Voetbalscheidsrechter: vaak ondankbaar baantje ECONOMIE EN FINANCIËN NETTE MEISJES STRIJKSTERS WIE KOMT LEERLINGEN DE AVONTUREN VAN PETZI, PELLE EN PINGO NIEUWE LEIDSCHE COUBANT 6 DINSDAG 26 JANUARI 1954 Spelregelkennis en houding vormen de Jbasis van zijn opfreden (Van een medewerker) TP7IE WIL voetbalscheidsrechter zijn? Begeeft u zich maar eens tussen de toeschouwers en stelt uzelf die vraag nog eens. Uitdrukkingen als „waardeloos" en „schaf je zelf een bril aan", om krachtige termen maar niet te gebruiken, zijn niet van de lucht. Het publiek bekijkt hem meestal slechts van twee kanten, nl. öf zij willen zijn bloed, öf zij nemen geen notitie van hem. In het laatste geval moet hij een goede wedstrijd fluiten, maar laten wij het daar nu niet bij laten en eens nagaan wat de scheids rechter eigenlijk wel betekent voor de mooie voetbalsport. Hiermede wordt misschien bereikt dat zowel speler als toeschouwer meer van het spel zal gaan genieten en wie weet, gaat als men een beter begrip heeft van de belangrijkheid en de plichten van de scheidsrechter, men zelf nog eens iets voor dit baantje voelen.' Men moei in de eerste plaats goed be grijpen dat de scheidsrechter volkomen de leiding heeft Vanaf het ogenblik dat hij het veld betreedt, beheerst hij he'. gedrag cn de houding van een ieder di" met het spel iets te maken heeft, inbe grepen officiële personen, spelers en toe schouwers en zijn verantwoordelijkheid houdt niet op als hij na afloop van de wedstrijd het veld verlaat. Het gezag van de scheidsrechter is on aantastbaar. Alleen hij beslist wanneer op te treden als het gedrag van speler, toeschouwer etc.. het spel ongunstig be- invloedt. Een goede raad aan een ieder, die met ideeën rond loopt scheidsrechter te wor den. is eerst, een volkomen begrip te hebben van de verantwoordelijkheid die hieraan verbonden is. Indien men het gezag accepteert dat door het overkoepelend lichaam wordt verleend, behoort men hier dan ook naar te handelen. Iemand zei eens tegen een scheids rechter. nadat deze een extra moeilijke wedstrijd had gefloten, dat men haast een ..heilige" moest zijn om zo'n wed strijd tot een goed einde te brengen. Dit is natuurlijk overdreven, maar goed scheidsrechteren vraagt wel degelijk vastberadenheid, tact. eerlijkheid, een gezond getraind lichaam, een rustig be heerst gezag, een gave om directe be slissingen te nemen, het laten voelen of het overbrengen van wat je doet aan diegenen die onder je leiding staan en ..last, but not least" een grote liefde voor het spel. Vermoedelijk klinkt u dit wat zwaat in de oren. maar een zekerheid is dat een eerste klas scheidsrechter over deze kwaliteiten moet beschikken. Een bestuurslid beschreef eens een zekere scheidsrechter met: ..Hij is een ..gentleman" en hij behandelt iedereen als zodanig". In weinig woorden wordt hier de goede scheidsrechter uitgedrukt. Spelzegel-kennis Zonder de regels van het spel te ken nen is het vanzelfsprekend nutteloos hot veld te betreden, al heeft men ook alle hiervoor genoemde kwaliteiten. In feite, of men nu bestuurslid, speler, toeschou wer of scheidsrechter is, men behoort de voetbalwetten te lezen, leren en te ver- En denkt nu niet. omdat men veel gevoetbald heeft of toeschouwer ge weest is. alles van de regels van het spel af te weten. Het tegendeel is meest al waar. Elke week staat men weer ver wonderd over het tekort aan spelregel kennis. zowel van speler als toeschou wer. Het is over het algemeen bekend, dat de meesten nimmer de spelregels gelezen hebben, laat staan geleerd. Hoe vaak schreeuwt het publiek niet om ..hands" als de bal de hand of arm raakt en er absoluut geen opzet in het spel is. Hoe vele malen hoort men de toeschouwer niet gillen dat de bal over de lijn is, omdat deze er met meer dan de helft overheen was. terwijl de gehele bal de lijn gepasseerd moet zijn. Dit geldt ook bij het doelpunten cn om dit te kun nen constateren moet de scheidsrechter dus in de buurt zijn, wat alleen van Iemand verwacht kan worden die volko men fit is. Hij moet ook ze min moge- Televisie nog 3 maanden ongewijzigd In afwachting van een definitieve re geling van het televisiebestel heeft de minister Cals voor de eerstvolgende drie maanden een overgangsregeling vastge steld. In deze regeling wordt de huidige toe- «tand bestendigd. Advocaten verdienen niet zo veel Van de 1800 advocaten die in Neder land praktijk uitoefenen, verdienen er slechts 400 meer dan ƒ12.000 per jaar. De anderen hebben een zeer middelma tig inkomen, er zijn er bij die beneden de ƒ5000 per jaar blijven. Bij één recht bank in Nederland bereikten de daar werkzame advocaten een gemiddeld in komen dat zelfs niet hoger was dan ƒ4000 per jaar. Aldus heeft een onderzoek uitgewezen van het C.B.S. Acht mensen bedwelmd bij brand Acht personen, drie burgers en vijf brandweerlieden, zijn gistermiddag bij een felle binnenbrand in een oud huis in de Amsterdamse binnenstad door hevige rookontwikkeling bedwelmd ge raakt. Twee burgers en twee brandweer lieden zijn in het ziekenhuis opgenomen. Een der beide brandweerlieden heeft bij het reddingswerk ook nog brandwonden aan zijn handen opgelopen. De anderen konden na behandeling in het ziekenhuis naar hun woning worden gebracht. Posities KLM-vliegtuigen AMSTERDAM. Z8 Jan. Tnuisreis PH-TKD (Arnhem) gezagv. VaUance. Maandagmiddag op Schiphol; PH-TDU (Maastricht) gezagv. Van Messet, van- nacht ln Amsterdam; PH-TDP (Rotter dam) -gezagv. O'Reilly, twee uur vanmid dag ln üenéve; PH-TDK (AmsterdarriT gezagv. Tideman, vannacht in Rangoon; PH-TT* (Utrecht) gezagv. Deknatel. ven uur vanoentend in Singapore; PH- TDN (Vlaardmgen) gezagv. Sluyter 12 uur vanmiddag uit Tokio naar Bangkok. uitreis: PH-TET (Tilburg) gezagv. Bradley Maandagavond te 23.00 uur ui" Montiia naar Blak; PH-TEP (Ponuanak: gezagv. Osborne zes uur vanmorgen uit Kangoon naar Bangkok; PH-TES t Soera- baja) gezagv. Hacnptonstall vanmorgen ln Cairo; PH-TLW (Overloon) gezagv. Pascall Emigrantencharter Melbourne Dinsdagmorgen tien uur in Melbourne lijk het spel stoppen en alleen fluiten ernstige overtredingen en voor over tredingen als deze in het nadeel van hei team dat in het bezit van de bal is. Vergeet ook nooit dat de scheidsrech ter de tijdopnemer is en extra tijd mag toevoegen voor kwetsuren en opzettelijk tydlengen. Niet teilloos Er zijn natuurlijk vele moeilijke pro blemen en ook een scheidsrechter mens en dus niet feilloos. Hij mag nooit twijfelen en moet vlug zijn gedachten kunnen bepalen en een be slissing kunnen nemen. Het is voor een scheidsrechter geen schande de beslissin- te herroepen als een grensrechter, in betere positie staande, anders advi seert. Hij mag echter nooit een beslis sing herroepen na het spel weer hervat te hebben. In Engeland is het voor de scheids rechter gemakkelyker op het advies van een grensrechter in te gaan. omdat men daar neutrale grensrechters heef'. Ja. daar heeft de scheidsrechter, indien hij hen juist gebruikt, twee vrienden. Cor van der Gijp bij de Ned. Elftalclub De Dorditenaar Cor van der Gijp, mid denvoor van Emma, is uitgenodigd deel nemen aan de centrale voetbaltraining in dc K N V B. P.E.N.-Concres 1954 in Amsterdam Van 20 tot 26 Juni van dit jaar zal in Amsterdam het 26ste Internationale Con de P.E.N.. de vereniging var schrijvers en uitgevers, worden gehou den. Het Nederlandse P.E N.-centrum neemt de organisatie op zich. De opening geschiedt in het Kon. Instituut vo~ J" Tropen. een andere hoogtijdag zal den de plechtigheid te Leiden, wanneer de Universiteit aan Victor van Vriesland. E. M. Forster en Jean Schlumberger ere doctoraten zal uitreiken. Verder zal Mi nister Cals de deelnemers, wier aantal een 400 wordt geschat, in de Rldder- 1 te Den Haag. ontvangen en toespre ken, en het Concertgebouworkest onder leiding van de Zwitserse dirigent Anser- met zal een concert aanbieden. Het op dc zittingen te behandelen on derwerp heeft betrekking op „moderne litteratuur als taalexperiment". Het volgend jaar zal het P.E.N.-congres in Tel Aviv, Palestina, vergaderen. Ameland door de vorst geïsoleerd Alleen verkeer per vliegtuig thans mogelijk Door de aanhoudende vorst is Holium op Ameland geïsoleerd. De barkas Bom- diep. die de verbinding tussen Ameland Holwerd onderhoudt, is gisteren laatst uitgevaren. Per vliegtuig be staat echter gelegenheid van Amelana iar de vaste wal en omgekeerd te ko- Niettegenstaande er veel ijs in het IJs- lmeer drijft, wordt de bootverbinding Marken-Monnikendam normaal onder houden. Alleen de eerste boot is vanmor gen wegens motorpech uitgevallen. F.T.G.B. in RAI geopend Mr d'Ailly scherp legen vakbeurzen in Utrecht BIJ de opening van de Federatieve Tex tiel Grossiers Beurs (F.T.G.B.) in de R.A.l. te Amsterdam heeft burgemeester d'Ailly zich scherp gekeerd tegen het organiseren van vakbeurzen door de Koninklijke Ned. Jaarbeurs te Utxecnt. „Indien Utrecht blijft voortgaan de vakbeurzen commerciële aanbiedingen te doen, welke als dumping te beschouwen zijn, zal ik voorstellen de organisatoren van vakbeurzen mede te delen, dat zij in Amsterdam tegen dezelfde prijzen te recht kunnen", aldus mr d'Ailly. Op de R.A.l. hebben de 118 exposanten van deze derde F.T.G.B. in een betrekkelijk kleine ruimte hun stand overzichtelijk geplaatst. Minder maar betere ideeën bij Philips De kwaliteit van de in 1953 ingezon den ideeën van de Philips ideeënbus is beter geweest dan in het jaar daarvoor. Ondanks het feit, dat het aantal inzen dingen minder was, werden er meer be loond en steeg ook het totaalbedrag aan beloningen aanmerkelijk. In 1953 werden 1839 ideeën ingezonden (2142 in 1952) en 793 beloond (791 in *52) tot een gezamen lijk bedrag van f35.535.65 (f32.945.25 in 1952). HELICOPTER STRAAT IN NIEUWE TONGE Het tijdens de ramp zo zwaar geteister de Nieuwe Tonge op Goeree en Over- flakkee zal een Helicopterstraat krijgen, waarmede de herinnering aan de helicop ter, die tijdens de dagen na de ramp vele inwoners van het dorp naar droog gebied heeft vervoerd, levendig zal blijven. Het plein, waaraan 13 Finse huizen zijn gebouwd, zal Finlandpjlein worden ge- Algemeen Ned. Studenten congres te Leuven De Ver. van Vlaamse Studenten heeft in samenvarking met de Ned. Studenten raad besloten om 17. 18 en 19 Februari te Leuven een algemeen Ned. studenten congres in te richten om te onderzoeken op welke wijze de studenten kunnen bij dragen tot het leggen van een nauwer contact tussen Noord en Zuid op cultureel en sociaal gebied. K.L.M. vloog kostbare Gunstiger aspecten juwelen naar Sydney te Willemstad Tegemoetkomender houding Vervaardigd voor kroning van koningin Elizabeth Ter gelegenheid van het officiële be zoek dat HM. Koningin Elizabeth van Engeland thans aan Australië brengt, is door de K.L.M een aantal zeer zeldzame, speciaal ter gelegenheid van de kroning vervaardigde juwelen van Londen naar Sydney gevlogen. Deze kostbare collectie, o.m. bestaande it een halsketting, een armband en oor hangers. samengesteld uit diamanten en illadium. die onlangs op de ..British dustries Fair" door velen werd bewon derd. zal in Australië in verscheidene iteden worden tentoongesteld- De onder delen van de collectie kunnen uit elkaar worden genomen, waardoor een nieuwe compositie tot een maximum van tien andere soorten kettingen, hangers enz- kan worden samengesteld. Bijzonder is ook het feit, dat de gro tere diamanten, die alle in Amsterdam geslenen werden, op veren zijn ingezet, vaardoor ze nog fraaier flonkeren. I De juwelen, die een waarde van ruim f 2.000-000 hebben, werden door de K.L.M aan de ..Australian National Air ways" overgedragen .voor het vervoer ran stad naar stad ln Australië. Dodelijk gewond in cel opgesloten Slachtoffer van aanrijding in Enschede overleden Gistermorgen is in het R K. ziekenhuis ln Enschede overleden de 46-jarige A. W. J.. die Zaterdag ter ontnuchtering in het politiebureau was opgesloten na in de Kalanderstraat in beschonken toestand zijn fiets tegen een personenauto te zijn opgereden. )e man werd aan een hand gewond en verbonden te zijn naar de cel gebracht. Later werd hij onwel. Een arts achtte overbrenging naar het ziekenhuis ge wenst. waar de man gisteren overleed, Hoewel de politie over de doodsoorzaak nog niets kon meedelen, heeft de fietsei waarschijnlijk bij de botsing een schedel- basisfractuur opgelopen. De gevolgen zouden zich. doordat de man onder in vloed was. niet direct hebben geopen baard, aldus De Tel. In Hoge Zwaluwe Zweedse houten wonin gen staan leeg Liever in zo'n oud huisje aan de dijk De 16 door Zweden aan Hoge- en Lage Zwaluwe geschonken houten woningen zijn thans zo goed als klaar. Zij zijn plexgewijs neergezet aan de toekomstige Gustaaf Adolfstraat. Deze woningen, die 15 5 18.000 per stuk doen. worden aan gedupeerde eige naar-bewoners gelaten voor 1000 plus bijkomende kosten van 1500 tot 2000 of aan gedupeerde huurders verhuurd 6 a ƒ6,50 per week. Voor vier van deze woningen heeft men onder de slachtoffers nog geen gegadigden gevonden. De Hoge- Zwaluwers hebben klaarblijkelijk liever zo'n ouderwets roedkone langs de dijk, dicht bij de familie. De ge meente zal de woningen nog aantrekke lijker maken door er een mooie beplan ting rondom can te leggen. Door middel van een bouwvereniging zullen deze hui zen nu ook voor andere gegadigden be schikbaar komen. Willem (81) uit Lazen naaz zoon in Canada Willem van Dyk uit Laren is onlangs 81 geworden, maar hij kan nog best de grote reis naar Canada maken, zijn zoon en 16 kleinkinderen wonen. Zijn vrienden op de oudeliedensoclëteit vonden dat zij op enigszins feestelijke wijze afscheid moesten nemen van de toe komstige emigrant op jaren en boden hem op z'n verjaardag een feestmaaltijd aan: boerenkool met worst. Willem, die 4 kinderen en 21 klein kinderen in ons land achterlaat, hoopt maar dat de boerenkool in Canada net zo mag smaken als hier en is vol goede moed. Als hij kan, gaat hij er ook nog werken, zegt hij. Mutaties bij de inspectie voor de Scheepvaart Bij K.B. is D. J. Hanzcm benoemd tc inspecteur voor de scheepvaart. Hij i aangewezen als hootd van het district Verre Oosten van de scheepvaarünspec- e. Aan C. H. Zijistra, inspecteur scneepva-art is met ingang van 1 April 1954 wegens het bereiken var sloengerechtigde leeftijd eervol ontslag van Antillen De derde week van de bijeenkomst der Kleine Commissie te Willemstad over de voortzetting der R.T.C. met de West- tndische Rijksdelen, is begonnen met gun stiger berichten over de besprekingen dan laatstelijk werden vernomen. De voorzitter van de Antilliaanse dele gatie. mr dr M. F. da Costa Gomez, zal meegaan naar Paramaribo (eerder was gemeld, dat hij dit „wegens drukke werk zaamheden" niet zou doen). De heer Hennv, Arubaans lid der An tilliaanse delegatie, heeft Zaterdag weer iverleg deelgenomen. De Antil liaanse delegatie schijnt een belangrijk tegemoetkomender houding te hebben aangenomen inzake de positie van de gouverneur. De ln het begin gekoesterde verwach- ng. dat te Paramaribo een schriftelijk vastleggen nodig zal zyn van een te Willemstad verkregen overeenstemming, wint bij de waarnemers te Willemstad veld. Schering in Belgische r.k. partij Tussen de Belgische CVP (rooms- katholieke partij) en de „Christelijke So ciale Verzameling voor Volk en Vrijheid" van de rooms-katholieke volksvertegen woordiger Saint Remy is het thans defi nitief tot een breuk gekomen. Laatstgenoemde groepering heeft beslo ten. eigen candidatenlysten in te dienen aor de aanstaande verkiezingen. Saint Remy is de laatste maanden voortdurend het „enfant terrible" ge- de CVP. waarin hij met enkele aanhangers een soort verdediging vormde de middenstand en zich een felle te genstander toonde van de leiders van het Algemeen Christelijk vakverbond door zyn progressieve ideeën. Langs een omweg Amerikaanse hulp aan Pakistan Gelijk bekend -bestaan er ernstige bezwaren van de zijde van India tegen een rechtstreekse hulp van Amerika ter versterking van de militaire macht van Pakistan. Laatstgenoemd land schijnt hier iets op gevonden te hebben: binnenkort worden onderhandelingen geopend tussen Pakistan en Turkije over een militair pact. Op deze wijze zou de Amerikaanse oewaDeiungshulp Pakistan ten goeae Kun nen komen via Turkije. Autoriteiten te Washington zijn van oordeel, dat een vei- llgheidspact tussen Turkije en Pakistan later zou kunnen dienen als kern voor een breder defensieregeling in het Mid den-Oosten. Chr. radioluisteraarsver. in Noorwegen Is een Chr. radiovereniging met een eigen programma, zoals in Nederland, vrijwel uniek in de wereld, in Dene marken bestond reeds een Chr. i*adio- luisteraarsvereniging. Naar dit voor beeld is nu ook in Noorwegen zulk een vereniging opgericht die in korte tijd al 40.000 leden heeft geworven. Deze vereniging is de enige luisteraars-orga nisatie in Noorwegen. Als een van haar taken ziet zij een poging om een gods dienstoefening voor kinderen in het programma te zien opgenomen. Weer sabotage op een Brits oorlogsschip Voor de derde maal in slechts enige weken is er aan boord van een Brits vüegkampschip sabotage gepleegd. Gis teren bemerkte men dat in de machine kamer van de grote „Indefatigable" een aantal meetinstrumenten kapot was ge slagen. Te rekenen van 1 Juli 1953, is M. M. Merens, benoemd tot adjunct-inspecteur die scheepvaart in vaste dienst, de persoonlijke titel vam inspecteur de scheepvaart. E. Somnega is, te rekenen van 1 Juni 1953. bevorderd tot administratief hoofd' mbtenaar in vaste dienst bij de scheep- •aartinspectie Aku boekte belangrijk hoger resultaat Doch na belasting blijft er minder over Het resultaat over 1953 zonder diverse baten en lasten en vóór aftrek van Nederlandse vennootschapsbelasting Is bijna 33 procent hoger dan dat over 1952. aldus de directie der Algemeenc Kunst zijde Unie N.V. te Arnhem in een bericht over het vierde kwartaal. De bruto- omzet heeft in de laatste 3 maanden be draden f47 4 miüioen 'derde kwartaal f 48 min) De kosten beliepen f 37.4 min (f 37,9 min); waarna een netto-resultaat overblijft van f 10 min (10.1 min). In komsten uit deelnemineen leverden voorts f 2.1 min op (f 3.9 min). De bruto-omzet gedurende geheel 1953 heeft bedragen f 181.4 min (f148.1 min ln 1952). de kosten der omgezette hoe veelheden en andere kosten van bedrijf en verkoop beliepen f 143.6 min (f 121 min), waarna een netto-resultaat res teert van f 37.8 min 'f 27.1 min). Boven dien is f 8.1 min (t 7.5 min) aan inkom sten uit deelnemingen ontvangen, zodat het totaal cijfer op f 45,9 min (f 34.6 min) uitkomt- Teneinde een indruk te geven van het te verwachten netto resultaat, publiceert de directie de volgende raming voor 1953: diverse baten cn lasten minus f 0.3 min (f9 min), waarin n'ct is bedrenon winst by verkoop van effecten). De ven nootschapsbelasting is becijferd op f 15 min f 9 min), waarin niet is begrepen de als gevolg van de gebruikmaking der mogelijkheid tot vervroegde afschrijving uitgestelde belasting, die voor f 1953 wordt geraamd op f 3 min (in 1952 be droeg deze f 8 min. waarvoor bij de winstverdeling onder de reset diverse risico's werd gereserveerd). Het totaal netto resultaat komt. nadat deze beide laatste posten in mindering zijn gebracht op bovengenoemde f 45.9 min. neer op een bedrag van f 30,6 min tegen f 33,6 min in 1952- Ned. Bank voor Zuid- Afrika De Ned. Bank voor Zuid-Afrika meldt dat het 30 September j.l. afgesloten boek jaar alleszins bevredigend is geweest. Een ingrijpende administratieve reorga nisatie is vrijwel voltooid met het doel de verdere toeneming van werkzaam heden op te vangen. De netto-bedrijfs winst was ƒ2,1 (2.4) millioen. Voorgesteld wordt, zoals gemeld, onveranderd 9 pet dividend uit te keren. Dezer dagen is met d$ WILLEM RUYS van Belawan naar Nederland trokken de heer L. E. van Rooy, adjunct- directeur van de gouvernementsland bouwbedrijven in Indonesië, die eer kwart eeuw daar te lande heeft gewerkt en vervangen wordt door ir Soerjadi Soerjo. De ALGEMENE NORIT MIJ decla reert 4.3 pet dividend uit de dividend- Moet auto vliegtuig voorrang geven? K.L.M. werd er toe verplicht „Moet een auto aan een vliegtuig, dat van rechts komt, voorrang geven?" was een van de vragen, die ls gerezen bij de behandeling van een civiele procedure tussen de K.L.M. en de Antilliaanse over heid. Geruime tijd geleden nam namelijk een K.L.M.-vliegtuig, dat landde op het Arubaanse vliegveld Dakota, het dak van een kleine vrachtwagen, die op de weg langs het vliegveld reed. mee. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. maar de schade aan de auto was groot. De vlieger had van het gebeurde niets gemerkt en hoorde er pas van. toen het vliegtuig veilig geland was. De K.L.M. verloor deze procedure in hoogste instantie en werd veroordeeld tot betaling van de schade. De oorzaak het ongeluk was. dat er boven de een luchtzak was. waardoor het toestel lager over de weg scheerde dan de piloot had verwacht. Hiermede had hij volgens de rechter rekening moeten houden, de landingsbaan is lang genoeg iets hoger binnen te komen. Nieuwe staking van Britse electriciëns Bijna 8.000 electriciëns zijn gisteren in het gebied van Londen een guerilla-s'a- king begonnen van een week. in het kader de onder communistische leiding staande bond van electriciëns voor loons verhoging. Beul van Maximiliaan van Mexico 014 jaar) overleden Sergeant Manuel de la Rose, die in 1867 Verschenen is het eerste et maandblad Diesel, een vakblad voor ieselgebruikers- cn reparateurs, dat uit gegeven wordt door de N.V. Uitgevers maatschappij JE. E. Kluwer te Deventer. A.R.M. keert thans 3 pet dividend uit Het bestuur van de N.V. Amsterdam- sche Rijtuig Maatschappij biedt thans aan deelhouders de gewijzigde jaarcijfers over in. (Zoals men weet is over deze nog al een en ander te dern ge- Reeds eerder waren stukken over 1952 gepubliceerd, waarbij het dividend werd gepasseerd). Het jaar is afgesloten met een winst saldo van 92.995. Thans is voorgesteld 3 procent dividend aan aandeelhouders Vandaag 33 Britse zaken lieden naar Moskou Vandaag vertrekken 33 Britse zaken lieden, die 26 firma's vertegenwoordigen per vliegtuig naar Moskou om te trachten aldaar contracten af te sluiten en orders te krijgen. Naar lagere Amerik. invoerrechten Als onderdeel van een „stout moedig programma" De meerderheid der Commissie-Lan- dall, welke de Amerikaanse regering ad viseert over haar economische wereld politiek. heeft thans een rapport in geleverd. waarin o.a. wordt aanbevolen president Eisenhower volmacht te ge ven. langs geleidelijke weg de Ameri kaanse invoerrechten met 15 procent te veriagen. Voor sommige producten wor den veel veel verder gaande verlagingen voorgesteld. Deze aanbeveling behoort tot de vele maatregelen, welke de commissie voor stelt om onder Amerikaanse leiding tot een „stoutmoedig" programma te komen, dat tot gezondere economische en finan ciële toestanden in de wereld zal moeten lelden. De andere landen moeten soort gelijke maatregelen nemen. Japanse wisselkoers gewijzigd De Japanse regering heeft volgens Ass. Press een wijziging van de wissel koers bekend gemaakt. Het pond ster ling noteert nu 1011,6 yen tegen tevoren 1008. De oude koers was gebaseerd op een notering van 2.80 dollar het pond, terwijl de huidige koers 2,81 is. (Ten opzichte van de Nederlandse gulden de waarde van de yen 1,055 cent). De K.L.M.-LIJN San Salvador zal 7 Februari a.s. geleid worden via Barran- quilla in Columbia en Oranjestad op De MIJ TOT EXPLOITATIE der Ver. Majanglanden declareert over 1952/ 1953 6 (6) pet dividend, na onttrekking ƒ96.000 (v.j. 335.000) aan de extra-res< bedraagt de winst in Nederland ƒ341.000 (340.000). Het verlies van Amsterdam als koffiemarkt wordt goedgemaakt door kopen naar Amerika. Vissetijgolljes i'aspeen A 11—23 idem B 5—15 uien 5—5.60 roene kool 11.20—18.90 rode kool £-10.60 roten 7—8 boerenkool 13—16 gele kool 6,40 -10.10 alles per 100 kg; knolselderij 1—13.50 er stuk; peterselie 11—16 per 100 bos. RIJNSBURG. 25 Jan. Overzicht Flora - )e bloemenhandel pleegt over het algemeen Krelage's Triumph voor 55 c wijl Hildcgarda ook prima r zijn c op 65 cent afgedrukt te worden. Rose C< land varieerde Copland deed Williai f 0.85 tot f I. Golden Harvest (mits zwaar) f 1.30 noteer de Mooie White Sail verkreeg 80 cent er prima Crown Imperial 75 cent. Lustig. Witwe trok sterk aan. Kocht men Vrijdag mooie bossen voor f 1.30. vandaag werden er nog verkocht voor f 1.90. Edith Eddy bracht f 1.20 en hoger per bos op. Van der Eerden hing rond f 1. Be] Ami en Pink (best Nar ble\ t ook v i op vrijwel h< 70 cent ev- f 24, s hoger zelfde evenals d« lem cn witte tot f 18 per TER AAR. 25 Jan. Groenteveiling ..'itlof I 40—45 idem II 20—32 idem stek 3—6 spruiten 35—38 idem B 25—27 kroten 5 uien - U| iep 2—3 rode kooi 7 groene kool 10 andijvie 63 prei 13 alles per :ool 45—90 per kist; knolselderij uk. Kaasmarkt Notering; ie soort 2.22 -2,27; 2e soort Z.l^-2,21-, extra 2,32. Handel °ROTTERDAM. 26 Jan. Veemarkt tale aanvoer deze week: 5899 dieren. Aan- oer vandaag: 3953 dieren, waarvan 850 vet- koeien en ossen. 841 gebruiksvee. w.o. 445 ac-vrij. 75 vette kalveren. 131 graskalvercn. ,'.o. 115 tbc-vrij. 1271 nuchtere kalveren, 195 arkens 51 biggen. 90 paarden. 18 veulens, &3 schapen-lammeren. 23 bokken of geiten. Prijzen per kg: vette koeien f 2.78—2.98; 2 62—2 76- f 2 28—2.46; Slachtpaarden f 1.80, 420. f 350, f 42; blg- I f P_125. f 90; teren f 105. f' 95. f 85; kalf- en melk- ;n f 1.125. f 940. f 780: vare koeien f 780, f 575- vaarzen f 870, f 700, f 575; pin- geheel handel raag' prijzen onveranderd; nuchtere r aanvoer ruimer, handel stil. niet irijshoudend; biggen: aanvoer klein. Dertien en veertien De Ihoge prijzen aan de Maandagmarkt i de willige kabeljauw veroorzaakten ooral voor de Norma Maria een prach- ge reis: de veertien dagen van deze trawler werden met bijna f 30.000 be kroond. De Flamingo maakte voor één dag minder f 25.000 De kabeljauwen, waarvan de Norma er 150 stuks stijve had en de Flamingo 220 brachten goed geld op: de -regels maak ten f 114 tot f 132 en de kisten f 175 voor de grote tot f 155 voor de kleine. Loggers He over Het was deze Maandag weer druk met de loggers en kotters, die in een totaal 1 van 38 aan de afslag verschenen en de handel dus de kans boden even wat voor raad op te doen. Er kwamen 20.000 kilo tong. 1400 kisten scihol, 200 wijting en 100 stijve kabeljauwen uit. Haring uit de Zuid Uit de Zuid kwamen een paar haring spannetjes. die samen een goede 1400 kis ten ijle aanbrachten. De prijs deed het niet erg voor deze scheermesen en er :s er dan f 9.50 (de opvangprijs dezer soort) en f 11.20 gegeven. Schelvis naar het binnenland en zo- voor de grote, de middelgrote als de kleinmiddel varieerden de prijzen van de f 50 tot de f 55. Pennen maakten f 48 tot f 52 en braadjes zaten rond de f 40 per kist. Zwarte kool is verkocht voor f 72 tot f 67 en de grove gul deed f 54 tot f 48 per kist; voor middelgul werd f 42 betaald en de torgul is met f 30 ge honoreerd. Wijting tenslotte veranderde 3or f 26f 28 van eigenaar. Engeland voor grove schol Als gewoonlijk nam Engeland de grove schol af. maar ook nu weer waren de eigen aanvoeren te groot om een hoge prijs op te houden: grove ging voor een koopje f 22 tot f 20; middelsohol werd met f 30 tot f 35 betaald en de zetschol haalde royaal f 55 tot f 60; voor de enen is f 45 tot f 50 betaald. Het binnenland nam de kleinere soor ten af en gaf voor de II f 27—f 28. terwijl de III met f 18 tot f 16 werd betaald; de koers vertoonde echter een dalende ten- Kotter tong De grove tong boekte gisteren t 2.15 per kilo. de middeltong f 1.90 en de enen f 1.70 tot f 1.55; voor de II-tong werd van f 1.42 tot f 1.22 gegeven. MARKT- EN VISSERIJBERICHTEN LEIDEN. 25 Jan. Groentenvelllng Rode kool 6.80—11,90 gele kool 8.90—12,20 groene kool 7.50—18.30 boerenkool prei 17—30 kroten 5—8 gekookte krot* 15 uien 1.40—7 peen 1124 spruiten 1550 andijvie 6982 nero 3 appelen 7—25 witlof 1450 postelein 813 winterpeen 56.20 knolselderij 1.30—8,70 peterselie 12,90—16 sel derij 5.80—12. LEIDEN. 26 Jan. Vette varkensmarkt Aanvoer 437 vette varkens. Notering zware 183—185; lichte 176—182: slagersvarkens 185 —188; zeugen 167—170. Handel vlot. KATWIJK AAN DEN RIJN. 25 Jan Groenteveiling Waspeen I 10—27 idem II 6—14 rode kool 6—10 gele kool 8.30—11,50 groene kool 11,40—18.10 boerenkool f aanmerkelijk groter, handel willig, prijzen Iets hoger dan vorige week; kalf- en melk koeien- aanvoer minder, handel stil. prijzen stabiel; vare koeien; aanvoer iets kleiner, handel' traag, prijzen als vorige week- vaar zen en pinken: aanvoer minder, handel sle pend. prijzen constant: Tbc-vrij vee; aan voer ruim. handel tamelijk, prijzen stabiel. ROTTERDAM. 25 Jan. Graanbeurs Binnenlandse granen (officieuze noteringen per 100 kg franco tot f 28.15: betere ere kwaliteit Iets daarboven; >t f 27.60 op vochtconditie. •anen: Zomergerst met meer aanbod jshoudend; Maalkwaliteit tot f 21.50; s f 22.2523,75; grove geschoonde n: Haver. vast. f 21.25—22.50; blan- 23.25; Rogge. J ld. f 21.75— ROTTERDAM, 25 Jan. Aardappelbeurs Kieiaardappelen 35 mm opwaarts. Eigen- f 13—17- Bintjes f 12—13; Alpha's f 10- Bevelanders f 12.25—13.50; Furore f 12.50—13; IJsselster f 11.50; Meerlanders f 12; Voeraardappelen f 44,75; Zand- (Prijze be re handelsvoorv verkoop van consumptie-aardappelen op wagon, schip of auto). SCHEVENINGEN. 26 Jan. Besommingen Loggers verse haring: Sch 322300 Sch 399—3500; kotters verse ris; Sch 62—420 Sch 12—1420. SCHEVENINGEN. 26 Jan. Vangst uit de Ierse Zee: Sch. 2—IC kantjes halve vleet; Sch 35—12 kantjes halve vleet; Sch 32—2 kantjes: Sch 133—2 kar de Westkust kwamen neaenm kis- irkt de logger Sch 3 t 150 kisten c e Sch 132. ;e haring f 13 per kist YM 25—20.190 YM 6—31.780 Sch 36—6240 Sch 107—3870 HO 2—3480 KW 48—7660 KW 64— 5050 KW 26—3440 KW 59—3400 KW 52—6560 KW 10—3980 KW 6—3020 KW 27—1240 KW 92—1029 KW 31—1230 KW 53—1280 K 21— 1620 KW 30—1390 KW 12—1250 KW 98—1710 KW 77—2180 KW 94—1520 YM 11—1670 KW 3-1180 KW 78—840 KW 230—1060 KW 52— 1720 RO 29—1390 AM 6—1660 AM 18—1770 KW 17"—3980 KW 34 en KW 27—9350. IJMUIDEN. 26 Jan. Prijzen van giste, ren Heilbot 305—230 gr tong 232—215 grm tong 212—190 kim tong 214—188 tong I 170— 153 kl tong II 155—142 tarbot I 260—220 al les per kg; tarbot II 90—86 tarbot IV 73—35 kl griet 3328 schartong 4943 gr schol 32 I —20 grm schol 40—31 kim schol 8057 kl 60—54 grm schelvis 65—51 kim 58 kl schelvis I 5548 kl schelvis II 43—20 wijting 30—12 gr gul 62—47 mid gul 50—41 kl gul 35—25 kl f 6000 kisten. IJMUIDEN. 26 Jan. Afslag Gr tong 237 grm tong 221—219 kim tong 226—166 kl tong 1 166—165 kl tong II 148 alles per kg: gr schol 30 grm schol 44 kim schol 74 kl schol I 64 kl schol II 37—13 bot 12.50 verse haring 15—950 makreel 56 wijting 38—19 al- WATERSTANDEN DEN HAAG. 26 Jan. Mannheim 250 O40; Kaub 214 —028; Trier 209 —021; Ko- —009: Arnhem I Deventer 2494 onveranderd; Namen la Plan- 158 —018; Borgharen 4040 —010; Belfeld 1122 —059; Grave 482 —013. Gevraagd: EN voor de japonnenafdeling. Aanmelden: CHEM. WASSERIJ v. d. HORST Fabriek: 3 OCTOBERSTRAAT 2 ons VERPLEGERS (STERS)-CORPS versterken Geplaatst kunnen worden ONGEHUWDE leeftijd vrouwen 18—30 jaar. mannen 18—25. Sollicitanten ben. de 18 jaar kunnen even tueel in de vóór-opleiding geplaatst worden. Kosteloze opleiding voor het Rijksdlplom* Ziekenverpleging B. Nieuwe, aantrekke lijke salarisregeling. 3 weken vacantie p. jaar met -toeslag en wekelijkse vrije dag. Eerste dienstkleding wordt beschikb. gesteld. Ook kunnen VERPLEEGHULPEN en enige MAAND- ZUSTERS. tegen nader overeen te komen salaris, te werk gesteld worden. Sollicitanten van christelijke beginselen kunnen hun Mieven richten aan de Geneesheer-Directeur van de Psychiatrische Inrichting „Vogelenzang" te Bennebroek (bij Haarlem). Bii oproep tot kennismaking worden de reiskosten vergoed. Plaatst een Koerier, 't is DE manier 11 13. De meeuw wuift onze vrienden vaarwel toe en de tocht wordt voortgezet. Zouden ze de Grote Rivier nog niet hebben bereikt? Ze zijn nu al een heel poosje onderweg. Eindelijk doemt er in de verte land op. Zou dat de woonplaats zijn van koning Leo Leeuw? Kapitein Pelle heeft de kijker genomen en staat te turen naar 't onbekende land. Padi is druk bezig met de was. Hij heeft een heerlijk sopje gemaakt en zal alles eens een flinke beurt geven. Als ze aan een koninklijk hof komen moeten ze er toch zeker schoon en helder uitzien. Hij heeft een lijntje gespannen, zodat hij al 't wasgoed kan op hangen. In 't zonnetje is 't zo droog. Pingo staat vlak bij Pelle. Als de kaptein uitgekeken is, zal Pingo vragen de kijker ook even te mogen gebruiken. Weer scheert er een meeuw over de „Mary". Pingo begint gelijk te schreeuwen: „Ahoy!" De meeuw laat zich een beetje zakken en vraagt: „Kan ik je er gens mee van dienst zijn?" En natuurlijk vraagt Pingo of ze hier in de Grote Rivier zijn en of het gebouw, dat ze reeds duidelijk kunnen zien, het paleis van koning Leo Leeuw is. Maar de meeuw kan op al deze vragen geen antwoord geven. Want 't is de eerste keer in zijn leven dat hij in deze buurt is. Ze moeten dus maar afwachten wat ze op dat land te zien en te horen zullen krijgen. In elk geval zal men hun daar wel alle gewenste inlichtingen kunnen geven. Als ze dicht bij ge komen zijn zien ze een schilder druk bezig met een op palen gebouwd huis een kwastje te geven. Hij is zo verdiept in z'n werk dat hij de boot helemaal niet heeft zien aankomen. Hij schrikt er dan ook van als hij plotseling hoort schreeuwen: „Woont op dit eiland koning Leo Leeuw?" De schilder is erg vriendelijk en behulpzaam. Hij loopt een eindje mee" ter wijl de „Mary" haar tocht voortzet. Neen, dat is de Grote Rivier niet. Om daar te komen moeten ze maar recht door varen. En dan straks de tweedenee, de derde waterweg rechts inslaan. Dan zijn ze zo by de Grote Rivier, 't Kan niet missen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 6