VïÉ GOEMAAT Twee ingekomen stukken boeiden de aandacht drie uur Het ging dan ook over de huisvesting en de schoonheid der gemeente Morgen 10% Korting Royal Typewriters opende nieuwe fabriek Wandel Nylons NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 VRIJDAG 29 JANUARI 1954 Raad van Voorscholen ten-onderwijzer hoog opvatte.' Die bij het klassikaal onderwijs tóch steeds voor ogen had. dat hij met afzonderlijke kin deren te doen had. Hoewel per 1 Febr. '48 gepen- sionneerd. heeft hij daarna nog menigmaal, als Invaller, voi klas gestaan. De heer Van Cul- lenburg. die de leeftijd vai Jaar bereikte, is gedurende 47 J; het derwijs werk- Na TersMn bo degraven en Amsterdam te hebben gewerkt, kwam hij in 1907 naar Voorschoten; hij was sinds 1932 aan de school m. d. Bijbel verbonden. Ook op kerkelijk gebied was de heer Jan Cullenburg een medelevend en mede werkend lid Jarenlang was hij ambts drager in de Geref. Kerk en lid van de Commissie van beheer. De brandweer in 1953 Voor de brandweer is 1953 een belang rijk Jaar geweest. Immers werd al het materiaal grondig gerevideerd door de gemeentelijke brandweer van Leiden. Aangezien door de commandant de nodige maatregelen zijn getroffen ter verkrijging van doelmatig onderhoud van het mate riaal waarop de brandweerlieden te recht trots kunnen zijn mag worden aangenomen, dat de brandblusmlddelen gedurende een reeks van jaren hun dien sten aan de gemeente zullen bewijzen. De sterkte van het personeel bleef gedurende het afgelopen jaar gehand haafd op 30 man. Naast de normale oefe ningen, die In totaal 23 maal werden ge- HET WAS TE VERWACHTEN, dat gisteravond in de Voorschotense raadsvergadering over de nota „huisvestingsbeleid" en de kwestie „Stad en Landschap" wel enige woorden zouden vallen. Deze beide zaken kwamen onder de ingekomen stukken. Met de behandeling van deze stuk- kwamen voor onder de ingekomen stukken. Met de behandeling van d$ze stukken waren bijna drie uren gemoeid, terwijl de eigenlijke agenda in precies één kwartier was afgewerkt. En enigszins vreemd aandoende tijds- verdeling! Aan deze vergadering ontbraken de heren v. Oosten en Fortanier Onmiddellijk na het uitspreken van bet ambtsgebed herdacht burgemeester Van der Hoeven het gistermiddag over leden raadslid de heer L. A. Mooy. die naar spr. zei door allen werd gewaardeerd om zyn persoon en capaciteiten. God alleen kan de weduwe en haar zes jonge kinderen troosten. De nieuwjaarsrede van de voorzitter week in zoverre af van de gebruikelijke methode, dat uitvoerig cijfermateriaal daaruit was weggelaten, welke gegevens de raadsleden afzonderlijk op papier ontvingen. De burgemeester memoreerde bet spontane medeleven van de burgerij in de dagen van de Februari-watersnood Het besluit van de raad tot adoptie van een aantal gemeenten zal vermoedelijk worden ingetrokken tengevolge van een andere regeling. Ten aanzien van de fi nanciële positie van de geme.ente wordt verwacht dat de Inkomsten voldoende- zullen zijn om de uitgaven te dekken. Overigens staat het dienstjaar 1954 er belangrijk ongunstiger voor dan aan vankelijk werd berekend. De nieuwe nestor van de raad, de heer v. d. Hulst, hoewel trots op deze titel, voelde zich echter beslist geen eerbied waardige grijsaard. Hij sprak er zijn ge noegen over uit. dat de verstandhouding in de raad zo bijzonder goed is en hoop te. dat deze zo zou blijven als zijnde voorwaarde voor bestendige arbeid. Schrikbarend Bij het punt ..Nota huisvestingsbeleid" vroeg allereerst de heer Pels het woord. Deze gaf er blijk van de nota zorgvuldig te hebben bestudeerd en had zelfs de grafieken daarin met nog een aange- vuld. Spr. had veel lof voor de nota niet alleen, maar ook voor het feit dat B. W. de vorm van verantwoordfng hadden aanvaard waar het gaat over woonrulm te-verdeling. Na enkele details uit de nota naar vo ren te hebben gebracht noemde spr. de woonruimte-toestand een schrikbarend probleem en meende hij dat het cijfer materiaal zeer duidelijk wijst op de noodzaak de woningbouw af te stemmen op het behoefte-element. Hij achtte het dan ook nodig, dat het gemeente-bestuur de nodige initiatieven neemt. Nu was spr. er bang voor dat. als er straks bouw volume wordt toegewezen, er geen bouwgrond van de gemeente is. In dit verband merkte de voorzitter op dat na toestemming direct kan worden overge gaan tot de bouw van 18 arbeiderswonin gen aan de Raadihuislaan. Onrustbarend De heer Korthals betitelde het huis vestingsprobleem met „onrustbarend". Spr. bracht hulde aan de wijze van wer ken van de woningcommlssie. De heer Korthals stelde als eerste voorwaarde om uit de woning-misère te komen: het trachten te verkrijgen van een groter bouw-volume. Helaas moest de voorzit ter. op grond van zijn contacten met Den Haag hierop mededelen, dat da kans daarop heel klein is. Verder drong spr. erop aan te komen tot verhoging van het woonpeil. Hij sug gereerde in dit verband het bouwen van een model-blok woningen om dat dan als ideaal den volke te tonen! Wij moe ten er ons van bewust zijn dat we nii woningen bouwen, die eigenlijk „bene den de maat zijn". Stad en Landschap Het volgende ingekomen stuk betrof de kwestie Stad cn Landschap. Zoals we reeds eerder meldden heeft de raad be sloten in plaats van adviezen van het Instituut voor Stad en Landschap in te winnen, dit werk in handen te geven van ir Van Kranendonk. De heer Pels ging uitvoerig op deze zaak in en kwam tot de conclusie dat Voorschoten hele maal geen super-visor in de persoon van ir van Kranendonk nodig heeft, maar het meest profijt zou hebben van het in stituut voor Stad en Landschap. In de argumenten van B. en W. om zich niet aan te «luiten bij Stad en Landschap zag spr. ernstige beschuldigingen tegen een zeer achtenswaardig Instituut. BIJ persoonlijke informatie bleken versdhei- dene architecten niets te weten van een slechte ervaring met betrekking tot de werkwijze aan Stad en Landschap. De heer Korthals daarentegen, „een zekere morele verbondenheid voelend aan ir Van Kranendonk en constaterend, dat ten aanzien van „Stad en Landschap" een vertrouwensbasis wordt gemist, stel de voor het bij de adviezen van Ir Van Kranendonk te houden. De heer Pels kwam hierop nader op zijn voorstel terug en stelde voor uit utiliteitsoverwegingen aanvankelijk het instituut te laten schieten. De heer Kort hals kwam toen met het voorstel, ook zjut. werd aangenomen, om ir Van Kranendonk te handhaven en in de missie van Openbare werken nader te bezien het instellen van een plaatselijke schoonheidscommissie met ir Van Kra nendonk eventueel als voorzitter en ver der als lid de directeur Openbare Werken en een aantal deskundigen. Het verhogen van de leges-gelden moet in deze situatie doorgaan, maar ze zul len later worden herzien. Wethouder Dekker had inmiddels het standpunt van het nieuwe college uit eengezet wat vrijwel overeenkwam met wat de heer Korthals hieromtrent had gezegd. Bovendien lag het niet in de bedoeling van B. en W.. aldus weth. Dek ker, om het conflict in het openbaar op de spits te drijven. De eigenlijke agenda die. met Inbegrip vin de rondvraag in één kwartier werd afgewerkt, leverde geen moeilijkheden op. De voorstellen, het waren er slechts zes. werden alle z.hst. aangenomen De rondvraag leverde wat „kleingoed' B. en W. zullen er naar Informeren e zullen bezien, of de bouwgrond, die in het centrum van bet dorp te koop is, iets voor de gemeente kan zijn. .Meester" Van Cuilen- burg overleden Gistermorgen is. geheel onverwacht, „meester" Van Cullenburg overleden. Een onderwijzer in hart en nieren met gaaf karakter, die zijn roeping als Chris - houden, werd o.m. deelgenomen aan centrale B.B.-oefening te Voorschoten. Het aantal werkelijke branden wa voor moest worden uitgerukt, bleef be perkt tot 10. hetgeen gunstig mag worden genoemd. Op 31 Januari en 1 Februari moest tengevolge van de bekende storm op vele plaatsen hulp worden verleend. De brandweer-alarminstallatie werd in 1953 gerevideerd en uitgebreid en voldoe', thans weer geheel aan de eisen. Eens per 14 dagen wordt door deze installatie proefalarm gegeven, teneinde zowel de Installatie als de paraatheid van het korps te testen. L. A. Moov overleden Gistermiddag Is op de leeftijd van 44 jaar overleden de heer L. A. Mooy, lid van de gemeenteraad. De heer Mooy was voorzitter van de K.V.P. in Voor schoten en had voor deze partij zitting in de raad van 1948 tot gisteren. In de jaren 1949 tot 1953 was hij tevens wethouder. Verder is de overledene lid van het R.K. armbestuur en bestuurslid van SaV.L.V. (sport) geweest. In de oorlogstijd was de heer Mooy leider van de distributiekring Leidschendam. Loop der bevolking Op 1 Januari 1953 bedroeg het aantal Inwoners der gemeente Voorschoten 11027 en op 31 December 1953 11364, zodat in het jaar 1953 een bevolkingsaanwas plaats vond van 337 personen. Het aantal geborenen, die in het be volkingsregister der gemeente werden op genomen, bedroeg 248. terwijl in deze periode 60 Inwoners zijn overleden, het geen een geboorte-overschot van 188 per sonen betekent. In totaal vertrokken er 934 personen. Hier staat tegenover, dat zich 1083 per sonen in Voorschoten vestigden zodat zich 149 personen meer hebben gevestigd dan er zijn vertrokken. De eerdergenoemde bevolkingsaanwas van 337 personen bestaat derhalve uit geboorte-overschot van 188 en een tlgingsoverschot van 149 personen. De ambtenaar van de burgerlijke stand voltrok 54 huwelijken. Eén echtschei- dingsvonnls moest worden Ingeschreven. Terug uit Korea Met de „Joh. M. van Nassau", die ver moedelijk 6 Februari in Den Helder zal aankomen, wordt onze plaatsgenoot kwar tiermeester J. Mennega, Bethlehemstr. 23, uit Korea terugverwacht. Per 1 Febr. a.s. is de heer H. Koen- ders, adj.-commies bij de Ned. Spoorwegen te Voorschoten, benoemd tot stationschef 4e klass-; te Bunde. Boerenleenbank Leiderdorp bestaat 50 jaar Bedrag aan ingelegde gelden gestegen tot I 800.000 te Leiderdorp werd opgericht. Reeds in 1903 werd in de destijds be staande landbouwvereniging de gedachte geopperd, een boerenleenbank in het leven te roepen. Nadat informaties waren ingewonnen, werd tot de oprichting besloten. Bij de aanvang traden 31 leden toe, van lover de schepping ie er nog twee in leven zijn, te weten de zijn onvermogen tot het ware goed. Naar heren J. de Graaf en A. Rijnsburger Pzn. j Zijn wonderlijke wijsheid en goedheid Als bestuursleden werden gekozen de i heeft God de mens verlost uit de licha- heren A. van Leeuwen Sr. voorzitter directeur, C. Bos. T. Rietkerk, F. Knaap G. Dorrepaal. In de raad van toezicht nen zitting burgemeester G. van der Valk Bouman. voorzitter, en de heren Jac. an Leeuwen Sr en T. Rijnsburger. Na de oprichting op 2 Februari 1904 sloot Leiderdorp zich aan bij de centrale bank te Utrecht. Bij de viering Van het zilveren jubileum kon wel worden gezegd, dat de bank in een t^ehoefte voorzag. Aan spaargelden was toen Ingelegd een bedrag 100.000. En nu, 25 jaar later, is het bedrag aan Ingelegde gelden gestegen tot ƒ800 000. Het ledental bedraagt thans 120. Natuurlijk heeft de bank. in die vijftig Jaar ook ups en downs gekend. Vooral ln de Jaren voor de laatste wereldoorlog was heel wat stuurmanskunst nodig om alles in goede banen te leiden. In die tijd hebben ae heren W. Samsom en A. Rijns burger Pzn zich- in het bijzonder ver dienstelijk gemaakt. erste kassier trad op de heer L. Glessen, die deze functie heeft be kleed tot 1921. Zijn opvolger, de heer L. A. J. Koning Pzn overleed in 1945 na een kortstondige ziekte. Als tijdelijk kassier werd toen benoemd de heer Van Vliet, totdat in October 1945 de heer W. F. Karstens als zodanig werd benoemd. Werden vroeger de credleten en voor schotten op borgstelling verstrekt, nu ge beurt dat als hypotheek op bebouwde of onbebouwde eigendommen. Borgstellingen komen nog maar sporadisch voor. Hier door Is de liquiditeit van de bank sterk verbeterd. Het tegenwoordige bestuur Is als volgt samengesteld: A. van Leeuwen Azn, zlttcr, P. J. Goedhart, secretaris, W. Ramp, J. de Graaf Wzn en A. van Muil wijk. In de raad van toezicht hebben zit ting de heren J. de Graaf Sr, A. Roest L. v. d. Sijs. Met grote dankbaarheid mag 't bestuur op de achterliggende jaren terugzien, temeer omdat de bank heeft mogen mee werken aan het welzijn van de gemeente Leiderdorp. Het bestuur recipieert 2 Febr. ln het Dorpshuis. Voorronde schaken De twee voorronden van de schaak vereniging zijn gesloten. De uitslagen van de eerste ronde luiden: Joh. de Jong 7 p; Sterk 4 p; H. S. Ginjaar 3 p; M. Splinter 2% p; C. van Ttol 34 p; C. Boon 24 p; W. v. d. Leek 1 4 p; Meinema 34 p; J. v d. Wijngaard 54 p. In de tweede ronde werden de volgende resultaten behaald: D. Braam 5 p; A. Karstens 34 p; R. Mar- bus 34p; p. e. v. d. Leek 44 p; J. Nag- tegaal 44 p; P. Goedhart 14 p; J. Neu teboom 1 p; Jongeboer 44 p; C. de Krij ger 1 p. In de onderlinge schaakcompetitie P. C. v. d. Leek in de eerste groep Jongeboer; in de tweede groep wor d. Leek %-an J. Neuteboom. melijke en geestelijke dood, waarin hij zich had geworpen. Die verlossing 's e daad van God, niet een daad van de me Niemand kan Gods wet voldoen, daar< is Jezus Christus gekomen om de wet vervullen. Na de pauze werd de avond gevuld met declamatie, voordracht en een vragenwed- strijd. Psychologie van man en vrouw Dr Joh. v. d. Spek, oud-geneesheer directeur van Oud Maasoord te Rotterdam hoopt hedenavond 8 uur in het geboul de Hervormde Gemeente te spreken ,.De psychologie yin toegespitst op de huwelijksverhouding". Alle belangstellenden zijn hartelijk wel- keurdonör zijn, kunnen zich ópgeven het afstaan van bloed voor de bloedtrans fusiedienst van het Rode Kruis. Vrijdag 5 Februari wordt het bloed ln het Dorps huls afgenomen. Medewerkers komen gen wie aan dit menslievend werk willen meedoen. Geref. Mannenverenlging De Geref. mannenvereniging heeft gis teravond in Irene haar jaarvergadering gehouden. De voorzitter van ..Rondom het Woord" verklaarde, dat er meer belang stelling moet komen voor de Schriftstudie De heer F. van Rijn hield een inleiding Bij de Royal Holland N.V. had men een aardige manier bedacht om de officiële opening te symboliseren. Minister prof. dr J. Zijlstra typte op een schrijfmachine de woorden „Royal geopend". En bij elke aanslag gingen de lampjes van de op de muur in het groot aangebrachte letters achtereenvolgens branden. Toen de minister de B had aangeslagen (of misschien per abuis ook wel een andere letter) prijkten de woorden Royal geopend" lichtgevend en voluit op de muur. Foto N. van der Horst. Nieuwsflitsen uit de omstreken USSE Het Rijk der duisternis Op uitnodiging van de afdeling van de Christenvrouwenbond sprak ds Eerland, .Chr. Geref. predikant, over„Het Rijk der duisternis ln en om ons". Mevrouw Jongeboer hield eerst een meditatie de figuur van de Kananese vrouw, wier geloof ons zo heerlijk i^ het Evangelie wordt getekend ter bemoediging van In zijn rede stelde ds Eerland, dat de satan een geweldige macht heeft in deze wereld, maar hij beweegt zich toch tus- de door God gestelde grenzen. De satan keert zich in zijn haat allereerst te gen God zelf, en wordt daarin bijgestaan door een schare boze geesten. Daar hij God niet in Zijn persoon kan treffen, tracht hij dit te doen in Zijn werk, om :n te treffen. Bij het eindoordeel zal de satan de strijd hebben verloren, door Christus al in Diens kruisdood te zijn verslagen. Dan zal het Koninkrijk Gods komen in al zijn heerlijkheid en glans. Na de pauze volgde een gedach- tenwissellng over dit referaat/ Ds P. Zandt spreekt openbare vergadering van de S.G.P. hoopt Maandagavond half acht in oude veilingzaal van de H.B.G., ingang Grachtweg, te spreken ds P. Zandt van Delft, lid van de Tweede Kamer. Koppelwedstrijd Op de Lisser Ijsbaan werd gistermiddag *n districts-koppelwedstrijd gehouden oor jongens van 15 tot 17 jaar. Van ne gen afdelingen uit het district Sassenheim •aren 16 koppels opgekomen. De uitsla gen luiden 1. Van den HoornKeizér, Ter Aar 2. Harsman—Alenburg, Lisse; 3. Imanse— Kors, fJsserdijk. Een troostprijs viel ten deel aan het koppel Helmus—Van der Laan, Lisse. De prijzen bestonden uit me- Onderwljzeres in 't zilver Mejuffrouw J. G. van der Laan de Vries hoopt 1 Februari de dag te herden ken, waarop zij 25 jaar geleden werd verbonden als onderwijzeres aan de Her vormde school alhier. Velen zullen haar ongetwijfeld van hun génegenheid op die dag doen blijken. NOORDW11K Eerste-Hulpbrigade bijeen In de vergadering van de Noordwijkse Eerste-Hupbrigade trad de heer Schen kelveld, die vanaf 1933 zitting in het be stuur heeft gehad en sinds 1938 voorzitter ls geweest, als zodanig af. Hij werd direct tot erevoorzitter benoemd. Voor deze vergadering bestond goede belangstelling. De hulpverlening in 1953 is rustig ver lopen, zo bleek uit het jaarverslag. In de Rampdagen heeft een afdeling steeds op al onze artikelen. U koopt nu nog voordeliger bij Katwijk aan Zee Rijnsburg Voorstraat 7 Vliet N.Z. 28 Nieuws van en voor Rijnsburg Jaarvergadering Geref. jeugd De Geref. jongelings- en meisjesvereni gingen hebben gisteravond in de Voor houterwegkerk de jaarvergadering ge houden onder leiding van ds Post. De avond werd geopend door ds Bijleveld. Deze heette in het bijzonder de ere-voor- zitter, ds Broekstra, welkom. Hij wees er op, dat het werk van de jongelings- en meisjesverenigingen er op gericht is ken nis van God's Evangelie bij te brenger.. Maar ook moet de jeugd de bestrijders van God kennen om het zwaard va geest des te beter te kunnen hanteren, aldus spr. De heer D. Hoogewoning hield een in leiding over „Naastenliefde". HIJ ontwik kelde de gedachte, dat de Christen het kwade wel moet haten, maar niet de be drijver van het kwade. Hij noemde Chris tus de volmaakte Drager van de naasten liefde. Er volgde een leerzame bespreking. De avond werd verder gevuld met hel houden van voordracht en samenspraak en het opvoeren van tableau's. Uit d' Jaarverslagen bleek, dat de meisjesver enlging ongeveer 100 en de Jongelingsver eniging ongeveer 80 leden telt. Een forqm beantwoordde een half uur lang allerle. Ds Broekstra, die de jeugd op de hem klaar gestaan om uit te rukken. Dokter Niemeijer heeft 10 brigade-avonden ge leid. Van de 74 leden bezitten er 52 het diploma. Aan de nieuwe cursus nam< cursisten deel. De penningmeester meldde een klein batig saldo. Voor de werkende leden blijft de contributie op ƒ1,50 ge handhaafd. De commissie voor postencontróle vond het raadzaam, dat de leden instructie kregen over het werken met de zuurstof koffer. In het bestuur werden herkozen mevrouw De Beer-Vink en A. H. Beu- gelsdijk, In de vacature Schenkelveld werd gekozen Th. Varkevisser. De func ties worden onderling verdeeld. Dokter Zijerveld sprak daarna over d< Invloed van het roken. Statistisch is vast gesteld, dat mond- of longkanker bi; mannen tien maal meer voorkomt dan bij vrouwen. Dit Is ook het geval bij maag zweren en zweren aan de twaalfvingerige darm. Voor jonge kinderen is roken uiterst gevaarlijk, omdat hierdoor zenuw cellen en zenuwdraden worden bescha digd. Dokter Zijerveld kreeg een aandenker aangeboden, en zijn echtgenote werd met bloemen verrast. De heer J. W. Kragt stelde de uitnemende eigenschappen van de afgetreden voorzitter in het licht. Mevrouw Siemerink bracht hem in een dichtwerk dank. Zij bood de heer "Schen kelveld een vulpen, en diens echtgenote bloemen aan. Spreekbeurt Heden 8 uur houdt de heer J. H. van Dijk in zaal Krau een Bijbellezing. NOORDWI1KERHOÜT Uitvoering Harpe Davids De Ohr. muziekvereniging Harpe Da vids hoopt Donderdag in hotel Van der Geest haar jaarlijkse uitvoering te ge- i. Medewerking verlenen het jeugd koor van de vereniging en de politie amateurstoneelvereniging D.E.V.U. Het jeugdkoor treedt voor het eerst In 't openbaar op en bestaat voornamelijk uit leden van negentien jaar en jonger. Met het veertigjarig bestaan in het verschiet de behoefte aan een stel pauken zul len de leden van de Harp hun beste beentje voorzetten. D.E.V.U. voert blijspel op. VALKENBURG Waarschuwing De burgemeester van Valkenburg waarschuwt een ieder, niet te voe RÜn over te steken. Dit met het oog op de vaargeul voor het scheepvaartver- VOORHOUT IJswedstrijdcn De Voorhoutse Ijsclub zette het seizoen in met wedstrijden op de korte baan. Er waren nogal wat verrassingen te noteren, omdat er lange tijd geen ijs is geweest de jeugd nu een geducht woordje mi sprak. De uitslagen luiden 1. L. Mourits, 2. H. Bax, 3. B. Lakeman. Op de baan Kievitspark worden vandaag wedstrijden gehouden voor de jongens van 14 tot 17 jaar. Straaljager schoot door ijs van Sont heen Een Amerikaanse piloot is Woensdag on het leven gekomen toen zijn straaljager in de buurt van het Deense vliegveld Kastrup neerstortte in het bevroren ter van de Sont. Het toestel schoot door het ijs heen, zodat alleen de staart zichtbaar bleef. Leden van de reddingsbrigade var vliegveld slaagden er in over het ijs het wrak te bereiken en het stoffelijke schot van de piloot te bergen. Verschillende leden van de reddings ploeg zakten door het ijs en moesten cp hun beurt gered worden. Staf Eerste Legercorps op winteroefening Onder leiding van lt-gen. Opsomer is de staf van het Eerste Legercorps gisteren uit Den Haag vertrokken, om haar bivak voor de winteroefening Surprise op slaan in de omgeving van de Holterberg. liet doel is, zich een beeld te vormer van de omstandigheden, waarin de sol daat te velde in winterse omstandigheden moet leven. Speciaal zullen hierbij aantal problemen zoals watervoorziening, bescherming tégen koude enz. worden onderzocht. De staf zal bivakkeren in Ned. handelsbalans werd in 1953 ongunstiger De Nederlandse handelsbalans heeli eigen wijze toesprak, vertelde over verschillen tussen het Nederlandse en Amerikaanse jeugdleven. Men kent Amerika wel Zondagsscholen, maar niet iets als J.V. en M.V. De predikant sprak tenslotte over de mogelijkheden van vrije tijdsbesteding. Htj raadde de jeugd aan. de beginselstudie niet te vergeten. Trek in spek Ongewenste gasten hebben in de af gelopen nacht een bezoek gebracht aan de schuur van slagerij Vonk aan de Brouwerstraat. Ze zijn er met 200 kg spek vandoor gegaan. De politie tracht deze „spekslagers" op te sporen. IJspret op de baan Zeer velen hebben gisteren een baantje getrokken op de Rijnsburgse ijsbaan, die in goede conditie verkeert. Zaterdagmid dag worden er hinderniswedstrijden voor paren gehouden. Men kan zich tot die middag één uur opgeven. Men wil Maandag- of Dinsdagmorgen wedstrijden houden voor de militairen van het vliegkamp Valkenburg. Er is nog overleg met het yjlegkamp-commando gaande. Opbrengst collecte De collecte, die gehouden is op de jaar vergadering van de Chr. Geref jeugdver- j kende bloembollen-expert, enigingen, heelt 1 54 opgebracht. 185 jaar geworden. tegen vorig jaar ƒ504 min. De ii bedroeg 18.941 (v.J. 8511) min, de uitvoei f8.U81 (8007) mm. De dekiang was 90 (94. procent. DE CLÖKNERWERKE te Duisburg zijn voornemens bij Bremen een grote' staalfabriek te bouwen, die 900 millioen zal kosten en aan 20.000 man werk zal De 51-Jarlge melkbezorger N. ls ln Den Haag van een 9 meter hoog balcon gestort en op slag gedood; hij was bezig zijn duiven te verzorgen. VERVOLG VAN STADSNIEUWS Leidens naam naar de uithoeken van de wereld ONDER GROTE BELANGSTELLING is vanmorgen in de gebouwen van de voormalige Edelachtbaar sigarenfabrieken het nieuwe bedrijf Royal Typewriters (Holland) N.V. door de minister van Economische 1 Zaken, prof. dr J. Zijlstra, geopend. Deze plechtigheid werd bijgewoond door vele vertegenwoordigers van industriële ondernemingen in ons land. Het woord werd gevoerd door de pre sident-directeur, de heer Allan A. Ryan, wiens grootvader in 1904 het bedrijf te New York stichtte, minister Zijlstra. de Amerikaanse ambassadeur H. Freeman Matthews, de burgemeester van Leiden, jhr mr F. H. van Kinschot, en de alge. meen directeur van de Leidse fabriek, L C. Hult. De heer Ryan zeide in zijn toespraak, dat sinds de laatste wereldoorlog vele landen van de wereld door beperkingen in het betalingsverkeer geen Amerikaan se schrijfmachines konden importeren Om deze moeilijkheden uit de weg te ruimen, werd beslot-en tot het oprichten van een fabriek, die de Royalproducten fou kunnen exporteren naar landen, waar monetaire beperkingen dit tot dus ver verhinderden. Dat Nederland hiervoor werd uitge kozen is te danken aan het feit, dat de Nederlandse regering de Amerikaanse industrie aanmoedigt zich binnen haar grenzen te vestigen, oa. door de aanbie ding van gunstige investeringsmogelijk heden. De goede ligging van Nederland en de stabiliteit van de arbeidsmarkt spelen eveneens een belangrijke rol. De Leidse fabriek zal van af Juli 1500 schrijfmachines per maand produceren en naar alle delen van de wereld expor teren. Zij start met 210 arbeidskrachten, van wie 80 procent uit Leiden komt. Burgemeester Van Kinschot sprak er zijn vreugde over uit,. dat een groot be drijf als Royal Typewriters met 10.000 man personeel. Leiden heeft uitgekozen voor een Europese vestiging. Zullen aan vankelijk ruim 200 arbeiders hierin hun brood verdienen, te zijner tijd hoopt men dit aantal tot 500 op te voeren. Boven dien zal aan de naam van de stad een goede en grotere bekendheid worden ge. geven in alle uithoeken van de wereld, waarnaar de producten worden geëxpor teerd. Na de officiële opening maakten de genodigden een rondgang door fabriek en kantoren, waarbij zij tevens de gelegen heid kregen kennis te maken met het voortreffelijke Royalproduct. Nog ge ruime tijd bleef men bijeen aan een ge zellige lunch. Gedurende de middaguren was het hele personeel bijeen om de opening van de Leidse fabriek feestelijk te vieren. Bewoners van Lijnbaan 10 weer vrij De bewoners van Lijnbaan 10 In Den Haag hebben hun vrijheid herkregen 15 dagen quarantaine. Niemand van de bewoners heeft alastrim gekregen en allen hebben zich prima gehouden. Van een „ultknijppoging" blijkt geen sprake te zijn geweest. En: de Haagse G.G.D. leverde altijd stipt op tijd lekker eten en alle andere levensbehoeften af.... Kind had angstdroom en sprong uit raam Een 6-jari.g jongetje in Vug-ht is dezer dagen onder de invloed vqn een angst droom uit een raam van de tweede ver dieping gesprongen en daarbij ernstig gewond. Toen een voorbijganger, de heer aat van een feestavond naar huls kwam, hoorde hU plotseling een kind luidkeels: „Dieven, dieven!" roepen Hij zag hoe de jongen aanstalten maakte om m zijn angst het raam uit te springen. Hoewel hij juist op tijd was om het kind op te vangen en zodoende zijn val te breken; kon hij niet verhinderen, dat het met geweld op de grond terecht kwam. De toestand van de kleine is zorg wekkend. Kind op stoel gebonden: twee jaar De Rotterdamse rechtbank véroordeel- de gisteren de 43-jarige electromon- teur A. J. H. W. uit Rotterdam tot een gevangenisstraf van twee jaar en terbe- schikkingstellinj van de regeling. Er was 3 jaar met terbeschikkingstelling geëist. Vrijheidsberoving was hem ten laste gelegd, omdat hij in de zomer van 1 een elfjarig buurmeisje gevraagd had hem binnen te komen. Hij had haar toen op een stoel vastgebonden en een doek voor de mond gedaan, waarna hij foto van haar maakte, zo gaf hij veertien dagen geleden toe. Zoals men weet, bracht de president bij de terechtzitting de verdwijning op 15 October 1937 van de zevenjarige Lijntj Hulzer ter sprake. De stoffelijke resten van dit meisje werden eind Mei 1953 onder de vloer van een woning ln de Gerststraat gevonden. Verdachte zo de dood en de verdwijning van dit meisje de hand hebben gehad. Wegens verjaring kon hij hiervoor echter niet meer wor den vervolgd. Drie weken geëisf Brand op Ypenburg door schilder Op het vliegveld Ypenburg stak de 35- Jarlge schilder J. F. M. uit Den Haag tijdens het schoonmaken van een vlieg tuig met een zeer brandbare stof een peukje sigaret op. Een oogwenk later stond het vliegtuig in lichterlaaie er staartstuk werd door de brand zodanig vernietigd dat dit deel geheel vernieuwd moest worden. Twee mede-arbeiders kon den zich ternauwernood ln veiligheid brengen. Voor de Haagse rechtbank werd tegen M. drie weken gevangenisstraf ge elst. Uitspraak 11 Februari. Rattenvergif in eten gedaan: 10 jaar De 53-jarige ontsmetter A. F. W. uit Rotterdam werd gisteren door de Rot terdamse rechtbank wegens poging tot moord veroordeeld tot een gevangenis straf van tien jaar met aftrek. Er was 12 jaar geëist. Hij werd er van verdacht, gepoogd te hebben zijn vrouw door vergiftiging van het leven te beroven. De man was bij de ontsmettingsdienst van de gemeente Rotterdam. In Maart vorig jaar zou hij twee keer rattenvergif in het eten van de vrouw hebben gedaan. Door tijdig me disch ingrijpen kon de vrouw worden Onder de aanwezigen merkten wij I onder meer op de wethouders Jongeleen, Van der Kwaak. Menken en Van Schaik, J. G. J. Verhey van Wijk en mr W. de Clercq, resp. voorzitter en secretaris van het departement van de Mij voor Nijver- heid en Handel, mr dr P. G. Knibbe en mr A. G. de Blécourt, resp. secretaris en adjunct-secretaris van de Kamer van Koophandel voor Rijnland, mr L. A. Kes- per, Commissaris der Koningin in Zuid- Holland, met zijn echtgenote, ir H. E. Kruyt en mr F. J. J. Trapman, resp. voor zitter en secretaris van de Leidse ver. eniging van industriëlen, en dr E. L. Kramer, directeur-generaal van de Ener gievoorziening. Knap werk Diefstallen, o.a. te Leiden, opgelost De Haagse recherche ls er in samenwer king met de Leidse politie in geslaagd de golf van inbraken, die in de maanden Oc tober, November en December over Den Haag ging en waarvan er ook drie in Lei den plaats vonden, tot opheldering te brengen. Vier beruchte leden van het inbrekers gilde zijn hiervoor thans achter slot en grendel gezet. Het zijn de 38-jarige koop man J. de H„ de los-werkman L. v. d. B. en de 40-jarige los-werkman D. v. d. H. en de 35-jarige machinist J. A. L„ allen uit Den Haag, die in vereniging in totaal 50 inbraken hebben gepleegd. Hun buit, 1 meest sieraden, geld en kleine artikelen beliep een bedrag van enkele duizenden guldens. Zij hebben reeds bekend. (Ingez. Med.-adv.) U kunt rustig voor een paar goede wandelnylons 2.953.50 betalen en dan zijn deze niet te duur. Ter kennismaking met de bekende ENKALON NYLON verkopen wij U Zaterdag, maar dan alleen Zaterdag, - deze Enkalon- b kwaliteit, dus zonder fouten. ZATERDAGMORGEN 9 UUR begint de verkoop van Enkaion, first quality Sheer Stockings. Met of zonder zwarte naad. Modekleuren. Alle maten. Gegarandeerd zonder fouten en U betaalt nu niet f 2,95, maar slechts f 1,88 per paar. 2 Paar per klant. Haagse economische politierechter Begrip voor vergissing Een slager uit Alphen aan den Rijn. moest voor de Haagse economische po litierechter, mr Gelderman, terecht staan, omdat hij vlees dat afgekeurd was wegens t.b.c. ter aflevering in voorraad had gehad. De verdachte had een uitvoerig verweer. Hij slachtte altijd zelf en vlees, dat niet goed was, ging met de afhaal- dienst mee. Op de bewuste dag was echter zijn dochter getrouwd en de knecht had toen in de winkel geholpen. Deze had het afgekeurde vlees aan een klant meege geven voor de honden. Toen de vergissing was ontdekt, had men nog geprobeerd het vlees te achterhalen, maar dit was reeds in de hondenmagen verdwenen De officier van Justitie vond, dat er een nalatigheid was gepleegd en eiste f 15 boete of vijf dagen. De rechter zei, begrip te hebben voor de vergissing en veroor deelde verdachte tot f 5 boete of 2 dagen Kruidenier zonder diploma Een Leidse kruidenier moest voor de Haagse economische politierechter ver- schijnen, omdat hij na het overlijden van zijn moeder de zaak had voortgezet, zon der in het bezit te zijn van de vereistd diploma's. Wel had hij het middenstands diploma, maar hy was nog niet bezij met een cursus voor het vakdiploma ec wist nog niet, wanneer hij examen zou kunnen doen. De rechter verweet hem lummelach tigheid, dat hij nog zo weinig moeite had gedaan. De officier van Justitie wilde d« zaak aanhouden tot 10 Februari, opdat verdachte dan beter gefundeerd zou kun nen verschijnen. De rechter voelde echter niets voor en veroordeelde dachte tot f 15 boete of 5 dagen, en waardelijke sluiting voor de tijd vai maanden, met een proeftijd van twee jaar, onder de bijzondere voorwaarde dat ver dachte binnen zes maanden aan de ver en van de vestigingswet moet voldoe

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 4