Paar ^Piet/e ^Pl uló en jantje c? oppe BELEVEN SPANNENDE AVONTUREN Bezoek van Deens Koninklijk DOOR G. TH. ROTMAN 1. 't Was drie December. Pietje Ptuis zat bij de kachel. Daar zijn vader on derwijzer was, kreeg hij alleen maar goede boeken, waar wat uit te leren viel. En zo las hij nu van een jongen, die geen dag oorbij liet gaan. zonder één goede daaa te plegen. Diep onder de indruk, besloot Pietje het voorbeeld te volgen Ja. hij vond één goede daad zelfs wel wat weinig 2. Nu, de tijd was bijzonder geschikt voor goede daden, want het was bijna Sinterklaas Toen hij dan ook de andere dag met zijn vriend Jantje naar school liep, opperde hij het plan, voor Sinter klaas te spelen. Jantje moest dan de zwarte knecht zijn: hij had toch altijd zwarte handen en knieën en dat kwam dus prachtig uit. 3. Bij Jantje Joppe thuis, in de keu ken. werd diezelfde middqg nog 't spaar geld nageteld en het plan opgemaakt. Voor Pleuntje, het dienstmeisje, zouden ze een nieuwe bezemsteel en een pond groene zeep kopen; Pa kreeg een fles vulpenhouderinkt. Oom Klaas een nieu we pijp. Voor een Sinterklaasbaard en een mijter bleef dan nog wel geld ge- 4. En daar stonden onze helden, hoor. op de avond vrn 5 December, heel in 't geheim in Pietjes slaapkamertje ge reed. Pietje gehuld in zijn zusters rode ochtendjapon bij wijze van tabberd. Jantje met Pietjes muts op. voor de ge legenheid met twee kippeveren versierd, zijn jas binnenstebuiten gekeerd en zijn gezicht bewerkt met houtskool cn zwart krijt. 5 Daar Pietjes ouders uit winkelen en Pleuntje in de keuken was. hadden on ze beide vrienden vrij spel. Hun eerste bezoek gold Vaders studeerkamer. Ha! Op Vaders tafel lag een stapeltje schrif ten. die nagezien moesten worden. Daar aan zou Pietje, als oprechte Sint. zijn eerste goede daad bedrijven. Hij zou de jongens van de zesde klas eens een éch te Sinterklaasverrassing bereiden! 6. En. terwijl Jantje op de tafel klom en de fles vulpeninkt onderaan de lamp bond, zodat Pietjes Pa hem dadelijk zou kunnen zien. pakte Pietje zijn vaders rode potlood en zette in alle schriften onder het laatste werk een grote 10. Zeer voldaan overlegde hij. welke wel daden er nog meer bewezen konden wor den. Ja. wacht eens! Over de stoel in de hoek hing Vaders daagse pak 7. Gisteren nog had Moeder gezegd: ..Man, je mag dat pak wel eens laten oppersen; je loopt voor mal!" Waarop Pa zuchtend geantwoord had. dat het geld niet op zijn rug groeide. ..Weet jc wat?" zei Pietje tegen Jantje. ..laten w(j het stilletjes oppersen!'» En daar gin gen ze aan 't werk: jas. vest, broek, alles ging een voor een onder Pa's co- pieerpers 8. Maar o schrik, toen Jantje de pers extra stijf aandraaide, omdat het vest maar niet plat wou worden, klonk er opeens een onheilspellend gekraak. Een snel onderzoek wees uit. dat ze verge ten hadden, eerst de zakken na te zien. Met het gevolg, dat niet alleen Pa's kledingstukken, maar ook zijn nikkelen horloge en zijn pasgekochte sigaren ..op geperst" waren 9. Bleek van schrik maakten Sinter klaas en- zijn knecht maar gauw. dat ze de kamer uit kwamen. Ze beseften niet, dat de ..verrassing" voor de arme man nóg groter zou worden. Jantje was namelijk zo dom geweest, het touwtje waaraan de inktfles hing. om de kurk te binden. Wat diérvan de gevolgen wa ren. zul ja later horen... Wekelijkse bijlage Zaterdag 6 Februari 19S4 IN DE TWEEDE HEEFT VAN APRIL: ZIJN GEMALIN WERKT VOORAL OP SOCIAAL TERREIN E"'EN door hartelijkheid en eenvoud populair geworden Koninklijk Paar, clat regeert over een rijk van bijna 500 eilanden, waarvan er slechts 108 zijn bewoond door iets meer clan vier millioen zielen, zal in de tweede helft van April een bezoek aan ons land brengen. Het zijn Koningin In- grid en Koning Frederik van Dene marken. hagen wandelen. Toen Margrethe wat groter was geworden, liet Koningin In- grid nabij hel paleis Amalienborg. de re sidentie in Kopenhagen, een kindertuin ■•aar haar dochter met andere ar hartelust kon spelen, nen Benedikte en Anne-Ma- lceftijdgenoten in deze tuin onderscheidde zich op van de beste leerlingen, natuurlijke aanleg voor inrichten. kinderen nE Thans kan r vinden. Margrethe school als ee Zij heeft ee Sinds hun troonsbestijging in 1947 heeft het Deense Koninklijke Paar twee maal officieel het buitenland be zocht. In November 1950 waren zij de gasten van president Auriol van Frank, rijk en in Mei 1951 volgde hun staat- siebezoek aan Engeland. Het bezoek aan ons land betreft een tegenbezoek naar aanleiding van de reis. die Konin gin Juliana en Prins Bernhard vorig jaar Mei naar Denemarken maakten. Het oudste nog regerende vorstenhuis van Europa is dat van Denemarken. De geschiedenis van het koninkrijk gaat terug tot ongeveer 900 na Christus, toen Gorm de Oude met machtige hand re- Sinds Gorm de Oude de Deense troon besteeg en zijn zoon Harald-Blauwtand hem opvolgde en de staat tot een har monisch geneel maakte, hebben er steeds mannen geregeerd over Denemarken Omdat in die tijd macht was gebaseerd op de kracht van en de bedrevenheid met het zwaard en omdat het uitslui tend mannen waren, die zich met deze tak van het krijgsbedrijf bezig hielden, is het begrijpelijk dat uitsluitend man nelijke nakomelingen waren voorbestemd de Deense troon te bestijgen. Omdat in de moderne tijd intelligen tie wordt geprefereerd boven bedreven- heid met het zwaard, is in Juni 1953 een wijziging gebracht in de Deense grondwet, waardoor troonsopvolging in de vrouwelijke lijn ook mogelijk is ge worden. Daardoor zal na de abdicatie van Koning Frederik IX Denemarken voor het eerst sinds 1000 jaar een koningin krijgen. Net als in Nederland T"} IC Deense koninklijke familie gelijkt in vele opzichten op die van ons land. Koning Frederik en zijn gemalin hebben, evenals Koningin Juliana en Prins Bernhard. uitsluitend dochters Zij heten Margrethe (die in April 14 jaar wordt». Benedikte <9 jaar» en Anne-Ma- rie (7 jaar). De Deense prinsesjes wor den even eenvoudig en prettig opgevoed als onze Koningskinderen Trouwens, dat is de wens van hun ouders Toen Margrethe nog een baby was zag men Koningin Ingrid vaak achter de kinderwagen door de straten van Kopen- tekenen. Met andere kinderen uit ge heel Denemarken exposeerde de 13-jari- ge troonopvolgster enige tijd geleden enkele van haar tekeningen ter gelegen heid van Tivoli's internationale tentoon stelling van kindertekeningen, die de avonturen van de Deense sprookjes schrijver H. C. Andersen illustreren. Maar. de jonge kroonprinses heeft nog meer liefhebberijen. Natuurhistorie neemt een warme plaats in haar hart in. In het bijzonder hebben bloemen en vogels haar belangstelling. Zij bestudeert alles zeer nauwkeurig. Als voorbeeld van haar accuratesse noemen wij het feit. dat Margrethe lid is van de Deense Vereniging van OrnithologenEr is geen tweede meisje van dertien jaar in Denemarken, dat als lid van deze vereniging is toegelaten. De dertienjarige troon opvolgster besteedt evenals trouwens haar beide zusjes aan de kennis van vreemde ta len veel aandacht. Mar grethe spreekt en schrijft vlot Engels en Zweed.-. Engels heeft ze geleerd .van haar Engelse gou vernante. Miss North, die tweemaal in de week uitsluitend in haar moe dertaal met de prinses- les converseert. Zweeds leerde zij van haar moe der. die een dochter is van de Zweedse koning. Margrethe's opvoeding wordt thans geheel aan haar toekomstige taak aangepast. Zij zal staats wetenschappen gaan stu- Het Deense volk is bijzonder trots op het jolige drietal, dat even zorgeloos is als andere kinderen. De koning maakte onlangs de op merking. dat zijn kin deren zo aardig zijn. om dat ?e even onopge voed zijn als alle andere kinderen Eenvoudig als zijn vader T"\ E eenvoud, die het leven van de Deense koninklijke familie kenmerkt, vindt zijn oorsprong in de opvattingen van de grootvader van de prinsesjes. Ko ning Christian X. die in 1947 overleed. Hij stak z!jn kennelijke afkeer van alles wat naai bewaking, afzondering of officieel vertoon zweemde, nimmer onder stoe len of banken. Christian maakte elke morgen op zijn paard een tocht door Kopenhagen cn voor iedereen, die een praatje met de vorst wilde maken, toonde hij toenade ring. Er was geen Deen. die de koning nagaaptc of overdreven gewichtig deed. Zelfs op zijn verjaardag» sloeg de koning de paardrit nimmer over. Men zag dan op alle hoeken van straten en pleinen, die hij passeerde, groepjes mensen, die hun populaire en beminde koning toe wuifden en zijn paard bedolven onder bouquetten eenvoudige bloemen Zijn zoon. de op 11 Maart 1899 gebo ren koning Frederik IX. zet deze traditie van eenvoud voort. Koning Frederik IX, hoewel een em- rustig mens, heeft zich nimmer jn volk afgezonderd. Hij zoekt Elke zomer maakt de Deense koninklijke familie aan booid van het koninklijke jacht „Dannebrog" lange tochten door de Deense wateren. Deze foto werd in de nazomer van 1953 aan boord van het jacht gemaakt. De Deense koninklijke familie in Jc tuin uan de zomerresidentie Fredensborg. Van links naar rechts: prinses Anne-Mane 7 jaar), koningin Ingrid, prinses Margrethe (13 jaar), prinses Benedikte (9 jaar) en koning Frederik. juist contact met mensen uit velerlei levenskring en weet een afwijkende mening altijd te respecteren en te waarderen Koning Frederik verenigt alle eigenschappen wi zich, die een vorst de eerste dienaar van zijn land doen zijn. Het Deense volk kent hem als een zeer begaafd pianist en een bekend en geliefd dirigent, die geregeld zijn in spannende werkzaamheden onderbreekt om een fietstochtje te maken door Ko penhagen. meestal in gezelschap van zijn charmante vrouw. Koning Frederik erfde zijn muzikaal talent van zijn moeder Koningin Alex andrine, die zelf bekendheid verwierf als een uitstekend pianiste. Zij moedig de het talent van haar zoon reeds vroeg aan. Als prins vestigde Koning Frede rik reeds de aandacht op zijn muzikale gaven toen hij eens de band van de paleiswacht op het plein voor het paleis Amalienborg dirigeerde. De Kopertha- gers stroomden toe om de prins aan het werk te zien en hij verwierf zich toen reeds de bijnaam van ..de muzikale prins". Dirigent met opgerolde hemds mouwen en losse stropdas KONING Frederik heeft sedert 21 April 1947. toen hij na de dood van zijn vader tot koning van Denemarken werd uitgeroepen, zijn liefde voor de muziek moeten rantsoeneren om het be langrijke en veel tijd eisende staats- werk goed te kunnen behartigen. Ko ning Frederik dirigeert thans nog slechts tweemaal per jaar in het openbaar een concert. Het is inmiddels een traditie geworden, dat hij dan het orkest van het koninklijk theater te Kopenhagen en het Deense staatsradio-symphonieorkest leidt. Op 11 November 1952 dirigeerde hij een operaconcert in Stockholm, dat door alle Scandinavische koningen, koningin nen. prinsen cn prinsessen werd bijge woond. De koning leidt ook de repeti ties, die aan de jaarlijkse ..koninklij ke" concerten voorafgaan. En hij doet dat op ongedwongen wijze, in opgerol de hemdsmouwen en losse stropdas... muzikaal is. Margarcthe's vorde ringen bij de pianolessen duiden er op dat zij de artistieke aanleg van haar vader heeft geërfd. Uen vorst, die begaafd pianist en bekend dirigent is

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 11