Alphens raad worstelde zich in één dag door de begrotingen „Misplaatste uitdrukking" over de kwestie van de wijkverpleging Antwoord van burgemeester en wethouders Bedrijfsbegrotingen in de middagvergadering Kerk moet taak meer practisch gaan aanpakken RIJN- EN VEENSTREEK NIEUWE LEIDSCHE COURANT 6 DINSDAG 2 FEBRUARI 1954 De raad van Alphen aan den Rijn is gisterochtend om 9 uur bijeen ge komen, onder meer ter behandeling van de begrotingen voor 1954. Bij de aanvang van de vergadering herinnerde burgemeester Ed. C. Witschey aan de ramp, die ons land een jaar geleden trof. Op zijn verzoek namen de leden een minuut stilte in acht ter herdenking van de rampslachtoffers. De voorzitter sprak een kort woord, waarin hij het algemeen beeld van de gemeente schetste. De voorzitter noemde het beeld, dat del somber beeld te moeten constateren. begroting te zien geeft, weinig bemoedi gend. De financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten is zeer onbevredigend. De woningbouw geeft ook weinig reden tot optimisme, vooral nu bericht is ontvan gen. dat een tijdig Ingediend bouwplan voor 57 woningen niet meer uit het con tingent 1953 mag worden verwezenlijkt. Do burgemeester zeide. dat sommigen zijn in het verleden gesproken critische woorden op dit punt wel eens te scherp hebben gevonden. Maar de situatie is zo weinig hoopvol, dat het zeer de vraag zal zijn of de gemeente in 1960 door de ellende van de woningnood heen zal zijn. Bij de mededelingen werd door de voorzitter met groot leedwezen melding gemaakt van het bedanken van de heer Kroon als lid van de raad. wegens ziekte. De heer Geerlof voegde hier een sympa thiek woord aan toe namens de raad. Beide sprekers wensten de heer Kroon Gods sterkende nabijheid toe Eerst werden hierna een aantal klei nere agendapunten behandeld. We ver melden hiervan, dat als lid van de cultu rele commissie gekozen werd no 1 van de voordracht, de heer C. Otto, nadat de heer Duin (P.v.d.A.) er zijn teleurstel ling over uitgesproken had. dat dit soort benoemingen teveel in de politieke sfeer wordt getrokken. Er waren vijf blanco stemmen. Het voorstel, de brandweergarage verhuren aan de C.V. Knijp voor lak- spuiterij had niet aller Instemming De heer Slootjes vond de plaats minder ge- schikt voor Industrievestiging hier liever uitsluitend een woonwijk. Hij wilde met het voorstel mee gaan, als de huurtermijn korter gesteld werd. De be zwaren van spr. werden weggenomen, waarna ook de heren Gesman en Duin nog enkele opmerkingen maakten laatste spr. vond het voorstel wat barig en een vooruitlopen op andere be sluiten, die rond het onderbrengen mÉB dienst van gemeentewerken nog genomen dienen te worden. Wethouder v. d. Berg diende spr antwoord en gaf verschillende reden n afin. waarom alles er vóór pleit deze ii dustrie aan te trekken, temeer, daar ve wacht mag worden, dat deze industrie belangrijke uitbreidingsmogelijkheden heeft. De beer Rogaar meende, dat ook plaatselijke industrie naar deze ruimte gedongen had. maar toen derhandelingen met genoemde lakspuite- rij reeds gaande. Na re- en duplieken werd het \-oorstel met algemene stemmen aangenomen. Als punt 13a kwam aan de orde de be noeming van een bestuurslid voor Avi fauna in de vacature-Kroon Overeen komstig het voorstel werd gekozen di heer C Goedhart (14 stemmen. 3 blanco. 1 op de heer Gesman). De heer Goed hart. nam zijn benoeming Ernstige critiek Verscheidene sprekers wensten van he recht algemene beschouwingen te hou den. gebruik te maken. Eerste spreker w-as de heer Slootjes (onafH. K.V.P. Deze herinnerde aan de vorig jaar ge houden gemeenteraadsverkiezing, waar door de verhoudingen in de raad gewij zigd werden. HU oefende critiek uit op het feit, dat uit politieke overwegingen een vierde wethouder werd benoemd en maakte melding van zün beroep op Ged. Staten. (Over een en ander schreven we eerder uitvoerig en de bezwaren zijn be kend). HU besprak voorts de samenstel ling der raadscommissies en had hierop zware critiek. ook in vert>and met zijn passering hierin, behalve in de woning bouwvereniging Eensgezind, welke func tie spr. met Ingang van heden wenste neer te leggen. Na deze politieke beschouwing ging de heer Slootjes tot meer algemene zaken over. Eerst had de woningbouw de dacht. Was het gemeentebestuur actief genoeg? Welke plannen zijn er? De wo ningbouwverenigingen en haar werk zaamheden hadden de aandacht. De bur-; gemeester werd gewezen op zijn verant woordelijkheid als man. die de laatste beslissing heeft bU woningtoewyzing. Dat voorkomt, dat al te vee] aan vriend jespolitiek wordt gedaan. Voorts besprak hü tal van zaken in de rapporten over het afdelingsonderzoek genoemd. Spr. had niet veel waardering voor de gang van zaken De heer Verdonk (C.H.) besprak en kele dingen namens zijn fractie. In de eerste plaats was er waardering voor de vorm. waarin de begroting was samen gesteld en spr. bracht dank aan de amb tenaren. De samenstelling van het col lege van B. en W. heeft de instemming, want de werkzaamheden rechtvaardigen haar. Wat de financiële verhouding tus sen Rijk en gemeenten betreft in verband met de ontwikkeling van de gemeente, moet het behoefte-element meer tot uit drukking komen. Inzake dc woningbouw sprak hjj met waardering van de activi teit van het gemeentebestuur en spreker hoopte op meer begrip in Den Haag. De Koningin Julianabrug voorziet in een behoefte. De heer Verdonk bepleitte aan sluiting van de Ruysdaelstraa'. door doortrekking van deze straat naar de op ritten van genoemde brug. De heer Geerlof iA.R.) begon met en kele woorden van critiek op de rede van de heer Slootjes. HU echonk voorts ook aandacht aan de financiële verhouding en had waardering voor het werk van de ambtenaren. Hy herinnerde aan de Februariramp en had lof voor B. en W. en de burgerU, die voor eigen gemeente paraat waren en bereid bleken onderen te helpen. Toen is ook gebleken de grote waarde van de pers; dat kan ook anders, waar bij spr. critiek uitte op de „afbraakpu- blicaties" in een plaatselijk dagblad. Spr. hoopte, dat dit zai ophouden. De taak van de pers Is van zo groot belang voor de gemeente Na de belangrijkste zaken voor de ge meente te hebben gereleveerd, die in 1952 tot stand kwamen, sprak de heer Geer lof waardering uit voor wat in het be lang van het personeel van het gasnedrUf is gedaan Ln verband met de opheffing Spr. besloot met te constateren, dat de taak niet eenvoudig is: mensen ziin on machtig. maar met Gods hulp kunnen we ons werk verrichten Zuinigheid blUft geboden. In dit verband kan spr. niet waarderen, dat allerlei in stellingen aankloppen om subsidie. Gaat daar op in, dan werkt dit de zorge loosheid in de hand. Voorts bezag spr. de straatverlichting en de woningbouw. Hü bepleitte de uitbreiding van de Oos terbegraafplaats te voltooien. Spr. be sloot met er op te wijzen. dat ook de overheid onderworpen is ean Gods ge boden. In dit licht bezien wil spr. naar vermogen het gemeentebeleid steunen. De heer Rogaar (P.v.d.A.) schonk ook aandacht aan de raadsverkiezing en con stateerde (mede in verband met de over winning van zUn partU en de verkiezing met voorkeurstemmen van enkele per sonen) dat er een tastbare verandering is ingetreden in het politieke klimaat var de Alphense bevolking. HU meende te kunnen constateren, dat de Prot. raads- meerderheid te weinig begrip voor deze veranderingen toont. De taak van de P.v.d.A. wethouder in het college is het beleid om te buigen in de door deze partij gewenste richting. Over de woningbouw vroeg spr. enkele inlichtingen en drong met klem aan op het voortzetten van de krotopruiming. HU beplejtte instelling van een sportraad en wees op het belang van een goede verstandhouding met de pers. Tenslotte vestigde spr. de aandacht op de nood- zakelykheid van efficiency bU onze ge- meentelUke diensten en bedryven De heer Duin (P.v.d.A.) besprak de samenstelling van de begrotingen in het algemeen. Spr., die werkzaam is op het gebied van de gemeente-administratie, uitte enkele wensen en opmerkingen. In tegenstelling met andere spre kers meende de heer Duin, dat B. en W.. in hun beantwoording van de vragen getracht hebben zich de raad alleen maar zoveel mogelijk van het lijf te houden. Zij hebben weinig concrete lijnen aangegevèn. Wespen De heer RuUssenaars (K.V.P.) wilde niet al te zeer ingaan op de opmerkin gen van de heer Slootjes, ook aan het adres van zyn partU. Hy wilde slechts herinneren aan het bekende spreek woord: Het zyn de slechtste vruchten niet. waaraan de wespen knagen. Spr. rele veerde, wat in 1953 tot stand kwam en besprak ook de financiële verhouding Rijk en gemeente, waarvan niet veel deugt. Het verschil tussen de oude en nieuwe regeling is onbelangrijk. Spr. meende, dat de woningbouw het laatste half jaar een iets gunstiger beeld geeft. De door'rekking van de Ruysdaelstraa. naaT de Julianabrug zag spr. als minder urgent, maar hy wilde er wel aan mee werken. als men dan ook enige zekerheid heeft, dat er spoedig aan de straat ge bouwd kan worden. Voorts laakte hy het feit. dat op door hem in vorig jaar Mei gestelde vragen betreffende de gang van zaken by de vleeskeuringsdienst nog nooit antwoord is gegeven. De heer v. d. Meent (V.V.D.) consta teerde een iets gunstiger (althans regel matiger) beeld by de woningbouw. Ter animering van de particuliere bouw, wenste spr. reductie op de bouwgrond prijzen. Het is meer verantwoord dan subsidieverlening aan allerlei weinig levensvatbare instellingen. Spr. vroeg voorts inlichtingen over Avifauna. We horen er niets officieels van. Is het waar. dat de vogelsterfte groot is? Spr. signaleerde grote tegenstellingen in B. en W., waartiy hy van gevoelen was, dat de burgemeester tegengewerkt wordt door de andere leden van het col lege. HU hoopte, dat hierin dit jaar in het belang der gemeente, verbetering zal komen. De heer Honout (K.V.P.) ging kort in op het betoog van de heer Slootjes, die hy van woordbreuk beschuldigde, omdat hU zich niet hield aan de afspraken bin nen het raam van de K.V.P. gemaakt. Voorts gaf hy een beschouwing over de woningsituatie. „NIET SCHEEF" -oord aan het college. plaatsen te voorzien. Wat de weekmarkt dankbaar voor de aangaat, er wordt een enquête gehouden, om de vraag te beantwoorden, of die naar de Zaterdag moet worden verplaatst. Afgewacht dient te worden, of Ged. Sta- n dit goedkeuren. Spr. betreurde het. dat de heer v. d. Meent nog weer sprak over geschillen in W. Uiteraard ls er wel eens ver schil van mening, maar vooral de laatste tyd kenmerken de vergaderingen zich door een goede verstandhouding. Dan sprak de heer C. M. Deerenberg (K.V.P.), wethouder van openbare wer ken en bedrijven. Spr. gaf de heer Slootjes een afstraffing, die ln zUn cri tiek op de W.e.L. bedrijven, voorbij zag dat de veranderingen plaats vonden in de periode 19491953, toen de heer Slootjes geen woord van critiek liet ho ren. Ook de onwelwillende en beledigen de woorden aan het adres van de com missie Avifauna, werd door spr. scherp gelaakt en hU verzocht de voorzitter voortaan wat eerder de hamer te han- Wethouder G. NJJman (P.v.d.A.), fi nanciën diende voorts de heer Slootjes van repliek op zUn wethoudersbenoe- Hierna was het De burgemeester waardering, ook aan het adres ambtenaren. Over dc verhoudingen in het college van B. en W. zei spr., dat deze naar zUn mening niet scheef liggen. Dat men n.a.v. het feit, dat hU van een bepaalde commissie het voorzitterschap neerlegde, bepaalde conclusies trok, daarover is altUd nader in de fracties te spreken. Wat al de geuite wensen be treft, ze kunnen niet alle verwezenlijkt; daarom „vis'e'! hy uit de waslijs', de be- langrUkste punten. Dc doortrekking van de Ruysdaelstraat bijvoorbeeld is een duur werk. Spr. ging in op de critiek van de heer Duin inzake z\jn opmerking, dat B, en W. de raad van het lijf willen houden. HU wilde, zonder scherp te zUn. opmer ken, dat het kortstondige lidmaatschap van de heer Duin aan deze opmerking niet vreemd is, anders zou hü beter we ten. B. en W. kunnen niet voor alle sen directe toezegging van uitvoering doen. Men moet wel eens spreken van „overwegen". Over de financiële verhouding Rijk en gemeente wilde spr. niet te veel zeggen. Het verlossende woord kan alleen de landsregering spreken. Wat verschillende verlangens betreft, B. en W. willen daar graag rekening mee houden. Maar alles binnen het raam van de mogelijkheden en het belang van de gemeente. Inzake de opmerking van de heer RuUssenaars wat betreft de vleeskeuringsdienst, zei de voorzitter, dat hierover eerst onlangs het laatste rapport binnenkwam. De zaak kon dus nog niet worden afgewerkt. Er wordt wel eens gezegd, ging spr. voort, dat het politiekorps (totaal 31 man) te groot is. Met cijfers toonde hij aan. dat dit zeer stellig niet het geval is. Nog eens terugkomende op het te kort op de begroting zei de voorzit ter, dat er stellig aanleiding bestaat tot zelfbeheersing bij de zeer grote gemeenten, die met overheidssteun tot allerlei zaken besluiten, terwijl bijvoorbeeld zwembaden voor klei nere gemeente nog een luxe zijn. Wat de belangstelling voor de taak der gemeentelijke overheid betreft. spr. juichte het toe, dat een klas schoolkin deren (als steeds van de OranjeschooD op de tribune zat. Belangstelling voor de publieke zaak moet vroeg gewekt wor den. De t?ak van de pers is hier zeer be- langriik. Spr. wilde de heer Geerlof niet olgen in ziin critiek op een plaatselijk Wad. Dat is niet de taak van de overheid. mag verwacht worden, dat die cri tiek geen afbraak, maar opbouw bedoelt De wethouder van financiën, de heer v. d. Berg (C.H.) ging op enkele pun ten nader Ln. Wat een opmerking van de heer Rogaar aan het adres van sprekers nartij aangaat, hy had het idee. da; de P.v.d.A. eigen moeilijkheden zal hebben Voor de woningbouw hoopt men. dat wat voor 1953 vervallen is, nog weer aan 1954 toegevoegd zal worden. De kwestie van demping van de spoorhavcn is in studie. De demping van boggersloten zal gelei delijk voortgezet worden. De open plek ken in de gemeente zijn een ergernis Er is een verbetering te constateren door toeneming van de particuliere bouw. Met de beschikbaarstelling ven goedkopere bouwgrond voor deze bouw moet men voorzichtig zijn; Den Haag heeft al eens aanmerking gemaakt op de prijzen. De kwestie van krotwoningen heeft de aandacht. Ouden van dagen Villa te Nieuwkoop uitgebrand Een felle uitslaande brand, die gister morgen m Nieuwkoop heeft gewoed, heeft in korte tijd een pas vorig jaar gebouwde villa, bewoond door de fam Van Duuren, m de as gelegd. Een drietal naburige gemeend en verleende hulp met brandweermaderlaai Het rieten dak van de villa brandde toen reeds als een fakkel- De brand weren beperkten hun optreden tot perking van de brandhaard en bescher ming van de belendende percelen. De felle koude wind joeg de vonkenregen naar alle richtingen en belemmerde germate het blussingswerk. De villa brandde geheel uit. Inboedel en villa zijn verzekerd. Kortsluiting wordt als oorzaak aangenomen. De eigenaar van de villa was op reis naar Parijs- Het bericht van de brand bereikte hem op weg naar de internationale trein. Molotovs adem Het was koud gisteren in Alphens raadszaal. De centrale verwarming, bijgestaan door electrische kachels, vermocht de temperatuur niet tot behaaglijk op te voeren. De recht op het raadhuis staande Oosten wind was oppermachtig. Het -was de heer Rogaar. die een spreekbeurt aanving met de op merking, dat hij het gevoel had of de adem van Molotov hem over de kruin streek. Het spreken zou dan ook geschieden met een koud hoofd maar met een warm hart. De voorzitter repliceerde: ,,Wij zul len trachten zonder het aanbrengen van een ijzeren gordijn de toestand aangenamer te maken." mlng. die hU stellig wat de werk zaamheden betreft verantwoord acht te. Spr. was hier dankbaar voor de steun van de heer Geerlof De financiële verhouding en de sai stelling der begroting werden besproken. Spr. wil in overweging nemen een be knopt overzicht uit de begroting op bre dere schaal ln de gemeente te spreiden. Welke verenigingen ontvangen niet ver antwoorde subsidie, vroeg spr. de heei v. d. Meent Ook deze wethouder zei, dat er eer goede verstandhouding is in B. en W. Replieken In de replieken zei de heer Gesman (CH). dat hij weinig optimistische ver wachtingen heeft omtrent de woning bouw ln de gemeente. In tal van plaatsen is de nood ontstellend groot. Spr. hoopte, dat minister Witte de woningbouwpoli- tiek zal wijzigen en de particuliere bouw De heer v. d. Meent zei, de woorden over de goede verstandhouding in B. en W. door daden bevestigd te willen zien. Waarom werd de voorzitter van B. en W. als voorzitter van Avifauna gepasseerd? (Wethouder Nijman gaf later toelichting hierop, waaruit bleek, dat deze zaak nooit ter sprake is gekomen). De heer Slootjes zei, misschien wel wat scherp te zijn geweest. Maar men moet ook aan durven horen de woorden, die buiten de raad gesproken worden de gang van zaken. V Wethouder Deerenberg verklaarde nog. dat een vogeldeskundige voor Avifauna is benoemd en dat deze week de be noeming van een directeur verwacht kan worden. Burgemeester Witschey sloot om kwart over één de aleemene beschouwing», met de opmerking, dat men over en niet te spoedig moet spreken van beledi ging. Er zijn in het verleden wel scherpei woorden gesproken dan thans. In dit ver band had spr. weinig waardering de wenk van wethouder Deerenberg, der te hameren. De De heer Va eveneens met meende in ethouder van sociale zaken en onderwUs, de heer A. .T. Dekker (A.R.), erkentelijk voor de waardering en voor het feit, dat men het hem niet moeilijk gemaakt had mét aan- of op merkingen. Hü besprak de huisvesting voor ouden van dagen. Voor de R.K. be volking is de urgentie op dit punt niet zo groot als voor de Prot. Chr. formaties. Spr. betreurde het, dat het op dit gebied niet komt tot samenwerking tussen Her vormden en Gereformeerden. De ge meentelijke dienst van sociale zaken zal zich in een van zUn volgende vergade ringen met dit probleem bezig houden. SomJber|Wa' kweslie van de plastieken be treft. die niet aangebracht zjjn aan het i der Lee (S.G.P.) begon I badhuis, spr adviseerde de heer Slootjes woorden van lof. Spr. zich geneden var» deze plastici:.s. be et werkprogramma een]sproken zal worden in de nog open Na de heropening werd begonnen met de begroting van het gasbedrijf. De heer v. d. Meent informeerde naar de gastarie- ven. Het bleek, dat deze gelijk moeten zijn aan die van Leiden, met het recht van een tijdelijke procentuele verhoging, in verband met bestede kapitalen. De begroting van het electriciteitsbe- drijf deed de heer Verduyn een dank woord spreken voor wat is gedaan voor de buitenwijken. Spr. was echter teleur gesteld, dat nog geen gebruik is gemaakt van het fonds voor onrendabele uitbrei dingen. Tal van verspreid liggende boer derijen hebben nog geen electriciteit. Wel licht kan hier met bovengrondse leidin gen worden gewerkt. Volgens wethouder Deerenberg komt over deze zaak spoedig een rapport van de directeur van de wa ter- en lichtbedrijven. De heer Ruyssenaars wees op de nood zaak van reservering van een deel van de winst voor Instandhouding van het bedrijf. Dit heeft de aandacht van B. en W. Dezelfde spr. vroeg aandacht voor de slechte verlichting van de Korlsteekter- weg, die met name in de winter levens- •vaar oplevert. De heer Geerlof bepleitle spoedige vol tooiing van de verlichting in het laatste van de Hoofdstraat, speciaal ook ten gerieve van de kerkgangers. Een en an der werd genoteerd. Als derde het water leidingbedrijf. De heer Honout vroeg aan dacht voor de aansluiting op het water leidingnet van de Hogedijk te Aarlander- De voorzitter deed uitkomen, dat de weinig vlotte gang van zaken niet te jjten is aan B. en W. Het gaat om toe zegging van bijdragen van andere instan ties. Maar de zaak is in onderzoek. Het gaat hier om de aansluiting van dertien boerderijen. Bij het grondbedrijf vroeg de heer Brouwer naar de onrendabele eigendom men. Wethouder v. d. Berg zei. dat het de bedoeling Is die zo spoedig mogelijk af te stoten. Over de begroting voor Sociale Zaken werd niets meer gezegd. Al deze begrotingen werden z.h.st. aangenomen. Puntsgewijs Bij de puntsgewijze, behandeling van de gemeentebegroting vroeg, wat de salaris sen der wethouders betreft, de heer Sloot jes aantekening tegen gestemd te heb ben. Bij post 42 sprak de heer Goedhart de wens uit, dat aan de trap voor het raadhuis ten behoeve van ouden en .n- validen een leuning wordt aangebracht. Zai worden bezien. De heer Honout vroeg aandacht voor de politiedienst te Aarlanderveen die z.l. onvoldoende is. De voorzitter wees op hetgeen in de morgenvergadering gezegd Is. De taak van de politie is door opdrach ten van hogerhand nu zo omvangrijk, dat geen toezeggingen gedaan kunnen worden. Ook de heer Verdonk bepleitte op dit punt de Aarlanderveense belangen. De bescherming bevolking had de aan dacht van de heer Ruijssenaars, die he' niet Juist vond, dat de gemeente de u't- rusting van de blokploegen zelf moet be talen. Spr. bracht hulde aan hen, die zich voor dit doel laten scholen. De voorzit ter was het met het eerste volkomen eens. Deze zaak heeft de aandacht van de vereniging van Ned. gemeenten. De heer Rogaar had scherpe critiek over het feit, dat de Chr. wijkverpleging niet had kunnen besluiten tot fusie met het Groene Kruis. Spr. deed het voorkomen alsof dit iets speciaal Alphens was en sprak in dit verband over „schotjesgecs De heer Brouwer nam dit niet. In de eerste plaats wees hij op het feit, dat in tal van plaatsen het Oranje Groene Kruis werkt naast het Groene Kru.s en voorts was plaatselijk het gebrek aan samenwer king juist te vinden Dij het Groene Kruis. De andere groep heeft deze taak niet aan de door de heer Rogaar gewraakte groep willen overlaten. De heer Duin zag door een en ander ook een belemmering voor de totstand koming van een medisch centrum. Wet houder Dekker had die laatste indruk niet. Spr. releveerde een en ander over de openingsbijeenkomst van het Chr. wijk- gebouw, waar alle partijen zich bereid verklaarden aan de totstandkoming van een dergelijk centrum mee te werken. De uitdrukking „hokjesgeest" noemde spr. niet gelukkig. Men heeft de gewoonte in onze gemeente alles wat in een bepaalde principiële richting gaat die kwalificatie op te leggen. De heer Ruijssenaars, die voor het Wit-Gele Kruis de genoemde opening bijwoonde, sprak in gelijke geest en wees op de principiële zijde van de ziekenverpleging. De voorzitter kon zich niet voorstellen, dat men elkaar op bet punt van een medisch centrum wel zal vinden. De heer Dekker gaf zijn visie op deze zaak. In de eerste plaats kan één groep de vorming van een dergelijk centrum niet aan en voorts komt dan niet de prin cipiële visie ln het geding, omdat het hier gaat om algemene gezondheidszorg. De voorzitter zei. dat in Hellendoorn, zijn vorige gemeente, de Prot. groeperin gen in Groene Kruis meewerkten. Hier lagen de zaken echter wel wat anders, doordat de Chr. wijkverpleging reeds langer werkzaam was. Spr. achtte de uit drukking van de heer Rogaar niet op haar plaats. De heer v. d. Akker was van oordeel dat de resultaten van het onderzoek der bevolking op t.b.c. onbevredigend waren, de heer Verdonk was van tegenoverge steld gevoelen. Met ae opgedane erva ringen zal men in het vervolg rekening kunnen houden, aldus de voorzitter. Schooltandverzorging De heer Goedhart (C.H.) voerde een krachtig pleidooi voor de schooltandver zorging. De overheid heeft hier een stimu lerende taak. Spr. meende, dat er een ALPHEN AAN DEN R11N A. Holland over „De Gereformeerden en de cultuur" In de gisteravond in „Concordia" gehouden vergadering van de Geref. Jeugdcen- trale, die geleid werd door de heer J. Kranenburg, sprak de heer A. Hofland, jeugd- ouderling van de Geref. Kerk van Alphen, over: De Gereformeerden en de cultuur. ven, waar hard werd gewerkt. Mede door de leerrijke explicaties van de heer Beets is het een goede avond geworden, die ondanks het koude weer uitstekend werd bezocht. Spreker zette uiteen, wat we onder cultuur hebben te verstaan, zowe ruimere als in engere zin. Hij gat historisch overzicht van de opvattingen van de Gereformeerden (Calvinisten) ten aanzien van de kunst (cultuur ir engere zin), speciaal die van Calvijn er Kuyper. Aan de hand van beider uit spraken constateerde hij. dat deze voor mannen geen der kunsten (in de moderne zin van het woord) in wezen zondig achtten, doch onderling verschilden betreft de gevaren, die aan bepaalde kunsten verbonden waren. Dit in ver band met de tijd, waarin zij leefden. Stond bijvoorbeeld Calvijn meer scep tisch tegenover de beeldhouw, en schil derkunst. Kuyper had definitieve be zwaren tegen de dans. De fabel, dat Cal vijn en Kuyper principieel tegen het toneel als zodanig waren, weerlegde spreker met verscheidene citaten. Beiden leerden, dat de kunsten als vruchten Gods algemene genade genoten mogen worden, ook als zU niet direct „nuttig" zijn. Dit bevredigt de natuurlijke behoef ten, die God in ons gelegd heeft. Door de kunsten dienen wij God „middellijk", ln de Kerk dienen wij Hem „onmiddel lijk" (Kuyper). Spreker constateerde, dat de Gerefor meerden in de loop der tijden op schillende terreinen van de cultuur in ruimere zin (bijvoorbeeld sociaal economisch) hun taak veelal met beide handen aangegrepen, maar het te van de kunst practisch braak hebben laten liggen. Het meer grove handwerk van het koopmanschap (gouden eeuw) lag de Gereformeerden wel. maar het kli maat voor de fijne kunsten ontbrak blijkbaar. Voormannen als de ascetisch gerichte Voetius hebben hier schuld aan. We kunnen wel fraaie theorieën op- tuwen over hoe dit komt. we kunnen het zelfs wel theologisch verontschuldi gen. maar intussen ontwikkelen de Ge reformeerden op dit gebied weinig kracht. De Rooms-Katholieken zijn zien momenteel veel sterker dan wij bewust hun culturele taak. Juist op het ter van de cultuur ligt het onbmoetings- vlak met de niet-christen. De Gerefor meerde evangelisatie dient zich hier ter dege op te bezinnen. Het rapport van de Gereformeerde synode over de vrije tijdsbesteding constateert feiten, blijft weer steken in de theorie, en is hier en daar een knikken naar links en naar rechts. De enige oplossing is. dat de Kerk als instituut en als organisme verontrust wordt en haar taak meer practisch gaat aanpakken. Een voor alle tijden en plaat sen geldende christelijke stijl bestaat niet. volgens spreker. Onze taak is uit de bestaande kunsten het daemonische terug te dringen. De gedachte, dat Christus het Hoofd is van de cultuur, moet ons bezie- '"n, als we cultuur gaan bedrijven. Brand by ontdooien Gistermiddag omstreeks vier uur werd de Alphense Vrywillige Brandweer ge alarmeerd voor een brand in de kelder van de kruidenier C. W. v. d. Wijngaard. Een der huisgenoten was hier bezig de bevroren waterleiding te ontdooien met propjes brandend papier. Hierbij geraak te echter ook het papier, waarmee de leiding was omwoeld, in brand. Op het hulpgeroep kwam de buurman, garage houder B.. toesnellen, en deze stootte in zijn ijver een flesje benzine om. Toen de brandweer arriveerde, was me reeds in geslaagd het vuur met eigen mid delen te blussen. Anderhalf uur later moest de brand eer uitrukken naar de woning va: veehouder C. W. Visser te Aarlander- voor.een toen reeds bedwongen schoorsteenbrandje. Ook de brandweer in Aarlanderveen was hier present. Film- en praatavond De vereniging Nederlands Fabrikaat hield gisteravond in hotel Centraal leden van de verschillende vrouwenorga- saties een film- en praatavond, die werd Ingeleid door mevr. V. d. Neut. secreta- sse van de Christenvrouwenbond. De heer W. Beets jr uit Amsterdam vertoonde een aantal propaganda-films voerde zodoende de aanwezigen met ir verschillende Nederlandse bedrij- vorm van samenwerking moet komen sen tandartsen, schoolhoofden en het kenfonds. De heer Verdonk sloot zich hierbij aan. De voorzitter verklaarde, voorzitter jn van een voorlopige commissie op dit gebied. Besprekingen hebben geen resul taat opgeleverd. Bovendien stuit men op dit gebied op principiële gevoelens. De schoolartsendienst verwijst naar de dok- Hier wordt direct opgetreden. Maar deze zaak heeft stellig de sympathie spr. Men zal hier doen wat mogelijk is. wat de heer Geerlof toejuichte. De heer Rogaar sprak over de vuilnis emmers. De burgerij heeft de invoering weten te waarderen. De heer Verduijn zei, dat verscheidene middenstanders niet te spreken waren over het feit. dat zii die niet mochten leveren. Wethouder Deerenberg verklaarde, dat het hier grote order betrof, rechtstreeks bij de Industrie geplaatst. Had men de midden stand ingeschakeld, dan was men ever oordelig klaar geweest zei de heer Ver duijn, waarop de voorzitter repliceerde. ..Waarom waarschuwt men dan niet Men wist wat komen ging". De heer Ruijssenaars sprak over hei derwijs in het algemeen, was dankbaar de medewerking en achtte het uit getrokken bedrag van 6.50 per leerling de lagere school voor aanschaf boeken etc. te laag. De heer Rogaar spralc over de schoolradio. Wethouder Dekker noemde de geringe belangstelling hier voor van de zUde der bijzondere scholen teleurstellend en zei, dat men deze ln de commissie voor onderwijszaken :ns zal bezien. De posten van 250 voor de muziekver enigingen werden ingetrokken, daar de culturele raad over f 5000 te beschikken krijgt (waarvan 2000 te reserveren) waaruit ook de muziek gesubsidieerd zai worden. De heer Goedhart wees bij het betrok ken punt op de dringende noodzaak van instelling van een sportraad. De spnrt- nissie bestaat slechts in theorie. Deze zaak zal men spoedig trachten te ver- ezenlyken. Het subsidie van 500 voor de Laura werd na enige bespreking, waarbij bleek dat het Laurabestuur tekort aan middelen heeft voor propaganda, verhoogd tot 1000. Vermelden we voorts nog. dat de heer Slootjes het wenselijk achtte, zulks in ver band met het feit. dat de man-in-de-straat het nogal eens heeft over het dure politie apparaat cn op de wijzen, dat het Rijk 90 procent van de kosten draagt. Volleybal De politiesportvereniging Alphen speelde haar twaalfde comptitiewedstryd in de L.V.B.B. tegen W V C. I uit Wasse naar. De Alphense politiemannen won nen deze avond met 3—0. Nog steeds zyn ze dus ongeslagen. De game-uitsla- gen zijn 15—2, 15—8 en 15—2. E.H.B.O. heeft weer een bestuur De plaatselijke afdeling van de Kon. Ned. vereniging E.H.B.O. heeft weer een compleet bestuur. Hiertoe werd name lijk in hotel Centraal een buitengewone ledenvergadering gehouden. Het volle dige bestuur ziet er ais volgt uit: J. van Brummen. voorzitter; C. van Leeuwen, 2e voorzitter; J. de Raat, le secretaris; J. P. van Veen, 2e secretaris; D, Kal, penningmeester; J. Pilon, 2e penning meester; Materialencommissaris zijn mevr. Vlettervan 't Sluis en de heren A. Ambachtsheer en G. J. Oostdam. Oude kruik overgedragen Geruime tijd geleden werd door per soneel van de dakpannenfabriek firma D van Oondit en Co. N V- bij het ver richten van klei werkzaamheden aan de Groenendijk een kruik gevonden, die, voorzichtig uitgegraven, een vondst bleek, voor de Historische Vereniging van belang- Deskundigen zeiden, dat de kruik uit 1600 moet dateren. De werk meester van het bedrijf, de heer W- Geer lof. heeft het voorwerp in de laatstge houden vergadering van de vereniging aan het bestuur overgedragen, waarvoor het bestuur zich zich erkentelijk toonde- ALKEMADE Eervol ontslag aan de burgemeester Op zUn verzoek is aan de heer J. M. H. L. Hoynck van Papendrecht met ingang van 1 Maart a.s. wegens gezondheidsredenen eervol ontslag uit zyn functie verleend. De heer Hoynck van Papendrecht werd op 16 Februari 1947 als bur gemeester geïnstalleerd. BENTHUIZEN Feest op de schaats Zaterdagmiddag werden onder auspi ciën van de ijsclub De Eendracht wed strijden gehouden. Uitslagen: jongens 6 tot en met 10 jaar: Bertus de Graaf, Cor Qualm, Klaas Hageman, Dajo Spruiten- burg, Jac. v. d. Eijk. Ries Havenaar, Thijs van Beveren, Bertus Korbijn, Maarten Rensink. Leen de Ruiter, Eef van Soest, Esdra Kievit. Leen van Veen, Jan W. Ha venaar, Jan Mets, Cees Laban en Co. v d. Maas; meisjes 9 tot 14 jaar: Sina var Staalduinen, Betsie de Graaf, Lenie Sloot- maker, Thea ScheTlingerhout, Annie de Ruiter, Itia Schellingerhout, Riekje Geluk, Coba Dorst, Houkje Korbijn, An nie Priem, Ingetje Bakker, Willie Sloot- maker. Lena Korbijn, Annie de Ruiter, Flora de Pender, Tine de Vrij. Tina Pos en Marrie Vermeulen; jongens van 11 tot en met 14 j.: Wim van Staalduinen, Piet Korbijn. Jac Laban, Dirk van Veen Ringrydery voor paren (grote deelne. ming): 1. C. de Vrij en mej. B. de Pein- der, 2. echtpaar C. Schellingerhout-J. v. d. Bos. 3. echtpaar C. Reeuwyk-J. Brou wer; 4. echtpaar Diephout-Uiterbogaard. 5. echtpaar Van Noort-van der Heijden. 6. S. Blijleven en mej. G. Priem. Allen kregen een prijs. Jaarvergadering Chr. landarbeiders De afdeling Benthuizen van de Ned. Chr. Landarbeidersbond hield onder lei ding van de voorzitter, de heer B. Bouvé, haar jaarvergadering. Uit het financiële irslag van de penningmeester bleek een batig saldo. Het ledental liep het afgelo pen jaar terug. De heren B. Boevé, H. van Soest en W. Snoep werden als bestuurslid herkozen. Brandbyten De burgemeester heeft de inwoners verzocht brarxlbijten te hakken en deze te zetten met ijeschotsen. E.H.B.O. actief De afdeling Benthuizen van de vereni ging voor E.H.B.O. is ook op de ijsbaan actief. De post is gevestigd by de con sumptietent van de heer Jac. Bregman, aar alle hulpmiddelen aanwezig zijn. HAZERSWOUDE Aanbesteding uitgesteld De aanbesteding van de bouw van een lokaal bij de Chr. nationale school is oorlopig uitgesteld. Hardryden ouderen Het ijsvermaak „Watergang" hield gis termiddag een wedstrijd1 hardrijden voor ouderen op de korte baan, 160 meter. Uitslag: 1 J. van Tol. 2 J. Kwaasteniet Boskoop, 3 G. Ramp Boskoop. 4 C. Ramp Boskoop. Hardrijden 15 tot 17 jaar: 1 G. Ramp Boskoop, 2 W. Vermeulen Bos koop. 3 Nic. van Tol, 4 B. Padder Bos koop. Bij de Hazerswoudse ijsclub was en hardrijderij voor volwassenen. 1 C. de Jong. 2 M. van Luik, 3 N. Quartel, A. van Elswijk. Donderdag wordt door „Watergang" eer een korte-baan-wedstryd gehouden. Men kan zich om half 2 op de baan opgeven. KOUDEKERK AAN DEN RUN Hardryden voor heren Aan (te Westkapt van de Koudekerkse brug ligt langs de Rijnkant een mooie ijsbaan. De ijsverenigimg Koudekerk or ganiseerde hier een hardrijderij voor i- De deelneming was behoorlijk- Bovendien was er vry veel publieke be langstelling. De prijzen werden gewoD- door: 1. Jac- Bijleveld. 2. Wim de Lange. 3. Maarten Reijneveld, 4- Teun de Jong- Johan Bodegraven vertelde Johan Bodegraven' heeft gisteravond 5k in Koudekerk verteld over zyn be levenissen op de bromfietstocht door Europa, die hy verleden jaar met Goos Kamphuis maakte. Het was de afdeling Koudekerk van de bond van plattelands- wen. die de eer te beurt viel dit ver haal te mogen horen. De spreker werd ingeleid door mevr- v. d. Dool-v. d. Harst Daar wij onlangs een- uitvoerig verslag plaatsten ter gelegenheid van Bodegra- is aanwezigheid op een byeenkoms: Leiden, waar hij ook over zijn tocht vertelde, komen wy nu niet op de boeien de geschiedenis terug- Er zij alleen ver meld. dat Johan Bodegraven ook in Kou dekerk de aandacht wist op te eisen- LEIMUIDEN Vreemde passagiers Acht jongemannen uit Amstelveen hadden Zondag een schaatstocht ge maakt. toen zij zich om 7 uur meldden by de garage van Maarse en Kroon. De heren wilden in een bus stappen richting Aalsmeer. Toen de chef van de dienst hun verzocht in een andere wagen te gaan, wilden zy met geweld de eerste wagen binnendringen. De chauffeur be lette dit, maar enkele jongemannen gin gen toen het personeel met de schaats te lijf. De chef werd aan zyn neus verwond. De politie heeft de jongelui een verhoor NIEUWE WETERING Uitslagen IJswedstryden De ysfeesten van de IJsclub Ijsvermaak werden ingezet met wedstryd voor de schoolkinderen. De uitslagen luiden: le en 2e klasse jongens: 1. Teun Roeloffs, 2. Bert Bouwmeester; le en 2e klasse meis jes: 1. Theo van Hameren, 2. Nel van der Luit; 3e en 4e klasse jongens:l. P. van Zanten, 2. P. Bouwmeester, 3. Joop Schoo; 3e en 4e klasse meisjes: 1. A. van Veen, 2. G. Los. 3. S. Kooloos; 5e en 6e klasse jongens: 1. Th. van Veen, 2. W. Straathof, 3. L. Griffioen; 5e en 6e klasse meisjes: 1. A. Roeloff$, 2. N. van der Lip, 3. A. van Hameren; Jongens 7e klasse tot en met 16 Jaar: 1. Th. Struine, 2. Th. van Haastrecht. 3. N. Struine. Priksleeën voor meisjes 7e klasse tot 16 jaar: 1. N. var. der Hoorn, 2. A. Kloot wijk, 3. G. de Wit. De heer P. Roeloffs bood de kinderen tegen de felle kou warme erwtensoep aan. De dankbaarheid Opêde tweede wedstrijddag werd gere den om geldprijzen en om de wisselbeker. Uitslag: 1. ~N. Bouwmeester Bertzn; 2. Ant. Bouwmeester, 3. D. van Hameren. N. Bouwmeester kreeg de wisselbeker dus voor de tweede keer in bezit. Priksleeën voor leden om carbonade: 1. C. Bouwmeester, 2. C. van Haastrecht, 3. W. van Egmond. Ringrijderij voor dames: 1. Map Roeloffs, 2. Theo Straathof, 3. Geertje van der Luit, 4. Trees Kouwen- hoven. De kinderen, die wegens ziekte niet mee konden doen, werden niet ver- R OELOF ARENDSVEEN Val op het ys Een ijstoerist uit Voorburg viel op het ijs van de Wijde Aa en brak een boven- TER AAR Burgerlyke stand. GEBOREN: Richarda A M, d van P J Kints en A A Kwakkenbos, Langeraar_ seweg 176a; Alida M B. d. van J C Hy- en C M Hoogervorst, Langeraaxsew 234, Adriana H M, d. van W Touw en L C Fransen, Langeraarsew. 28, Lauwren- tius J„ z. v. Th. Otto en J. Sanders, Bloemenstraat 10; Pe'trus J., z. v. H. J. M. Koeleman en J. H. Versluis, Bloemen straat 64. ONDERTROUWD: M. A. Mank, 25 j. en Chr. Helling, 23 j., Langeraarsweg 246; G. N. Kleyn, 30 j. en M. M. Dobbc, 29 j„ Kerkweg 75; Th. J. Verlaan. 27 j. en C. J. Kempers. 41 j., Westkanaalweg 43. GEHUWD: G. J. Hoogenboom. 32 j. en J. P. v. d. Meer. 27 j.: J. v. d. Sluis, 37 j. en A. P. Lek. 31 j.; M. J. Lek. 23 j„ en J. M. Hölscher., 23 j.; C. van Dijk. 28 j. en M. Th. R. Hoogervorst, 24 j. OVERLEDEN: H. G. A. Janssen, 79 j. Geslaagde noodlanding op Ypenburg Leerling-vlieger zette toestel op één wiel aan de giond De negentienjarige leerling-piloot J- A- J. Nota heeft Zaterdag op Ypenburg wel jn eervoile vermelding verdiend. Nadait hy met zijn les vliegtuig voor een oefenvlucht was opgestegen, bemerkte rt er iets met zijn landingsgestel orde was. Twee instructeurs ste gen op en wisten hem te beduiden, dart er its niet klopte- Toer. politie, ambulance, medicus en brandweer waren gealarmeerd, kreeg N- toestemming om te landen. Men wachtte met kloppend hart. maar de landing (op één wiel) slaagde voortreffe lijk- Pas toen hert toestel bijna uitgelopen as. dook het met die neus in dc grond. Nota kon ongedeerd het toestel verlaten. K.L.M. moet dienst op Zuid-Afrika halveren De regering van Zuid-Afrika heeft thans besloten dat de diensten op Wit- watersrand. die worden onderhouden door de KLM- en de Scandinavische Luchtvaartmaatschappy, met ingang van 1 Juli 1954 dienen te worden gehalveerd. Van die dag af mag de K.L.M- slechts één dienst "per week naar Zuid-Afrika uitvoeren en de S.A-S. één dienst in de Het besluit van de Zuid-Afrikaanse regering wordt thans in Den Haag be studeerd- De helicopter van mr Kesper was over lijd De Commissaris der Koningin in Zuid- Holland. mr L. A. Kesper. zou gisteren herdenkingsdienst in de R.K. kerk te Oude Tonge bijwonen. Hy zou per heli copter arriveren, doch mede door de het vliegtuig een uur over tyd. Mr Kesper kwam om half elf aan op de- telfde plaats, waar vorig jaar Februari de geredden met de helicopter arriveer den. Hij werd door het gemeentebestuur ontvangen. Om half 12 zou hij weer ver trekken naar Middelharnis, ter bijwoning van de herdenkingsdienst in de Hervorm- Prins Bernhard bezocht het Afrika-instituut Prins Bernhard heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan het Afrika-instituut te Rotterdam, waarvan ae Prins be schermheer is. In de besloten kring van curatoren heeft Z.K.H. mededelingen ge daan met betrekking tot zyn reis naar Ethiopië, waarna het filmpje van deze werd vertoond, t bezoek van Prins Bernhard werd iten met een gezamenlyke lunch.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 6