Mieuiue JTeiJtsctft Itfouranl Februari 1929 Molotof: niet is Parlementaire democratie geschikt voor Duitsland Maandag geheime besprekingen over de verhouding tot Rood-China Weer drie alastrim-patiënten ontslagen Reeds 230 vluchten van en naar Ameland Wist U ZATERDAG B FEBRUARI 1954 BUREAUX: Sleenstraut 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ6.40 per kwartaal; ƒ2.15 per maand; ƒ0.50 per week millimeter Vier en dertigste Jaargang No 9959 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DrEMER Chel-Red.: H. W. J. ENSER1NK CHRISTELIIR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .itantoastlcl) It gfiröltufn «ngn brrl ia tcgfjenspoet" Zie pag. 3. 5 en 6 Rusland wil grens naar de Rijn verleggen" ZIJ GAAN nog niet naar huis, nog lange niet. Dat is de enige positieve conclusie, die te trekken valt uit de gisteren te Berlijn gehouden elfde bijeenkomst van de Grote Vier. Met het probleem-Duitsland kwa men de heren, gelijk te verwachten was, geen stap verder: het onaan vaardbaar werd bij de nadere bespreking van ae plannen van Molotof en Eden wederzijds nog eens gepreciseerd. Besloten werd Maandag te beginnen met de kleine, besloten vergaderingen, waar weer gesproken zal worden over punt één van de agenda: de kwestie Rood-China oftewel maatregelen tot vermindering van de internationale spanning en samenroeping van een vijfmogendhedenconferentie. De vier minis'ers I zullen dan elk slechts bijgestaan worden door vier man, de tolken inbegrepen. FOSTER DULLES 3e Amsterdamse tram in beslag genomen Gistermidda-gr eed een tram van lijn 3 io de Van Ba-er lesfcra at te Amsterdam tegen een personenauto op, die op de trambaan wachtte om aan anider verkeer voorrang te verlenen- De waigen begon reeds 100 meter van te voren te remmen en minderde aanvankelijk vaart, maar enige metiers voor de auto gil eed hij door. Hoewei auto en tram siechts licht be schadigd waren, rwim de politie het iiraim- stel in beslag, want bij acht genomen remproeven blaak de remikracht na en kele seconden werking 'geheel weg te va Idem Dit is in korte tijtel nu de derde A deimse tram. die door die politic im be slag is genomen. Gevolg van lage druk? Meisje in Amsterdam door gas gedood In een woning aan de Jan Luykenstraért, 20 te Amsterdam is gisteren het stoffelijk overschot gevonden van de 23-jarige mej. H. B. Aangenomen wordt dat zij door gasverstikking om het leven is gekomen. Vermoedelijk is de in haar kamer staande gaskachel door de lage druk van het gas uitgegaan, zodat het gas vrij weg kon stromen, toen de druk weer wat hoger De argumenten van Oost en West met betrekking tot de Duitse verkiezingen brachten niets nieuws. De vergadering was dan ook zo saai. dat een van cfe Ame rikaanse afgevaardigden in slaap viel, Francois Poncet. de Franse Hoge Commis saris in Duitsland een gedicht schreef, dat hij onder zijn collega's liet circuleren en minister Molotof zijn plaatsvervanger Gromyko een gran vertelde, waarom bei den luidkeels lachten. Dulles (Amerika) achtte Molotof tè intelligent, dan dat hij zou verwachten, dat het Russische plan aanvaard zou wor den. Molotof wil niet anders dan op alle mogelijke manieren vasthouden aan de Russische positie in Oost-Duitsland en zijn voorstel is slechts^een methode om het Sovjet-blok uit te breiden tot aan de Rijn. Hij wil het Oostduits regiem hand haven en door het Westen doen erkennen een regiem, dat vorig jaar op 17 Juni zon zijn weggevaagd, indien het niet be schermd was door 22 zwaarbewapende Sovjet-divisies. Molotof zou ongetwijfeld ontkennen, dat hij West-Duiïsland wil Sovjetiseren Maar dat zeide hij ook in 1939 ten aanzien van de Baltische staten en wij weten allen, wat er van deze lan den geworden is. Eden (Engeland) zag drie principiële verschilpunten tussen zijn plan en dat van Molotof. Deze laatste wil. dat de vier bezettende mogendheden haar verant woordelijkheid öm er voor te zorgen, dat het Duitse volk vrijelijk over zijn toe komst kan beschikken, opgeven. Voorts wil Molotof de belangrijkste be'slissingen omtrent de toekomst van Duitsland laten nemen door een voorlopige regering, die gevormd moet worden uit de regeringen van Oost- en West- weet, dat e^n derg! niet tot stand kan komen en dat 'n der gelijk maaksel niet de vrije en verantwoor de keuze van het Duitse volk vertegen woordigt. Ten slotte is het Westelijk plan gebaseerd op vrijheid voor de al-Duitse regering op het stuk van haar buiten landse betrekkingen, terwijl Molotof daarentegen haar vrijheid van keilze van het begin af aan wil beperken. En Bidault (Frankrijk) zeide met be trekking tot de door Molotof gewenste terugtrekking van de bezettingstroepen „Ik zie zeer goed de voordelen, welke Rusland hoopt te verkrijgen van een dergelijke maatregel: de Russische troe pen enige tientallen kilometers terug, de Britse en Amerikaanse troepen uit Euro pa weg en hun defensiestellingen in West- Duitsland van de baan". Drie kwartier lang verdedigde Molotof zijn eigen plan nog eens. Hij was bereid, de voorlopige Duitse regering-in-Sovjet- stijl te binden aan een termijn, waarbin nen deze de verkiezingen zou moeten houden Nogmaals viel hij de parlemen taire democratie aan: die was alleen maar voor een vroeger tijdoerk nuttig geweest. Er viel ook nu nog wel iets te zeggen, maar niet in Duitsland. Maar had zij ge in Australië: Al 6000 slachtoffers bij bezoek kon. Elizabeth Zó enorm groot is de belangstelling •oor het bezoek van koningin Elizabeth, dat sinds haar aankomst in Australië, drie dagen geleden, reecs 6000 mensen in de drukte zijn flauwgevallen of gewond. Gisteren alleen al vielen 2000 Australiërs flauw van de hitte en het gedrang, toen naar schatting 150.000 personen stonden samengepakt voor het stadhuis van Sydney, waar de koningin werd ver wacht voor het bijwonen van een feest. Een aantal flauwgevallen slachtoffers werd bovendien onder de voet gelopen, doordat de opdringende menigte de afzet tingen verbrak en de vóór haar staanden in de rug duwden. Honderden moesten naar het stadhuis gedragen worden voor medische hulp. Einde crisis in zicht? In Rome zijn de partijen het eens De Italiaanse Christendemocratische, liberale, republikeinse en sociaal-demo cratische partijen hebben in beginsel overenstemming bereikt over een basis regeringsprogramma. Alleen de meer rechts-georiënteerde socialisten hebben hun deelneming aan een nieuwe regering afhankelijk gesteld van het daarin op nemen van Giovanni Gronchi. leider van de linkervleugel der Clr-.-Democraten. De vier centrumpartijen hébben zich voorts verenigd met de benoeming van De Gasperi (Christen-democraat) tot for mateur. Verwacht werd. dat De Gasperi deze taak vandaag zou worden opgedra gen door president Einaudi. Door de eensgezindheid van de partijen acht men het in Romeinse kringen niet uitgesloten, dat tlalië spoedig een nie regering zal hebben. faald en de weg gebaand voor Hitier. En zij garandeerde niet, dat de strijders voor de vrede aan de *nacht komen Benelux gaat kapitaalverkeer vrij maken Gemeenschappelijke liberalisatielijsten komen -in gebruik De Beneluxconferentie te Brussel heeft In Nederlandse kringen is men zeer belangrijke resultaten geboekt. Het Bene- voldaan en meent, dat de Benelux op- luxcomité van ministers onder voorzitter- J nieuw een werkelijkheid is gebleken. In schap van minister mr J. M. A. Luns heeft Belgische kringen vestigt men vooral de in beginsel de steeds verder gaande vrij- aandacht op het feit, dat de Benelux naar making van het kapitaalverkeer tussen buiten als een eenheid zal optreden. Me- Nederland en de Belgisch-Luxemburgse degedeeld werd. dat de in Nederland ge- economische unie (Bleu) aanvaard, over-j blokkeerde saldi na een technische voor- eenkomstig de voorstellen van de deskun- j bereiding zullen worden vrijgelaten, digen. De commissie voor geldzaken zal onverwijld de practische toepassing ver zorgen. Men zal bij de te treffen maat regelen natuurlijk enige terughoudend heid aan de dag moeten leggen om spe culatie tegen te gaan. Vooral de effecten, die in convertibelc valuta luiden, vormen hierbij nog een probleem, dat nader be studeerd moet worden. Onderhandelingen J hierover zijn reeds met de Verenigde Sta ten begonnen. In de tweede plaats zullen Nederland en de Bleu ingaande 1 Maart a.s. een gemeenschappelijke economische politiek voeren ten opzichte van de bij de Orga nisatie voor de Europese Economische Samenwerking (OEES) aangesloten lan den. Dit wil men doen door gemeen schappelijke vrijmakingslijsten cn invoer regelingen. Het vrijmakingspercentage zal 87',i bedragen, zodat dit voor' Nederland verlaagd wordt met 2 li en voor de Bleu verhoogd wordt met-1 pet. Beide landen zullen dezelfde producten op de vrijma kingslijsten plaatsen en voor de gecon- tingenteerde goederen dezelfde regeling Ten opzichte van het dollargebied is de toestand zo zeer veranderd, dat voor de Beneluxlanden de mogelijkheid in zicht komt, het beleid voor de dollarinvoer ge lijk te maken. Deskundigen zullen onder zoeken of er een zelfde beleid zal moge lijk zijn als voor de OEES, en zij zullen het resultaat aan het comité voorleggen. Ten aanzien van bepaalde landen wor den gemeenschappelijke bilaterale onder handelingen over de economische betrek kingen voorbereid. De te Knokke in het leven geroepen speciale commissie van werkgevers en werknemers uit de drie landen krijgt op dracht het onderzoek voort te zetten naar de loon- en prijspolitiek en duidelijke voorstellen te doen ten einde deze te coördineren. Ten aanzien van de nationale behande ling bij aanbestedingen en aankoop van goederen hebben de ministers de begin selen aanvaard van een veiligheidsclau sule. welke afwijking mogelijk maakt van de getroffen regelingen en zij hebben de deskundigen opdracht gegeven objectieve criteria voor de toepas^ig dezer clausule op te stellen. De volgende vergadering is bepaald op 20 Maart a.s. te Brussel. Het gaat de goede kant op Haagse advocaat mocht zonder pokkenbriefje in Huis van Bewaring i het (Van een onzer verslaggevers) Weer hebben drie patiënten, genezen verklaard van alastrim, gisteren het zie kenhuis verlaten. Het aantal patiënten be draagt daardoor thans nog 23, terwijl het aantal observatiegevallen gelijk bleef (5).. Op het ogenblik zijn nog twee Haagse gezinnen volledig geïsoleerd, n.l. in de Pastoorswarande en de -Noordwijksestr. De politie heeft voor de huizen van deze sejmnen nog steeds posten uitslaan. Vol-lde ad"»""' *<>nder inentlngsbewijs voort- Eens dr C. Kruyt van de GGD kan pas l«< huis betreden. Blijkbaar I wordt de maatregel dus wel soepel ge hanteerd. mr F. H. Piket, weer een bezoek Huis van Bewaring brengen, maai om werd hem de toegang geweigerd. Hij begaf zich daarna naar het departement van Justitie en dreigde daar de Staat een kort geding aan te doen, waarbij hij een_ dwangsom eiste voor iedere keer dat hem™ de toegang tot hét huis werd ontzegd. Telefonisch is de directeur van het Huis Bewaring .daarna medegedeeld, dat volgende week gezegd worden of gezin uit de Noordwijksestraat te Scheve- ningen besmettingsgevallen zijn te con stateren. Zoals men weet is uit het gezin van de Pastoorswarande één patiënt op genomen in de barakken. Naar alle waar schijnlijkheid zal de quarantaine van dit gezin over enkele dagen kunnen worden opgeheven. Nog vier gezinnen hebben thans huisarrest. Dit zijn gezinnen, waar van één of meer leden in contact geweest zijn met het besmette geval, maar bij welke personen zich nog geen verdachte alastrimverschijnselcn hebben voorge daan. Geregeld komen verpleegsters van de GGD deze gezinnen bezoeken en ne men dan o.m. de temperatuur op. Dr Kruyt deelde ons verder mede. dat de medici op het' ogenblik tevreden zijn, doch waakzaamheid blijft geboden. Enige tijd geleden meldden wij, dat Haagse advocaten, die in het Huis van Bewaring cliënten wilden bezoeken, dé toegang daartoe door de directeur van het uis werd ontzegd, omdat de raadslieden een pokkenbriefjes hadden. Dezer dagen wilde de Haagse advocaat. Maatregelen voor militairen nog van kracht Van de zijde van de Leger- en Marine- voorlichtingsdienst deelde men ons mede, dat de beperkende maatregelen voor de militairen van en naar Den Haag en rand gemeenten nog steeds van kracht blijven. Zolang er alastrim heerst, zullen deze waarschijnlijk niet opgeheven worden. Naar aanleiding van een brief van een lezer, die opmerkte, dat ondanks het ver voor Haagse militairen om naar hiln woonplaats te reizen, toch vele soldaten het weekeinde thuis doorbrengen, deelde de Legervoorlichtingsdienst ons mede, dat het hier om individuele gevallen moet gaan. waarvan de schuld bij de comman danten ligt. Voor een algemeen toezicht ou een te groot controle-apparaat nodig ijn, zodat het toezicht in deze aan de betrokken commandanten moet worden ergelaten. Vanzelfsprekend zijn er altijd militairen, die kans zien door de mazen het net te glippen. Luchtmacht pakt aan Arresleedienst geopend over de Gouwzee tussen Monnikendam en Marken Vijf lichte vliegtuigen (Austers en Pi- pers) van de Kon. Luchtmacht hebben tot en met gisteren totaal 230 vluchten ge maakt tussen Ameland en Leeuwarden. Bovendien zijn nog tien vluchten uit gevoerd met de Beechcraft, een tweemo- torig toestel van de Kon. Luchtmacht. Vervoerd zijn in het geheel 103 passa giers. 2400 kg vracht en 260 kg post. Voor deze vluchten waren vijf vliegers in actie. Om dat zioh in de Waddenzee grote wakken vertonen zijn de piloten, die da gelijks van Leeuwarden naar Ameland i in omgekeerde richting vliegen, uit oorzorg voorzien van zwemgordels. Ameland zit thans geheel in het ijs. Ook ln de Noordzee.. Noordelijk van het eiland, heeft zich een flinke strook ijs Een fraaie opname van wed strijden met ijszeilbootjes op de Gouwzee bij Monnikendam. Twee deelnemers arriveren hier bij de finish. Minister accoord met artsenhonoraria Minister Suurhoff is n i e t van plan het besluit van de Ziekenfondsraad tot goed keuring van de nieuwe voorlopige over eenkomst tussen ziekenfondsen en huis artsen thans ter schorsing of vernietiging aan de Kroon voor te dragen. De beslis sing van de Ziekenfondsraad is namelijk gebaseerd op meer gegevens dan aan vankelijk waren overgelegd, en het rap port van de commissie Van Schaik heeft grotendeels tot basis DAT de gemeenteraad van Urk besloot tot de aanleg van een sportpark, omvat tende 2 voetbalvelden, 1 korfbalveld en 1 ijsbaan. DAT het in Emmeloord (N.O.P.) te bou wen ziekenhuis genoemd zal worden naar dr J. H. Jansen, die van '44 tot '50 aldaar arts was en bij een motorongeluk om het DAT de aangiftetermijn voor storm- vloedschade aan publiekrechtelijke eigen dommen verlengd is tot 1 April en schade van na 31 Dec. j.l. binnen 3 maanden moet worden aangegeven. DAT de redacteur van De Tijd, Fred DAT de staatssecr. van Sociale Zaken, i DAT de oud-secretaris van de Sociale mr dr A. A. van Rhijn, 19 Febr. in Nijme- Raad (Armenraad) te Amsterdam, mr J. gen het nieuwe gebouw van de Raad van Everts, aldaar 71 jaar oud is overleden. Arbeid zal openen. j DAT gisteren in Apeldoorn-Zuid het DAT aan hel van Starkenborghkanaal h°U^en.-noodschooltje aan de Fabianusstr. in Groningen gisteren een voor deze plaats geheel nieuwe fabriek van de Ver- zinkerij Noord-Nederland N.V. geopend i DAT tegen de voorzitter H. H. van de coöperatieve aardappelmeelfabriek Hol- landia te Nieuw-Buinen in Assen 3 maal 2500 boete is gecist wegens verontreini ging van het Zuiderhoofddiep en het wa terschap Exloo door deze fabriek. DAT in Hoogezand-Sappemeer 'n stich ting wordt opgericht ter bevordering van de tuinbouw, die daar de laatste 10 jaar met een derde terugliep en de raad ook besloot ruim 8000 m2 industrieterrein af te staan voor een nieuwe scheepswerf van de gebr. Bodemes. der kinderen is afgebrand. DAT gisteren in Hoogezand de grote centrale boeldag van 283 stuks landbouw gereedschappen van de coöperatie Boe- renbelang tc Ruischerbrug gehouden is en er voor 20.000 verkocht werd. DAT de raad van Venlo Woensdag be slissen zal over een crediet van ƒ690.000 voor de bouw van een copipostbedrijf en 363.648 voor de verbouwing van het stadhuis. DAT in ons land op 1 Febr. 1.854.339 radiotoestellen waren geregistreerd (op 1 Jan. 1.841.249) en er 1 Jan. 491.418 radio- distributieabonné's waren tegen 483.437 op! I 1 Dec. j.l. De P.T.T. heeft nu vergunning verleend om de post voor het geïsoleerde Schou wen cn Duiveland te vervoeren per vlieg tuig van het bedrijf van K. A. van Beek tc Melissant. Dit bericht is met instem ming ontvangen, want gisteren is er nog geen enkele boot overgekomen. Twee boten lagen buiten geïsoleerd. Schouwen en Duiveland was ook giste ren weer per boot bereikbaar. Er wordt gevaren op de dienst Zijpe-Anna Jacoba- polaer. Het Zijpe is één onafzienbare ijs vlakte geworden en de overtocht per veerboot is sterk afhankelijk van het getij. De kapiteins van de veerboten kie zen de gunstigste momenten uit om de overtocht te ondernemen. Marken kan van Monnikendam uit nu niet alleen per auto. maar ook per arre- slee worden bereikt. Een gisteren geopen de arresleedienst had tijdens de ijs-zeil wedstrijden en de Marker volksdansen op de Gouwzee vele klanten. Het is af te raden per schaats naar Marken te gaan. omdat de gehele ijsoppervlakte zeer hob belig is. Bij het veer VorchtenWijhe over de IJssel, dat wegens ijsgang is gestremd. )can men via het Ijs dc overkant berei ken. Ook auto's kunnen de overtocht over het ijs maken. Aanval op de vorst is begonnen (Van onze weerkundige medewerkfir) yANMORGEN daalde het kwik op het vliegveld Ypenburg weer tot -12 graden Celsius beneden liet vries punt. In de middag kon de tempera tuur even boven het nulpunt komen, maar de komende nacht zal ze weer belangrijk dalen. Toch zijn er veranderingen op til. De oceaandepressies beginnen zich geducht te roeren en zullen, vooraj- gegaan door sterke luchtdrukdalingen, een aanval op de vorst ondernemen. Hoe dit morgen en Maandag zal af lopen. is nog moeilijk tc zeggen. Wel zal dc vorst flink afnemen en zal de kans op sneeuw groter worden. Nu komt er boven Groenland een nieuw hogedrukgebied tot ontwikkeling, waardoor koude lucht de Pool naar het Zuiden gaat stromen. Op IJsland, waar het dc laatst» dagen opvallend zacht winterweer was, vroor het vanmorgen bij een stormachtige Oostenwind al 5 graden Celsius. Al zal Koning Winter het hier enkele dagen zwaar te verduren krij gen. het is niet onmogelijk dat hij na enkele dagen toch weer als overwin naar uit de strijd te voorschijn zal komen. De minimumtemperaturen waren vanochtendEeldc 9, Leeuwarden —10, Den Helder 9, Terschelling 9, Schiphol —9, Ypenburg 12, De Bilt •10, Twenthc -10, Vlissingen -9, Woens- drecht -12. Gilze-Rijen -12. Eindhoven -9 en vliegveld Zuid-Limburg -10 gra-1 den. In het feit, dat het op 12 Fe bruari aanstaande vijf-en- twintig jaar geleden is, dat het Leidse stadhuis afbrandde, heb ben wij aanleiding gevonden om deze in het bijzonder voor onze stad 20 dramati sche gebeurtenis in een aantal artikelen te reconstrueren. Er zullen genoeg lezers zijn, die in Februari 1929 met betraande ogen bij de puinhopen van „Leidens trots" hebben gestaan en na vijf-en-twintig jaar hun herinneringen aan die treurige dagen op deze wijze „graag" weer eens opfrissen. De ras echte Leidenaar duikt nu een maal zonder tegenzin in de ge schiedenis van zijn stad, voor al als die binnen zijn bereik ligt. Overigens hopen wij, dat ook de nieuwe Leidenaars een zekere mate van interesse voor deze brand- en koude beschrij ving kunnen opbrengen. Wij vragen de bijzondere aandacht van de lezers voor het artikel van de huidige commandant van de Leidse brandweer, de heer S. W. Hagedoorn, over de ontwikkeling van het brand weerwezen door de eeuwen heen. Op de foto: het oude stadhuis in zijn glorieuze staat. Minister Cals heelt succes Honderden onderwijzers weer voor de klas De oproep van minister Cals tot de akte-bezrtrters die niet of niet meer bij het onderwijs werkzaam zijn om eg en ookennang van ex tra-diensttijd voor de klas te komen, heeft allerwoge gehoor gevonden. Reeds honderden hebben zich aangemeld. Nu wil dit echter niet zeg gen dat deze allen ook dc voorwaarden zullen accepteren, die hun door de re gering geboden worden- Over de speciale salariëring voor deze categorie onderwij zend personeel heeft de munster zich nog n-ie in concreto uitgelaten. Als het aan bod wat schriel uitvalt zullen velen zich ongetwijfeld terugtrekken. Doch in ieder geval word er van regeringszijde iets ge daan om het onderwijs uit zijn impasse WEERBERICHT Toenemende wind Het K N. M. I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk nog weinig be wolking. overwegend matige vorst. Later: van het Westen uit toenemende bewolking met een kans op sneeuw. Matige tot krachtige en langs de kust' tijdelijk wellicht harde wind tussen Zuid oost en Zuid. In de middag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. (Op gemaakt hedenmorgen te 10 uur). Zon en Maan Zondag: Zon van 8 12 tot 17.38 uur- Maan van 9.15 tot 23.22 uur. Maandag: Zon van 8.10 tot 17 40 uur- Maan van 8.33 tot 24.00 uur. Op 10 Februari E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1