„Antithese" in PvdA Oorlogsslachtoffers Buffetjuffrouw sprong in café over vlammen heen Jehovagetuigen krijgen schade vergoeding voor ontnomen zaal AVONTURIERS 2 DINSDAG 2 FEBRUARI 1954 y^E OPRICHTING van de Partij van de Arbeid had indertijd plaats van uit de stelling, dat men het over de belangrijke vragen van de politiek met elkaar eens kan zijn ook al hangt men een onderscheiden levensbe schouwing aan. Wie zich dat herinnert, zal mogen veronderstellen, dat men het binnen deze partij over belangrijke vragen inderdaad eens is. Wordt bovendien niet aan de andere partijen verweten, dat zij door inner lijke meningsverschillen worden verlamd? Echter, wie deswege zou concluderen tot eenstemmigheid binnen de P.v.d.A., vergist zich deerlijk. De behandeling van de Europese Defensie- Gemeenschap in de Eerste Kamer heeft, op dit uitermate belangrijke punt in de algemene politiek, van verschil van opvatting binnen deze partij doen blijken. Een nieuw bewijs van dit meningsverschil binnen de P.v.d.A. over dit belangrijke punt is een artikel, dat ds J. J. Buskes (we hopen gaarne, dat dit artikel een aankondiging mag zijn van herstel uit de ziekte die hem trof) schreef in het blad Tijd en Taak, een blad dat wij willen prijzen om de eerlijke onbevangenheid waarmede het over zovele onderwerpen schrijft. Op het artikel van ds Buskes willen wij even ingaan. NDERS DAN bijvoorbeeld in Frankrijk en Engeland het geval is, aldus ds Buskes, lijdt de Nederlandse socialistische beweging aan een zekere bewustzijnsverenging. Het is met dat Nederlandse socialisme zelfs zó erg gesteld, dat ds Buskes een vergelijking met dr Kuyper gewet tigd acht: „Wat de buitenlandse politiek betreft, gaat ons Nederlandse socialisme hoe langer hoe meer lijden aan de dwangvoorstelling, dat er bij belang rijke beslissingen maar twee mogelijkheden zijn. In vroeger jaren was het dr Abraham Kuyper, die zijn volgelingen onder deze dwangvoorstelling van slechts twee mogelijkheden bracht. Had hij de éne mogelijkheid als onaanvaardbaar aangewezen, dan bleef alleen de tweede mogelijkheid over. Van een „tertium datur" een derde mogelijkheid wist Kuyper vrijwel nooit. De woorden „want van tweeën één" waren voor Kuyper karakteristiek. Eén en ander hing samen met zijn antithese-belijdenis. De A.R. politiek is er in de loop der jaren door verstard". TITEN ZIET: zo getekend door deze kenner en aanhanger van het socia lisme is de situatie binnen de socialistische beweging bepaald niet gun stig. De schrijver vervolgt dan ook: „Ik krijg steeds meer het gevoel, dat het Nederlandse socialisme, wanneer de buitenlandse politiek aan de orde is en het dus gaat om onze verhouding tot Rusland en het communisme, op een analoge wijze onder de dwangvoorstelling van een antithesebelij denis komt te zitten". Op deze wijze, aldus nog altijd ds Buskes, komt men binnen de socia listische beweging hoe langer hoe meer te zuchten onder de eenvormigheid, en met een zeker heimwee ziet hij heen over de grenzen, waar (in Enge land en in Frankrijk) „een pluriformiteit bestaat, die voor serieuze en zakelijke discussie veel meer ruimte laat en bovendien de beste waarborg is tegen een verstarring, die ons in Nederland hoe langer hoe meer bedreigt". TTIER KUNNEN WU verder kort zijn over het punt, waarop in hét bijzon der ds Buskes deze verstarring binnen eigen partijgelederen vreest. Dat betreft Rusland. We gaan, meent hij, veel te vlug uit van de veronderstel ling dat er in Rusland sinds de dood van Stalin niets veranderd is. In dit verhand krijgt na Kuyper ook Groen van Prinsterer nog een veeg uit de pan: „Wij bekijken en beoordelen het gebeuren in Rusland op een doc trinaire wijze, zo op de wijze, waarop Groen van Prinsterer de Franse Revolutie en de geschiedenis na die revolutie bekeek en beoordeelde. De geschiedenis wordt gewrongen in bepaalde schema's. Revolutie moet on geloof zijn. Op een analoge wijze beoordelen wij de Russische geschiedenis. Het schort ons aan historisch besef. Het Engelse en het Franse socialisme is in dit opzicht veel minder doctrinair en daardoor bij alle bezwaren, die men er tegen hebben kan veel boeiender dan het onze". TT ET IS WEL DUIDELIJK, dat hiermede de schrijver aan Groen van Prinsterer geen recht doet. Wat hier genoemd wordt „een wringen in schema's" was in feite een principiële beoordeling van uit een bepaalde levensbeschouwing en een bestrijding van verkeerde opvattingen, in de mate ook waarin zij tot de Franse Revolutie en de gang der geschiedenis daarna leidden. Hiertegenover kwam Groen van Prinsterer aan het einde van zijn vandaag nog altijd belangrijke studie tot deze conclusie: „Een. naar de om standigheden gewijzigde, toepassing van het christelijk staatsrecht is de ware behoefte van onze tijd". En de conclusie waartoe het artikel van ds Buskes ons gemakkelijk voert? Dat de bestaansmogelijkheid van een eigen socialistische partij, voortgekomen uit onderscheiden levensbeschouwing doch naar men hoopt één op de belangrijke punten der te voeren politiek, in de practijk blijk baar een nogal zwakke basis is, zó zwak zelfs, dat de schrikbeelden van Kuyper en Groen van Prinsterer moeten worden opgeroepen om te laten zien, hoe somber de situatie wel is. TTET IS NOG niet zo erg lang geleden, dat het huidige kabinet heeft kunnen komen tot de openlijke verklaring, dat Nederland morele ver plichtingen heeft tegenover de Indische oorlogsslachtoffers. Begrijpelijk is het, dat in de Tweede Kamer over deze verklaring voldoening heerst. Men had daar immers in de afgelopen jaren reeds bij meer dan één gelegenheid woorden ten gunste van deze mensen gesproken. Geen wonder dan ook, dat men daar thans aan de uiting van vol doening toevoegt de opmerking, dat aan betrokkenen veel leed bespaard had kunnen blijven en dat veel wrok en bitterheid zouden zijn voorkomen indien deze erkenning van bestaande verplichtingen vroeger was af gekomen. "PiOOR DE trage gang van zaken in dezen heeft bovendien de assimilatie van degenen die uit Indonesië zijn gerepatrieerd veel langer geduurd dan anders het geval zou zijn geweest. Het is wel de vraag geweest, of Nederland juridisch aansprakelijk ge acht kon worden voor vergoeding van de in Indonesië geleden oorlogs schade. In de Tweede Kamer blijkt men meer en meer het gevoelen te zijn toegedaan terecht menen we dat men dat eigenlijk wel in het midden kan laten. Nederland heeft hier morele verplichtingen, die voor een feite lijke rechtsgrond niet onderdoen. Prijsverlagingen levensmiddelen worden doorgezet Zonnehuis te Beekbergen I Van het erf van School en Kerk Huishoudboekje moet in evenwicht blijven. Belangrijke prijsverlagingen van onge veer 30 levensmiddelen werden door de leiding van Albert Heijn N.V. Vrijdag 22 Januari j.l. door middel van de Pers be kendgemaakt. De heer G. Heijn, Directeur van dit bedrijf, gaf bij die gelegenheid als zijn mening: „Het gaat niet aan een loons- en huurverhoging automatisch, zonder nader onderzoek naar andere moge lijkheden, door prijsverhogingen te laten volgen. WU. die een deel van de primaire levensbehoeften produceren en distribueren, hebben een sociale taak ten opzichte van het Nederlandse gezin. Het is verheugend voor de Neder landse huisvrouw, dat, nu wij deze prijsverlagingen enige tijd met goed gevolg uitgevoerd hebben, andere be drijven een begin gemaakt hebben ons te volgen op de weg, _<iie wij, naar onze mening terecht ingeslagen zijn". Het is de opzet van Albert Heijn, om de gevolgen van de prijsverlaging zoveel mo gelijk op te vangen, door verhoogde pro- Dat de aangekondigde prijsverlagingen voor een groot aantal belangrijke artike len gelden, moge blijken uit een gedetail-, leerde prijslijst, welke men afgedrukt vindt op pag. 8 van dit blad. viert zilveren feest Het tehuis voor chronische zieken te Beekbergen, het eerste Zonnehuis, bes'aat binnenkort 25 jaar. Om de patiënten een verjaringscadeau aan te kunnen bieden ls thans een Stichting Zonnehuis-jubi leumgeschenk 1954 in het leven geroepen, waarvan de burgemeester van Apeldoorn, mr A. L. des Tombe, erevoorzitter is en o.m. de commissaris der Koningin in Gel derland in het comité van aanbeveling zitting heeft. Men heeft het plan een kerk- en re creatiezaal te laten bouwen waarvoor f 50.000 nodig ls. Tijdens een grote her denkingsbijeenkomst wil men dit ge schenk symbolisch aanbieden. Wijziging H.O.-wet Collegegeld wordt niet algeschaft Wel reductie-mogelijkheden overwogen De regering blijkt niet te gevoelen voor algehele afschaffing van het col legegeld. Haar criterium is. dat het vol gen van Hoger Onderwijs niet verplicht is. Over de vaststelling gelden zal de minister overleg plegen met de onderwijs uit de Tweede Kamer. Deze suggestie wil minister Cals aanvaarden tegen bezwaren uit de Kamer tegen vast stelling van de collegegelden, bij alge mene maatregel van bestuur, dus buiten de Kamer om. In de geldende bepalingen is reductie van collegegelden alleen mogelijk personen uit één gezin, die bij het Hoger Onderwijs zijn ingeschreven. Nagegaan zal nu worden, of reductie van college geld ook kan worden toegestaan, wan neer andere kinderen uit het gezin ander onderwijs volgen, waarvoor schoolgeld wordt geheven. Minister Cals acht het bij nader inzien verder ongewenst, dat wie zich teeen lager collegegeld hebben laten inschrij ven (b.v. omdat men toch geen acade misch examen wil afleggen) verplicht wordt alsnog het bedrag aan te vullen, wanneer men later alsnog enig acade misch examen wil doen. Voorwaarde is. dat men bij het betalen van het lagere bedrag te goeder trouw verklaart, zich niot op een academisch examen voor te bereiden, aldus minister Cals in zijn ant woord aan de Tweede Kamer inzake de wijziging van de H.O.- In provinciale kringen Bezorgdheid over DUW- reorganisatie Bij de ingebruikstelling van de nieuwe rioleringswerken in het stedelijk deel van de gemeente Vollenhove een project de provinciale commissie voor de werkgelegenheid heeft de Commissaris der Koningin in Overijssel, Ir J. B. G. M. Ridder dé van der Schueren, uiting ge- n aan de bezorgdheid, die in de pro vinciale kringen is gewekt door de voor genomen D.U.W.-reorganisatie. Hierbij zijn ook de genoemde provinciale com missies betrokken, die, naar de Commis saris opmerkte, een sfeer van doeltreffen de samenwerking op het gebied van de werkuitvoering hebben geschapen. Daar door kon in korte tijd een aantal voor de gemeenschap belangrijke werken tot stand worden gebracht. In Overijssel al leen beliep het totaal van deze werken, uitgevoerd in 1953, ongeveer 4.5 millloen. Sociale conferenlie C.B.T.B. De Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond hoopt op Vrijdag 19 Febr. conferentie te houden ter bespreking enkele actuele sociale vraagstukken. Daarbij wordt vooral gedacht aan de ar beidsvoorziening en de werkgelegenheid. name zullen daarbij worden behan deld de sociale aspecten rondom de cul tuur-technische werken, de invloed van de aanvullende werkgelegenheidspolitiek de overheid, de arbeidsvoorziening en de lonen in de landbouw. De heer A. W. Biewenga hoopt het onderwerp in te l VOOR BETERE i I SPIJSVERTERING i GEBISMUREERD Si MAGNESIUM M Bevordert »«n goede ipijiverterlng. I I Verkrijgt»*. bIJ Apotheken en Drogisterijen In I 1 "::t"I Lastige bezoeker nam wraak Greep brandstichter in de kraag en sloeg hem met haar schoen op het hoofd j „Vannacht om drie uur bestaat deze zaak niet meer," Met deze woorden ver liet Zaterdagavond de 39-jarige schipper E. B. een café in de binnenstad te Rot terdam. De oorzaak van deze woorden was een ruzie, die hij daar had gehad. Drie kwartier later schrikten de bar- bezoekers op door een ontploffing in het portaal, dat in brand bleek te staan. Dadelijk combineerde men dit met het dreigement van de schipper. Een buffet juffrouw trok haar hooggehakte schoenen uit, sprong over de vlammen en rende de straat op. Enkele tientallen nv verder zag zij de lastige klant en greep hem beet, weldra geassisteerd door haar collega. De man kreeg nog een tik met een schoen van de dames op het hoofd, omdat hij begon te slaan. Hij wist echter te ontkomen, maar twee agenten hebben hem tenslotte achterhaald. Het onderzoek wees uit, dat hij vijf liter benzine had gekocht om zijn woorden waar te Het brandje ls door de cafébezoekers geblust Branden door ontdooien In een teerput aan de buitenzijde van de watergasfabriek bij de Zuidergas fabriek te Amsterdam heeft gister middag een kleine, maar gevaarlijke brand gewoed. De teerput staat op een paar meter afstand van dat gedeelte van de fabriek, waar benzineleidingen lopen en zich een benzine voorraad bevindt. Reeds was op het dak een begin van brand ontstaan. De brandweer wist het vuur echter te beperken. Twee brandweerlieden werden door spatten van de kokende teer gewond en moesten voor behandeling naar het zie kenhuis worden vervoerd. Vermoedelijk is het onverantwoordelijk ontdooien met open vuur van een be vroren waterleiding van het teerreservoir de oorzaak van de brand geweest. Een vrij felle brand heeft Maandag morgen een gedeelte van de. garenfabriek J aspers-Yèrsey-industrie Kerssemakers Combinatie te Beek en Donk ver- t. De brand is waarschijnlijk ont staan bij het ontdooien van bevroren lei dingen in de droogkamer,. die in een ge heel houten gebouw was ondergebracht De schade bedraagt ongeveer f 200.000. Biggetjes omgekomen In de buurtschap Buren bij Hengelo (O.) is gistermiddag een schuur op eeuwenoud boerenerf afgebrand, brand ontstond doordat de eigenaar zeug met tien biggetjes tegen de hevige koude trachtte te beschermen, plaatste een electrisch verwarmingsappa raat in de varkensstal en nadat hij dit in werking had gesteld is het vermoedelijk door brand ontstond. De dieren kwamen in aanraking gekomen met stro. v in de vlammen om. De schade bedraagt ongeveer f 6000. De eigenaar was zekerd. Prinses kreeg cadeaux van maréchaussee Een deputatie van de Koninklijke Maréchaussee heeft gistermiddag op Soestdijk aan Prinses Beatrix écn trens (paardentoom) en hoofdstel aangeboden. :n tekening, voorstellende een danse resje, vervaardigd door de beeldhouw ster mej. Van der Pand: Prinses Beatrix nam. in een der zalen van het koninklijk paleis, de geschenken in ontvangst. Bij de aanbieding was ook Koningin Juliana aanwezig. Garagechef van het paleis Soestdijk onderscheiden De Koningin heeft het kruis van ver dienste in zilver van de huisorde van Oranje toegekend aan de heer A. Hulle- man, chef van de garage van het palels Soestdijk. Christelijke aannemers gaan in Juni jubileren Het ligt in de bedoeling het zilveren jubileum van de Ned. Christelijke Bond van Aannemers- en van de Bouwvak patroonsbond gezamenlijk op 9 en 10 Juni te Groningen te vieren. Over wogen wordt om, naast deze viering, ln eigen kring in Utrecht op de oprichtings datum bijeen te komen voor een offlciël» herdenking. Meer dan twee milliard levensverzekering In 1953 zijn in totaal voor 2296,3 mil- lioen aan nieuwe levensverzekeringen ge sloten tegen vorig jaar 2235.3 min. Hier van werden voor f 279 min afgesloten in December j.l., waarvan 119,7 min kapi taal-, 143 min rente- en 16,3 min volks verzekeringen. Beioepingsweik Ned. Herv. Kerk roepen: te Assen W. J Holz- scherer en J. B. Weener, beiden voor ganger der Herv. Evangelisatie aldaar. rie benoeming tot hulppred. bij de Herv. Evangelisatie te Emmen H. Marra te Surhuizum. Schoonhoven J. de Lange te Nunspeet. Geref. Kerken p e n te Middelstum (2e pred.pl.) P. D. Kruithof te Zijldijk (Gr Aangenomen: naar Oenkerk M. Feitsma te Amstelveen. Openbare les dr M. C. Verloop De privaat docent in de Haematologie an de Utrechtse Rijksuniversiteit dr M. C. Verloop heeft gisteren in het groot auditorium een openbare les gehouden de plaats van het haematologisch laboratorium in de interne kliniek 75e UNIECOLLECTE. LIJST 24 jwenermond i 313.50; Eztnge 268,80: Glimmen 233,50; Houwerzijl f 32; Kielwln- ,OId 241.20; f 581,80; Oos- len 428,50; Westerbork f 760; Kalenberg 135.93; N.O. Polder. Emmeloord c.a. 3.559; Varsseveld f 662.50; Alkmaar f 923.11; Heilo (N.H.) f 207.50; St Maarten-Dirkshorn f 123,60; Uw Helvoet f 143; Noordwijk f 607,69; Leiderdorp I 24*5,16; NieuwendIJk f 500; Waardhuizen f 391.50. Totaal van 600 locale comité's 216.887.24 (1952); 259.044,98 (1953). In vogelvlucht De Ver. tot Stichting en Instandhou ding van Scholen voor L.O. op G.G. o n i n g e n heeft haar gouden feest De kerkeraad van de Hervormde gemeente te Varsseveld heeft gespro- over de voor- en nadelen, die bonden zijn aan de wijze van bruiloft vieren ln de gemeente. Aan de stichting Kerk en Wereld zal advies worden ge vraagd, hoe van de kerk uit geholpen 3 kunnen worden, de feesten zinvoller doen zijn. De Centrale Raadsvergadering v de Katholieke Arbeiders Beweging in Limburg heeft besloten bij de Poolse gezant in Den Haag te protesteren tegen de kerkhervorming in Polen. Het incident te Venlo Eigenaar van besproken ruimte wegens wanprestatie veroordeeld aldaar, zal volledige schadevergoeding moeten betalen aan de getuigen van De Roermondse rechtbank heeft de els, ie mr L. C. van der Tas namens het genootschap De Wachttoren tegen deze hoteleigenaar had ingediend, toegewe zen. De hger Claessens zal wegens wan prestatie de door het genootschap gevor derde ruim f 1150 plus 5 procént rente dit bedrag sinds de aanvang van het proces aan de getuigen van Jehova moe ten vergoeden: Ook moet hij de kosten van het proces (enkele honderden gul dens) betalen. Deze zaak is nog een uitvloeisel van "en Pinkstercongres, dat het genootschap Blinde hond gered Zeekadetten te Maassluis gehuldigd Dezer dagen zijn drie leden van het zeekadettenkorps te Maassluis, de 21- jarige J. Warbout, de 18-jarige P. Voogt de 17-jarige A. Zonneveld door de directeur van de Ned. Ver. tot Bescher- van Dieren, de heer G. Nieuwen- huysen uit Den Haag gehuldigd aan boord an het opleidingsschip Polaris. De zeekadetten hadden, zoals men weet, op 13 December een blinde hond, die de irdrinkingsdood nabij was, gered uit de Noordschie te Maassluis. Zij ontvingèn het diploma van de dierenbescherming. Internationale uitwisseling Extra-uitzending van de televisie De Televisiestichting geeft Woensdag- zond van 20.15—22.00 uur een extra uit zending van filmbijdragen uit Engeland, Frankrijk, Duitsland. Zwitserland. Italië, Denemarken, België en Nederland. ien enige tijd geleden te Londen ge houden conferentie werd besloten bij wijze van proef eens zulk een uitwisseling korte films tot stand te brengen. Het programma zal worden besloten met filmreportage van de Elfstedentocht. De Wachttoren eind Mei 1952 in Venlo trachtte te beleggen. Reeds lang tevoren had dit genootschap een zaal besproken ln café-restaurant National. Ruim drie weken voor Pinksteren verbrak de heer Claessens onverwacht de overeenkomst, zodat de getuigen van Jehova gedwongen waren alsnog uit te zien naar een andere ruimte voor hun congres. Het motief van de caféhouder was, dat de R.K. kerkelijke overheid en plaatse lijke verenigingen" bezwaren tegen het congres haddon geuit. Het congres ging toch door (in een tent), waarbij zich on geregeldheden voordeden. Namens de Jehovagetuigen is ook een eis tot schadevergoeding ingediend tegen de heer V/. Dubois te Spekholzerheide, die in December eveneens een overeen komst in zake zaalverhuur heeft ver broken. Toumée domina A. E. Ruys Domlna A. E. Ruys. die vanwege de Ned. Herv. Kerk belast ls met de gees telijke verzorging van de Nederlanders ln Berlijn, zal in de komende weken weer een aantal spreekbeurten in Neder land houden. Zij zal spreken over: Ber- len 1954, en De Kerk tussen Oost en West. Veertig jaren in Rijksdienst De heer W. Witteveen tot officier O.N. benoemd De heer W- Witteveen, bouwkundig hoofdinspecteur bij het lager onderwijs, vierde gisieren zijn 40-jarig jubileum in Rijksdienst. In 1936 kwam hij bij het departement van O., K. en W. als inspec teur. In de loop van de ochtend werd de heer Witteveen in in tieme kring gehuldigd. Hij werd ach tereenvolgens toegesproken door dr J. H. Wesselings. raadadviseur in algemene dienst, mr J. de Bruyn, chef der afdeling l.o. en W. C. Kuyper. bouwkundig in specteur. De heer Wesselings deelde de bevor dering van de jubilaris mee tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Enige boekwerken over kunstgeschiedenis wer den de heer Witteveen aangeboden. (Advertentie) Dames!"Vooral na Hamea-Gelei voor Uw handen Rooms onbehagen over verbod priester-arbeiders Men ontveinst zich in R.K. kringen niet, dat de beslissing, welke men in Rome en Parijs genomen heeft om een eind te ma ken aan het experiment met de priester arbeiders een zekere gevoeligheid en te leurstelling heeft gewekt. Priester-zijn en arbeider-zijn moet men volgens de auto riteiten te Rome als twee verschillende levenstaken zien, die niet in één persoon zijn te verenigen. Men heeft reeds hier en daar de opmerking horen maken, dat het niet samengaan van priester-zijn en ar- beidef-zijn in één persoon allerlei netelige kwesties oproept. Priesters, die natuur wetenschappen doceren of wiskunde, zij die zich aan geschiedenis, archaeologie, zelfs aan de bijencultuur wijden, de pries ter-journalisten, de priester-Kamerleden en nog anderen, zullen ook zij hun bui ten-priesterlijke arbeid moeten laten varen? Niemand, die dat verwacht. Maar men vraagt zich in R.K. kringen af: ris keert de kerk dan niet er van beschuldigd te worden de priester-arbeiders met uit zonderingsmaatregelen te hebben getrof fen? ONDERWIJSBENOEMINGEN Benoemd: tot hoofd der Chr Nat school te Wehl, Th v d Blink te Utrecht; tot onder wijzeres) Chr school Vismarkt 46 te Har derwijk F C .Guiking te Koudum; Herv school tc Uithuizermeeden. E Lutjeboer te Beukei G S ij ens te Eind'hov i den PROMOTIES WAGENTNGEN, 29 Jan. Gepromoveerd tot doctor in de landbouwkunde, op proef schrift; Bijdrage ter kennis van Spongospora Subteranea, de verwekker van de Poeder- schurft bij Aardappelen, ir A P Kole te Wageningen. ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM. (V.U.) 1 Febr. Geslaagd doet economie: H H ae Klerk te Amstel veen: Cand economie: C Moelker te Am sterdam; L H Los, te Meerkerk en J H van Oostveen te Amsterdam. ROTTERDAM, 39 Jan. Geslaagd doet ln de economie; A J Wichers te Eefde. UTRECHT. 1 Febr. Geslaagd cand ge neeskunde; Th Ankén. Utrecht; mej L T H J van Breda. Gorinchem; L i n. Dordrecht; A J M Christiaans us; P J van Elk, Gouda; P F A egelen: M Gletz. Driebergen; Oostkapelle; H Grocneboc •cht; P Noordam, Zett Heeswijk: K Oudkerk. ritlversur uw, De Bilt; L H G Rompen. Maa senzweig, Utrecht; P J Schnai 5 M Snapper. Utree1"*" Joorn; H Verbeek. Weger. Den Haag; A F Wehlbu J A Wcsterweek. Dlntoloord; P H M Wiel- ders, Slttard: Cand sociale geografie: J H van den Brink. Enschede; mej F J H van Utrecht; Doet sociale geografie: J J M Knoers. Den Bosch. Het lied der aethergolven 7.13 Gram. de hulsvroi VPRO: 10.» WOENSDAG 3 FEBRUARI I. 402 m. VARA; 7.00 Nieuws 8.50 Voor uws 8.18 Gr Gymnastiek 9.10 Gr Schoolradio VARA; 10.20 Voor 1 Tgelspel 12.30 12.00 >U12\38e Lichte*": zending: Rijksdelen Overzee. Jeugduitzen ding Correspondentieclub o.l.v Regina Zwart 6.00 Nieuws 6.20 Uitzending gewijd aan dr H. B. Wiardi Beekman 6,35 Lichte muziek 7.00 Voor de kinderen 7.10 ..De gevaren van het theocratische streven", caus 7.23 Vara.varia VPRO; 7.30 Voor de 'jeugd VARA: 8.00 Nieuws 8.05 Politiek commen- 815 Promenade-orkest, klein koor en 10.45 „Melk ls goed 45. Drie Algerijnse kooplieden in geroofde goede ren kochten de galei, handhaafden Taffoen voor heen Adolf in zijn oude functie en benoemden Redgeb tot commandant. Dat was een slag voor Adolf. Nu werd hij de dienaar van Redgeb. Weigeren kon hij niet, want een afvallige werd dadelijk gewantrouwd. Dus een week later voeren ze uit. De vader van Redgeb al Madi was een man van hoge geboorte uit een oud geslacht, maar zijn zoon had een laag karakter. Hij was handig, kruiperig en geslepen, maar laf. Hij durfde niet ver van huis, had zelfs niet de moed, de kust een ogenblik uit het oog te verliezen. Zo verlie pen verscheidene dagen zonder enige kans op buit. Toen kwam Redgebs ware aard aan het licht. Hij vloekte op zijn soldaten, hoonde zijn onderkapitein en mishandelde de roeiers. Dat baatte niets. Geen prooi liet zich zien en na twintig dagen moest hij de haven binnen lo pen wegens gebrek aan leeftocht. Dit stond zijn lastgevers slecht aan, het schip moest opnieuw geproviandeerd worden en het had niets meegebracht Toen ze voor de tweede maal op zee waren, gaf Adolf de raad naar buiten te varen, dus door de Straat van Gibraltar naar de grote Zee, waar Hassam Reis zijn vetste prooien haalde. Maar Redgeb weigerde, hij was daar nooit geweest en beweerde, dat zijn lastgevers het hem verbo den hadden. En weer moesten ze de haven bin nen lopen zonder buit. Daarmee was Redgebs prestige naar de maan. Maar de lastgevers wisten nog niet, hoe ze het geval zouden aanpakken, omdat Redgebs vader een man van aanzien was. Toen kwam ongedacht Taffoen hun te hulp. Hij voelde zich weer ziek, zei hij, en verzocht een reis te mogen thuis blijven Van deze gelegen heid maakten zij gebruik door hem te ondervra gen en Adolf vertelde openhartig van het ver schil in metnode tussen Hassam en Redgeb *u wisten de heren genoeg Zc gaven Adolf ziekteverlof en verzochten een bekende Holland se afvallige, die zich rijk had geroofd, een reis mee te varen als onderkapitein in naam, maar in werkelijkheid als commandant. Het aanbod werd aanvaard op voorwaarde, dat de rover de helft zou ontvangen van de netto opbrengst van de buit, die hij zou meebrengen. Drie weken later voeren twee galeien de ha ven binnen. Een daarvan was de gewezen Hol lander met een prijs op sleeptouw, een buitge maakte zeiler met mensen en goederen. Adolf hoorde van de grote buit, die was aan gebracht en aan de morgen van de veilingsdag ging hij vroeg uit, om de boel te bekijken. Hij UIT HET LAND VAN PRINS BERNHARD door K. JONKHEID liep langs de kooien, waarin de mensenkoopwaar ter bezichtiging was opgesloten. Voor een der kooien verdrong zich een menigte en Adolf w'lde weten wat dat was. Eerbiedig liet men hem passeren en vlak voor de tralies staande, zag hij tot zijn grote verbazing een vrouw in Europese kleding. Het was een nog jon ge vrouw weggekropen in de uiterste hoek en angstig kijkend naar die drom van dreigende kerels. Het leek dat Adolfs gezicht haar vertrouwen gaf, want hoopvol keek ze hem aan, bescherming verwachtend van zijn autoriteit. Wat zag Adnlf opeens? Waarom sperde hij zijn ogen zo wijd open? Waardoor kwam het, dat plotseling alles voor zijn ogen draaide en hij een ogenblik geen grond onder zich voelde? Vergiste hij zich en was het de koórts, die hem weer op het lijf viel? Hij sprak een paar woorden in zijn moeder taal, het oude plat-Duits van zijn verloren Hei mat. „Kom wat naar voren!" De jonge vrouw keek verbaasd, maar gehoor zaamde. Toen moest Adolf zich aan de tralies vastgrij pen. Zij wa3 het! Het was Gretel, zijn zuster! Zij herkende hem niet door zijn baard en zijn vreemde kleding, maar het vloog door zijn hoofd, dat zij op het schip in de handen van de rovers... „Hoe hebben ze je behandeld? Wat hebben ze gedaan?" vroeg hij gejaagd. ,,Ze hebben me goed behandeld. Hun kapi tein heeft me beschermd, hij sprak een taal die ik begrijpen kon" Adolf zegende in zijn hart die verachte Hol lander, die toch mens en Europeaan gebleven was. Maar terwijl zag hij, hoe ze hem aankeek, hoe bleek ze werd en hoe haar lippen trilden. Ze had hem herkend aan zijn stem. „Gretel", zei hij, „blijf bedaard, laat niemand iets merken, ik zal je verlossen". Toen keerde hij zich om, met onverschillig ge zicht zich wendend naar de volgende kooi. Mar hij stond recht tegenover Redgeb, die uit de hoogte op hem rfeerkeek met hoon in zijn ogen en een spotlach in zijn baard. Adolf beheerste zich. „Van waar komt zulk een parel op deze mesthoop?" vroeg hij verachte lijk. "EeD blanke parel uit het Noorden, een hon dekind", grijnsde de kerel. Hij lachte vals en wreed Zijn grote vooruitstekende tanden in de spitse bovenkaak kwamen te voorschijn, zelfs een paar kiezen werden zichtbaar. Adolf stond op het punt hem een muilpeer te geven, maar hij hield zich in. Over een uur zou de verkoop beginnen, daarom haastte hij zich naar huis om geld te halen, veel geld, veel meer dan nodig was voor het kopen van een slaaf, want het ging hier om een blanke vrouw en wie kon zeg gen. welke prijs deze zeldzame koopwaar berei ken zou? Hilvi i li. NCRV; 7 00 Nieuw 7.10 Gram 7.15 Gymnastiek 7.30 Gr Gewijde muziek 7.45 Een woord voor de dag 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 8.30 „Tot uw dienst" 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken 9 30 Voor de huisvrouw 9.35 Gram. 10 30 Morgen dienst 11.00 Gram. 11.15 Lichte muziek 12.30 r jfjjfijmededelingen 12.33 In- 12.59 Klokgelui 1.00 ,Met Pit op pad" 1.20 Gram. strumentaal Nieuws 1.15 Viola da gamba Jeugdconcert 3.45 Gri... 5.20 Gram. 5.30 Orgelspel 6.00 Militaire cau- Pianoduo 6.30 „Vrou- king 7.25 Gram, 7.30 Buitenlands 7.50 Gram. 8.00 Radlokramt 8.20 Kan en solist 9.15 „Een oud land ln ec i Nieuws 11.15—12 00 5.45 Causerie 6.00 Voor de kinderen 7 00 Nieuws 7.15 Causerie 7.25 Sport 7.30 Dai' luzick 8.30 Mu nie-orkest 10 'kest 11.10 Ci._ .1.45 Parlementsoverzicht 12.05—12.03 Nieuws. Engeland. BBC. 1500 en 247 m. 12.00 Mrs Dale's dagboek 12.15 aaismuziek 12.45 Voor dracht l.OO Parlementsoverzicht 1.15 Dans muziek 1.45 Concert 2.45 Voor de kinderen 3.00 Voor de vróuw 4.00 Concert 4 45 Lichte muziek 5.75 Mrs Dale's dagboek 5 30 Con cert 6.30 Lichte muziek 7.00 Orgelspel 7 15 Voor de jeugd 7.45 Hoorspel 8.00 Nieuws 8.25 Sport 8.30 Klankbeeld 9 00 Gev pro gramma 9.45 Hoorspel 11.00 Nieuws' 1115 Klankbeeld 11.35 Concert 12.55 Voordracht 12 20 Lichte muziek 12.56—1.00 Nieuws. Brussel. 324 m, 11.45 Omroeporkest 12.34 Gram. 1.00 Nieuws 1 15 Vlaamse liederen 1.30 Gram. 2.00 Schoolradio 3.45 Symphonie- orkest 4.55 Gram. 5,00 Nieuws 5 10 Gram. 5.30 Voordracht 5.45 Gram 5.50 Boekbespre king 6.00 Gram. 6.30 Voor de soldaten 7.00 Nieuws 7.40 Volkszang 8.00 Hoorspel 8.40 Pianoduo 9.00 Operettemuziek 10 00 Nieuws 10.15 Gramofoonmuziek. Brussel. 484 m. 12.00 Gev. muziek 1.00 Nieuws 1.16 Lichte muziek 2 00 Gram. 4 05 Lichte muziek 5.00 Nieuws 5 15 Gram 5 25 Clavecimbelrecital 5 50 Gram 7.30 Nieuws 8.00 Symphonie-orkest en solist 9.30 Folklo- Advertentie) VOCHT EN TOCHT SPANNEN SAMEN om U hei leven ondragelijk te makea. Maar als U Akker*s Kloosierbalsem In huis hebt behoeft U geen voet» ot tocht te vrezen, wrijf bij het eerste optreden van spierpijn, siramheid ol rheumatiek Uw spieren met de heerlijk verwarmende en diep dooi- aringende Akker*s Kloosierbalsem, hel Ideale nuddel waarvan al drie geslachten zeggen: .Geen goud zo goed'. Ook als wond- balsem bij snij- en brandwondeaut* verend, ontsmettend en genciCtuL

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2