Fantaserende imitator (met 6 stemmen) ruïneerde deurwaarder Slachtoffer kon bijna niet geloven, dat alles voorgelogen was DAM PO Toch is het zo Westen verwerpt Molotofs vredes-dictaat Talrijke gemeenten hebben te weinig gas 5 WOENSDAG 3 FEBRUARI 1954 In zes jaar tijd 60 mille verloren PRESIDENT en rechters, officier van Justitie en raadsman hebben gis teren in Amsterdam bij een proces tegen een fotograaf die erkende een Amsterdamse deurwaarder in een tijdsbestek van zes jaar voor totaal minstens f 60.000 (volgens de deurwaarder zelf f 75.000) te hebben opge licht hun verbazing niet onder stoelen of banken kunnen steken over de goedgelovigheid van de gedupeerde, die zelfs ter zitting nog nauwelijks kon aannemen, dat de hem voorgespiegelde luchtkastelen uitsluitend in de fantasie van de oplichter bestonden! Ook de officier van Justitie die gens „deze laaghartige oplichting Jen nadele van een oud man" de maximum straf van 3 jaar eiste, sprak er zijn ver bazing over uit, „dat deze deurwaardc die jarenlang bij strafprocessen in di zaal is geweest en dus om zo te zeggen op de eerste rij heeft gezeten'bij het schouwen van de menselijke tekort komingen" nimmer gezien heeft, dat hij bedrogen werd. Terecht stond de 39-jarige Amster damse fotograaf J. J. V., een ex-confe rencier en humorist, die dank zij zijn gave mensen te kunnen imiteren er stem te kunnen verdraaien. 6 jaar lang met zijn gezin vrijwel geheel geleefd heeft van de verdiensten, die hij kreeg door zijn slachtoffer, de thans vol komen geruïneerde 70-jarige, bij de Amsterdamse rechtbank juist eervol ont slagen deurwaarder F. W. E., oj lichten. „Voorschotten" Hij vertelde de oude man, dat er in Echteld (Betuwe) boedels zouden vrij komen en dat hij die kon afwikkelen. Hij sprak over het notariskantoor Kok en Van Ommeren, maar van al die ver halen en namen was geen woord waar. De deurwaarder ging er daarna toe over verdachte met de regelmaat van een klok voorschotten uit te keren: nu eens voor reis- en verblijfkosten van verdachte in het Zuiden van het land, waar hij voor de deurwaarder zoge naamd besprekingen ging voeren, dan weer voor administratiekosten. Zes jaar lang ging dat zo door. Verdachte ving in totaal minstens 60 mille, volgens de deurwaarder zelfs 75 mille. „Ik werd geregeld door de notaris uit Echteld opgebeld", vertelde hij ter ting, alsof hij het nog geloofde. Vei- KOU. GRIEP, zware hoofd- en borstverkoud heid, diep vastzittend slijm.snuift en wrijft U weg met WfELLICHT HERINNERT U zich nog "de uitgeslapen Mr Johnson, die vlak bij de Amerikaans-Mexicaanse grens woonde en bij devalutie van de Amerikaanse dollar in Mexico tot 90 cent, (en van de Mexicaanse dollar in de Verenigde Staten tot eenzelfde be drag), zich met een Mexicaanse dollar naar Mexico begaf, daar een biertje van 10 cent dronk en zich een Ameri kaanse dollar liet terugbetalen. Ver volgens ging hij met die Amerikaanse dollar weer naar de Verenigde Staten, dronk daar eveneens bier en liet zich als wisselgeld weer een Mexicaanse dollar geven, waarna het spelletje zich herhaalde tot de limiet van 's mans drinkvermogen was bereikt, of over schreden. We hebben Mr Johnson achtergela ten in de toestand, waarin hij noodza kelijkerwijs moest komen te verkeren, en hebben ons hoofd gepijnigd met de vraag wie zijn verteringen eigenlijk bekostigde. Immers, het bier werd steeds betaald met volwaardige munt, dus de herbergiers zijn niets te kort gekomen. Maar wie betaalde dan toch letterlijk en figuurlijk het gelag? Doordat in beide gevallen sprake ls van dollars, hebben we de neiging spoedig in de war te raken en te ver onderstellen dat de overtredingen van de deviezenmaatregelen door Mr John son tot in het oneindige kunnen wor den voortgezet. Dat zou die drinkebroer wel willen! Dit spelletje duurt net zo lang, tot alle Mexicaanse dollars uit de Verenigde Staten naar Mexico zijn uit gevoerd, of alle Amerikaanse dollars uit Mexico weer naar Amerika zijn te ruggevloeid. Nu wordt het probleem ineens veel duidelijker, want wanneer we veron derstellen, dat Amerika 1000 Mexi caanse dollars bezat, dan hadden deze dus in de V.S. een waarde van 900 Amerikaanse dollars. Maar dit geld is door de deviezenovertredingen in Mexico voor 1000 volwaardige dollars (aan bier) uitgegeven. Met andere woorden: Mexico heeft bier geëxpor teerd ter waarde van 1000 dollars en daarvoor 900 dollars terug ontvangen. De ontbrekende 100 dollars vormen een tekort op de Mexicaanse handels balans en moet dus door het land als verlies worden gedragen. En omgekeerd, hebben natuurlijk ook de V.S. voor 1000 dollars bier ge ëxporteerd, waarvoor 900 dollars wer- ten ontvangen, zodat ook dit land een verlies van 100 dollars te dragen heeft. De Amerikaanse en Mexicaanse ge meenschap draaien dus gezamenlijk op voor de vrolijke avond die Mr John son zich heeft veroorloofd. Zullen we na dit intermezzo terug keren tot de klassieke wereld-wonde ren, waarvan thans de vuurtoren te Alexandrië aan de beurt komt. Daarover morgen. (Nadruk verboden.) dachte zei echter, dat hij zelf zich de notaris had uitgegeven ca van huis uit de deurwaarder had opgeheld met een verdraaide stem. „De notaris bevestigde mij dan, dat hij met verdachtp had gesproken", ging de deurwaarder onverstoorbaar „en door de gesprekken met hem dacnt ik, dat alles in orde was. Trouwens, zijn nog veel meer mensen in het spe>l geweest. Het ging niet alleen om boedel in Echteld, doch er waren ook nog boedels in Brabant, België, Frank rijk en Zwitserland. Ik ben in de afge lopen 6 jaar door minstens 6 mensen regelmatig opgebeld. Ik ken hun stem men op mijn duimpje. Het is onmoge lijk, dat alleen de verdachte mij heett opgebeld. Hij moet handlangers hebben President, mr H. J. Hutschler: „Hebt nooit zelf eens die mensen opgebold? Hebben zij u alleen maar opgebeld?" Deurwaarder: „Nee, zij belden mij op. Ik heb inderdaad nooit zelf opgebeld. Zes stemmen •Ik hadl geen hamddamigers", zei ver dachte- ,.Ik zelf gebruikte zes verschil lende stemmen" President„Ook dóe van de stotteraar?" Verdachte: „Inderdaad". ..Toen hij eenmaal flinke voorschotten dat zijn geld was uitgeput) geld ging le- bij een veilinghouder, die argwaan kreeg, kwam de zaak uit- De deurwaarder wilde echter nog niet in oplichtniug geloven. Hij werd met de verdachte plus twee rechercheurs in taxi gezet. Met dóe taxi reed het gezelschap naar het Zuiden- ,,We zuilen Echteld dóe inboedels eens gaan be kijken en de zaak controleren", was het devies van de recherche. Men reed tot dichtbij Tiet en naderde Echiteld. Toen saig verdachte, dat de zaak voor hein ■as afgelopen. ..Stop maar", zei hij plotseling tot tel* rechercheurs. „Het ls allemaal gelogen We kunnen ons de moeite van verder rijden besparen. Er zijn geen boedels". Maar op dat moment riep de deur waarder uit: ,.Het is er wèl, laten we doorrijden". De officier was van mening, dot de deurwaarder zich niet wenste nee leggen bij de verpletterende mededeling van verdachte. ,.Ton 'hij eenmaal flinke voorschotten had gegeven, kon hij' er niiet meer ophouden, denk iik". zo vervolgde de offi cier. ,.Hij heeft iedere twijfel uit zijn be wustzijn weggedrongen en wenste niet meer te zien. diat er iets scheef zat, toen hij eenmaail zoveel duizenden guldens ïn dóe zaak had geïnvesteerd. Hij leefde onder een psychische dwang om er Eisenhower bevestigt eerste H-ontploffing President Eisenhower heeft gisteren het Congres medegedeeld, dat de Ver enigde Staten „de eerste volledige water stofontploffing in de geschiedenis" in 1952 op Eniwetok in de Stille Oceaan tot stand hebben gebracht. Dit is de officiële bevestiging, dat de geheime ontploffing op Eniwetok, die een eiland vernietigd zou hebben, belangrijke proefneming was, die aa „grootscheepse" vervaardiging van waterstofbom vooraf ging. De komende zomer zal een serie r e proeven worden genomen, zo is of ficieel bekendgemaakt. Brits vorstenpaar in Australië Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh zyn vandaag met het konin klijke jacht „Gothic" in Sydney aange komen. Het vorstenpaar zal twee maan- in Australië blijven en er een rond maken. Kabinet-Van Houtte gered Het kwam de vorige week in de Bel gische Tweede Kamer tot een incident, toen het wetsontwerp, houdende het ver lenen van staatspensioen aan zelfstandige arbeiders en kleine middenstanders, werd verworpen, omdat het in de com missies zodanig was gewijzigd, dat het meer als regerings-ontwerp kon gel- De socialist Spaak eiste toen het aftreden van de regering. Gistermiddag heeft de Belgische Twee de Kamer een motie van vertrouwen in het homogeen R.K. kabinetVan Houtte aangenomen met alle 107 (R.K.) stemmen vóór en 13 onthoudingen. De oppositie verliet nog vóór de stemming onder het geroep van „Afstand, afstand!" de zaal. voort te gaan en hertaalde verdachte het geld. dat hij zei nodig t>e hébben- HIJ moet gedacht hebben: Ik moet er mee door gaan. amdiens ben ik al dat geld kwijl Als de ogen hem open gingen zou hij in de afgrond kijken, waarin zijn 70 miiliie waren verdwenen". Geen argwaan President tot deurwaarder: ..Hebt u nooit amgwaan gekregen? Het komt toch weimdig voor, dat men zo lang op de afwikkeling vam boedels moet wachten 1 Deurwaarder: ,.lk heb wel eens tegen notaris Van Ommeren enige ongerust heid uitgesproken, omdat het zo lang duurde, maar dan werd ik de volgende dag opgebeld door verdachte of een van zijn handlangers en dan verweten ze mij mijn haast op hoge toon- Toen ik één keer zei, dat ik tegen de notaris nóets van dien aard gezegd had. ant woordde de man aan de andere kanrt van de lijn mij: ..Dart is wed waar. luis ter maar. dan kunt u het zelf horen", En dan hoorde de deurwaarder tot zijn verbazing het hele gesprek, dat hij daags tevoren met de man had gevoerd, die zich voor notaris Van Ommeren uit gaf. inclusief zijn eigen stem en pre cies zijn eigen woorden opgenomen op een wire recorder. De rechtbank zal op 16 Februari uit spraak doen T«Ti* Alvorèns de „Ijsberen" haar bad kunnen nemen moet er eerst een flink gat in het ijs worden gehakt. Ook dat doen ze zelf. En ze stellen dan vast, dat het water 2 graden Celsius is. Maak een eind aan „dwaas geklets" Russen vergisten zich ook, toen zij in 1939 Hitier vredelievend noemden Maak een eind aan het dwaze geklets en stem toe in een snel uitschrijven verkiezingen in geheel Duitsland, opdat er een regering kome. die voor het gehele Duitse volk kan spreken. Aldus zo Amerikaanse minister van Buit. Zaken. Foster Dulles, gistermiddag te Berlijn tot zijn Russische collega Molotof. In scherpe bewoordingen viel hy de Russen aan en hij wees, tezamen met Eden en Bidault, het door Molotof voorgestelde vredes verdrag vierkant van de hand. De kloof schijnt onoverbrugbaar te zijn en het pessimisme voert weer de boventoon. Moeten geheime besprekingen, zonder veel publiciteit, de hoop redden, dat er uit de conferentie van de Grote Vier toch nog iets goeds zal voortvloeien? Dulles pareerde de door Molotof ge uite beschuldigingen met de opmerking, dat de Rus daar wat voorzichtig mee moest zijn. Hij had zich vaker vergist, bijvoorbeeld toen hij in 1939 Engeland Frankrijk als aggressors bestempelde Hitier vredelievend noemde en de oorlog tegen Duitsland als zinloos en misdadig betitelde. Molotofs plan beoogt 'n neutraal Duits land met een eigen legermacht en een verbod, een verbond te sluiten met welke nabuur dan ook. Dulles wees op de con sequenties: dan zal Duitsland zó krachtig worden, dat het geheel West-Europa be dreigt. Het grootste gevaar voor de vrede in de wereld ligt in het feit. dat in be paalde gevallen een enorme militaire macht tot de aanval kan overgaan door het besluit van één enkele natie, ja soms zelfs door het besluit van één enkele Moskou wil de vrije naties een systeem opdringen, dat haar hoge levens standaard zou neerhalen. „Daar komt niets van in, mijnheer Molotof. Wij zul len zowel veiligheid als welvaart hebben". Dulles hekelde fel de Oostduitse verkie zingen van 1948, die blijkbaar als voor beeld voor verkiezingen in geheel Duits land zouden moeten dienen. Sedert die verkiezingen is duidelijk gebleken, dat de Oostduitse bevolking nu niet bepaald ge charmeerd is van haar regering er zijn nadien bijna een millioen Oostduitsers ïar het Westen gevlucht Bidault was even scherp ln zijn afwij zing van Molotofs vredesverdrag als Dulles. De Russische pogingen, Frankrijk de EDG te doen opgeven, wimpelde hij af met er op te wijzen, dat dit land hier over zelf wel zal beslissén. Het opleggen van een vredesverdrag aan Duitsland naar het recept-Molotof riekt te veel Versailles. Heroprichting van een Duits nationaal leger achtte Bidault een tere bedreiging van de vrede dan iets anders. Eden constateerde, dat de Grote Vier niets waren opgeschoten. Hij herinnerde aan Alice in Wonderland, die gezegd heeft, dat hoe meer wij bewegen, hoa wij op dezelfde plaats blijven. Zo is de situatie in Berlijn. Wie dit alles leest moet wel verrast zijn door een bericht van A.P., als zou Molotof tijdens een diner tot Eden gezegd hebben dat hij per slot van rekening de Europese Defensie Gemeenschap de minst ver pelijke vorm van Duitse herbewapening vond. Wanneer de Russische minister di ook eens in het openbaar zegt is het mis schien mogelijk de impasse te Berlijn te doorbreken. De impasse, welke hierop neerkomt: het Westen wil een vrij, de mocratisch opgebouwd, herenigd Duits land: Rusland wil een neutraal, gebon den Duitsland naar Sovjet-model. correspondent van het A.N.P. seinde vanmiddag: In feite zouden er al wonde en moeten gebeuren, wil er nog een basis •oor overeenstemming in zicht komen. Vriend van Beria wil onthullingen doen Rastoworof, tweede secretaris van d Sowjetrussische diplomatieke missie i: Tokio over wie de laatste dagen wilde geruchten de ronde deden, heeft zich gemeld bij de Amerikaanse geheime dienst Ln de Japanse hoofdstad. Rasto worof verklaarde, dat hij bereid is tot het verstrekken van inlichtingen over 'n uitgebreide Russische spionnagegroep. n het Verre Oosten opereer!. Aldus meldden Amerikaanse radio-zenders do afgelopen nacht. Uit dezelfde bron vernamen wy, dat Rastoworof niet naar de Sowjet-Unie terug wil, omdat hij arrestatie vreest. Hij heeft n.l. steeds i-n nauw contact ge staan met de terechtgestelde Beria, wie hij een vriend was. Vingervlugge handlanger Hier te lande lopen 12 dames rond, die er het grootste plezier in hebben ook in deze barre winter iedere dag een duik te nemen in de overdekte Zaan dam-se zweminrichting in de Voor-Zaan. Deze dames vor men een club, die de toepasse lijke naam „De Ijsberen" draagt. De oudste telt 67 lentes. „We kunnen best nog een paar leden gebruiken" merkte zij onlangs op. Onze lezeressen kunnen dus solliciteren maar niet allemaal tegelijk na tuurlijk. Felle loodsbrand in de Amsterdamse haven Villa te Aarle-Rixtel in vlammen opgegaan Een felle, met grote wolken vliegvuur gepaard gaande brand heeft gisteravond een circa 20 x 40 meter grote houten loods aan de Danziger Bocht in de Amsterdam se houthaven in een uur tijd in as gelegd. De harde Oostenwind joeg het gevaarlijke vliegvuur tientallen meters in de richting van de stad. Zó krachtig was de wind, dat het water uit de in tegengestelde richting spuitende slangen hoog boven de loods uiteen stoof zonder de vlammen te berei ken. Gelukkig stond de loods geheel vrij, zodat de brandweer met zeven stralen en een waterkanon van alle zliden de vuur haard kon insluiten. In de loods waren gevestigd het kantoor van de houtimporthandel J. G. Hayje en de werkplaats met schaftlokaal van de afdeling houthaven van de gemeentelijke havens en handelsinrichtingen. In de werkplaats lagen enkele cylinders met zuurstof en acetyleengas, die tijdens de brand een kleine ontploffing veroorzaak- De villa van de heer D. H. van Schul pen bij Aarle-Rixtel (N.-Br.) is gistermid dag geheel uitgebrand. Het strodak had vermoedelijk vlam gevat door vonken uit de schouw. De schade loopt in de tien duizenden. In Silvolde (Gld.) is een café-restaurant annex woonhuis en tabaksgrosslerderij in vlammen opgegaan. Het hele pand van de heer H. W. J. te Dorsthorst ln het centrum van het dorp brandde af. De in boedel kon gedeeltelijk worden gered. De schade wordt op 200.000 geschat. Zweedse boter naar Rusland Zweden en Rusland hebben een han delsovereenkomst getekend, waarbij Zwe- o.m. 500 Oton aan Rusland zal leve- aan die Sowjet-Unie. Er wordt gewaarschuwd voor mogelijk ge vaar bij drukveimindering en afsluiten Engeland maakt studie van haringvisserij Onderzoek wilgen verricht door het Britse Ministerie van 'Landbouw en Visserij hebben aangetoond dart het mogelijk haringen te vangen in commercieel v< antwoorde hoeveelheden met schepen van 27 merter lenigt». Zij hebben ook, ten dele. andere problemen m verband met het n met sleepnetten opgelost Deze po gingen waren nodig, omdat de harimg- trawl-vósserij in het afgelopen jaar steeds groter belang is geworden Duitsland. Nederland en Franikrij-k. Om de Britse vissers, die poogden hun werk in het Zuiden uiit te breiden heil pen, heeft het Ministerie ln 1953 het onderzoek imgsvaartuig Ernest Holt gerust met een Nederlands sleepnet- Later werden die ze onderzoekingen met klei- vaartuigen herhaald- Kikvoreman- nen hebben onder water filmopnamen gemaakt van eert sleepnet in actie e gevolg van deze experimenten heeft het ministerie bevestigd, dat het mogelijk is behoorlijke hoeveelheden harii^ te v, gen met kleinere vaartuigen. Censuur op hontnieuws Rode divisie nadert Loeang Prabang De stad zal tot elke prijs worden verdedigd Met een tempo van tien km per dag rukt de 308ste keurdivisie van de Viet- minh door het dichte oerwoud Noord-Laos op in de rich'ing va residentie Loeang Prabang. In een 30 km lange kolonne. man achter man, trekt de divis.e als een grote siang voorwaarts. Koelies dragen de voorraden, waardoor het Franse luchtwapen vrijwel nutteloos wordt. Op het ogenblik zyn twee krachtige legers van de Vietminh op de grens van' Zuid-Laos en Cambodja bezig, de ver binding Saigon (Vietnam)-Laos af te snijden. En door geheel Laos, Cambodji en Vietnam worden door kleinere com munistische legers aanvallen gedaan op Franse versterkingen. Al deze aanvallen hebben ten doel. de Franse kracht te verdelen en de belangrijke aanval op Loeang Prabang met succes uit te voeren. „Wij hebben opdracht, Loeang Prabang tot elke prys te verdedigen", zo ver klaarde de commandant van de Frans- Laotische troepen, die Loeang Prabang bezetten. Onafgebroken wordt aar versterking van de stad gewerkt. Met ingang van heden is weer censuur ingesteld op alle nieuwsberichten van het front Twaalf ..v-lieigende verhuiswagens" va» de Amerikaanse hicMvaartmij. Civil Aix Transport zullen binnenkort in Indo- China vluchten gaan uitvoeren voor de "ranse troepen, zo verneemt Ass- Press Hoog-Koms. Op 20 Maart zal de algemene verga dering van Formosa een president kiezen Generalissimus Tsjiaog Kai Sjek is ver zekerd van een nieuwe ambtsperiode van zes jaar als president Verschillende gemeentebesturen onder dat van Amsterdam hebben de bevolking gewaarschuwd voor de lage druk op het gas, die thans voorkomt. Deze kan tot gevolg hebben, dat gastoestellen ongemerkt doven, waardoor later, wan neer de druk toeneemt, het gas in de hui zen stroomt. Laagbrandende toestellen of gashaarden moeten dus niet zonder toe zicht blijven. De gemeentebesturen v gen ook uiterste zuinigheid met gas het verbruik tengevolge van de kou z< toegenomen, dat ernstige moeilijkheden dreigen, aldus de Vlkskrt. De Limburgse gasmaatschappij weegt, zoals ln een deel van Noord-Hol land reeds ls geschied, gasloze uren in te stellen, wanneer de spaarzaamheid niet in acht wordt genomen. In Braban dat evenals Limburg op het gas van de Staatsmijnen is aangew is de situatie minder somber, al kreeg ook daar de bevolking de mededeling, dat de gasdruk zal verminderen, wanneet verbruik niet wordt beperkt. Hengelo kan de afname niet bijhouden, in Apeldoorn zijn sommige straten geheel van gasver lichting verstoken; Nijmegen (ook klant van de Mijnen) drong aan op uiterste zui nigheid. in Noord-Holland zijn de gemoederen Gezondheidstoestand Paus wordt slechter De bezorgdheid over de zwakkeT wor dende Paus Pius XII, de vredespaus wordt steeds groter. Een Britse specialist, die wijlen Ko ning George VI van Engeland behandeld heeft, zou volgens niet-officiële berich ten ontboden zijn om te assisteren bij de behandeling van de 77 jaar oude geeste lijke leider vaa de 400.000 000 Katholieken op de wereld. Gevreesd wordt, dat Plus XII. de 261ste Paus in de geschiedenis van de R.K. kerk, langzaam verzwakt door een voortdurend hikken ten gevolge van een nervcuse maagaandoening en ccn vloeibaar dieet. Krankzinnige schoot op zijn vader Thans ontslagen van rechts vervolging De Groninger loodgieter W. H. die na 'n woordenwisseling 'n aantal schoten op zijn vader loste, welke gelukkig bijna alle hun doel misten, is door het Leeuwarder gerechtshof ontslagen van rechtsvervol ging. De Groninger rechtbank veroordeel de hem indertijd tot een gevangenisstraf van 2 jaar. Nadat het gerechtshof t< Leeuwarden zich omtrent de geestestoe stand van de verdachte had laten voor lichten, ontsloeg het hof de jongeman thans van alle rechtsvervolging lastte het diens plaatsing ln een krank zinnigengesticht voor de maximum duur van een jaar, waarna ter beschikkingstel ling van de regering zal volgen Worden de meubelen dit jaar duurder? In vakkringen wordt verwacht dat de prijzen van de Nederlandse meubelen dit jaar zullen stijgen. Niet alleen door de vijf procent loonsverhoging, doch ook door de inkrimping van het loonverschil tussen de hoogste en de laagste gemeente klassen en de extra verhoging van de jeugdlonen en van de lonen der geschool. den. De voorzitter van de Centrale Bond van Meubelfabrikanten, de heer B. van Baren, deelde dit gisteren mede tijdens een pers excursie, in verband met de beurs voor meubelen en woningtextiel, welke Maan dag a.s. ln de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs geopend wordt. Autobandendiefstal bij Vredestein berecht De Almelose rechtbank heeft gisteren uitspraken gedaan In de zaak van de auto bandendiefstallen bij de N.V. Vredestein te Enschede. De 41-jarige magazijnmees ter C. L. van der V., een van de hoofd daders. die bovendien nog emballage ter waarde van 8.000 had verduisterd, werd overeenkomstig de eis veroordeeld tot 15 maanden. Een jaar kreeg de 29-jarlge A. van der H., ook een van de hoofddaders, tegen wie 15 maanden was geëist. Vier andere verdachten van de diefstal en een aantal helers kregen straffen, variërend 9 maanden tot 14 dagen, ie verdachten, die van heling waren beschuldigd, werden vrijgesproken. in het geheim zijn Britse atoomge leerden bezi« met de bouw van drie klei ne atoom-reactors, zo meldrt Reuter. De reactors zouden bestemd zijn voor ache- eóf* voor vliegtuigen. danig in beroering. De directeur van de Alkmaarse gasfabriek ên de wethouder van bedrijven hebben tal van protesten in ontvangst moeten nemen sinds vorige week Donderdagmiddag om twee uur de kranen zonder enige waarschuwing wer den dichtgedraaid. 7n Boedapest: Gebruik van gas is ten strengste verboden Wegens moeilijkheden met de leverin gen van steenkool aan de gasfabriek van Boedapest, is het de bewoners van de Hongaarse hoofdstad ten strengste ver boden gas te gebruiken voor huishou delijke doeleinden. De radio riep giste- den een bekendmaking om. waarin werd gezegd, dat er in de huizen volstrekt geen gas mocht worden gebruikt. Hoe lang dat zou duren, werd er niet bij gezegd. Scholen in Brabant wegens koude gesloten De R.K. school te Haren (gemeente Megen, N.Br.) is gesloten, omdat de ge wenste temperatuur niet kon worden bereikt. Men haalde slechts 4 tot 5 gra den Celsius en in één lokaal zelfs maar 0 graden. Ook de scholen in Oss, die gas- verwarming hebben, zijn van gisteren af gesloten. Nederlandse dekens voor Parijse clochards eHt Nederlandse Rode Kruis heeft met de KLM 250 dekens naar Parijs gezon den bestemd voor de clochards (bede laars) in de Franse hoofdstad, die door gaans in de openlucht slapen, maar thana geen voldoende dekking hebben tegen de felle koude. Een Parijse pastoor had een oproep gedaan om deze daklozon te helpen. Ontsla de Nederlanders uit Indonesische vakbond De vakvereniging van werknemers bij het Ministerie van Verbindingen heeft er de regering op aangedrongen, dat alle Nederlandse adviseurs, administratieve krachten en deskundigen, dne m dieiwt de overheid zijn, ontslagen zullen worden- Dit o-a- naar aanleiding van het ..Com plot-Schmidt". Directeur Simpanghotel vervolgd voor prijsopdrijving Naar van officiële zijde aan P-I- Aneta te Soerabaja is medegedeeld, za-1 de do- [on het Simpanghotel. de heer Johan, dóe. zoals men weert. 29 Januari werd gearresteerd, vervolgd worden we gens overtreding van de prijsbeheerxi ng6- •rdonnantie. Evacuatie rond Merapi wordt voortgezet Zeetien van de 27 slachtoffers van d uitbarsting van de Merapi. die 18 Jar- door de gloed wolken zijn gedood, zijn thans -geborgen cn ter plaatse begraven. Iniöussen la medegedeeld, dat in totaal tot op heden 25.00 personen uit de ge vaarlijke zóne rondom dJe Merapr zij-n geëvacueerd. Volgens een mededeling van de gouverneur van Mldrien-Java. de heer Boediono. zullen nog 200.000 anderen geë vacueerd moeten worden- Staking K.P.M. verlengd Het bestuur van de va-kbond van het personeel van de KPM. heeft aan P I. Aneta medegedeeld, dat de staking, die oorspronkelijk tot en met vandaag zou duren, verlengd wordt tot Zondag- Van de zijde van het ministerie van arbeid vernam P I Aneta. dart de cen trale oommissie ter beslechting van ar beidsgeschillen voorlopig geen stappen zal nemen inzake deze staking. De com missie wacht eerst de verdere ontwikke ling af- Negen millioen gespaard bij R.P.S. BIJ de Rijkspostepearbank is ln Januari J.I- f89 rmldioen gespaard tegen vorig jaar f8,6 min- Ingelogd is f39 min en opgevraagd f30.1 min.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5