Wat zegje van mijn behaaglijke warmte? de Gruyter RADIO Van Nelle's Koffie Zuinige Katwijkers krijgen kans op een eigen woning „DE ROSKAM" MONTEURS gemaal zo lang vers dus dubbel zo geurig! NIEUWE LEIDSCHE COURANT 6 DONDERDAG 4 FEBRUARI 1954 Raad kreeg stuk van de aannemers over de particuliere bouw De raad van Katwijk, die gisteravond onder voorzitterschap van de bur gemeester bijeen is geweest, heeft zich uitvoerig bezig gehouden met het voorstel toe te treden tot de bouwkas Noord Nederlandse gemeenten. Al gemeen waren de leden van oordeel, dat de spaarders een kans op een eigen woning moeten krijgen. Er waren ook wel bedenkingen, onder andere tegen de hoge bijkomende kosten, maar de raad besloot toch tot toetreding. Zo kunnen zuinige Kat wij kees in de toekomst een eigen woning verwerven. Bij de ingekomen stukken adres van de Katwijkse bij aandacht gevraagd werd voor het vol gende: Nu binnen afzienbare tijd de par ticuliere woningbouw meer kansen za krijgen, is het zaak deze zoveel mogelijk te bevorderen. Tevens wordt gevraagd te willen bewerkstelligen, dat zoveel mo gelijk Katwijkse aannemers wo-den in geschakeld. De aannemers verzoeken t< bevorderen dat over het deel tussen eigen middelen plus premie van Rijkswege en koopsom, het gemeentebestuur financiële garanties wil verstrekken. B. en W. antwoordden, dat, zolang nog niets bekend is over het bouwvolume, njg niet te bepalen is, wat voor de parti culiere woningbouw kan worden gedaan. Daar openbare aanbestedingen regel zijn, hebben alle Katwijkse kansen. In zake de gevraagde financi'- agendapunten. De heer N. J. van Duijvenbode zeide hierop, dat B. en W. er zich wel goed koop van hebben afgemaakt. Spr. vroeg of er toch aan deze mensen gedacht kan worden bij de komende verdeling var het bouwvolume. Wethouder Bloot verklaarde, dat er ir 't geheel geen bezwaren waren de parti culiere bouwers te laten bouwen. Wat mij betreft, aldus spr., kunnen ze bou wen zoveel ze, willen. Tot onderwijzer aan de openbare la gere school werd benoemd de l.eer J Munch uit St Maartensdijk. Enkele op merkingen van de heren mr J. van dei Plas en H. Haasnoot gingen de stemming vooraf, verband houdende met de waarop deze candidaat de raad voorgesteld, namelijk als enige candidaat. zonder drietal. De burgemeeest< woordde, dat er niet meer candidaten De heer A. C. van Duijn, Sluisweg 7, wilde op een perceel aan het Duinpad garage bouwen. Dit hebben B. en W. n ten weigeren, daar het in strijd was het vastgestelde wederopbouwplan. gemeentebestuur heeft genoemde heer voorgesteld de garage te bouwen aan de E. A. Borgerstraat op een terrein, spe ciaal voor een dergelijk doel bestemd. De heer Van Duijn heeft hier in toegestemd irde, dat het gemeentebestuur het perceel in het Duinpad overneemt. B. en W. ad iseren dit te aanvaarden. De gemeente wil dan het bedoelde per ceel met schuur kopen voor f 2800 en koopt het perceel aan de E. A. Borger straat voor f 2016. Er waren geen bezwa- Hierna volgden enkele voorstellen om grond te verkopen. Aan de heer C. Var- kevisser een perceel in de Tademastraat, voorlopig voor f 8 per vierkante meter, tot het ministerie de juiste prijs vaststelt Aan de heer J. Venema een perceel aan de Seinpoststraat, voorlopig f 17 per vier kante meter. Aan de heer L. van Duijn een perceel ten Noorden van Boulevard 9 tegen een prijs van f 14 per vierkante meter. Na een enkele opmerking werd ook dit voorstel aanvaard. Het bouwbureau D. J. Lucas en Zonen N.V. te Voorburg is van plan over te gaan tot de bouw van 2 café restaurants me' 10 flatwoningen op het nog niet bebouw de g deelte van het voormalige parkeer- naast pension Noordzee. Het is de bedoeling deze bouw te doen financie ren met steun van 't Rijk op voet va ..Beschikking financiering kernplanbe- bouwing". Het bouwbureau zou willen thans op naam van de ge- staande bijdragen een som f 49.979,20. Mr J. van der Plas informeer de hoe het kwam, dat het paviljoen Brit tenburg niet eerder opgebouwd kon den. In een vergadering een jaar geleden. immers de toezegging gedaan, dat in September jl. al gebouwd zou worden. Het antwoord luidde, dat dit de elge- aar aanging. Het voorstel werd aangge- Het voorstel Van B. en W. om een reke ning-courantovereenkomst voor 1954 met de N.V. Bank voor Ned. gemeenten te sluiten tot een bedrag van f 500.000 werd zonder commentaar aanvaard. Leidingen Nu de Berghaven zo langzamerhand groter wordt, breekt ook de tijd aan, dat de industrieterreinen in gebruik zullen kunnen worden genomen B. en W. wil len daarom tijdig gereed zijn met de aan- an de leidingen voor gas. water en electriciteit. terwijl het ook tijd wordt de aanleg van de straatverlichting. Onder overlegging van een uitvoerige specificatie, stelden B. en W. voor, vc wat betreft het gasbedrijf een crediet verlenen van f 11.500; voor het waterlei dingbedrijf f 11.200; voor het electriciteits- bedrijf f 18.000 voor de leidingen en f 8650 voor de straatverlichting; voorts nog f 650 voor brandkranen; totaal f 50.000. Er waren geen bezwaren. Bij de brand in Ouwehands haring- zeevishandel waren een paar man van de brandweer zo ongelukkig rookvergiftiging op te lopen, hoewel zij gasmaskers droegen. Het blijkt wel. dat deze maskers niet erg deugdelijk De oorzaak ligt waarschijnlijk in het feit, dat deze maskers no& dateren de oorlogsjaren. B. en W. stelden om de raad voor nieuwe maskers a; kopen voor het gehele corps. Kosten f 2500. De heer A. Pronk informeerde, of contróle van de maskers steeds wordt gedaan, terwijl dr Borleffs aandrong op zeer secure contróle na elk gebruik. Het voorstel werd aanvaard. Het volgende punt was de credietaan vrage voor brandweermateriaal e.a. tt Katwijk aan den Rijn. De heer Van Duij venbode vond de aanvrage voor een ma teriaalwagen overdreven. Of er nu brand is in de Rijnmond of in Katwijk aan den Rijn, de brandweer is er even vlug bij Waarom dan in het Rijngedeelte deze on nodige voorziening? De heer A. Wasse naar merkte op, dat de nabijheid vai vliegkamp, waardoor groter gevaar ont staat, deze wagen dringend noodzakelijk maakt. Ook de burgemeester bepleitte klem de noodzaak. Te'n slotte ging de raad accoord. Een voorstel in zake rattenverdelging werd teruggenomen voor nadere bestu- De bewoners van de Randweg hebben vorig jaar het gemeentebestuur gevraagd of achter hun huizen schuurtjes bijge bouwd konden worden, in verband me' het feit, dat deze huizen zo weinig berg ruimte hebben. Nadat een onderzoek i; ingesteld kwam het gemeentebestuur met het voorstel tot bouw van deze schuur tjes over te gaan, 23 dubbele en 4 enkele De bouw zal een bedrag vragen van f 21.500. terwijl de huurders een vergoe ding zullen moeten betalen van f 0.65 per week. De raad ging hiermee accoord. Bouwkas Een zeer uitvoerige discussie ontspon :ich n.a.v. het voorstel om toe te treden ot de N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse ;emeenten en tot het garanderen van ente en aflossing van geldleningen, ge- iloten in verband mei woningbouw door particulieren. In het prae-advies, dat het voorstel be geleidde. wezen B. en W. er op. dat het bezit van een eigen woning door vele Kat- iJkse Ingezetenen zeer wordt begeerd, •at getuigt van grote spaarzin. Na del KATW1IK AAN DEN RUN K.D.C. twintig jaar De damclub KDC hield in café Fennes de twintigste jaarvergadering. De v zitter, cje heer J Schoneveld, sprak woord van welkom. Na het jaarverslag de secretaris, waarin gesproken werd een opgewekt verenigingsleven, mellde de penningmeester een batig saldo an f 181.32. In het bestuur werden herkozen de he- oorlog is er echter weinig gelegenheid geweest voor dergelijke mensen. B. W. achten nu echter een mogelUkhe aanwezig, die bijvoorbeeld voor aanstaa de echtparen zeer zeker ook uitkomst ki bieden. De terugkeer naar normale vc houdingen moet voorts bevorderd worde Reeds meer dan 30 gemeenten zijn Zuid—Holland aangesloten. Door el plaatselijke commissie moet worden nage gaan, of een gegadigde als spaarder tot de bouwkas beh ort toegelaten den, terwijl deze zelfde commissie later aan de bouwkas zal moeten adviser over de toekenning van de hypothecai geldlening. Ook bij dit voorstel pleitte de heer Van Duijvenbode voor het inschakelen van de particuliere bouwers, wat de heer H. Haasnoot deed opmerken, dat de vorige spreker het prae-advies niet had bestu deerd. Het gaat niet om de bouwers, maar om degenen, die moeten laten bouwen. Hoewel spr. de woningwetwoningen als de voornaamste wilde beschouwen, hij vol lof voor dit voorstel. Voor heel veel Katwijkers ligt hier een mogelij heid. Spr. adviseerde tot toetreden, te wijl hij prijs stelde op voldoende ruimt dat bankinstellingen hier kunnen me> De heer N. Ouwerkerk adviseerde or in verband met de verdeling van h bouwvolume, de huisvestingscommissie ter advies in te schakelen. M. J. van der Plas vond het voorstel aanvaardbaar, zeide ook niet blind te zijn voor gevaren. Aan kosten zal b.v. veel moeten worden betaald, o.a. voor het omvangrijke ambtelijke apparaat. Maar we terecht denken om de rr gemeente met grote spaarzin. Laat en aandeel van het bouwvolume krijgen. De in te stellen commissie zal met groot overleg moeten worden same gesteld. Ook de heren C. van der Plas, C. v Beelen, L. van der Zwan, dr G. W. Ovi dijking, Jac. van der Plas en wethouder W. C. van Leeuwen namen neg deel de discussie. Wethouder H. P. Bloot zeide blij te zijn iet deze uivoerige gedachtenwisseling want de zaak is de studie waard en alles groeien. Wethouder D. J. Kleen, die zich als tegenstander van het voorstel had laten kennen, verklaarde, na de uitvoe- ige discussies zijn standpunt te moeten wijzigen. Hij was nu voorstander. Nadat de voorzitter nog had medegedeeld, dat de raad over elk te verlenen crediet zal hebben te beslissen, werd het voorstel volledig aanvaard. Er volgde nog een voorstel om een hou- m woning te bouwen op het terrein van het tennispark. Na een brede gedachten- wisseling werd dit teruggenomen voor nadere bestudering. ren J. Schoneveld en A. A. Vooijs. ter wijl in de vacatures J. Koelewijn en -J Houwer werden gekozen de heren J. Heemskerk en G. Freke. Het 20-jarig bestaan zal Maandag 15 Februari feeste lijk herdacht worden. Slagers bijeen In de Roskam hield de slagersvereniging Katwijk en omstreken haar jaarver?: de plaatselijke toestanden onder de si; dering. Een uitvoerige bespreking ovi gers buiten de organisatie volgde. Hei ontwerp vacantieregeling werd aanv De heer W. Caspers nam als secre na 29 jaren, afscheid. In zijn plaats werd gekozen de heer P Helling. De vo< er dankte de heer Caspers voor zijn vele Jongens schaatsten De ijsclub Voorwaarts had gistermid dag op het ondergespoten gedeelte van de Rijn wedstrijden georganiseerd vooi schoolkinderen. Allereerst probeerden jongens van 10 tot 12 jaar, wie wel he' snelste zou zijn. De prijswinnaars waren 1. P Booden, 2. G. J. Spierenburg, 3. P de Lange. Ook voor jongens van 12 tot 15 jaar was er een wedstrijd. Hier waren de prijs winnaars: 1. Henk Bastiaans, 2. Chris van Leeuwen. 3. Dirk Plak. Vijftig jaar getrouwd Het echtpaar C. Zuyderduyn-E. Kralt. Molentuinweg 11, is op 19 Februari vijf tig jaar getrouwd. KATWIJK AAN ZEE Gehoorzaal? Naar wij uit de discussies, gisteravond in de openbare raadszitting gehouden, menen te moeten concluderen, schijnen er bij het gemeentebestuur plannen te bestaan in de buurt van het hotelcentrum aan de Boulevard een gehoorzaal te bouwen. Hoog en laag water Vrijdag 5 Februari: hoog water 4.27 16.37. laag water 11.55 (springvloed). LEIDERDORP K. de Boer veertig jaar bij de Touw Gisteren was het veertig jaar geleden diail de heer K- dis Boer, baas vax Kliuwery en pa'kikerij der afdeling spin nerij van die touwfabrieken ailihier. in het bedrijf te Maassluis in dienst trad- Dat de jubilaris veel weet van de fabricate zal nóemaod in twijfel trekken, bij de oratvoogst door de directie bleek, (tot hij ails geboren Unker het aan vankelijk door hem uitgeoefende beroep harimigïvissar ook nog tonig met i* vergeten. verre jaren herinnerde hij zich vlot vele bijzonderheden, zowel wait de visvangst als het gebruik vairr touwwerk betreft- De directeur, de heer J. van Deventer, bleek eveneens een gedegen kenums op dólt terrein te hebben, zodat De Boer voiop gelegenheid kreeg zijn ervaringen te vertellen. een hartelijke toespraak bood de heer Van Deventer de jubilaris een ge schenk ondier couvert aan, het getuig schrift van Nijverheid en Handel en de daarbij behorende zilveren draagme- Nadait de bedrijfsleider, de heer P. Kuiper, de jubilaris had gelukgewenst, bood de heer J. Stouten namens de jubi- leumfondsen een gemakkelijke stoel Tenslotte sprak de heer A. de Kruiff als vertegenwoordiger van de bazen in d* ondernemingsraad- Toen de ontvangst ten einde was. werd de heer De Boer naar huis gereden om het verdere van de dag in intieme kring door te brengen- De jubilaris was giste ren ook jarig. Visserijgolfjes Trawlers aan de hal In de kou van Woensdagochtend lagen de volgende trawlers aan de IJmuidense markt: de Maria van Hattum met 220 kisten schelvis en piepers. 85 gul. 50 open en 70 dichte wijting, 60 radio, 15 1 en 70 stuks stijve dikkoppen. De Klaas Wijker had 180 schelvis en piepers, 75 gul, 60 zwarte kool, 110 open en 120 dichte wijting; 75 radio, 5 makreel, 20 haring. 25 varia en 140 stijve kabeljauwen; de Sumatra met 10 kisten schelvis, 230 open en 130 dichte wijting. 100 gul en kabel jauw, 130 zwarte koolvis, 300 haring en 20 stuks stijve dikkoppen, en tenslotte de Eli met 140 kisten schelvis, 40 gul, radio, 70 wijting. 40 varia en 570 stuks stijve kabeljauwen. Esbjerger aan de markt Er verscheen deze middenweek ook Deen aan de markt: de E 334 met 1700 stuks ijskabeljauwen en 300 stijve dito. De KW 76 had voorts 35 kisten wó'ting. 180 schol, 20 varia en 50 stuks stijve kabeljauwen, terwijl er drie kotters en drie Noordloggers present waren Flinke kabeljauwkoer» De kabeljauw is, ondanks de stevige voorraad, voor dik geld naar België ge gaan: de regels werden met f 90 tot f 80 betaald en de kisten kwamen aan de 110, mef een onderkaniprijs van f 94. België nam, evenals de kabeljauw ook de grove schelvis af en gaf er f 5254 voor. De haring maakte gisteren van f 19 tot 17 en de makreel deed f 3238. Braad naar binnen De braadschelvis was weer voor de binnenlandse handel, die er f 28 tot f 30 betaalde, en de grote kleine schel- i met f 4240 gehonoreerd, terwijl or klein-middelschelvis f 45 tot f 40 werd betaald. Grote gullen zijn verhan deld voor f 40 en de middelgul voor f 35; torren deden f 2223 en de wijting zweefde tegen de f 18 aan terwijl zwarte koolvis f 57 tot f 67 opbracht. Middelschol duikelde De uivertjes zijn van de hand gegaan )or f 10; de knappe schol is met f 15 betaald en torretjes werden met f 18—20 gehonoreerd. Voor de Engelse markt werd de grove schol gekocht, die voor de enen f 3740 betaalde en voor de zetschol rond de f 50. Middelsohol kelderde plotseling naar Eerst in. nu tegen „l'Humanité" André Marty, de in ongenade gevallen „Franse communist num mer twee" heeft wegens smaad een vervolging ingesteld tegen het communistische party-orgaan ..Humanité", in welks kolommen hij vroeger met zijn scherpe pen de bourgeoisie aanviel. Marty, die een jaar geleden wegens „ontspo ring" de partij werd uitgezet, wü een veroordeling van het blad, om. dat het heeft geweigerd ziln ver weer af te drukken op de beschul diging, dat hij jaren lang een handlanger van de politie is ge- Adjudant beledigd: vier weken gevangenis (Van een onzer verslaggevers) De Krijgsraad te Velde West heeft gistermorgen de 21-jarige soldaat G, P. uit Stoutenburg veroordeeld tot vier we ken met aftrek, omdat hij begin Novem ber in Zuilen een adjudant op straat had beledigd en bespot. P. was reeds enige tijd met groot verlof en derhalve in Het is wel eens goed, hierop de aan dacht te vestigen, omdat uit dit vonnis blijkt, dat ook zij, die hun diensttijd „erop hebben zitten", desniettemin militair justitiabel zijn, al zijn ze reeds in bur ger gekleed. De auditeur-militair had zes weken geëist en de verdediger had clementie bepleit op grond van het Impulsieve van de daad en de animositeit, die er reeds geruime tijd tussen de adjudant en de soldaat bestond. Amerikaanse journalisten uit Guatemala uitgewezen De Amerikaanse journalisten Sydney Gruson en Marshall Banell, resp. corres pondent. van de New York Times en de New York Herald Tribune, zijn uit Ihet communisme neigende Guatemala gewezen wegens „stelselmatige belaste ring en belediging van Guatemala door Gruson". per kist. Tong naar Amerika De tongen hielden zidh goed. Amerika verscheen op de markt voor de grote tong, die f 2.25 tot f 2.30 deed, de grootmiddel kleinmiddeltong ging naar Engeland r f 1.60 tot f 1.65. Frankrijk wist met de lichte tongen wel weg en legde voor de enen f 1.60 tot f 1.65 neer, terwijl de slips f 1.45 opbrachten. Gouden VERLOVINGSRINGEN A. MANDERSLOOT DONKERSTEEG 14. ROSELEUR'S weekreclame RUBANE TABLETTEN. ARNHEMSE MEISJES Banketbakkerij ROSELEUR BREESTRAAT 54, LEIDEN HOTEL CAFÉ RESTAURANT Bruggestraat 2 - Katwijk a. d. Rijn HEROPENING op Vrijdag 5 Februari a.s., 2 uur. Prima consumptie en keuken. Zaal voor ver gaderingen en bruiloften. Beleefd aanbevelend: M. C. RAVENSBERG ADVERTEERT in de Nieuwe I.eidache Courant N.V. PHILIPS' TELECOMMUNICATIE INDUSTRIE HILVERSUM voor radio- en radarmontage. Radio-, radar-, V.E.V. zwakstroom of ge lijkwaardige opleiding vereist. Uitvoerige sollicitaties te richten aan afd. Person eelsza ken. VLEES VLEES VLEES VLEES Zij, die EERSTE KWALITEIT PAARDEN- moeten dit bij ZWETSLOOT VEULENVLEES willen eten de laagste prijs willen betalen, E R A D E S halen. Ik hoef niet op brandstof te, be zuinigen, want ik heb ieder jaar minstens 50 gulden kolengeld van De Gruyter's caesabons. Zonder dat ik er ieta voor doe of ieta voor laat! Die cassabons komen vanzelf! EN BETERE WAAR EN TIEN PROCENT ALLEEN De Gruyter geelt korting op alle artikelen, behalve suiker, zout, soda. Wissel de cassabons in wanneer U wilt. Bewaar ze zolang U wilt. Hoe groter het bedrag wordt, des te meer plezier hebt Cl ervan. Stuur ons slechts deze adver tentie en Uw adres en U ontvangt gratis vele schitte rende radiobouwtekeningen, gratis geül. prijscouranten met alle radio-onderdelen, gratis prospectus en proef lessen van radio-cursussen, gratis Inlichtingen omtrent een agentschap voor r.tdlo- verkoop. 55 Radioschool Maxwell Panningen (bjj Venlo). KOERIERS Personeel gevraagd Net meisje 18 jaar 's morgens 9 tot 's avonds 6 uur. Zaterdagmiddag en Zon dag vrij. Aanmelden: M. van Polanen, Geversstraat 24, Oegstgeest. Ie koop gevraagd Woonark ot woonwagen te koop gevraagd. Aanb. m afmeting en indeling aan Veurse Achterweg 105. Leid- schendam. Te huui gevraagd Dame vraagt in April of Mei 2 kamers met wastafel en eigen keuken. Br. No. 2008 Bur. Blad. Hoge beloning. A.s. echt paar zoekt zit-slaapkamer(s) met gebruik van keuken. Rustige mensen. Br. No. 2009 Bur. Blad. Diversen Schemerlampen m. aparte zijden kap, enkele stuks, van 24.50 voor 11.95. Zijden en af- wasbare huiskamerkappen vanaf 10.90. Strijkijzers met garantie vanaf 9.75. A. de Lange, Hoge Rijndijk 74, Tel. 23425. Wij slijpen schaatsen bivakmutsen A. VERHOOC S Lederhandel Haarl.straat 57—61 t.o. de bioscoop Telef. 20578 en 26229. B.E.S. Petroleumkachels, 1 branden 6 a 7 u. op 1 Ltr. Grote witte emaille waterke tels met hengsel. Spotprijs 1 1.79. Kolenkitten - bedkrui- ken enz. De Lange. Hoge Rijndijk 74, Tel. 23425 en Hoofdstraat 30, Leiderdorp. Cadeaux, u>aar V ral aan hèt Spaar de punten voor die mooie e practuche Van Nelle cadeaux. Er zitten er u<el 25 op een pakt Nu komt het er op aan om alleen de geurigste en krachtigste koffie te kopen! Nu komt de nieuwe verpakking van Van Nelle dubbel van pas! U weet het: twee maal zo lang vers en dus dubbel zo lekker! Als U het pakje opent, ruikt U de branderij met die échte, pittige smaak! t Gouden verlovings-, da mes- en herenringen in de ruimste keuze. Zonder inle vering. Op graveren kan ge wacht worden. Gouden arm banden, hangers, oorknoppen „De Goedkopere Zaak", S v. d. Water en Zn., Haar lemmerstraat 185. Klokken en Horloges op afbetaling. De beste merken, zoals: Junghans, Pontlac. Prisma e.a. Volledige schrif telijke garantie. Schrijft U even aan Postbus 77, Leiden, en wij bezoeken U aan huis. Fralse machine, 220 Volt, pracht handnaaimachine. gasforuizen. gashaarden f 29.50. gasradiators, bank stel moet overtrokken wor den f 75. tafel, stoelen, ra dio's. linnenkasten, haarden. Kachels. Nieuwe Rijn 60. Te genover Watersteeg. Telef. 22150. Verloren. Zaterdagav. j.l. een gouden halsketting met gouden vijfje. Gedachtenis. Voor eerlijke vinder belo ning. J. Verbiest, Van Speyk- straat 41. Japon, rok of wollen vest, zelf geverfd doch verknoeid? Geen hopeloos geval Veran maakt het tegen lage prijs weer keurig in orde! St Jo- rissteeg 14. Nette jongen Leeftijd 15 16 jaar. Volledige vakopleiding gega randeerd. Leidse Accu Cen trale. Levendaal 179, Telef. 24850.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 6