Een jaar na de ramp t Nieuw-Guinea-rapport Urker vissers wellicht naar de Golf van Mexico GESLAAGD AVONTURIERS 2 ZATERDAG 30 JANUARI 1954 JJET JAAR IS KORT, het uur is lang, zo zegt 't het oude woord, en we moeten er aan denken, nu er weer een jaar verstreken is sinds die bange uren, waarvan de verschrikking zich zo scherp en zo diep in ons geheugen heeft gegrift. Nog grijpt de ontzetting ons aan, wanneer wij weer voor ogen zien de verwoestingen, in korte spanne tijd aangericht door het immer aanrollende en het immer stygende water, dat van geen wijken scheen te willen weten. Er was de benauwende spanning om gezinsleden en naaste verwanten en de afmattende onzekerheid om het lot van zovelen die ons lief en dier baar waren. En straks was er de smartelijke zekerheid bij de dagen- en wekenlang snel aangroeiende dodenlijsten. WAS HET EEN JAAR GELEDEN, toen het water in die bange nacht aangeslopen was en opgekropen kwam tegen de dijken en toen het, na eenmaal bres op bres geslagen te hebben, met tomeloos geweld huis na huis verzwolg en akker na akker, ja polder na polder overspoelde. Eerst scheen het, als was ons volk versteend van schrik. Doch een ogenblik slechts, en toen ontplooide zich een activiteit, zo veelzijdig en in de ontplooiing van zovele facetten, dat, het kan niet anders, of hier werd tegenover de ramp van het water een wal, een dijk opgeworpen van hulp betoon en barmhartigheid. Het was als in het gezin, waarin een der kinderen ziek of gebrekkig is. Dat betekent een gemeenschappelijk leed, dat, gemeenschappelijk ge dragen, juist tot verrijking van het gezinsleven kan bijdragen. Zo ook hier; het lenigen van de nood heeft bijgedragen tot de nationale saam horigheid en tot versterking van de eendracht onder allen. T7N NU. NA EEN JAAR, géan onze gedachten als onwillekeurig terug naar hen, de mannen, de vrouwen, de vele kinderen ook, die nimmer zijn weergekeerd en voor wie een graf moest worden gedolven. Huizen zijn herbouwd, de velden vertonen nieuw leven, maar wat bleef was het gemis om de doden. Stille weemoed zal er in deze dagen zijn in het ge moed van duizenden. Doch naast de weemoed is er de dankbaarheid. De dankbaarheid jegens allen, die zo snel reeds na de ramp en velen hunner tot op vandaag hun bekwaamheid van hoofd en van hand beschikbaar hebben gesteld. Wij denken aan de ingenieurs en de dijkwerkers, aan de mannen van de departementen onder bezielende ministeriële leiding, aan de soldaten en de studenten, aan de talloze commissies en comité's die overal ontston den en die zich met warme graagte aan het werk hebben gezet. Wij denken ook aan al hetgeen de kerken mochten doen. Wy denken voorts aan de wijze, waarop in de gebieden van de ramp tienduizenden zich met dapperheid op het herstel van de schade hebben toegelegd: de mannen die hun bedrijf verwoest zagen en over wier land het water golfde; de vrouwen die haar meubeltjes aangevreten wisten door het nat en bedekt door wier en modder. Hoe vertroostend zal voor hen allen zijn geweest de innige en be zielende belangstelling van onze Vorstin, die steeds daar was waar de nood fel was en schrijnend. En het medeleven was algemeen tot ver buiten de grenzen van het eigen land. TTEEFT DE RAMP ons volk ook geestelijk verdiept? Wij mogen het hopen. ïn ons eerste artikel na de ramp hebben wij uitdrukking ge geven aan de vurige wens, dat in ons allen zou komen een diepe veroot moediging als een antwoord onzerzijds op dit duidelijke spreken van God. Mogen wij allen, zo schreven wij, niet maar dichter komen bij elkander, maar mogen wij ook dichter komen tot Hem, in Wiens slaande hand wind eri water slechts de instrumenten waren. Er is in dit afgelopen jaar over deze ramp wel gesproken als over een uitdaging van de mens door de natuur, een uitdaging die met kracht onder het oog diende te worden gezien. Arme mens, voor wie de wereld er zo uitziet! Want zomin als er toen verootmoediging in hem gevonden werd, kan vandaag in hem de dankbaarheid leven jegens God over dit jaar, dat op de ramp volgen mocht en waarin de zon van Gods zorgende liefde nog altijd weer is opgegaan dag in, dag uit. Moge om ons dit inzicht in de daden Gods by te brengen deze ver schrikkelijke ramp niet tevergeefs zijn geschied. "VriEUW-GUINEA is een enorm land, waarvan ons de helft nog niet is aangezegd. Ook niet met betrekking tot de problemen, die daar zul len moeten worden opgelost. Dit is ons nog eens duidelijk geworden uit het rapport, dat de parlementaire missie, die dit gebiedsdeel heeft bezocht, thans aan de beide Kamers der Staten-Generaal heeft uitgebracht en waarvan onze lezers elders in dit blad een en ander aantreffen. Het verslag is zeer lezenswaardig en wij zouden willen, dat het als een „volksuitgave" beschikbaar zou kunnen worden gesteld voor ieder, die er belangstelling voor heeft. /"OPMERKELIJK is in het verslag, dat op Nieuw-Guinea geconstateerd is, dat algemeen als een vaststaand feit wordt aangenomen, dat de Neder landse souvereiniteit over dit gebiedsdeel gehandhaafd zal blijven. Van sympathie voor Indonesië is de missie weinig gebleken. Men heeft blijk baar vertrouwen en dat geldt ook voor de tot oordelen bevoegde Pa poea's dat het land met Nederlandse hulp inderdaad tot ontwikkeling kan worden gebracht. T~VE TENDENS van het verslag menen wy als volgt samen te kunnen vatten: poog de huidige bevolking van Nieuw-Guinea, dat zijn dus zowel de autochthonen als zy, die bereid zijn dit land als hun vaderland te kiezen, zoveel mogelijk by de ontwikkeling te betrekken. Dit zien wij by de voorstellen met betrekking tot het onderwijs, met betrekking tot de opbouw van een geheel nieuw ambtenarencorps en met betrekking tot de defensie. A L DEZE ZAKEN kunnen niet een-twee-drie in orde komen. Nieuw- Guinea is nog een primitief gebied, waar geen sprake is van een een heid. Er zullen dan ook nog heel wat jaren moeten voorbijgaan vóór men werkelijk kan zeggen: zó zal het worden. De oplossing van veel problemen zou waarschijnlijk eenvoudiger zijn, wanneer er maar de mogelijkheid was van betere verbindingen. De onmetelijkheid en de ontoegankelijkheid spe len de ontwikkeling parten. Toch kèn er in dit ons overgebleven gebieds deel veel groots worden verricht. "PVE MISSIE is er in geslaagd, een voor het grootste deel eenstemmig rap- port uit te brengen. Slechts ten aanzien van de taak der overheid met betrekking tot het onderwijs en met betrekking tot de gezondheidszorg is er een minderheid, die geporteerd is voor openbaar onderwijs en openbare gezondheidszorg. Het verslag is uit den aard der zaak uitgebracht aan de beide Kamers der Staten-Generaal. De regering zal hieruit echter eveneens gegevens kunnen putten en haar beleid er eventueel op kunnen afstemmen. Daarom is het van belang, de reacties der regering te kennen. Deze kunnen geopen baard worden bij de indiening en behandeling van de begrotingen-1953 en 1954 voor Nieuw-Guinea. KARSOTE RUB •J Ontevreden over busvervoer Ateliermeisjes staken in Wildervank Ruim driehonderd ateliermeisjes, werk. tam bij de tricotagefabriek Schmidt te Wildervank, zijn gisteren in proteststa king gegaan als gevolg van ontevreden heid van die meisjes die per bus van haar woonplaatsen naar de fabriek worden vervoerd. Gisterochtend is een bus onderweg blij- ïn steken door een defect aan de motor. Er kwam toen een reservebus die plaats bood voor 32 personen, terwijl in de de fecte bus 37 meisjes hadden gezeten. Vijf meisjes moesten dus staan, maar zij na men hier geen genoegen mee en zijn op eigen gelegenheid naar de fabriek ge gaan. waar zij de staking uitlokten. Reeds eerder zijn moeilijkheden gerezen ovei het vervoer, toen enkele meisjes het be wustzijn verloren in een uitlaatpijp defect was. Suikerprijs voor de boer i 47 per 100 kg. Minister Mansholt heeft de suikerprijs voor de boer voor de oogst 1954 vastge steld op 47 per 100 kg- Vorig jaar werd, i.v.m.'de ramp, ge- suikerprijs maar een suikerbietenprijs vastgesteld, die 43,50 per 1000 kg bieten bedroeg. Bij de huidige verwerkingskos- en zou eenzelfde suikerbietenprijs thans hebben geleid tot een suikerprijs van ƒ48.30. Bij he bepalen van de suiker prijs op 47 is de kostprijsberekening van het Landbouw Economisch Instituut uitgangspunt geweest Ditmaal is bij de prijs geen premie ter bevordering van dc teelt inbegrepen. Prof. Francois commandeur orde O.N. Prof. dr J. P, A. Francois, die benoemd is tot secretaris-generaal van het Per- nament Hof van Arbitrage en in verband daarmede per 1 Februari a.s. eervol is ontheven van zijn functie van juridisch adviseur bij het ministerie van Buiten landse Zaken, is benoemd tot comi deur in de orde van Oranje Nassau. Deze hoge onderscheiding heeft minister Beyen hem persoonlijk uitgereikt. Voorzitter Ecosoc bij minister Drees De voorzitter van de Economische Sociale Raad der Verenigde Naties, de heer R. Scheijven (België), die in Den Haag vertoeft, bracht gistermiddag een bezoek aan minister-president dr W. Drees in diens kabinet. Kans op emigratie naar Florida Perzische rederij heelt gevraagd om drie bemande instructievaartuigen De burgemeester van Urk heeft gister avond' bekend laten maken, dat er voor Urker vissers gelegenheid bestaat te emi greren naar de Ver. Staten. De burge meester heefc besprekingen gevoerd met het consulaat-generaal der Ver- Staten en andere autoriteiten over de mogelijk heid tot emêgratie van vissers- Een rede rij in Pensacola (Florida) is genegen. Urker vissers in die-net te nemen. Dezo rederij oefent de visserij uit met achi schepen- Het visserij gebied ligt in de Golf van Mexico, ongeveer 700 mijlen va-n Pensacola verwijderd- Aanvankelijk zijn de verdienstee» voor een gewoon matroos ongeveer f 600 in de maand, maar hogere besommlrvgen zijn mogelijk- Het is de bedoeling van de burgemees ter drie flinke IJsseLmeervissers naar Amerika te doen uitzenden om eerst de visserij te beoefenen en zich op de hoogte te stellen va-n de levcnsomstJ-ndigheden Pensacola. Na enige nnandfn kunnen deze vissers terugkomen om verslag uit te brengen van hun be vindir gen- Daar van zal het afhangen, of er meer genegen zijn raar Amerika te vertrekken- Dit jaar zal het aantal vergunningen Prijsvraag Door de Eeuwen Trouw De Stichting Door de Eeuwen Trouw schryft een opstelwedstrijd uit om be- iangstelhng te wekken voor de Oostindo- Inesische volkeren, in het bijzonder voor [de republiek Zuid-Molukken. De gehele J jeugd tot 20 jaar kan hieraan deelnemen. (Het opstel mag hoogstens uit 600 woor- !den bestaan en zal tot titel hebben: „De I vrijheidsstrijd van de Zuid-Molukken". De hoofdprijs is een radiotoestel van 100, de tweede prijs een fototoestel van ƒ50, de derde een tennisracket, een hockey stick of andere sportartikelen van 25. de 4de t/m de 10de prijs boekenbonnen van ƒ10 per stuk, de 11de t/m de 25ste prijs zilveren voorwerpen, boeken, enz. De wedstrijd begint 10 Februari en eindigt 24 Maart a.s. De uitslag zal door de jury zo spoedig mogelijk bekend ge maakt worden. Op de opstellen moeten naam en adres vermeld worden, zij wor den eigendom van de Stichting, die des- j gewenst tot publicatie mag overgaan. [Boekjes en brochures worden toegezon den na ontvangst van ƒ1,50 per postwis sel of op giro 431404 van D. Vreugdenhil. DANK Zll HILVERSUM voor die viserij op het IJsselmeer sterk worden mgekirompen, waardoor een giroo: aantaa Urker IJsselmeervissers werkloos wordt. Een gedeelte zal waarschijnlijk naar de Noordzee visserij overgaan, maar deze mogelijkheid is niet voor iedereen aanwezig. aangezien voor een modern N oord zeevisserij bedlrij f meer dan een ton nodig is. Misschien aa-1 emigratie naar ie Golf van Mexico voor een aanlnl IJs- seimeervlssers een oplossin-g betekenen vam de moeilijkheden- De ko.ïts'i voor uitzending komen- ten laste van een Ame rikaans fon-dis. Enige tijd geledon heeft een Perzische rederij het verzoek tot de burgemeester gericht drie volledig bemande Ur-kei kotters te zenden. Deze zouden dan naar de Perzische Golf vervoerd worden, om daar als instructievaartuigen voor de visserij dienst te doen. Vandaar zouden die vissers dan weer naar Urk kunnen terugkeren, maar zonder schepen. Deze plannen zijn nog niet verder uitgewerkt- Lucky Strike en Lucky Smile De fabrikant H. van Valkenburg te Breda heeft kauwgom ip de handel ge bracht onder de naam „Lucky Smile", welk merk was nagebootst van een merk, waarop de British-American Tobacco Company recht heeft en waaronder het sigaretten in de handel brengt onder de naam T.ucky Strike". Deze handelsven nootschap eiste een verbod voor het ver der bezigen van het merk van de kauw- gomfabrikar ontzegde deze vordering, doch het Bossche gerechtshof heeft dit vonnis vernietigd en haar toegewezen. De Hoge Raad heeft echter thans het beroep van V. verworpen. Indrapoera naar Timor met Portugezen Het m.s. Indrapoera van de Kon. Rot- terdamsche Lloyd zou vanmiddag onder commando van kapitein J. Roos opnieuw uit Rotterdam vertrekken naar Malakka en Indonesië. Vrijwel de gehele passa giersaccommodatie zal op deze reis worden ingenomen door Engelsen uit Southampton en vooral door Portugezen uit Lissabon, met bestemming Dilly op Portugees Timor. Daar er voor deze Por- ugese passagiers geen geschikte aanslui ting van Djakarta naar Dilly bleek te zijn, heeft de Lloyd besloten de Indra poera zelf daarheen te laten varen. Minister Beyen ontving Belgisch ereteken Koning Boudewijn van België heeft gisteren bij een ontvangst ten paleize aan de Nederlandse minister van Buitenland se Zaken, mr J. W. Beyen. en aan maar schalk Papagos. de Griekse premier, het grootlint van de Leopoldsorde uitgereikt. Van het eri van School en Kerk Beioepingsweik Ned. Ilcrv. Kerk. Beroepen te Oud-Alblas (toez.) L. Trouwborst te Monster; te Vinkeveen R. de Bruyn ie Barneveld; te Paramaribo (Evangelische Broedergemeente) D. J. Karres te Voorburg. Dr J. Blok en dr R. F. Rekker gaven hun openbare les aan V.U. In het Minervapaviljoen te Amsterdam gaven gistermiddag dr J. Blok en dr R F. Rekker, beiden benoemd tot lector in de faculteit der wis- en natuurkunde der Vrije Universiteit, hun openbare lessen: dr Blok over Wisselwerking tussen stra ling en vaste stoffen, dr Rekker over De electronische conceptie van het begrip co-valentie in de organische chemie. H. W. Ouweleen buitengew. hoogleraar in R'dam Met ingang van 1 Februari is aan de Ned. Economische Hogeschool te Rotter dam benoemd tot buitengewoon hoog leraar voor de bedrijfspsychologie de heer H. W. Ouweleen te Amsterdam. De heer Ouweleen werd in 1914 geboren te Am sterdam, waar hij wis- en natuurkunde en psychologie studeerde. Hij is psychologisch adviseur en hoofd van de psychologische dienst van het staatsbedrijf der P.T.T. en sedert 1950 aan de Ned. Econ. Hogeschool verbonden als lector In de bedrijfspsychologie. Infanterie werd nr 1 in het exerceren Vier dagen extra verlof voor 422ste bataljon De infanteristen van het 422ste batal jon uit Zuidlaren hebben de eerste prijs behaald in de exercitiewedstrijden van de Kon. Landmacht. Gisteravond maakte gen.-maj. H. J. Couzy de uitslag bekend in een warme -cantine naast de steen koude exercitieplaats van de Sypesteyn- kazerne te Utrecht, waar dertig detache menten van allerlei wapens en dienstvak ken uit ons legef deze week hun beste beentje hebben voorgezet. De commandant van het 422ste batal jon eerste luitenant J. R. Grevelink. nam de zilveren medaille, en de erevaantjes in ontvangst en natuurlijk ook de mede deling, dat allen die deel uitmaakten van het winnende detachement vier dagen extra verlof krijgen. Het bataljon heeft 630 punten behaald. De tweede prijs was voor de stafbat terij var. 101 LUA (Luchtdoel Artillerie) uit het kamp bij Ermelo, onder comman do van eerste luitenant H. G. Kappert (622,9 punten). Deze winnaars kregen de bronzen medaille, ere-vaantjes en twee dagen extra verlof. De derde prijs was voor de 44e afde ling veldartillerie, A-batterij uit Ede. onder commando van kornet R. H. Elie (618 punten). Deze afdeling kreeg alleen erevaantjes. Alle deelnemende detache menten ontvingen een herinnerings vaantje. Generaal Couzy besloot de prijs uitreiking met een woord van dank de commissie, die de taak van jury, danks het „poolweer", op voortreffelijke wijze had verricht. Kleine Commissie begonnen le Paramaribo De eerste bijeenkomst der Kleine Com missie ter voorbereiding van de voort zetting der Ronde-Tafel-Conferentie met de West is Vrijdag te Paramaribo bijeen geweest, nadat de voorzitters der dele- sprak een kort welkomstwoord en hoop te, dat op Surinaamse bodem over stemming zou tot stand komen. Minister mr L. A. Donker hoopte, dat deze tweede phase de slotphase zou zijn. Mr dr M. F. da Costa Gomez sloot zich hierbij aan. Minister prof. mr dr W. J. A. Kernkamp kon niet aanwezig zijn, daar hij wegens een keelontsteking tot Zondag het bed moet houden. De Antilliaanse delegatje heeft verzocht landsminister W. Plantz als haar vertegenwoordiger te laten optreden. Vermoedelijk zal deze Zondag naar Paramaribo vertrekken. Genoemde delegatie rekent met de mo gelijkheid, dat men nog niet definitief tot een accoord zal komen, doch de Ne derlandse delegatie is optimistische ge stemd. Het is nog niet uitgesloten, dat minister mr L. A. Donker en prof. W. C. L. van der Grinten Donoderdag uit Paramaribo naar Nederland zullen vei Jongetje door ijs gezakt en verdronken De tienjarige Lubbert Wassink, die met enige vriendjes op de vaart te Nijkert' aan het schaatsenrijden was. is gister middag, doordat hij te dicht bij een wind gat kwam, door het ijs gezakt en dronken. Het lijkje is enige uren later gevonden. Onderwijs en Zending op Nieuw-Guinea Veel nieuwe krachten worden gevraagd Uitgaande van de zending der Ned. Herv. Kerk zijn er thans op Nieuw- Guinea 251 volksscholen met 362 autochthone leerkrachten en ongeveer 13.500 leerlingen. Voorts zijn er een pri maire middelbare school, een lagere tech nische school. 2 opleidingsscholen voor volksonderwijzers. 7 jongens vervolgscho- len, 4 meisjes vervolgscholen, 3 algemene lagere scholen, een landbouw-praktijk- cursus en een voorbereidingscursus. Al dit onderwijs breidt zich zo uit, dat er nog steeds een grote behoefte is aan onderwijzers en onderwijzeressen, die be reid zijn uit Nederland in dienst der Zen ding naar Nieuw-Guinea te gaan. Voor het Medische Zendingswerk op Nieuw-Guinea zijn door de Raad voor de Zending der Ned. Herv. Kerk 12 artsen uitgezonden, 25 verpleegsters, 1 hoofd van de huishouding en 1 administrateur. Ook voor dit werk is er grote behoefte aan be voegde krachten. Onder de Ned. Rooms-Katholieken is een actie gaande om de op 26 Juli 1942 in een concentratiekamp overleden prof. dr Titus Brandsma zalig verklaard te krijgen. Sijbesma te Dokkum; tot onderwljzer(es)Chr, Nat. school te Amersfoort, mcj. S. de Vries te Slochteren: School met de Bijbel te Haveltcrbcrg, P. ACADEMISCHE EXAMENS ROTTERDAM (Klin. Hoger Onderw.). 28 Jan. Geslaagd semi-arts: E F R van Ouwenaller. Den Haag; H P J Bonarius, Bloemendaal; L C Vogel. Utrecht; C D Ger- hardt, Oss; M Stem Hanf. Den Haag en N M Drayer, Klundert. Artsex.; mej J C de Neef, R'dam en HP Schmelzer, R'dam; G Bouman, Ridderkerk; J L de Jongste. R'dam; A Verheljden. R'dam; J F Thom son. Den Haag; J H Aafjes. R'dam: C A van Walraven. Dubbeldam en H Griffioen. Hoogeveen. ROTTERDAM (Econ. Hogeschool), 28 Jan. Geslaagd cand economie; - - Haag; RES'" wegt, Hoek ALA Moret. Rotterdam GRONINGEN. 20 Jan. Geslaagd cand godgeleerdheid; R H Wissink. Enschede; Drachten; Doet wis- en natuurk (biologie); mej Th Damler. Groningen Groningen; Cand Hengelo; J J M M C A Mol, degarijp J H Mook. natuurk .A): KW Weerden. Grljpskerk; ArtseX le ged.; P Bregman. Honselersdijk; E Th Edens. an der Linden, Leeuwarden: Groningen; A Postma. Har. O Straatsma, Leeuwarden; V J Kloosterh-uis. Stadskanaal; looen, Ter Apel; J H Klelma" en A W de Vries, Groningen. UTRECHT. 29 Jan. Geslaagd cand rechten; C C Th M Andriessen. Eindhoven; mevr C R Bruining, Eindhoven; mej L Pie- ters. Utrecht en P van Zanten, Utrecht; Doet rechten: M C G M ten Hagen. Den Haag- mej M G W Kousemaker. Zeist; Doet geneeskunde: K W Eisenhardt. Zeist- W Ester. Utrecht; HAM Hoeyenaars. Gtlze (N-Br)- A W H F Sanger, Utrecht; M G Vermooten, Utrecht en H Zaadnoordelijk, Gorlnchem; Cand psy< Groot. Utrecht W i H Karsslens, Utrecht f ~*Doct psychologie: E van Egten, Bllthoven. Veertig honderdjarigen in Nederland flVER HET AANTAL PERSONEN van honderd jaar en onder In Ne derland heeft het CB.S. enkele inte ressante cijfers bekendgemaakt. Voorzover thans bekend is, waren op 1 Januari j.L 12 mannen en 28 vrouwen 100 jaar of ouder. Op deze datum was de 104-jarige Chrisse KarnebeekBaks (Chrisse-meuje) uit Eibergen de oudste Inwoonster van Nederland. Op 1 Januari 1953 telde onze bevol king 46 personen (15 mannen en 31 vrouwen), die de tien kruisjes achter de rug hadden. Bij de eeuwwisseling, op 1 Januari 1900, waren er 10. Sinds dien zijn twee personen de leeftijd van 106 jaar gepasseerd: een vrouw die is overleden in 1935 (106 jaar en l maand, n.l. „opoe" Tjaden uit Gro ningen) en een vrouw die is overleden in 1948 (106 jaar en 6 maanden, n.l. „opoe" Herfst uit Rotterdam). De oudste overledene hier te lande, ten aanzien van wiens bereikte leef tijd zekerheid bestaat, is een man van 110 jaar geweest, overleden in 1899 (Geert Adriaan Boomgaard). Apeldoorn krijgt middelbare auto-technische school De gemeenteraad van Apeldoorn heeft in zijn jongste vergadering besloten me dewerking te verlenen aan een verzoek van het bestuur der Auto-Technische School te Apeldoorn aan deze school een middelbare opleiding toe te voegen. Dit besluit werd genomen nadat het bestuur had laten weten dat aan een dergelijke opleiding grote behoefte bestaat. erkoudheid. Bij Apoth. IMP. H. TEN HERKEL. HILVERSUM GOUDEN DOCTORAAT Woensdag 3 Februari zal het vijftig jaar geleden zijn, dat aan de rijksuniversiteit te Leiden promoveerde tot doctor in de rechts wetenschap mw. mr J C Gerdeck-de Waal, ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. 30 Jan. Geslaagd kerkelijk vorbereidend examen de heor D Noord mans, Delft; Doetexamen Ind recht de heren H L Leffelaar, Heemstede en W W Hopperus Buma. Dlepenvr- i' Reydon Amsterdar J J V Went', Oegstgeest; Óeslaagd le gedeelte de heren L -9? en A H C v Sennus, Rotterdam; Geslaagd voor het artsexamen 2e gedeelte de he.rcn J Heckman. Lelden; Lim Bok Seng. Lei den: H Rademacher, Spijkenlsse (Z-H); M J Reijnvaan, Den Haag e delburg. 1 W Snethlage. 1 Het lied der aethergolven ZONDAG 31 JANUARI :im 1 402 in: VARA: 8.00 Nieuws n 8.45 Sportmeded 8.S0 ..Langs leven", caus 9.25 Mi Gram 10.45 „Een lat spel 11. Jeestelijk er omslag 9.55 Hugo". h< solist AVRO: 12.00 Sportspiegel 12. muziek 12.35 Even afrekenen. Heren I 12.45 Lichte muziek 1.00 Nieuws 1.05 Meded l.tf Comm uit Berlijn 1.20 Amus muziek 2.Of Boekbespreking 2.20 Bariton en plano 3.0. Fllmpraatje 3.20 Orgelconcert 3.45 Dlsco-caus •130 Sportrevuc V.'.RA: 5.00 Strijksextet 5.3C V d Jeugd 5.50 Sportjourn 6.15 Nieuws VPRO 7.00 Luisterclubs opgelet! 7.35 Gesprekken om de Bijbel. Nationaal progr.: 8.00 Nieuws 8.05 Felicitatie 8.10 Groot koor 8.20 Prinses Beatrix op school en thuis 8 30 Studenten orkest en solist 8 55 „Het jonge drl< schap", hoorspel 9.55 Omroep orkest Is dat al 16 jaar geleden? 10.35 Kon Mil Kapel 11.00 Nieuws 11.15 Metre en solist 11.50—12.00 Dagsluiting. Hilversum II 298 m: KRO: 8.00 Nieuws 8.15 Gram 8.25 Plechtige Hoogmis NCRV: 9.3C Nieuws 9.45 Vocaal ensemble 10.00 Bap1 Kerkdienst 11.30 Gram 11.45 Orgel en sopraar KRO: 12.15 Gram 12.20 Apologie 12.40 Ham mondorgel en piano 12.55 Zonnewijzer l.Ot Nieuws en kath nieuws 1 10 Gevar muziek 1.40 Boekbespreking 1.55 Gram 2 00 V d jeugd 2.30 Concertgebouworkest en soliste 4.40 Kath Thuisfront Overal! 4.45 Gram IKOR: 5.00 Oecumenische jeugddienst 6.00 Zangdlenst 6.45 Pastorale rubriek NCRV: 7.00 Nieuw* uit de Kerken 7.05 Koorzang 7.15 Orgel concert 7.30 „Weren werk der Kerkhervor mers". caus KRO: 7.45 Gram. Nationaal progr: 8.00—12.00 Zie progr Hllv< Engeland BBC 330 m: 12.15 Caus 12.30 Muz kinderen 6.50 Caus 6.55 Weerber 7.00 Nieuws 7.15 Caus 7.30 Concert 8.15 Plano recital 8.45 Kerkdienst 9.25 Liefdadigheid oproep 9.30 Hoorspel 10.00 Nieuws 10.15 Caus Hoorspel 11.30 Koorzang 11.52 Epiloog go" 12.30 Kerkdier 43. Deze weelde viel zeer in de smaak bij de rijke Algerijnen, die hun huizen wilden versieren en hun vrouwen verrassen en vooral bij de Europe se renegaten, die rijk en weelderig leefden, maar toch hun vaderland niet vergeten konden en ver goeding zochten in weelde en overdaad. De pu blieke veiling bracht veel geld op. De soldaten kregen slechts een klein aandeel, omdat hun hulp niet nodig was geweest, de roeiers kregen nooit iets, dus het aandeel van de commandant en van zijn onderkapitein bedroeg een kapitale som. Taffoen werd benoemd tot Reis en Hassam Reis kreeg de titel Beheerser der Zeeën omdat hij zich in de grote Oceaan gewaagd had en prachtige re sultaten had behaald. Dit laatste gaf de doorslag. XVIII Hassam Reis was een groot avonturier, maar een slecht zeeman. Taffoen Reis, voorheen Adolf, had dit al gauw gezien. Alles was afhankelijk van de roeiers en van het mooie weer. Van zeilen, laveren en andere manoeuvres had den de Algerijnen geen begrip. En Simon de Dan ser, de Hollandse zeeschuimer, die hun de zeil vaart volledig leren en daardoor de Algerijnse rovers tot de schrik van alle zeevarende natiën zou maken, zou pas vijftien jaar later op het toneel verschijnen. Zo kreeg Adolf gelegenheid, verschillende ver beteringen aan te brengen, de hulpzeilen meer productief te maken en het roeiersmateriaal te ontlasten. En Hassam Reis bezat handigheid ge noeg. om van deze verbeteringen voordeel te trekken. Zijn nieuwe onderkapitein voldeed hem goed, hij wist van zeevaart en zeeroof, van aan val en van verweer. Ook was hij praterig en mededeelzaam. Alleen werd hij zwijgzaam, zo dra Hassam trachtte te informeren naar zijn jeugd en afkomst Dat hinderde niet, want Hassam deed zelf evenzo. Samen deden ze menige reis en veroverden verscheidene schepen met of zonder strijd. Altijd trachtte Hassam het gevecht te vermij den, want dit gaf minder risico en de som die de slaven opbrachten, ging meestal geheel weg aan premie voor de soldaten. Dus vechten bracht geen voordeel. Zijn onderkapitein was dit geheel met hem eens en samen maakten ze goede zaken. Het bui deltje van Adolf werd te klein. Op een stille plaats bij een rotsachtige inham aan de kust liet hij zich een tuinhuis bouwen en inrichten naar Europese trant. Er waren Euro pese vaklieden, die vrijwillig de Algerijnen dien den en als vaklieden een goed bestaan vonden, want hun getal was klein en hun werk werd ge waardeerd. UIT HET LAND VAN PRINS BERNHARD door K. JONKHEID Als in de wintermaanden de zee voor de plom pe galeien te onrustig was, kon hij daar weken achtereen verblijven, verzorgd door Christensla ven, die hem gaarne dienden, want de meeste afvalligen behandelden hun vroegere medechris tenen harder en vijandiger dan de Algerijnen, maar Adolf deed dat niet. Hij praatte met hen en behandelde hen als medemensen. Ook ontving hij daar vrienden en deed tochten naar het binnenland en bezondigde zich op veler lei wijzen, zonder dat zijn geweten hem lastig viel. Zijn bijbeltje was een vergeten ding, aan zijn godsdienstplichten als Mohammedaan schonk hij niet de minste aandacht, bidden deed hij niet meer. hij leefde als een heiden. Hij was rijk en geëerd, het klimaat was heer lijk, ook in de wintermaanden. Dan was de we reld fris en groen. En wanneer in de zomertijd het land geteisterd werd door hitte en droogte en een moordende zon, was Adolf op zee en merk te het niet. Inmiddels begon het bedrijf meer gevaarlijk te worden. De noordelijke zeestaten Engeland, Holland en Frankrijk schreven voor, dat de sche pen voortaan zouden varen in convooi van drie of vier onder bescherming van een oorlogsschip. Ook voeren er oorlogsschepen rond, die men het uiterlijk van een koopvaarder gaf, om de rovers te lokken en hun bij nadering de volle laag te geven en in de grond te boren. Andere oorlogs bodems werden aangewezen, om uit baaien en inhammen te loeren op een roofschip, dit te overvallen en te nemen en de gehele bemanning, uitgezonderd de slaven, „de voeten te spoelen dat wil zeggen in zee te werpen. Omstreeks die tijd werd Adolf ziek. Een sle pende koorts ondermijnde zijn gestel en deed hem bleek en mager worden. Hij meende, dat het op zee wel beteren zou, maar Hassam Reis achtte het nodig, dat Adolf thuis bleef en zich stelde onder behandeling van een Europese dok ter. Als tijdelijk onderkapitein in Adolfs plaats werd Redgeb al Madi aangewezen, die niet kon nalaten Adolf honend voor te houden, dat diens aandeel in de buit nu voor hèm zou zijn en wel meer zou bedragen dan die enkele armzalige goudstukken die Adolf indertijd in zijn beursje had en die Redgeb hem edelmoedig had terug gegeven! De geneesheer bleek een gevangen scheeps barbier, wiens enige remedie bestond in het toe dienen van aderlatingen, waardoor de patiënten nog meer verzwakt en ondermijnd werden. Hij had een zeer onbetrouwbaar uiterlijk en was reeds een keer beschuldigd, twee voorname Al gerijnen zoveel bloed te hebben afgetapt, dat ze van uitputting stierven. Maar de familie van de slachtoffers werd afgescheept met de boodschap, dat het uur van ieders dood bepaald was en dit alzo naar de wil van Allah was geweest. 10.00 Gevar progr 11.00 Nieuws 11.15 Piar recital 11.30 Muzikale caus 11.45 Gram 12 Orgelspel 12.56—1.00 Nieuws. Brussel 324 m: 11.40 Kamerorkest en sol 6.00 Gram 6.30 Godsd Nieuws 7 30 Gevar nu Nieuws en weerber 10. Nieuws 11.05—12.00 D: Brussel 484 m: 12.00 Gram 1.00 Nieuws 1.10 Verzoek progr 2.00 Gram 2.30 Gevar muziek 2.50. 3.45 en 4.45 Gram 5.00 Nieuws 5.05 Gram 7.00 Kath halfuur 7.30 Nieuws 8.00 Symph orkest en solist 9.00 Gram 10.00 Nieuws 10.15 Gram 10.55 Nieuws 11.00 Ltchta muziek 11.55 Nieuws. Engeland BBC nitz voor Nederland: 8.0£- 8.15 Engelse les voor beginnelingen; Op 464, 75 en 49 m. 5.00—5.15 nm Engelse les voor beginnelingen: Op 224. 49 cn 42 m. 10.00— 10.30 nm Nieuws: Overzicht v d Engelse tijdschriften; Op 224 m. MAANDAG 1 FEBRUARI Hilversum I 402 m: VARA: 7.00 Herdcn: kingswoord Z Exc Mr J Algera 7.30 Gram 8.00 Herdenkingsv Z Exc Mr J Algera 8.15 Nieuws 1.10 „Na Pianorecital 2.00 V d vrouw 2.15 Clavec recital 2.40 Gram 3.00 Gevar progr 4.00 roordlng 5.15 Gram op de helling". Nieuws 11.10—12.00 I Gymnastiek 7.30 Gram 7.33 Gewijde muziek 7.45 Een woord voor de dag 8.00 Her denkingswoord v Z Exc Mr J Algera 8.10 Nieuws 8.20 Sportuitslagen 8.25 Gram 8.30 „Tot Uw dienst" 8.35 Gram 9 00 V d zieken 9.30 V d huisvrouw 9.35 Gram 10.30 Mor gendienst 11.00 Gram 12.30 Land- en tuin bouw meded 12.33 V boer en tuinder 12.38 Gram 12.45 Nederland herdenkt 1.00 Nieuws Orgelconcert 2.00 E Schul: De Nederlandse immigranten in Australië" Meisjeskoor 6.20 Sport 6.30 Huismuziek 6.1' 6.45 Engelse les 7.00 Nieuws en weerber 7.10 Strijkkwartet en gitaar 7.30 Nederland her denkt 8.00 Requiem 9.15 .De ramp de red ding". klankbeeld 10.00 Gram 10.30 Orgel concert 10.45 Avondoverdenktng 11.00 Nieuws 11.15 Gram 11.30—12.00 Gram. Engeland BBC 330 m: 12.00 V d scholen muziek 2.40 V d Concert 5.45 Caus 6.00 V d kinderen 6.55 Weerber 7.00 Nieuws 7.15 Caus 7.25 Sport 7,30 Gevar progr 8 30 Symph orkest en solist 9.30 Discussie 10.00 Nieuws 10.15 Hoorspel 11.45 Pari overzicht 12.00—12.03 Nieuws. Engeland BBC 1500 cn 247 m: 12.00 „Mrs Dale's Dagboek" 12.15 Voordracht 12.30 Dansmuziek 1.15 Lichte muziek 1.30 Orgel spel 1.45 Concert 2.45 V d kinderen 3.00 V d vrouw 4.00 Concert 4.45 Lichte muziek 5.15 „Mrs Dale's Dagboek" 5.30 Hoorspel 6.45 12.20 Lichte muziek 12.56—1.00 Nieuws. il 324 m: 11.45 Gram 12.30 Weerber d landbouw 12.42 Gram 1.00 Nieuws .45 Schoolradio 12.34 1.15 Plan. 3.00 V d zieken 4.00 Concert 5.00 5.10 Gevar muziek 6.00 Franse les 6.15 Gram 6.25 Flanciële kron 6.30 V d soldaten 7.00 Nieuws 7.40 Gram 8.00 Bariton en piano 9 00 .gr 10.00 Nieuws 10.15 Gram 10.55 12.00 Omroep -11.00 Nieuws. soliste 12.50 Gram l.ÖÖ Nieuws U5"Gra„. 2.15 Kamermuziek 3.00 Omroep orkest 3.30 Gram 4.05 Lichte muziek 5.00 Nieuws 515 Gram 5.30 Zang en plano 5.50 Gram 6.30 Chansons 7.15 Gram 7.30 Nieuws 8.30 Gram 2. kamerorkest en soliste 10.00 Nieuws 10.55 Idem. vorderden; Op 224 m.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2