Weinig vertrouwen in gunstig resultaat een Toch is het zo! Instelling gemeente Emmeloord thans voorgesteld Ex-koning Peter procedeert tegen Parijs weekblad Acht min overuren in een jaar; 482 gevallen kinderarbeid ISMl'ïoP NIEUWE LEIDSCHE COURANT 5 DONDERDAG 28 JANUARI 1954 Bellijn in het teken van de conferentie Maar etentjeskunnen goed tot betere 1 andhouding leiden (Van onze speciale correspondent) A LS DE KEIZER NOG GELEEFD HAD, dan had Berlijn vandaag zijn verjaardag met parades en duizenden vaten bier gevierd. Soldaten zouden op de maat van vrolijke marsmuziek over „Unter den Linden" zijn geganzepast en op de Potsdamerplatz zouden luidruchtige volksfeesten zijn gehouden. Maar langs de puinhopen van Hitiers Derde Rijk, langs de zelfs nu volkomen uitgestorven straten snelde vanavond de autocolonne van Molotof. De Rus was op weg naar het huis van de minister van Buiten landse Zaken, Anthony Eden, die hem op een gala-diner uitgenodigd had. Gisteravond was het Molotof, die gastheer mocht spelen. aandacht aan is men nog niet gewoon aan de tactiek, die door Oost zowel als door West wordt gevolgd. Eigenlijk weet niemand nog, waar hij precies aan toe is en hoe hij de eerste zetten op het wereld- schaakbord moet interpreteren. Er zijn waarnemers, die menen, dat de conferentie niet anders dan tot misluk king gedoemd zou zijn. daar op de eerste zittingsdag reeds duidelijk is geworden dat het Kremlin zijn vertragingstactiek nog niet verleerd is. Maar er zijn er ook. die in de opening Dulles' verbluffend antwoord aan Molotof b.v. tekenen zien. die op een succes wijzen. Een matig succes weliswaar, maar toch één, dat tot een kleine ontspanning in de huidige in ternationale politiek kan lelden. Door al deze speculaties wemelt het in de gangen van het Kathreinerhaus, het gebouw, waar 700 journalisten uit het Westen en 200 uit het Oosten zijn ondergebracht v?n geruchten. En zo konden wij vanmorgen van ver schillende zijden horen, dat er in Mei of Juni toch een Vijfmogendheden-conferen- tie zou worden gehouden, waarbij dan niet over Duitsland en de vrede zou wor den gesproken, doch qjrer de politieke problemen in het Verre Oosten. Maar de verklaring, die Dulles vanmiddag voor de aanvang van de derde zitting heeft afge legd, onderstreepte het gisteren gepubli ceerde Amerikaanse standpunt nog eens. Washington verwerpt een Vijfmogend- Bidault was de eerste minister der Westelijke Grote Drie, die in het pom peuze Russische ambassadegebouw Oost-Berlijn op vorstelijke wijze ontvan gen werd. Een feit. dat in kringen waarnemers druk besproken werd. Zou de Russische minister de Fransman onder het genot van wodka en caviaar tot neutralisering van Duitsland proberen over te halen? Of zou de gast bver Dulles" verwerping van de Vijfmogendheden- conferentie zijn gepolst? Vast staat in ieder geval men moet er de Mémoires van Churchill maar eens op nalezen, dat dit soort etentjes dikwijls zeer tot betering der wederzijdse houdingen kan bijdragen. Het moet als een verheugend verschijnsel worden gezien, dat me de grote politiek gezellig een borreltje met elkaar kan drinken, nadat mei kaar eerst aan de conferentietafel huid volgescholden heeft. Tactiek nog vreemd Hoewel men langzamerhand aan de snel wegschietende limousines van de minister is gewend geraakt geen jour nalist schenkt er tenminste nog enige VAN NEBUKADNEZAR, de grote koning van Babylon, die in het jaar 597 v. Chr. Jeruzalem veroverde en koning Jojachin met de voornaam- sten van het Joodse volk in balling schap naar Babyion voerde, kan uiteraard veel kwaads worden verteld. Als zoon van de geduchte Nabopolas- sar, die het Assyrische juk afwierp en het Nieuw Babylonische rijk stichtte, overwon Nebukadnezar tal van nabu rige staten en hij maakte Babyion tot de wereldihoofdstacL Iemand die een dergelijk programma ten uitvoer legt, is beslist niet vlekkeloos. Maar er zijn toch een paar trekjes in het leven van deze heerser, die we toch niet op hetzelfde moment, dat wij ze horen moeten vergeten. Ten eerste ontbreken van Nebukadnezar de bral lende inscripties en de trotse, in steen gehouwen venhalen van zijn krijgsbe drijf. Wat wij van hem vernemen heeft bijna uitsluitend betrekking op zijn grote bouwwerken en op vrome stich tingen. Dat stemt ons milder, vooral wanneer we hier tegenover stellen de prisma's vol snurkende overwinnin gen, die zijn Assyrische collega's ons hebben nagelaten. Een andere eigenschap, die ons wat gunstiger voor Nebukadnezar moét stemmen, schijnt ons het feit, dat hij een gulhartig echtgenoot moet zijn ge weest Zijn vrouw Nicrotis, die af komstig moet zijn geweest uit Perzië, dat bijzonder bergachtig is, zou in het vlakke Babylonische land de bergen van haar geboortegrond erg hebben gemist Om haar dit heimwee minder smartelijk te doen gevoelen, liet Nebu kadnezar naar men zegt de hangende tuinen aanleggen, welke lustoorden later ten onrechte met koningin Semiramis in verband wer den gebracht. Semiramis, die vier jaar lang als koningin over Assyrië ge regeerd heeft en moeder was van de Assyrische koning Adadnirari III, heeft de hangende tuinen van Babyion echter nimmer aanschouwd, want ten tijde van Nebukadnezar was zij reeds eeuwen geleden gestorven. Maar goed, laten we terugkeren tot onze tijd. Toen Koldewey in het begin van deze eeuw zijn opgravingen in Babyion verrichtte, stuitte hij op hoogst merkwaardige keldergewelven, die in geheel Babyion nergens waren aangetroffen. Babyion bezat geen kel ders en bovendien kwam het ton gewelf in het gehele land van Eufraat en Tigris niet voor. Voorts trok het de aandacht van deze onderzoeker, dat bij het optrekken van deze kelder gewelven niet alleen tichelstenen, maar ook natuursteen was gebruikt. In de gehele litteratuur, die uit de oudheid over Babyion bekend is (de spijkerinscripties daarbij inbegrepen), wordt slechts op twee plaatsen mel ding gemaakt van het feit dat bij de bouw van de hangende tuinen natuur steen dat over vele honderden kilo meters vanuit de bergen moest worden aangevoerd was aangewend. Deze waardevolle mededelingen wezen er dus op, dat Koldewey de fundamen ten van de hangende tuinen had ge vonden, welk aanvankelijk vermoeden bovendien*nog bevestigd werd door de aanwezigheid van een bron, waar heen drie op bijzondere wijze gecon strueerde schachten leidden. De hangende tuinen waren n.1. niet alleen een lustoord voor de kwijnende koningin Nicrotis, maar tevens de pro. visiekamer, waaruit Jojachin zijn toe wijzingen ontving. Daarover morgen. (Nadruk verboden) heden-conferentie althans één. die zich ten doel stelt, maatregelen tot verbete ring der internationale spanningen overwegen, omdat zij in strijd is mei Handvest der Verenigde Naties. Behalve t.o v. principiële zaken. Terzake van de E.D.G. en de hereni gingsprocedure van Duitsland enz., wordt van het Westen een Inschikkelijke hou ding verwacht. En van Rusland? Nie mand weet het nog. Een communistische collega van „Neues Deutschland", het hoofdorgaan van de Oostduitse partij, vertelde ons echter vanmorgen (Woens dag). dat de redactie-leden van zijn krant „opdracht hadden gekregen, niet meer zo fel tegen het door het Westen ontworpen herenigingsplan voor Duitsland te schrij ven" en „zich langzamerhand op de als eerste voorwaarde gestelde vrije verkie zingen voor te bereiden". Wij geven deze mening gaarne door maar moeten helaas de opmerking maken, dat wij niet kunnen beoordelen of zij concrete inhoud heeft of slechts een ge ruchten verspreidend karakter draagt. Het culturele gezicht van Duitsland is inmiddels vrij van „Angst und Hem- mung" Het is zelfs een weerspiegeling van de Viermogendheden-conferentie ge worden. Vele titels van theater- en con certprogramma's slaan opzettelijk of on opzettelijk de gedachten terug naar de conferentietafel, waar het oog der wereld gericht. Hindemith wenst in West- Berlin persoonlijk zijn „Gesang und Hoffnung" te dirigeren. „De liefde van Kolonels" van Peter Ustinov, het succesvolle toneelstuk, dat de geallieerde eenheid op het gebied van de liefde ver beeldt, wordt opnieuw opgevoerd, terwijl de film „Escapade" op het speelplan der Berlijnse bioscopen staat. Tezelfdertijd zullen binnen het kader der z.g. „Ber lijnse gesprekken" vooraanstaande per- er gevolgen van de Duitse ge spletenheid op cultureel gebied spreken. Zo zal Theodor Plevier over „De Kunst het verdeelde" referreen. De culturele philosoof Ezzaard Schafer zal het hebben de ontwikkeling van het geestelijk leven van het verdeelde Duitsland. De professoren Max von Laue, Theo- door Listte en Alfred Weber spreken tenslotte nog over de invloed, die de verdeling van Duitsland op de natuur wetenschappen heeft gehad. Slechts verdachtmakin gen tegen Rimi-officieren Van dronkenschap is niets gebleken De moeilijkheden in de Centrale Werk plaats te Utrecht blijken van andere aarc te zijn dan we Dinsdag op gezag var het* A.D. meldden. De chef van de ter rempolutae van deze werkplaats, de neer P. heeft tegen enkele officieren verdacht makingen geuit, welke na onderzoek ge heel ongegrond bleken te zijn, aldus deelt de Li.V.D. thans mede. De l i op i Materieel Landmacht op 15 Januari j.l zijn functie ontheven, omdat ny Po nen om andere redenen ook onge schikt bleek te zijn voor de taak var politiechef. H overgeplaatst r De Bond van Chr. Overheidspersoneel ■as reeds geruime tijd met deze gang van zaken op de hoogte. Het bestuur heeft na grondig onderzoek geen reden gevon- om to dezen enige actie te ondeme- en het heeft de rapporten van de P. naast ach neergelegd, zo De6iuit de L.V.D. Arbeider stootte hooid en overleed De 42-jarige monteur W. Hemelrijk uit Amsterdam heeft aan boord van het Zwitserse schip Zierikzee 6, dat ter repa ratie bij Kromhouts motorenfabriek lag. tijdens werkzaamheden in de machine kamer zijn hoofd gestoten tegen een uit stekend draadeinde. De man bleef door werken, doch voelde zich na enige uren onwel en moest naar het Wilhelmina- gasthuis worden vervoerd, waar hij later overleden. Wetsontwerpen ingediend En een openbaar lichaam voor de Zuidelijke IJsselmeerpolders DE REGERING heeft nu aan de Tweede Kamer voorgesteld een gemeen te Emmeloord in te stellen voor het gedeelte van de Noordoostpolder waarin de kolonisatie vrijwel is voltooid. Het betreft het Oostelijk gedeelte en het centrum van de polder, die nu rijp genoeg worden geacht voor nor male bestuursorganen. Dit gebied telde op 1 Januari j.l. bijna 14.000 in woners en beslaat een oppervlakte van ongeveer 29.500 ha. Het Westelijk deel van de polder zal vermoedelijk tegen 1 Januari 1958 rijp zijn de instelling van gemeentelijke be stuursorganen. Zolang de Noordoostpol- nog niet provinciaal is ingedeeld uitspraak van de regering hierover binnenkort te verwachten zal de taak van het provinciaal bestuur worden waargenomen door de minister van Bin nenlandse Zaken. In de tweede wetsontwerp stelt de re gering voor, een openbaar lichaam voor de Zuidelijke IJsselmeerpolders in te stellen. Deze instelling is noodzakelijk, het werk aan de dijken van Oostelijk Flevoland zo ver is gevorderd dat een voorziening moet worden getroffen ten behoeve van de gemeentelijke overheids zorg. Er is nauw aansluiting gezocht bij het statuut voor het indertijd ingestelde openbaar lichaam De Noordoostelijke Polder. De taak en bevoegdheden, die in gemeente toekomen aan de raad, aan het college van B. en W. en aan de burgemeester, worden opgedragen aan een door de kroon te benoemen land drost. Het ontwerp geeft voorts een wet- Een half millioen gulden geëist Dat melding maakte van een bondgenootschap met de moordenaar van zijn vader Ex-koning Peter van Zuld-Slavië ls gis-1 koning onmogelijk een dergelijk bond- teren een proces begonnen tegen het genootschap had kunnen aangaan. Parijse weekblad „Paris Match". De ex-| Ex-koning Peter had de eis tot schade- vorst eist 50 -nillioen francs schadevergoe- vergoeding aanhangig gemaakt ding, omdat het blad in een artikel klaarde, dat hij een bondgenootschap had aangegaan met Ante Pavelitsj, de man die Indertijd* ln Frankrijk bij verstek ls ver oordeeld wegens deelneming aan de moordaanslag op koning Alexander, Peter's vader. (Koning Alexander werd in 1934 tijdens een officieel bezoek aan Frankrijk in Marseille vermoord). Men gelooft, dat Pavelitsj (in de oorlog hoofd van de regering van Kroatië), nu ln Zuid-Amerlka vertoeft, zo meldt Reuter. Ex-koning Peters's advocaat zei giste ren voor een Parijs gerechtshof, dat zowel Sir Winston Churchill als president Eisenhower boodschappen hadden gezon den, waarin werd verklaard, dat de ex- Van 9 tot 24 Juni Grote antiekbeurs in Londen Het jaar 1830 wordt beschouwd als de scheidingslijn tussen het tijdperk van handwerkslieden en dat van de machine. Daarom zullen op de grote tentoonstelling antiquiteiten te Londen alleen i werpen van vóór 1830 mogen worden ge- exposeerd. De „Antique Dealers' Fair' wordt van 9 tot 24 Juni gehouden ir Great Hall, Grosvenor House, Parklane W. 1, te Londen. Behalve de koninklijke inzendingen, zal al het tentoongestelde de verkoop beschikbaar zijn. Leeg gekomen plaatsen worden onmiddellijk met antiek bezet, dat wordt ge taxeerd door ervaren deskundigen. Koningin-moeder Elisabeth is bescherm, rouwe van de tentoonstelling, welke zal worden geopend door de Amerikaanse ambassadeur ln Londen. Winthrop Aldrioh. België gaat kanaal Gent Terneuzen reeds verbreden De Belgische minister van Openbare Werken heeft verklaard, dat de verbre ding van het kanaal Gent-Terneuzen zal geschieden zonder te wachten op de re geling met Nederland in zake de sluis van Terneuzen. Bedoelde regeling zal niet lang ultblilven, aldus de minister, en het is niet nodig hierop te wachten om reeds met de werken aan Belgische zijde een begin te kunnen maken. W ereldvriendschapscongres in Den Haag De wereldorganisatie Facay (Friend ship among children and youth) heeft be sloten haar tweede wereldvriendschaps- samenkomst van 16 tot 23 Juli van dit in Den Haag te houden. De voorbe reiding geschiedt door de in 1953 in Den Haag opgerichte afdeling Nederland van de Facay in samenwerking met het Unes- cocentrum in ons land. het volk tegen laster te beschermen", doch volgens de advocaat van „Paris Match" koning de eis niet hebben ingediend als het blad bereid was geweest 20 millioen francs te betalen voor ex-koning Peter'! gedenkschriften. Rijksstudietoelagen Aanvragen vóór 1 Febr. indienen Gegadigden worden er op gewezen, dat het ministerie van O., K. en W. na 1 Fe bruari geen aanvragen voor een rijks studietoelage ten behoeve van personen met een zeer goede studleaanleg, die niet ln staat zijn de kosten van hun toekom stige of reeds aangevangen studie te be talen, meer in behandeling neemt. Deze beschikking, die reeds van 6 Januari da teert, werd eerst Maandag in de Staats courant gepubliceerd. Uiteraard zijn alle hoofden van onderwijsinrichtingen hier van tijdig op de hoogte gebracht. Voor eventuele gegadigden, die het nog niet wisten, komt deze bekendmaking o.i. ech ter rijpelijk laat. Twaalf uur gepost bij garage Douane (op wacht in ijzige nacht snapte smokkelauto Ambtenaar sprong op treeplank, maar inzittenden ontkwamen NA TWAALF UUR op de uitkijk te hebben gestaan in de felle kou heb ben drie douane-ambtenaren gisteren in Groede in West-Zeeuwsch- Vlaanderen een gepantserde, tot bestelauto omgebouwde Cadillac in beslag genomen. In de auto bevond zich 1250 kilogram boter. De twee inzitten den, die met een van de douane-ambtenaren slaags raakten, wisten te ontkomen. De drie ambtenaren een sectiechef en twee douaniers hebben, alvorens zij hun slag konden slaan, veel moeten ont beren. Op het vermoeden, dat ln garage te Groede een bestelauto geladen met 1250 kg boter stond, vatten zij Dins dagavond post in de buurt van de garage. Ongeveer twaalf uur trotseerden zij koude Noordoostenwind. Toen er gisterochtend om half zes niets was voorgevallen, dat de aandacht van de postende douaneambtenaren had getrokken, gingen de twee douaniers een kijkje nemen achter de garage sectiechef. die alleen voor de garage bleef wachten, zag toen plotseling deuren opengaan en uit de garage reed de tot pantserauto omgebouwde Cadlllai De sectiechef aarzelde geen ogenblik e sprong op de treeplank van de rijdende auto. Hij prqbeerde de chauffeur te werd weg geduwd. Het gelukte de sectiechef weer op dé treeplank te springen Hij sleurde de chauffeur uit de auto en in vielen zij op de grond. De auto reed zonder bestuurder door een hek en botste vervolgens tegen een huls op. Een naast de chauffeur gezeten persoon, moedelijk een Belg, had inmiddels het hazenpad gekozen. De sectiechef was Inmiddels slaags ge raakt met de chauffeur van de smokkel- Roodneklorie te Wassenaar broedde twee jongen uit i zeer zeldzame gebeurtenis op orni thologisch gebied heeft plaats gevonden in de Louise Hal van het Dierenpark Wassenaar. De roodneklorie uit Noord-Australië heeft namelijk twee jongen uitgebroed, iu eindelijk te zien zijn, omdat zij in lest blijven tot zij bijna even groot zijn als de ouders. Wereldnieuws in zakformaat De bekende Duitse theoloog prof. Trielicke heeft bij de Franse Hoge Commissaris in een open brief gepro testeerd tegen de arrestatie van Robert Ernst de vroegere burgemeester Straatsburg. Een groep Amerikaanse sterrekundigen zal naar Zuid-Afrika ver trekken om op de sterrewacht te Bloem fontein de planeet Mars te bestuderen; in Juni zal deze planeet dichter bij de aarde komen dan ooit in 13 jaar het geval is geweest. Prins Ranier III van Monaco heeft Orde van Verdienste van Italiaanse republiek ontvangen. <r Pamplona (Columbia) zijn 12 personen om het leven gekomen en zes gewond, toen een autobus in een 90 meter diep ravijn storfte. -fr T,en personen zijn het leven gekomen bij een ongeluk op het bouwproject van het Bersimis- krachtstation. ongeveer 270 km van Quebec (Canada). De Britse regemnjg heeft haar goed keuring gehecht aan de herbenoeming All ScheiM tot Perzisch ambassadeur te Londen, -fr Mosje Sjaret, de nieuwe premier van Israël, slaagde er ln, een ouwensvotum in het parlement te krijgen voor zijn coaLile-kabmet. -fr Celal Bay ar, de Turkse president, is per scnip New York aangekomen. De Be roemde luchtvaartpionier Charles Lind bergh, die in 1927 geheel alleen recht streeks van New York naar Parijs vloog, heeft de nimrechten van zijn Doek „The spirit of St. Louis" verkocht voor ruim Arkadjef is benoemd tot Russisch bassadeur in Noorwegen en Ermosjin tot zijn collega in IJsland, -fr Eisenhower heeft president Ibanez van Chili uitge nodigd tot een officieel bezoek in Maart, •iür Een 15-jarige jongen te St Joseph (Missouri) heeft zijn ouders en groot moeder met een geweer vermoord, om dat zij hem berispten wegens het te laat uit school komen, -fr De koning van Saoedi-Arabië heeft opdracht gegeven, dat eenheden van zijn leger naar de Jor daanse grens moeten gaan, teneinde Jor danië te helpen bij een eventuele aanval van Israël, Drieduizend militairen en honderden scholieren hebben voor pre sident Rajedra Prasad gedefileerd ter gelegenheid van de viering van de derde verjaardag van de republiek India, -fr Engeland zou bereid zijn, zijn belangen in de Nieuwe Hebriden te verkopen aan Frankrijk, waardoor deze eilandengroep In de Stille Oceaan geheel onder Frans bestuur zou komen. In de Zuidslavi- sche begroting 1954 zijn de defensie uitgaven, vergeleken met 1953, met 11.3 procent verminderd. Ten Zuidwesten van Tokio is een autobus ln een rivier geslipt; elf personen kwamen om en 28 sen werden gewond, De omgeving Nairobi (Kenia) wordt geteisterd door een sprinkhanenplaag. VUf Duit soldaten zijn in de Straat van Ma- lakka van een Frans troepentransport schip gesprongen en zo uit het vreemde lingenlegioen gedeserteerd. Eén van hen bereikte de kust niet. auto. De laatste had de langste adem wist te ontkomen. De twee douaniers, die door het lawaai waren gealarmeerd, heb ben nog enige schoten op de auto gelost. Tot nu toe ontbreekt elk spoor van smokkelaars. De auto en de boter zijn beslag genomen. Onder de autokap w een pantserplaat aangebracht. Ook benzinetank en de rugzijde van dé cabine waren van pantserplaten voorzien. Kort geding tegen cur. in faillissement Over voortzetting van lessen door Onderwijsstichting Maandag 8 Februari zal de president bij d.e Haagse rechtbank een kort geding behandelen in het conflict tussen Centraal Bureau voor Onderwijs en wikkeling te Amsterdam en mr J. C. Gerbrandy te Den Haag, curator faillissement van de Stichting Propagan- dacentrum voor Onderwijs en Cultuur. Door wanbeheer zou deze Stichting ca. 3000 cursisten gedupeerd hebben. Het conflict ontstond, toen het Centraal Bureau zich op het standpunt stelde, dat het recht zou hebben op voortzetting bepaalde lessen. Acht weken voor uitspraak van het faillissement heeft het n.L een machtiging gekregen van de di recteur der Stichting, waarin bovenge noemd recht zou zijn omschreven, crediteuren in het faillissement voelen zich echter door deze handeling ernstig benadeeld, maar het Centraal Bureau blijft by zijn mening, dat het in zijn recht staat Het heeft daarom een kort geding aanhangig ^maakt, waarin het eist mr Gerbrandy, dat deze zal toegeven, dat het Bureau de cursussen, waai meeste deze maand ten einde lopen, op rechtmatige wijze heeft afgemaakt. Voorts dat mr Gerbrandy het Bureau niet meer zal beschuldigen een onrecht matige daad te hebben gepleegd, toen het de cursussen voortzette. Churchill ontkent de geruchten Als zou hij in Mei aftreden Minister president Churhill heeft thans met een glimlach verklaart, dat de speculaties over zijn aftreden „zeü- Dedrog zljin". Met deze verklaring m het Lagerhuis kwam een emde aan de aanzwellende jom geruchten, volgens welke de 79- ige staatsman zijn hoge amtyt spoedig de terugkeer van Kommgim Elizabeth telijke basis aan een poldercommissie voor algemene belangen en aan een gelijkse adviescommissie. Ook hier zal de provinciale taak voorlopig worden waargenomen door de minister van Bin nenlandse Zaken. De polder Oostelijk Flevoland zal niet voor eind 1957 droogvallen. Van de ringdijk ter lengte van ongeveer 90 km is nu ongeveer 40 km gereed. Op dijk vak P, de plaats waar in de toekomst de woonkern Lelystad zal verrijzen, wordt thans een stenen kamp gebouwd waar binnenkort 200 arbeiders gehuisvest worden. In rumbonen zit ook alcohol Dure ontdekking van vrolijke automobilist Dat zo"n onschuldige lekkernij als rum bonen ook alcohol bevat, ls de dure ont dek king, die een Eindhovense handels agent dezer dagen deed. Althans de otfi- van Justitie te Maastricht eiste f 200 en 4 maanden intrekking van het rijbewijs tegen hem. Op weg naar Maas tricht had de man een pond rumbonen gekocht en de bonbons achter het stuur successievelijk opgegeten. In de Lim burgse hoofdstad aangekomen, was hu van lieverlede m zo'n vrolijke bul ge raakt. dat hij grinnikend tegen een stil staande auto opreed De bloedproef wee* uit, dat de Emdhovenaar 1.7 procent alco hol naar binnen had hetgeen net 0,2 üro- Dat hij een heel pond rumbonen opge maakt zou hebben, ontkende hij, hoog stens 2 on6. maar ook dat iets anders de bonen kracht zou hebben bijgezet, wees hij ver van zich. Hoe het ook zij de bloedproef sprak duidelijke taalen hierop baseerde de officier zijn ets Autobusbestuurder aan dood ontsnapt Door een wonder is de bestuurder van een splinternieuwe DK.W. gistermorgen aan de dood ontsnapt, toen zijn auto even voorby de spoorwegovergang op de Oos telijke Handelskade te Amsterdam door een spoorwagon werd gegrepen en totaal vermeld. De bestuurder werd slecht» ucht gewond. Komende van het emplacement nader de over de buiten de overgang liggende rails een locomotief met tien wagons toen de bestuurder van de D.K.W. met een tlinike gang voor een uit de tegenover gestelde nchtrng optrekkende bus de rails wilde oversteken. Vermoedelijk heeft de bestuurder meer op de bus, dan op de naderende trein gelet De auto werd door de eerste wagon gegrepen, enkele meters meegesleurd en raakte toen klem tussen de wagen en een naast de spoorbaan staande lantaarnpaal. Door een snelle sprong uit zijn wagen wist de bestuurder ach to veiligheid te stellen. De auto zat muurvast tussen wagon en lantaarnpaal geklemd. Tegen net middag- men nog bezig de ravage op te De lantaarnpaal kon Met wor den afgebroken, daar anders het haven gebied stroomloos zou worden. P. de Boer contra mr Hollander Gisteren zijn voor de civiele kamer van het gerechtshof te Leeuwarden de plei dooien gehouden in het geding tussen de heer P. de Boer uit Drachten en mr dr F Hollander, destijds officier van Justi tie te Leeuwarden, thans te Amsterdam, in beschuldigd is door het ver strekken van een communiqué aan de pers een onrechtmatige daad te hebben gesteld. Uitspraak 21 April. Lening Gem. Admini stratiekantoor De vereniging Gemeenschappelijk Ad- mindstrartaekanitoor geeft f6 m Uiloen 3V* pet 30-jarige obligaties int, groot f 1UUU, f 3 min op toschrlj vragsvoor- waarden ls geplaatst, tegen 98*4 pet. Of ficiële notering wordit aangevraagd. In schrijving 3 Februari a.s. bij de Twentsche Bank. Storting 1 Maart a.s. Aflossing door ultlottog a pari m 30 jaarlijkse gelijke termijnen, te beginnen 1 Maart 1955 Ver vroegde aflossing niet voor 1 Maart 1964. ]1 Maart 1969 tegen 10154 pet, later 101 procent. Het ging op rolletjes Cafeetje verhuisde 'n kilometer in vol bedrijf Koffie was klaar en schoorsteen rookte gewoon tijdens de rit De koffie was (als altijd) klaar in Café De Bosrand aan de Amstelveenseweg te Amsterdam toen het houten gebout termiddag van zijn evacuatieplaats terug keerde naar de plek, die het 6 Januari 1944 moest verlaten op last van de Duit sers. Was het café een obstakel In het schootsveld van de Duitse bunker bij de Ringspoorbaan, thans was het houten gebouw een sta-in-de-weg voor de nood zakelijke verbreding van de toegangsweg naar het Amsterdamse Bos bij de Koenen- kade. Dus moest cafébaas A. Th. Kreihe terug naar zijn oude plaats, nu op last van de gemeente. Deze terugkeer van de evacuatleplaats ging letterlijk en figuurlijk op rolletj Want terwijl de caféhouder achter de tapkast zijn warme koffie schonk ei kachel lustig snorde, reed het op stalen frame met wle)%n geplaatste ge vaarte. getrokken door een zware takel wagen. langzaam over de Amstelveense weg ongeveer 1 kilometer in de richting Vervaarlijk kraakten de wanden aan alle kanten en de vele gasten meest be kenden van de eigenaar laveerden van links naar rechts om zich op de hellende vloer temidden van vallende kasten en rondvliegende scheurkalenders op de been te houden. „Zo'n uitzicht hebben we nog nooit gehad", riep Ada Kreihe enthousiast tegen haar vader, die de tap kast stond te stutten, en ze keek verge noegd naar de lange rij wachtende auto's op de drukke Amstelveenseweg. Reeds vroeger was de aannemer Badhoevedorp, die vertelde reeds r dat karretje te zijn gespannen",, be- Mei j i n eerleggen. Raadsverkiezingen in Nieuw Vossemeer Bij de gisteren gehouden gemeente raadsverkiezingen te Nieuw Vossemeer zijn 766 geldige stemmen uitgebracht. De stemmen waren als volgt verdeeld: lust de heer Moors) -235 stemmer; lijst 2 (de heer Van Meei) 182; lijst 3 (de heer Van Gurp) 181 stemmen; lijst 4 (de heer Brocatus) 136 stemmen; lijst 5 (de heer Piasmans) 37. De zetelverdeling is: de lijsten 1, 2 er elk twee zetels, lijst 4 één zetel Nieuw Vossemeer is de laatste g« meente in het Westbrabantse rampgebied. gemeenteraadsverkiezingen gehouden. Arbeidsinspectie 1952 Succes mef een bijsmaakje In 1952 liet de naleving van de bepa lingen van de rijtUdenwet veel te wen sen over. vaak door de onvoldoende dewerking van werkgevers en werkne mers. aldus lezen wij in het centraal v slag van de arbeidsinspectie in 1952. In 786 inrichtingen heeft de arbeids inspectie vastgesteld, dat men daar niet in het bezit was van de vereiste Hinder wetvergunning. Het in 1952 ontvangen aantal klachten over het niet-naleven van wetten er besluiten daalde vergeleken met '51 me' ruim 11 procent; het percentage van ge heel of gedeeltelijk gegronde klachten steeg mei 9 procent. De rijkspolitie ver richtte 82.290 contrölee; de gemeente politie: 52.878. De rijkspolitie maakte Ui '52 3.847 processen-verbaal op. de meentepolitie 6.522 en de arbeidsinspec tie zelf: 1.149 In totaal ontvingen rond 3.000 arbeidsters geheel, en rond 2.350 ten dele. in fabriekstijd onderwijs. Er werden 8.249 716 overwerkuren toe gestaan. waarvan voor mannen: 7 052 603 voor oneehuwde vrouwen: 852.518. voor gehuwde vrouwen: 38 337, voor jongens: 119.635 en voor meisjes: 186.623. Van ongevallen werd kennis gegeven: buitenfabrieken of werkplaatsen: 70 626 C81: 69.670), in fabrieken of werkplaatsen 295 000 ("51: 321 421). Ongevallen dodelijke afloop: bulten fabrieken of werkplaatsen 160 (154) en in fabrieken of werkplaatsen 121 (138). In '52 werd belangrijk minder proces verbaal opgemaakt wegens overtreding van het verbod van arbeid door kinderen beneden de 14 Jaar, n.l in totaal 482 ge vallen, waarbij 503 kinderen betrokken Nieuwe cartonnage- fabriek in Rucphen In een spoedvergadering van de ge meenteraad van Rucphen (N Br.) is be sloten. grond te verkopen aan de N V. E. Favei te Schiedam, die een nieuw be drijf zal stichten in deze Westbrebanise noodgemeente De cartonnagefabnek za nog dit jaar worden gebouwd er. wem bieden aan ongeveer honderd arbeiders Rucphen is zij de de de. zien aldaai vestigende fabriek in 1954. gonnen met het uitgraven van het gebouw en tegen één uur stond het café (inhoud 150 kub. meter) met rokende schoorsteen op het frame. Binnen twee uur was de verhuizing voltooid en kon men beginnen met de plaatsing van het cafétje op de fundamenten van zijn oude plaats. De operatie Café-rol was volgens plannen verlopen. Neem Uw bed mee in een doos Nieuwt snufjes op meubel en textielbeurs Een uitneembaar bed. dat men in een doos kan meenemen, is een van de nieu wigheden die te zien zullen zijn op de komende beurs voor meubelen en wo ningtextiel in Utrecht (8 tot 12 Februari). Het bed is licht van gewicht, uiterst ge makkelijk op te zetten, goed verend en het staat stevig op de vloer. Er zullen voorts kapstokken zijn, waarin kleer hangers nagenoeg onzichtbaar kunnen worde opgeborgen. Een firma die tot heden voornamelijk de traditionele meubelen maakte, komt uit met moderne meubelen in een nieuwe houtsoort, die van stam tot eindproduct in hetzelfde bedrijf worden vervaardigd. Ook komt er een fauteuil van metaal buis met verend opgehangen loper en halskussen, speciaal voor de buitenlucht De stoel is met een simpele handbewe ging open en dicht te klappen en kan in drie verschillende standen worden ge plaatst In woningtextiel zijn ook nieuwigheden te melden. Er wordt een gordijnstof ln de handel gebracht die een variant is op de reeds bestaande velours-damast, doch in haar n eerkleurige uitvoering volkomen nieuw is. De uitvoering van deze stof, die ln Nederland wordt vervaardigd, is zo danig dat de geruwde bloem door haar aftekening op een anders gekleurd fond diep relief effect vertoont. Voorts komt er een bedrukte gordijnstof, die er uitziet alsof hij geweven of geborduurd De beurs zal een netto tentoonstellings oppervlakte van 7.602 m2 beslaan en de grootste vakbeurs op dit gebied zijn die tot nu toe ln Nederland is gehouden. Kap. ter zee A. J. Quanjer tijdelijk commandeur Aan kapitein ter zee A. J. Quanjer ls met ingang van 1 Februari de tijdelijke rang van commandeur verleend. Com mandeur Quanjer zal worden belast met de functie van chef van de staf van de commandant der Zeemacht in Nederland. Boekje over pokken In de AO-Reeks, uitgave van de Stich ting IVIO. Westeinde 1315 te A'dam, verscheen dezer dagen een boekje van 16 pagina's onder de titel „Pokken", dat geschreven is door dr F. Dekking, conser. vator van het Laboratorium voor de Ge zondheidsleer der Universiteit van A'dam. Aanleiding hiertoe was het uitbreken van de alastrim-epedemie in Den Haag Men vindt in het boekje bijzonderheden over het verloop van deze ziekte, het verschil tussen diverse pokken-ziekten van vroe- en de cijfers van de „encepha litis postvaccinalis" (hersenontsteking) die soms na inenting kan optreden wor den nauwkeurg meegedeeld, evenals de conclusies die hieruit te trekken zijn. Het boekje eindigt met practische raad gevingen hoe men moet handelen om uit breiding van de ziekte te voorkomen Da prijs is f 0.35 Baby in bedje gestikt n woning san de Zieseniskade m Amsterdam-centrum is gistermorgen een baby van acht maanden in zijn bedje ge stikt doordat het kind het extra dekenije, •aarmede de moeder het voor de koude had toegedekt, over bet hoofd beeft ge trokken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5