Aankomst der Grote Vier in conferentiegebouw Alleen minister Bidault keerde zich naar de fotografen en wuifde Toch is het zo Koekstad in feesttooi ter ere van baby Kwakkel Sluwe huwelijkszwendel bracht 30.000 op JJJZ&w ,Wees voorzichtig, koningin Elizabeth!" riep menigte Dieren- en natuurbeschermers tegen Apeldoorn's vogelpark NIEUWE LEIDSCHE COUHANT 5 DINSDAG 26 JANUARI 1954 Mololoi verblind door blitzlicht (Van onze speciale verslaggever) Maandagmiddag "TTANMIDDAG tussen 2 en 3 uur zijn de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier in het gebouw van de voormalige geallieerde contróle- raad aan de Potsdamerstrasse gearriveerd. Voor de journalisten en radio reporters, die allemaal op een afstand van tenminste 100 meter van het conferentieoord moeten blijven, droeg de aankomst der hoogwaardigheids bekleders een bijna onwezenlijk karakter. Het was alsof men een poppen spel gadesloeg, waarbij de commentaar van de man-in het kastje node gemist werd. Als eerste arriveerde de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Foster Dulles. Voorafgegaan door Amerikaanse politie gierde zijn Chrysler over de met sneeuw bedekte Potsdamerstrasse heen, die tijdelijk voor alle verkeer was gesloten. Om de 25 meter stond een schupo opgesteld, terwijl Amerikaanse en Franse militairen bij het grote bronzen hek voor het bestuursgebouw de wacht hadden betrokken. Op het hoge brede bordes stond nog een eenheid Amerikaanse militairen zorgvuldig uitgekozen groep fotografen. Vanuit de Kathreinerhaus. dat direct naast het conferentie-oord is gelegen, zagen wij Dulles het bordes betred* de camera's en het blitzlicht der lampen deden hem nauwelijks opkijken. Smal enigszins achteloos liep hij op de deuren toe. die langhaam achter hem dichtvielen. Een kwartier, later reed de Russische minister van Buitenlandse Zaken Molotof voor. Hij zat als een begrafenisganger achter de gesloten gordijnen zwarte wagen en werd voorafgegaan door een Amerikaanse militaire jeep. waarin zich drie soldaten met de karabijn in de aanslag bevonden. Via Unter den Linden, waaraan de Sowjet-ambassade is gelegen, was de Rus onder de Brandenburger Tor door naar West Berlijn gereden. Vier snelle wagens van Russische r WE ZIJN er wel zo'n beetje aan ge- wend, dat de moeder in het alge meen wordt voorgesteld als het zor gende wezen, terwijl op de vader het odium van brute onverschilligheid wordt geladen, althans wat zijn gezin betreft, want wanneer zijn eigen ple ziertjes er mee gemoeid zijn is hij verre van onverschilligWelk een grove, en voor het mannelijk geslacht schrijnende, mistekening 1 In de natuur kunnen we vele voor beelden noemen van eendrachtige samenwerking tussen de ouderparen, maar tevens komt het in talloos vele gevallen voor, dat er vanwege de jon gen een heftige tweespalt tussen de ouders ontstaat, waarbij de vader moet optreden als beschermer van het gezin, omdat de jongen verdedigd moeten worden tegen de vraatzuchtige moe der. Een bekend voorbeeld hiervan is het stekelbaarsje, dat uit delen van plan ten een kunstig nestje aan elkaar lijmt en daarna, bijna met geweld, verschil lende vrouwtjes dwingt naar binnen te glippen teneinde hun eieren in het nest te deponeren. Daarna wordt dit broed angstvallig door het mannetje bewaakt. Hij duldt geen enkele mede dinger in de omtrek van het nest, maar ook geen vrouwtjes, die er voortdurend op uit zijn hun eigen broed te verslinden. Jongen, die te vroeg het nest verlaten, worden door de zorgzame vader in de bek terugge leid. Onder het spiedend oog van papa moeten de kleine visjes de omgeving van het nest leren kennen, zodat zij in de aanvankelijk vreemde en vijan dige sfeer van de buitenwereld thuis raken. Ook bij de andere diersoorten, zoals de rivierdonderpad, dwergmeerval, zeegrondel en andere vissen verzorgt het mannetje het nest en houdt bij de eieren soms wekenlang de wacht tot het verschijnen van de jongen, die hij nok later nog beschermt. De zeegron del maakt zelfs van een lege schelp een schuilhoekje voor zijn kroost. Zuid-Amerikaanse pad ont- ïren in de keelzak van het mannetje, dat daardoor ge dwongen wordt een tijdlang te vasten; hij voedt het broedsel in die tijd met eigen lichaamsvocht. Een dergelijke roerende vaderzorg kunnen we even eens waarnemen bij de Seychellenkik- vors, wiens jongen op zijn rug zijn vastgehecht en deze schuilplaats eerst verlaten nadat zij daar hun gehele larvale ontwikkeling hebben doorge maakt Een zeer merkwaardige ontwikke ling komt vervolgens bij de zeepaard jes voor. Hier zijn de mannetjes voor- eigenaardige huidzak. wikkelen zich de e i de het worden ondergebracht. Dan sluit de zak zich. waarna de jonge visjes zich kunnen ontwikkelen. Gedurende een vijftal weken worden zij nu gevoed door een bijzonder bloedvatenstelsel van de vader, waarna zij weer naar buiten treden, welk moment veel ge lijkt op een hergeboorte en ook in derdaad met dergelijke verschijnselen gepaard gaat. Hoe verleidelijk ook, we kunnen het aantal voorbeelden van roerende va derzorg niet verder volgen. We wil den slechts laten zien, dat de vader niet altijd van nature zo verdorven is als hij gemakshalve door velen wordt voorgesteld. We stappen echter hiervan af, want een lezer vroeg of er iets te vertellen valt over de Zeven Wereldwonderen. Daar valt een heleboel van te verha len. maar we zullen ons beperkingen moeten opleggen. Daarover morgen. (Nadruk verboden) kelij volgden hem. Het was onmogelijk om de inzittenden te herkennen. Molotof moet even verblind zijn ge weest door de batterij van blitzlampen, die, toen hij uitstapte, op hem werden afgevuurd Hij weifelde tenminste even. maar stapte toen regelrecht naar de in gang van het gebouw, gevolgd door zijn persoonlijke lijfwachten en geflankeerd door mannen van de Amerikaanse politie. Een lange colonne auto's van functio narissen reed daarna de oprijlaan op. Het waren Amerikaanse, Engelse en Franse functionarissen, die als raadgevers, secre tarissen en experts de conferentie zullen bijwonen. Bijzonder opvallend was het grote aan tal vrouwen, dat uit de wagens stapte. Daar het beslist geen cocktailparty gold. kunnen het niet anders dan secretares sen en typistes zijn geweest. Toen kwam men kan wel zeggen op zijn Frans Bidault. Zijn glimmende zwarte Mercedes met een wapperende tricolore op het spatbord werd vooraf gegaan door zeven Franse militairen op brullende motoren, door een zelfde aan tal motorrijders gevolgd. Op het bordes draaide de Franse minister zich als een mannequin naar de fotografen. Hij glim lachte als 'een charmeur en stak zelfs enkele malen wuivend de hand op. Tenslotte reed de Britse minister van Buitenlandse Zaken. Anthony Eden. voor. Zijn kleine colonne zag er nog het meest zakelijk uit, ook al, omdat de Engelse minister zich nauwelijks had laten be waken. Zijn grote wagen werd'/slechts voorafgegaan door een jeep, waarin een paar rustig rondkijkende tommies zaten Begin conferentie De vier ministers, die in dezelfde volg orde waren gearriveerd als de vlaggen hun landen voor het gebouw van de Contróleraad hangen, konden hierna de belangrijke conferentie van Berlijn beginnen. De Duitsers, die op de puinhopen van de Potsdamerstrasse waren geklommen om de intocht van de machthebbers der wereld gade te slaan, konden huiswaarts keren. En de Schupo's, die in de ijzige koude langs de route hadden gestaan, konden een kop koffie gaan drinken. En de journalisten? De meesten hin gen verveeld in het Kathreinerhaus rond. wachtend op de persconferenties, die na het einde van de eerste zittingsdag zo wel door Engelsen, Amerikanen als door Fransen zouden worden gegeven. Anderen waren bezig met het op schrift stellen van hun kopij en weer anderen waren zich aan het beklagen over het feit, dat hun speciaal voor de conferentie i uitgereikte perskaarten te vaak Duitse politie moeten worden getoond. De op een afstand van 100 meter maal gehoorde kreet ..Ausweis bitte" het bewijs, dat de Duitsers een en ander wel enigszins over-georganiseerd heb ben Een typisch Duits euvel overigens. Maar het feit. dat de Westelijke Geal lieerden de persconferenties laten plaats vinden op dezelfde uren, in ver van el kaar liggende gebouwen, bewijst, dat ook de Geallieerde organisatie nog wel een en ander ontbreekt. Westelijk plan voor een herenigd Duitsland de Grote Vier besproken, bestaat punten: 1. De kiezers van de Oost- en West duitse republieken moeten een nationali vergadering kiezen onder toezicht vai vaamemers van beide republieken, vai le vier bezettende mogendheden en vai erscheidene neutrale landen. 2. De nationale vergadering moet eer democratische grondwet voor het geheli land opstellen (een breder versie van di grondwet van Bonn). 3. Na aanvaarding van 'de grondwet loet er een regering voor geheel Duits land worden gevormd, die zal moeten deelnemen aan de vredesconferentie. De hoofdlijnen van het vredesverdrag zullen door de Grote Vier worden vast gelegd. De Oost- en Westduitse regering dienen teneinde een vacuum te ve mijden het verdeelde Duitsland blijven besturen, totdat de centrale n gering het bewind kan overnemen. „Cornet" gevonden? De romp van de bij Elba verongelukte „Cornet" is gisteren vrijwel zeker op 614 mijl van Elba gevonden. Dit is in Porto Azarro verklaard door de commandan ten van de vier Britse bergingsvaartuigen, die onafgebroken naar het wrak zochten. Volgens de Britten ligt het wrak in 100 vademen water. Vandaag zouden duikers worden neer gelaten, die moeten beoordelen of het wrak kan worden gelicht. Verondersteld wordt, dat de stoffelijke resten van 20 van de 35 slachtoffers zich nog in de machine bevinden. De ontdekking was louter toeval. Vis sers trachtten op ongeveer één mijl ten Zuiden van de plaats waar het fregat Wrangier en drie andere schepepn met onderzee-radar aan het zoeken hun netten in te halen, hetgeen echter et gelukte, omdat zij op de bodem zee op iets gestoten waren, dat te vaar was om op te halen. De Wrangier ging naar de bètrokken plaats en zocht de bodem met radar af. Een groot metalen voorwerp werd op de zeebodem ontdekt. De vondst werd omstreeks het middag- jr gedaan. Het zoeken duurde tot zons ondergang. De netten, die het voorwerp loslieten, werden met boeien ge merkt. In Triest is het nu weer rustig genoeg Het geallieerde militaire bestuur in Triëst heeft het in October j.l. afgekon digde verbod op politieke vergaderingen betogingen opgeheven. De maatregel genomen, toen het geschil ti Italië en Joegoslavië acute vormen De huidige toestand maakte hand having van het verbod niet meer nodig. Voor openbare bijeenkomsten van poli tieke partijen blijven nog wel vergunnin gen nodig. Eieren liefst rauw Jong meisje na geslaagde operatie terug naar West-Indië Met een zuurstolapparaat in vliegtuig de Oceaan over Met grote donkere ogen onder lange wimpers, die verwonderd maar niet ver legen rondkeken en met een guitig bruin snuitje, dat sterk contrasteerde met haar hei-gele truitje, kwam vanochtend als eerste passagiere een tenger gebouwd klein donker meisje aan de hand van een KLM-stewardess de ICA-hal op Schiphol binnen. Zich nog onbewust van hetgeen mo derne techniek en wetenschap voor haar jonge en in ernstig gevaar verkerende leventje hebben gedaan, zat ze even later aan een tafeltje en wierp zich met kin derlijke concentratie op haar ontbijt van „kinder-thee", krentenbroodje en een ge bakken ei. „Ik vind een gewoon el nog lekkerder", zei 2 informeerde de .Gekookt bedoel j> stewardess. „Nee, rauw", glunderde ze. Maria Samuel, acht jaar. woonachtig in St. Maarten (Bovenwindse eilanden in West-Indië), leed aan de zg. blauwe ziekte, een organische afwijking van het hart en moest geopereerd worden. In West-Indië was dat onmogelijk. Op advies aantal chirurgen in Curagao stuurden 'haar ouders haar ruim twee maanden geleden de Oceaan over per KLM naar Nederland, waar prof. dr L. D. Eerland in Groningen haar onder zijn hoede nam. Hij verrichtte een hart operatie. die slaagde. Twee maanden erd de kleine donkeTe Maria daarna og in Groningen verpleegd. Nu is ze als herboren op weg naar West-Indië, terug naar huis, terug naar haar ouders, en naar haar drie broertjes en een zusje in St. Maarten. Weg van de vriezende koude naar de warme zon, ge nezen van een vreselijke kwaal. Gister middag om twee uur was ze met de trein or.der geleide van een arts uit de kinder kliniek, waar ze is verpleegd, naar Am sterdam vertrokken. Toen had ze nog 11.410 km voor de boeg. 's Avonds werd ze naar Schiphol gebracht, waar ze in het kinderbedje van de slaapzaal de nacht heeft doorgebracht. Fris en monter werd ze wakker en men kan slechts bewon dering hebben voor de stewardess, die haar kapsel zo keurig in orde bracht. Het lang geworden kroeshaar was in ettelijke vlechtjes gevlochten, die op het hoofdje waren vastgespeld. Twee hemelblauwe sierspelden completeerden Maria's toilet. Nog moeilijk lopende wandelde ze om kwart over negen tussen de andere, enorm groot lijkende passagiers naar het zware viermotorige KLM-toestel toe, dat haar via Frankfort en Lissabon naar de Azoren zal brengen, waarna het de sprong zal nemen over de Oceaan naar Paramaribo, Venezuela en Curagao. In het vliegtuig heeft ze, zoals voor alle hartpatiënten raadzaam is, een zuurstof apparaatje tot haar beschikking gekre gen. dat ze op grote hoogte gebruikt. Morgenmiddag komt ze in Curagao aan. De volgende dag zal ze dan aan het laatste traject van haar eenzame wereld reis. dat naar St. Maarten, beginnen. Deventer heeit zijn 50.000ste Boekhoudersgezin overstroomd met geschenken (o.a. een huis) Goedgelovige dames Twee Groningers gearresteerd, die lucratief zaakje dachten te hebben In Groningen is de 41-jarige kleermaker J. la G. gearresteerd, die op grote schaal huwelijkszwendel en oplichting zou heb ben gepleegd voor een bedrag van rond 30.000. Eveneens is gearresteerd, ver dacht van medeplichtigheid, de 31-Jarige H. G. de G., ook uit Groningen. La G. schreef op huwelijksadvertenties in een Israëlisch blaadje. Hij kreeg op die wijze contact met dames in Amsterdam. Maastricht en Arnhem en hing haar een verhaal op van de moeilijke financiële positie, waarin hij was geraakt tijdens en tengevolge van de bezetting. Hij wist medelijden op te wekken en zag zelfs kans van zijn vriendinnen grote bedragen geld te lenen. Dit kwam nimmer terug en van een huwelijk was uiteraard ook geen sprake. Een boer in Annerveensche- kanaal, een zekere S.. was ook ont roerd door het verhaal, dat La G. hem opdiste en dat door de vriend van de kleermaker, de 31-jarige H. G. de G., werd bevestigd. S. leende La G. ook en kele duizenden guldens. In Groningen wist hij van twee dames nog geld los te krijgen, zogenaamd voor aflossing van zijn schulden. Ook dit geld is nog niet terecht Het onderzoek is nog niet beëin digd. Zowel La G. als De G. zullen voor de officier van Justitie worden geleld. Rimi-officieren dronken in nacht na stormramp? Militaire politie stelt onderzoek in de stormramp Vanmorgen is ten gemeentehui Deventer de 50.000ste Inwoner aangegeven en dit was het sein tot een algemene vreugde in de Koekstad. De baby om wie alles draaide, Lambertus Johannes Kwakkel, die onge veer 7 pond woog toen hij vanmorgen rr ien minuten over zes het levenslicht aan- ichouwde als zoon van Arend Jan Kwak kei, boekhouder bij een bouwoatroon er :ijn 26-jarige echtgenote, mevrouw Henny Kwakkel-Dorgelo. Toen vanmorgen half negen de geluk kige vader de geboorteaangifte kwam ver richten ten stadhuize, stond daar d< burgemeester van Deventer, mr H. W. Bloemers. om zijn gemeente te vertegen woordigen en geluk vensen aan te bieden ns gemeentebestuur en burgerij. En meteen klank het gelui van kerkklokken door de klare vrieslucht. Kort daarna speelde ook het carillon, wiegeliedjes tuuflijk. De vlaggen gingen omhoog openbare gebouwen, van de L«*butn"str an particuliere huizen. Er verscheen gemeentelijke proclamatie, le burgerij de geboorte werd bekend eemaakt. De vader van de 50.000e kreeg direct een oorkonde m< 'h dat alles was slechts een begin iet grote feest. Do burgemeester gine ien met zijn echtger pe koude inplaats "i ezin Kwakkel aan de Sr .aar folkloristisch gebruil •oerend een groot krentenbrood, dat in )veriissel krentenweege genoemd )e jonge moeder mocht, met toestemminp an dr Smelt, die de kleine oo d» w. had geholpen, onder ziin toezicht Felle schijnwerpers van de film, praatje met een radioreporter vooi AVRO-uitzending van vanavond, licht flitsen van vele fotografen, veroorzaakten hele drukte om haar bed heen. En de kleine Lambertus Johannes schreide eens en bekeek het hele gedoe „be langstellend" en allerliefst. ie gemeente de grond voor een huis, dat gebouwd zal worden uit een bouwkas- burgemeester had al dadelijk aan de vader verteld, wat de kleine alzo krijgt' de gemeente de grond voor een huis, dat gebouwd zal worden uit een bouwkas-spaarfonds. Hij zelf overhandig de als president-commissaris van de N.V Schouwburg-Deventer aan de ouders de gangsbewijzen voer de opening va uwe schouwburg van Deventer, binnenkort gereed zal zijn. Maar er komt nog veel meer. Een trassenfabriek begon al met een prachtig bedstel. Een verzekeringsmaatschappij gaf schriftelijke toezegging van ze Keringspolls voor brandschade uwen huis of aan l het van nu af wel een stroom van geschenken worden. Dr Smelt zet ons, dat het te schenken uls hier wel dringend nodig was. Im mers, de Kwakkels hebben nu in hun overigens goede woning aan de Smyrna- i-nwoning van een ander gezin. De 5U.UU0ste is het tweede kind in het gezin or zijn geboorte moet zijn tweejarig broertje al naar een zolderkamertje ver kassen. De Kwakkels zijn op 30 Mei 1951 getrouwd en zitten erg verlegen om rui- ere woongelegenheid, die nu wel gauw orde zal komen. De gemeente Deventer heeft aan alle gezinnen in Deventer, die vandaag wor- en vermeerderd met een „wenskindje". »n fruitmand gestuurd. Sneu is het hele geval voor de vader wie gisteravond al een kindje was gebo- r Cwi*'» P l B Bo. 6 ren en die vanmorgen niet vroeg erbij was voor de aangifte. Herauten zijn van morgen feestelijk uitgedost te paard ge stegen om met bazuingeschal de oorkonde- voor te lezen in de straten. Alle school kinderen in Deventer kregen vanmorgen beschuiten met muisjes, rode en witte zijnde de stedelijke kleuren. Zaterdag a.s. komen de Deventernaren ten stadhuize het gemeentebestuur ge lukwensen en zij worden ter receptie dan ook op zulke beschuiten getracteerd. Er zullen Zaterdag muzikale rondgangen zijn en de caie's bleven open tot vier uur in De gemeenteraad stond gisteravond eerst nog wat sceptisch tegenover het door het dagelijks bestuur opgezette teest met het wat royaal gevonden ge schenk. maar vandaag dacht de gemeen teraad er weer heel anders over, mis schien ook wel, omdat het geschenk zo best terecht is gekomen. enige officieren van de centrale werk plaats Rimi in Utrecht niet op hun post. zo. als de terreinpolitie constateerde. Zij zou- het drinken van jenever zijn weg gegaan Het hoofd van de terreinpolitie. de heer P. bang voor represailles zou hierover niet hebben durven rappor wordt naar deze onver kwikkelijke zaak door de militaire Politie onderzoek ingesteld, aldus het AJg. Dagblad. De Christelijke Bond van Over- :dspersoneel heeft deze zaak t genomen toen de heer P. ontslag functie nam en naar Soesterberg were overgeplaatst. De Bond ts van mening, dat deze officieren evenzeer gestraft be horen te worden als minderen, die voor de Krijgsraad zijn gedaagd wegens tredmg van het bevel naar de kazernes terug te keren toen de watersnood di: nodig maakte. De officieren ontkennen dironken te zijn geweest. De Legervoorlichtmgsdienst deelde des gevraagd mede. dat de heer P. zou zijn overgeplaatst, omdat hij minder geschud zou zijn om leiding te geven, nadat de terreinpolitie was uitgebreid. Verdachte hooibergbranden in Baarn Minder dan tien minuten na elkaar is onlangs in Baarn brand uitgebroken in twee grote hooibergen. De eerste brand werd omstreeks 11 uur gemeld bij een veehouder midden In de bebouwde kom van het dorp. De tweede brand werd ge meld bij een veehouder aan de rand van de gemeente. Er ging in totaal voor onge veer zevenduizend gulden aan hooi ver- Er wordt aangenomen, dat beide hooi bergen zijn aangestoken. Enige weken ge leden zijn ook twee hooibergen afgebrand. Gearresteerde zuiveldirec- teur thans failliet De gearresteerde directeur van de coöp. zuivelfabriek te Langweer C. van der H. die schuldig zou worden geacht aan ver duistering tot een bedrag van 230.000.—, is thans door de Leeuwarder rechtbank in staat van faillissement verklaard. Londen waarschuwt Dertigduizend studenten schreeuwden weer om een Spaans Gibraltar Volgens Reuter zijn gisteren 30 stu denten en 18 politiemannen gewond bij een anti-Britse betoging in Madrid. Een aantal studenten werd aangehouden. Londen reageerde op de vroegere demon straties met een ernstige waarschuwing. Naar raming 30.000 studenten gooiden stenen naar politiemannen en trachtten tot twintig maal toe een cordon op de weg naar de Britse ambassade in Madrid te verbreken, doch zij werden terugge drongen door de agenten, die zich met knuppels verweerden en waarschuwings schoten in de lucht losten. Cairo treft maatregelen Scherper blokkade van Israël De Egyptische regering heeft nieuw* beperkingen afgekondigd voor de scheep vaart via het kanaal van Suez naa Golf van Aqaba. Aan die golf ligt de Jor- daarne haven Aqaba, maar ook: Israë lisch gebied. Schepen die de golf tot be stemming hebben, vervoeren vaak lading voor Israël ïatregelen die Egypte nu heeft genomen komen neer op een nieuwe ver scherping van de blokkade tegen Israël. Schepen die de Golf van Aqaba tot be stemming hebben moeten voortaan de Egyptische autoriteiten op de hoogte brengen van hun bestemmin, een certi ficaat overleggen van de Jordaanse gering dat hun lading werkelijk Jordanië bestemd is en de Egyptische regering op de hogte houden van hun «wegingen in de golf. Israël heeft aan de Golf van Aqaba eer haven aangelegd. Elat genaamd. De lan de Arabische Liga doen wat ir hun macht is om te beletten dat Israël via die haven van goederen wordt voor- De Britse minister SellwynLloyd ver klaarde gistermiddag: ,.Dc Britse rege ring beschouwt Egyptische inmenging in de scheepvaart door het Suez-kanaal als ernstige kwestie en overweegt inter nationale stappen". Churchill probeerde het Belgische geweer I Sir Winston Churchill heeft gisteren persoonlijk het nieqwe Belgische geweer I geprobeerd, dat ook door het Britse leger als standaardgeweer is aanvaard. Hij loste enkele schoten op een schietbaan bij I zijn landhuis te Chequers. Een groep betogers vernielde gister middag de ruiten van een kiosk in Ma drid, waar een Brits weekblad met een foto van Koningin Elizabeth op de voor pagina lag uitgestald. Eerder op de dag waren groepen stu denten door de stad getrokken onder het roepen van leuzen als „wees voorzichtig, koningin Elizabeth" en „Gibraltar voor De Spaanse minister van Buitenlandse Zaken. Artajo, verscheen op het balcon het ministerie enwuifde naar de betogers. Gisteravond patrouilleerde politie met auto's in het centrum van Madrid. Het gebouw van de Britse ambassade stond onder zware politiebewaking. De Britse minister van Staat voor Bui tenlandse Zaken, Sellwyn Lloyd, heeft gisteren in het Lagerhuis verklaard, dat Engeland „het ernstig zal opnemen" als Spanje tijdens het bezoek van Koningin Elizabeth aan Gibraltar (in Mei) vijan dige betogingen organiseert Huwelijksfeest en gros in Oisterwijk In de kerk van St. Petrus te Ois- terwijk zal Dinsdag 23 Februari het huwelijk worden ingezegend van zes paartjes. Het merkwaar dige is, dat het hier slechts twee families betreft, nL de familie De Kort en de familie Bertens. Beide families wonen in het gehucht Heukelom, dat gemeentelijk onder Berkel-Enschot valt. Van de fami lie De Kort trouwen er die dag vijf meisjes en één jongen, allen trouwen zij met de jamilteleden Bertens op één na. Luus de Kort trouwt nl. met zekere Jan t>an Haaren, maar ook deze is nog zij delings familie van het gezin Ber- Vier van de zes paartjes zullen naar Canada emigreren, vermoe delijk in Maart. Voor het dozijn huwelijkscandt- daten bestaat in Berkel-Enschot en Oisterwijk grote belangstelling. Kind na schaatspartij overreden De 7-jarige Klaas Heeres uit Franeker is gisteren op de Harlingerweg aldaar door een vrachtauto uit Drachten aange reden en op slag gedood. Het knaapje kwam van een ijsbaantje en stak zonder uit te kijken de weg over. Bemanningslid vermist van de Cottica Het Nederlandse vrachtschip „Cottica", (3.900 brt.) van de K.N.S.M., heeft Maan dag geseind, dat bij Kaap Finisterre een lid van de bemanning wordt vermist. Het schip, dat op weg is naar West- Indië, heeft zijn reis voortgezet, na ver geefs in het betrokken zeegebied naar de vermiste te hebben gezocht. Het slachtoffer Is ae 23-jarige lampe nist A. C. ten Hoeve, woonachtig in Utrecht, die vermoedelijk tijdens storm achtig weer over boord is geslagen. Ned. straaljager verloor oefenraket Een straaljager van de vliegbasis Vol- kel heeft Zaterdag op een vlucht van Volkel naar Nordhorn (Did.) een oefen raket verloren. De vlucht werd gemaakt in Oost-Noordoostelijke richting. De oefenraket ls lichtblauw van kleur, ijf en zeventig centimeter lang. met een Dorsnee van bijna zes centimeter. Als men de raket vindt, bestaat geen direct gevaar. De raket mag echter, naar luchtmaohtvoorliohtingsdienst ons mededeelt, onder geen voorwaarde in aanraking komen met vuur of electrici- teit. De vinder wordt verzocht zo spoe dig mogelijk de politie te waarschuwen. Culemborgs burgemeester uit Zuid-Afrika terug De burgemeester van Culemborg, waar de stichter van de Kaapkolonie Jan van Riebeeck werd geboren, de heer H. A. J M. van Koningsbruggen, is na een be zoek van een week aan de Unie van Zuid- Afrika en een particulier bezoek aan Rome op de terugreis, op Schiphol aan gekomen. Het verstevigen der goede betrekkingen as het doel van de reis. De burgemees- •r was opgetogen over de bijzonder har telijke ontvangst, die hem door de stads besturen van Pretoria, Kaapstad «n Jo hannesburg was bereid. Dijkherstel kostte reeds f 300 millioen Tot 28 December 1953 heeft de rijks waterstaat 225 millioen gulden voor het herstel der door de ramp beschadigde zeeweringen uitgegeven, aldus verneemt het ANP. Voor 1954 kan de rijkswaterstaat voor het voleinden van deze taak nog over honderd millioen gulden beschikken. Van 22 tot en met 30 Mei a.s. zal Gothenburg de internationale iedte Jaarbeurs worden ge houden. Plotselinge tegenstand „Laag-bij-de-grondse actie om publiek te trekken...", vinden zij er de stichting van een vogelpark in het Apeldoornse natuurpark Berg en Bos, waartoe de raad van Apeldoorn in de laatste vergadering heeft besloten, is blijkbaar het laatste woord nog niet gezegd. een gezamenlijk schrijven hebben de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren, de Covavo, de Ned. commissie voor Int Natuurbescherming en de Ned. Ver. tot Bescherming van Vogels zich gewend tot minister Cals om te protesteren tegen deze stichting. Vrijwel tegelijkertijd ontving de raad in Apeldoorn een protestschrijven de Contactcommissie voor Natuur- Landschapsbeschermlng. Reeds eerder had het protesten geregend van plaatselijke organisaties, o.a. op het gebied van de n- en natuurbescherming, contactcommissie voornoemd merkt in haar brief op, dat er tegenwoordig teveel laag-bij-de-grondse acties worden ondernomen om publiek naar een be paalde gemeente te trekken. Een publiek, dat blijkbaar niet voldoende is ontwik keld, om van de natuur zonder meer te genieten. Bovendien vragen de onderteke naars zich af, hoe het mogelijk Is. dat er in Nederland zonder enig bewijs van vak opleiding maar parken kunnen worden gesticht en gehandeld worden in in het wild levende dieren, terwijl er overigens van iedereen, die handel wil drijven, bewijzen van vakbekwaamheid geëist Diamantbewerkers Associatie opent haar fabriek De aan de Nieuwe Achtergracht te Amsterdaam gevestigde fabriek van de Diamantbewerkers Associatie N.V. het door de Alg. Ned. Diamantbewerkers- bond (N.V.V.) opgerichte coöperatieve bedrijf is tijdens een bijeenkomst ln het gebouw van de A.N.D.B. officieel ge opend. In het bedrijf, waar maximaal 50 arbeiders emplooi kunnen vinden, wer ken op het ogenblik 25 diamantbewer kers. die werkloos waren geworden doordat zij niet a cc oord gingen met de loonregeling, welke in het particuliere diamantbedrijf werd ingevoerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5