De arrestaties Tweemaal stap vooruit De grenzen der defensie Les der dertiger jaren Gering geval van oplichting' met C.P.N.-loterij Vetwormpjes DÉBRAUNE Bezorgd over werving van kader voor onze defensie WINTERHANDEN EN WINTERVOETEN JV/IO NJ^ih,, AVONTURIERS Eriéger/g^j 2 VRIJDAG 29 JANUARI 1951 ARRESTATIES van Nederlanders in Indonesië hebben, zoals trou wens wel te verwachten was, in de Indonesische pers geleid tot een nieuwe campagne tegen. Nederland en tegen de Nederlanders. Wij zijn daar langzamerhand wel aan gewend en er is geen bijzondere reden, er ons erg druk over te maken. Behalve natuurlijk voor de betrokkenen, want wij weten nu langzamerhand wel, dat men in Indonesië mensen jarenlang kan vasthouden, zonder dat hun iets concreets ten laste kan worden gelegd. In de campagne, die thans wordt gevoerd, wordt echter gebruik ge maakt van zó verwerpelijke argumenten en er wordt zó gewerkt met on waarheden, dat wij het toch wel nuttig achten de Indonesische berichten op enkele punten te weerleggen. Van de gearresteerde journalist Evenhuis is gezegd, dat hij gewerkt zou hebben voor de Dienst Legercontacten en voor de NEFIS. In feite ligt de zaak als volgt: Evenhuis werd in 1947 uitgezonden voor de RVD. In 1948 werd hij chef-redactie van de Vrije Pers en in 1951 werd hij benoemd tot hoofdredacteur. Van enige verbintenis met de NEFIS is nimmer sprake geweest. Hij zal wel contacten hebben gehad met de Dienst Legercontacten (al heeft hy daar nooit gewerkt), maar de Dienst Legercontacten was een gewone voorlichtingsdienst. Men kan zich dus nauwelijks voorstellen, dat de Indonesische regering bezwaar zou kunnen maken tegen dit soort con tacten, die immers lagen op het terrein van de voorlichting. "C^EN ANDER GEVAL. Op de rubberonderneming Bandjarnegara zijn drie Nederlanders gearresteerd en volgens een Indonesisch blad zouden deze Nederlanders het intellect vormen van de Daroe-l-Islam. Deze uit spraak zou afkomstig zijn van het hoofdparket in Djakarta. Wie enigszins bekend is met de toestanden in West-Java, weet precies hoe dit soort dingen in elkaar zit. Men krijgt op een afgelegen onderneming bezoek van een bende van de Daroe-l-Islam. Deze bende eist het kasgeld op en het personeel van de onderneming overhandigt natuurlijk dit kas geld. Doet men dat niet dan vallen er een paar schoten en is het afgelopen. De bendeleider maakt dan meteen een afspraak voor de volgende maand en zegt, dat er op een bepaalde datum 50.000 rupiah moet zijn. Het per soneel zorgt er voor, dat die 50.000 rupiah er zijn en dat gaat nu al jaren zo door. De planters doen dat niet voor hun genoegen, maar de Indonesische regering is nu eenmaal niet in staat, de bescherming te verlenen waarop men in elke geordende staat recht heeft, en omdat men deze bescherming niet kan verlenen, moeten de planters het wel op een accoordje gooien met de Daroe-l-Islam. Als men dat niet doet, wordt men vermoord en dan neemt de bende niet alleen het kasgeld mee, maar dan worden ook nog de ondernemingsgebouwen in brand gestoken. Het vreemde van het geval is dus, dat de Indonesische regering de planters dwingt op min of meer vriendschappelijke voet te staan met de Daroel-l-Islam, en dat men dan later deze planters beschuldigt van contact met deze streng Islamietische beweging. Natuurlijk is dat contact er, maar het is een beetje goedkoop, als men weet dat dit contact er alleen is, omdat de regering in Djakarta niet tegen haar taak is opgewassen. Zo zal de zaak ook wel liggen op de rubberonderneming Bandjarnegara. TTET NOODZAKELIJKE HERSTEL, veroorzaakt door de ramp van de watersnood, moge de werkzaamheden aan de drooglegging van de Zuiderzee hebben vertraagd, er zit niettemin voortgang in. Dit blijkt ook uit de beide wetsontwerpen, die dezer dagen bij de Tweede Kamer zijn ingediend. Het ene beoogt de instelling van een open baar lichaam voor de Zuidelijke IJsselmeerpolders; het tweede markeert zelfs al een volgende phase: het beoogt in de Noordoostpolder de instelling van een gemeente Emm el oord. Op de technische werkzaamheden van drooglegging en ontginning moeten de administratieve maatregelen volgen. Een eerste in de instel ling van het openbare lichaam met een landdrost aan het hoofd; de daarop volgende is die van een eigen burgerlijke gemeente, compleet met burge meester en wethouders en met een gemeenteraad, alles zoals we dat in Nederland gewend zyn en het wel gaarne zien ook. Dat het mogelijk is gebleken, dat deze beide ontwerpen wérden in gediend, is een bewys van een verblijdende ontwikkeling. A AN DE BEIDE BRIEVEN, door het moderamen van de Generale Sy- node der Nederlandse Herv. Kerk gezonden aan de ministers van Oorlog en van Onderwijs elders in dit nummer vindt de lezer deze brieven breder vermeld kan de nodige klem piet worden ontzegd. Het is ook wel 'n gewichtige zaak die aan de orde is: de aloude span ning, welke hierop neerkomt, dat de defensie, dienende ter verdediging van waarden die verdienen verdedigd te worden, in zich bergt de moge lijkheid van ondermijning der zelfde waarden. Dit verschijnsel hebben wy meegemaakt op stoffelijk gebied, waar de materiële eisen die de defensie stelt (alweer ter bescherming van waar den die deze bescherming verdienen) zo streng werden, dat het sociaal- economische leven daardoor dreigde te worden ontwricht Dat hetzelfde gevaar er is op geestelijk gebied, het is iets waarop deze beide brieven met nadruk de aandacht vestigen. Wy twyfelen niet, of zy zullen worden ontvangen en zo enigszins mogelijk zal hun inhoud ter harte worden genomen met de ernst, waarop èn het onderwerp èn de briefschrijvers recht hebben. EISENHOWER voert geen struisvogelpolitiek. Dat is in de afgelopen weken wel duidelijk geworden. Hij tracht niet de moeilijkheden te verbergen, waarmede Amerika op het ogenblik te kampen heeft en hij durft de feiten kalm onder ogen te zien. Gisteren heeft hij plannen aangekondigd om een depressie te bestrijden en zo mogelijk te voorkomen. Hij zal zich by die plannen baseren op het rapport van de commissie-Randall. Daarin wordt gewezen op Amerika's verantwoordelijkheid als wereldmacht en op vele punten wordt er in gezoirht naar middelen om de economische betrekkingen met andere landen te verbeteren. TEGEN DE AANBEVELINGEN van dit rapport bestaat in Amerika ook in congreskringen een hardnekkig verzet Dit doet verwachten, dat de maatregelen, welke Eisenhower zal voorstellen, tegenstand zullen ontmoeten. Het tekent de vastbeslotenheid van Eisenhower, dat hy des ondanks voortgaat. Uit zijn boodschap van gisteren blykt, dat hij een les getrokken heeft uit de gebeurtenissen in de dertiger jaren. De depressie van die dagen werd zoals de president zei verergerd door het nationalistische ka rakter van de programma's, welke juist ten doel hadden haar te bestrijden. In dit verband noemde hij de devaluatie, de hogere invoerrechten en de iwisselkoerscontróle. Eisenhower hoopt die fouten niet te maken. Vertrekdata voor vluchten met emigranten De vertrekdata van vliegtuigen met emigranten van Nederland naar Canada, Australië en Nw-Zeeland zijn als volgt: Canada (Montreal): 9, 17, 23 en 26 Fe bruari; 3, 9, 12, 17, 19, 23, 26 en 31 Maart. Australië (Melbourne): 8 en 22 Februari :n 15 Maart. Nieuw-Zeeland (Auck land): 15 Februari en 22 Maart. Gistermiddag om twee uur vertrok an Schiphol het K.L.M -toestel PH-TDM Aalsmeer, dat 59 emigranten (onder wie 49 volwassenen) naar Nieuw-Zeeland Zoals men weet zou in Amsterdam van Februari af het weerbericht onder num- ier K 03 telefonisch beluisterd kunnen worden In verband met de ingevallen vorst, waardoor het publiek bijzonder nieuwsgierig is naar het weer. besloot de P.T.T. vandaag al het weerbericht telefo nisch te verstrekken. De penciiiragmeester van het verkiezings- fonds der Communistische Partij Neder- cte heer P. W., is gistermiddag docr de kantonrechter te Amsterdam overeen komstig de eis veroordeeld tot f75, boete wegens overtreding van de loterij- wet met die W-letiberactie, die dit fonds tijdens deSt Nicolaasdagen heeft ge voerd. Voor 15 cent kon men in die dagen een miniatuur chocolade-fondant letter W kopen met op het zakje een nummer tje, dot volgens aankondigingen in dag blad De Waarheid een verrassing kon opleveren op de avond van de vijfde December. Op deze avond werd meege deeld. dat „de beste werker" bericht zou ontvangen dat ..voor hem of haar een gratis reis naar Parijs voor twee personen Advertentie Bevrijdt U rheumatiek, spit, ischias, hoofd- zenuwpijnen. Neemt daarvoor rugelmatig TogaJ. het middel bjj uitnemendheid, dat baat waar andere falen. Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag Bö apoth. en drog f t).95, f 2.40, f 8.88 Valse dollars verkocht twee j'aar geëist Bankbediende bracht complot aan het licht Voor de Amsterdamse rechtbank speel de gisteren de laatste acte van een handel In valse dollarbiljetten, die eindigde met een eis van twee jaar "egen - ge G. H. van W. uit Amsterdam. Verdachte heeft al het een en ander op zijn kerf stok. Hij zit thans vier Jaar wegens een overval te Zuidlaarderveen in Drente, en door de dollarzaak werd een voorwaarde lijke straf van twee jaar ook nog omgezet in een onvoorwaardelijke, zodat Van W. zijn vrijheid voorlopig wel niet zal terug- Overigens is de hele zaak zeer triest en een val van het ene kwaad in het andere De valse dollar-affaire werd aan de dag gebracht door een Amsterdamse bankbe diende. Een jongedame bood vijf biljetten van 100 dollar ter inwisseling voor Neder lands geld aan. De bankbediende zag, dat de biljetten vals waren, waarschuwde de recherche en prompt werd de juffrouw geknipt. Later werden nog twee Amster dammers gearresteerd door wiens handen dezelfde biljetten waren gegaan. De laat- sten werden intussen reeds veroordeeld tot 2 en 4 jaar gevangenisstraf. Van W. had o.m. valse dollars voor f 2 gekocht van Frans M. uit Den Haag. Uitspraak op 11 Februari. Chocoladeletters W (De Waarheid) Penningmeester van communistisch ver kiezingsfonds krijgt boete leugdherbergcentrale in het zilver De Nederlandse Jeugdherbergcentrale (N.J.H.C.) zal in April van dit jaar haar 25-jarig bestaan vieren. De centrale vat thans, na een moeizame wederopbouw 51 jeugdherbergen met 5469 bedden 67.049 leden. Vorig jaar hadden 396.700 overnachtingen plaats, waarvan 97.410 door buitenlands trekkers en 109.400 door schoolkinderen. De N.J.H.C. werd op 5 April 1929 op gericht. In dit eerste jaar beschikte men 12 jeugdherbergen met 530 bedden. Het aantal ingeschrevenen bedroeg 199Ö. In dat jaar werden 8575 overnachtingen geboekt Verplichtstelling Pensioenfonds Grafische Bedrijven Het Centraal Bureau voor de Grafische Bedrijven in Nederland heeft bij het mi nisterie van Sociale Zaken een verzoek ingediend het deelnemen in het Pensioen fonds voor de Grafische Bedrijven plicht te stellen voor werknemers ln het grafisch bedrijf. Kleuteronderwijs in Dordt gelijkgesteld B. en W. van Dordrecht hebben de raad bericht, dat het een nieuwe subsidie regeling in voorbereiding heeft voor he: bijzonder kleuteronderwijs, die gebaseerd is op een materiële gelijkstelling van dil onderwijs met het openbare. In hun toe lichting schrijven B. en W.. dat zij ge hoopt hadden, dat in 1953 nog de reeds lang in uitzicht gestelde wettelijke regeling van het kleuteronderwijs tot stand zou komen. Het college, is, m nog niet is gebeurd, van oordeel, dat, de hier heersende noodtoestand moet worden opgelost. et volledige verzonginig beschikbaar es gesteld''. De ambtenaar van het O.M. achtte de aanleg tot het houden van een loterij, in strijd met de loterij wet, wettig en over tuigend bewezen. Het publiek heeft even wel nooit geweten, zó zei de ambtenaar, te voren reeds vast stond, dai slechts zij. die zich het meest voor de ver koop hadden uitgesloofd, in aanmerking zouden komen voor een prijs. De fabri kant van de lettere, P. M. D. verklaarde als getuige décharge, deft dé nummers, waarop een prijs zou vallen; afzonderlijk werden afgeleverd. De raadsman van W. mr S. Mok uit Amsterdam, noemde dé actie „geen mis leiding". Duidelijk was aangekondigd, dat ,Het geheim van de W" op 5 December :ijn ontknoping zou vinden. Als prijzen varen uitgeloofd „aandelen voor de nleu- ve aandelencampagne van dagblad De Waarheid", doch, zo zei mr Mok, zijn niets waard". De districtsbesturen hadden vooraf reeds bewust uitgezocht, de prijzen zouden winnen, ook de naar Parijs. Hij verklaarde het ten laste gelegde, „houden, c.q. aanleg houden van een loterij ln strijd met de wet" niet bewezen. De kantonrechter zei het Jammer te vinden, dat deze actie zo verlopen Hij stelde vast dat hier eigenlijk geen loterij was gehouden, doch bekeken met van de gewone burgerman" wel. De kantonrechter meende hier zelfs eer .gering geval van oplichting" te bespeu- en, omdat als iemand een letter kocht, hij niet wist dat een C.P.N.-lid met „de verrassing" zou gaan strijken. „De Waar- jheid is voor deze waarheid niet uitgeko- zei de rechter. Niet uitdrukken. Ze verdwijnen i spoedig en spoorloos wanneer 1FU ze een paar maal bet met f het bekende huidgencesmidde! Hervormde Synode schiijit aan ministers Romantische propaganda voor moderne oorlog voering moet van scholen geweerd worden BEZORGD OVER DE WIJZE waarop de scholen worden ingeschakeld bij de werving van kader voor leger, vloot en luchtmacht, heeft het moderamen van de generale synode der Ned. Hervormde Kerk zich schrif telijk gewend tot de ministers van Oorlog en Onderwijs. Het moderamen (terzijde latende de vraag van het al of niet geoorloofd zijn van de mo derne wijze van oorlogvoering) meent, dat ook bij aanvaarding daarvan ernstige bezwaren zijn in te brengen -tegen de voorlichting aan scholieren, zoals deze thans geschiedt. Hiervoor worden vier redenen ge noemd 1. Het moderamen meent, dat de pri maire taak van de school (opleiding en opvoeding) ernstig bedreigd wordt door werving voor het kader van onze defen sie, welke het karakter van propaganda draagt en niet van een objectieve voor lichting; 2. Terwijl dit op zichzelf al in strijd is met het karakter van de school, maakt het moderamen voorts ernstig bezwaar tegen de manier, waarop tijdens de leger- dagen de jeugd enthousiast wordt ge maakt voor de moderne bewapening. Dit is in tegenspraak met wat de synode in haar herderlijk schrijven van 1952 over Oorlog en Vrede heeft geoordeeld: n.l. dat elke romantiek in zake oorlog en bewa pening dient te worden geweerd, en dat de oorlog in al zijn rauwe verschrikking als „een vreemd en oneigenlijk werk der overheid" moet worden gezien. 3. Het is volgens dit schrijven opvoed kundig volstrekt onverantwoord, om jon geren in de leeftijd van 15 tot 18 jaar op zulk een wijze tot de keus van een levensvervulling te dringen; deze leeftijd heeft enerzijds reeds een sterke drang naar romantiek, en mist anderzijds nog de bezonkenheid van oordeel om onder deze omstandigheden tot een gegronde beslissing te kunnen komen; 4. Er is volgens het moderamen grote kans, dat, waar jongeren overigens be grijpelijk uit technische interesse aan de legerdagen willen deelnemen en ouders dit zouden verbieden, er conflic ten worden opgeroepen tussen ouders en kinderen, waarbij de kinderen tegenover hun ouders een steun zouden vinden in de wens of de aandrang van de overheid. Het moderamen meent, dat het resultaat van een dergelijke actie (bedoeld als ver sterking van de defensieve kracht van het Westen) zou kunnen zijn: een ondermij ning van die geestelijke factoren, welke de eigenlijke kracht van het Westen be horen uit te maken. Geestelijke delensie In het bijzonder tot minister Cals is de vraag gericht: „Hoe kan door middel de scholen de geestelijke defensie èn de voorbereiding van een positieve vrede het best worden bevorderd 7" Waar het moderamen voor de school geen taak ziet bij de werving voo militaire defensie, ziet het een des te groter en positiever taak weggelegd in de bevordering van alles wat dienen kan de geestelijke goederen der Westerse be schaving aan de jongere generatie bewust te maken en toe te eigenen, en tegelijk de leerlingen van het begin af aan het besef bij te brengen, dat zij leven in een wereld waarin zij „for better and for Worse' verbonden zijn met het lot van alli andere bewoners van deze planeet. Het moderamen meent dat de school hieraan nog niet voldoende dienstbaar is gemaakt en ziet hier nog grote mogelijk heden liggen. Het verzoekt de minister studiecommissie in het leven te pen, ter samenstelling van een rapport, dat suggesties bevat omtrent deze moge lijkheden. In deze kwestie werd het moderamen voorgelicht door de Hervormde raad de zaken van Kerk en School. Beroepingswerk Verwelius te Bodegraven; te Giessen— Oudekerk R. Dijkmeyer vicaris te Mid- wolda (Gr.); te Nuis—Niebert (toez.) J. Boekee te Drempt. roepen: voor bijzondere werk zaamheden (maatschappelijke en geeste lijke opbouw te Zuid-Oost Friesland, toez.) P. Verdam te Wijnjeterp. n o e m d tót vicaris te Oosterbeek n Hartingsveld cand. te Utrecht. prof. H. J. Schilder) J. Groen te Gronln- Chr. Geref. Kerken dankt: voor Den Haag- vac. M. W. Nieuwenhuyze) P. op den Velde te Murmerwoude. Geref. Gemeenten Als het weer koud en nat tcgelUk is, beginnen b(j sommige mensen handen en voeten te jeuken en krygen een paarse kleur. In ernstige gevallen ontstaan er zweren, die moeiiyk genezen. De oorzaak van deze aandoening is een storing in de regeling van de bloedsom loop, die wordt bevorderd door het lopen met dunne kousen en met onbeschermde banden. In het onderhuidse weefsel liggen ze nuwlichaampjes, die de bloedsomloop re gelen en die by verwarming verwijding der bloedvaten ten gevolge hebben. Het verwarmde gebied wordt sterker door bloed, waardoor bouwstoffen in grotere hoeveelheden worden aangevoerd en af braakproducten sneller worden afgevoerd. De moeilykheid is om voldoende warmte te krygen op de plaats, waar de regulateurs liggen. Warme doeken of kruiken moet men zó heet maken, dat men, voordat dit resultaat wordt bereikt, grote kans heeft het huidoppervlak te verbranden. Beter is het dan ook om warmte toe te voeren in de vorm van straling, w bij alleen daar warmte ontstaat, waar de straling wordt vastgehouden, in het weefsel. Dat is mooi, zal men zeggen, want dan is dus iedere kachel, straal- kachel of droogstraler daarvoor ge schikt. Maar dat is niet zo, omdat het doordringend vermogen van stralen af- hankelyk is van hun golflengte. De r te stralen dringen niet door en zijn dus onbruikbaar. Slechts zeer bepaalde stra. len uit het z.g. infrarood-gebied kunnen tot in het onderhuidse weefsel, w de regulateurs gelegen zijn, doordringen. Philips „Infraphil" levert deze stralen van de enig juiste golflengte in mi male hoeveelheid. By bestraling van winterhanden wintervoeten door middel van de Philips „Infraphil" verdwynen de jeuk, de pijn en de zwelling spoedig, de gezonde huids kleur keert weer en ook de zweren nezen sneller door de verbetering de bloedsomloop. Men kan ook deze aandoening beter voorkomen dan genezen, dooT een goede voeding met een voldoend kalkgehalte liter melk per dag) te gebruiken, door warme kleding te dragen, door te zorgen voor lichaamsbeweging, die de bloedsomloop bevordert en door i seizoen 1 of 2 maal per dag 5—15 minuten te bestralen met de Philips „Infraphil" Bovendien kan Philips „Infraphil" (prijs f37.50), een uitkomst betekenen voi behandeling van o.a. wonden, kneuzin gen, ontstekingen en spierrheumatiek. Hage te Aalst e Ds G. A. v. d. Hooft 50 jaar predikant Het zal 14 Februari een halve eeuw geleden, dat ds G. A.'van den Hooft werd bevestigd tot predikant van de Her vormde gemeente te Domburg. In 1911 isselde ds Van den Hooft deze stand plaats met Overséhie. waar hem op 26 December 1943 eervol emeritaat werd verleend. In Overschie, waar de betrok kene ook thans nog woonachtig is, heeft hy deelgenomen aan vele uitingen het maatschappelijk leven. Ds v. d. Hooft ter plaatse o.m 30 jaar lang voor zitter van de Chr. Nat. Schoolvereniging. Hervormde zending op een millioen geraamd De begroting 1954 voor het Zendings werk van de Ned. Herv. Kerk beloopt eer totaal-bedrag van 1.060.230. Over 1953 ls er een tekort van ƒ55.000. Men raamt de opbrengst van collecten, giften, enz. oi 1.250.000. Voor de Pinkstercollecte (ge raamde opbrengst 290.000) en de Na- jaarszendingsweek (ƒ300.000) moeten het „doen". Staatsexamen Muziek 1954 Tot voorzitter van de regelingscomimis- sie voor de staatsexamens voor muziek- 1954 is benoemd: dr C. L. Walther Boer. inspecteur voor het muziekonderwijs te 's-Gravenhage. En tot leden: prof. H. F. Andriessen. directeur van het Kon. Con servatorium voor muziek te 's-Graven hage; W. C. N. Andriessen, oud-directeur het Amsterdamse Conservatorium; Dr J. Daniskas, directeur van het Rot terdamse Toonkunst-conservatorium; Sem Dresden, oud-directeur van het Kon. Conservatorium voor muziek te 's-Gra venhage en prof. dr A. A. Smyers, hoog leraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Als secretaris der commissie is aangewe zen E. van Beinum, leraar aan het Kon. Conservatorium voor muziek te 's-Gra venhage. Vermoeid en prikkelbaar? :enuwen xijh uitgeput - roefsels verzwakt Er li één doeltreffende re- g/^NATOB^J f Het Zenuwtonicum 'i Twee nieuwe Zendings films in Baarn vertoond (Van een onzer verslaggevers) De offers voor de Zending moeten wor den verdrievoudigd. De Zending gaat V.U. en andere Christelyke uitin- n ons land. Zij staat als no. 1 op Gods urgentieprogram in Azië. In deze geest sprak gistermiddag dr J. Verkuyl, missionnair predikant voor de lectuur- dienst op Midden-Java vanwege de Ge ref. Kerk van Rotterdam, in een te Baarn georganiseerde reünie van zendingsar beiders en thuisfront In deze byeenkomst, waarvoor veel be langstelling bestond, zijn ook twee films vertoond, die een beeld geven van de ge weldige strijd in Indonesië voor Kerk en Zending. Tijdens zijn bezoek aan Indo nesië heeft dr B. Richters, directeur van het Zendingscentrum te Baarn, deze films opgenomen. De films: Frontlinie Oost. en Kleuren spel der Tropen, geven een boeiend beeld het werk der Zending. De eerste toont iets van de stryd der Christelijke kerk tegenover Boeddhisme, Hindoeïsme, de Islam, het Communisme, en het meer primitieve C3iinese en Soembanese hei dendom. Kleurenspel der Tropen, geeft ver schillende prachtige opnamen van de na tuur van Indonesië, van levensgewoon- gebruiken der bevolking op Su matra, Java, Celebes en Soemlba, ook van het gekerstend deel der volken. Chr. Kweekschoolconierentie te Zeist De algemene culturele en maatschap pelijke vorming van de leerlingen der Chr. kweekscholen was het onderwerp van de conferentie, die de contactcom missie Kweeksdhoolonderwijs van het Chr. Paedagogisch Studiecentrum met directeuren en leraren der Chr. kweek scholen in het conferentieoord Woud- schoten te Zeist heeft gehouden. De voorzitter van de commissie, drs D. Fokkema, opende de conferentie, die ojm. werd bijgewoond) door dr J. H. Wes- selings, raadadviseur O. K. en W., mr J. de Bruyn, chef afd. L.O. dep. O. K. en W. en de heer J. A, van Lakerveld, refe rendaris van het bureau opleiding en examens bij dit departement. De schoolorganisatorische vraagstuk ken, die samenhangen met het gehele ge bied der culturele en maatschappelijke vorming (het nieuwe by K-B. 546 inge voerde vak voor de kweekscholen), war den besproken door de heer C. Kleywegt, hoofdinspecteur van de onderwijzers opleiding te Nijmegen ONDERWIJSBENOEMTNGEN Benoemd: tot hoofd der 2' Herv school te Nunspeet P J van Willegcn te Ooltgens- plaat- aan de te openen Chr Nat school te Stadskanaal-West. O Bruinsma, te Hoofié- veen- tot onderwijzer (es) Ohr school m.d. Bijbel te Oud-Beijerland, AMSTERDAM (V.U.). 28 Jan. Ge slaag, doet rechten: M H Schenkeveld. Alkmaai. F Fontein, Amsterdam: C v d Wetering, H I. Ambacht; A F Kooyman. Peursum. Doet natuurkunde: Th Hollinga, Leeuwar den- J S Hogendorf, Amsterdam; Cand wls- en natuurkunde; J T Verschoor. Amster dam- S Mlddelhoek. Rotterdam. Het lied der aethergolven ZATERDAG 30 JANUARI Hilversum I 402 m: VARA: 7.00 Nieuws 7,13 Gtam 8.00 Nieuws 8.18 Gram 8.55 V d huisvrouw 9.00 Gym v d vrouw 9.10 Gram VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", caus 10.05 Morgenwijding VARA: ders i d continubedrijve- 1 12.00 Gram 12.30 Land- 11.30 Kamerkoor tuinbouw meded .J 33 Gram 1.00 Nieuws 1.15 Vara-Varia 1.20 Roemeens orkest 1.45 Sportpraatje 2.00 Orgelspel 2.25 Fries fo PU H SUB -- 3.30 Dans muziek 4.00 Kamerorkest en solisten 5.00 Actualiteiten 5.30 Populaire muziek 6.00 Nieuws 6-20 Dansmuziek 6.40 Regeringsultz: „Atlantisch allerlei", één cn ander over do 12 landen van het Atlantisch Pact 7.00 Artis tieke staalkaart VPRO: 7.30 „Passepartout" 7.40 „De Heider 42. ,Wat een schurk! Ik heb er hem één gegeven, uat is meer dan genoeg. Hij zal wel zorgen, voor lopig niet in mijn omgeving te komen, want dan zou ik hem een paar striemen op zijn huid ge- ,,Toen ik hier kwam, had ik een buideltje goud stukken bij me." „Waar is dat gebleven?" „Dat is me ontnomen. Een van uw onderge schikten heeft het meegenomen." „Die zal het wel gestolen hebben. Ik zal hem naar je toe jagen en zorg dan, dat hij alles terug geeft. Daar mag niets aan mankeren. Je houdt zo lang vol, tot alles er is." Hassam vond dit een goede oefening- „Vertel me nu je geschiedenis." Adolf begreep wel, dat hij hier niets behoefde te verbergen, dus maakte hij zijn verslag vrij volledig, maar zorgde toch, de verantwoorde lijkheid op de hals van zijn raadgevers te schui ven, voornamelijk op Dietrich, die hem bestolen en in de steek gelaten had. Verder stelde hij de rest op rekening van gebeurtenissen en omstan digheden buiten zijn schuld. Na alles te hebben aangehoord, stelde Hassam Reis als zijn conclusie vast, dat zijn toekomstige handlanger niet zelfstandig was, waarschijnlijk ook geen held, dat hij zich liet gebruiken door anderen en er met geld wel wat met hem te be ginnen viel. Dat was best. Als hij maar blijk gaf, bruikbaar te zijn en gewillig tot het volvoeren van iedere opdracht. Diezelfde middag kwam de grijnzende Alge rijn hem zijn beurs terugbrengen. Adolf telde het geld en zei: „Er zijn er twee te weinig." „Bij de baard van de Profeet, heer, ik heb er niets afgenomen." „De twee die ontbreken moeten er bij." „Ik heb ze niet, ze zijn er nooit geweest." Een stroom woorden, een reeks bezweringen, Allah en de Profeet mochten hem dit en dat en nog veel meer, maar het geld was er volledig. „Zo waar ik Redgeb al Madi heet." Maar Adolf hield vol en ten slotte kwamen de twee ontbrekende stukken te voorschijn- Toen Hassam Reis dit hoorde was hij zeer te vreden. Hij klopte Adolf op zijn schouder en zei: „Dat gaat goed, blijf maar zo, dan ben je gauw rijk. Kom je mijn huis eens bekijken?" Hassams huis was overdadig ingericht, een mengelmoes van Oosterse en half-Oosterse weel de en Europese huiselijkheid. Adolf heette voorlopig Taffoen. De titel Reis zou hem later worden geschonken. Maar de waar digheid van onderkapitein kreeg hij dadelijk. UIT HET LAND VAN PRINS BERNHARD door K. JONKHEID Een week later ging hij het schip bekijken, waarmee hij de volgende dag zee in zou gaan on der commando van Hassam Reis, de afvallige Fransm&n. Het bleek een grote galei met tweehonderd roeiers, vijf aan iedere riem, aan beide boorden van het schip #twintig riemen van bijna acht me ter lengte. Tussen de roeiers was de loopbrug, waar drijvers heen en weer liepen om de boel te inspecteren. De roeiers zaten allen vastgeklon ken aan hun bank, Joden, Grieken, Italianen, Spanjaarden, Negers, blonde Europeanen, wier nationaliteit moeilijk was vast te stellen. Ze zaten op vuile schapenvachten, rijk bevolkt met onge dierte. Kleding werd hun niet verstrekt. De laatst aangekomenen trachtten zich zo lang mogelijk te dekken met voddige restanten van de kleren die ze aan hadden bij hun komst. Het schip was lang en smal en lag plat en laag op het water. Daardoor was het alleen bruik baar bij mooi weer. Het voorschip vormde een soort platvorm, waar op enige kanonnen stonden, meest van licht ka liber, want de voornaamste wapenen der Barba- rijnen waren de enterhaak en het zwaard. Ach ter aan het schip was het verblijf van de com mandant uitgebouwd, dat boven het water hing en scheen te zweven. Er kwamen ook honderd vijftig soldaten aan boord als vechtmateriaal. Zij waren geen slaven, doch vrije mannen, zeerovers van beroep. De eerste reis was zeer voorspoedig. Hassam waagde het, de Straat van Gibraltar door te va ren en zich te begeven op de Atlantische Oce aan. Een galei was daarvoor eigenlijk niet ge schikt, maar het prachtige weer, de rustige zee, en zijn aangeboren optimisme maakten hem bru taal. Hij had groot geluk. Reeds de tweede dag ont moette hij een thuisvarende Oostinjevaarder die zwaargeladen en door windstilte vrijwel weerloos was. Wel was hij goed bewapend, maar manoeu vreren was even onmogelijk als vluchten wegens gebrek aan wind in de zeilen. De bemanning scheen bekend te zijn met de nieuwste methode der Algerijnen, om bemannin gen, die geen weerstand boden vrij te laten en alleen het schip en de lading mee te voeren. Ze hesen de witte vlag en gaven zich over. De piraten namen het schip in bezit. De ka pitein moest de scheepspapieren afgeven, de be manning liet de boten zakken en allen namen daarin plaats. Ze konden wegroeien naar de kust van Europa of opgepikt worden door een bevriend /aartuig. Het schip werd naar Algiers gebracht en de lading onderzocht. Oosterse kostbaarheden kwa men te voorschijn, fraaie zijden stoffen in aller lei kleuren, koperwerk met fijn graveersel, edel stenen en half-edelsteen, specerijen in kisten en balen, kostbaar houtsnijwerk, beelden met grijn zende monden, drakenkoppen met dreigende slag tanden, belachelijke poppen, godenbeelden met lange magere armen en kwaadaardige demonen met uitpuilende ogen en wanstaltig dikke buiken. progr 10.00 Socialistisch 10.15 Franse i 10.50 „Onder de pannen", hoorspel 11.00 Nieuws 11.15—12.00 Verzoek progr. Hilversum II 298 m: KRO: 7.00 Nieuws 7.10 _ram 7.15 Gymnastiek 7.30 Gewijde muziek 7.45 Morgengebed 8.00 Nieuws 8.15 Gram 9.00 V d vrouw 9.40 Gram 10.00 V d kleuters Concert 11.00 V d zieken 11.45 Gram Annoine 12 03 Gram 12.30 Land- en ius muziek 12.S5 1.20 Amus orkest Iram 2.20 Engelse tuinbouw meded 12.33 Zonnewijzer 1.00 Nieuw: 2.00 Boekbespreking 2.10 4.30 De schoonheid s V d jeugd 5.55 Sport 6.00 Gevar liedjes 6.15 Journalistiek weekoverz nsorkest 6.45 Buitenl correspondenties euws 7.10 Lichte muziek 7.20 Pari Ut 7.30 Gram 8.25 De gewone man -jhtbaken 8.50 Gram 9.00 Gevar progr 9.50 Actualiteiten 10.00 Wedstrijd ln sterke 2.00 Nieuws 2.10 G< 1.25 Gevar pre 2.10 Gevar m 5.15 Gram 5.30 Gei Engeland BBC 1500 en 247 m: 12.00 Concert 12.45 Pari overzicht 1.00 Dansmuziek 1.55 Sport 2.15 Orgelspel 2.45 V d kinderen 3 00 Concert 3.45 Gevar muziek 4 30 Sport 5.30 Orgelspel 5.45 Verzoek progr 6.30 Sport 7.00 Variété orkest en solist 7.45 Vragenbeantw 8.00 Nieuws en journ 8.25 Sport 8.30 Hoor spel 9.30 Hersengymnastiek 10.00 Gram 11.00 Nieuws 11.15 Lichte muz 12.56—1.00 Nieuws. Brussel 324 m: 11.45 Gram 12 30 Weerber 12.34 Gram 1.00 Nieuws 1.15 Radio-Almanak 2.15 cn 3.15 Gram 3.45 Volksliederen 4.00 Gram 4.45 Engelse les 5.00 Nieuws 5.10 Gram 5.30 Orgelconcert 6.30 V d soldaten 7.00 Nieuws 7.40 Gram 7.45 Omroep Ommoganck 9.15 Accordeon muziek 9.30 Gram 0.45 Accor deon muziek 10.00 Nieuws 10.15 Verzoek progr 11.00 Nieuws 11.05 Gram 11.45—12.00 Zlgeunermuzlek. Brussel 484 m: 12.00 Gevar muziek 1.00 Nieuws 1.15 Verzoek progr 2.15, 2.30 en 3 30 Gram 4.30 Lichte muziek 5.00 Nieuws 5.15 Lichte muziek 5.30 Jazzmuziek 6 45 Accor deon muziek 7.15 en 7.25 Gram 7 sn ni»hw« 8.00 Gram 8.30 Chansons 9.00 Lichte muziek 10.00 Nieuws 10.15 Gra... Nieuws 11.00 Gram 11.55 Nieuws. Engeland BBC ultz voor Nederland: 5.00— 5.15 nm Engelse les; Op 224. 49 en 42 m. i Nieuws: Spiegel v d week; lorspel 9.30

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2