Aan liet langste eind Geen verweer De juiste verhoudingen Wolfsjongen Ramu bedrog of werkelijkheid? j*QNJ4<p£. Berlijn heeft toch wel iets opgeleverd, vindt Churchill VAL DA ssïS-SsrlS BIC8WSS hllllHÏÏÏ[f;:^ii 2 VHIJDAG 19 FEBRUARI 1954 /~\P DE LAATSTE DAG van de Berlijnse conferentie is gebleken, wie voorlopig aan het langste eind heeft getrokken: n.l. Moskou. Het Westen wenste, dat de Duitse en Oostenrijkse kwestie uit de we reld geholpen zouden worden. Met dat doel gingen Dulles, Eden en Bidault naar Berlijn. Als gevolg van de Russische tegenkanting kon er evenwel van hun streven niets terecht komen. Erger nog: zowel wat het Duitse als het Oostenrijkse probleem betreft, zijn we verder dan ooit van een op lossing verwijderd. Maar nu de Russen. Zij zijn naar Berlijn gekomen om Rood China bin nen de kring van de grote mogendheden te smokkelen. De bespreking van de door het Westen opgeworpen kwesties namen zij op de koop toe. Daar mee konden ze trouwens trachten de eenheid van het Westen zwaar op de proef te stellen. En wat is nu het enige positieve resultaat van de Berlijnse conferentie geworden Het is het accoord over besprekingen, die o.a. met Rood China gevoerd zullen worden over Korea en Indo-China. TTET IS NU slechts de vraag, wie uiteindelijk aan het langste eind zal -IA trekken. Want er kan zeker niet van een volledige Russische over winning worden gesproken. Wel heeft deze zaak enkele gevaarlijke kanten, omdat het op het laatste ogenblik bereikte accoord wellicht aanleiding kan geven tot nieuw op timisme, dat mogelijk niet gerechtvaardigd zal blijken. Dit optimisme zou vertragend kunnen werken, wat betreft het verdrag over het Europese leger en de opbouw van de Westerse defensie in het algemeen. De grote vraag is intussen of de Russen er in hun hart werkelijk ver heugd over zijn, dat de Chinezen nu bij het overleg van de Grote Vier wor den betrokken. Hoe meer rechtstreeks contact de roden Chinezen met het Westen krygen, des te geringer wordt hun afhankelijkheid van Moskou. Geldt dit in politiek opzicht, op economisch terrein zal dit laatste wellicht rog belangrijker blijken te zyn. Daarom kan dit geringe resultaat van de Berlijnse conferentie wel een9 andere gevolgen met zich brengen dan men op het ogenblik in Moskou vermoedt. Op het paleis Soestdijk is het gisteren feest geweest. Prinses Marijke werd zeven jaar. Namens de stichting ,flet Vierde Prinsenkind" kwa men Toosje en Rosa de Kuyper het jarige prinsesje bloemen en ge schenken aanbieden. Tussen beide meisjes in poseerde Marijke ook nog even voor de fotograaf. diging van deze partij opgewekt. De woordvoerders van de P.v.d.A. hebben zich de laatste tijd scherp gekeerd tegen de K.V.P., die volgens hen als „confessionele" partij in deze tijd geen bestaansrecht heeft. Prof. Romme heeft hierop geantwoord met de uitdaging aan de P.v.d.A., dat zij zelf maar eens kleur moet bekennen. Waarom is men nu binnen de P.v.d.A. zo boos? Omdat, naar men zegt, prof. Romme hét heeft doen voorkomen, alsof de P.v.d.A. een humanistische partij is; maar dat is ze volgens haar aanhangers niet, daarom niet omdat ze juist als partij geen levensbeschouwelijk karakter draagt en dat ook niet dragen wil. "17"ANDAAR DAN DE verbolgenheid der P.v.d.A. tegen prof. Romme. Wy kunnen daarover zwijgen. Maar wanneer de P.v.d.A. dan geen huma nistische partij is, ja wanneer zij als partij er geen levensbeschouwing op na houdt, dan kunnen we toch maar niet loskomen van de voor de hand liggende vraag, wat dan wel het verweer van de P.v.d.A. is tegen bijvoor beeld hethumanisme. Onze lezer heeft het al geraden: Daartegen heeft zij geen verweer. We kunnen er nog aan toevoegen: Ze wenst er ook geen verweer tegen te heb ben, omdat ze haar leden gelijkelijk uit protestante, uit r.k. en ook uit humanistische kring wil betrekken. Al die mensen mogen hun levens beschouwing meebrengen. En hoe kan men nu verweer gaan voeren tegen zichzelf DE PROT. CHR. BOND van Handelaren in Melk- en Zuivelproducten wil graag een eigen bondshuis hebben. Wij vinden dit een nobel streven en we hopen van harte, dat de actie voor een eigen home slagen zal. Over de wyze, waarop in het laatste nummer van „Ons Melk- en Zuivelblad" deze actie by de leden aanbevolen wordt, willen we echter toch iets zeggen. Het artikel in kwestie begint zo: „De Kerstklokken hebben geluid! Zij hebben ons voorbereid op de komst van Christus, zij hadden iets tot ons te zeggen. Thans zwijgen zij, want Christus is gekomen! Toch luiden de klokken nog voort (sic), zij nodigen nog steeds, zij roepen met zwaar geluid: bereidt U voor op onze komende bondsdag. Dit luiden houdt tweeërlei in. Ten eerste de komst van Christus en ten tweede kom Christen tot Hem, Hij roept mannen samen, die hun levensovertuiging durven uitdragen, ook op zakelijk terrein". En verder lezen we: „Christus is namelijk nog steeds bezig om Zijn naamdragers te verzamelen! Bent U wel eens bij onze Bondssecretaris geweest? Nee? Het is maar goed ook, U zoudt beslist met zijn lot begaan zyn, als U ziet, hoe hij zijn steeds groter wordend archief moet plaatsen op tafels en bedden". Tot zover het bondsorgaan. KIJK, TEGEN DERGELIJK GESCHRIJF moeten wij toch een ernstige waarschuwing laten horen. Er zijn in ons land mensen, die beweren dat ons handelen in beroep en bedrijf en in de organisatie op dit gebied niets met ons Christelijk geloof te maken heeft. Wij van onze kant heb ben steeds betoogd, dat het er alles mee te maken heeft. Er zijn ook mensen, onder wie Christenen, die de noodzakelijkheid van Christelijke organisatie vorm, ook op maatschappelijk terrein, niet inzien. Hiertegenover heeft ons blad altijd het goed recht van de Christelijke organisaties verdedigd, Maar nu moet men niet op een wijze als hierboven gesignaleerd het Kerstfeest in verband brengen met de bondsdag der Christelijke melk handelaren en de roepstem van Christus tot de Zijnen met het ruimte gebrek bij de secretaris. Dan drukt men de bestrijders van de Christelijke organisatie zelf het wapen in de hand, dat tegen deze organisaties zal worden gebruikt. Dan geeft men bepaalde bladen en personen een prach tige gelegenheid weer een van die befaamde sarcastische stukjes te pu bliceren, waarmee men de lachers op zijn hand krijgt. Ook als iemand laaiend enthousiast is voor een bepaalde actie, moet hy niettemin in zijn schrijven de juiste verhoudingen niet uit het oog ver liezen. Anders wordt er meer afgebroken dan gebouwd. ..DE KNAAP IS ACHTERLIJK Vooraanstaande geleerden zijn het er nog steeds niet over eens „IN INDIA is een jongetje gevonden, dat door wolven is grootgebracht. Het knaapje, Ramu genaamd, eet uitsluitend rauw vlees en beweegt zich op handen en voeten voort.Dit is ongeveer de strekking van een bericht, dat de vorige week in bijna alle bladen heeft gestaan. De reacties waren volkomen tegenstrijdig: „Onzin!" of „Best mogelijk!" Een professor in de medicijnen van het King George Merical College", dr Bhatia, heeft nu verklaard, dat zijn onderzoek van het Indiase jongetje hem reden geeft te geloven, dat het kind sedert zijn prille jeugd in gezelschap van „een of ander beest" heeft geleefd. Dr Bhatia voerde het onderzoek uit op verzoek van United Press. Hij vond bewijzen van omgang met dieren, soortgelijk als die in Londen beschreven door Sir Philip Manson-Bahr, Brits deskun dige voor tropische ziekten. Prasad zeide, dat de toestand van d handen van de jongen voor hem Maar twijfel blijft nog altijd bestaan. Professor Kali Prasad, hoofd van de af deling psychologie van de universiteit Lucknow gelooft, dat de jongen al leen maar achterlijk is en gedeeltelijk •erlamd is en hij betwijfeld of het kind door een wolvin is opgevoed. Dr Bhatia beaamt, dat het kind mis vormd is, maar zegt geen bewijzen verlamming of achterlijkheid te hebben gevonden. De samentrekking en stijfhei£a van de spieren van"3e jongen'schijnen het ge volg te zijn van zijn liggen in een kleine grot of hol, meent Bhatia. De professor zegt, dat het onvermogen van het jon getje, te zitten en te lopen, daarvan kennelijk het gevolg is. De professor ge looft, dat daar met massage en goede be handeling wel iets aan te doen is. Dr Bhatia zegt, dat de bewering het Amerikaanse tijdschrift Life, dat het verhaal van de wolfsjongen, bedrog is, aan de verbeelding ontsproten is. De professor meent met stelligheid te kun nen verkondigen, dat de jongen in ge zelschap van een of ander dier heeft ge leefd. Het kind heeft duidelijke instinc ten van vleesetende dieren. Het kan een afstand rauw vlees ruiken en het met graagte. Het onderzoek var professor wees uit, dat gezicht en hoor van de jongen normaal zijn, dat hij nota neemt van zijn omgeving schreeuwt als hij honger heeft. De pro fessor wijst er op, dat in deze staat geen gebied is en geen stam leeft, die vlees eet en de conclusie, dat de jongen deze gewoonte door zijn ouders is geleerd, lijkt ver gezocht. Professor Kali Prasad meent, dat verdere observatie noodzakelijk is voordat enigerlei bevin ding als definitief geaccepteerd kan den. Maar deze professor betwijfelt, dat een wolvin met moederinstinct de jon gen heeft grootgebracht. (Dr Bhatia Sir Philip Mansion-Bahr lieten in het midden onder welke diersoort de jongen geleefd kan hebben.) Moeder van 2 kinderen wil vliegrecord breken Mevr. Dianna Bixby, een knappe, 31-jarige dame, moeder van twee kinderen, is voornemens binnen 3 weken in een omgebouwde Engelse Mosquito-bommenwerper een aan val te doen op het record voor een solovlucht om de wereld. Zij wil proberen de afstand van 32.837 km af te leggen in een kor ter tijd dan die van het huidige record, zijnde 73 uur, 5 minuten en 11 seconden. Volgens haar moet dat „doodge makkelijk" zijn. Haar beide kinderen, de 4-jarige Lilian en de één-jarige Bobby, laat ze thuis. Oh, we vergaten nog iets: mevr. Bixby is Amerikaanse en woont te Long Beach, in Californië. Eerste lenteboden op Texel gesignaleerd De bewoners van het eiland Texel die verlangend, uitzien naar het einde van de iter hebben enige verblijdende teke- i, die hierop wijzen, kunnen waarne men. Op het eiland is namelijk een vlucht van ongeveer 500 leeuwerikken neerge streken Ook werd reeds de eerste kievit gesignaleerd. Inmiddels is vandaag ook de stoombootdienst Texel—Den Helder eer volgens de normale dienstregeling aan varen. Handwagens vrij'gesteld van motorrijtuigenbelasting Handwagens met motorvermogen, welke slechts kunnen worden bediend door een bestuurder die voor of achter de wagen loopt, worden met ingang van 1 Maart 1954 vrijgesteld van motorrijtuigenbelas ting, zo blijkt uit de Staatscourant var gisteren. Ned. Herv. Kerk roepen: te Werkendam, W. van Herpen, cand. te Rotterdam; te Zuidland (toez.). J. L. Maris, vie. te Rotterdam- Vreewijk; te Onstwedde (toez.) C. J. v. d. Broek te Est-Meteren. egelaten: tot de Evangeliebe diening. B. v. d Lely, cand., Levendaal 33, Leiden: W. Janssen, cand.. Schelde- straat 114-1. Amsterdam: dr W. C. Iets- waard. cand., Agamemnonstraat 23, Am sterdam. .roepbaarstelling: H. J. Bos. cand.. Raadhuisstraat 73. Heemstede. Geref. Kerken roepen: te Voorburg (vac. J. H. Mulder), C. W. Thijs te IJmuiden. Geref. Gemeenten roepen: te Aagtekerke, 's-Gra- venzande en Oostkapelle, T. Cabaret, cand. te Rotterdam. Evang. Luth. Kerk 'ietal: te Zaandam, P. Estié te Bussum, P. C. Roodenburg te Breda en F. J. B. v. d. Chijs te Zutphen. Een 40 Groningse studenten zullen 25 t.m. 27 Febr. de gast zijn van de theologische hogeschool in Kampen (Oudestraat). VI l.l.l Hl 1 IJ—»' j ijzing is, dat de jongen niet op handen voeten heeft gelopen, hetgeen hij had oeten doen in dierlijke omgeving. Maar dr D. N. Sharma, hoofd van ziekenhuis waar Ramu is opgenomen, vraagt hoe men de volgende dingen wil verklaren als men het niet eens is met de theorie van het „wolfsjong": 1. Het kind geeft de voorkeur aan rauw vlees, eet het op kennelijk dierflijke wijze en kan het gekookte vlees, dat hem aanvankelijk is gegeven in het ziekenhuis, niet verdragen. 2. Een extra stol snijtanden is ■ezlg. 3. Een tweede stel hoektanden begint zich te ontwikkelen. Littekens van talrijke rljtwonden zitten op hoofd en liohaam. De wonden zijn geheeld zonder medisohe behan deling. 5. De jongen reageerd niet op monde linge bevelen of gebaren. 6. Zijn vingernagels waren naar bin nen geplaatst, hij schuwde het daglicht en gaf de voorkeur aan de duisternis. Dr Sharma merkt op, dat tegen de wolfsjongtheorie zou kunnen pleiten, dat de jongen steeds in ineengedoken houding ligt, dat hij niet kan kruipen, lopen of rennen, hetgeen nodig lijkt, als hij in het oerwoud geleefd heeft. Onder zoek van voeten en handen heeft beves tigd, dat de jongen een physlek statisch leven heeft geleid. Handen en voeten vertonen geen tekens gebruikt te zijn. Maar dit slaat dr Sharma niet uit het veld. Misschien is de jongen op zeker ogenblik, mogelijk als gevolg talrijke verwondingen, verlamd geraakt en toen verlaten door de dieren, wa onder hij geleefd heeft, zo voert hij a Men ziet, de meningen zijn nogal v deold, maar het gaat niet aan, zich van af te maken met de opmerking „Onzin", of „Sensatie". Posities KLM-vliegtuigen AMSTERDAM. 19-2 THUISREIS: PHTET (Tilburg) gezagv. Bergeman gisteravond op Schiphol; PH—TFD (Arn hem) gezagv. O'Reilly vanmorgen half tien in Genève; PH—TFG (Friesland) gezagv. Vlotman vanmorgen elf ui Beiroeth; PHTES (Soerabaya) gezagv. Hobon vannacht half drie uit Bangkok naar Calcutta; PH—TFE (Utrecht) van morgen 10 uur uit Djakarta in Bangkok; PH—TDK (Amsterdam) vanmiddag 12 u uit Tokio naar Bangkok. UITREIS: PH—TEP (Pontianak) ge zagv. French vanmiddag drie uur uit Bangkok naar Manilla; PH—TDO (Maas tricht) gezagv. Geerling vanochtend kwart voor acht in Calcutta; PH—TDN (Vlaardingen) gezagv. Deknatel vanmor gen kwart over acht in Luxor (N. Egyp te); PHTCE (Edam) gezagv. Bosman (emigrantencharter naar Oakland) van nacht kwart over een in Singapore er met morgenavond half twaalf naar Dja karta vertrekken. Van het erf van School en Kerk Beioepingswetk Joodse kerkgenootschappen werken samen Het Portugees Israëlietische kerkge nootschap in Nederland en het Ned. Is- raëlietisch kerkgenootschap zullen voort aan op algemeen Joods terrein sa: werken en als één lichaam optreden. De opperrabbijn van de Portugese Joden, die tevens legerrabbijn is, de heer S. Rodri- gues Pereira, wordt ook tijdelijk opper rabbijn van Den Haag e.o. in welk ressort sinds de bevrijding geen opperrabbijn is geweest De heer A. Schuster, rabbijn te Amsterdam en opperrabbijn van Noord- Brabant en Limburg, wordt ook nog op perrabbijn in Overijssel. Daarnaast zullen de beide kerkgenootschappen rabbijn E. Berlinger uit Stockholm benoemen voor het opperrabbinaat van Groningen en Friesland. Het Portugees kerkgenootschap telt 500 leden (alleen één gemeente te Amster dam) en het ander genootschap heeft ruim 17000 leden in geheel Nederland woonachtig. Groninger benoemd bij de Wereldbank De directeur van openbare werken dei gemeente Groningen, ir H. J. van Helden, is met ingang van 1 Mei benoemd bij de de Wereldbank te Washington. Hij zat o.m. advies uitbrengen over aanvrager om financiële steun van de Wereldbank voor de aanleg van kanalen, wegen, ha vens en bruggen. Ds M. Geleynse dit jaar terug naar Celebes Het is de bedoeling van ds M. Geleijnse, missionnair predikant der Ohr. Geref. Kerken, die, zoals men weet, begin Januari in ons land terugkeerde, nog dit jaar terug te gaan naar 'het Zendingster- op Midden-Celebes. Wanneer ds A. Bikker te Amsterdam een visum krijgt, hoopt ook hij zo spoedig mogelijk naar Celebes te vertrekken, ter behartiging de theologische opleiding en de be langen van het Zendingsveld. Kan hij geen toestemming krijgen, dan zal hij zich wijden aan de lectuurarbeid voor de Toradjakerken, in samenwerking met dr J. Verkuyl (Geref. Zending) en de Geref. Zendingsbond in de Ned. Herv. Kerk. Zo lang ds Bikker in Nederland blijft (hij zal tot 1 Maart in dienst van de gemeente Amsterdam-West werken), blijft hij se cretaris van Zendingsdeputaten en lector de Theologische School te Apeldoorn. Ds A. A. Dönszelmann 75 jaar Te Blaricum hoopt Zondag de Her vormde emeritus-predikant ds A. A. Dönszelmann, die van '25 tot ^7 te Was- stond en daarna tot '43 te Am sterdam, 75 jaar te worden. In vogelvlucht In Ede is het Marnix-college ge opend uitgaande van de Stichting voor Chr. Gymnasiaal en M.O. te Ede, omvat tende een HBS en een Gymnasium, met bijna 280 leerlingen in totaal. Het Drents Landbouwgenootschap heeft het plan in E m m e n een lagere landbouwschool te stichten (bouwkosten 10.000). ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM (G.U.), 18 Febr Geslaagd voor artsex ie ged.: mej E J M van Dijck. Haarlem; mej M Storm, A'dam; N W Jose- phus Jitta, A'dam; G F Res, A'dam- L A Notschaele, A'dam; H F N van Mechelcn, Oud-Gastel (N.-Br.). Doet rechten; mej A M van Doom, Haarlem; mej G Heuperman. A'J" fi Vries, Amsterdam. doet rechten: E Bos en L A J Groothuls, beiden te Groningen. ROTTERDAM. 18 Febr. Economische hogeschool Geslaagd voor cand economie: mej W J Emanuels. Haarlem en G J Glijnls. Rotterdam. Doet ecorx- Lelden: H Hiensch A Dordrecht; J N 1 tot accountant: UTRECHT. is- ennf Utreöht- H .uurkunde D; J J Wijnbergen, Doet natuurkunde: C A Bosselaar, Doet psychologie: J H M Dijkhuis ide), Utrecht; Cand geneeskunde; Th J B de Goede. Soesterberg; Cand tand heelkunde: O M J van Beek, Den Haag. Ruwe en gesprongen handen? KALODERMA Gelee! (Vervolg van pag. 1). Premier Churchill verklaarde gisteren in het Lagerhuis, van gevoelen te zijn „dat wij voordelen hebben getrokken uit het geen gebeurd is te Berlijn". Het Lagerhuis zal Woensdag en Donderdag a.s. debat teren over het resultaat van de conferen tie. Een Labourlid vroeg, in hoeverre Churchill thans bereid is, terug te keren tot zijn aanvankelijke idee van een bijeen komst op het hoogste niveau. Churchill antwoordde, dat deze kwestie de volgende week besproken zal worden en dat het dan voor ieder open staat, dit punt sprake te brengen. Dr Hammerskjoeld, de secr.-generaa) van de V.N., juichte de overeenstemming te Berlijn over een conferentie in zake Korea en Indo-China toe als een grote stap in de richting van de verwezenlijking van de doelstellingen van de V.N. Dit was de algemene opinie van de bij de V.N. geaccrediteerde diplomaten die dusver tevergeefs hadden gepoogd, tot een dergelijke afspraak te komen. Te Bonn heeft minister Dulles nog ruim een uur met bondskanselier Adenauer ge- t Zit vast vaster met VELPAFIN Advertentie) vlekvrije koudlijm yin CETA BEVER BIJ VERKOUDHEID PASTI LLES Tehuizen geopend voor chronische zieken Vier nieuwe gebouwen in Groesbeek en Ubbergen Vier nieuwe tehuizen voor chronische zieken zijn gisteren officieel in gebruik genomen. Het zijn drie tehuizen te Groes beek bij Nijmegen nl.: Vissershaven. een tehuis voor 35 dames en heren. Houtige- hage, een tehuis voor 34 werkende meisjes en jonge vrouwen, en de dépen dance van het Kastcetsc Hof De Helling, tehuis voor twaalf werkende jongeman nen, plus een tehuis te Ubbergen, een nieuwe vleugel van Schoonoord. Dit laat. ste biedt plaats aan 48 chronische zieken. De drie tehuizen voor chronische zie ken te Groesbeek gaan uit van de Neder landse Centrale PractLsche Werkverrui ming en Hulpverlening en het tehuis te Ubbergen van de Ned Hervormde Stich ting voor Verpleging van Chronische Zieken Voor de aanbouw en verbouw van deze tehuizen is f 285 000 nodig ge weest De belangstelling voor de opening was groot. Ve'.e sprekers belichtten de figuur van wijlen ds Visscher. de man. die 51 jaar geleden op de heide te Houti- gehage zijn zegenrijke arbeid begon. Aan de heer A J Broer is op zijn verzoek eervol ontslag verleend »ls ar- chiefbediende B in vaste dienst bij het ministerie van Wederopbouw. Het was een lang en vrij mager meisje met roodgouden haar. Haar donkerblauwe ogen wa ren zowel schrander als aantrekkelijk. Haar lip pen waren rood en zij had heel lange, slanke handen. Zij droeg een wit wandelpakje. Hoewel niets in haar uiterlijk verried, wist ik toch dat zij geen Amerikaanse was. Zij had de zekerheid van optreden, het harde, van een veel oudere beschaving. Ik voelde, dat dit meisje heel wat oeleefd en gezien had heel wat minder pret tige dingen en dat zij vermoedelijk heel goed in staat was om op zichzelf te passen. Ik wist dat zij een Russin was; gedurende mijn kort ver olijf in het Oosten had ik genoeg van haar land genoten gezien op officiële diners en in goedko pere eetgelegenheden, maar zij hadden allen be paalde eigenschappen met elkaar gemeen. Zij waren alleraardigst, doch hielden zich op een afstand; zij pasten zich bij elke stemming aan en gaven je een avontuurlijk gevoel van meer derheid en vei rieden toch weer bij alles hun ei gen weemoed Want zij behoorden tot een wee moedig volk, dat zijn vaderland verloren heeft. Ik vatte haar hand en boog, de hakken tegen elkaar slaande, zoals ik het in Rome geleerd had en zij glimlachte mij toe. ,,U bent laat." Behalve de diepe keelklank van haar stem, sprak zij onberispelijk Engels en vermoedelijk nog een half dozijn andere talen. ..Had u vergeten, dat u mij voor de lunch had uitgenodigd?" Zij keek mij half verwijtend, half lachend aan, maar duidde op de stoel naast haar en ik ging zitten. „Zult u mij vergeven als ik u iets ronduit zeg?" vroeg ik haar. ..De enige keer. dat wij elkaar ontmoet hebben, kreeg ik de indruk, dat u mij niet mocht lijden." „Maar het zal u wel niets kunnen schelen of ik u al dan niet mag lijden, wel. mijnheer Lee??" Ik keek haar nadenkend aan. „Ik weet het ei genlijk met. Mademoiselle. Ik zweeg, omdat ik haar naam vergeten was ,,Bent u mijn naam nu al weer vergeten?", vroeg zij. „Karaloff. Maar eergisteren noemde u mij Sonja.'" „Het is misschien beter", stelde ik voor, „als wij eergisteren vergeten. Waar zou u willen lun- cnen? En wilt u een cocktail, Mademoiselle?" Zij glimlachte met witte tanden en ietwat scheefstaande ogen. „Sonja", zei ze. „U is heel vriendelijk... Sonja." „Misschien", zei ze. „Ik weet het niet...u be valt mij, meneer Lee. Ik houd van dappere man- Ik voelde iets van spot in haar laatste woor den. De kelner kwam; zij vroeg een glas sherry en ik bestelde een dubbele Schotse. „Sonja". op perde ik, „laten we die dapperheid maar schrap pen. Ik ben vandaag liever een lafaard en om je de waarheid te zeggen, ben ik bang voor je." Zij lachte en boog zich naar mij toe. Waarom Oen je bang?" Een soort intuïtie", zei ik. en ik meende het Zij lachte weer. Zij gaf je de indruk, heel geestig te zijn zelfs als je niets bijzonders ge zegd had ..U bent een grappenmaker", zei ze Ik dronk mijn glas leeg en sloeg haar gade. alvorens te antwoorden. Ik had nog nimmer een zo beweeglijk gezu-htje gezien en ik vertrouwde die beweeglijkheid niet Eerst was zij op haar hoede geweest en leken haar ogen koel en schran der. Nu scheen zij haar waakzaamheid te laten varen. Zij lachte en ik zag gouden lichtjes dansen in haar blauwe ogen. „Dappere mannen zijn dik wijls zulke onnozele kinderen." Ik kan mijn gevoelens niet beschrijven. Ik scheen geheel onder de invloed van haar per soonlijkheid, ondanks mijn instinctief wantrou wen en nuchter verstand. „Ik voel me niet gevleid", zei ik. „U komt vermoedelijk uit een meer filosofisch milieu, waar de mensen van logica leven. U kunt er niets aan doen dat u zo raadselachtig bent, wel?" „Dacht je van wel?" vroeg zij. „Ja ik vraag me af, wie je bent en ik weet heel goed, dat je mij dat niet vertellen zult." Haar blik werd weer hard. Zij scheen iets te willen zeggen, maar bedwong zich. „Misschien ben ik toch anders dan je schijnt té denken," zei zij. „En ik vraag me af, of jij bent wat ik denk?'?' „Doet dat iets ter zake??", vroeg ik. Het ver maakte mij te zien, hoe zij het gesprek steeds hardnekkig op mijn persoon terugbracht. „Uw land heeft heel wat voor u gedaan," merk te zij op „U moet het wel zeer liefhebben." Zonder nadenken ging ik op haar opmerking in. „Mijn land nam me, toen ik een jog van acht tien was. Ik was geen kwaad jog, Sonja. Het stopte mij bij de marine-vliegdienst en zette mij in een machine, die niet geschikt was om in te vliegen. Zij doodden een groot aantal van mijn makkers die vliegtuigen, die nooit van de grond van het vliegveld hadden mogen opstijgen. Toen zond mijn land mij naar het Italiaanse front, en nadat het mij ongeschikt had gemaakt om op andere wijze mijn brood te verdienen, werd ik uit de marine gezet omdat ik eigenlijk een jongen was. zonder enige officiersopleiding En hier ben ik n>. gestrand in Tokio; dat is al les. wat mijn vaderland voor mij gedaan heeft. Ik ben ten allen tijde bereid, mijn nationaliteit op te geven." sproken over de Berlijnse conferentie. Na de afmattende besprekingen in Berlijn zag Dulles er vermoeid uit. Maar hij lachte hartelijk toen hij de 78-jarige bondskanselier de hand drukte. Naai Genève De Zwitserse regering heeft al toege stemd in het houden van de conferentie Genève, die op 26 April zal beginnen. Zoals we gisteren reeds in een deel oplage konden melden, zullen de Koreaanse besprekingen deelnemen', de Grote Vier, Rood-China en Noord- Zuid-Korea. De regering te Peking heeft laten weten, dat zij aan de conferentie zal deelnemen. Uitdrukkelijk hebben de Westelijke mi nisters vastgesteld, dat de uitnodiging aar Rood-China in geen geval een diploma tieke erkenning van dit bewind inhoudt. Amerika heeft echter wel afgezien zijn opvatting, dat Rusiand niet als traal kan worden beschouwd. Thans wordt in het midden gelaten, welke landen Vertegenwoordigers van de zestien den, die troepen In Korea hebben, kwa- ■andaag te Washington bijeen het besluit van de ministers te bespreken. Demonstraties Op het ogenblik dat Molotof de confe rentie sloot, stonden duizenden m met fakkels gewapend voor het stadhuis van West-Berlijn te luisteren naar rede voeringen van de stedelijke autoriteiten. Tevoren waren deze mensen zwijgend door de ijzige Berlijnse straten getrokken (Advertentie). Dames! Vooral nu Uamea-(Tele) voor Uw handen om te protesteren tegen de houding Moiotof. Aan het hoofd van de stoet ging een oude man zonder benen in een ii validewagentje. Beducht voor ongeregeldheden bij dei mars. sloot de Oostdultse politie de Bran denburger Tor en Potzdamcr Platz af. Dit was niet nodig geweest, want de demon stranten bleven op zijn minst drie kilo meter van de grens vandaan en zij had den In het geheel niet de bedoeling in cidenten uit te lokken. Ook in Oost-Ber- lijn werd „volgens systeem" gedemon streerd. Met communisten, die naar West- Berlijn kwamen, werd korte metten ge- Mr Bouma (Den Haag) naar Zwolse rechtbank? Tér voorziening in een vacature var rechter in de rechtbank te Zwolle heeft deze rechtbank een lijst van aanbeveling opgemaakt, waarop in alphabctische volgorde zijn geplaatst: mr J. G. Bouma, rechter-plaatsvervanger in de rechtbank te 's-Gravenhage; mr M. S. J. J. Burlage te Amsterdam cn mr G. A. M. van I Leeuwen te Haarlem. I Febr. - Geslaagd voor cand NiAftO-CACHt' madg-CA^^-r Het lied der aethergolven 00 „Tijdelijk uitgeschakeld". w Morgenwijding VARA; 10.20 Voor dê arbeJ- itlnubedrijven 11.35 Gram. ^--'-ibouwmededelingen 12.33 12.30 Land Orgelspel 1.00 Nieuws 1.15 Vc._ :lek 1.45 Sportpraatji Amusemer Politlekapel 2.25 Gram. 3.15 ..Ëerst 'denken 3.30 Accordeonorkest en dan doen". sol. 4.00 Boekbespreking 415 Gra.... Journaal 5.30 Gram. 6.00 Nieuws 6.20 Orgél- :ek 7.0" i Passep „Het .Boek Handelingen". VARA: 8.00 Nieuws 8.05"Gev 10.00 Socialistisch commentaar muziek 10.40 „Onder de pan el 1.1.00 Nieuws 11.15—12.00 Gra. Angelus 12, en tuinbou- Zonnewtizc: orkest en solist 2 Gram 2.20 Engelse les 2. 8.00 Nieuws 8 15 Amusementsorkest 12.30 Land- lededelfneen 12.33 Gram. 12.55 1.00 Nieuws 1 20 Promenade- king 2.10 i solist 4.30 „De schoonheid van het is" 5 00 Voor de jeugd 6.15 Jour- plano 7.20 Parlementsoverzicht „Llcht- 00 Gev. program- 8.25 D< 7.10 Zang e 7.30 G baken'. BWff. wv. ma 9.50 Actualiteiten 10 00 „Een i.. wat meemaken!" 10,30 „Wil lulden de Zondag In" cn avondgebed 11.00 Nieuws 11.15 Nieuws •n Esperanto 11.22—12 00 Gram. Engeland. BBC. 330 m. 12.00 Dansmuziek a go" 2.00 Nieuws jncert 4.10 Gev. pro- 4.40 Sport 5.35 Gev. muziek 6 00 Voor de kinderen 7.00 Nieuws 7.15 Sport 7^30 Lichte muziek 8.15 Interview 8 45 Parle mentsoverzicht 9.00 Gev. prgoranima 10.00 Nieuws 10.15_ Hoorspel 11.45 Avondgebeden 2.Ï0 Gev i I 247 l 2.00 eert 1.00 Parler.L muziek 1.55 Sportreportage 2.15 'Orgelspel 24o Voor de kinderen 3 00 Lichte muziek 4.00 Militair orkest 4.45 Voetbalreportage a.4o Verzoekprogramma 6.30 Sportreportage 7.00 Lichte muziek 7.45 ..Can I help you", eau*. 8 nn Nieuws 8 25 Sport 8 30 Hoorspel 9 30 Hersengymnastiek 10.00 Gram 11.00 Nieuws 11.15 Lichte muziek 12.58—1.00 Nieuws. Brussel. 324 m. 11.45 Gram. 12.15 Amuse mentsmuziek 1.00 Nieuws 1.15 Radio-almanak 3.15 Gram, 4 00 Accor- "ram. 4.30 Accordeon- nuzlek 4 45 Engelse les 5.00 Nieuws 5.10 Jram. 5.30 Knapenkoor 6 30 Voor de solda- en 7.00 Nieuws 7.40 Gram. 7.45 Cabaret 9.00 3ram. 10 00 Nieuws 10 15 Verzoekprogramma 1.00 Nieuws 11,05—12.00 Dansmuziek, Brussel. 484 m. 12.00 Gram. 1.00 Nieuws .15 Verzoekprogramma 2.15 Gram. 3.30 Ver- 6 45 Accordec 7.15 Gram. 7.30 s 8 00 Gram. 8.30 Chansons 9 00 Hoör- 9.30 Muzikale kruiswoordraadsels 10.00 10.15 Lichte muziek 10.55 Nieuws Dansmuziek 11.55 Nieuws. DAMPO GENEEST verkoudheden bij Vader, Moeder en Kind

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2