de voorselectie aan de hand van de foto's, die onder motto zijn ingezonden. Vijftig tot zestig beelden zullen „in natura" na der worden bekeken, en daaruit zullen vijf-en-twintig worden gekozen voor de plaatsing. De beste daaruit zullen de ma kers geldprijzen van ƒ1500 tot 750 op- Van oud tot nieuw B. en W. van Leiden vragen de raad een crediet van f 5700 beschikbaar i stellen, omdat het bevolkingsregister va 1890 tot 1923 nodig moet worden ve: nieuwd en op overzichtelijke kaartji overgebracht. Nu zitten de ambtenaren veel te lang in dikke boeken te snuffelen, en dat crediet moet aan dit i oude folianten een einde maken. Als dit werk kan geschieden ingevolge de rege ling voor werkloze hoofdarbeiders draagt het Rijk negentig procent bij arbeidsloon. De gemeente m slechts f800 per jaar betalen, gedurende twee jaar, met nog f 1900 voo: schaffing van stalen kastjes. specteursdiensten. De directeur, als ook de adjunct-directeur ir F. J. J. Meuwese, spraken hun grote waardering uit voor de wijze, waarop de heer Selier zich op verschillende plaatsen in het bedrijf een zeer goed ambtenaar had betoond, bij welke lof zich de chef van de heer Selier, de heer W. F. van Rijkom, gaarne aan- Vanzelfsprekend ontving de heer Selier eveneens tastbare bewijzen van waar dering, in de vorm van een oorkonde en een gevulde enveloppe, terwijl de heer J. J. C. Snel namens het personeel een aandenken aan deze dag overhandigde, waarvoor de jubilaris zijn dank uitsprak. Vele personeelsleden complimenteerden hem daarna. Agenda voor Leiden Donderdag Antonius-clubhuls, half 8: foneel- en muziekavond voor collectanten speldjes- verkoopdag invalidenbonden (Zaterdag), aangeboden door personeel K.N.G. Kleine Burcht, 8 uur: Veteranenlegioen, mevrouw S. L. Lokollo-van Heiningen over. Het Vecht en de vrijheidsstrijd der Zuid-Molukken (..Ambon moet vrij"). Stadsgehoorzaal. 8 uur: K. en O., vierde en laatste concert Residentie-orkes'. o.l.v. Willem van Otterloo, solisten: Bartlett en Robertson, piano-duo. Vrijdag Schouwburg. 8 uur: K en O-, Kamer opera ..Catnerata" met ..De Apotheker" vam Joreph Haydn en ..Landhuis te koon" van Nicolas Dalayrac. Tunk. 8 uwLeidse smalfilmliga, films van Ha apse smalfilmers. Koor Pieterskerk. 715 tot 7-45 uur Avoodigiebed Zaterdag Harmonie, half 12: afscheidsreceptie J. G. Hagens, inspecteur belastingen tweede afdeling. Volkshuis, 4 uur: Aafje Top met „De oude man en de zee" van Ernest Hemingway. Schouwburg. 8 uur: K. en O., Kamer opera „Camerata" met „De Apotheker" van Joseph Haydn en „Landhuis te koop" van Nicolas Dalayrac. Stadsgehoorzaal, 3 uur: Werkmans Wilskracht, 52ste jaarfeest. Antonius-clubhuis. 8 uur: De Gastspe- Iers met De Huistyran van Godfried Bomans. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor Volkenkunde Steen straat la. zeven eeuwen Chinese calligra phic en schilderkunst (collectie dr R. H van Gulik). 104 uur (tot 28 Februari). Lakenhal, 104 uur: werken van leden Ars Aemula Naturae (t.m 12 Maart) Lakenhal, expositie „Nood" (foto's an Martien Coppens), 104 uur (tot 1 Maart). Prentenkabinet, 2—5 uur: Het landschap In de Noord-Ned. prentkunst (eerste helft 17de eeuw), t.m. 27 Februari. Nachtdienst apotheken Apotheek Kok. Rapenburg 9, tel. 24807, en apotheek „Tot hulp der Menschheid". Hooigracht 48. tel. 21080 Aanvulling raadsagenda De Leidse ïaad heeft ook r.og te han'de.'sn Benoeming vet. drie leden van de missie voor de Lakenhal, buiten de leden Herbenoem:-mg van mej. T. M- Zekv tot tijdelijk lerares in de lichamelijke oefening aan de HBS- Burggraven! (wagens ziekte van mej- F -A. Nawijn). Benoeming vaai mej. F. Remders te Meppel tot onderwijzeres aan- de oplei dingsschool Lorentakade, Baschiikbaarsteliliinig van f 5700 voor aan schaffing vam staten kasten' en materiaal voor het maken van klappers in 'kaart vorm op het oude bavovk:r.i->?register. Besohikbaarstieliir.ig vam f 5000 ter De- vorderimg vam de economische ontwikke ling der gemeente. Heropening Vanmiddag heropende drogisterij ..Boerhaave" (firma S. A. Broersei, Haarlemmerstraat 68, haar geheel ge moderniseerde zaak. Drie Leidenaren ontvoer den een Rijswijker Haags Gerechtshof vonnist Het Haags gerechtshof veroordeelde A. G- v. d. P- K- uit Leiden tot drie maan- gevangenisstraf, zijn broer tot twee maanden en zekere T. eveneens tot twee maanden- In eerste instantie waren ge vangenisstraffen van zes maanden, waar twee tot drie maanden voorwaarde lijk, opgelegd. Deze drie mannen hadden op 2 Juli jl- te Rijswijk zekere S., waar op zij een grote vordering meenden te nebben voor de levering van kermis attracties, ontvoerd en naar een schuur Rijpwetenng gebracht S. bleef wei geren een schuldbekentenis te onderte kenen en is later weer naar huis ge bracht. De ..arrestatie" van S. was met de nodige klappen gepaard gegaan- VOORSCHOTEN Ds Gijsman sprak voor Christen-vrouwen De afdeling Voorschoten van de Christen-vrouwenbond vergaderde gister avond weer in Irene. In haar openingswoord stelde mevrouw Mechelse de nieuwe tweede penningmeesteresse, mej. Van Leeuwen, voor. Ds Gijs man hield deze avond een boeiende doet in de arbeiderskampen. Wat van de zijde der Kerken wordt ge daan voor de geestelijke welstand, is met heel erg bekend, aldus spr. Dat vindt mede zijn oorzaak in het feit. dat de Ker ken zelf voor dit werk niets betalen dit wordt door het rijk gefinancierd ln zekere zin is dit een nadeel. Het werk ge beurt in opdracht vam de gezamenlijke Protestantse Kerken, zoals zij contact houden in overheidszaken- De arbeiders ongeveer tochtig kampen onder gebracht. Het percentage kerkelijk meelevende arbeiders is maar klein. Vanzelfsprekend strekt de geestelijke verzorging zich uit over allen. Na een aLgemene oriëntatie worden al spoedig Bijbelkringen ge vormd- Verder zijn er discussiekringen, waar allen graag aan meedoen. Met cri- tiek op de kerk is men met zuindg. Het is de taak van de predikant, de proble men te plaatsen onder het licht van Gods Woord en de arbeiders te confronteren met Jezus Christus. De programma's voor de cantineavon- den passeren eerst een zogenaamde keu- zecommissie- Een belangrijk deel van de geestelijke verzorging is het persoonlijke gesprek. De Zondagen, dat de arbeiders niet naar huis kunnen, zijn de moeilijkste Meestal word/en in de kampen godsdienst oefeningen gehouden, maar overigens ia de vrije tijd op de Zondagen dikwijls funest, zodat hieraan extra aandacht dient te worden besteed- Spr. zou graag zien. dat voor het werk onder de arbeiders in het algemeen meer speciaal opgeleide piednkanten kwamen Het ideaal ispredikanten-arbeiders- Lang niet iedere predikant is voor dit wprk geschikt. Geen overkoepelende M.U.L.O.-school De heer A. de Groot, voorzitter van de ipenbare lagere scholen alhier, deed gis teravond tijdens een ouderbijeenkomst namens de adviescommissie openbaar neutraal onderwijs onder meer enige mededelingen inzake de voorgestelde r het werk, dat de Kerk overkoepelende m.u.l.o.-school. Volgens spr. bleek uit het contact met de besturen van de Herv. en Geref. school, dat van overleg geen sprake is geweest, „daar deze besturen reeds tot overeenstemming waren gekomen en hun principes zo wa ren, dat slechts medewerking aan hun school, inplaats van samenwerking was gevraagd". Scooterrijdster in De Bilt dodelijk gewond Dinsdagavond is op de rijksweg te De Bilt de 23-jarige mej. G. C. Rutgers uit Zeist met haar scooter op een haar weg kruisende vrachtwagen gereden en aan de gevolgen overleden. P.v.d.A.-protest tegen ambassade in Spanje Het partijbestuur van de P.v.d.A. acht het voornemen van de Nederlandse rege ring om het Nederlandse gezantschap te Madrid tot ambassade te verheffen be treurenswaardig. Het partijbestuur meent, dat het huidige dictatoriale Spaanse regiem allerminst aanleiding geeft om ten aanzien van Spanje over te gaan tot een daad. die door een groot deel van het Nederlandse volk als een vriendelijk gebaar ten op zichte van het Franco-beleid wordt ge- Minder belasting voor de gehuwde werkende vrouw In het kader van de algehele herziening der belastingwetgeving, welke thans bij het ministerie van Financiën op de hel ling staat, wordt ook overwogen het ver lenen van enige fiscale tegemoetkoming non de gehuwde werkende Voor 27.000 toeschouwers in Den Bosch Frans de Munck („ZwartePanter") kon zege niet voorkomen Het voorlopig Nederlands elftal heeft de oefenwedstrijd tegen de Duitse Oberligaclub F.C. Köln in het stadion „De Vliert" te Den Bosch gewonnen. De cijfers 31 en het feit, dat de drie doelpunten op werkelijk fraaie wijze tot stand kwamen, zouden kunnen doen vermoeden, dat onze landgenoten een prima wedstrijd hebben gespeeld voor de ongeveer 27.000 toeschouwers. Maar niets is minder waar. Het geheel was een zeer matige vertoning en de eerste helft van de wedstrijd was zelfs erbarmelijk slecht te noemen. Dat de voori'op.'g* Oramóeipjoag er d<S- oiKteT'kis in geensagd is d« Duitse semu- profs haar wil op te Jegigen, heef, na- üuuirlij'k een oorzrak, Doch die ze oorzaak is heisas niet ar.ia'üts eten de zich bij de gasten oper.b-.:er.èe onmacht die vaak goed.1 opgczpi'.e aanvaiiliein' met een nooriij'k gericht sohot te besluiten. Neen. van dl» aanstaande kampioenen van de Oberioga West, doe nauwelijks twee jaar geleden het stoute stukje haalden op twee achtereenvolgende dagen ae Engelse puofclub Leeas Lr...-cd e Schotse Hibernians te verslaan, hadden wij meer verwacht. Inderdaad waren de Duitsers hun te- geners-naers in a/le opzichten de baas. maar in de afwerking van de aanval werd niet veel indrukwekkends te aten gege ven. Waren er wel schutters geweest in ae Duitse voorhoede, de Nederlandse Keurploeg zou zdjn ingemaakt. De l'icï".aamrrb?h'C?7einie. de ha!cor-'"'ró!p. het samenspel en het positiekiezen, het die dfa spelers van F.C- Koelm veel beter onder ae knie 'haddien eten de witte shirts, zwarte broek en diito kousen gestoken Nederlanders- ln dat opzicht haddien de jongens van Van der Leek hun leermees ters dus wel gevonden.. Maar het middel om deze techn-sche capaciteiten in doel punten tot uitdrukking te brengen ken den de Duitsers deze middag met of nau welijks. Met zuiver en snel uitgevoerd drie hoeksspet sneed de linkervleugel, be staande uit de Ir/erne ionale dribbelaar Schaefer en Doer nee, keer op keer door Nederlandse defensie, maar voor doel van Steiger was alle raffinement ineens verdwenen en of het schot ging naast of over of men kwam in het geheel met tot een schot omdat dan een der Ne derlandse verdedigers er laconiek oeeni of een hoofd voor stoik- Bij de enkele malen', dat bijvoorbeeld Doerner de juiste rtohtiinig wel te pakken had; bleek doel man Steiger paraat- Danik zij het harde onvermoeide zwoe gen van Biesbrouck en Klaassens bleef het middenveld' vrijwel de gehele eerste nelft in 'handen van het Nederlandse elf' tal- Maar toen we6 ook het vijftal Over- be ke, Van Beurden. Van Melis. Bennoars. Gruyzen niet bij machte een werkelijk gevaarlijke situatie voor het doel ven De Munck te scheppen. Het spel in de eerste helft zakte, naar mate de tijd vorderde, maar een beden kelijk laag peil af en toen de rust aan brak. had niemand meen hoop ln deze wedstrijd' nog iets goeds, iets boeiends te zulleA zien- Sensationeel Op diait boelende heeft men na de her vatting slechts enkele seconden behoe- te wachten- Nog voor vele toeschou- hun plaats weer hadden ingenomen og voor Frans de Munck zich reali seerde. diat zijn heiliigdom in gevaar was had Van Melis de bal vanuit het midden veld opgebracht en na een korte rush hord in de benedenhoek geschoten. Juist in d'e periode, waarin de druk iets minder werd, maakte Schaefer met goed schot gelijk. Was dit het begin het einde? Zou Koeln nra zij-n technisch overwicht in doelpunten gaan omzetten ledereen op de tribune vreesde het. taar binnen de lijnen dachten de jongens - kennelijk anders over. Twee min 3 de Duitse gelijkmaker, kopte Gruyzen »n goede voorzet van Van Beurden berispelijk tenigs De Munck en was de Leiding heroverd. Competitie L.S.B. Bodegraven II kampioen derde klasse A Bodegraven 11. dat vorig seazoen door allerlei omstandigheden moest degrade- de derde klasse, heeft in de afdeling A met vlag en wimpel het kam pioenschap behaald. De overwinningen dit tier.'tal waren zeer overtuigend- Alphen III kreeg met 9'.i',i klop en Bodegraven II veroverde de titel met een 100 zege op Ter Aar. Onze gelukwen- Zwaluwen-elftal voor Gent Het Zwaluwen-elftal, dat Dinsdag 2 Maart te Gent tegen de Rode Duivels! speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Van der Wint (VSV); achter: Cools (RBC) en Kuys (Haarlem); mid den: Hendriks (NEC), Krist (Ajax) en Dörr (Excelsior); voor: Van der Kuil (VSV), Van Rooy (Eindhoven), Bleyen- berg (Rigtersbleek)Van Pelt (SVV) Schmidt (Eindhoven). Reserves: Dufourné (Sparta). Boskamp (Ajax), Wink (SVV) en Köneman (SW). SASSENHEIM Veertigjarig jubileum. Op 1 Maart aanstaande herdenkt W'l- Tot „Het Rotterdams Toneel" (direc- i Anton Ruys) zijn voor het komende izoen nog toegetreden Loudy Nijhoff i Lucas Mensing. lem Sluymers, Zuiderstraat 12. dat •eeriig jaar geleden in dienst trad bij Warnaar en Co. N.V. Zijn patroon en collega's zullen deze gelegenheid aangrij- hem van hun waardering te doen blijken. De jubilaris is een man, die zijn werk steeds met plezier verrient en die alle onderdelen van het vak. zowel op de kwekerij als in de schuui. zijn sporen heeft verdiend. Zijn handigheid nzicht zijn spreekwoordelijk. In de ter neemt hij de laatste jaren een welverdiende rust, maar zo gauw he'. aanbreek, gaat hij met frisse moed weer aan de slag. ..Beatrix" vierde feest- Het bouwcomité van de speeltumver- ïiging „Beatrix" hield gisteren in de lal van Het Bruine Paard een feest avond. Het politie-toneelgezeischap D.EV.U. uit Noordwijerhout gaf een voortreffelijke opvoering vpn het stuk ..Gebroeders Pompernikkel, in zuid vruchten." De zangclub van de reserve- rijkspolitie uit Noordwijkcrhout zong. ter afwisseling, enkele populaire liedjes I Aan het eind van de avond werd een ge zellige verloting gehouden, waarvom mooie prijzen beschikbaar waren ge steld. Toen ongeveer 8 minuten voor het laatste fkióteiiginaal van scheiderechtei Hom enkele Duitse vended" gers el'kaar un die weg Hepen, kon Van Beurden van de verwarring gebruik m-ikerv en nummei drie langs De Mu-nok schieten, de zege een feit wee. Schaakmeester Mieses in Londen overleden Jacques Mieses. de ..grand old man" van de internationale schaakwereld, wiens loopbaan saamgeweven was met de geschiedenis van het moderne spel. Is te Londen overleden. Hij zou Zaterdag as. 89 jaar zijn geworden. Mieses heeft in zijn langdurige loop baan vrijwel alle beroemde spelers van de laatste zestig jaar ontmoet bij wie Lasker, Capablanca, Aljechin en Euwe. Hij is tct op hoge leeftijd blijven spelen en maakte na de tweede wereldoorlog nog een driedaagse tournée door Engeland. Hij won toen 71 van de 99 partijen en maakte de overige 28 remise. Mieses was in Leipzig geboren, doch had zicih omstreeks 1933 in Engeland geves tigd. HZ en PC winterkampioen van Nederland De Haagse watcrpoloploeg H.Z. en P.C. is door een overwinning met 53 ln Dordrecht op Merewedc kampioen van de centrale wintercompetitie, en daarmee winterkampioen van Nederland gewor den. Sportflitsen Op Tweede Paasdag 19 April, zal te Bergen op Zoom de interland handbal wedstrijd NederlandBelgië (heren) worder. gespeeld In Stockholm heeft de Russische zwemmer Minaschkin het wereldrecord 100 meter schoolslag verbeterd tot I min. 10.5 sec. (oud record 1 min. 10.9 sec. van de Pool Petrusewicz). Een Russische estafetteploeg bracht de tijd op de 4 x 100 meter wisselslag omlaag tot 4 min. oud record van dezelfde ploeg 21.3 s c.L De uitslagen van de gisteren ge speelde Cup-wedstrijden in Engeland luiden: Portsmouth—Bolton Wanderers 1—2. Tottenham Hotspur—Hull City 2—0. De ploeg van de Rode Duivels voor de wedstrijd tegen de Zwaluwen op 2 Maart a.s. te Gent ls als volgt samenge steld: doel: Seghers <La Gantoise); ach ter: De Vries (Lierse Sk) en Van der Lin den (Antwerp F.C.); midden: Huysmans (Beerschot), Van Gindercr. (Antwerp F. C.) en Van Biesen (U.S. Gilloise); voor: Van Gils (Lierse Sk), Denis Houf (Standard). Van Hoyweghen (Daring Brussel). Corbeel (F.C. Mechelen) en Orlans (La Gantoise). Reserves: Geerts (Beerschot). Happart (Standard), Ver- bueken (Lierse) en Jadot (Standard). De 6e partij van de tweekamp tus sen dr Euwe en De Jong te Doetinchem gespeeld, werd na 54 zetten afgebroken. Dr Eeuwe, die met wit speelde, staat een pion voor. Dc stand is: Euwe 3 pnt. De Jong 1 pnt. Twee partijen werden afge broken. De uitslagen van de gisteren gespeel de leaguewedstrijden luiden: Eerste divi sie: Manchester City—Blackpool 14, MiddlesbroughWest Bromwich Albion 1—1, Preston North EndArsenal 01, Sheffield WednesdayLiverpool 11. Onze stadgenoot Wim Huisman, die eerste werd in het candidaten tournooi dammen, werd gisteravond in de Burcht hartelijk gehuldigd. Hier ontvangt hij uit handen van de voorzitter van het organisatie comité, de heer J. J. Roels, een-fraai klokje, dat door Zwitserse dam- vrienden als prijs voor de winnaar was beschikbaar gesteld. Tussen de heren Roels en Huisman ziet men v.l.n.r. de heren Verse en Guignard (tweede) en rechts van Huisman de Belg Demesmaécker. Candidatentournooi geëindigd Laatste ronde wijzigde ranglijst damfavorieten niet Wim Huisman (gehuldigd) heeit goede kans tegen Roozenburg (Van onze dammedewerker) De laatste schermutselingen in het candidatentournooi om het wereld kampioenschap dammen hebben de posities tussen de strijdenden niet kunnen wijzigen. Van de partij FanelliHuisman was dit ook niet te ver wachten. Slechts door te winnen zou de Italiaan nog een theoretische kans verkrijgen niet alleen de zware last van de rode lantaarn te moeten torsen. Maar deze kansberekening zal door Fanelli wel als irreëel verworpen zijn. In ieder geval had de winnaar het tournooi weinig moeite aan overwinningenreeks een nieuwe laatste zege toe te voegen. Demesmaecker ging de laatste slotronde ln met 1 punt sprong op zijn Franse rivaal Verse. In hun gezamenlijke ontmoeting wist de Belgische veteraan na 65 zetten een tenverdeling te forceren, waardoor hij dus beslag legde op de eervolle derde plaats. De eindstand werd daardoor: Huisman 8 7 1 0 15 2. Guignard 8 4 1 3. Demesmaecker 8 2 3 Verse 8 1 4 5. Fanelli 8 0 3 Hoewel de bezetting van dit tournooi zoals wij reeds in onze voorbeschouwing schreven van buitenlandse zijde ster ker had kunnen zijn, pleit het wel voor de kracht van de sympathieke Loidenaar. dat hij met een dergelijke overtuigende sprong als eerste finishte. Met ver trouwen zien wij dan ook zijn verrich tingen in de komende match tegen Roo zenburg tegemoet. In de partij tussen Fanelli en Huisman werd voor het eerst in dit tournooi de Roozenburgopstelling gelanceerd. daarom janmmer, dat de initiatief- _sr, de Lcidenaar, geen gelegenheid kreeg de Italiaan van het kansrijke van deze moderne formatie te overtu'gen. voordat het eigenlijke treffen moest inen bij de 12e zet kreeg onze nationale kampioen n.L een mogelijkheid een 2 om 3 voorgeschoteld. Ondanks snelle verbreking van het materiële evenwicht duurde het nog tot de 58e zet voordat de partij definitief beslist was Op dit moment deed zich een sportief taalincident voor. Bij het opgeien van de Itali an verkeerde onze vertegenwoor diger n.l. in de mening, dat zijn tegen- itander een remise-aanbod deed (de Ita- iaan had juist de damlijn bereikt en kwam terecht in een verloren eindspel) Dverwegingen van sympathie wilde de Leidenaar dit „voorstel" niet afwijzen. Toen de Italiaan de ware toedracht dui delijk wrd, wilde hij van deze spraakver warring terecht geen gebruik maken en accepteerde hij zo zijn vijfde nederlaag in dit tournooi Wisselend Verse en Demesmaecker speelden een partij met wisselende kansen Vooral in het eindspel bleek dit duidelijk Een Franse voorpost viel in Belgische handen Verse verkreeg echter zo veel ompen- satie in zijn positie, dat een Belgisch tegenoffer noodzakelijk bleek Hoewel de Fransman de slotphase inging met de beste kansen, mogelijkheden om te win nen deden zich toch niet voor en bij de 65e zet werd tot remise besloten. Fanelli (Wit) Huisman (zwart) 1. 32—28, 16—21; 2. 37—32, 11—16; 3. 31—26, 18—22; 4. 41—37, 7—11; 5. 34—29, 20—24; 6. 29x20, 15x24; 7. 40—34, 1—7; 8. 45—40, 21—27; 9. 32x21, 16x27; 10. 37—32, 11—16. 11. 32x21. 16x27; 12. 34—29 27—32; 13. 38x18, 12x45; 14 28—23. 19x 28; 15. 33x11. 7x16; 16. 46—41 1419; 17. 41—37, 10—14; 18. 42—38, 5—10; 19. 37—32, 1318; 20. 39—33, 9—13 21. 26—21, 16x27; 22. 32x21, 19—23:2 3. 21—16, 2—7; 24. 44—39, 14=19; 25. 47—42 8—12; 26. 42—37, 10—14; 27. 37—32, 24—29 28. 33x24, 19x30; 29. 35x24, 23—28: 30. 32x23, 18x20; 31. 38—32, 13—18; 32. 39—33, 6—11; 33. 48—42, 11—17; 34. 43—38, 20—24; 35. 36—31 4—10; 36. 31—26, 3—8; 37. 49—44, 10—15; 38. 42—37, 14—20; 39. 33—28, 20—25; 40. 37—31, 25—30; 41. 38—33, 15—20; 42. 31—27, 1823; 43. 28x17, 24x13; 44. 27—21, 13—18; 45. 33—28, 30—34; 46. 32—27, 20—24; 47. 28—23, 18x29; 48. 27—22, 17x28; 49. 21—17, 12x21; 50. 26x17, 8—13; 51. 17—11, 7—12; 52. 11—6, 13—18; 53. 16—11, 28—33; 54. 6—1, 18—23; 55. 1x12, 23x12; 56. 11—6, 33—39; 57. 44x33, 29x38; 58. 5044, 2429, wit geeft op. Huldiging Na afloop van de wedstrijden sprak als eerste de heer J. J. Roels, voorzitter van de organisatiecommissie. Deze memo reerde nogmaals de morele en daadwer kelijke steun, die bij het organiseren van dit tournoooi is ondervonden van de zijde der Overheid (Rijk en gemeente), wees vervolgens op de propagandistische waarde van deze wedstrijden en ging daarna over tot de prijsuitreiking. Bij de huldiging van dc winnaar van dit tournooi schetste spreker o.m. zijn accutarcsse en speelkracht en zcide hij overtuigd te zijn. dat Nederland zal mee leven met Wim Huisman als deze ln de strijd om de hoogste dam-eer zal uit komen tegen de wereldkampioen Piet Roozenburg. Ook mevr. Huisman en de vader van onze nationale kampioen wer den ln deze huldiging betrokken. De wethouder van Onderwijs, de heer v. Schalk, die sprak namens het ge meentebestuur van Leiden, wees op de betekenis van het damspel voor de vor ming der jeugd en hoopte, dat door dit tournooi de aandacht van de jeugd meer op deze denksport gevestigd zou blijven. Ten slotte voerden nog het woord de heer Busch uit Ede, voorzitter van de K.N.D.B., de heer P. J. Gastelaars, oor- :itter van de Leidse Dambond en de heer de Kier, voorzitter van de Leidse Damvereniging.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3