Amerikaanse problemen SPRINGBOK Op 30 April behoeft er de gehele niet te worden gewerkt Koninginnedag en bevrijding worden tegelijk feestelijk gevierd dag n AVONTURIERS 2 DONDERDAG 4 FEBRUARI 1954 'C'EN ONDERWERP dat in kringen van zakenlieden en economen en zeer speciaal van theoretische economen thans de volle, misschien wel een overdreven aandacht heeft, is dat van de vooruitzichten der Amerikaanse economische ontwikkeling. Voor de vrije wereld is het van de grootste betekenis, of haar econo misch centrum, de V.S. in bloei verkeert, dan wel in een economische crisis zal geraken. In de huidige situatie van strijd tussen West en Oost met hun verschillende economische stelsels is de economische situatie in Amerika ook politiek van het allergrootste belang. Wij willen nu aan de vele uitspraken, die thans betreffende de toekom stige ontwikkeling der V.S. met een zekere vrijmoedigheid worden gedaan, geen toevoegen. De tegenstrijdigheid in deze uitspraken is al voldoende om ons daarvan te weerhouden. De ene econoom verwacht een depressie als die van de dertiger jaren, een tweede verwacht een zeer lichte achteruitgang, weer derden zien nog helemaal geen ernstige moeilijkheden ontstaan. Anderen weer tonen aan, dat de depressie reeds is begonnen! TN DIT ARTIKEL willen wij drie punten naar voren brengen, die fun- damenteel zijn voor de economische ontwikkeling in de V.S., zonder daar een uitspraak aan vast te knopen, hoe de feitelijke ontwikkeling zal zyn. Voor dit laatste zijn te veel factoren beslissend dan dat in een paar woorden hier iets definitiefs over te zeggen valt. In de eerste plaats dit. De Amerikaanse economie draagt in hoge mate «en dynamisch karakter. Volgens de nieuwe berekeningsmethode van de Federal Reserve Board, de hoogste Amerikaanse bankinstelling, is de productie sinds 1919 verdrievoudigd. Deze enorme groei heeft zich echter niet in een geleidelijke ontwikkeling voorgedaan. Na perioden van snelle expansie deden zich tijden van teruggang voor; de belangrijkste crisis was wel die van de .dertiger jaren. Men kan zelfs de mening huldigen, dat de snelle groei de oorzaak was van de daarop volgende teruggang, terwijl zonder de periode van snelle groei het uit eindelijk resultaat niet in die mate zou zijn toegenomen. Wellicht kunnen we derhalve de periodes van teruggang het beste zien als periodes van vertraging van de economische groei. "JV"U IS 1953 EEN VAN DE BESTE JAREN GEWEEST van de Ameri- kaanse economie. Productie en consumptie van particulieren en van bedrijven zowel als van de overheid bevonden zich op ongekend hoog niveau, terwijl ook de voorafgaande jaren behoren tot de beste uit de geschiedenis der Verenigde Staten. Het is nu niet aannemelijk, dat deze expansie zich jaar na jaar zou blijven voortzetten; we mogen wel aannemen dat er zich op zeker ogen blik een vertraging in de groei zal voordoen, welke vertraging de indruk zal geven, vergeleken met de vlak daaraan voorafgaande jaren, van een economische teruggang. In landen met een meer stabiele ontwikkeling doen deze verschijn selen zich met een veel mindere hevigheid voor, zodat daar het econo mische leven door een trager tempo wordt gekenmerkt. Een voorbeeld hiervan is Frankrijk, dat zich tijdens de dertiger jaren in een betrekkelijke bloei kon verheugen, toen andere landen te maken hadden met een hevige crisis. FR IS EEN TWEEDE PUNT. Geen democratische regering kan het zich -L' tegenwoordig veroorloven, een economische crisis van ernstige af metingen te laten ontstaan; bestrijding van werkloosheid en economische malaise staan bovenaan als doeleinden der overheidspolitiek. Indien in Engeland onder het huidige Conservatieve bewind zich ern stige werkloosheid ontwikkelde, zou de volgende verkiezing zonder twijfel een klinkende Labour-overwinning worden. Ditzelfde geldt voor de V.S. Nu de Republikeinen na lange jaren weer aan het bewind zijn, zou het voor deze party noodlottig zijn, indien zich een crisis van enige betekenis zou voordoen. Het is dan ook reeds ge bleken, dat de Republikeinse regering bereid is de noodzakelijke maat regelen te nemen, al zouden deze ook indruisen tegen wat vroeger als het beginsel van de Republikeinse partij werd beschouwd: particulier en vry initiatief (free enterprise). "piE DOOR EISENHOWER reeds aangekondigde maatregelen hebben alle de strekking, het uitgavenpeil van particulieren, bedrijven en over heid op peil te houden, zodat er voldoende vraag naar goederen blijft en de ondernemers niet behoeven te vrezen, dat hun producten geen afzet meer zullen vinden. We noemen: belastingverlichting, soepeler credietverlening aan het 'n Genoegen om te aohenken 'n Genot om te drinken 'n moscate geïmporteerd door: OUD Haarlem (Van onze Parlementsredacteur) APRIL zal dit jaar een geheel vrij zowel de bevrijding als de verjaardag van H.M. Koningin Juliana wor den gevierd. Dit betekent niet, dat op de 5e Mei de bevrijding niet meer zal worden herdacht: dan zullen de vlaggen worden uitgestoken, dan zullen de radio-programma's gericht zijn op een terugblik op bezetting, erzet en bevrijding, op de scholen (voorzover de leerlingen niet vrijaf hebben) zal die dag aan dezelfde feiten aandacht worden besteed. Maar de vijfde Mei zal voor het bedrijfsleven geen betaalde vrije dag zijn. Koninginne- Prijzen-interpellatie op 24 Februari (Van onze Parlementsredacteur) ter (comm.) over de prijsverhogingen van de laatste weken op de agenda ge plaatst zal worden tegen Woensdag, 24 Februari a.s. des middags te 1 uur De Kamer verenigde zich voorts, ;n kort debat, waaraan deelnamen de heren Ankersmit (WD), Vondeling (PvdA) en Van Rtjokevorsel (KVP> met de Grondwaterwet Waterleidingbedrijven. Deze wet bepaalt enerzijds, dat het op richten, instandhouden en veranderen openbare waterleidingbedrijven bonden wordt aan een vergunning de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid. terwijl anderzijds de belan- van degenen, aan wier grond water wordt onttrokken, worden beschermd. De Kamer komt pas weer bijeen op 23 Februari a.s. Vragen over defensie van Nieuw-Guinea Onbevredigend debat in de Tweede Kamer steld over advertenties, waarin vrijwilli gers worden opgeroepen om in dienst te treden bij de Kon. Landmacht, ten einde te worden uitgezonden naar Nieuw-Gui nea. Deze advertenties verschenen name lijk twee dagen na de publicatie van het parlementaire rapport over Nieuw-Gui nea, waarin eenstemmig wordt uitgespro ken. dat de verdediging van Nieuw-Gui-, nea uitsluitend aan de Kon. Marine be hoort te worden opgedragen. De heer Tjalma is van mening, dat niet moet worden vooruitgelopen op de behande ling van dit rapport door de Staten- Generaal. Kolentoeslag oorlogs- en rampslachtoffers Minister Van Thiel heeft aan de ge meenten meegedeeld, j(at. hij wegens de uitzonderlijke koude kan goedvinden, dat, over de week van 1 Februari tot en met 6 Februari, aan degenen, die volgens de regeling hulpverlening oorlogsslachtoffers (1940' 1945) een uitkering voor levensonder houd ontvangen, of voor wie kwartier vergoeding als rampslachtoffer wordt ver strekt, een brandstoffenbijslag wordt ver leend tot de hierna genoemde bedragen gezinnen en alleenstaanden, Dit is de conclusie die getrokken moet worden uit het debat, dat de Tweede Kamer gistermiddag gewijd heeft aan de viering van de nationale feestdag. Het is met de bevrijdingsdag helaas min of lijdensgeschiedenis geweest. De minister-president, dr Drees, heeft in zijn aandeel in de beraadslagingen alles nog opgehaald. De eerste maal werd de jdingsdag gevl 1946, de eerste verjaardag van H.M. Ko ningin Wilhelmina in herrezen Neder land. Maar de vijfde Mei werd als eigen lijke bevrijdingsdag bestand. Aanvanke lijk kon. wegens de economische omstan digheden, geen uur arbeid worden gemist. Dit duurde tot 1948, zij het. dat wel vrijaf werd van 's middags 4 Gedurende de jaren 19491952 werd het mogelijk, op de vijfde Mei gedurende de middag vrij af te geven met behoud loon. De regering hééft getracht, hieraan jt te houden, maar van het eerste jaai dat bevrijdingsdag (5 Mei) en Konin ginnedag (30 April) dicht bij elkaar kwa- te liggen, kwamen er van alle kan- bezwaren. Gemeentebesturen, ver enigingen en feestcomité's vonden het moeilijk feestelijkheden zil elkaar te organiseren. Allerlei op rossingen zijn ken. Koninginnedag naar e tum verschuiven strookt ni derlandse opvattingen. Terugkeer Augustus is welhaast uitgesloten, aarige- Prinses Wilhelmina sedert Haar kort achter n andere da- t de Ne- bedrijfsleven, verstrekking van overheidssubsidies, ondersteuning van de' die in eigen huishouding voorzien. landbouw, uitvoering van openbare werken. Het vertrouwen van de ondernemers, dat hun zaken goed zullen blijven gaan is hierbij een essentiële voorwaarde, zodat het van grote betekenis is, dat Eisenhower reeds nu zijn plannen heeft openbaar gemaakt. TN DE DERDE PLAATS is er het speciale karakter van de Amerikaanse •*- samenleving, voor welke vooruitgang, vernieuwing een der vurigst nagevolgde idealen is. Nieuwe vindingen op technisch gebied worden hier snel toegepast. Atoomenergie voor burgerlijk gebruik biedt hierbij wellicht ongekende mogelijkheden. Grote bedragen worden jaarlijks uitgegeven voor tech nisch en wetenschappelijk onderzoek en voor de industriële toepassing van nieuwe vindingen. Het streven naar vermeerdering van productie en productiviteit is een wezenlijk onderdeel van de Amerikaanse volkshuishouding met haar vertrouwen in de zegeningen van materiële vooruitgang. Aanpassings vermogen en aanpassingsbereidheid aan nieuwe ontwikkelingen zijn er groot. ryo MENEN WIJ als volgt te mogen concluderen: Het is niet waar- schijnlijk, dat ieder jaar in de V.S. beter zal zijn dan ieder vooraf gaand jaar. Op periodes van snelle groei zullen ongetwijfeld periodes vól gen, waarin deze groei vertraging ondervindt. Regering en volk der V.S. zullen echter ongetwijfeld alles doen om katastrophale situaties, zoels die zich na 1930 voordeden, te voorkomen. Hierbij komt, dat de huidige situatie in belangrijke punten afwijkt van die van 1930. De wilde beursspeculatie, die toen voorkwam, is nu af wezig, evenals de ingewikkelde structuur van internationale schulden. 1.80 aan alleenstaanden, die niet in éigen hulshouding voorzien (z.g. kost gangers). Spoedig F.M.-zender verzocht Twente luistert naar Duitse radio Wegens de slechte ontvangst van beide Nederlandse omroepzenders luistert men in hèt Oosten van ons land sleeds meer naar de Duitse radio. De Westduitse cul turele overvleugeling schrijdt daardoor met kracht voort. De stichting Radio-omroep Oost heeft nu bij minister Cals aangedrongen op on verwijlde plaatsing van een F.M.-omroep- zender te Hengelo (Ov.). heeft moeten overgaan en het besluit van 1948 te moeten handhaven. Verleden jaar kwam de Stichting vi de Arbeid met het verzoek, de vrije halve dag te verplaatsen van de bevrijdingsdag naar de Koninginnedag. Zij was hiertoe gekomen omdat een onderzoek had getoond, dat in grote delen van het land de viering van de bevrijdingsdag niet tot haar recht komt. In het Zuiden en Oosten viert men veeleer de eigen bevrijdings dag dan de nationale. De regering de over deze aangelegenheid, die i alleen een is van regeling der arbeids verhoudingen, ook te moeten voorleggen aan organisaties, die uit het verzet zijn voortgekomen. Gesproken is met de Na tionale Federatieve Raad van het Voor- Comité Nationale Herdenking en de Ne derlandse Jeugdgemeenschap. Behalve de Federatieve Raad hebben allen zich enigd met de gedachte: vrij geven op 30 April. Na al deze adviezen is de regering er toe overgegaan, vorig jaar de halve Koninginnedag betaald verlof te doen geven, temeer daar zij vreesde, dat de viering van de bevrijdingsdag toch verlopen. De werkgevers hebben zich thans be- Na zoveel overweging, aldus mi nister Drees, kan de regering be zwaarlijk meer overstag gaan. Wan neer echter bij de bevolking de wens leeft, tóch de bevrijdingsdag niet al leen te herdenken maar ook feestelijk te vieren, kan daarvoor een snipper dag worden gebruikt. Dan kan blij ken, of de vrees voor het verlopen de viering inderdaad ten on rechte heeft geheerst. Voor en legen De standpunten, die in de Kamer wer den gehuldigd, waren, kort samengevat, de volgende: De K.V.P., bij monde van de heer Koet- in, achtte twee nationale feestdagen, de bevrijdingsdag en de Koninginnedag alleszins verantwoord, maar uit practische gingen. Omdat het moeilijk is, twee vrije dagen te geven, wilde tij zich neerleggen, dat de bevrijding ook op Ko ninginnedag wordt gevierd, mits het twee ledige doel van de viering duidelijk tol uiting komt en slechts voor zolang be vrijdingsdag en Koninginnedag zo dicht op elkaar vallen. De heer Beernink, sprekende nai de C.H.U., voelde feitelijk wel voor dagen, maar was van oordeel, dat als Koninginnedag behoorlijk viert, daarbij tevens de bevrijding kan vieren. De heer Scheps (P.v.d.A.) hield eer uitvoerig pleidooi voor de viering van d< bevrijdingsdag op de 5e Mei, onderstreep te het verschil in karakter tussen be- Koninginnedag, drong aar 'op ongerepte handhaving van de bevrij- dingdsag als dag met betaald verlof. Maar aangezien het hier gaat om een delicate aangelegenheid, wilde hij geen motie dienen, die verschil van opvatting in deze bij uitstek nationale aangelegenheid accentueren. De heer Bruins Slot (A.R.) koos uit volle overtuiging voor de Koninginnedag, die geheel vrij zou moeten zijn. De vrij heidsstrijd van Nederland is in Oranje belichaamd. Scheiden van Koninginnedag en bevrijdingsdag betekent een uiteen halen van wat eigenlijk één is. Oranji en fervent voorstander van de hand having van de 5e Mei. Maar hij had eer bijzonder lelijk argument, dat minister Drees met verontwaardiging van de hand ees: de regering wil liever de de 5e Mei irgeten, omdat zij een bondgenootschap et West-Duitsland wil aangaan. Anders dan de heer Scheps, die on nationaal karakter van de bevrijdingsdag geen motie wilde indienen, temeer waa: rist, dat die toch zou worden ver worpen, diende de heer Gortzak er wé n. Hierin zou de Kamer moeten uit spreken, dat de 5e Mei als nationale feest en herdenking van onze bevrijding gevierd en behouden moet blijven, in de regering verzocht werd, zelf het voorbeeld te geven en op de onder- mers enz. het beroep te doen, op die l na 's middags 1 uur betaald verlof verlenen. Deze motie werd verworpen met 59 tegen 6 stemmen. Alleen de com munsten stemden vóór. Prof. Gerbrandy kwam afzonder lijk verklaren, dat de heer Bruins Slot niet namens al zijn politieke vrienden had gesproken, aangezien hij (prof, Gerbrandy) ditmaal niet tot die politieke vrienden behoorde. In deze zaak behoorde hij tot zijn politieke vrienden ad hoe, nl. de heren Weiter en Scheps. Hetgeen de heer Scheps aanleiding gaf te zeggen, dat hij zich over deze politieke vriendschap verheugde: daar kon misschien nog wel iets uit groeien. troonsafstand buiten het publieke lev< is gebleven en niet graag die dag weer tot een nationale feestdag wordt gemaakt. Samentrekking In 1949 kwam de gedachte aan samen- trekking van bevrijdingsdag en Koningin- V"] "g „j nedag. Er is ook nog aan gedacht de 5e Mei te maken tot de dag der herdenking van de gevallenen, gelijk van de 4e Mei geschiedt. Dit denkbeeld is losgelaten, omdat het toch niet gaat op de eigenlijke bevrijdingsdag de vlag halfstok te laten hangen. Adviezen werden gevraagd aan de 11 grootste ge meenten. Zeven van deze (n.l. Amster dam, Rotterdam. Arnhem, Groningen, En schede, Tilburg en Nijmegen) voelden voor samentrekking, waarbij Amsterdam de voorkeur gal aau 5 Mei. De reg.rlog 0ranje gemeend, hiertoe nog niet te'. h.t ,oa. geschiedenis doorkook (Advertentie) Achtergronden Wèg die afvalstoffen die Uw ingewanden verstoppen! j Zacht en toch snel TTTT itoffen rstoppen! werken De stemming over de motie-Gortzak as uiteraard niet zuiver zij werd worpen, omdat zij van communistische zijde kwam. Uit de debatten is duidelijk gebleken, dat een zeer sterke stroming geporteerd is voor een meer aandacht besteden aan de viering (ter onderschei ding van herdenking) van de bevrijdings dag op 5 Mei. Nu kunnen wij het van harte eens zijn met de uitspraak van mi nister Drees, dat niemand, na de geschie denis van 19401945, toen het verzet tegen de overweldiger werd aangewakkerd door Koningin Wilhelmina (terecht de Moeder vap het Verzet genoemd), in wier voet sporen Koningin Juliana is voortgegaan, de opvatting kan zijn toegedaan, dat men' op Koninginnedag niet kan feestvieren met een dubbele doelstelling: bevrijding en verjaardag. Maar wanneer wij de gis teren gehouden debatten beschouwen, dan komt het ons voor dat zij weinig be vredigend zijn. Op de achtergrond lag toch de waardering voor beide dagen daar weer achter een verschil in waar dering voor bevrijding en koningshuis. De socialisten en de communisten stelden kennelijk de bevrijding hoger dan het Oranjehuis. De K.V.P. stelde beide onge- op één lijn, terwijl met name de heer Bruins Slot (A.R.) en eigènlijk ook de heer Beernink (C.H.) de herdenking de bevrijding ondergeschikt zagen de viering van de verjaardag van de Koningin. Nu zijn wij van oordeel, dat dr Bruins Slot in zijn beschouwing te vér ging. Op zijn standpunt ,eou de 5e Mei ook niet gevierd behoeven te worden als een af zonderlijke dag, wanneer de Koninginne dag bijvoorbeeld in Juli of Augustus viel. menen daarentegen, dat de viering de bevrijdingsdag inhoudt het her denken van een bepaald historisch feit, .1. het herkrijgen van onze geestelijke n nationale vrijheid op 5 Mei 1945. Ko ninginnedag is voor ons de herdenking, een historisch feit, maar van de leiding Gods in de gehele geschie denis van Nederland, ook die van vroeger waarbij het Huis van Oranje, ge personifieerd in onze Landsvorstin, niet het symbool is van onze bevrijding, maar het ontstaan van een vrij en onaf hankelijk Nederland. In deze redenering is inderdaad de Koninginnedag van „ho ger orde" dan de bevrijdingsdag en uit dien hoofde hebben wij geen bezwaar tegen het juist op die dag vrijaf geven. Wel atzonderlijk Maar dat wil helemaal niet zeggen, dat wij de bevrijdingsdag dan maar in de Koninginnedag zouden willen doen op gaan. Integendeel, wij menen, dat er alle reden is, ook die dag afzonderlijk te vieren. Koninginnedag kan een algg- meen feest zijn. Op de bevrijdingsdag zou de aandacht veel meer gericht moeten worden op het verlevendigen van het be sef van wat burgerschap betekent, wat democratie eigenlijk is en wat de fun dering van gezag en vrijheid behoort te zijn. Hier ligt veel minder een taak voor feestcomité's dan voor plaatselijke over heid, politieke partijen e.d. Wij hebben oog voor het feit, dat het moeilijk is kort achter elkaar twee. be taalde vrije dagen te geven. Iedere dag die wel moet worden betaald, maar waar op niet wordt gewerkt, kost het bedrijfs leven millioenen guldens. Maar wij vra- af, of een tweede vrije dag wer kelijk door het bedrijfsleven moet worden betaald. Het behoeft heus niet altijd van één kant te komen. Ook de werknemers mogen ten behoeve van een waarlijk na tionale herdenkingsdag wel een offer brengen. Dit gebeurt, wanneer wij we ten niet of zulks mogelijk is, doch zeggen dit slechts bij wijze van suggestie de 5e Mei^zou worden gemaakt tot een ver plichte snipperdag. Van het ert van School en Kerk in de jongste oorlog, vooraangestaan in de vrijheidsstrijd. Wij hebben geen dod< symbolen, maar Oranje is een levend symbool, zodat het Nederlandse volk het Nederlandse verzet geen betere dag als nationale feestdag en bevrijdingsdag kan hebben dan Koninginnedag. De heer Welter (K.N.P.) drong aan oj handhaving van de bevrijdinsgdag en di combinatie van deze dag met de bevrij dingsdag achtte hij niet te verdedigen. Hij vond het Memaal niet erg, als de strenge winter Voorbij is, eens een paar dagen feest te vjeren. Kerstmis en Nieuw jaar vallen ook in één week. Hij hoopte, dat de regering nog eens nader overleg met de fractievoorzitters zou willen plegen. Ook de heer Ritmeester (V.V.D.) be pleitte handhaving van de bevrijdingsdag als feestdag: de vijfde Mei mag niet ver wateren. De regering moet nader met werkgevers en werknemers overleggen. De heer Gortzak (comm.) ten slotte was Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Huizen (N.H.), (4e pred.pl.) C. A. Korevaar te Rotterdam; te Oldebroek, (toez. 2e pred.pl.) J. Verwe- lius te Bodegraven. Geref. Kerken (art. 31) Beroepen: te Albany (Austr.) K. Deddens te Hoek (Z.-Vl.). Ds L. W. Erdman 50 jaar predikant Ds L. W. Erdman, sedert 1 Mei 1943 emeritus predikant van de Hervormde gemeente te IJmuiden, viert Zondag zijn gouden ambtsjubileum. In 1878 is ds Erd man in Den Haag geboren. Na in Lei den gestudeerd te hebben werd hij in 1904 beroepen in Spijkenisse, vertrok in 1908 naar Den Briel en in 1917 naar IJmuiden. Na zijn emeritaat was ds Erd man werkzaam als hulpprediker in Lochem en Haarlem, waarna hij zich metterwoon in Den Haag vestigde. Het vormingscentrum der Ned. Herv. Kerk Den Alerdinck te H e i n o (Ov,) be staat dezer dagen 5 jaar. Het lied der aethergolv^n VRIJDAG 5 FEBRUARI 9.00 Gymnastiek 9.10 Gra lubbelkwartet 11.00 Radiofeullleton 11.20 V d kleuters 11.35 Orgel en zang AVRO: 12.00 Promenade orkest 12.30 Land- en tuinbouw meded 12.33 Sport en prognose 12.48 Gram 100 Nieuws 1.13 Meded 1.20 Amus muziek 2.00 Kookpraatje 2.20 Instr kwintet 2.55 Voordr met muziek 3.15 Pianoduo 3.30 Musette-orkest VARA: 4.00 Gram 4.30 Muz caus 5.10 V d jeugd 5.40 7.10 Gemengd koe >ek progr V d kl 7.30 ..Mens DAROSAL TABLETTEN pijnen. DAROS AL helpt ook UI Neem het nog heden In huls. BUISJES A SO TABLETTEN voor f *.45. Films over de ramp en het herstel vertoond Tijdens een bijeenkomst van 650 leden van de Dienst Zuiderzeewerken, welke gisteren in Scheveningin is gehouden, heeft minister Algera zijn waardering uitgesproken voor he: werk van „Thuisfront" in de strijd legen het water. Ir A. Mans, directeur-generaal Rijkswaterstaat, bracht de minister dank voor aiens lottuitmgen. Daarna weru voo: het eerst het filmje „Tegen tijd en getij' vertoond, gevolgd door iwee andere rol prenten o\er de ramp en het herstel. De bijeenkomst werd bijgewoond door D. W. G. Spitzen, secrdaris-generaal Rijkswaterstaat, en ir. J. J. van de Wall, directeur-generaal van de Dienst Zuider zeewerken. Rentmeester van het kroondomein onderscheiden H.M. de Koningin heeft benoemd tot commandeur in de huisorde van Oranje de heer H. R. Tutein Noltheniua, rent meester van het kroondomein. 47. ,,Ik heb God iedere dag gebeden, dat ik je vin den mocht. En toen ik dacht dat alles verloren was. vond ik je. God zal ons verder helpen." Dat ontroerde Adolf. Zulke woorden had hij in jaren niet gehoord. Erf zyn ouders verlangden naar hem? Hoe kon dat? O, als hij nog eens thuis kon komen, als alles nog eens goed mocht worden! Was hij op jouw schip?" ..Neen, nooit gezien." Een ogenblik dacht hy na. Dietrich, de slimme, sterke Dietrich moest hem helpen. Samen zouden ze allicht een weg ter ontkoming vinden. ..Ik moet nog even weg." Hij riep een bejaarde christendienaar en droeg hem op niemand binnen te laten, ook niet iemand van de beste en bekendste vrienden, maar de deur te sluiten en de blanke vrouw te voorzien van voedsel en drank. Toen stak hij zijn laatste geld bij zich en ijlde weg. Hij moest zich haasten, anders kwam hij zeker te laat. Misschien was Dietrich al verkocht misschien ook wilde de lasthebber van de Sultan hem kopen en kon hij die niet ontstemmen, door de prijs van een slaaf omhoog te jagen. Ondanks de hitte liep hij veel sneller dan de waardigheid van een Admiraal van de Zee gedoogde. Hij kwam nog juist oo tijd. Dietrich werd op de verhoging geplaatst. Twee kerels grepen hem aan en trokken de kleren van zijn bovenlijf. Nu viel het Adolf pas op, hoe vermagerd Dietrich was. Hij zag zware botten en grove ribben, maar weinig vlees. Het viel de omstanders niet mee, maar er werd zwak geboden. Adolf kocht zijn voormalige kameraad voor een matig prijsje. „Kom mee, Dietrich", zei Adolf, wat vriende lijker Dietrich keek onrustig en volgde zijn nieuwe heer met gebogen hoofd en slepende tred als een geranseld honiie Wat kon hij verwachten, nu hij zich bevond in de macht van een vroegere vriend die hij bedrogen had en die nu het beroep van rover en slavenhouder uitoefende? Wat had hij met hem voor en met het meisje, dat hij ge kocht had? Dietrich huiverde als hij dacht aan duistere holen en striemende zweepslagen en aan wie weet welke andere ervaringen, die hem te wachten stonden. Zwijgend liepen ze voort tot ze aan Adolfs huis kwamen, binnen gingen en de deur achter hen gesloten werd. ,,Ik vraag vergeving," stamelde Dietrich, „het was slecht van me," .•Ik wil het je vergeven, als je me helpt." „Dat wil ik graag." UIT HET LAND VAN PRINS BERNHARD door K. JONKHEID „Daar zullen we straks over praten, je moet nu naar de slaven Daar krijg je eten en over een uur zal ik je laten roepen Laat vooral niet blijken, dat je me kent, dat zou noodlottig kunrfen .worden De Christenslaven van Adolf waren meest Span jaarden, dus het kostte Dietrich weinig moeite, zich te houden alsof hy niets begreep. Toen Dietrich binnen geroepen werd, zat Gre- tel in hetzelfde vertrek. ..Je bent nu in slavernij", begon Adolf zake lijk, „maar je kunt vrij komen als je de taak volbrengt die ik je opleg.' „Wat is dat? Zeg het me, ik zal het volbren gen." is in groot gevaar. Ze moet hier vandaan, terug naar huis, naar Lippe, naar de boerderij waar mijn ouders wonen Jij moet haar daarheen brengen, veilig en wel. Kan ik jou dat toever trouwen? Zul je ons niet bedriegen?" „Ik zweer, dat ik mijn leven niet te duur zal achten, om die opdracht goed uit te voeren." „Dat doe ik niet, Adolf", zei Gretel kort en beslist. „Ik ga niet weg, als jij niet meegaat. Blijf jij hier, dan blijf ik ook tot we samen weg kunnen. Jij moet ook mee." „Dat is onmogelijk, ik zou niet weten hoe." Ze zwegen alle drie en peinsden. Toen zei Dietrich: „Misschien is het toch wel mogelijk." „Hoe dan?" „Als we op zee kunnen komen, bij voorbeeld op een galei. Ik weet, waar een oorlogsschip komt te liggen om te loeren op galeien." «,Hoe lang' blijft dat schip daar?" „Het komt er volgende week en blijft daar voor onbepaalde tijd. Het vaart alleen uit, als een galei in de buurt komt die vernield moet worden." „Daar moet ik over denken",' zei Adolf, „dat is zeer gevaarlijk. In elk geval moeten we zwij gen, vooral zwijgen, de geringste verdenking'kan ons aller dood zijn." Adolf ging informeren bij de lastgevers, neer de galei zou uitvaren. Hij verzocht zelf te mogen meevaren als onderkapitein. Dit werd goed gevonden en waarschijnlijk zou de oude Hollander kapitein zijn. Zou hij het wagen, verraad te plegen? zou fataal worden voor de soldaten, die dan in handen van vijanden zouden vallen. Fataal ook voor de Hollander, die ongetwijfeld voor de rechter en aan de galg zou komen. En zou hij zelf wel de dans ontspringen? Voor hem dreigde gevaar van beide kanten. Als het plan mislukte of uitlekte! De Algerijnen behandelden hun sla ven niet slecht, mits ze hard werkten en zich goed gedroegen, maar wanneer iemand een po ging tot ontvluchten waagde, was de straf wreed En het lot van een verrader zou nog erger zijn! conflicten", hoorspel m toelichting 7.50 Ber. 8.00 Nieuws 8.05 Boekbespreking 8.15 Studen tenliederen 8.30 Benelux 8.40 ..De vrouwen emancipatie", caus VARAj 9.00 V d jeugd 10.15 Dan caus 10.45 11.1512.00 Omroep Hilversum II 298 15 Gyi :k 10.00 c VPRO: -ijding Vt NCRV: 7.00 Niei Orge .s 8.15 Gl Iram 9.00 V 9.35 Gram en sopraan 11.30 Gi 8.30 ..Tot Uw dienst leken 9.30 V d huis .30 Morgendienst 11.00 *2.10 Zang „Met oog i 'oordracht 12.30 Land- - ens 12.59 Klok- ipole Ork< door" 2.30 Om roep orkest 3.16 Voordracht 3.35 Mozart vleugel cn viool 4.00 Wenken voor de tulr 4.15 Fluit, clavecimbel en viola da gambi 4.40 Gram 5.15 Surinaamse volksmuziek 5.4! „Fryslan Boppe?", caus 6.00 Gram 6.15 Mu ziekcorps 6.40 Gram 6.45 Muz voor blazer; 7.00 Nieuws 7.10 Regerinesuitz: ..Verklarlni en toelichtii 8.20 „Zar i „Langs weg BBBBB 10.45 Avondoverdenking 11.00 Nieu' 8.00 Radii n". opera 10.25 schoonheid' 12.00 Gi Engeland BBC 330 m: 12.00 V d schol 1.00 Gram 1.25 Gevar muziek 1.55 Weert 2.00 Nieuws 2.10 Filmprogramma 3.00 V Hoorspel 4.30 Schots orkest 5.45 6.55 Weerber Voordracht 6.00 V d kindei 7.15 Sport 7.30 Lichte progr 8.45 Klankbeeld 9.15 Caus progr 10.00 Nieuws 10.15 Caus progr 11.15 Rgcltal 11. 7.00 Nl« 8.00 Gevs 9.30 Gevi 10.45 Ge\ overzicht 12.00—12.03 Engeland BBC Dale's Dagboek" 12.15 Lichte muziek 'l2.45 Voordracht 1,00 Parlements overzicht 1.15 Mijnwerkersorkest 1.45 Concert 2.45 V d kin- 4.00 Dat Dale'; Verzoe Sport 8.30 Gevi 9.15 Discussie 0.00 Gevar muziek 11.00 :t ,yaus 11.20 D; 1M0 Lichte muziek 12.56— i 11.55 1 324 m: 11.45 Zang 2.00 Omroep orkest 12.30 Weerber - 1.00 Nieuws 1.15 Orgelconci jeugd 3.30 Grr 12.34 Gl 2.00 Schooln 4.05 Concert 6.00 Vlaamse Nieuws 7.40 Gram '..50 Cl met muziek 10.00 Nieuws 10.1 Universiteit 10.30 Gram 10.55—11.00 Nieui Brussel 484 m: 12.00 Gevar muziek 1.00 3.00 V .00 Nieuw: 6_30_V d soldaten 8.05 Hoorspel *-*Radii 120. 2.00 muziek 5.00 Nieu muziek 5.55 Grai i 4.05 Lichte 5.15 Grai U5 en 7.25 Gram nieuws o.uO Variété progr 10.00 Nieuws Jazzmuziek 10.45 Gram 10.55 Nieuws. Engeland BBC uitz voor Nederland: —10.30 nm Nieuws: Hoe de weekbladen het zien; Nieuwe films; Op 224 m. TELEVISIE-PROGRAMMA 15 Televizier; 8.35 „M. 8.55 lukkige huichelaa Ds R. P. van der Kooij: Zending onder Toradja's groeit ondanks druk (Van een onzer verslaggevers) „Ondanks de moeilijkheden groeit het Christendom onder het volk van de To radja's met verheugende snelheid. Zoals bij dc kinderen Israels het geloof in moei lijke jaren toenam, groeit ook in Sadan- Toradjaland de kerk sneller dan ooit te- aldus vertelde ds A. P. van der Kooij ons gisteren aan boord van de Wil lem Ruys, waarmee hij na een verblijf in jaar uit Indonesië teerugkeerde. Deze predikant is werkzaam op het Zendingsterrein van de Geref. Bond in de Ned. Herv. Kerk op Zuid-Celebes, ln welk gebied ongeveer 600.000 Toradja's wonen. Ds Van der Kooij heeft zich in Rante Pao speciaal bezig gehouden met de vor ming van inheemse predikanten. Aan de opleidingsschool zijn 12 studenten, die nu tijdens het verlof van hun docent, prac- tisch werken in de uitgestrekte Toradja- landen. De Toradjakerk die sinds 1947 zelfstandig is, telt omstreeks 150.000 zielen. Er zijn ongeveer 150 Christelijke scholen, terwijl de invloed van de Zending steeds toeneemt. Het ziekenhuis, waaraan tot korte tijd dr J. J. J. Goslinga was verbonden, heeft een aanzienlijke uitbrei ding ondergaan, waardoor het aantal bed den steeg tot 150. Ds Van der Kooij is voor een klein jaar aar Nederland gekomen en zal ver delijk in de laatste maanden van dit jaar naar zijn standplaats terugkeren. Binnen kort zal ds Balke uit Baarn, naar he Zendingsterrein van de Geref. Bond vpo enige jaren vertrekken. Ds P. Taekema overleden De enige predikant, die het vijf ge meenten tellende kerkgenootschap de Zevende-dags Baptisten rijk is, ds P. Taekema is op 73-jarige leeftijd in Haar lem overleden. Ds Taekema studeerde aan de V.U. te Amsterdam en stond sinds 1937 in Haar- wkundig'. inger J Mam R'df P de Boer ■otechni E D J Arnhem. H G van der Ben IJsselmonde S Bertrums Arnhem, P F Binkhorst Hai P W Brouwers Leeuwarden. T J J Bruggen Delfzijl, C L van Dam Frankei Luijperi R'dam. D Nederlof Leiden. Vught. J G Rietveld Schiedai ma Hengelo O., J H M Scholten Tubbergi C van Schooneveld R'dam, A J J M Ver- swyveren Halsteren F J Wassink Schled: Ingenieurs ex electro-technisch ingenieur Alvlng Amsterdam, S L Anema Bussum, C Bakker A'dam, M H T J Bergsma Leidei A Bijl R'dam, H Brelmcr Hilversum, Z Doetjes Hilversum, P Dubbeldam Waspik, t lof. Haarlem, F N A Kei I. T J van Kessel Deventer. J G T Veil, A Maat R'dam. L_ M Mui Paymans Fluitei C Groothof! I 1 Hoogeveen. E J H H< !gen. K Hoef ik Almelo, K Kem- J Kaashoek. per Bloemendaal. J A Kost< J Kretftenberg Varsseveld. S Kukler S T J Lu ij ben Leiden. F LiefUnck Bloemendaal. J E Meelhu; P Neidig R'dam, E del Prado A'ds Schilt A'dam. S W J Serlé Valthe Dl M Warringa Oosterhout. L P M Wensing, Leeuwen (cum la-ude); Doet :hr F v Ralj. Artscx le' ged de wierstra-Müller, E A Munncke. Amster- ORhoff. Heemste graaf. Amsterdan Bevorderd tot Middelburg;' cn M C ie en de heren J W Ley- i: H F G v Balen. Bussum. arts: dc dames J C Hon- Terborg; H Staalstra. Am. Landsmeer; A Baas. Ara- i de heren B Honhoff. Tcrborg;

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2