Soldaat vond 's ochtends zijn gebit terug ijs klomp in een Maar ondanks barre kou: „We willen best nog een paar dagen blijven..." Toch is het zo Nog nooit werd er zoveel propaganda gemaakt BE Hoge Commissaris vraagt „enig geduld" I DAVITAMON O ECONOMIE EN FINANCIËN Conflict van Groninger Salon met R.A.I. opgelost 5 VRIJDAG 29 JANUARI 1954 Duizend militairen kampeerden bij 13 graden vorst fTTERWIJL DE THERMOMETER gisternacht in Twente dertien graden onder nul aanwees, kampeerden 1000 militairen in tenten op de Hol- terberg. Het zijn de mannen van de staf van het Eerste Legercorps, die daar Dinsdag voor de oefening Surprise zijn aangekomen (de verbindings dienst reeds Maandag) en vandaag weer zouden vertrekken. Onder leiding van hun commandant, luit.-gen. Opsomer, zijn ze er heen getrokken om nu eens precies uit te vinden wat een soldaat in de koude nodig heeft. En men moet zeggen dat ze, gezien de temperatuur, het zich niet gemak kelijk hebben gemaakt. Vooral de man niet, die, keurig, gis thuis, zijn gebit 's avonds in een kopje water bij zijn slaapstee had gezet, om de volgende morgen te ontdekken, dat de inhoud van het kopje een ijsklomp was geworden. Deze man heeft er uit geleerd en z< er velen geweest. De kolonel b.v. die zich 's avonds netjes uitgekleed ln zijn slaap zak ter ruste legde en de volgende morgen bemerkte dat hij met zijn verkleumde stijve vingers een uur nodig had om 2 toilet weer in orde te brengen. Voortaan de koning van Judea, die door Nebu- kadnezar in ballingschap was gevoerd, door diens zoon, Evilmerodach, uit de gevangenis werd ontslagen. De Joodse koning genoot na dit ontslag weliswaar nog geen volledige bewegingsvrijheid, maar na 37 jaar was hij dan toch uit de gevangenis bevrijd, mocht zijn ge vangenisplunje afleggen en we kunnen aannemen, dat hij in passende kleding zich vrij in de stad kon fewegen. Het zal velen interesseren, hoe pen in ballingschap vertoevend Oosters vorst destijds in den vreemde aan de kost kwam. In de gevangenis is dit geen probleem, want op meer of min der geregelde tijden behoren de bewa kers voedsel uit te reiken, indien men de gevangenen althans in leven wenst te houden. Maar, eenmaal uit de ge vangenis ontslagen en afgevoerd uit de justitiële administratie, dienen er andere voorzieningen te worden ge troffen. Ook hierover licht de Bijbel ons in, want de zojuist genoemde ver zen van Jeremia zeggen uitdrqkkelijk, dat Jojachin voor de rest van zijn le ven van de koninklijke tafel at en dat ook zijn verdere onderhoud geheel ten laste van de koning van Babyion kwam. In II Kon. 25 27 e.v. wordt hetzelfde verhaald. Wij, twintigste-eeuwers, die vanaf ons zesde jaar dure en zorgvuldige schoolopleidingen hebben ontvangen om voor de rest van ons leven de ambtelijke formulieren naar behoren te kunnen invullen, wij moeten ons zeker niet inbeelden, dat de koninklijke dis in Babyion '11 de 6de eeuw v. Chr. een ongeorganiseerde instelling was, waar aan ieder-maa: kon aanschuiven, die een vorkje wilde meepikken. Wellicht zullen de tafels hebben doorgebogen onder de last der overdadige spijzen en misschien zullen ook de tafelmanieren niet geheel met onze opvattingen heb ben gestrookt, maar deze feilen moeten wij gering achten, nu we weten, dat de gehele eterij beheerst werd door een punctuele administratie. Want in de puinhopen van Babyion zijn niet alleen brokstukken van muren en poorten, van paleizen en heirbanen opgedolven, maar ook de administratieve, in spij kerschrift geschreven bescheiden, op grond waarvan Jojachin en zijn klein gevolg regelmatig spijzen uit de ko ninklijke voorraadkamers kregen toe gewezen. Een viertal kleitabletten uit die da gen, waarop de naam van de koning van Judea herhaaldelijk wordt ge noemd, vertellen ons, dat Jojachin uit de koninklijke magazijnen maandelijks 15 liter olie kreeg toegewezen en dat zijn vijf zonen over dezelfde periode met een halve liter genoegen moesten nemen. Geheel in het midden latend of deze hoeveelheden ons al dan niet royaal voorkomen, merken we toch op, dat de toewijzingen aan degenen, die aan de koninklijke tafel aanzaten of door het koninklijke huishouden wer den onderhouden, reeds in de maga zijnen des konings een aanvang namen. Dat was in de gewelven, die zich onder de hangende tuinen bevonden. Daarover morgen. (Nadruk verboden) sliep hij als de anderen in zijn „battli dress" en hij heeft zich er best bij be vonden. Tot dusverre bestaat in het Nederlandse leger geen speciale kledij die bescher ming biedt tegen grote koude, maar hel rapport dat over deze oefening uitge bracht wordt, zal waarschijnlijk tal voorstellen op dit terrein opleveren. Winddichte overkleding is volgens des kundigen een eerste vereiste. Het juiste schoeisel voor de winter is een probleem waarmee men zich ook i het buitenland sinds jaren bezig houdt. Het dichtst bij de oplossing ervan men misschien gekomen in Korea, wa; de Amerikanen thans speciale laarzen dragen die beschutting bieden en tegelijk maken. Kapitein Spier, die enige tijd g< leden uit Korea is teruggekomen, droeg deze laarzen op de Holterberg en hij is waarschijnlijk een van de weinigen ge weest die geen last van koude vpeten hebben gehad. Vier broeken De Nederlanders hebben getracht zich met de middelen die hen ten dienste stonden zo goed mogelijk te beschutten. Ze droegen b.v. vier broeken over elkaar. Een min of meer provisorisch geheel dus, dat het overigens niet zo slechts gedaan heeft, gezien het feit, dat de dokter het heel stilletjes heeft gehad. Geen enkele man heeft men volgens hem moeten voeren en in slechts acht gevallen sprake geweest van een lichte bevriezing van vingers of teen of bevangen zijn dooi de koude. Een ander probleem was d( watervoorziening. Een deel van het watei werd aangevoerd uit de Schipbeek, waar in een benzinebrander dreef om de beek open te houden. Vandaar werd het water in tankwagens gepompt, doch bij aan komst in de legerplaats bleken dan veelal de kranen van de tanks bevroren te zijn. Omwikkelen van kranen lijkt dan ook De gehele staf sliep in tenten, waarbij gebleken is dat het zich ingraven grote bordelen biedt. Oorlog op papier Aan dit grootscheepse kampement was tevens een stafoefening gekoppeld en zo heeft ipen het deze dagen druk gehad met de oorlog op papier, die overigens toch nog wel de aanleg van een groot aantal verbindingen met zich mee bracht om het contact tussen de onderdelen te onderhou den. In de grote commandotenten was het bij de warmte van de oliebranders best uit te houden en hier bleek ook weer dat de beste beschutting vaak het zo diep moge lijk ingraven was. Het moreel van de troep was beter dan wij het ons in deze barre omstandigheden hadden kunnen denken. „Wij willen best nog een paar dagen blijven", zeiden een paar soldaten die anders hun militaire tijd grotendeels op de bureaux van de staf doorbrengen. En als u het ons vraagt de j generaal ook wel, die als ennthousiast bergbeklimmer wel wat kou gewend is zich in zijn hergschoenen kennelijk op zich in zijn bergschoenen kennelijk op zijn gemak voelde. Ned. oefensmaldeel bij Noord-Afrika Het oefensmaldeel 5 van de Koninklijke Marine, bestaande uifc> de torpedobootja- gers Evertsen en Kortenaer, de fregatten Van Amstel en De Bitter en de onderzee boten Walrus en Zeeleeuw, maakt thans oefenreis in de Noordafrikaanse teren. Aan de operaties van het smaldeel deel enige Lockheed Harpoon- vliegtuigen van squadron 320 van de Ma rineluchtvaartdienst, die daartoe te Aga- dir zijn gebaseerd. Het vliegdekschip Karei Doorman zal zich begin Februari bij het smaldeel voegen. Post voor smaldeel 5 en De Ruyter Post voor de kruiser De Ruyter en uit te reiken in de hiernavolgende havens, dient uiterlijk op daarbij aangegeven datum en te Amsterdam op het marinepostkan toor aanwezig te zijn. Halifax (Canada!: 3 Februari om 11.00: Norfolk (V.S.): 8 Fe bruari om 11.00 uur: Funohal (Madeira): 15 Februari om 17.00 uur. Voor het smaldeel 5 is de postsluiting als volgt: Agadir: 29 Januari om 17.00 uur. Februari om 17.00 uur en 8 Februari om 17.00. uitsluitend voor opvarenden van de Walrus; 10 Februari om 17.00 uur voor opvarenden van het gehele smaldeel; Cisneros: 29 Januari om 17.00 uur (niet opvarenden van Hr Ms Walrus), Casablanca: 16 Februari om 17.00 uur. Voor het squadron 320 van de Marine luchtvaartdienst is de postsluiting iedere Maandag en Donderdag om 17.00 uur te Amsterdam, met als sluiting voor de laatste zending 24 Maart om 17.00 uur. Vooi noodlijdende dieren Dierenpark Amerongen gaat weer open Het bericht dat het dierenpark voor zwervende dieren te Amerongen is geslo ten, blijkt aanleiding te geven tot mis verstand. De indruk is gewekt dat de sluiting (op 1 November) een definitieve was. Het was echter slechts een tijdelijke sluiting, die verband hield met het vertrek van de directrice, ziekte van de voorzitter der stichting Amivedi (waarvan het park uitgaat) en overlijden van de secreta resse. Aangezien het huisje op het terrein toen leeg stond, is het door de gemeente Amerongen in overleg met de stichting tijdelijk gevorderd. Uiterlijk 1 Mei komt dit huisje echter weer vrij en wordt het betrokken door de nieuwe directeur, die inmiddels is aangesteld. Het park zal dan weer worden geopend. De stichting zet innpiddels haar actie tot het verwerven van de nodige financiële middelen voort. Dordt geen tussenstation in helicopterdienst B. en W. van Dordrecht hebben van gedachten gewisseld met de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena ovei opneming van Dordrecht als tussenstation in de helicopterdienst Rotterdam—Brus sel. De Sabena heeft echter bericht, dat zij dit onmogelijk in overweging kan Markers te voet over de Gouwzee Noodkreet uit rampgebied „Voorkom afsluiting" De bootverbinding tussen Marken en de vaste wal is gistermiddag stopgezet. Mar ken is nu slechts over het ijs bereikbaar. Acht Markers zijn gistermiddag op weg naar Monnikendam gegaan, om met be hulp van bosjes stro een baan uit te De burgemeesters van Marken en Mon nikendam hebben waarschuwingen laten aanbrengen, zich niet buiten deze stro- bosjes te begeven, daar het ijs op de Gouwzee buiten deze baan levensgevaar lijk is door de vele wakken. Plannen om een baan van Marken naar Volendam in gereedheid te brengen, zijn mislukt, daar het ijs voor Volendam zeer slecht is door opgeschoven schotsen. Verscheidene Austers en Pipercubs van de vliegbasis Leeuwarden zijn gisteren weer naar Ameland vertrokken voor het overbrengen van post, passagiers en levensmiddelen. Als de vorst aanhoudt, zullen ook hier spoedig pogingen gedaan worden de vaste wal te voet te bereiken. Er is op de Wadden geen plekje water meer te zien. Alles is één grote ijsmassa. Het gemeentebestuur van Middelhamis heeft telegrafisch aan minister Algera verzocht, algehele afsluiting van het rampgebied te voorkomen. Verscheidene veerdiensten zijn, zoals men weet, reeds gestaakt. De scheepvaart in het Amsterdam— Rijn-kanaal ondervindt zeer veel hinder van het ijs. Op de rivier De Waal bevindt zich thans licht drijfijs. De scheepvaart onder vindt hiervan echter nog weinig last. Herdersjongen in Schotland doodgevroren In Schotland is een 17-jarige herders jongen, die naar zijn kudde ging kijken, doodgevroren. Hij werd door zijn colle ga's gevonden. Bij de conferentie in Berlijn In het communistische perscentrum is men opvallend voorkomend (Telefonisch van onze speciale correspondent Link van Bruggen) ERLIJN. Donderdagavond: Dit is de meest fantastische conferentie in de diplomatieke geschiedenis der wereld. Nooit is er een conferentie van grote mogendheden gehouden, die zo duidelijk het stigma der propa ganda droeg als deze. En nooit hebben de machthebbers der aarde zich zoveel aan de kranten gelegen laten liggen als nu en nooit is het ook voor gekomen, dat de deelnemers hun respectievelijke standpunten ten op zichte van de te behandelen problemen reeds weken -te voren opzettelijk hebben doen uitlekken. Hoe langer wij met oog en oor de conferentie in deze neurotische stad proberen te volgen, des te meer komen wij tot de conclusie, dat zij alleen voor ons is geprojecteerd. Duizend militairen van het Eerste Legercorps hebben deze week op de Holterberg tussen Deventer en Almelo een winteroefening gehouden. Het doel was o.a. een studie te maken van de winter uitrusting. Ver rassend was het verschil in kleding van de geallieerde officieren die de oefening bijwoonden. V.l.n.r.: maj. Wolfson (V.S.), kol. Loch (Enge land), luit.-gen. Opsomer (Nederland), brigade-gen. Ward (V.S.) en luit.-kol. Boy (V.S.). Een opvallend verschil Opvallend Is. hoe de Russen in de Oos telijke sector van Berlijn het perscentrum hebben laten inrichten, ^ijn de bureaux en schrijftafels in het Kathreinerhaus het perscentrum, dat in West-Berlijn staat van een beter soort vurenhout ge maakt, in Oost-Berlijn zijn ze van het prachtigste mahonie- of cederhout. Neemt men in het Kathreinerhaus genoegen met gewoon linoleum op de grond. De arrestaties in Indonesië Djakarta antwoordde nog steeds niet op ons verzoek om opheldering „Ik heb groot vertrouwen in de vaste wil van de Indonesische regering 0 waken voor de reputatie van Indonesië als rechsstaat', zei de Nederlandse hoge commissaris in Indonesië, mr W. F graaf van Bylandt, naar aanleiding de verontrusting, die in Nederlandse kringen in Indonesië is ontstaan na de jongste gebeurtenissen te Soerabaja. „Ik twijfel er daarom niet aan, dat In vrijheidstelling zal volgen in de gevallen, waarin geen rechtsgrond voor detentie aanwezig is", aldus de heer Van Bylandt die zeide de in de kringen der Neder landers heersende verontrusting wel kunnen begrijpen. Mr Van Bylandt bevestigde, dat dusver geen antwoord is ontvangen op verzoek om inlichtingen, dat de com missaris der Nederlanden te Soerabaja heeft gericht tot de autoriteiten. De heer Van Bylandt deelde mede, dat het Nederlandse H C te Djakarta om trent de affaire te Soerabaja geen inlich tingen heeft gevraagd, daar zulks is ge schied door de plaatselijke Nederlandse vertegenwoordiging. Wel is de aandacht van de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken ge vraagd voor de bescherming van lijf en goed van de Nederlanders. Mr Van Bylandt noemde het verheu gend. dat in een eerder voorgekomen ge val het „eigen rechter spelen" ook in Indonesische kringen afkeuring heeft gevonden. Wel heel veel drukte „Ik hoop, dat de gemoederen spoedig zullen bedaren. Het is wel heel veel drukte om het onjuiste optreden van een inmiddels door zijn directie ontslagen hotel-employé". De heer Van Bylandt zelde op een Eeri 10 voor gezondheid vraag naar zijn mening met betrekking tot het arresteren van een aantal Neder landers te Bandoeng en elders, dat dit een heel anderé kwestie is. „Om te beginnen is officieel medege deeld, dat deze arrestaties zijn geschied op grond van verdenking van een mis drijf. vallende onder beoaalde artikelen van het Indonesische wetboek van straf recht. Gezien het vrij grote aantal gearres teerden, van wié blijkbaar wordt ver moed, dat zij in een en dezelfde zaak zijn betrokken, kan ik mij voorslellen". aldus de H.C., „dat met het vooronderzoek door de politie enige tijd gemoeid zal zijn. Hier past dus enig geduld'. Volgens mr Van Bylandt heeft hij bü deze arrestaties telkens aan het Indone sische ministerie van Buitenlandse Zaken verzocht, te zijner tijd te worden Inge licht. Dit klinkt waarschijnlijk niet erg be scheiden. doch men zie de handelingen der vertegenwoordigers der deelnemende landen maar. Met goed voorbereide rede voeringen, verklaringen en persconferen ties hopen zij de journalisten (en met dezen het publiek) gerust te stellen, dat er om niets gesjacherd wordt. Elkeen is er op uit, zoveel mogelijk prestige-doelpunten te scoren en zo wei nig mogelijk af te wijzen, dat misschien ln het andere kamp verkeerd kan den uitgelegd. En als er iets moet worden afgewezen, dan doet men dit niet dan met de uitgifte van uitvoerige lijsten beweegredenen gepaard. Dulles b.v. kwam vanmiddag voor de derde keer terug op zijn weigering om een vjjfmogendheden- conferentie te houden. En wel ln een ver klaring. welke hij voor de aanvang var de vierde zitting aan zijn stenceldienst had laten brengen. Dit is zeker niet de conferentie, die Churchill zich had ge wenst: een bijeenkomst namelijk die in het teken van de vooroorlogse diplomatie zou staan en die zonder de ambtelijke rompslomp zou. plaats vinden. Begrip kweken" Noch van een terugkeer naar de ge heime diplomatie, noch van een negatief standpunt tegenover alle overbodige bu reaucratie is in Berlijn echter sprake. Integendeell Openhartigheid en ambte narij vieren meer dan tijdens de andere viermogendhedenconferenties hoogtij. In de vergaderzaal van het gebouw va voormalige Geallieerde Controleraad zien wij raadgevers, secretarissen en experts. Een miniatuur van die der Ver. Naties. Elk der vier delegaties houdt na afloop van de zittingsdag een eigen persconfe rentie. Dat doen ook de betrokken par tijen Bonn, Wenen, de Europese federa listen, de emigrantenbureaux enz. hebben mensen naar Berlijn gestuurd om by de pers „begrip" te kweken Met andere woorden gezegd: Reclame voor hun eigen standje te maken. De propaganda loopt overal in druppels en in stralen af. franje fascinerend en wij zijn graag in Berlijn. Doch wij geloven niet, dat de wereld veel vruchten van dit soort ferenties zal plukken. Het zou beter zijn geweest, als Berlijn op dit moment een waas van geheimzinnigheid inplaats van propaganda was gehuld. En dat vier inplaats van 200 mensen om de con ferentietafel zaten. Misschien was de hoop op een werkelijke ontspanning van de internationale verhoudingen dan veel groter geweest. Negen kinderen door het ijs in Amsterdam Jongetje op Urk verdronken Dat het ijs nog niet overal betrouwbaar Is. ondervonden gisteren op de bevroren waterwegen in en om Amsterdam negen kinderen en een vrouw, die op verschil lende plaatsen door het ijs zakten. Overal waren helpende handen, die de onfortuin lijke rijders op het droge brachten, en in vele gevallen van droge kleren voor- Het tienjarig zoontje van de heer H. Hartman op Urk is gistermiddag bij de Lemsterdijk aldaar door het ijs gezakt. Zijn vriendjes konden hem niet helpen. Voordat hulp aanwezig was is de kleine jammerlijk verdronken. De les van de ramp Een noodwet van de radio-amateurs j P.T.T. verzoekt mede- werking De directeur-generaal van de P.T.T. de heer L. Neher. heeft een rondschrijven gezonden aan alle radiozendamateurs, die in ons land over een zendvergunning be schikken, met het verzoek zich beschik baar te stellen voor de vorming van een noodnet, dat ln mogelijke dagen van rampspoed grote diensten zou kunnen be wijzen. Gebleken ls, zo schrijft de heer Neher, dat het werk der radio-amateurs bij de Februariramp van 1953 van onschatbare waarde is geweest. Over hun werk in de rampdagen heb ben de amateurs, die verenigd zijn in twee verenigingen, de V.E.R.O.N. en de V.R.A.Z.A., rapporten Ingediend, die thans hebben geleld tot een gebundeld uitreksel Op 1 Februari zal het boekje „kanaal 3700", dat over dit werk alles verteld, het licht zien. De titel is ontleend aan het feit, dat kanaal 3700 het kanaal op de 80 meter band was, waarop de amateurs werkten. Noodnetten bestonden reeds lang ln de V.S. en sinds kort ook in Engeland, waar men een les heeft getrokken uit het grote nut, dat het geïmproviseerde noodnet tij dens de ramp in ons land heeft bewezen. Inzake de Koreaanse kwestie Ook Den Haag is tegen vergadering V.N. Nederland heeft de Ver. Naties meege deeld, dat het in 't licht van de huidige politieke omstandigheden tegen ec-n bijeenroeping van de algemene vergade ring ls om het Koreaanse probleem te be spreken. Mocht de situatie zich wijzigen, dan zal de Nederlandse regering haar standpunt herzien. Dit is het antwoord op het verzoek van de voorzitster, mevrouw Pandit, te willen berichten of de leden-landen van de V.N. al dan niet Instemmen met het bijeenroe pen van de Assemblèe. Reeds verklaarden de V.S., Engeland, Frankrijk, België, de Philippijnen, Haiti, Columbia, Australië, Griekenland en Noorwegen zich tegen bijeenroeping. Birma stemde vóór. betaling aan de N.V, Ned. Instru mentenfabriek Waldorp te Den Haag behandeling zal komen. meMt Het Bin nenhof, dat jhr mr H. de Ranitz, ver zocht zou hebben van de bewindvoering ontheven te worden. Deze laatste liet het bericht echter geheel voor rekening het betrokken blad. Voorts meldt dit blad twee serieuze candidaten zijn voor de koop van het bedrijf. Naar wij vernemen, is de directie van oordeel, dat het bedrijf zich wel zal kunnen redden, mits men het maar de gelegenheid laat. Men schijnt daar te nog genoeg vertrouwen te kun nen stellen in eigen kracht, gezien de Kcwoon nnoieum op ae grona, aan ae, orders en do mogelijkheid om orders te Thalmannplatz kunnen het alleen vastekrijgen. Mit men maar zekerheid ver- kleine tapijtjes zijn. Kunnen wij in West- Berlijn slechts tegen betaling van 20 pfenning een stadsgesprek voeren, in Oost-Berlijn kost het niets. Zo kunnen wij doorgaan. Het persrestaurant in Oost- Berliin is zeker zo goed als dat in West- Berliin. Het'gevolg is. dat reeds de mees te Westerse journalisten bij de Russen eten. Alle portiers, inlichtingenmen- :nz. in het Oost-Berlljnse perscen trum hebben opdracht gekregen, onder alle omstandigheden hoffelijk en voor komend te blijven. In de receptiehall ls een groot boek neergelegd, waar elke persman zijn wen- klachtcn en voorstellen in kan schrij ven. En ten slotte kan men nog in be haaglijk verwarmde bussen door de Oos telijke sector van Berlijn rondrijden, evenals men dit trouwens in West-Berlijn kan doen. Fascinerend Twee gegadigden voor I Faillissementen WalHorr» UITGESPROKEN: J Yntema. mach. ge- f reedschap verkoopkant Arohlpe-lweg 156. Naar aanleiding van toet feit, dat Leeuwarden, cur mr Y Th J Buiël. Maandag voor de Haagse rechtbank een GEëINDIGD: N.V. Confectiefabr Harbers verzoek tot intrekking van de surfdanee A Meijer, Amsterdam. SURSéANCE van betaling:verhoor I Wegens diefstal van 3 koffers met lederwaren uit een od de Voldersgractot geparkeerde afgesloten auto, is in Rot terdam gearresteerd de 46-jarige visser E.. zonder vaste woon. of verblijf plaats. Hij had de spullen, ter waarde f 900. in Leiden verkocht. Hier wer- een heler en schu'Ldtoeler aangehou den. Van E, is naar Den Haag over gebracht. Ministerie bemiddelde Tentoonstelling zal worden gehouden onder auspiciën van de R. A. I. HET CONFLICT, dat gerezen was tussen De Rijwiel- en Automobiel industrie (R.A.I.) te Amsterdam enerzijds en de Groninger Salon 1954, de tentoonstelling van rijwielen, motoren, bromfietsen en scooters, anderzijds, is na langdurige besprekingen opgelost. Door bemiddeling van het ministerie van Economische Zaken zijn partijen tot elkaar gekomen. Gisteren heeft het R.A.I.-bestuur gaderd en besloten toestemming to houden van de Groninger Salon te lenen en de desbetreffende verbodsbepa lingen voor haar leden op te heffen, mits deze tentoonstelling zal worden gehouden onder auspiciën van de R.A.I. Het bestuur van de Groninger Salon ls evenwel zelfstandig in zijn handelen Tóch niet zo'n gek deuntje... niet verplicht bepaalde percentages goe deren, die niet tot de rijwielen- en moto renbranche behoren, te exposeren. Het bestuur van de Groninger Salon heeft dit voorstel, dat door het ministerie van Economische Zaken werd gedaan, gisteravond aanvaard De R.A.I. heeft haar leden toegestaan alle medewerking de tentoonstelling te verlenen, doch boden aan de kleinhandelaren financiële steun voor de Inrichting van de stands verlenen op straffe van uitsluiting uit de R.A.I.-organisatie. Het bestuur van de Groninger Salon heeft op zijn beurt zich verplicht die posanten te royeren, die gelden van fabri kanten of grossiers aannemen inrichting van de stands. Overeengekomen werd ten slotte door partijen, dat op de Groninger Salon geen artikelen zullen worden tentoongesteld, die afkomstig zijn van niet-R.A.I.-leden. De 29-Jarlge kellner Rim» V.. een gevreesde figuur van de Amsterdamse Zeedijk. Is in hoger beroep tot 1 jaar m a. veroordeeld, omdat hij een metselaar, die hem 's nachts tot stilte maande, een sche delbreuk sloeg. (Vonwis 1ste instantie 15 maanden). krijgt over de toekomst. Drie pet pandbrieven Friesch-Groningsche Thans is het prospectus verschenen van de uitgifte van 3 pet pandbrieven met 5 pet verplichte ultloting. die door de Friesch-Groningsche Hypotheekbank N.V. worden afgegeven tegen de koers van 100 pet en in stukken van 1000 en 500. Berkelse moordzaak Nu een der advocaten gearresteerd Noodzakelijk door herflieuwd onderzoek briefjes? (Van een onzer verslaggevers) De geruchtmakende Berkelse moordzaak heeft gisteren een nieuwe, sensationele wending genomen. De Haagse advocaat mr M. H. Huijgens werd 's ochtends gearresteerd. Over de arrestatie wilde men ons, noch van de zijde van de straf- griffie der Haagse rechtbank, noch de zijde van de officier van Justitie, in lichten. Geruchten, die ons van diverse kanten gewerden, maar die wij niet bevestigd konden krijgen, gaan evenwel in de rich ting van de binnengesmokkelde briefjes, die nu, naar algemeen bekend, broer van de van moord verdachte arts O. uit Berkel worden toegeschreven. Bij een hernieuwd onderzoek \an deze documenten zouden bezwarende feiten het licht gekomen zijn, die geleid hebben tot dé arrestatie van mr H. De echtgenote van deze advocaat zekerde ons vanmorgen telefonisch, dat haar man „net de deur uit was". medepleiter in de Berkelse affaire, Van 't Hoff Stolk, weigerde alle soorten van commentaar op de arrestatie te geven. „U zult vandaag of morgen wel horen, wie hem verdedigt, maar ik ben het niet," zei hij. Als mr H. in arrest bHjft, kan hij zijn eigen verdediging voeren, maar het is evenzeer mogelijk, dat een zijner collega' de verdediging op zich neemt. Dat laatste ls op het ogenblik het meest waarschijn lijke. Nader onderzoek in zaak tegen Leidse adviseur De Haagse rechtbank gelastte ln de zaak tegen de 33-jarige adviseur van grafi sche bedrijven H. de V. uit Leiden, tegen wie een jaar gevangenisstraf was geëist wegens het voorhanden hebben maken van valse muntbiljetten, dat de stukken in handen van de rechter-com missaris moeten worden gesteld voor ec nader onderzoek. Doedelzakband bij het bloemencorso surséance fa J Kok en Zonen, h/o Electr Stoel- en Meubelfabr IJsselstein, en venn J A en J A Kok. IJseetoteln en M Kok. Ben schop. nadeT bepaald op 5/3, van. 11.30 uur. Naar wij vernemen zijn er plannen ln voorbereiding om het bloemencorso dit jaar met een bijzondere attractie te ver rijken. Het corsocomité heeft onderhan delingen aangeknoopt met de in Duitsland gelegerde Schotse doedelzakband. Het ls de bedoeling deze Schotten in hun kleu rige nationale klederdracht ln de drie bollengemeenten te doen meemarcheren met het corso. Begin Februari komt de leider van deze band in Nederland, waar in definitief besluit kan worden ge nomen. Kaas en boter in een lijstje Originele Ned. inzending te Londen Nederlandse exposanten hebben een nieuwe manier bedacht om hun produc ten te exposeren op de huishoudtentoon- stellimg, die ln Maart te Londen wordt geopend. Het zal gebeuren in de vorm van een schilderijententoonstelling, maar in plaats van schilderijen van Rembrandt, Ver meer en andere beroemde schilders, zul len de lijsten volvette kazen, eieren, boter, beschuit en chocolade omvatten. De lijsten worden thans in verschillende maten in Nederland vervaardigd. Eén zal bloeiende Nederlandse bloembollen om lijsten, een andere chocolade in repen, dozen, rollen en vlakvorm. Ook nationale dranken, zoals licht bier, jenever en ad vocaat zullen op deze wijzen worden om lijst. Verder zal aan de bezoekers hete erwtensoep worden geoffreerd en meis jes in volksklederdracht zullen zich met de bezoekers onderhouden en recepten aanbieden. Er wordt voor deze originele Nederlandse Inzending grote belangstel ling verwacht. Beëdiging officieren op de Karei Doorman De commandant van het vliegdekschip Karei Doorman, A. M. Valkenburg, heeft vanmiddag in Rotterdam aan boord van dit schip beëdigd de luit. t z. arts eerste klasse F. W. M. Reynerman, de luit t.z. van vakdiensten derde klasse J. v. d. Ende en de adelborsten-waarnemers eerste klasse N. Brinkman, W. P. G. van Engen, Th. J. Heynders, H. W. Kandel en W. v. d. Zee. Luit. t.z. J. v. d. Ende is in de laagste rang als schepeling bij de marine geko men en door buitengewone plichtsbe trachting en vakkennis opgeklommen. Sibajak met record aantal emigranten naar Australië Het motorschip Sibajak van de Kon. Rotterdamsche Lloyd zal Dinsdag met het record-aantal van 1020 emigranten, uit Rotterdam via het Suezkanaal naar Australië vertrekken. Ook het aantal kinderen overtreft ditmaal dat van alle voorgaande reizen; onder de 1020 passa giers zijn n.l. niet minder dan 363 kin deren beneden 12 jaar, van wie er zelfs 86 niet ouder zijn dan 2 jaar! Bovendien zullen er tegenover 640 vrouwelijke slechts 380 mannelijke passagiers aan boord zijn. De inscheping der passagiers heeft Dinsdag van 's morgens 9 tot 's middags provincicgewijzc plaats ln de grote loods Holland aan de Lloydkade te Rot terdam. Zeepost voor Oost en West Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn, staan tussen haakjes achter de naam het schip vermeld: Indonesië: m.s. Willem Ruys (8 Febr.); Ned. Nw.-Guinea: Banka (4 Febr.); Ned. Antillen: m.s. Sarpedón (1 Febr.); Suriname: m.s. Nestor (6 Febr.); UnJe vin Zuid-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. Arundel Castle (30 Jan.); Ca nada: s.s. American Jurist (3 Febr.); Zuid- Amerika: s.s. 17e Octubre (30 Jan.); Australië: vla Engeland (30 Jan.); Nieuw- Zeeland: via Engeland (30 Jan.). Inlich tingen over de verzendingsdata van post pakketten geven de postkantoren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5