Horloge Klokken Wekkers N. BRINKS Porselein uit Japan in de zeventiende eeuw NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DONDERDAG 28 JANUARI 1954 VERVOLG VAN STADSNIEUWS Maatschappij van weldadigheid heeft nog bestaansreden Bijna honderd nieuwe aanvragen in behandeling genomen De Leidse maatschappij van weldadig heid ter voorkoming van verval tot ar moede hield Dinsdag de Jaarvergadering in de Turk. Uit de jaarverslagen bleek, dat in het afgelopen Jaar, naast de vaste winterhulp in de vorm van brandstoffen of ec-n geldelijke uitkering aan negentig ouden van dagen, bijna honderd nieuwe aanvragen in behandeling werden geno men. die alle hulp voor eenmaal betrof fen. Ongeveer twee derden van deze nieuwe gevallen werden geholpen ln menwerking met andere Instanties. Drie- en-dertig aanvragen kwamen rechtstreeks tot het dagelijks bestuur van dc maat schappij en deze werden ook volledig be handeld uit de fondsen van de maal schappij zelf. Steds duidelijker wordt het. dat velen die voorheen tot de beter gesitueer den behoorden, door de economische situatie dreigen tot armoede te ver vallen. L'lt het Kuvperfonds werd In totaal in 1953 I 3700 uitgekeerd en uit de fondsen van de maatschappij bijna f 9.000. De maatschappij heeft dus nog reden van bestaan. Als lid van de hoofddirectie werd her kozen de heer F. H. Sobels en als pen ningmeester de heer G. R. D. Crommelin. Secretaresse is mevrouw C. M. van Rave- steijn—Wensinck. tot wie men zich den kan Iedere Woensdagmorgen tussen half 11 en 12 uur. Witte Singel 21. (Advertent ir) ZENITH PONTIAC PRISMA INDUS SILVAN A OLMA Haarlemmerstraat 126 LEIDEN Mr HORLOGEMAKER Leidse middenstanders vergaderden De afdeling Leidien van de Kcm. Ned Middenstandsbond vergaderde gister avond onder leidong van de voorzitter. d« heer W. Zwart, in Het Gulden Vlies. Uit het Jaarverslag van de secretaris, de heer van der Kloot, bleek onder r dat de afdeling in Augustus van dat Jaar veertig jaar bestaat en dat zij thans 136 leden telt De penningmeester, de heer A. J. F. Eichhorn, meldde over 1953 een batig saldo van f 92; thans is er f 1.272 kas. Bij de bestuursverkiezing werden de heren J. Th. Balkesteyn, A. J. F Eich horn, J. H. van der Kloot, A. J. Kors en M A. Susan herkozen. In de vacature J A. C. Kips werd de heer A de Vries ge- Jaarvergadering Leidse postzegelverzamelaars Onder leidinè ven de hrnr W. J van Doorn is gisteravond in de Kleine Burcht de j aar vergadering gehouden van de Leidse verenkging van postzegelverzame laars De secretaris, de heer G. M. Minne- ma. deelde mee. dart de vereniging 199 leden telt. Dit getal moet zeker met 50 procent worden vergroot Van de jeugd afdeling zijn 33 jongens lid. In 1953 zijn 144 rondzendiragen in circulatie gebracht een totale waarde van roim f65.000. De veiling -commissie merkte op. dat de waarde en hoeveelheid van de kavels sterk is verminderd. Op de leden werd een dringend beroep gedaan, kavels van goede kwaliteit af te staan. Het geheel herkiesbare bestuur zag zijn mandaat hernieuwd- Bij de landenwed- strljd kwam de heer W F. Briel als prijs winnaar uit de bus. Ook deze avond werd weer druk geruild. Eén der leden deelde nog mee. dat er van Nederlands Nieuw Guinee een mooie serie zegels zal uitko men met afbeeldingen van paradijsvogels ln vele kleuren. kozen, mr W. de Clercq zal voortaan als Juridisch adviseur van de afdeling fun geren. Uitvoerig behandelde de vergadering de vraag, wie dit Jaar een tentoonstelling moet organiseren, de Leidato of de Leidse Middenstamdecenitrale Men besloot dit over te laten aan de Leidato, echter samenwerking met de L.M.C. Inzake de veemarkt was men unaniem van oordeel, dat het Schuttersveld hiervoor de aange wezen plaats ip. Meester-horlogemaker De heer Wim Brinks, verbonden aan het JuweliersbedrUf M. Brinks in de Haarlemmerstraat, is geslaagd voor het diploma meester-horlogemaker. Hij is de eerste stadgenoot, die dit examen heeft afgelegd en er zijn zélfs in ons hele land nog maar weinig mensen, die dit diploma hebben veroverd. H. P. v. d. Ki^an (N.Z.H.) plotseling overleden Een zeer bekende bestuurder van de stadstram, de heer H. P. van der Kraan, is op de leeftijd van 66 jaar plotseling overleden. De heer Van der Kraan wi 1 Augur us 1952 met pensioen gegaan, i de N.Z.H.V.M. had hem later gevraagd nog enige tijd dienst te doen in verband met een tekort aan bestuurders en gezien de capaciteiten van de heer Van der Kraan. Zo heeft de thans overledene nog dienst gedaan van 14 Maart 1953 tot 15 Januari J.L Hij was op 17 October 1951, toen hij veertig Jaar in dienst was, derscheiden met de bronzen eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje- De begrafenis is Maandag om 1 uur op de begraafplaats bij het Groene Kerkje. Dr Volker in Volkenkunde TN HET RIJKSMUSEUM VOOR VOLKENKUNDE hield dr T. Volker A gisteravond een lezing, toegelicht met lantaarnplaatjes, over het Japanse tussenspel in de 17e eeuwse porseleinhandel der V.O.C. Nadat spreker in het kort een overzicht had gegeven van de eerste invoer en de daarop volgende grote vraag in Nederland naar Chinees fijn blauw-en-wit por selein tussen 1602 en 1657, een invoer die meer dan twee millioen stuks opleverde, vertelde hij, dat de V.O.C. porselein in Japan ging bestellen, toen de levering van fijn Chinees porselein door de dynastieke troebelen in China tot stilstand was gekomen. OEGSTGEEST Ambtelijk gedoe bracht zes kwartier vertraging In Japan was in de eerste helft van die ;uw een porseleinindustrie ontstaaa, die werkte naar Chinees en Koreaans voor beeld. Die industrie beschikte over onge limiteerde hoeveelheden fijne porselein- aarde in 't landschap Hirzen, waar zij ont stond Zij bleef echter ongeveer 50 jaar locaal belang. Toen nu de Chinese a-productie van fijn porselein tot stil stand kwam begonnen de Japanners van 1651 af cobalt-tolauw, onmisbaar bestand deel voor het versieren van blauw-en-wit porselein, in toenemende hoeveelheden uit China in te voeren. In 1653 bestelde de V.O.C. voor het eerst zalfpotten en kleine flessen van porselein ln Japan voor de apotheek te Batavia. Zij deed dat ook i.n de volgende jaren. Vijf Jaar later voerden de Chinezen zelf een flinke hoeveelheid grof Japans porselein voor het eerst naar hun eigen land. In 1659 kwam dan de eerste bestelling op fijn Japans porselein door de V.O.C., 56,700 stuks werden besteld en in twee jaar geleverd. Al spoedig bleek echter, dat dit hoopgevende begin niet zou lel den tot een vervanging van het Chinese blauw-en-wit door Japans porselein, hoe wel Japan daarvoor goede kansen had. De Japanners hielden hun prijs te hoog. Het bleek, dat zij geen ervaring hadden ln massa-productie en bovendien namen zij nog enige prijsverhogende maatregelen. Het gevolg is geweest, dat tussen 1659 en 1682. toen de Chinezen weer gingen leve ren. niet meer dan 160.000 stuks Japans porselein Nederland bereikten, weinig ln verhouding tot het in de eerste helft inge voerde Chinese porselein. Een belangrijke bijkomende oorzaak in het niet vlotten van de Japanse por seleinhandel was gelegen in de Engelse oorlogen en de oorlog van 1672—1678 met Frankrijk, die Nederland verarmd had den. Toen in 1682 de vaderlandse econo- zich voldoende had hersteld, kwam het foutloze Kang Hsl blauw-en-wlt *n masse op de markt en was een tijd met de uitvoer van Japans porselein naar ons land gedaan. Muziekvereniging Concordia gaf feestavond TALRIJKE AANWEZIGEN TROTS OP DE PRESTATIES Ondanks de snerpende koude was de grote stadsgehoorzaal gisteravond zeer goed bezet. Dat kwam, omdat het de Chr. muziekvereniging Concor dia was, die daar concerteerde, en Concordia heeft in Prot. Chr. kringen en ver daarbuiten een goede naam. ploeg", In leder geval steeds door ama teurs. Tophits waren het nummer acroba tiek, de goochelaar, professor Willy Al berto. en de drie clowns Le-Lu-La, die de aanwezigen de centjes uit zak klopten voor een nieuw Instrumentarium. Op de vernieuwing daarvan had de voorzitter van de supportersvereniging van Concor dia. de heer W. Filippo, in een korte In leiding al zachtjes gezinspeeld. Onder de aanwezigen waren afgevaar digden van verschillende zusterverenigin gen. die door de voorzitter van Concordia, de heer A. de Wolf, hartelijk werden wel kom geheten. De talrijke aanwezigen waren heel trota op Concordia. C. Th. R. Het gedeelte voor de pauze was gewijd aan programma-muziek: arrangementen en originele muziek voor blaasinstrumen ten. Geopend werd met psalm 150, waarop direct het bekende „Nader bij U, o God" volgde, in arrangement van E. Ruh. Waar om dit Duitse arrangement van een En gels lied. was ons niet duidelijk. De „Lustspielouverture" van Keler Bela ln arrangement van M. J. H. Kessels „deed" het bij de aandachtig toehorende belangstellenden goed. De Oosterse suits van Gerard Boedljn was een oorspronke lijk werk in drie delen: a) optocht, b) noc turne en c) bacchanale, goed geïnstru menteerd en „modern" ln de stelling van de> accoorden. In een bij het programma gevoegd fol dertje werd er voor gewaarschuwd, dat dit werk voor het orkest bijzondere moei lijkheden meebracht. Deze moeilijkheden lagen o.l. echter niet zozeer op het ge noemde terrein, maar veeleer hierin, dat de leden van het orkest zich niet konden inleven ln de speciale sfeer van het stuk Het la niet gemakkelijk het specifiek Oos terse weer te geven, gesteld dat dit ook ln het te spelen werk aanwezig ls. Ia ieder geval deed deze Oosterse suite ln het geheel niet Oosters aan. De .Aquarellen" van de Belg Alyre Delhave werden met meer begrip vertolkt Natuurlijk ligt de muzikale uitbeelding van a) danseresjes, b) een geitenhoeder, c) een ouderwetse gavotte en d) een kin derrondedans. ons gemakkelijker. Om van „goed" en „beter" naar „best" over te stappen: de .American Patrol" de Wellington March" en de ,.Manoeuvr« Mars" (de laatste van P. A. Stenz) wer den zware paradestukken Het laatsti nummer, waarbij ook de drumband het toneel opgemarcheerd kwam. lokte zelfs zóveel applaus uit. dat een toegift moest worden oegestaan, waarvoor de „Enge- landvaardersmars" van Walter Schilt werd gekozen. Deze nummers werden gedirigeerd door de onderkapelmeester J. Scheffers. De kleinste tamboer, de zesjarige Nlcodré. fungeerde met succes als paradepaardje HU veroverde stormenderhand de zaal. Na de pauze trad het circus Cocarondl op. een alleraardigste cockUil van vond sten. ten tonele en ten gehore gebracht door voor het merendeels leden van de band. waaronder speciaal de „boerenka- pel" met de sprekende naam „Polder- Wanneer een militaire auto een ongeval veroorzaakt, is het de taak van de ma rechaussee het proces-verbaal op te ma de afwikkeling ter hand te ne men Dat heeft gisteravond bij een on geval in Oegstgeest een vertraging der trams van en naar de zeeplaatsen van niet minder dan ruim anderhalf uur ge geven. Een militaire vrachtauto van de land macht. bestuurd door v. K. Hwam uit de richting Amsterdam en reed de Rijnzicht- weg naar Oegstgeest op Hoewel de rode flikkerlichten brandden, wilde de chauf feur toch nog voor de tram, die uit Rijns burg naderde, langs. Het ging echter het gevolg, dat de drietonner in de flank greep en deed kantelen. Persoonlijke ongelukken deden zich gelukkig niet voor. Al spoedig was de marechaussee ter plaatse, doch een kraanwagen voc vrachtwagen, die béide trambanen sperde kwam niet. Een op Valkenburg gestatlonneerde kraanwagen mocht geen dienst doen. omdat de vrachtwagen niet de marine maar van de landmacht De kraanwagen van de K.L. uit Den Haag kon om ons onbekende rede niet verschijnen, zodat een kraan uit Haarlem moest worden gerequlreerd. :t is aan het doortastende optreden de groepscommandant van de rijks politie te Oegstgeest, adj. A. Koerten. te danken, dat het verkeer niet nog langer is opgehouden. Hij heeft namelijk plaatselijke garage opdracht gege- de wagen van de rails te trekken, waardoor na ruim anderhalf uur de ver kleumde reizigers hun weg met de trams konden vervolgen. De apartheidspolitiek in Afrika Dat de apartheidspolitiek in Zuid- Afrlka niet zo eenvoudig is, als de lezer, die oppervlakkig kennis neemt van berichten daarover, wel zou denken, gisteravond wel duidelijk geworden de mensen, die bijeen waren in Irene. Daar sprak op een open Gemeente-avond van de Herv. Gemeente mr W. Lang hou: die enkele jaren als assistent-vertegen woordiger van de K.L.M. in Zuid-Afrika ls geweest. Spreker begon zijn zakelijke, objec tieve en leerzame causerie met de op merking. dat het onmogelijk is op één avond een volledig beeld te geven het rassenvraagstuk Hij gaf de oorzaken aan van de tegenstellingen tussen blank en zwart en vertelde van de pogingen, die de nationalistische partij doet om de spanningen, hierdoor ontstaan, op te los sen door het voeren van een apartheids politiek. Spr was van oordeel, dat verscheidene zaken in deze kwestie verdraaid worden voorgesteld, omdat de berichten er over vaak van Engelse züde komen en omdat ook de Verenigde Naties niet volkomen objectief oordelen. Hij gaf de oogmerken de apartheidspolitiek duidelijk aan antwoordde op een betreffende vraag, dat één van de motieven daarvoor het ;n naar zelfbehoud is. Mr Langhout stelde, dat assimilatie niet mogelijk is. Hij legde verder uit, op welke gronden de nationalisten-partij haar politiek fun deert. dat zijn historische en bijbelse gronden. Na de interessante lezing volgde de vertoning van de film ,,'n Volkse erfenis", arin de geschiedenis van de grote trek de opening en inwijding van het trekkersmonument zijn uitgebeeld. HILLEGOM Jaarfeest De Vriendenschaar De Chr. Jongensclub De Vriendenschaar heeft gisteravond onder leiding van de heer Philippo haar jaarfeest gehouden in hotel Sistermans. De leider verheugde er over, dat de club nu eens in de openbaarheid kon treden; dit was sinds de oorlog niet meer gebeurd. Ook het feit. dat de jongensclub groeit en dat meer leiders konden worden aangetrokken stemt tot vreugde. Na een korte Bijbel inleiding kwamen de jongens met enkele schetsjes voor het voetlicht. Het program- werd afgewisseld met muziek door de Warejoca's. Terug uit Korea De seiner I. uit Hillegom afkomstig. A. Duwel, Leidsestraat 165. zal per H.M. Johan van Nassau uit Koi Nederland terugkeren. De vermoedelijke aankomst in Den Helder ls 6 Februari. Begroting verscheen Hervormde zending kost dit jaar meer dan een millioen Ook nu een tekort van een halve ton "VTAAR WLJ VERNEMEN, zijn de uitgaven voor het directe zendingswerk van de Ned. Herv. Kerk geraamd op een bedrag van ƒ1.060.230. Het was ook dit jaar niet mogelijk tot een sluitende begroting te komen. Er i9 een tekort van ƒ55.000. Aan giften, collecten enz. denkt men in totaal ƒ1.250.000 te ontvangen. Vooral de Pinkstercollecte (geraamde opbrengt 290.000) en de Najaarszendingsweek (f 300.000) moeten het „doen". Het eerstgenoemde bedrag van ruim f 1.060.000 kan worden verdeeld over vier hoofdgroepen: de terreinen rond de Javazee; de andere gebieden in Indone sië; het werk op Nieuw-Guinea en het algemene werk. Met terreinen rond de Javazee bedoelt men het werk invDcli. West-Java, Oosi- Java. Bali en Zuid-Celebes. Hier wer ken thans dertien zendingsarbeiders, die geheel voor rekening van Nederland komen. Voor steun aan de Indonesische Kerken op deze terreinen is f80 690 uit getrokken. De overige terreinen in Indonesië om vatten Zuid-Oost-Celebes. Loewoek. Pos- so. Noord-Celebes. Sangir en Talaud en Halmaheira. Hier werken thans zes zen dingsarbeiders uit de Hervormde Kerk Als de middelen het toelaten, moe: er hier zeker één bij geplaatst worden. Voor het werk op Nieuw Guinea zijn de kosten van veertien eigen zendings arbeiders begroot, van wie er drie als tchoolbeheerder werkzaam zijn. Men hoopt, dat deze drie binnenkort uit een regeringssubsidie kunnen worden be taald Aan werkkosten. steun aan de kerken en opleiding is tezamen f 97.000 uitgetrokken. Algemeen werk Het algemene werk omvat het lande lijke opbouwwerk, f 65 000. de lectuur- arbeid, f20.750, het medische werk. f40.000, de Ned. Zendingsraad f71.000, het werk onder Oosterse studenten in Nederland, f9.870, docenten voor de Hogere theologische School en de Chr. universiteit te Djakarta en de middel bare theologische school te Makassar, f50.305, en steun voor het werk in Bor neo (speciaal object van <i sterdam), f25.000. Een bedrag van 163.320 gulden is nodig voor de salarissen, een bedrag van f86.970 voor opleiding en recrutering De post Onvoorzien bedraagt f 55.425. Dit bedrag Is eigenlijk veel te laag. maar de begro ting liet het niet toe. hiervoor te brengen. Voor de uitgaven is in totaal geraamd een bedrag van f1 640.000. Het was ook dit jaar niet mogelijk tot een sluitende begroting te komen. Er is een tekort van f 55.000. Aan giften' en collecten verwacht f135 000. collectemateriaal en vrouwen- zendingsgroepen f 140.000, voorjaarszen- dinesweek f290 000. najaarszendingsweek f300 000 Uit de Ned. Herv. Kerk tezamen een bedrag van f 1.250.000. Aldus de toe lichting op de begroting 1954 van d< Zending in de Hervormde Kerk. KATWIJK AAN ZEE Christen-vrouwen over de Europese eenheid Gisteravond sprak voor de afd. Katwijk van de Christen-Vrouwenbond de heer G. W. van Alkemade uit Rotterdam het onderwerp „De eenheid of federatie van Europa". Het onderwerp staat, aldus spr.. in het middelpunt van de belangstelling, gebied, dat we met Europa aanduiden, ls West-Europa, dat cultureel een eenheid ls te noemen. Deze culturele eenheid heeft als geboortedatum: ongeveer Chr. Het werelddeel heeft alles te dan ken aan Azië en het Zuiden. De pilaren, waarop heel dit gebied r zijn: Jeruzalem. Athene en Rome. want het ls doordrenkt van het christendom, de Griekse beschaving en het Romeins staten- en rechtsbegrip. De drie begrippen komen samen in de staat van Karei de rote. Toen was Europa één. Na Karei de Grote ls de versnippering gekomen Meegesproken hebben de verschillen, de nationale gedachten, het leenstelsel en ook de Reformatie, •ijfmaal toe zijn er pogingen in het werk gesteld om met geweld een Westeuropese eenheid te stichten, n.l. door Philips II, Lodewijk XIV, Napoleon. Keizer Wil helm en Adolf Hitler, welke pogingen alle mislukten. De beide eersten vonden Nederland en de Oranjes Willem I en Willem III tegenover zich. Nu ligt Europa gekneld tussen de twee wereldgrootmachten Rusland en Amerika. Betekent dit, dat tussen deze beide ge kozen moet worden? Er is, aldus spr., derde mogelijkheid, held, een belangengemeenschap. De weg daarheen ls moeilijk. Dat het mogelijk is. is te bewijzen. Spr. noemde: de Unie van Utrecht, morgen 375 jaar geleden ge sticht, de bondsstaat Zwitserland Verenigde Staten van Amerika. De spreker werd ingeleid door de pre sidente, mevrouw BergmanVan Ton- Hardrijden op schaatsen! Zaterdagmiddag kunnen de Katwijkse mannen de benen eens flink uitslaan bij de hardrijderij voor mannen, die dan op de Binnenwatering door de Kal ijscluto wordt gehouden. De wedstrijJ begint om 2 uur. Men kan zich op de baan aanmelden. Hoog en laag water Vrijdag 29 Januari: hoog water 10.25 23.11, laag water 5.43 i 18.23 L (Advertentie) De Heer en Mevrouw DE RUITER—ZIJLKER, Katwijk aan Zee. danken alle oud patiënten recht hartelijk voor het buitengewoon mooi afscheids geschenk. Wegens ziekte zijn wij verhin derd verdere afscheidsbezoeken te maken. „Escapade", een aardig stuk, vlot opgevoerd Wanneer het opstellen van manifesten en het zetten van namen er onder niet gedragen wordt door een daad, dan is het een goedkope en gevaarlijke bedoeling. Met name de jeugd heeft dit door en reageert daarop op haar manier. Dat is in het stuk van Roger Mac Dougall. „Escapade", waarvan „Het Vrije Toneel", onder regie van Bob de Lange, gisteravond voor de houders van groene K. en O.-kaarten een opvoering gaf, wel een zeer uitzonderlijke manier De schrijver beschikt over een grote dosis fantasie en een vlotte pen. met als gevolg een aardig stuk met dwaze situa ties en waarin de jeugd de rol toebe deeld kreeg om de levenswijsheid ten beste te geven. Dat is een gevaarlijk karwei, want het maakt zo gemakkelijk pedante luitjes. Het is dan ook een grote verdienste van regie en de jonge spelers Detlev Pohls en Ben Hulsman, dat zij op deze klip niet gestrand zijn. Hun spel bleef arge loos en licht, 't was allemaal zo terloops en daardoor aanvaardbaar. Het gegeven de tegenstelling tussen woord en daad. is niet nieuw, 't is al vele malen behandeld in roman en to neelstuk. maar de vorm waarin Dougall het gegoten heeft, wijkt sterk af va gewoonlijk gebruikte. Hij tekent zijn personen scherp en duidelijk en hij geen goed Engelsman zijn als hij er hier en daar een scheut sarcasme door heen mengde. Het slot vinden we niet het beste sterkste gedeelte van het stuk Weinig handeling en een wat geforceerd goede afloop. Aun Hasekamp en Bob de Lange als het echtpaar Hampden gaven prima spel. raak typerend en goed van expressie. Eric van Ingen karakteriseerde Peter Henderson goed. maar zijn spel was wat droog. Wim van den Brink was een zeei goede kostschool-directeur, de man die toch meer hari heeft dan hy laat blyken Het publiek heeft volop genoten van deze opvoering en ook de nog komende opvoeringen voor K. en O zullen zekei succes hebben. A. C. Bouwman. Nieuws van en voor Voorschoten Christen-vrouwenbond Alle eer voor die vrouwen van de N.C.V.B., die gisteravond in groten getale arme huiselijke haard verlieten en de felle kou trotseerden om in de kerk- zaal van Nieuw Voordorp het 17de jaar feest van die afdeling te gaan vieren. Nadat de presidente, mevr. Van Sluys de bijeenkomst met gebed en Schrift lezing had geopend, memoreerde zij ln haar openingswoord de beide leden, die in het afgelopen Jaar aan de afdeling zijn ontvallen, namelijk mevr. De Best-Varke r en mevr. v. d. Neut-Zwijuenburg. Ook sprak zij een woord ter nagedachte- lan de slachtoffers van de waters nood. Daartegenover staan ook veel ze geningen. De afdeling groeide dit jaar tot 140 leden. een persoonlijk afscheidswoord dankte de presidente voor alle medewer king. Laat de liefde van Christus ons sa menbinden en wees eensgezind, aldus spreekster. Mevr. v. d. Graaf sprak als secretaresse an de moeilijkheden in het voorbije jaar ■n aanzien van de vergaderruimte. On geveer elke vergaderruimte in Voorscho ten was Ingeschakeld geweest De op komst op de vergaderingen was zeer be vredigend. De pemngmeesteresse. mevr. Verheij, kon de jaarrekening met een behoorlijk saldo afsluiten. Het beheren van finan ciën kan de dames wel worden toever trouwd Mevrouw Rietmulder rapporteer de over de afgelegde ziekenbezoeken. Dat waren er 45! De presidente vertelde verder nog iets over een onlangs voor het eerst gehouden buurtavond, waar een aantel dames bij eenkwamen om better met elkaar kennis te maken en tevens over allerlei onder werpen te spreken. Hierna zegde me). Van Leeuwen keie gedichten van Aart v d Leeuw De Herdersfluit van Jacq. v. d- Waals. Een strijkkwartet bracht tussen de gedichten enkele muziekstukjes ten gehore. Na de pauze vond bestuursverkiezing plaats. Gekozen werd tot presidente r w W. C. M. Mechélse-De Ruyter tot tweede peiwvimigmeesteresee mej. N. van Leeuwen. Een gezellig één-actertje. „Een Meisje uit duizend", opgevoerd door mevr. Lomeyer, mevr. Van Schie, Snippe en mej. Kooij, bracht de nodige vrolijkheid na de nogal wait tijd gende verkiezing. Nadat de scheidende bestuursleden, evr. Van Sluys en mevr. Verhoog, dank gebracht was voor heur arbeid voor de N.C.V.B., sloot mevr. Rietmulder-Van Cittert de vergadering. Ter gelegenheid van de verjaardag Prinses Beatrix zal de Voorschotense Prinses Beatrix-groep Zaterdag een feest avond verzorgen. Aan deze feestavond, die om half acht in het Gebouw voor Chr. Belangen begint, werken ook de padvinders van de andere Voorschotense groepen van de N.P.V. mee. evenals de meisjes van het N.P.G. De padvinders geest zal deze avond duidelijk naa ren komen, want alle padvinders er vinsters, die meewerken doen dit in het belang van de Prinses Beatrix-groep. de baten ten goede zullen ko- Nu afscheid van griffie De heer J Pruijssers, wachtmeester eerste klas bij de rijkspolitie, die Maan dag reeds afscheid nam van het Leids kantongerecht, waar hij sinds 1930 werk zaam is geweest, heeft vanmorgen af scheid genomen van het personeel va griffie. De heer C. de Groot, chef de griffie, prees de goede en prettige samenwerking met de scheidende func tionaris en bood hem namens het per soneel een zilveren sigarettenkoker inscriptie aan. Ook de heer H. van Kaay voerde nog het woord. LEIDERDORP Jaarfeest N.C.B. De afdeling van de Ned. Chr. Bouw vakarbeidersbond heeft gisteren jaar feest gevierd onder leiding van de heer M. Winkel. In zijn jaaroverzicht memo- terde secretaris Van Leeuwen het over lijden van de oud-voorzitter W. de Haas. De afdeling telt op het ogenblik 72 leden is daarmee één van de grootste af delingen uit het land geworden. Districts bestuurder Hoogendoorn vergeleek de toestand van vroeger met die v; - veel verbeterd, maar in de organisatie heerst een gebrek aan activiteit. Dit kan niet goed gaan, „de bond en de organi satie zijn de leden Een feestelijke gadering is wel mooi. maar belangrijker zijn de ledenvergaderingen. Hierna sprak de heer Ravens namens de afgevaardigden van andere bonden ir Leiderdorp. Na de pauze genoten de aan wezigen van de opvoering van het humo ristische stuk Willy's Vrouw, door het gezelschap De Rammelaars uft Zoeter- woude. De spelers brachten het er goed af. De pauze werd met muziek gevuld. Grond voor bouw school Chr. volksonderwijs De gemeente is op verrassende wijze in de gelegenheid gesteld, een perceel grond de heer L. C. Snel aan te kopen, waarop de nieuwe bijzondere school van de stichting Chr. volksonderwijs kan worden gebouwd. De niet voor de bouw benodigde grond kan eventueel voor speeltuin dienst doen. Het oorsponkelijk aangewezen terrein voor schoolbouw is te klein, zo delen B. en W. de raad mee de bedoeling van het school- op het nieuwe terrein een hal- school te stichten, die aan moderne eisen voldoet. De grond heeft een oppervlakte in 3870 ca en kan worden gekocht voor 12130. Het bezit van dit terrein opent de mogelijkheid, de geprojecteerde straat de Spanjaardsbrug verder door ^rekken. De burgemeester heeft daarom contact opgenomen met de N.V. Ver- eenigde Touwfabrieken en de heer Groe- neveld om de nodige grond voor de door trekking van de straat tot aan de Van der Valk Boumanweg in bezit van de ge meente te krijgen. De heer Groeneveld heeft zich bereid verklaard de grond, die zijn bezit door snijdt, te verkopen. De kosten van verband hiermee te treffen speciale zieningen zullen f 3700 belopen. Met de Touwfabrieken zijn nog besprekingen gaande over enkele stroken grond, ook de weg moet worden doorge trokken. Oranjevereniging Morgen en Zaterdag geeft de Oranje vereniging een toneelavond in het Dorps huis. Aanvang half acht. Wat behandelt de raad De raad van Leiderdorp komt morgen avond kwart voor acht bijeen. Op dc agenda komen am. de volgende punten oorwijziging beheersverordening wo- ;ngbedrijf, vaststelling nieuwe beheers verordening van het grondbedrijf, voor stel inzake salariëring giemeenteperso- neel, aankoop van grond, beschikbaarstel ling gelden voor het bouwcredset voor Chr. nationale school, compta biliteit^ besluit. Twee toneelavonden De Chr. Oranjevereniging houdt twee toneelavonden ter gelegenheid verjaardag van Prinses Beatrix. Morgen (Vrijdag) en Zaterdag om half 8 brengt Ons Genoegen in het Dorpshuis het stuk .Eén jaar butler" ten tonele. Nieuwe Chr. nationale school Het bestuur van de vereniging vooi Chr. lager-, meer uitgebreid lager onder wijs en bewaarschool heeft thans de ge meenteraad verzocht, het bedrag der geraamde kosten voor de nieuwe Ohr nationale school beschikbaar te stellen. Functionarissen woningbedrijf In verband met de aanstelling van een kassier van het gemeentelijk woning bedrijf en de opheffing van de functie administrateur is het noodzakelijk, de verordening op het beheer woningbedrijf te wijzigen. Het is de te- doeling. dat de werkzaamheden administrateur zullen worden verricht door de daarvoor door B. en wijzen ambtenaar. B. en W. hebben het voornemen, de hoofdcommies ter tarie. de heer C. W. van Steenbergen, hiervoor aan te wijzen. Verbetering salariëring W. hebben de raad thans voor stellen doen toekomen ter zake van verbetering van de salariëring van gemeentepersoneel. LISSE Jaarvergadering C.H.U. Onder leiding van de heer A. de Vries ,.erd gisteravond in de Hervormde kleu terschool de jaarvergadering gehouden de C.H. Kiesvereniging. In zijn ope ningswoord dankte deze de leden voor hur De heer A. Marseille kon mede delen, dat de boeken met een klein batig saldo zijn afgesloten. Bij monde van d heer P. Tibboel bracht de kascommissi een gunstig verslag uit. De heer Tanis moest melding maken van het teruglopen van het ledental en wekte op tot krach tige actie. Aangewezen werd om de be stuursfunctie van de heer v. d. Wijngaard over te nemen, de heer E. den Hollander. De afgevaardigden kregen vrij mandaat wat betreft de groslijst voor de Staten verkiezing. Wegens drukke werkzaam heden moest de heer A. Tibboel zich als candldaat terugtrekken. Speeltuin „Marijke" zoekt terreinen De speeltuinvereniging „Marijke" heeft gisteren haar eerste jaarvergadering ge houden, in De Taveerne onder leiding de heer C. Spaargaren. Deze deelde mede, dat 550 kinderen 's middags hadden geno ten van een f..n feest. Alles wordt in het werk gesteld om het hoofddoel te berei ken: een speeltuin voor de jeugd. Er zijn grote moeilijkheden op dit punt in band met de vaststelling van het uitbrei dingsplan, dat nog in wording is. H< vankelijke plan, een tuin in te richten op het terrein Blokhuis, moest worden los gelaten. Het bestuur denkt nu aan terreinen de Gladiolenstraat en bij de Koning- Wilhelminastraat in de wijk Volksbelang. In de toekomst zullen toch twee tuinen nodig zijn. en deze terreinen zijn v schijnlijk wel te krijgen. Uit het jaarverslag van de heer J. Graven bleek, dat 224 gezinnen bij de vereniging zijn aangesloten. Het kassaldo bedraagt 1790.67. Tot nieuwe bestuurs leden werden gekozen M. A. Akerboom, P. Heuseveldt en G. B. Rooyakkers. De heer Rusman, die afscheid nam, werd dank gebracht voor zijn vele werk. De vergadering besloot dat gezinnen, die lid willen worden als er eenmaal een speeltuin ls, een entréegeld van ten min ste 5 zullen moeten betalen. Na de pauze werd de avond gevuld door Cakie en zijn medewerkers. Solexclub hield jaarvergadering De Solexclub Bloembollenstreek ls gis teravond In jaarvergadering bijeen ge west onder leiding van de heer J. Rie- dljk. Deze bracht de grote belangstelling Visserijgolljes Motorlogger VI. 40 in Scheveningse handen Naar wij vernemen heeft de Scheve ningse rederij gebr. Van Leeuwen, de j Vlaardingse motorlogger VL 40 overge- j nomen. Deze aanwinst voor de Scheve ningse vissersvloot stamt uit Scheve- ningen. waar de logger voor de oorlog voer onder de naam Astra", voor reke ning van d» inmiddels opgeheven rederij „Sterna". Men haalt dus een goede oude vriend weer binnen. De VI. 40 is als motorlogger gebouwd en krijgt een Sche veningse bemanning. Voorlopig blijft het schip nog in Vlaardingcn. Voor het begin van de nieuwe haringteelt komt de I logger, die voorzien is van een 295 pk motor naar de nieuwe thuishaven. De vloot van de rederij Van Leeuwen is met deze aankoop op 4 schepen gebracht. Onder het Us De eerste „met ijs bezwaarden" waren I gisteren aan de vishal: de IJM 210 met 33 kisten tong en tarbot en 90 sahol; de TJM 209 met zijn 250 ijsfcabeljauwen, 700 stijve dikkoppen en 30 kisten vis; de Java me; 35 kisten long en tarbo'. 135 schol. 20 radio en 90 stijve; de Pietertie met 30 kisten tong en tarbot, 70 ijskabel- Jauwen en 300 stuks stijve kabeljauwen plus de Annie met 30 kisten tong en tar bot, 85 schol en 10 wijting. De schepen flonkerden in hun ijstooi, waaruit wel j bleek, hoe hard het werk op zee tijdens deze pooltemperaturen moet zijn. •Drie trawlers Van de trawiervloot was present de Amtje met 50 kisten schelvis. 20 kabel- 1 jauw en gul, 150 radio, 20 wijting, 10 ponen, 300 ijskabeljauwen en 250 stuks stijve en verder was de Claesje aan de markt met 140 kisten schelvis, 90 kabel jauw en gul, 180 radio. 60 wijting en 210 stijve. De Vios completeerde het drietal met 150 kisten schelvis, 20 gul, 100 kool, 100 wijting, 40 poon en 15 radio. Hoed op voor de kust De ijsafzetterij op de schepen begint tijdens de thuisstoom, wanneer men de kust nadert: het buiswater bevriest dan onmiddellijk langs bak en brug, stagen want. Belgische kabeljauw De kabeljauwen gingen gisteren alle maal weer naar België: de regels deden f118 tot f86 en de kisten varieerden van f 130 tot f 102. Britse schollen De schol ging voor het grootste deel aar de Engelse kopers, die voor de grote 30 betaalden, f 40 voor de middelsoort f 70 voor de zetschol. Voor schol I is f 62 gegeven en de tweetjes deden f 32 f 33. Knappe drietjes gingen voor f 25 tot f 30 van de hand en de uivertjes haalden f 15—f 13. Rondvis in de middenweek Deze middenweekse markt betaalde )or de wijting niet meer dan f 13 tot 23. voor de grote gul is f 55 gegeven de middelgul zat dan f 5 per kist verder. Torren werden met f 30 betaald: de braadschelvis is verkocht voor f 38 tot f 40. pennen deden evenals de groot- middel en grote schelvis voor het bin nenland' f 50 tot f 55. Flinke voorraad tong De kotters hadden nogal wat tongen onder de kust vandaan gehaald. De grote haalde gisteren f 2,25 tot f 2,30. groot middel maakte f 2,10 tot f 2,20, de halve pondjes f 2,10 tot f 2,20 en de I-tong maakte f 1.60 tot f 1,75, terwijl tong II met f 1.45 tot f 1,50 betaald is. de Solexritten in herinnering en verklaarde, dat het ledental de 60 is ge passeerd. Er wordt gewerkt aan een wets wijziging ten gunste van de puzzleritten. In de plaats van de heer Eyskoot, die aar Haarlem vertrekt, werd in het be stuur gekozen de heer J. van Duynhoven. De heer K. Hooijmeijer vervulde de vaca ture Minck. Na de pauze genoten de leden an de opvoering van een éénacter. Benoemd De heer H. A. Eyskoot werd benoemd tot chef-monteur bij de PTT te Haarlem. Christen-vrouwenbond Voor de Christen-vrouwenbond spreekt ds Eerland hedenavond over het onder werp: Het rijk der duisternis in en om Nutsavond Hedenavond houdt dr P. C. Visser voor het Nut een lezing over: Mijn persoonlijke indrukken uit de Sovjet-Unie. Geref. Gemeente Morgenavond half acht hoopt in de Geref. Gemeente, Tulpenstraat, voor te gaan ds W. de Wit van Leiden. Mooie wlntercollecte De jaarlijkse wintercollecte van de Hervormde diaconie heeft de mooie som van f 3113,45 opgebracht, f 300 meer dan vorig jaar. Jeugdhonk open Het jeugdhonk in Rehoboth zal Zater dagavond open zijn voor de jeugd boven Jaarfeest Obadja De C.J.M V. Obadja zal 3 Februari haar jaarfeest houden in Rehoboth. NOORDWIJK Commissaris Aafjcs gaat met pensioen. Een z^er geziene figuur gaat binnen kort de Haagse politie verlaten. Het is commissaris C. G. Aafjes. Hem is per 1 Juli 1954 eervol ontslag verleend als com missaris in de rang van hoofdambtenaar derde klasse. De heer Aafjes kwam in 1945 bij de Haagse politie. Daarvóór heeft hij in Noordwijk en in Delft gediend. In Noordwijk werd hij inspecteur. In 1942 werd hij in Delft hoofdinspecteur. Tien jaar later volgde zijn benoeming tot te Den Haag. WARMOND Jaarfeest Chr. Jeugd Nog vrij veel belangstellenden hadden de felle kou getrotseerd om het jaarfeest bij te wonen van de Chr. meisjesvereni- ging Dient Elkander Door De Liefde, en de C.J.M.V. Dient den Heer. Dit feest werd in hotel De Zon gehouden. De lei ding berustte bij mevrouw S. Rijnsburger- Oudshoorn. Mej. I. Janssen verzorgde d# bijbelinleiding en bracht ook het jaarver slag van de meisjesvereniging uit. De heer J. Muller deed datvoor de jongeiings- vereniging. Onder regie van mej. J. van der Voet werd na de pauze het toneelstuk ,,'t Ver leden Spreekt" opgevoerd. Zowel de re gisseuse als de jongste medewerkster, de 9-jarige Marianne Schippers, kreeg een Prijzencommissle opgeheven Na ruim zeven jaar te hebben gewerkt is de prijzencommissie opgeheven, omdat zij haar betekenis goeddeels had verlo ren wegens de gunstiger geworden eco nomische omstandigheden. Het 'aatste jaar kwamen hoegenaamd geen klachten meer binnen. De burgemeester heeft in een slotbijeenkomst op het gemeentehuis de leden dank gebracht voor hun werk voor de gemeenschap.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 4