Hieutue £eiJisrf)e (fourattl Eden ontvouwt plan inzake hereniging van Duitsland Dr Van Royen naar Nieuw-Guinea Eb en vloed kunnen veel electriciteit leveren Noodtoestand in Diemen door wolk van vliegas Wist V ZATERDAG 30 JANUARI 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 38936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwar'.aal; ƒ2.15 per maand; ƒ0.50 per week. Vier en dertig6le jaargang No 9953 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DlEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STEUJK-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken J taal voetled it «hrbleero win bert tn tegtjeaspoet' Verbazing aan twee kanten in Berlijn Molotof houdt niet langer rast aan punt 1 ran de agenda "j^E WESTELIJKE Grote Drie hadden gistermorgen afgesproken, Molo tof te Berlijn met gelijke munt te betalen en hem te dwingen, over te gaan tot de behandeling van het probleem Duitsland. Tot ieders ver bazing hebben zij daar niet veel moeite mee gehad: Molotof bleek plot seling bereid het verdere gesprek over een vijfmogendhedenconferentie en over een wereld-ontwapening voorlopig uit te stellen. Toen kwam Eden, de Britse minister, midden in een debat over de te volgen proce dure, met een gedetailleerd plan voor een hereniging van Duitsland. Nu was de beurt aan Molotof om verbaasd te zijn, aangezien hij hierop allerminst was voorbereid. Overigens zonder reden: had hij niet precies dezelfde tactiek toegepast toen de Westelijke ministers zijn voorstel tot het houden van een vijfmogendheden-conferentie hadden afgewezen en hij toch kwam met een gedetailleerde agenda voor een dergelijke bijeenkomst? Dit alles betekent niet. dat er over een wereld-ontwapeningsconferentie he lemaal niet werd gesproken. Bidault (Frankrijk) deed een tegenzet, door voor te stellen, te komen tot een conferentie van de Verenigde Naties om over de ontwapening te spreken. Hij stelde daar bij als eis, dat eerst alle vijandelijkheden, zoals die in Inöo-China. zouden worden stopgezet en dat aggressie buiten de wet zou worden gesteld. Dit voorstel zal nu wel de volgende week in „geheim con clave", tegelijk - met de kwestie Rood- China worden besproken. De eerste be sloten bijeenkomst zal waarschijnlijk Maandag worden gehouden. Alleen de ministers (met hun tolken) zullen er aan deelnemen. Molotof legde zich onverwachts neer bij het beginnen met het volgende punt: Duitsland. Hij dreef zijn soepelheid zelfs zo ver, dat hij van de Westduitse rege ring niet meer sprak als van een nieuwe editie van het Nazi-regiem, doch, inte gendeel, uitzicht opende op vriendschap pelijke betrekkingen tussen Bonn Moskou. De bedoeling was duidelijk: Molotof wilde, dat er zowel een Oost- als Westduitse delegatie aan de besprekin gen zouden deelnemen. En hij wist drom mels goed. dat de Westelijken niet erg voor een Oostdultse deelname te vinden zijn. Welnu, daarom kon een beetje stroop rond Adenauers mond geen kwaad. Midden in het debat over deze pro cedure-kwestie kwam nu de Engelse minister. Eden, met het gedetailleerde Westelijke plan inzake de hereniging Duitsland. Dit plan omvatte de volgende vijf punten: 1. Vrije verkiezingen in geheel Duits land; 2. Bijeenroeping van een nationale vergadering voortkomend uit deze kiezingen; 3. Opstelling van een Grond en voorbereiding van onderhande lingen over een vredesverdrag; 4. Aan- rding van de Grondwet en vorming i een regering voor geheel Duitsland, verantwoordelijk voor onderhandelingen het vredesverdrag; 5. Onderteke ning en van kracht worden van dat vre desverdrag. In zijn toelichting verklaarde Eden, at vrije verkiezingen voor geheel Duitsland volgens Engeland het cardi- nale punt van dit plan of welk ander plan dan ook zijn. „Voor wij kunnen onderhandelen met vertegenwoordigers i een verenigd Duitsland, moeten wij zeker van zijn. dat deze vertegen woordigers vrijelijk gekozen zyn door het Duitse volk zelf", zei hij. De kieswet krachtens welke de ver kiezingen in geheel Duitsland zouden moeten worden gehouden, moet door de bezettende mogendheden worden opgesteld. De regeringen van Oost- en West-Duitsland zouden aan de macht blijven tot de regering voor geheel Duitsland is gevormd. A-bommenwerpers naar Marokko De Amerikaanse luchtmacht heeft mee gedeeld, dat een eerste eenheid van B-47 bommenwerpers met straalaandrijving, welke gebruikt kunnen worden voor het vervoer van atoombommen, naar een vliegveld in Noord-Afrika wordt ge stuurd. De 45 Boeing Stratostraalbommenwer- pers zullen in Februari non-stop vi vliegbasis Barksdale in Louisiana een vooruitgeschoven vliegveld vai Amerikaanse luchtmacht in Frans Ma rokko vliegen om daar voor operaties ge- stationneerd te worden. Enige B-47's hebben reeds bij oefen- vluchten uit Engeland kort bezoeken Noord-Afrika gebracht, maar dit is i het eerst, dat een eskader in Marokko wordt gestationneerd. Brits koninklijk paar naar Australië Na een bezoek van vijf weken a: Nicuw-Zeeland zijn koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh vanochtend aan boord van het jacht „Gothic" uit de havenstad Bluff, op het Zuidereiland, naar Australië vertrokken. Ondanks het slechte weer werd het koninklijke paar door een grote menigte uitgeleide ge daan. Rentmeester streek 50.000 provisie op Vijftien maaden geëist Een teleurgestelde oud-Illegaal, de 32- Jarlge landbouwer D. V. te Nieuwer Amstel. hoorde gisteren voor de Utrecht se rechtbank 15 maanden gevangenis straf tegen ztch eisen wegens verduiste ring van 50.000. Als rentmeester voor mr R. te Wassenaar en de heer K. te Ticl had hij in 1952 drie boerderijen te Doorn verkocht en daarbij resp. 25.000, 20.000 en 5.000 bij de koop som opgezet. Verd. zeide dit geld als pro visie te beschouwen. Incidenten bij vertoning van Hitler-film Vijf personen zijn aangehouden wegens het verwekken van ongeregeldheden in Westberlijnse bioscopen tijdens de verto ning van de film „Vijf minuten ovei twaalf" over Hitier en de nazipartij. De film werd gisteren voor het eerst in Ber lijn gedraaid en wel in 26 bioscopen. Eur, kamp. kunstzijden Haags echtpaar achtste te Bolzano Het Haags echtpaar Odink neemt de aan de Europese kampioenschappen kunstrijden te Bolzano in Italië. Bij de vier verplichte dansen eindigde het echt paar als vierde. Het ijsdansen voor paren werd ten slotte gewonnen door het En gelse team Westwood-Demmy met Haagse echtpaar op de achtste plaats. Koninklijke belangstel ling voor ijstochten Onder groot enthousiasme zijn vanmor. gen de deelnemers aan de Molentocht en de drie Provinciëntocht gestart, o.a. te Leiden. Zo werd het aantal deelnemers aan de Molentocht voorlopig op 2000 a 3000 geschat. Van de zijde van het Ko ninklijk Huis bleek ook belangstelling voor de tochten te bestaan. Bij, het ter perse gaan van dit nummer verwachtte men, dat H M. Koningin Juliana en een of meer Prinsesjes in Nieuwkoop zou den starten. Vastgevioeren zwanen door dierenbeschermer gered Een inspecteur der Dierenbescherming te Amersfoort, de heer J. de Bil, heeft te Leusden me: veel moeite twee vastgevro ren tamme zwanen losgemaakt uit het ijs. Aangezien niemand in Leusden kon vertellen aan wie deze uitgeputte vogels toebehoren, heeft de inspecteur ze mee genomen naar Amersfoort en ze daar aan de Plantsoenendienst gegeven. Boerderij binnen een half uur afgebrand Ook loods te Hoogeveen in vlammen opgegaan In een half uur tijd is gistermiddag de boerderij van de fam. De Graaf aa: Brakerweg te Castricum in vlammen op gegaan. Het vee kon worden gered. De brand is vermoedelijk ontstaan door een defect in de schoorsteen. De boerderij was gedeeltelijk verzekerd, 's Avonds ontstond, waarschijnlijk tengevolge van oversprin gende vonken, brand in een aangrenzende roggebroodbakkerij. Deze brand kon spoi dig worden bedwongen. Een houten opslagplaats aan de Alte- veerstraat in Hoogeveen is gisteren vlammen opgegaan. De loods was in bruik' als bankwerkerij en kantoor. De schade bedraagt enige duizenden. Eeuwige energie Zowel in Frankrijk als in Engeland bestaan plannen voor z.g. getijde-centrales q-r. MALO is een klein, vredig vissersplaatsje aan de kust van Frankrijk. Het is bij dit plaatsje, dat voor de eerste maal in de geschiedenis de mens energie uit de zee zal gaan halen. Frankrijk gaat hier n.l. een cen trale bouwen, die in staat zal zijn, gebruik makende van de energie van de zee, electriciteit op te wekken in een jaarlijkse hoeveelheid die gelijk staat aan o.a. 10 van het totale verbruik van Nederland. De eeuwige be weging van de eb en de vloed zal benut worden om deze electriciteit op te wekken. De plannen voor dergelijke centrales zyn al jaren geleden opgekomen. De moeilijkheden zijn echter groot en eerst thans is men tot de verwezelijkking var. de bouw ener getijde-centrale gekomen St Malo ligt aan de rivier de Rance. die open verbinding met de zee staat. In deze rivier zal nu een dam worden aange legd, die de rivier van de stroom afsluit. Het verschil in eb en vloed is aldaar zó groot, dat men dit op ca 12 meter moet stellen. Als de dam gebouwd is zal het water aan de zeezijde dus ca 12 m hoger staan dan het water in de rivier. Men opent dan de sluizen, en met enorm ge weld zal het water naar beneden storten, waarbij het de 26 kaplanturtaines in be weging zal zetten en aldus energie op wekken. Is het niveau in de zee en de icr weer gelijk dan sluit men de slui- i. Bij eb gaan ze weer open, waardoor rivier a.h.w. in de zee leegstroomt en wederom de turbines doet draaien. Het lijkt alles wel heel eenvoudig, maar de moeilijkheden die overwonnen moesten worden waren (en zijn) zeer groot. De 3000 deskundigen zullen nu echter heeft men nog andere plannen uitgewerkt getyde-centrales. De kaart -geeft U hier een overzicht van. Het project 1 centrale in de baai van St. Michel wel één van de belangrijkste. Hier men niet minder dan bijna tweemaal het. totale electriciteitsverbruik van Ne derland kunnen winnen. Ook bij Lan- cieux heft men plannen voor een centrale. De verwezenlijking van deze projecten zal echter nog wel even op zich laten wachten. Niet alleen in Frankrijk heeft men het oog op de eeuwige energie. Ook in Enge land heeft men hier aandacht voor. Reeds thans wordt op kleine schaal door schillende industrieën langs de Severn (zie kaart) gebruik gemaakt van energie die door het getij is opgewekt. Er zijn echter plannen om in dc monding van de Severn een getijde-centrale te bouwen die niet minder dan 2.2 milliard kwh per jaar zou kunnen leveren. Men heeft ook plannen liggen voor een dergelijke cen trale bij.Menai, Wanneer al deze projecten hun defini te vorm zullen krijgen kan moeilijk gezegd worden. Zij liggen thans nog steeds in de bureaux. In ieder geval het plannen van een dusdanig belang, dat zij zeker niet zonder meer zullen dwijnen. Niet alleen ln Europa maar ook ut: Amerika worden berichten ontvangen over plannen die men heeft om de in dertijd mislukte aanleg van een getijde- centrale bij Fundy (1935) te hervatte Op las van B. en W. Al het A'damse trammaterieel wordt onderzocht Door deskundigen, die niet aan het bedrijf verbonden zijn Ernstige critiek hebben B. en W. van Amsterdam uitgeoefend op het onder zoek dat bij het gemeentevervoerbedrijf is ingesteld naar de remmen van het tramstel, waardoor op 12 October jl. bij het Centraal Station de dood van een jonge P.TT.-beambte werd veroorzaakt Zo spoedig mogelijk zullen B. en W. nu, buiten de leiding van het bedrijf om, onderzoek naar de onderhoudstoe- stand van het tramwagenpark laten in stellen. Hiervoor zullen onafhankelijke Kolenhandel vreest moeilijkheden Voor sommige fabrieken nog vijf dagen brandstof '....meer de vorst blijft aanhouden, verwacht.de brandstoffenhandel moeilijk heden. Men betwijfelt of de spoorwegen een voldoende aanvoer kunnen waarbor gen. zodra alle waterwegen zijn afgesne den. De spoorwegen zullen dan behalv kolen ook graan en andere producten, die doorgaans worden verscheept, die nen te vervoeren. De voorraden w: over de handel beschikt, zullen dan ker niet voor geruime tijd toereikend zijn. Anthraciet is er slechts voor paar dagen. Ook cokes begint schaars tc worden. Alleen eierkolen zijn vrijwel overal ruim voorradig. In het Zuiden hebben enkele grote fabrieken nog i een kolenvoorraad voor vier tot vijf da gen. aldus de Vkrt. Gashouder te Geleen van 70 meter hoog Tegen het einde van dit jaar hoopt men op de cokesfabriek Maurits Staatsmijnen te Geleen een nieuwe houder van enorme afmetingen in bedrijf te nemen. Met de bouw van deze houder ls thans een Nederlandse firma bezig. Het gevaarte zal bijna zeventig meter hoog worden en krijgt een doorsnede van 42 meter. De inhoud zal 80.000 m3 bedragen. De gashouoder wordt geheel uit plaatstaal vervaardigd. Melklabriek contra krant Schadevergoeding van 50.000 gevraagd De melkfabriek Lijempf te Leeuwarden heeft van de Leeuwarder Courant schadevergoeding van ƒ50.000 gevraagd. Dit naar aanleiding van een verslag een zitting van de politierechter, wa> de N.V. Lijempf terecht stond wegens tc laag aflezen van het vetgehalte der af geleverde melk. De zaak kwam gisteren in civiel proces voor de Leeuwarder rechtbank en zal over twee weken den voortgezet. deskundigen worden uitgenodigd, zo hebben B. cn W. aan de raad meege- Doordat de monteurs bij het ingestel de onderzoek de motorkabel-aansluitin- nict hebben blootgelegd aldus het antwoord van B. en W. hebben zij het defect niet gevonden. De door de rechtercommissaris aangewezen deskun dige heeft later echter wel een gebrek in de reminstaUatie opgemerkt. Deze deskundige heeft een copie van zijn rapport toegestuurd aan de direc teur van het Gemeentevervoerbedrijf. Dit is door de directeur niet ter kennis van het gemeentebestuur gebracht. B. W. kregen dit rapport eerst op 20 Jan. ter inzage. Zij betreuren het in hoge mate dat hun onmiddellijke kennisneming van dit rapport, waarin een ernstig oordeel werd uitgesproken over de toestand var betreffende motorwagen, is onthouden. Zij hebben hierover hun ernstige afkeu ring uitgesproken tegenover de direct- teur van het Gemeentevervoerbedrijf. Welke moeilijkheden de veer boten op het ogenblik bij het onderhouden van de zo nood zakelijke verbindingen in ons land ondervinden, bewijst deze foto. De veerboot van Goede reede naar Hellevoetsluis ver laat, zwaar in zijn vaart ge stuit door dikke ijsschotsen, de haven van Goeree. Zuid-Afrika beperkt K.L.M.-diensten De Zuidafrikaanse regering heeft de Nederlandse regering er van in kennis gesteld, dat zij met ingang van 1 Juli beperkingen op zal leggen aan de KLM. Er zal slechts één vlucht per week wor den toegestaan tussen Johannesburg en Amsterdam ln plaats van twee zoals thar.s. Hiert>ij komt, dat de KLM niet zal worden toegestaan om tussen Johannes burg en Frankfort meer dan vijf passa giers te vervoeren. President Coty het eerst naar Nederland De nieuwe Franse president, René Coty, heeft medegedeeld, dat zijn e< officiële bezoek aan het buitenland land zal gelden. Overigens ia er nog geen datum vastgesteld en het kan wel zijn, dat het niet eerder dan in 1955 kan wor den afgelegd. Nog geen accoord op ziekeniondsgebied Specialisten vergaderen over fondstarieven De Woensdag begonnen besprekingen tussen de vertegenwoordigers van de Vereniging van huisartsen en van de zie kenfondsen zUn gisteravond voortgezet, doch hebben ook nu nog niet geleid tot overeenstemming. Dinsdag a.s. zal opnieuw worden ge tracht tot een oplossing te komen op basis van het Tapport Van Schaik en ge richt op de grootst mogelijke kans. dat zowel de Ziekenfondsraad als do minis ter hieraan goedkeuring kunnen hechten. Hieruit blijkt, aldus ingewUden, dat par tijen cr ernstig naar streven een chaos op ziekenfondsgebied te voorkomen. De Landelijke Specialistenvereniging, die is aangesloten bij de Kon. Nederl. Maatschappij tot bevordering der Ge neeskunst. houdt op Zaterdag 6 Maart in Esplanade tc Utrecht een buitengewo ne ledenvergadering. De agenda vermeldt o.m. bespreking van de ziekenfondshono rering 1954 Voorts zal de voorzitter mededelingen doen over de stand van zaken het huisartsenconflict en de con sequenties voor de specialisten van de houding der huisartsen. Advertent Bewoners worden radeloos Melkboer zwart als een kolenhandelaar, borstkwalen aan de orde van de dag In Diemen bij de Merwedebrug heerst een noodtoestand. De harde Oostenwind van de laatste dagen waait weer zoals ook in andere jaren een dichte wolk van vliegas over de kleine gemeenschap van 500 inwoners. Deze as ontstaat bij de vuilverbranding van de gemeente Amsterdam en wordt ter ophoging ge stort in een langs het Merwedekanaal ge legen moeras, dat toebehoort aan de aan nemersfirma De Boer en Slooten in Pur- merend, aldus de Vkrt. De melkboer ziet er uit een kolenhan dclaar, de bewoners van de woonarken worden radeloos, de mensen op straat knarsetanden van het stekelige scherpe stof, dat overal doordringt. „We worden zwart van binnen en van buiten", wordt er geklaagd. Het stof levert gevaar op voor de gezondheid. In een woonark lag een baby in de wieg, zo donker als een hallbloedje. „Ik was het drie keer per dag, maar er is niets tegen te doen." klaagt de moeder. In het laboratorium van de fabriek Keune jr, waar cosmetische vloeistoffen worden gemaakt, die volkomen zuiver moeten blijven, ligt een dikke laag stof op de onbruikbaar geworden retorten en materialen. Vorig jaar had het bedrijf met de bouw beginnen en men hoopt de centrale in 1961 gereed te hebben. De 800 meter lange dam zal dan een slordige 22 milliard francs onder zich hebben liggen. dat zijn de kosten van de getijde- oentrale. Over de dam zal een verkeers weg komen te lopen waardoor men te vens de reeds lang gewenste brug over de Rance uitspaart. Aan de plannen voor dit project werd reeds jaren gewerkt door de „Service d'Etudes sur l'Utilisation des Marés en de „Electricité de France" Naast de te bouwen centrale van St. Malo DAT het aantal personeelsleden der Staatsmijnen per 31 December jl 41.184 bedroeg, onder wie 19.163 ondergrondse en 14.799 bovengrondse arbeiders DAT B. S Korsten per 1 Febr als pers chef van de N.V. Stoomvaart Mij Neder land ontslag vroeg. DAT tegen een 23-j. molenaarszoon en zijn 24-j vriend, die samen een ijstentje in Slotermeer dreven, in A'dam resp. 1 J. waarvan 4 mnd voorw. en 9 mn<1 waa- van 3 mnd. voorw., is geeist wegens diefstallen van bouwmaterialen uit de onmiddellijke omgeving. DAT een desbetreffende commissie he'. Hilversumso gemeentebestuur adviseerde achter het Laapersveld aldaar een lan dingsterrein voor helicopters in te rich- DAT binnen een week in Dalen (Dr.), thans bij de gebr. Blaauwgeers op Dc Loó, een tweede geval van pseudo-vogel- pest is geconstateerd en de op het bedrijf aanwezige 110 kippen zijn afgemaakt. DAT het oefensmaldeel V van de Ko ninklijke Marine gisteren in Las Palinas (Canarischc eilanden) voor 4 dagen voor anker ging en Hr. Ms. kruiser De Kuyter gisteren van Brest naar Halifax (Ca nada) vertrok. DAT op de Weesperzijde in Amsterdam ;n melktrailer doormidden zakte waarbij ,t een tank 5000 liter melk over de straat stroomde. DAT Maandag op de begraafplaats te Dreischor een monument ter nagedachte- /an de rampslachtoffers wordt ont huld. DAT de gemeente Zierikzce net uit de 14e of 15e eeuw daterende Huis der Tem pelieren aan de Meelstraat, (een der oudste Gotische huizen met stenen geveJ ons land), voor restauratie aankodit DAT het wetsontwerp inzake rte rege- ng van het toezicht op schadeverzeke ringsmaatschappijen nog in de le helf' van dit jaar aan de Tweede Kamer zal worden aangeboden. DAT de brug over de Oude Maas in rijksweg 16 te Dordrecht i.v.m. herstel werkzaamheden Zondag 7 Febr. van 1 uur 's nachts tot "s morgens 6 uur of langer voor alle verkeer gesloten is. DAT de storing in de clectriciteits- voorziening van de Schkdamse binnen stad het Dodig maakte een aantal fabrie ken enkele dagen van stroom uit te scha kelen. w.o. de manometerfabriek. DAT bij de brand van de Hazet-fabrle- ken te Zevenbergen niet. zoals aanvan kelijk was medegedeeld, het gehele fa briekscomplex schade ondervond, doen slechts 5 procent cn het machinepark onaangetast bleef. DAT de sergt -waarnemer W G. A Faber uit Den Haag met 2 andere lucht macht-militairen voor 7 weken naar Duitsland vertrekt voor een cursus in de Amerikaanse zone. DAT een 45-jarige huishoudster J. R. te Rotterdam door over een llgusterhaag te klimmen bij haar buurvrouw regel matig geld stal tot een totaal bedrag van 4000 gulden. DAT vanmiddag bij de Arnhemse Scheepsbouw Maatschappij voor Ierse re kening een motorvrachtschip (Shelterdek- type, 1200 ton) van stapel liep. DAT het tweede crematorium in ons land in aanbouw in Dieren, waarschijn lijk 13 Maart officieel geopend wordt. DAT de raad van Bergen (N.H.) het Oude Hof en aangehorigheden voor 50 j. verhuurde voor 2500 per jaar aan de Volkshogeschool aldaar. DAT het oudlld der Tweede Kamer mr P. M- Arts (K.V.P.) gisteren in de Til- burgse raad gehuldigd werd l.v.m. zUn 40-j. raadslidmaatschap. DAT m.l.v. 1 Juni aan C. M. B. Kamp op zijn verzoek eervol ontslag is verleedn als burgemeester van Lienden en Maurlk (Betuwe). DAT Dinsdagmiddag in de Vredeskerk te Rotterdam-West een bijeenkomst wordt gehouden t.g.v. het 50-jarig bestaan van de Rijksserumlnrichting aldaar. al een schade van duizend gulden, dit jaar is het meer Een ander bedrijf heeft al een schade van drieduizend gulden Nu hebben de bewoners een brief a Ged. Staten van Noord-Holland g stuurd, misschien komt van die zijde hulp. In een opwelling van razernij heeft de bevolking enkel eweken geleden der schepen waarmee het vliegas wordt vervoerd, tot zinken willen brengen. Vorig jaar trok burgemeester Coops van Muiden de vergunning tot storten ln. Maar de as bleef komen cn een opge maakt proces.verbaal leverde veroorde ling van de aannemers op bij het kanton gerecht te Hilversum. In appèl werden zy vrijgesproken. Nu is er weer eer aanklacht ingediend. Inmiddels zijn er al mensen met eer borstkwaal en benauwdheden door de as De inspecgtie Volksgezondheid in Haar lem verwijst dc klachten naar de phar- maceutische inspectie in Leiden. Burge meester Dallinga van Diemen kan ook niets uitrichten. Dit is dr P. van Royen, conserva tor van het Rijksherbarium te Leiden. Op 6 Februari vertrekt hij naar Nieuw-Guinea om daar een botanisch onderzoek te gaan instellen Aubade aan de Koningin door Maastreechter Staar De Koninklijke Zangvereniging De Maastreechter Staar zal op Koninginne dag, 30 April, op het Paleis Soestdyk eer aubade brengen aan de jarige Vorstin, Fa D. KRET en Zn. Nog veel dagen vorst verwacht (Van onze weerkundige medewerker IN EEN GROOT DEEL van ons land vroor het in de afgelopen nacht weer 10 graden. Alleen in het Noorden werden vanmorgen sneeuwbuitjes ge meld. Maar sneeuw van betekenis blijft de eerste dagen klein. Doordat dc luchtdrukverschillen kleiner wor den. gaat de scherpe Oostenwind luwen. Tijdens heldere nachten kan dit opnieuw een verdere daling van de temperatuur tot gevolg hebben Een vorst van meer dan 10 graden achten wij de komende dagen ook hier in het Westen van ons land niet on waarschijnlijk. Boven Scandinavië beginnen de ba rometers weer te stijgen als gevolg van een over Frankrijk wegtrekkende depressie in dc richting van de Mid dellandse Zee. Dit betekent, dat aan de aanvoer van zeer koude vorstlucht uit Rusland voorlopig nog geen einde zal komen. In Polen en Oost-Duitsland kwam dc temperatuur vannacht onder minus 20 graden, in Londen bedroeg de temperatuur vanmorgen 2, in Bir mingham 5 graden. Minimumtemperaturen van Ned. stations opgenomen door het KNMI te De Bilt): Eelde 8; Leeuwarden —7: Den Helder —5: YPENBURG 10; Schiphol 7; De Bilt 9; Twente 11; Vlissingen 8; Woensdrecht 10; Eindhouen 10; Beek 10. Protesttelegram van kernploeg aan K.N.S.B. De Nederlandse schaatskernploeg te Davos heeft een protesttelegrara aan de KNSB gezonden, waarin zij haar teleur stelling uitspreekt over het feit, dat de K.N.S.B. heeft besloten de nationale kam pioenschappen in het hardrijden te Zwolle uit te schrijven en te laten doorgaan. Deze kampioenschappen zullen dit weekeinde worden gehouden. De ploeg zegt, dat deze wedstrijden een morele klap betekenen voor dc ploeg, die vandaag aan record wedstrijden te Davos deelneemt. Aanhoudende vorst Het K.N.M.I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: L u Overdrijvende wolkenvelden W*' met voornamelijk in het Noorden en het Westen van K<L het land P,aatseWk enige n sneeuw. Overwegend matige wind tussen Noord en Oost. Vannacht matige tot strenge, morgen overdag matige tot lichte vorst. (Opgemaakt hedenmorgen te 10 uur). Zon en maan Maandag: zon van 8.22 tot 17.27 uur; naan van 7.06 tot 14.04 uur. Op 3 Februari N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1