Hoe met de prijsbeweging? Het scha(a)p en de brug AVONTURIERS 2 DINSDAG 26 JANUARI 1954 jMTOE STAAT het op het ogenblik met die prijzen? Toen dit jaar aanving, is velen de schrik om het hart geslagen. Er kwamen allerlei berichten over prijsverhoging. Het leek een hele stroom. Zelfs mensen die zich regel matig met deze onderwerpen bezig houden, waren geneigd tot de vrees, dat ons land terecht was gekomen in de vicieuze cirkel van loonsverho- ging, prijsverhoging enzovoort. Had de vijf-procent-verhoging dit tot ge volg gehad? De Stichting van de Arbeid heeft er vorige week Vrijdag over verga derd. Toen deze vergadering werd aangekondigd, kon dit nog worden opgevat als een aanwijzing; er zal iets gaan gebeuren. Echter, het feit, dat er over deze vergadering niets gepubliceerd is, kan betekenen, dat er alleen maar een gesprek is gevoerd en dat de vertegenwoordigers van werkgevers en arbeiders nog geen aanleiding zagen, op bepaalde maat regelen aan te dringen. TTOE DIT ZU wie de prijsbeweging in deze eerste weken van het jaar met aandacht heeft gevolgd, kan constateren, dat er enkele prijsverhogingen bij zijn, die met de loonsverhogingen niets te maken heb ben. De duurdere koffie, thee en cacao bijv. zijn eenvoudig een gevolg van de beweging op de wereldmarkt. Geringe oogsten en daardoor ontstane schaarste leiden nu eenmaal natuurlijkerwijze tot hogere prijzen. Dan zijn er enkele prijsverhogingen in loonintensieve bedrijven, waar dus inderdaad de vijf procent in de prijs moest worden verdisconteerd. Het is daarnaast niet onmogelijk, dat voor enkele prijsverhogingen als oorzaak geldt een „gebruik maken van de gelegenheid". TNTUSSEN keert hier nog de wal het schip. Er zijn voor verschillende prijsverhogingen nu eenmaal uitwijkmogelijkheden. Is de ene drank te duur, dan kan men een andere gaan gebruiken. Als een bepaalde dienst verlening te duur is, kan men het aantal keren, dat men van die dienst verlening gebruik maakt, gaan verminderen. Daarom behoeven de. prijsverhogingen in deze eerste weken van het jaar nog niet aan te geven, dat we in „de spiraal" terecht gekomen zijn en dat zich een inflatie heeft ingezet. Er was nog een factor in het geding. In de loop van vorig jaar is er een daling geweest in de groothandelsprijzen, die zich in de kleinhandels prijzen nog niet helemaal had doorgezet. Ook moesten de belasting- en accynsverlagingen prijsverlagend kunnen werken. Daarvan was de eerste weken nog niet veel op te merken. Echter hebben zich ook in dit opzicht de laatste dagen enkele verschijnselen voorgedaan, die het wenselijk maken, de ontwikkeling rustig af te wachten. We zullen nog wat verder moeten zijn, willen we het werkelijk gevolg van de beweging in de prijzen kunnen vaststellen. T"\E VAKBEWEGING heeft indertijd, bij de aanvaarding van de vijf procent, een slag om de arm gehouden voor het geval de zaken ver keerd zouden lopen. Maar het is nog lang niet zeker, dat zij van dit voor behoud gebruik zal moeten maken. Ook de bona-fide organisaties van de ondernemers, de fabrikanten en de winkeliers hebben generlei behoefte aan een ontwikkeling in het onzekere. Zij zullen geen prijsverhogingen verdedigen, die ongerechtigd zijn. Zij zullen wel prijsverlagingen doorvoeren, indien deze verant woord zijn. Wij hopen, dat de komende weken zullen bewijzen, dat het uiteinde lijk resultaat van de prijsbeweging gunstiger is dan de aanvankelijke inzet zich liet aanzien. TTET LOOPT NOG NIET vlot met de ontwikkeling van de publiekrechte- lijke bedrijfsorganisatie. In theorie was er altijd wel de nodige geest drift, maar men vraagt zich achteraf af, of deze niet wat opgeschroefd is geweest. Immers, nu het op de practijk aankomt en nu het er om gaat dat gene wat men aan theorie in het hoofd had in daden om te zetten, is er aarzeling en terughoudendheid. De voorzitter van de Sociaal-Economische Raad, het hoge college, dat in de doorwerking van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie zulk een belangrijke taak heeft, heeft er dezer dagen zijn beklag over gedaan. De overtuiging leeft blijkbaar nog niet voldoende onder ons, zo luidde zijn (als vraag geformuleerde) conclusie, dat de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie kan bijdragen tot de oplossing van maatschappelijke problemen. "JIT AAR DE VOORZITTER zou geen goede voorzitter zijn, zo hij deswege in de put ging zitten. Er zijn, merkte hij op, op het ogenblik nog geen bedrijfschappen en daarom kan menigeen zich er ook nog geen duide lijke voorstelling van maken. Met andere woorden: laat eerst het eerste scha(a)p maar eens over de brug komen. Welnu, de eerste schappen zijn inderdaad op komst; aan deze wens van de voorzitter wordt dus voldaan. Wij zijn belangstellend, in hoeverre dit voorbeeld stimulerend op de andere zal werken. Enige stimulans heeft men kennelijk wel nodig. T\ AT DE ONTWIKKELING een langzame is dat is op zichzelf bepaald niet verontrustend. We leven nu eenmaal in een tijd van zoveel haas tige spoed, dat we ons al onbehaaglijk voelen, wanneer we eens iets opmer ken, dat zich in rustige gang voortbeweegt. Echter, dat men zich niet helemaal prettig voelt zit niet in de trage gang zelf, maar veel meer in de oorzaken van die trage gang. Men weet nog niet precies, waar te belanden. Vandaar de typische moeilijkheden van de overgangsfase en vandaar de pogingen om de overgang nog zo geleidelijk mogelijk te maken. Men denke aan het verschijnsel van de „schildersclausule", waarop we hier dezer dagen de aandacht vestigden. Daarbij zet men als het ware het ene been in het nieuwe bestel, maar met het andere blijft men nog wat in het oude bestel staan. T^E SOCIAAL-ECONOMISCHE RAAD heeft het zich bij dit alles ook niet gemakkelijk gemaakt door de onnodige en te betreuren ver werping van het amendement-De Gaay Fortman, dat meer overleg met de organisaties bepleitte. Onze indruk is, dat de verwerping van dit amen dement de animo onder de organisaties niet heeft bevorderd. Wat zal straks de positie van de organisaties zijn? Welslagen van de gedachte der publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie zal mede afhangen van de waarborgen, die in het kader van de wetgeving juist de organisaties zich tot het behoud van haar rechtmatige invloed weten te vewerven. De situatie is voor de ontwikkeling van de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie werkelijk niet hopeloos. Het gaat er nu echter om, dat het vertrouwen zal worden gewonnen van allen die hiermede te maken hebben. Voorlopig zijn aller ogen gericht op het eerste scha(a)p. Zondagmiddag om vijf uur stapte de Amsterdammer P. Montelbaan met zijn vrouw en zoontje in de lift van een gebouw aan de Heeren gracht aldaarwaar hij als concierge in dienst is. Onderweg bleef de lift steken en daar er niemand was om hulp te bieden was het gezin genoodzaakt een avond en een nacht (16 uur) in die benarde positie door te brengen. Na de stormramp vorig jaar Rode Kruis hielp 150.000 mensen met textiel (kosten 8 min) In jaarverslag wordt groeiende belangstelling geconstateerd Uit het overzicht over het afgelopen Jaar, dat de directeur van het Ned. Rode Kruis, de heer A. van Emden, in de eer- ergadering van het dagelijks bestuur In 1954 heeft gegeven, blijkt, dat het werk In 1953 is toegenomen en de belangstel ling is gegroeid, vooral ook door de werk zaamheden van het Rode Kruis bij de stormramp. Het uitreiken van textiel aan de slachtoffers van de watersnood is bijna voltooid: bijna 150.000 personen werden geholpen. Deze hulp beliep een bedrag a circa acht mlllioen gulden. Van de totaal toegezegde 550 huizen zijn reeds verscheidene gebouwd. Medio 1954 zal ook dit werk zijn voltooid, evenals het agrari sche plan, dat de gedupeerde landbouwers ir in het bezit moet stellen van de r hen noodzakelijke landbouwwerk tuigen. Het Rode Kruis ontving goederen in natura ter waarde van 65 millioen gul den, die grotendeels zijn verdeeld. Een derde Rode Kruis-ziekenhuis zal in 1956 te Zierikzee in gebruik worden genomen, waarmede dan de bijzondere werkzaam heden ten gevolge van de ramp geheel zullen zijn beëindigd. Verder werd een overzicht gegeven van de andere werk zaamheden, o.a. van de centrale commis- oor de hoornvliescentra, de throm- bosedienst, de beentransplantatiedienst, de boottochten met invaliden, de werving de mobiele geneeskundige teams, de Kerstpakkettenactie voor de in het bui tenland vertoevende militairen en het werk op Nieuw-Guinea. Bij diverse rampen in het buitenland werd hulp verleend. De bruto-opobrengst de Rode Kruis-postzegel zal ongeveer Mdyerientte) Hebt Gij ook al rheumatiek Wie de kwellingen van rheumatiek of van rheumatische aandoeningen kent, weet hoe een groot deel van zijn leven vergald wordt door de vaak zware pijnen. Zodra gij Uw kwaal bestrijdt met Akker's Kloosterbalsem, waarvan de geneeskrachtige bestanddelen diep in de weefsels doordringen, voelt U, hoe een heerlijk verwarmende balsem Uw pijnen lenigt en zult U bemerken welk een weldadige werking dit ideale wrljfmiddel be- zlt. Niet voor niets zegt men J lang: Akker's Kloosierbaisem„Geen goud zo goed". Weer enige Avengers voor de M.L.D. Thans van het „laller-type" Het Amerikaanse vliegdekschip Corre gidor ontscheepte vanmorgen in Rotter dam weer een aanital Avengers, daar mee de Nederlandse Marine Luchtvaart dienst overeenkomstig het programma voor wederzijdse militaire bijstand (M D. A.P.) zal worden versterkt. Ze werden overgeladen op lichters, die voor het ver dere transport naar het vliegveld Val kenburg zullen zorgdragen. Deze Avengers wijken enigszins al van de soortgelijke toestellen van het type, over de M1.D. onlangs de beschik king heeft gekregen. Die waren bestemd de opsporing van onderzeeboten (de zgn. „Hunters"); de thans gearriveerde voor de vernietiging van onderzeeboten (het ,,kilter"-type) ƒ263.000 bedragen. De opbrengst van de .Campagne 1953" wordt geschat op ruim en millioen gulden en de collecte in de bioscopen bracht ƒ73.000 op. De belang stelling voor het Jeugd Rode Kruis is groeiende. Men heeft thans bijna 480.000 leden, verdeeld over 395 afdelingen. Dekkingspercentage 82 pet De Nederlandse in- en uitvoer in December Volgens de door het C.B.S. samenge stelde voorlopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in December 1953 ƒ830 millioen (vorige maand 808 lioen), terwijl voor een waarde van millioen (vorige maand 736 millioen) werd uitgevoerd. Het dekkingspercentage bedroeg 82 (vorige maand 91). Misverstand over een mededeling In ons blad is onlangs een bericht op genomen van onze correspondent te Bonn, volgens hetwelk de Duitse am bassadeur in Nederland op de trappen van het Duitse parlementsgebouw te Bonn, terwijl hij wachtte op zijn auto. gezegd zou hebben, dat het beschamend was. dat Nederland nog krijgsgevange nen vasthield, terwijl zelfs Rusland ze losliet. De Duitse Ambassade deelt ons mede dat haars inziens hier een misverstand ln het spel moet zijn. De ambassadeur heeft volgens de Duitse Ambassade ge zegd, dat het beschamend was, dat en kele Duitse persorganen het gevangen houden van militaire oorlogsmisdadigers in Nederland in verband brachten met de vrijlating van Duitse krijgsgevange nen in Rusland. Alg. inspectiedienst bij Landbouw Opheffing C.C.D. nu in de Staatscourant De opsporingsbevoegdheden van d< onder het gezag van de minister var Landbouw c.a. gestelde ambtenaren zul len, zoals gemeld is, in de toekomst den uitgeoefend in het verband van dienst. Blijkens een in de St Crt. var teren gepubliceerd K.B. wordt, met in gang van een nader te bepalen dag, bij genoemd departement ingesteld een alge mene Inspectiedienst. De Centrale Con troledienst wordt opgeheven, aldus dit officiële bericht. Nederland won Engelse prijs voor vliegtuigherkenning Een ploeg van het herkeimings-oplei- dingscentrum van de luchtmachtinlich- tingenschool der Koninklijke Luchtmacht is als beste niet-Engelse groep geëindigd in de 7e jaarlijkse algemene vliegtuig- herkenningswedstrijd. De ploeg bestond uit de luitenants A. P. de Jong en W. Bizot en sergeant le kl. J. A. Musters. Aan de wedstrijd namen 65 groepen uit Engeland en andere NATCMandeai deel. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk roepen: te Oost- en West-Sou burg J. A. van Duyne te Terhorne. ingenomen: naar Maarssen toez. (vac. W. Bousema) A L. van der Smit te Onstwedde. dankt: voor Groningen (vac.- J. an Nieukerken) H. J. van Nie te Gieterveen. Geref. Kerken art. 31 K.O. r o e p e n te Monte Allegre (Bra zilië) J. van Dijk te Schildwolde. a m e n Aan de Theol. Hogeschool te Kampen is geslaagd voor het prop examen de heer C. A. Versluis te Kam pen. Chr. Geref. Kerken r o e p e n te Harderwijk C. Ver- hage te Broek onder Akkerwoude. Geref. Gemeenten r o e p e n tc Scherpenisse F. J Dieleman te Yerseke. ingenomen: naar Lisse L. Kie- boom te Waardenburg. Ds J. Heemskerk (Standdaar buiten) overleden de ouderdom van 64 jaar is Zondag in Driebergen overleden ds J. Heemskerk, Hervormd predikant te Standdaarbüiten (N.Br.). Hij aanvaardde op 5 Juni 1921 het ambt in Herwijnen en deed op 21 Sept. 1947 zijn intrede in Standdaarbüi ten. De teraardebestelling zal Donderdag om 3 uur geschieden op de Nieuwe Alg. Begraafplaats te Driebergen-Rijsenburg. Kerk helpt vluchtelingen De Wereldraad van Kerken heeft alle aangesloten kerken gevraagd, in 1954 dan 5000 ton levensmiddelen en kledingstukken besohikbaar te stellen >r de vluchtelingen die zich bevinden Duitsland, Oostenrijk, Frankrijk Ita lië, Triest en Griekenland. Ongeveer 50 pet. van de kleding en 75 pet van de tevensmiddelen moet uit de Ver. Staten komen Van het erf van School en Kerk Ds H. J. Winter (Sens-Fr.) moet operatie ondergaan Ds H. J. Winter, Geref. predikant te Sens (Fr.) zal wegens een maagbloeding waarschijnlijk geopereerd moeten worden. Ds Winter werkt mede aan de bekende Chr. school voor Nederlandse boeren in Paron (nabij Parijs). Waarom niet aan het Avondmaal De Herv. Provinciale Kerkvergadering an Overijssel heeft een rondschrij' zonden aan de kerkeraden in die i cie, waarin gewezen wordt op het feit, dat vete lidmaten en leden van de ker keraden niet deelnemen aan het Avond maal. De kerkvergadering verzoekt de kerkeraden zich hiermee ernstig te willen bezighouden en bij de benoeming van kerkcraadsleden er op te letten of zij ge regeld en trouw het Avondmaal bezoeken. Zondagmiddag heeft ds .T. W. Schok- king, Herv. koopvaardijpredikant te Rot terdam. in de Prinsekerk aldaar cand. Baart bevestigd tot koopvaardij predikant. Als standplaats krijgt nieuwe koopvaardijpredikant Rouaap. In dezelfde dienst deed ds Baart zijn intrede. 75e Uniecollecte, lijst 23 leterzijl i 90; Bantega f 158.70; BlHa 22.15; Deinum f 223; Hoornsterrwaag t 111.75: Scharneeoutum f 3Q5.84; Sebalde- f 3M; Vijfhuizen f 242 60; Ni TJssel f 527.39; Oversehie f 206.86: Poortu. "lal f 202; Reeuwtfk f 126.55; Ridderker) 159; Stri.ien f 695; Ter Aar f 257.26; Zuid. nd f 202.27; GaDinge f 159; Rltthem f 100; Eindhoven f 2.100. Totaal van 575 locale comité-s f 207 085,19 (1952); f 247.224.13 (1953) l'J M^|l| J IJ—P |- McCarthy pleegt overleg met de kerken Er is in de Ver. Staten, zacht uitge drukt, enige wrijving tussen Senator Mc Carthy (die belast is met het onderzoek communistische activiteit) en dt Protestantse kerken; de R.K. senatoi heeft een onderzoek aangekondigd naai eommunistisdhe invloeden onder de pre dikanten; anderzijds heeft men van Pro testantse zijde gewaarschuwd tegen de gevaren van het McCarthyisme. Men heeft thans echter een goede stap ge daan; vijf leden van McCarthy's com ie onder leiding van de bekende senator Velde hebben een bespreking gehouden met leidende persoonlijkhe- van de Prot., R.K. en Israëlietische kerken en organisaties, om van hen •oorstellen en opbouwende critiek te -ernemen. De kerkelijke leiders stel den wijzigingen in de onderzoekmethoden Per 1 Februari W. Vogt techn. directeur van Fridor-Radio Specialiteit: popularisering van frequentie-modulatie De heer W. Vogt, oud-directeur van d A.V-R.O.. zal per 1 Februari een nieuwe taak aanvaarden bij de N.V Fridor-fabrie- ken te Den Haag. die zoals bekend. Laags een müüoenenorder afsloten oo naaimachines naar de Verenigde Staten De N.V. Fridor zal ook de productie van radjo-ontvanetoestellen, gramofoons e.d. gaan uitbreiden en in verband daar mee heeft zij de heer W. Vogt ben< tot directeur der vennootschap. Als niig zal hij zich in het bijzonder bezig houden met de popularisering van hel ontvangstmedium voor de toekomst: dc trequentiemodulatie. waarvoor de N.V. Fridor een meuw ontvangsttoestel heeft geconstrueerd. De heer Vogt heeft de ndeuwe laak eerst aanvaard nadat hij zich ervan verzekerd, dat deze positie niet oi enigbaar is met zijn functie van adn 9trateur van de Nozema (Nederlandse Omroep Zender Mij). Meit het radio- cltvplan (een geesteskind van hem) heeft de heer Vogt geen bemoeienis meer sinds hij is heengegaan als techrvisch-dlrecteui van de N.K.U. Het plan wordt thans studeerd door de regering. Volgens de heer Vogt is het géheie plan in Den Haag met instemming begroet. In Australië Ned. candidaten nodig zes Noordelijke Nederlandse pre dikanten in de Presbyteriaanse kerk Australië (Groenewegen. Goud kamp. Van der Meene, Van der Hoeven, Geursen en Mol) hebben een conferen tie gehouden, waarop bleek, dat in gro- steden als Melbourne en Sydney de afvalligheid onder diegenen, die in Ne derland actief lid van de kerk weren, aanmerkelijk groter is dan op het plat teland. In bepaalde gebieden waar de Nederlandse predikanten een vollediga Australische gemeente hebben, is er vaak niet genoeg armslag om het Ne derlandse werk naar behoren te vol brengen. De conferentie achtte het noodzake lijk. dat men zoveel mogelijk overgaat tot de stichting van Hollandse Pres byteriaanse gemeenten, werkgemeen schappen van Nederlanders in de Pres. Kerk, en dat de Nederlanders hun kin deren naar de Australische Zondags school sturen. zijn nog verscheidene Ned. predi kanten nodig, wil het werk onder de immigranten naar behoren vervuld worden. Candidaten zijn te verkiezen boven oudere predikanten, opdat zij kunnen groeien in de Presb. Kerk. Werd Zondag j.l. in alle Duitse Prot. kerken gebeden voor de conferentie der Grote Vier. tegen a.s. Zondag is een spe ciale bidstond uitgeschreven; gepreekt zal worden over Matth. 3: 2327 (Jezus stilt de storm). Dameshanden v ra gen thans hoofd te Diepen- rp. te Oldebi Krimpen a d. Lek Geref. schooi UTRECHT. 25 Jan. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde; H Men- Essen op proefschrift; Roentgeno. Structuurbepaiin ?erde C L J Vin) hrift; Onderzoekin in de Diazoreacti cand physlsche aardrijkskunde; H Sic A'dam en cand sociale aardrijkskunde: Jager. Groningen DELFT. 25 Jan. Geslaagd prop civ! ingenieur; G Verbrugh. R'dam; Prop boe kundig ingenieur; A Hoekmeijer. Alkmaar; Prop werktuigkundig ingenieur: J Witka Beverwijk; Cand werktuigkundig lngenii G L Eppinga. Rijssen en N J A van Hemel, Sas van Gent; Cand scheepsbouw kundig ingenieur; H Boos. A-dam: H A van der Hoeven, Vlissingen en A L Moliink. Was senaar; Cand vhegtuigbouwkundig inge nieur; E J L Steenbergen. Arnhem; Inge nieursexamen civicl-ingenieur; J P Bakker, Schiedam; Ingenieursexamen scheepsbouw kundig ingenieur; J W Brand. Haarli W Spuyman. Utrecht LEIDEN. 26 Jan. Geslaagd kerkelijk voorbereidend examen de heer J G N Cupédo te Noordwijk aan Zee. UTRECHT, 25 Jan. Geslaagd cand wis- en natuurkunde: G J Kaslander, Zuilen; Doet scheikunde: mej A Nieuwenhuis, Utrecht; Doet rechten; mej L Storm, Utrecht; Cand sociologie; J Welma, Utrecht In Tegel-en (L) wordt mLv. 1 Augustus een dagschool voor gieterijtech niek (metaalschool) geopend. M. i. v. 1 Febr. zal mej. P. R ij n optreden als adj.-directrice vz bureau van de Centraal Bond voor In wendige Zending en Chr, Maatschappelijk Werk. De jaarvergadering van de Ver. Predikanten in Geref. Kerken wordt i.< de Statenverkiezingen niet op 21 en maar op 22 en 23 April in Utrecht gehouden. In Nijmegen werd het 410-jarig bestaan van het Stedelijk Gymnasium ge vierd. Onderscheidingen Benoemd zijn: tot ridder in de orde Van de Nederlandse Leeuw ir C. C, J. Haaren, voorzitter van de Hollandse Club, te Antwerpen; tot ridder in da orde van Oranje-Nassau J. M. A. van Dam, ondervoorzitter van die club, en L. Theunisse, voorzitter van de afdeling Roosendaal van de Nederlandse Katho lieke Arbeidersbeweging. Positie priester-arbeiders thans geregeld Volgens een communiqué van de bis schoppen, die priester-arbeiders onder hun gezag hebben, zulten dezen voortaan Priesters van de Arbeiders-missie heten, slechts een beperkte tijd per dag als ar beider mogen werken en zich van alle wereldlijke verbintenissen moeten ont houden. De bisschoppen zijn op 19 Januari te Parijs bijeengeweest. T.b.c.-bestrijding rundvee heeft gunstig verloop De gezondheidscommissie voor dieren van de Stichting voor de Landbouw deelt mede. dat in het campagnejaar 1952—1953 voor de t.b.c.-bestrijding onder bet rundvee 210.201 veebeslagen zijn on derzocht op tuberculose. Hiervan waren 177.440 rundvee beslagen vrij van t.b.c,, ofyrel 84.4 procent, het jaar tevoren be droeg dit percentage 73,2. Deze onderzochte veebeslagen telde ln totaal 2.644.977 runderen. Het aantal reagerende dieren bedroeg 201,156, ofwel 7.6 procent. Het jaar daarvoor bedroeg dit precentage nog 11,6. Alpino-brommers ook op het fietspad Rijwielen met hulpmatoren van het merk Alpino, type „CF", zijn thans ook met gewone rijwielen gelijkgesteld. Tot substituut-griffier bij het ge rechtshof te Arnhem is benoemd mr N. J. C. HOORWEG, griffier van het kanton gerecht te Oostburg. Het lied der aethergolven WOENSDAG 27 JANUARI Hilversum I 402 m. VARA; 7.00 Nieuws 7.13 Gram. 8.00 Nieuws 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw 9.00_ Gymnastiek voor de - Schoolradio 11.00 Gram. VARA: 10.20 Voor de 12.00 Dansmuziek 12 30 mededelingen 12.33 Voor het platteland 12.38 Gram. 1.00 Nieuws 1.15 Tentoonstelling! Drkest 1.45 indere 5.30 Instrumentaal kwintet 5 50 Regerings uitzending; dr J. Hulsker; „Nederland en de wereld: Nederlandse kunstmanifestaties ln het buitenland" 6.00 Nieuws 6.20 „Het volle pond", eaus. 6.35 Orgel en zang 6.55 Voor de jeugd 7.00 „Land van de Sabre", klankbeeld 7.25 Vara-varia VPRO; 7.30 Ca baret VARA; 8.00 Nieuws 8.05 Politiek com mentaar 8.15 Concertgebouworkest 9.10 „Hun 39. Het onderzoek duurde vrij lang. De stijve rechtop staande houding maakte moe en stram- Ten slotte wees hij Adolf aan. „Breng hem achter en geef hem goed en over vloedig eten en drinken. Over een uurtje kom ik terug." Adolf werd in een vertrek gebracht met enig Europees comfort. Er stonden stoelen en een ta fel, glad geschaafd, maar zonder verf, blijkbaar vervaardigd aoor een gewone handwerksman, waarschijnlijk een gevangen scneepstimmerinan. Snij- of beeldhouwwerk of ander versiersel was er niet aan. Hem werd een maaltijd voorgezet van gebraden vlees, gebak, olijven, dadels, gra naatappelen en een metalen kom, gevuld met heerlijke zoete wijn. Adolf smulde Hij vergat de doorgestane ont bering, alle leed leek hem plotseling geleden. Toen hij klaar was met zijn maaltijd, waar van niets overbleef, leunde hij achterover in zijn stoel. Kort daarop kwam Hassam Reis binnen en nam plaats tegenover hem aan de andere kant van de tafel. „Heeft het goed gesmaakt?" Hij lachte, vro lijk tintelden zijn ogen. „Heerlijk", zei Adolf en veegde de rug van zijn hand twee- driemaal langs zijn mond. ..Dat doet een mens goed; hè? Zou je het ie dere dag zo willen hebben?" Adolf lachte alsof hij zeggen wou: Wat een dwaze vraag! „Ik heb het iedere dag zo", ging Hassam voort. Dat geloofde Adolf wel. „Jij kunt het ook zo krijgen Adolf werd opmerkzaam, daar wilde hij wel meer van horen. „Hoe ben jij op de „Stad Hoorn" gekomen?" „Ik voer op „De Goede Gunste." Die werd genomen door de „Stad Hoorn." ,.En toen heb jij verzocht, daar aan boord te mogen blijven?" „Nee. ik werd gedwongen." „Heb je daar om gehuild?" „Dat niet." „Ik heb grote kerels zien huilen als kinderen, wanneer ze geprest werdén voor de dienst op een kaper of een roofschip. Dat waren vissers mensen, die van toeten noch blazen wisten. Ze werden van hun scheepje gehaald en hun gezin nen bleven onverzorgd achter. Met zulke stre ken houd ik me niet op. Ik zal je niet dwingen, doe je alleen een prachtig aanbod." „En welke voorwaarden zijn daar aan verbon den?" vroeg Adolf zakelijk. „Eerst zal ik je vertellen, wat er met je gaat gebeuren. De gevangenen worden verkocht en wie jong en sterk is. zoals jij, gaat naar de galeien. Daar word je vastgeklonken aan een bank en UIT HET LAND VAN PRINS BERNHARD door K. JONKHEID daar blijf je. Je komt er pas vandaan, als je er dood bij ligt Dag en nacht, zit je op dezelfde plaats, achttien uren van de vier en twintig moet je roeien. Gaat de schuit naar de kelder, dan ga je mee, want je zit vast. Werk je niet hard genoeg, dan gaat de zweep of een eindje kabel over je naakte rug, tot je weer op peil bent- Wie ziek wordt, of te oud, gaat over boord." Dat verhaal deed Adolf huiveren. „Heb je daar zin in?" Een krachtig hoofdschudden en een vies ge zicht waren Adolfs antwoord. „Je hoeft niet zo angstig te kijken, want het ligt aan je zelf, of het met jou zo gaan zal. Ik heb een helper nodig, iemand die onder mij staat en die mij altijd persoonlijk van dienst is en ten slotte mijn onderkapitein worden kan. onder kapitein op mijn schip!" Dit laatste leek Adolf heel vreemd. Hij dacht, dat die rr.an bedoeld had een soort huisknecht van hem te maken in zijn persoonlijke dienst. Maar onderkapitein! Op zo'n vreemd schip, een schip dat geroeid werd! Dat kon hij zo gauw niet verwerken, daar moest hij over nadenken. De ander wachtte, voortdurend Adolf aankij kend met zijn gewone spottend-vrolijke glimlach op zijn gebruinde snuit. De beslissing viel spoedig. Adolf kwam tot de conclusie, dat hij eigenlijk geen keus had. Het was een groot voorrecht, dat hem deze moge lijkheid geopend werd om te ontkomen aan de roeibank. En bovendien, wat een avontuur! En zijn buideltje goudstukken misschien terug! En... „Krijg ik aandeel in de buit?" vroeg hij plot seling. De ander schaterde. „Wil je geloven, dat jij een geboren piraat bent? Je denkt het eerste aan buit! Stel je gerust." Nu schaamde Adolf zich. „Dus je doet het? Dat dacht ik wel! Nou nóg '°ts. Je ziet, dat ik de kleding van dit volk draag, ik ben zo veel als Algerijns burger. Dat moet jij ook worden. En de tulband op je hoofd als bewijs dat je de Mohammedaanse godsdienst aanneemt. Natuurlijk betekent dat in werkelijk heid niets. Je kunt blijven denken en geloven wat je wilt". Dat ging Adolf wel wat al te vlug, die ver andering van godsdienst! Zijn vingers betastten het bijbeltje, dat de stervende man hem giste ren gaf. Daar moest hij iedere dag in lezen. Wat zou daar van komen op een piratenschip? Als ook hij eens kwam te sterven zo ver van huis? Innerlijk begon hij terug te krabbelen, hij werd bang. „Ik weet zo weinig van die godsdienst af", piepte hij benepen. „Dat komt wel", zei de ander, „ik zal je die fratsen wel eventjes leren". Nee, daar ging het niet om. Twee heren tege lijk dienen, dat kon niet. Dus zijn eigen geloof loslaten. Grootmoeders bijbeltje... ja, dat lag in zee. Dat zou niet meer gebeuren. Dit bijbeltje van die dode man zou hij nooit in zee smijten, hoe het ook ging. „Kan ik vandaag hierover nadenken?" i. 8.30 Tot uw dienst 8 35 Gram. 900 de zieken 9.30 Voor de vrouw 9.35 i. 10.30 Morgendienst 11.00 „Mozart", Bariton en plano 12 30 Land- :uinbouwmededelingen 12.33 Gram 12 37 12.59 Klokgelui 1.00 Nieuws i-ii op pad 1.20 Gev. muziek 145 .30 Viola da gamba en claveclrtibel r de Jeugd 5 20 Gram. 5 30 Orgel, «ra» v 6.00 Militaire causerie 6 10 Gram .30 Spectrum van het Chr. organisatie, eri ven 6.45 Geestelijke liederen 7.10 Boekbespreking 7.25 Gram. -Jlconcert militaire land os. 9.00 Gra Bedrijfsdie 1.15 Me; - 4.00 Vol verenigings levei kapel i iokrant 8.20 Mannenkoor. sol. 8.40 „Een oud land gewaad", caus. 9.00 Gram. 9.15 Gev. muziek 9.45 „Hervormd-Gereformeerd" dis cussie 10.00 Omroeporkest 10.45 Avondover. dcnklng lil.OO Nieuws 11.15 Gram. 1140— 12.00 Gramofoonmuziek, Engeland. BBC. 330 m. 100 Gram 1.30 Voor de beoren 2.00 Nieuws 2 10 Ooggetuige- verslag 2 30 Dansmuziek 3 00 Voor de scho len 4.00 Hoorspel 5.00 Vespers 5 45 Causerie 6.00 Voor de kinderen 7.00 Nieuws 7.15 Cau serie 7.25 Sport 7.30 Volksdansen 8.00 Hoor spel met muziek 8.30 Muzikale causerie 9 00 Symphonic-orkeet 10.00 Nieuws 1015 Cau serie 10.30 Symphonie-orkcst 11.05 Repor tage 11.35 Gram. 11.45 Parlementsoverzicht 12.00—12.03 Nieuws. Engeland. BBC. 1500 en 247 ni. M.00 Mr* Dale s dagboek 12.15 Concert 12 45 Voor dracht 1.00 Parlementsoverzicht 1 15 Dans muziek 1.45 Schots orkest 2 45 Voor de kin deren 3.00 Voor de vrouw 4.00 Gev. muziek 4.30 Orgelspel 4.45 Lichte muziek 5 15 Mrs Dale's dagboek 5.30 Concert 6 30 Gev pro- grajpma 7.00 Pianomuziek 7.15 Voor de'jeugd 7.45 Hoorspel 8 00 Nieuws 8.25 Sport 8.30 Leslie Baily's Log Book 9.00 Gev. program- 9.45 Hoorspel 11.00 Nieuws 14.15 „Half away" 11.35 Revue-orkest 12 03 12.20 Gev. muziek 12.56—1.00 Brusi 1.13 Pi: zang 2.00 Schoolradio 3.45 Operamuziek 4 30 Omroeporkest 5.00 Nieuws 5.10 Gram. 5.30 Causerie 5.40 Gram. 5.50 Boekbespreking 6.00 Gram. 6.'5 Causerie 6.30 Voor de sol- 8.00 Hoorspel 7.00 Nieuws 7.41 Gev. muziek 1Ó00 Nieuw •k 10.45 Gram. 10.45 Gram. 10.55—11.00 1.15 Omroepork 7.30 8.00 Gram. 8.15 Symphonie-orkest, cntaal ensemble 9.45 Gram. ek 10.55 Nieuws. Engeland. BBC. Uitzending voor Neder. .-j- Nieuws; Vrijbuiter* n.). O.OO Nieuws 10.15 Gev. n Last van Uw maag?' 9 van da 10 gavall GEBISMUREERD MAGNESIUM

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2