TRIESTE HERINNERINGEN AAN 1929 Stadhuis van Leiden was binnen drie uur een ruïne Foto «LDXs Water, terreinen, gebouwen, brandweer: alles was ijs Haagse spuiten konden door bevriezing een uur geen water geren Vonkenregen kwam tot bij Zoeterwoudse Singel terecht Een getekende De Gijselaar overleefde de brand In Duitsland daalde het kwik tot 41, in ons land (Heerde) tot 30 graden NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 6 FEBRUARI 1954 DE BRAND VAN HET LEIDSE STADHUIS 25 jaar geleden i de nacht van Maandag 11 op Dinsdag 12 Februari omstreeks hall 5 door een nachtwaker, die als gewoonlijk de ronde deed, ontdekt. Het vuur woedde in een vertrek, gelegen in een nevengebouw boven de afdeling burgerlijke stand aan de Vismarktzijde. De man alarmeerde ter stond brandweer en politie en keerde toen naar het brandende lokaal terug om te proberen het vuur zelf te blussen. Maar daar was geen beginnen aan. De brand sloeg spoedig van het ene naar het andere ver trek over en na drie uren stonden nog slechts de muren van het raadhuis, de trots der burgerij, overeind. Het vuur heeft ontzettend snel ore heen gegrepen. Geen wonder, want de wind zwol tijdens de brand tot een felle storm uit het Zuid-Oosten. Was de brand niet in het stadhuis zelf ontstaan, weinige minuten na het uitbreken was ook dit aangetast. De afdeling burgerlijke stand was er namelijk tegenaan gebouwd. Toen de brandweer met twee motorspuiten op de plaats des onheils aankwam, stond het gehele complex in lichterlaaie. Even nadat de brand was uitgibroken zijn. toen de verschrikkelijke omvang zich deed vermoeden, alle mensen die in d< buurt woonden gewekt, tot in de Pieters- kerkkoorsteeg toe. De belangstelling wai overweldigend. Duizenden en nog eens duizenden mensen hadden zich op dt Breestraat en in de buurt van de Vis markt opgesteld. Zij bleven echter niet lang staan, want het was niet mogelijk langer dan enige minuten stilstaande d( vreselijke kou te trotseren. Hulp Bij de felle kou (de thermometer stond op 15 gr. C. vorst) had de brandweer uitermate moeilijke taak. En zij zag spoe dig in, dat het onbegonnen werk wa zonder assistentie met de blussing ti ginnen. Hulp werd dan ook ingeroepen van alle corpsen in de omgeving. Haag kwam snel met twee grote m spuiten. Voorschoten, Oegslgeest en J. van der Zanden Breeslraat 141 De oudste speciaalzaak op fotogebied hier ter stede; gevestigd sedert Onze ervaring van Jaren garandeert U een juist advigs bij het kopen van FOTO-ARTIKELEN en zorgvuldige behande ling bij het afwerken van Uw opnamen. STADHUISBRAND NU 25 JAAR GELEDEN exposeren wij een grote collectie oude foto's, waaronder zeer zeld- Afdrukken van deze foto's zijn op bestelling dere brandweren volgden met min of meer verouderd materiaal. De Haagse spuiten konden echter geen water geven, doordat ze bevroren waren. Er ging een uur voorbij, voordat ze konden worden ingeschakeld. Ondanks de laaiende zee bevroor het water uit de spuitei na onmiddellijk. De brand dreigde intussen steeds gro ter omvang aan te nemen. Het duurde niet lang, of de aan het stadhuis gren zende conciërgewoning werd een prooi der vlammen. Kort daarop beg. n het het perceel vap de firma Goddijn in leggen. Alle omringende huizen weiden op last van de brandweer ontruimd. Steeds vanneer een zolder in het bran dende complex het begaf, sloeg een kenregen over de omgeving. De brandweer had intussen besloten zich te bepalen tot het beschermen de overige aangrenzende gebouwen, middags werden ook de zaak van P: in de Maarsmansteeg en de zaak va Gruijter aangetlst. De gebouwen naast het stadhuis aan de kant van deze steeg waren toen al bijna geheel een prooi der vlammen, behalve het hoekhuis. Het leek er veel op, dat het gehele blok zou den verwoest. Harnas van ijs De gebouwen, waarin het vuur heeft gewoed, leverden een fantas tisch schouwspel op. Het waren ijs paleizen, van beneden tot boven in gepakt door een harnas van grillig gevormde pegels. De vijf spuiten, die door een groot aantal slangen water gaven, werkten goed, maar waren niet bij machte het vuur voldoende te bestrijden. Zo is het prachtige stadhuis in vlammen opgegaan. Men was juist bezig er belangrijke verbeteringen en restauraties in aan te brengen, vooral ten opzichte van de raadzaal, die verplaatst zou worden. Bevroren handen Behalve de agent, die de brand ont dekte en door de verstikkende rook bijna slachtoffer van zijn plicht was geworden (in bewusteloze toestand werd hij weg gebracht) heeft eigenlijk het gehele brand- :orps bij het blussingswerk in groot r verkeerd. Talloos waren de malen dat de E.T'.D. assistentie moest verlenen de bevroren handen en voeten te ont dooien. In de sociëteit Amicitia werden tn geholpen, wat met zeer veel moeite gepaard ging, omdat men de be kledingstukken bijna niet van het lichaam kon krijgen. De brandweerlieden hebben inderdaad staaltjes van moed en volharding te zien gegeven. Een oude rot van de Haagse andweer, die vrijwel aan de slangen vastgevroren zat, wilde van geen ophou den weten, totdat hij, door de kou bevan- Dver in een ruit tuimelde. Hij werd door enkele kameraden nog Juist vallende balk in veiligheid ge bracht. Toen de man bijkwam, sprak hij zijn spijt over uit, dat hij niet verder ee kon doen! In de Turk was voor de brandweerlie- ?n een gratis buffet Ingericht. De gehele Woensdagmorgen. 13 Fe bruari. is men nog bezig geweest met het nathouden van de puinhopen. Verschil-1 Het blussingswerk, dat, zij het op een andere manier, even drama tisch was als de vernietigende brand zelf. Het water uit de slan gen was bevroren, voordat het in de vlammen terecht kwam. Vooral de ijspegels zijn het geweest, die de beroemde voorggvel voor totale ondergang hebben bewaara Aan deze zijde van de Breestraat wer den de kijkers ter hoogte van de firma Van der Zanden, waar een ketting gespannen was, o p een afstand gehouden. De heer Van der Zanden Sr. vertelde ons, dat hij op de morgen van de brand bij deze ketting ook een van kou trappelend oud vrouwtje had ge zien. Toen hij haar vroeg, of-ze nu niet naar huis moest, antwoordde ze: „Maar man, dat kan toch niet. als m'n stadhuisje afbrandt." IJe heer Van der Zanden noemt dit typerend voor de reactie van dc gehele burgerij in die dagen. Een aardige bijzonderheid is nog dat deze foto is gemaakt door de oua- koster van de PieterskerK. de heer Rameau. de woning van prof. Kan en de aingi zende panden hebben het zwaa< te duren gehad. Toen de dikke rook- en stoomwol op Donderdagmorgen de veertiend" iets begonnen te minderen, kon een olik ia het interieur van de ruïne wirden ge worpen. Het was niet veel meer dan een verwarde verzameling van rokende en brandende balken* van stenen, van hout. van pijpen enz. enz., terwijl hier en daar nog een stuk muur en plafond van decimeters dikte als zwevende was ven hangen. Temidden van deze zwarte chaos stond de afgeknot: toren, die tot de eerste trans was verbrand. Op enkele plaatsen zag men nog een overblijfsel van het ca rillon hangen. De toren is ongeveer een uur na het uitbraken van de brand inge stort. Een deel van de geboorteregisters werd vrijwel onbeschadigd teruggevonden Merkwaardig is, dat uit de r'ine de ty pische middeleeuwse poortjes bijna on geschonden te voorschijn zijn k -men Gered werden ook de liggende engelen op trap, de leeuwenfiguren en de beelden r weerszijden van de toegangspoort Enige papieren, die uit de puinhopen aren gehaald en op een vloer tn de stadsgehoorzaal gelegd (hier werden de gemeentelijke bureau's tijdelijk gehuis- waren Woensdagavond (13) aan l.et smeulen gegaan. Omstreeks half tien werd ontdekt. De brandweer kwam onmid dellijk en doofde het vuur. Aan de voorkant van het gebouw had len niets gemerkt. Daar werd een diner sn S.S.R. gehouden. Wel hadden de heren studenten b-andwachten zien lopen dit had geen argwaan gewekt. Om herhaling te voorkomen, werden twee brandwachts in de gehoorzaal geposteerd Op Maandag 18 Februari schreef onze verslaggever: „Hoe diep de bur gerij onder den indruk is van de Dat w\j onze pagina's over de Leidse stadhuisbrand van vijf- en-twintig jaar geleden zo rijk konden illustreren, is te danken aan de fotohandel Van der Zanden van de Breestraat, uit wiens bijna onuitputtelijk ar chief van het oude Leiden wij deze greep mochten doen. De meeste foto's zijn ook door de firma Van der Zanden gemaakt. ramp, moge wel blijken uit het feit, dut iedereen nog vol is van het ge beurde. Nog steeds bevinden zich groepjes van aandachtige, het onheil betreurende stadgenooten en ook mensehen van buiten op de Bree straat om naar de ruïne te kijken en uiting te geven aan hun deelneming. Merkwaardig zijn de gesprekken. Oude herinneringen worden opge haald en wijze lessen en adviezen ten beste gegeven. Sympathiek was zeker, dat in bijna alle kerken van de stad de ramp is herdacht. Van menigen kansel is een g^bed opgezonden voor de regeerders der stad. die in den komenden tijd wel in bijzondere mate wijsheid be hoeven". Huwelijksvoltrekkingen in de stadszaal Op 12 Februari 1929 werden in Leiden seen huwelijken voltrokken De volgen de dag vier, waarvan de voltrekking plaats vond in de stemkamer achter het toneel van de stadsgehoorzaal Het wa ren de huwelijken van de volgende echt paren: J M HaalebosA A. Schellinger. D. KanbierM J Viscourt, Janvossen- steeg 23a J MattersK. Goedraad, Ju- lianakade 19. en E van der HoogtM van der Hoogt. Varkenmarkt 24 Het eer ste echtpaar is na de huwelijksvoltrek king direct naar Arnhem vertrokken Enkele dagen heeft Leiden in grote spanning verkeerd omtrent het lot van de kluis, waarin zich een hoge waarde aan effecten en andere geldmiddelen bevond. Tot grote vreugde van gemeentebestuur en gemeentenaren werd de schatkist vrijwel onbeschadigd teruggevon den en later niet zonder moeite! naar een bankgebouw 'han het Rapenburg gebracht. Drie uren laaiend vuur verzwolgen menigte historische schatten Het is opmerkelijk, dat reeds op de dag na de brand allerlei stemmen op gingen om tot herbouw van het geblakerde stadhuis te komen. Er kwamen zelfs giften binnen. Maar dr Kalff van Monumentenzorg kon toch niets anders verklaren dan dat gebouw en voorgevel als verloren moesten wor den beschouwd. Een architect van de rijksgebouwendienst beweerde ten opzichte van de voorgevel echter het tegendeel Door de ijslaag waren de stenen matig verhit geweest en omdat het geheel ge schraagd werd door houten balken (Ijzeren :ouden kromgetrokken zijn), kon de gevel geen schade hebben geleden. Gestold in greep van ijs en sneeuw Heeft het jaar 1929 door de brand van het stadhuis een bijzondere plaats in de Leidse geschiedenis, nationaal en internationaal kreeg het een spe ciale aantekening vanwege zijn uitermate strenge winter. De in ver gelijking met nu bescheiden opmaak van de kranten werd dagen achter een doorbroken door grote koppen als „Kouderecord van gisteren gebro ken", „Scheepvaart stilgelegd met auto's over de rivieren", „Koudste dag sinds 154 jaar", „Kinderen doodgevroren vastgevroren spoor wagons" en „Per ijsschuit over de Zuiderzee". Op Dinsdag 12 Februari verscheen vanl vallen, waarin op één of meer achtereen- de zijde van het K.N.M.I. de mededeling, J volgende dagen lagere temperaturen dat het kwik te Rotterdam .ot 16.4 graden kwamen: 21 gr. op 21 Januari 1850, gedaald. Voor de filiaalinrtchting j °P 8 D< instituut in de Maasstad lende brokstukken muur werden omge trokken. Het gevaar beperkte zich niet tot de directe omgeving van het stadhuis. Niet alleen de tamelijk nabije Pieterskerk werd omzwermd door vonken en stukken brandend papier, maar zelfs *ot op de Zoeterwoudse Singel vielen deze „vuur makers" onophoudelijk neer, zodat men ook daar in grote ongerustheid heef: ge leefd. Zeer bedenkelijk is dit geweest voor de huizen tegenover het stadhuis. Speciaal land de laagste temperatuur, ooit geconsta- „De hevige koude", zo meldde De Bilt op 11 Februari, „heeft vannacht stormachtigen Oostenwind ook o overstroomd, op sommige pla; tsei voret brengend dan sinds 35 jaar is voor gekomen, zooals in Den Helder, waar 1 graden vorst werd genoteerd, tegen 14 gi in Januari 1894. Voor De Bilt was cl laagste temperatuur 16.7 gr., weliswaar geen record, maar in de geheele reeks sinds 1849 vindt men toch slechts Een kijkje in het Leidse ijspaleis, nadat het bluswater zijn werk had gedaan. Leidens trots „wit-omfloerst door treurwilgen van ijs". ber 1872 en 3 Februari 1912. 19 gr. op 25 Januari 1881, 17 7 gr op 18 Februari 1855 en 17.5 gr. gp 9 December 1889. De laagste temperatuur, 19 gr. heden uit Groningen gemeld: de minste vorst, te Vlissingen waargenomen, toch nog 12 graden. De zeer strenge koude is ond.r een gevolg van de buit ngewoone droogte van de lucht, die heden wel een record heeft opgeleverd. Hedenmorgen dampspanning slechts 0.6 mm, zoodat de lucht eerst bij min 25 gr. C. verzadigd zou zijn". op 12 Februari Maagdenburg 23.7 graden vroor en dat in de buitenwijken van de stad een temperatuur was genoteerd. In de nabijheid van Mans- eld daalde het kwik tot 34 gr. Verschei dene scholen moesten daar worden ge sloten. Het observatorium te Breslau gaf temperatuur van 32 graden aan. Uit mgeving werd zelfs het cijfer 41 ge meld. „Aangezien bij deze temperatuur kwikthermometers niet meer bruikbaar zijn en men ter plaatse niet over alcohol thermometers of andere instrumenten be- ichikt, kunnen nog lagere temperaturen liet worden gemeten". Op het rangeerterrein te Praag bleken vagons aan de rails te zijn vastgevroren. De thermometer te Wenen wees 29 graden aan, de laagste peratuur sinds 154 jaar. Het gehele Oos- lijke deel van Zwitserland was bedekt et een pak sneeuw van tien cm. Door - vorst lagen alle Deense vee.diensten il. Tn de bosrijke streken van Lithauen heerste een ware wolvenplaag. Te Boeda pest viel sneeuw tot een dikte van 60 cm Engeland meldde hevige sneeuwvallen ir Schotland en Wales. de situatie in Nederland? De volgende flitsenreeks geeft er een oeeld 12 Februari: De veerdiensten te Rotter- im liggen alle stil, alles moet over ds uggen, tegenover Kralingscheveer li :t ijs gaan kruien; Schiermonnikoog g.- t I isoleerd, gistermiddag half twe. daaldi I er een K.L.M.-vltegtuig; de sleepboot I „Volharding", die uit Terschelling Har- 1 lingen poogde te bereiken, is op zo ijs gestuit, dat men moest teru^keeren; j het is op de Gouwzee is zoo sterk, dat men Marken per auto kan berdken; de heer O. te Hengelo (O.) werd door de koude bevangen en overleed; in woonwagenkamp te Emmen, waar kwik daalde tot 27 graden C. is een kind ten gevolge van de koude bezweken; in het Westland zijn de tomaten en <1e sla planten doodgevroren; de Zuiderzee is over vele kilometers uit de kust dicht en goed berijdbaar. Nog nooit voorgekomen 13 Februari: Tc Mildam, Steenderen. Borne en Hengelo (O.) zijn men.chen we gens de koude overleden; de Wadden eilanden en Urk geheel geïsoleerd; op het Sneekermeer reed gisteren een per sonenauto, wat daar nog nooit is voorge komen; wat in tal van jaren niet is voor gekomen. is thans geschied: het kanaal door Walcheren is in de beide laatste nachten geheel dichtgevroren; een ijzer gieterij te Middelbu g moest wegens de vorst worden gesloten; de gemeenten Lek- kerkerk. Krimpen a. d. Lek, Krimpen d. IJssel en Ouderkerk a. d. IJssel zitten zonder drinkwater; in Heerde daalde de temperatuur tot 30 graden; vanuit En'> huizen hebben zes Urkers hun eiland voet bereikt; In Enschede werden vele fabriken stilgelegd; het verkeer op de Waal van Zuilichem op Herwijnen luxe auto's geregeld. In de berichtgeving van Leiden geving in die dagen domineren uiteraard dc brand en de blussing. „Onder lijke omstandigheden had het blusschings- werk plaats. Door de barre kou water, dat uit de spuiten gegeven werd. dadelijk ijs. De terreinen van de brand in :js. De gebouwen, die door de brandweer „bestookt" werder, waren var ijs. De brandweerlieden waren ijs. Alle: ijs. Een brand onder verschrikkelij ker omstandigheden is bijna niet denk baar. Hoe de brandweerlieden de vreese- lijke kou hebben doorstaan, is niet te be grijpen". Ziehier een van de sombere re lazen uit de krant van de twaalfd-. „De vreeselijke koude drijf; velen tot is om wat brandstoffen en dekens' schrijft de heer F. H. van der Horst va het tehuis voor arme verzwakte kindere „Jeruel" op 13 Februari in een Ingezon den stuk. Verder: Op het strand te Kat wijk vormt zich een ijsdijk; in de Hoog- landsche kerk wordt op Zondag 17 Fe bruari geen dienst gehouden; aan ver schillende gezinnen te Leiderdorp Is var gemeentewege een mud eierkolen ver- stre'. sinds vele jaren heeft men in Ki t- wijk aan den Rijn niet zoo kunnen profi- teeren van het ijs als thans, omdat e ijn zelden zoo dicht was. Op 1 Maart luidde het weerbericht var het K.N.M.I.: In het Noorden van het land zwakke veranderlijke, in het Zuiden zwakke wind uit Oostelijke richting; hel licht bewolkt; droog weer; matige tot lichte vorst 'snachts; overdag lichte ONGESCHONDEN KLUIS Op 15 Februari werd bekendr gemaakt, dat de totale schade, die door de gemeente Leiden bij de brand was geleden, on geveer één fin drie kwart mil- lioen bedroeg, waarbij het be drag, dat aan kunstschatten verloren was gegaan, natuurlijk buiten beschouwing was ge laten. Het bleek niet mogelijk, dit verlies in geldswaarde uit te drukken. Vertegenwoordigers van een bekende sleutelfirma in ons land hebben de gemeentekluis enkele dagen na de brand ge schouwd. Voorzover toen was na te gaan, had deze de brand wel doorstaan. De in de kluis geborgen waarde ging het mil- lioen te bovenhet grootste ge deelte bestond uit effecten, voor ongeveer 1 800.000. Het groot ste deel van dit bedrag bevond zich in een ijzeren geldkist, die in de kluis was neergezet. Op de vijftiende 's middags twaalf uur werd officieel mee gedeeld, dat de kluis in onge schonden staat was terugge vonden. Het zware stuk is onder politiebewaking naar een bankgebouw aan het Rapen burg overgebracht. Dc spanning in de stad in zake het al of met zijn van de gevel was groot. „Wan neer de gevel moet worden afgebroken, laten we dan flink zijn", werd in de krant van 25 Februari „van geachte zijde" geschreven. Op 6 Maart bracht de voor zitter van de rijkscommissie voor de mo numentenzorg prof. dr Hofstede -ie Groot, een bezoek aan de ruïne. Hij ver klaarde toen tegen Jvvr een erslaggever, dat restauratie van he' overgebleven de van de gevel niet alleen mogelijk, maar zelfs wenselijk was. Bewogen historie Het oude stadhuis was inderdaad een monument van betekenis. Het wordt reeds in 1392 vermeld. In 1426 cn 1427 is het vergroot. Omstreeks 1480 moet het geteisterd zijn door een buskruitontplof- fing en tijdens het beleg in 1574 werd het ook beschadigd. ne gevel is een goed specimen van de zwierige renaissance-architectuur, waarin het raadhuis was opgetrokken In 1735 is de hoofdwacht met hardsteen bekleed, nadat in 1704 de gehele gevel reeds was verfraaid. In 1807 werd het stadhuis door de be kende buskruitramp 12 Januari zo gehav-.nd, dat een bedrag van f 22.000 no dig was om het te herstellen. In 1858 wer den de meeste kruiskozijnen uitgel oken en in 1868 is de middelste topgevel her bouwd onder leiding van de heer J. W. Bouw Het gebouw, dat een prooi der vlam men werd, bestond uit een middenbouw; een Oostelijke aanbouw. Westelijke aan bouwen en de toren. De middenbouw, met de oorspronke lijke middeleeuwse gevel verbouwd, ver moedelijk naar een ontw.rp van L. de Keij, is gebouwd door L. van Bentheim. In hel midden was de voorgebouwde stoep, leidend naar de toegangspoort, d e d geflankeerd door de beelden van Gerechtigheid en Vrede. Een rijkbewerk- topgevel boeide veler oog. De Oostelijke a nbouw dateerde van '04 en werd opgetrokken in de trant in de middenbouw met een rondboog- poortje als toegang. De tot was verdwe nen cn een hardstenen pomp was aange bouwd. Het Westelijke complex (1662), waarin de kamer van B. en W. was opgenomen, vertoonde een afwijkende stijl. Men vond r ook de hoofdwacht en de raadzaal, stond een vierzijdig torentje met zon newijzer. De toren wordt ai in 1392 genoemd. Hij ad een vierkante bakstenen onderbouw met spitsbogige doorgang, waarin een ge- eld topgewelf, en een achtkante hou- bovenbouw <1577, nadat de oude tn was ingestort). In de toren hingen twee grote klokken, daterend van 1572 en 1680. Het carillon bevatte 37 klokken, er 27 gegoten waren door F. Hemony en 8 door H. Fremy. Schatten inwendig In de kar.iei van B. en W. (1664) bevon den zich een gesneden schcorsteen n.et vuurijzers, een allegorisch schilderstuk F. Bol (1664), een met wapens ver sierde koof cn wandtapijten. In de raad zaal vroegen de schoorsteen met marme- mantel. het plafond met wapens cn aantal wandtapijten de aandacht De rechtzaal was in tweeën gedeeld door met snijwerk versierde boog (1687). Ook hier e»n kleurrijke plafondschilde ring. In dc kamer van financiën vond men een betimmcringsfragment uit de zeven tiende eeuw. Dc secretariekamer was be kend om haar eiken betimmering en in de weeskamer domineerden een rijk wand- beschot ui', het begin van de zeventiende eeuw en een schouw. In een nieuwe aan bouw v n het raadhuis hingen twee wand tapijten uit de zeventiende eeuw, afkom stig uit het kasteel Endegeest. Een puinhoop De brand werd 's morgens om half vijf door een nachtwaker ontdekt Teg;n half acht 's morgens stonden nog slech's de muren van liet gehele complex overeind. „Van het uit twee verdiepingen hooge gebouw met den prachtige.i geve) en het rdes is iii*ts dan een puinhoop over bleven". schrijft de verslaggever op 12 Februari. „Slechts eenige vrijwel waarde- looze ooeken en een getefk.nd portret oud-burgemeester De Gijselaar kon den worden gered. Alles was verzekerd" „Halt Leiden gaat er aan 1" „We mogen achteraf dankbaar zijn, dat de ramp beperkt Is gebleven tot de hui dige ruïne. Wanneer de hulzen in da Maarsmansteeg waren aangetast, was het onheil niet te overzien geweest. Geen wonder, dat de burgemeest-r bij het be gin van den brand uitriep: „Half Lelden gaat er aan!" I I Dat vonden wij In de N.L.C. van Don- J derdag 14 Februari.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3