Hebben arbeiders een hekel aan de textiel? C.F.A. afd. Leiden „DE MELKWEG KENT GEEN WEGENWACHT" NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 3 FEBRUARI 1954 Het spook ran de crisis drukt arbeidsvreugde ter neer BELANGRIJK ONDERZOEK IN TWENTE ONDER LEIDING VAN PROF. VAN HEEK (Van een medewerker) Eindelijk is er dan iets meer bekend geworden over de enquête onder de Twentse bevolking inzake de afkeer of de waardering, die men heeft van of voor de arbeid in de textielfabrieken. Enkele maanden lang heeft een ploeg enquêteurs in betrekkelijke stilte gewerkt in Hengelo, Rijssen, En schede, Nijverdal en Oldenzaal. Verscheidene jongemannen en enkele dames, meest studenten in de sociologie, brachten 's avonds een bezoek aan arbeidersgezinnen, gewapend met een potlood en een notitieboekje, en begonnen een vraaggesprek om ijverig de mening van de heer des huizes te noteren. In de regel werd deze mening grif gegeven. Geen won der ook, want hier wordt zeer duidelijk naar de mening van de werk nemer gevraagd. Men wil weten, hoe hij tegenover de arbeid in de textiel industrie staat. In de villa Val Sugana op de Lonnëker- berg, het vacantie-oord voor arbeiders» gezinnen van de N.V. Scholten uit En schede. gaf prof. dr F. van Heek voor een groep Leidse en Amsterdamse stu denten en een aantal vertegenwoordigers van de vakorganisaties een uiteenzetting van de eerste nog voorlopige resultaten van deze groots opgezette enquête. Dal dit nog slechts voorlopige conclusies zijn, behoeft niet te verwonderen. De op dracht, die prof. Van Heek een half jaar geleden van de Stichting Textielvak ontving, luidde: Kan het Sociologisch Instituut te Leiden een onderzoek in. stellen naar de oorzaken van de z.g. tex- tiel-aversie in Twente en naar de moge lijkheden om dit verschijnsel tegen te gaan? Dat wil zeggen: Ga toch eens na of de Twentse arbeiders een hekel hebben de arbeid in de textielfabrieken en daar tegen te doen is. Prof. Van Heek was voor dit onderzoek de aangewezen man. Hij heeft zich reeds 20 jaar met sociologisch onderzoek in Twente bezig gehouden en hield in 1941 een enquête onder textielarbeiders, waarbij kwam vast te staan, dat slechts 11% der ge vraagde personen het textielvak hadden gekozen, omdat het werk aantrok. Deze geringe arbeidsvreugde in de textiel vormde een realistisch uitgangspunt voor deze nieuwe enquête, die moet vasts'el- Icn hoe de stand van zaken op dit ogen blik is Verkenningswerk Maar bij een zo belangrijke enquèi het niet voldoende een goed uitgangs punt te hebben; men kan verder niet werken op zijn intuitie alleen, dient het terrein grondig te verkennen om te weten, welke vragen men moet stellen en welke nevenverschijnselen het onderzoek betrokken moeten w Dit verkenningswerk heeft nu plaats gehad. Men heeft in de eerste plaats tweehonderd werknemers uit de metaal industrie, die vroeger in de textiel had den gewerkt, naar de redenen gevraagd voor het verlaten van de textielindustrie. Met grote openhartigheid hebben deze mensen zich over hun motieven uitge sproken en daarbij kwamen allerlei so ciale problemen aan de dag, die voor hel verdere onderzoek van het grootste ge wicht zijn. Niet steeds was men naar de me taalindustrie overgegaan, omdat men geen zin had in het textielvak. Bij vele personen bestond nog altijd een grote liefde voor het oude beroep, waar men met genoegen naar terug zou keren. Natuurlijk waren er ook, die onder geen beding weer in de spinnerij of de weverij zouden terug keren en die in de metaalindustrie hun levensbestemming hadden ge vonden. Velen waren in de metaal industrie beland, nadat zij lange tijd als textielarbeider werkloos hadden rondgelopen; er waren ook persoon lijke grieven: willekeur by ontslag tijdens de crisis. Een voormalige wever vertelde, dat hij bij een metaalindustrie was gaan werken omdat de weg van zijn huis naar d'e textielfabriek zo slecht was Conclusie Na het bijkomstige vara het werkelijk belangrijke te hebben gescheiden, komt prof. dr Van Heek nu tot de volgende, nog altijd voorlopige conclusie: Er is geen sprake van dat er een al gemene tegenzin tegen de textielindustrie zou bestaan. Zeker, er bestaat bij een deel der arbeiders een geringe waarde ring voor het textielvak, maar vermoe delijk kan dat worden verholpen door passende maatregelen. De voorkeur, die velen hebben voor-de metaalindukrie, is meestal niet een gevolg van loonver- schillen. Van grote betekenis voor de matige arbeidsvreugde in de textielindu strie is de bittere ervaring, die vele tex tielarbeiders in het verleden hebben op gedaan; de herinnering aan de crisisja ren met him werkloosheid kleurt nog al tijd de verwachtingen, die men heeft t.a.v. de toekomst. Er zijn er, die een her haling van de crisisellende in de aller naaste toekomst verwachten. Ongetwijfeld heeft men hier te ma ken met wat men sociaal-psychologisch de maatschappelijke leeftijd noemt, d.w.z. dat in de mens die indrukken blijven na werken, die men in zijn jonge jaren, dus in de voor indrukken gevoeligste periode, heeft ondergaan. Bij het voortgaande onderzoek heeft prof. Van Heek dan ook welbewust als eerste probleem naar voren geschoven: welke factoren zijn het die in de perio den 1918/1929. 1929/1938 en 1945 tot heden de arbeidsvreugde gunstig of nadelig hebben beinvloeó? Bij de duizend bezoe ken onder textielarbeiders in Oldenzaal en Enschede, die thans door de tien Am sterdamse en Leidse studenten worden afgelegd, is dan ook een scheiding naar leeftijd gemaakt. Verwacht kan worden dat aldus factoren naar voren kunnen komen, die in een bepaalde periode voor de arbeidsvreugde in een bepaalde be drijfstak beslissend zijn. In hoeverre is het beeld, dat de Twent se arbeider van zijn werk heeft in over eenstemming met de werkelijkheid?, zo luidt de tweede probleemstelling van prof. Van Heek: hierover ontstond onder de aanwezigen, o.i, ten onrechte enige discussie. De vraag is niet, in hoever de arbeider het mis heeft, maar in hoever zijn eventueel door onaangename erva ringen gekleurde levenskijk door de fei ten is achterhaald. Voor een deel der beiders is er stellig sprake van tegenzin tegen het textielvak; dit is een psychische realiteit. Vandaar de derde probleemstelling: Welke gevolgen heeft deze min of meer gefixeerde instelling van de betreffende textielarbeiders op de bereidheid der Twentse bevolking om in de locale tex tielindustrie te werken? Het schijnt ral- zo te zijn, dat er steeds minder echte Twentenaren in de Twentse textielin dustrie werken; er is een zekere door stroming, een opschuiving uit de land bouw, via de textiel en naar het confec tiebedrijf of de metaalindustrie: de vraag is in welke mate dit het geval is e hoever dit in één generatie gebeurt dan wel in opeenvolgende geslachten. Trekt de oorspronkelijke bevolking van deze oude textielplaatsen z.oh meer en terug of is de teruggang slechts verhou dingsgewijze, d.w.z. een gevolg va toevloed van arbeidskrachten van elders? De vierde probleemstelling luidt: ke maatregelen kunnen op grond va resultaten van het onderzoek worden ge nomen, opdat de arbeidsvreugde zowel als de arbeidsproductiviteit zo groot gelijk wordt? Op dit punt is prof. Van Heek optimistisch. Hij is voornement rapport te publiceren mét als conclusie een stel richtlijnen om de tegenzin, voor zover deze bestaat, op te heffen of zelfs in het tegendeel te doen verkeren Kluifje voor vakbonden Zullen de industriëlen deze richtlijnen niet naast zich neerleggen?, vroeg een der aanwezigen; is er enige zekerheid, dat de Stichting Textielvak in staat zal zijn deze richtlijnen door te voeren? Machtsmiddelen heeft de Stichting Textielvak niet, verklaarde dr Van Schelven, maar juist deze machteloos heid is onze sterkte. Heeft de Stichting Textielvak bij de crisis van 1952 niet kunnen voorkomen dat tot massaal ont slag werd overgegaan? Is de afschaffing van de zwarte lijst niet een bewijs, dat de Stichting nuttig werk kan doen? Een vertegenwoordiger van een vak- Advert Donderdag 4 Februari draait In het CASINO THEATER om 7 en 9.15 uur de ontspanningsfilm Stewart en Mariene 1 eien hier de hoofdrolle Voor ELKE leeftijd longste opgravingen op de markt van Athene Lezing van dr H. Brunsling Dr H. Brunsting te Leiden hield gister avond in het Rijksmuseum van Oud heden een lezing over de jongste opgra vingen op de Markt te Athene. Sedert 1931 is de Amerikaanse School te Athene bezig met een grote opgraving het hart van Athene, waar tot die tijd een dichte, enigszins verwaarloosde woonwijk lag. Het betreft hier de Agora, het Marktplein van het oude, klassieke Athene, het centrum van de politieke bedrijvigheid, van de rechtspraak, en p in tweede instantie van de handel. Het de Markt, waar Socrates ieder met zijn lastige vragen aanklampte, waar Dioge- met zijn lantaarn naar mensen zocht, r ook de Apostel Paulus met de filosofen redetwistte. Door de opgraving (die hectare groot is) is men van de geschiedenis de plaats veel te weten gekomen. Reeds v. Chr. blijkt er bewoning geweest te zijn. Rijke graven uit de Myceense tijd (ca 1300) liggen naast sporen van bewo ning uit dezelfde tijd. Het plein ontstaat dan, met het voortschrijden van de Atheense Democratie, omstreeks 600 v. Chr. Er worden Regeringsgebouwen en heiligdommen gesticht. Bij de inval van de Perzen in 480 v. Chr. wordt alles ver woest, en het duurt tot omstreeks 400, alles herbouwd is. Hellenistische vorsten en Romeinse groten wedijveren de volgende eeuwen om de Agora zo toi mogelijk te versieren met zuilen gangen en publieke gebouwen. Een con certgebouw en academische gehoorzalen komen tot stand. Het eind van dit alles brengen de Heruli, een Germaanse volksstam, die op drift geraakt was, in het jaar 267 na Chr Alles wordt verbrand en verwoest, en uit s voor herhaling komt men er toe, kleine kern van de stad met een e muur te omgeven, opgetrokken van het afbraakmateriaal van de verwoeste stadsdelen. Veel onderdelen van de ge bouwen vond men daarin terug. Na on geveer 400 waagt men zich weer buiten de veste en ontstaat op het terrein van de vroegere Markt een groot gebouwen complex, waarin men de universiteit van Athene herkend heeft, een laatste bol werk van het heidendom, die pas 527 door keizer Justinianus gesloten werd. Talrijke lichtbeelden illustreerden het gesprokene. organisatie sprak de mening uit, dat vak bonden zich wel meester zouden maken van de richtlijnen en er naar zouden streven ze verwe/ïnlijkt te krijgen. Maar prof. Van Heek goot olie op de golven. Een wetenschappelijke conclusie is een met argumenten beredeneerde conclusie Zulk een idee vindt zijn in ieder geval en zeker in Twente, de textielindustrie in handen is slechts enkele gezinnen. Het zal niet plotseling komen, maar dan hier, dan daar zal iets van de richtlijnen worden verwezenlijkt, haast zonder dat n merkt, wanneer het is gebeurd. Waar gaat het tenslotte om? Prof. Van Heek heeft daaromtrent een werkhypo these opgesteld, d.w.z. een opsomming van de factoren, die wellicht van invloed zijn op arbeidsvreugde en arbeidsoralust in de verschillende tihans bestudeerde perioden In de eerste plaats het tempo, dat in de crisisjaren na 1930 zo sterk is opgevoerd, dat er voor de arbeidsvreugde fatale ge volgen door ontstonden, zich uitend vorm van nerveuze storingen en zelfs van praedispositie voor tuberculose. Ook thans zijn er nog klachten De eentonigheid is een andere belang rijke factor. Gebrek aan afwisseling leidt volgens Kuylaars tot de zg. gees telijke drainage: het plezier in het werk gaat tengevolge van de eentonigheid en de sleur van de arbeid verloren. Ook dit moet worden onderzocht, evenals de vloed van slechte grondstoffen, mi lijkheden met de tarieven, het ploegen- stelsel en het boetestelsel Van belang zijn de menselijke ver houdingen in het bedrijf: vele arbei ders roemden de gemoedelijke toon in de Duitse textielfabrieken, waar voor de oorlog vele Twentenaren werkten, anderen beklagen zich over willekeur bij het verlenen van ont slag; ook beklaagt men zich over ge ringe belangstelling van de directie voor de arbeider. Van veel betekenis is de voorlichting over het bedrijf. Bestaanszekerheid De angst voor eventuele werkloosheid in de toekomst beneemt vele Twentse textielarbeiders de lust in hun werk, al dus prof. Van Heek; indien bij de arbei ders het vertrouwen ontstaait. dat de di rectie slechts in uiterste noodtzaak tot massaal ontslag overgaat, dan zal dit de arbeidsvreugde zeer gunstig beinvloedi Behalve een reeks van andere facto ren zal tenslotte ook het aanzien, dat het textielvak geniet, voorwerp gezet onderzoek worden. Een groot ge deelte der ondervraagde personen ver. telde spontaan, dat jonge metaal-arhei- ders vroeger gemakkelijker een meisje konden krijgen dan een lextielman: de metaalbewerkers waren als huwelijks partner meer in trek. In dit opzicht be sprak prof. Van Heek de houding van vele personen, die invloed hebben op de beroepskeuze van het jonge geslacht. Daar bestaat nog te veel de gedachte, dat de textielindustrie niet naar vakken nis of bekwaamheid vraagt. Het verbe terde textielvakonderwijs zal in dit op zicht veel goeds kunnen doen. Nagegaan il worden hoe bij deze mensen de aardering voor het textielvak thans is. Tenslotte gaf spr. een overzicht van de onderzoekingen, die op grond' van de zo juist belichte werkhypothese zullen worden verricht. Er zal een onderzoek worden verricht naar de historische ach tergronden en een vergelijkende studie n de arbeidsvoorwaarden in Twente elders zal worden gemaakt. De sociale waardering voor het textielvak zal wor den nagegaan, het oordeel van personeel- ohefs en textielbazen zal worden inge- het verband tussen arbeids vreugde en arbeidsproductiviteit zal wor den onderzocht, een objectief beeld van de werkelijke toestanden in de textiel industrie zal worden geschetst, ook de opleiding zal daarbij in studie worden genomen, evenals het personeelsbeleid tenslotte zal met behulp beidsbureaux worden nagegaan, hoeveel mensen naar de textielindustrie gaan, hoevelen weer uit de industrie gaan en aar zij dan belanden. Het onderzoek kan nog wel een paar ar duren, aldus prof. Van Heek. Of wij met onze opzet zullen slagen, kan uiteraard thans nog niet gezegd worden; ik kan u alleen dit zeggen, dat ik een behoorlijke eindiging van deze opdracht beschouw als één van mijn levenstaken, aldus de hoogleraar. Daar maakt ze dan haar eerste slagen. Nou ja: slagen Voorlopig is het al lastig genoeg om op de been te blijven. Vandaar ook de stoel, het beproefde middel, dat onze grootouders al gebruikten. Moeder heeft die stoel voor haar meegenomen, ze heeft ook haar eigen hoofd doek vast om de kin geknoopt, en de schaatsen ondergebonden. Straks volgen opgewonden verhalen aan vader, die de zo erg gladde en wankele ijzers heeft gekocht en betaald. Foto N. van der Horst Drs F. Tieleman sprak voor Internationale Rechtsorde Malenkol c.s. manoeuvreren nog handiger dan Stalin Drs F. Tieleman sprak gisteravond in het Gulden Vlies voor de afdeling Leiden-Oegstgeest van de vereniging voor Internationale Rechtsorde over het onderwerp „Rusland na Stalin als achtergrond van de conferentie te Berlijn". Spr., die uitdrukkelijk verklaarde slechts een persoonlijke visie te willen geven, achtte het ondoenlijk het onderwerp uitgebreid te be handelen. aldus besloot drs Tieleman zijn rede, zo dat hopelijk de Russen gedwongen wor den ditmaal hun kaarten op tafel te leggen. In plaats van mevr. H. S. G. J. Amold- Baumann, mej. J. Boekee en drs F. Tiele man. die naar elders vertrekken, werden bij de bestuursverkiezing gekozen: mr E. Strieker, penningmeester, en de heren A. C. Tobi (geoloog) en M. J. de Bruin (chirurg). De voorzitter, de heer K. H W. ten Bosch, dankte de aftredende be stuursleden voor hun activiteiten. Hij wilde daarom volstaan met overzicht van de meningen van enige deskundigen als Isaac Deutscher, prof. Franz Borkenau. Henry Shapiro. G. F Kennan, en anderen. Als uitgangspunt nam hij het boek van I. Deutscher „Rus land na Stalin". In dit boek wijst Deutscher er op, dat het bolsjewisme tot de dood van Lenin internationaal en democratisch georiën teerd was. Onder Stalin trok het zich terug in een geestelijk isolement. Westerse Marxisme werd onder hem doordrenkt door de primitieve magie er de barbaarse achterlijkheid van de Rus sische Moesjik. die nog in 't tijdperk var de houten ploeg leefde Doordat Stalin, evenals Peter de Grote, het barbarisme met geweld te lijf ging en noodzakelijkerwijs een autocratisch regiem uitoefende, werd de revolutie de daarmee gepaard gaande technische ontwikkeling tot in de verste uithoeken het rijk gebracht. Volgens Deutscher ondergroef het Stalinisme daarmee zich zelf. i oorsprong Na het boek „Betekenis het Russische Berdjajew te hebben behandeld, merkte spr op. dat het thans lijkt, dat de Russen geen afstand hebben gedaan van hun uit eindelijke doelstellingen, ondanks hun zogenaamde vredespolitiek en inciden tele concessies. Sluwer Malenkof cs. manoeuvreren echter nog handiger en sluwer dan Stalin, aldus drs Tieleman. Hun doel Hjkt de eenheid in het Westen te verbreken. Volgens „The Economist" was het Westen in zekere zin „outmanoeuvred" door naar de conferen tietafel te Berlijn te gaan. Al zou door het bewaren van de eenheid in het optre den. alles nog kunnen worden gered. Uit de berichten van de laatste week iu men incidenteel kunnen concluderen, dat de Westerse mogendheden een be paalde eenstemmigheid hebben bereikt, Leids kantongerecht Achttienjarige veroorzaakte dodelijke aanrijding Agenda voor Leiden Woensdag Filmzaal academie. 8 uur: Vereniging voor Staatkunde, prof mr P J Oud over de regels van het parlementaire spel Gulden Vlies, half 9: Reünie-commissie van 't „Oude Vierde", gezellige bijeen komst. Dienst voor sociale zaken, Steenschuur Een achttienjarige inwoner van Warmond had op 12 November jl. met de 21. half 8--half 9: voorlichtingscommissieauto van zijn vader in de Emmalaan te Oegstgeest gereden met een snel- pryzen en huren. Iheid van 60 km. In deze laan waren toen ook een grote autobus, een per- Donderdag Isonenauto en enige wielrijders. Het gevolg was, dat de autorijder de 34- C. F. A„ De melk-1 jarige mej j Minger, die met haar bromfiets linksaf wilde slaan, aan- Tippett. Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: color-avond. Hotel Bellevue, 8 uur: Ned. vereniging De Verzamelaar, ruilbeurs. Vrijdag Universiteitsbibliotheek. 11—5 uur: Dies-tentoonstelling van verluchte hand schriften uit eigen bezit. Schouwburg. 8 uur: LS.T. en T.V.S.L, The Grass Harp van Truman Capote. Gulden Vlies, 8 uur: Broederschap van oud-padvinders, kring Rijnland, A. Bee- ?s over Baden Powell Stadsgehoorzaal, 8 uur: A.V.R.O.-tour- ;e-avond „Op en top". Kleine Burcht, half 8: athletiekvereni- ging De Bataven, jaarvergadering. Koor Pieterskerk, 7.157.45 uulv Avondgebed Tentoonstellingen Rijksmuseum voor Volkenkunde. Steenstraat la, zeven eeuwen Chinese calligraphic en schilderkunst (collectie dr R. H. van Gulik), 10—4 uur (tot 14 Februari). Lakenhal, expositie „Nood" (foto's van Martien Coppens), 10-4 uur (tot 1 Maart). Prentenkabinet, 2—5 uur: Het landschap in de Noord-Ned. prentkunst (eerste helft 17de eeuw), t.m. 27 Februari. Nachtdienst apotheken Apotheek Herdingh en Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502, en apotheek Reijst. Steenstraat 35. tel. 20136. Ballet-recital Groep van Sonia Gaskell voor het L.A.K. Toen Maandag de vlammen een gretige prooi vonden in een garage in Am sterdam verteerden ze daar ook décors en requisieten van het Ballet van Sonia Gaskell en het Scapino-ballet. We kunnen ons voorstellen, dat zo iets deprimerend werkt en dat men bij het eerste optreden daarna misschien te veel moet improviseren om zich voluit te kunnen geven. Hoewel: het dansen zonder eigen decor, alleen im gordijnen, was nog zo kwaad niet als Soma Gaskell, die voor de aan vang het verlies vertelde, ons eerst deed vrezen. Of we dit alles mogen beschou wen als de oorzaak van gebrek aan be zieling weten we niet. We kunnen slechts het manco constateren. Technisch klopt de zaak wel, maar daar kwam men gisteravond ook niet bovenuit. Men liep vast in pirouettes en sprongen, alles licht en met goede lichaamsbeheersing. maar toch niet overtuigend De enige die er bovenuit kwam was Marianne Hilarides. Technisch was ze niet zo veel beter dan de ande ren, maar bij haar was de bezieling en daarbij denken we speciaal aan de Pas- samezzo uit de dansflitsen van Sem Dresden en „Pas de deux" uit Le Lac de Cygnes" van Tsjaikowsky. Veel fantasie vertoonde de choreogra fie niet. Men dreef nog al eens de kant van de pantomime op en daar dit bij de Etude-Flitsen met muziek van Alex Voormolen, waarmee het program ge opend werd, riet mogelijk was. werd dit van het geheel nog niet het minst ge slaagde. In „La Belle et la Béte", muziek van Purcell en in „Mariage Force", een comedieballet van Molière met muziek van Rameau ging men geheel ever in de pantomine en kreeg men gedanst toneel. Dit aanvaardend kon men er vrede mee hebben, want men zocht geen goedkoop succes, al weet men goed wat het pu bliek graag ziet en waarmee men succes heeft. Daarvan getuigde Rar.imemet muziek van Strawinsky. 't Was wel leuk, maar er werd zoveel bij gebuiteld e.. .- dikwijls werden dames op ruggen van heren weggedragen, dat het met ballet niet zo heel veel te maken had. Er waren heel veel bloemen voor de dames en een ovatie voor de heie groep, die we hum, ondanks onze -bezwaren, toch van harte gunnen. A. C. Bouwman. Lyceum hield stertocht Vandaag heeft de (nog naamloze) schoolvereniging van het Chr. lyceum een stertocht met de schaats gehouden over afstanden van 9 tot 18 km Het eindpunt was café De Vergulde Vos in De Kaag. waar de rector, dr P. C. van Arkel. zijn leerlingen heeft opgewacht. Morgen hopen we de uitslag bekend t« maken. Twee knapen te water, maar gered Gisteravond om zes uur raakten twee jongens van omstreeks acht jaar in een wak in de Groenhazengracht nabij de huishoudschool. De heer Van Berkcl uit de Acaciastraat, die juist passeerde, snel de te hulp en kon met behulp van een voorbijganger één der knapen, die op he: punt stond onder het ijs te raken, net op tijd op de walkant trekken. De andere jongen had zich inmiddels via het ijs in veiligheid weten te brengen. De jeugdige drenkelingen werden daarop mei de meeste spoed naar huis gedirigeerd. Doorgereden Een arbeider uit Voorschoten was op 1 November met zijn bromfiets, zonder op het verkeer te letten, plotseling naar links uitgeweken, waardoor hijde pas serende motorrijder K. Breedijk uit Voorschoten had aangereden. Deze werd over de weg geslingerd en gewond. Zon der naar zijn slachtoffer om te kijken, was de bromfietsrijder echter doorge reden. De heer J. Wouda was verdachte nagereden en wist hem met hulp van een andere weggebruiker aan te houden. Het O.M. vond het beestachtig om na zo'n aanrijding snel door te rijden en niet naar het slachtoffer om te zien eiste rekening houdend met het grote gezin en, de weinige inkomsten van ver dachte 50 boe e of 20 dagen. De heer Breedijk had ook nog een civiele vorde ring van 22.85 ingediend. De kanton rechter wees deze toe en veroordeelde verdachte voorts tot ƒ15 boete of 6 d Geen geduld Een Leidse chauffeur had op 19 No vember jl. weinig geduld getoond, toen hij met zijn motorrijwiel te Leiderdorp voor de brug moest wachten. Alsmaar claxonerend was hij, hoewel er niet vol doende ruimte was. op het van de an dere kant komende verkeer ingereden. Hjj bracht hierdoor een bromfietser in waarbÜ enige klappen vielen. Het O.M. eiste voor het onnodige toe teren 20 boete of 10 dagen en voor het hinderen op de weg 25 boete of 10 da gen. De uitspraak was 5 boete of 2 dagen en 15 boete of 5 dagen hechtenis- O, die regels Een Chinese koopman uit Leiden w op 11 December, zonder op het verkeer te letten, per auto op een doodlopende weg te Rijnsburg plotseling achteruit gereden, waardoor hij een paard en wa gen aanreed. Het paard raakte gewond -n de wagen werd beschadigd. xrIlet,bleek' dat verdaobte, die slecht Nederlands spreekt, ook slecht met de Nederlandse verkeersregels op de hoogte is. Het O.M. eiste 20 boete of 8 dagen. Daar er nog een schade van ƒ50 is te vergoeden, werd verdachte veroordeeld tot 15 boete of 4 dagen. Een mevrouw uit Rijnsburg bleek ook niet goed de verkeersregels te kennen. Op 3 October was zij, zonder op het ver keer te ietten, met haar fiets op de R(jns- burgerweg naar links uitgeweken, waar door zij door een auto werd aangereden. Zy werd hierbij vrij ernstig gewond. „Ik heb toch m|jn arm uitgestoken!", merkte zij voor de Leidse kantonrechter op. Het O.M. vertelde haar echter, dat zy geen verkeersagent is en al heeft zij haar arm uitgestoken, dan had ze er zich toch nog van moeten overtuigen, of de weg vrij was. De els was 15 boete of 5 dagen, wat ook de uitspraak werd. Hierna stonden nog 103 personen te recht voor verschillende verkeersover tredingen, zoals geen voorrang verlenen, geen rijbewijs hebben,enzovoort. Zij wer den veroordeeld tot boeten van ƒ15 tot Casino, 7 en weg kent geen wegenwacht. i - Schouwburg. 8 uur: L. S. T. er. T V S reed< doordat hij niet tijdig kon remmen. Mej. Minger is hierdoor L., gala-première The Grass Harp van leden. Truman Capote. T - Stadsgehoorzaal, 8.15 uur: Alma Maler- Leidse -..ntoereehter werden koor en De Stem uit Voorburg ora".fe' mi"2? d"* vler ?etjli8en stflöonl riiim a -KiiH „f t t. 1 Deze verklaarden eenparig, dat ver- r Time van Michael j dachte op de slecht verlichte weg, die bovendien nog glad was, te hard heeft gereden: bU het uitwijken was hij op het trottoir terechtgekomen. De chauffeur van de autobus had al dadelijk gezien, dat dit mis zou lopen. Het O.M. vond, dat verdachte de zaak kalm opnam en weinig berouw toonde en wilde niet geloven, dat hy door een motorrijder was verblind. De eis was 40 boete of 20 dagen hechtenis. De verdediger, mr Van Veen, betuigde zijn leed over de dood van het slacht offer, dat echter geen voorrang zou heb ben verleend. Over zijn cliënt merkte mr Van Veen op, dat deze niet welspre kend is en wat verlegen; deze had ech ter wel spijt over het gebeurde. Over veertien dagen zal de plaatsvervangend kantonrechter, mr Van den Brink, schriftelijk vonnis wijzen GEMEENTE LEIDEN Olliciële publicatie Het bevolkingsonderzoek op tuberculose Zoails wij ongeveer 14 dagen geleden reeds meldden, is men thans bezig met het onderzoek van de bevolking van de laatste wijk. Nadat hiervoor enige dagen is gewerkt un de Stadsgehoorzaal, is het toestel sinds enkele diagen weer opge steld in het Weeshui6, Hoogl. Kerkgracht ook weer avondzittiragen worden gehouden Het eind van het onderzoek is thans bepaald op Vrijdag. 5 Februari 1954- Daarna gaat het toestel weer naar een andere gemeente- De onderzoektijden op de twee laatste dagen zijnDonderdag 4 Februari 1954 14.00—16-30 uur en 19-30—21-30 uur. en Vrijdöig 5 Februari 195414.0016-30 uur 19 00—21.30 uur- Op deze zittingen kan ieder nog terecht e om een of andere reden verhinderd as te verschijnen op het tijdstip, waar op hij of zij was opgeroepen. Ook wanneer men zich niet tevoren heeft opgegeven of kunnen aanmelden. r gelegenheid om op bovenge noemde dagen en uren te worden onder leder diie nog niet is onderzocht, raden wij ernetng aan. van deze laatste gelegen heid gebruik te maken. Firma M. Langezaal en Zn. 110 jaar Op 14 Februari is het 110 jaar geleden, dat de firma M. Langezaal en Zn te Lei den werd opgericht door wijlen M. Lan gezaal. Ter gelegenheid hiervan houdt de firma op 15 Februari 's middags in De Doelen receptie. Tegen pijnen verkoudheid Leids Kunst Centrum maakt plannen voor expositie De Burcht is meest geschikte plaats In een geanimeerde ledenvergadering, die ondanks de snijdende koude niet slecht bezocht was, besprak het Leids Kunst Centrum gisteravond in Nieuw Minerva de plannen voor de komende zomer. Zoals wij reeds eerder meld den, wil men in de hoog-zomermaanden (waarschijnlijk in Juli en Augus tus) een tentoonstelling van beeldhouwwerken in de open lucht organiseren. Zo zaïl dieze tentoonstelling niiet ail leen een overzicht gieven van de artistieke prestaties van het centrum, maar ook vrijwel alle leden representeren. Van hen. cMe inmiddels verhuisden, werd bericht ontvangen, dat zij gaarne meedoen: en de nieuwelingen zullen met nieuw werk een kans krijgen- Vooraf gwvg een verslag van de na- jaarstentoonsteling. die zeer geslaagd De vergadering stond onder leiding de voorzitter, wethouder J. C. van Leids student veroordeeld Daartoe heeft het bestuur at met ver' schlLlendie unstoaiitiies, zoaJs Kunst en Ge' de Leidse middenstand, de VV-V-. d« directeur van de Lakenhal, drs Van Wes tern. en diverse beeldhouwers contact opgenomen. Nadat verscheidene parken en mooie plekken in de stad warer keken, de voor- en nadelen overwogen en de betreffende bestuurders, respec tievelijk beheerders, waren gepolst, bleef De Burcht als meest geëigende expositie ruimte over. Waarnaast men dan op schillende punten in de stad een enkel beeldhouwwerk wil plaatsen-, dart dan als een soort „affiche" dienst zal doen. Daar het Leids Kunst Centrum op 4 Mei a-s- hert eerste Lustrum hoopt te ren. organiseert men in Mei een lustrum- tenrtoonetelhmg. waarvoor men de beide Boerhaaveza'len zal inrichten en een keuze zal doen uit het werk. dat m de afgelo pen vijf jaren is geëxposeerd- Wefsonfwerp aanvaard Garantie voor kliniek in Leiden De Eerste Kamer heeft gistermiddag z.h.s. een wetsontwerp aangenomen, dat de stichting Medisch-psychologlsche Kin derkliniek te Leiden van rijkswege een geldlening garandeert ten behoeve van het aankopen en inrichten van een ge bouw met terrein. De wenselijkheid tot het verlenen van de rijksgarantie is gelegen in de om standigheid, dat de stichting op grond •an deze garantie een geldlening kar. angaan op aantrekkelijke gronden. De te stichten kliniek zal de voortzet- ing zijn van de in 1940 opgerichte en in 1946 opgeheven Medisch-psychologl sche Kinderkliniek te Oegstgeest. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Johanna H. Chr. dr van N. Flanderhijn en C. Freeke; Anna M. an W. J. G. v. d. Heijden en C. J de Poll; Trijntje dr van E. Hoek cn K. Vooijs; Sara M. dr van I. Otto cn J Beij; Pierter zn van B. J. Erades en M. Marijt; Martin zn van A. v. d. Leede cn A. de Wilde. GEHUWD: G. J Sukkel en J. M. van Diest. OVERLEDEN: E. v. d. Walle, wed. van Kooreman, 75 jaar. Het Haagse gerechtshof heeft een Leids student veroordeeld tot ƒ200 boete. as een week. Verdachte was ten laste gelegd, dat hij zich het vorige jaar op beledigende wijze in Noordw(jk over H.M. Je Koningin had uitgelaten. Gouden huwelijk Het echtpaar P. J. van PuttenA. Ver eer. Verl. Nassaustraat 8 te Leiden, hoopt op 17 Februari vijftig jaar ge trouwd te zijn. Mej. F. Chr. van Beukering overleden Grote verslagenheid was er vanmor- ;en in de R.K. huishoudschool over het heengaan van mej. Van Bcukering. die gisteravond in het Sint Elizabethzieken- huis op 46-jarige leeftijd is overleden. Bijna 27 jaar was zij eerst als mede werkster cn later als hoofd verbonden de huishoudelijke dienst van de school en het internaat. Deze omvangrij ke cn verantwoordelijke functie heeft zij crvuld met een voorbeeldige ijver en grote plichtsbetrachting. Bij haar drukke werkzaamheden had zij altijd belang stelling voor iedereen. ZOETERWOVDE Hardrijden voor dimn Gistermiddag werden schaatswedstrij den gehouden door de ijsclub Zoeterwou- lamelijk hardrijden voor dames boven de 14 jaar. Er waren twintig deel neemsters. Uitslag: 1. M. v. d. Geest; 2. d. Geest, 3. R. Groen; 4. R. de Jong; 5 J. Kraan. Morgenmiddag 2 uur wedstrijden voor schoolkinderen op de ijsbaan achter de Miening.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3