Ilieuiuc feitosriic tfourant „Berlijn" begon met ruzie over de agenda 1 f Klooster werd collegie Herdenking Februari-ramp voor beide radiozenders Derde alastrim-patiënt werd genezen verklaard Wist U DINSDAG 26 JANUARI 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ6.40 per kwar:aal; ƒ2.15 per maand; ƒ0.50 per week. Vier en dertigste Jaargang No 9949 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,4lantoa«tfctj It ghebfrorn «ngn her! la legljtospoet" Dulles wilde er een nachtje over slapen Tf M 1 t f 11 1 T~» 1 I heer Molotof in zijn rede heeft opgewor- Molotof: eerst wereldvrede; taen en al ™rg,n mlin en Bidault: eerst Duitsland reeds de oude tegenstellingen tussen Oost en West geopenbaard. Bidault (Frankrijk) en Eden (Engeland) hebben duidelijk gesteld, dat zij alleen over de Europese problemen wensen te spreken, waarbij de hereniging van Duitsland voorop staat, met vrijheid voor dit land, zich aan te sluiten bij een defensief blok. dat het zelf wenst. Molotof- (Rus land) daarentegen wenste voorop te stellen de maatregelen, die geno men moeten worden om de spanning in de gehele wereld te verminderen en waartoe een conferentie zou moeten worden voorbereid, waaraan ook Rood China zou moeten deelnemen. Daarna zou pas het Duitse vraag stuk aan de orde moeten komen, waarbij reeds van te voren zou moeten vast staan, dat dit land geen deel zou mogen uitmaken van een Euro pese Defensie Gemeenschap, die naar Molotofs mening tegen andere Europese landen gericht is. Dulles (Amerika) stelde zijn rede tot van daag uit. De eerste vergadering van de vier I krijgen voor de zuiver defensieve bedoe- ministers duurde gisteren van drie tot ling van zulke bindingen, dan valt daar- zeven uur. Bidault sprak als eerste 20 I over te praten. minuten, daarna Eden 12 minuten en ten 1 Molotof daarentegen betoogde^-dat de slotte Molotof drie kwartier. De redevoe-1 vorming van een West-Europees leger, ringen van Bidault en Eden waren precies I waarin Duitsland de sterkste militaire op elkaar afgestemd Drie minuten bezon de Berlijnse bevolking zich aan de vooravond van de viermogendheden-conferentie. Vervoermiddelen stopten en het pu bliek op straat bleef staan, de hoofden ontbloot. Geheel Duitsland ver langt naar hereniging. En al is er niet veel vertrouwen in een positief resultaat van de conferentie dat bleek uit een enquête men hoopt toch duidelijk, dat de Sowjet-Unie geen hoop behoeft te koesteren, dat Frankrijk uit de rij van de Westelijke mogendheden zal lopen: de Franse minister liet er geen twijfel aan bestaan, dat hij zich volkomen echter de Europese gemeenschap plaatste. Eerst Duitsland en Oostenrijk, aldus was de teneur van de Franse en Britse redevoeringen. „Het is beter, concrete dingen aan te pakken, dan op „plane'.air niveau" te gaan spreken", aldus Bidault. ,,Ik geloof in de leer van de begrensde doeleinden", zo vülde minister Eden hem aan. Wat Duitsland betreft, was Bidault wel bereid, bezorgdheid van anderen voor hun veiligheid weg te nemen, terwijl Eden nadrukkelijk verzekerde, dat Enge land onbetwistbaar trouw zou blijven aan zijn niet-aanvalsverdragen met de Sowjet- Unie. Vrije verkiezingen voor Duitsland zijn nodig, aldus zowel Bidault als Eden. Duitsland kan niet geïsoleerd in het hart van Europa blijven liggen. Uit het verle den moet men leren te verhinderen, dat een land in het centrum van Europa het Oosten tegen het Westen uitspeelt en daarbij zijn eigen macht versterkt. Het lot van de democratie in Duitsland staat of valt met de verbinding van Duitsland met het Westen. Breek eerst de barricades in Europa af, zo adviseerde de Britse minister Eden. Koester niet de gevaarlijke illusie, dat Duitsland op den duur onnatuurlijk ge scheiden kan blijven. Negen jaar na de oorlog kan men een gedicteerde vrede niet meer opleggen. Er is geen andere mogelijkheid dan een verenigd Duitsland, dat het recht zal krijgen, zich met andere naties voor vreedzame doeleinden te as sociëren. Wanneer de Sowjet-Unie het nodig vindt, nog meer garanties te ver voor de vorming van andere defensieve bondgenootschappen, met het doel de vei ligheid der leden te verzekeren. Tot Bidault zeide hij, dat de aanvaarding van het EDG-verdrag in feite een nieuwe Duitse bezetting van Frankrijk zou bete- Dulles vond de rede van Molotof van zo weinig plooibaarheid, dat hij zijn ant woord tot vandaag uitstelde. Molotof zeide: „De andere drie ministers hebben nu gesproken. Zou de heer Dulles niet liever dadelijk hun voorbeeld volgen Waarop Dulles antwoordde: „Ik ben ge roerd door de bezorgdheid van de heer Molotof, maar ik wil liever eerst een nachtje slapen over de punten, die de daarop geven' In Westelijke gealliëerdc kringen heeft het begin van de conferentie het pessi- ïe ten aanzien van het verloop der besprekingen versterkt. Immers, reeds ten ien van de agenda blijken er reeds diepgaande verschillen tussen Oost cn West te bestaan. Alleen woordvoerders der Westduitse regering waren er ver heugd over. dat uit de Westelijke rede ringen was gebleken, dat niet alleen Engeland, maar ook Frankrijk achter de conceptie van de Europese Gemeenschap zijn blijven staan. Minister Eden heeft gisteravond, kort na afloop van de eerste bijeenkomst, am bassadeur Blankenhorn. hoofd van de Westduitse delegatie in Berlijn, op de hoogte gesteld van het Westelijk stand punt. Blankenhorn zond daarop een ver slag aan bondskanselier Adenauer. Molo tof heeft op zijn beurt de Rood-Chinese ambassadeur te Berlijn -op de hoogte ge steld van de toestand na de eerste bijeen komst van de Grote Vier. Vóór de bijeenkomst begon hadden Mo lotof en Dulles de kwestie van het voor zitterschap geregeld. Dulles zou de eerste bijeenkomst in West-Berlijn presideren Molotof de eerste in Oost-Berlijn, terwijl verder de ministers bij toerbeurt de zittershamer zouden hanteren. Zodoende presideerde gisteren Dulles, vandaag deed Bidault dit. morgen is Eden aan de beurt en dan Molotof en zo vervolgens, dus alphabetische volgorde. Volgens A P. zou de conferentie heden middag om 3 uur worden hervat. Rus wilde nog wat blijven Een officier van de Amerikaanse veiligheidsdienst moest gisteren met geweld een Russische fotograaf verwijderen, die het gebouw van de bestuursraad te Berlijn wei gerde te verlaten. De betrokkene was één van de 16 persfotografen en cameramensen, die vóór het begin der conferentie de vier ministers mochten ver eeuwigen. Toen deze mensen na een kwartier uit het gebouw wer den geleid, weigerde de Rus te volgen, zeggend dat hij nog enige foto's in de gang wilde maken. Man in straalmotor gezogen Monteur overleden na ongeluk bij Fokker De 50-Jarlge monteur van de Fokker fabrieken op Schiphol. P M- Godvliet. Is gisteren in het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam overleden na een zeer zeldzaam ongeluk. De vorige week werd hij tijdens reparatiewerkzaamheden aan een Gloster Meteor met zijn hoofd in de luchtinlaat van de op volle toeren draaiende straalmotor gezogen. De werk meester die in de cockpit het proef draaien regelde, zette nog wel onmiddel lijk de motoren af, de medische dienst was vrijwel ogenblikkelijk tre plaatse, maar dit alles kon niet meer verhinde ren. dat de monteur zwaar gewond in het Wilhelmina Gasthuis moest worden opgenomen. Hij had een dubbele schedelbasisfrac- tuur. gescheurde long. kaakfractuur en andere inwendige verwondingen en bloe dingen. Het slachtoffer laat een vrouw TAL VAN REPORTAGES Minister Algera begint 's morgens om 7 uur met een toespraak De herdenking van de Februari-ramo 1953 zal zoals we reeds meldden, op 1 Februari in een gezamenlijk programma de radioverenigingen over beide zenders Hilversum I en II worden uitge zonden. Dit programma luidt in grote lijnen als volgt: 7 uur. toespraak van de minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera; deze toespraak wordt om 8 uur her haald. 12 45 uur. reportages van herdenkings plechtigheden in het rampgebied. 13.10 uur, na het nieuws rechtsstreekse uitzending uit verscheidene delen van het rampgebied onder de titel „Stand van Zaken"; hierbij wordt speciaal naar voren gebracht hoe de herstel werkzaamheden er voor staan. Dit is een zgn. schakelprogramma via radio- posten uit Zierikzee, Dreischor, Oude Tonge, 's-Gravendeel, Fijnaart. Stave- nisse, Kruiningen. Hierbij zal ook ge sproken worden door functionarissen van Waterstaat en het Rampenfonds. 19.30 uur uitzending officiële plechtig heden vanuit o.a. Texel. Aïblasserdam. Stellendam, Nieuwerkerk en Honte- nisse. In deze uitzending spreekt Z.K.H. Prins Bernhard. Na deze toespraak volgen reportages van de middagher- denkingssamenkomsten te Zierikzee en Middelharnis. 20.00 uur. uitzending „Requiem" vanuil Goes, gevolgd door klankbeeld „De ramp. de redding", waarin geredden van hun wedervaren vertellen. 'tls maar een idee „Koud hél?" Jioe kom je er bij?!" Geruststellend nieuws Eén alastrim-lijdster overleden, doch niet aan de witte pokken (Van één onzer verslaggevers) Van de alastrimpatién«en, die in hel Zlekenhuis-Zuidwal ter verpleging zijn opgenomen, Is er weer één genezen ver klaard en ontslagen. Een andere patient overleden, doch volgens verklaringen n de behandelende geneesheer niet aan alastrim. Reeds geruime tijd werd deze patiënt, de 72-jarige oude dame A. E., in ziekenhuis verpleegd, daar zij lijden- vas aan een ongeneeslijke kwaal. De vreesden reeds, vóórdat zij alas- kreeg. tweemaal voor haar leven. De alastrim had zij in zeer lichte graad. De doktoren zy-n dan ook van oordeel, dat de kwaal de doodsoorzaak is geweest cn de alastrim, al zal deze daaraan wel meegewerkt hebben. Nieuwe observatiegevallen zijn er tot u toe niet bijgekomen, zodat het aantal op 14 blijft Het aantal patiënten be draagt nu 24. Dr C. Kruyt van de Gem. Geneeskun dige Dienst deelde ons vanmorgen mede, de belangstelling voor revacci- gering blijft als zij de laatste dagen geweest is, alle herinentmgsposten gesloten zullen worden. Dr Kruyt be treurde dit ten zeerste, daar het gevaar nog lang niet geweken is. Men dient in dit verband een voorbeeld te nemen aan de pokkenepidemie te Tilburg. Het pu bliek onderschat het gevaar van be smetting nog teveel. Het gezin aan de Dijnban 10 zal van avond niet langer geïsoleerd zyn. Tien dagen heeft het ln quarantaine gezeten, maar vanavond zuilen de tien bewoners, onder wie een meisje, dat enige dagen aan de Zuidwal voor observatie is opge nomen. eindeiyk weer de frtsse lucht in kunnen. Geruchten, als zou het Ziekenihuls- Zuidwal morgen weer voor het publiek toegankelijk zijn, worden door de zie kenhuisleiding ten stelligste tegengespro ken. Hierover is nog geen beslissing ge- De geneesheer-directeur Ziekeiïhuis-St. Joannes de Deo vertelde ttionnair blijft, vermoedelijk Maandag de patiënten weer bezocht kun- rn worden. In Voorburg hebben zich tot nog toe 2100 mensen laten DAT de gemeente Baarderadeel o.a. bij minister ZijUtra geprotesteerd heeft teger het wegkopen van industrie uit dezo ge meente door gemeenten die als industrie kernen zijn aangemerkt. DAT de raad van Hoornaar f 40.000 fourneerde om de toren van de Herv. kerken aldaar ti restaureren, (totale her- stelkosten f79.300 waarvan Rijk 4( Provincie 15 procent voor hun rekening nemen). DAT thans ook R'dam een comité R'dam Ontvangt bezit onder bescherm vrouwschap van mevr. mr E. M. Kesper— Beckering. in welk comité dames zitting hebben, die buitenlandse gasten zullen ontvangen, cn er in A'dam, Den Haag. Utrecht en Delft reeds zulke ontvangcom- missies bestonden. DAT de politie te Emmcn de opsporing verzoekt van Hermina Alyda Westerhof. geb. aldaar op 20 Juni 1920 en wonende Wilhelminastraat 67, die op 19 Jan. om 17.15 uur in overspannen toestand de ouderlijke woning verliet. DAT de oude Enkhuizer gasfabriek Vrijdag af buiten werking komt, nu deze gemeente Hoogovengas betrekt. Het programma van de NCRV buiten deze gezamenlijke uitzendingen is aange past bij deze herdenking. O.m. zal een jeugdhoorspel worden uitgezonden „Een helicopter daalde" naar het gelijknamige boek van Aleid van Rhijn. De beroemde Amerikaanse schrijver Ernest Hemingway en zijn echt genote zijn het jongste weekeinde tweemaal aan de dood ontsnapt. Tweemaal achtereen stortte een vliegtuig neer, waarmee zij onderweg waren van Kenia naar Oeganda. ,Jk voel me buitengewoon", verklaar de Hemingway, nadat hij en zijn vrouw gezond en wel in Entebe waren aangekomen. „Alleen mijn wederhelft moet rusten omdat ze twee ge kneusde ribben heeft". Hemingway vertelde nog, dat hij en zijn vrouw de nacht na het eerste ongeluk hadden doorgebracht in het oerwoud, de wilde dieren werend met een kampvuur. ^^2 DAT bij c Burgemeest geldkistje r n inbraak in een café aan de Bosstraat te Overschie een :t 4 a 5000 is ontvreemd DAT de Amerikaanse senaat met alge mene stemmen de benoeming van H. Freeman Matthews tot ambassadeur in ons land goedkeurde en deze reeds enige tijd zijn functie heeft aanvaard. DAT in December in ons land voor- kwa en: 45 gevallen van mond- cn klauwzeer, 68 gevallen van varkenspest, waarvan 17 in Zuid-Holland, en 45 g /al len van pseudo-vogclpest. DAT de Flakkeese Gemeenschap de aandacht van Gedeputeerden vestigde op de slechte toestand van de toegangsweg naar de Galathee-haven nabij Ooltgens- plaat en op een spoedige verbetering aan- DAT deze week 40 jongeren van 20 tot 30 jaar uit de Kolen- en St .al Gemeen- schaplanden in het Woodbrokershuis te Bentveld zich bezinnen op de K.S.G. DAT ln Utrecht, 99 jaar oud, is over leden me/r. M. G. Muller-Lulofs. een te kende figuur op het terrein van het maat schappelijk werk. DAT B. en W. van Den Bosch voor stellen drs L. P. L. Pirenne te Tilburg te als DAT het gemeentebestuur van Hem men thans schriftelijk bij alle fractielei ders van de Tweede Kamer geprotes teerd heeft tegen het wetsontwerp om deze op één na kleinste gemeente (wat inwonertal betreft), op te heffen. DAT de 37-j. Utrechtse chauffeur H. A. v. d. H. confor de eis is veroordeeld tot 2 mnd. wegens vernieling in een electri- sche trein HilversumUtrecht toen hij in beschonken toestand verkeerde. DA"r ethouder Duyvis van Nijmegen gisteren in de Raad mededeling deed van een extra bouwvolume voor deze gemeen te in '54 van 200 woningen. DAT de Bossche advccaat mr G. M. J. Kolfschoten o.a. meer dan 40 jaar kerk meester is van de St. Jan en deswege door de Paus benoemd is tot ridder in de orde van de H. Gregorius de Grote. DAT l.v.m. het 100-J. bestaan van het KNMI Vrijdagmiddag tussen 2 en 5 uur ln het hoofdgebouw te De Bilt gelegen heid is het felicitatieregister te tekenen. DAT de nieuw gekozen voorzitter van de K.V.P., mr H. van Doorn, ln A'dam ge sproken heeft en o.m. een geregeld con tact tussen de K V.P.-besturen der vier grootste steden bepleitte. Deze foto werd genomen, het ogenblik, dat de Russische delegatie naar de viermogend- heden-besprekingen te Berlijn bij het gebouw van de vroege re Geallieerde Contröleraad arriveerde. Geheel links Molo tof, de Russische minister van Buitenlandse Zaken, en rechts Gromyko, zijn plaatsvervanger. Door het ijs gezakt Trein stopte om kind te redden De vierjarige Jantje Dik uit Wormer- veer. die gistermiddag door het ijs zakte, dankt zijn jonge leventje aan het feit. dat de wagenvoerder van een juist pas serende trein, E. J. M. Schinkel uit Alk maar, de dienstregeling aan zijn laars lapte en zijn wagens tot stilstand bracht, aldus De TeL Toen de trein stilstond vlogen de por tieren onmiddellijk open en snelden reizi gers de kleine te hulp. Een van hen. de heer A. K. Ooms. uit de Graafwijkstraat ln Beverwijk, wierp zich op zijn buik op het ijs en schoof zo naar de kleuter toe. Hij wist deze grijpen juist op het ogenblik, dat het het begaf en ook hij van het zeer koude bad zijn deel kreeg. Gelukkig was water niet diep. De heer O. kon zonder veel moeite met het kind de kant berei ken. Met de twee drenkelingen aan boord vervolgde de trein met enkele minu ten vertraging de reis. In de trein werd Jantje Dik uitgekleed en in warme dekens gewikkeld. Op het station Wormerveer werd hij later door de gelukkige ouders afge haald. Boter, kaas en margarine in Engeland van de bon ln het Britse Lagerhuis is bekendge maakt dat de rantsoenering van boter, kaas. margarine en bak- en braadvet met ingang van 8 Mei ophoudt. De boter is sincte 8 Januari 1940, de margarine cn het-befc- en braadvet sinds 22 Juli 19A0 en de kaas siHÖs 5 Mei 1941 .'*F Thans 18 Nederlanders in arrest Het aantal arrestatie^ van Nederlan ders in Indonesië wegens verdenking van contact met benden, isl thans tot 18 ge klommen door de reedsfin een deel onzer vorige editie gemelde aanhouding van een Nederlander te Djakarta. Dit blijkt de heer D. C. Prins te zijn, sportleraar aan de Carpentier Altlngscbool. Hij zou vroe ger gediend hebben bij het KNIL. Voorts behoren nog 11 Indonesiërs en 1 Chinees tot de arrestanten. Hedenmiddag werd gemeld, dat weer drie Nederlanders zijn gearresteerd, na melijk dr Schmutzer. directeur der rub beronderneming „Bandjanegara" in Gunung Tjupi, de heer E. J. I. Versteeg, administrateur van die onderneming en de heer J. Katton. employé De staatssecretaris van O. K. en W., mej. dr A. de Waal, zal op 3 Februari de landbouwhuishoudschool te Veendam van de Veenkoloniale Boerenbond offi cieel openen. Herinneringsreportage over watersnood Twee Amerikaanse radioverslaggever* van het radiostation voor de Amerikaan se bezettingstroepen in Duitsland, de he ren Knouse en McLaughlin, zijn gister avond met het lijntoestel van de K.L.M. uit Neurenberg voor een driedaags ver blijf in ons land op Schiphol aangeko- Zij hebben de opdracht hier een her inneringsreportage op te nemen over de watersnood, die naar in de bedoeling ligt precies een jaar na de ramp. zal worden uitgezonden. De beide Amerka- nen hebben hun intrek genomen in hotel Gooiland te Hilversum. Strenge vorst ook naar ons land (Van onze weerkundige medewerker). JJET KRACHTIGE hogedrukgebied met het centrum bonen Noord- West-Rusland werd over Frankrgk en Engeland aangetast door een ac tieve depressie. Deze depressie heeft een poging ondernomen om de vorst te bedreigen, die echter op mets t« uitgelopen. Nu deze depressie met sneeuw en regen over Frankrijk naar de Alpen trekt, steekt er een krach tige zeer koude Oostenwind op. Afge lopen nacht vroor het weer 5 tot 8 gr. C. in ons land. In Midden- en Oost-Duitsland vroor het vannacht op de meeste plaatsen 10 tot 15 gr. C. Deze zeer koude lucht waait nu met de Oostenwind ln de richting tan om land. Wij verwachten een toeneming van de vorst met komehde nacht in het Oosten van ons land tot meer dan 10 gr. C. Het is mogelijk dat tn tic komende nachten ook hier in het Westen de rorst tot streng zal toene men. Een einde van de vorsi is nog niet in zicht, nu het hogedrukprbted alle depressie-aanvallen afslan cn deze in de richting van Zuid-Europa dirigeert. HET WEERMIN EUROPA Weerrapporlen van hedenmorgen 7 i Toenemende vorst Het K.N.M.I. verwacht tot morgenavond: Over het al gemeen weinig bewolking met matige tot strenge vont. Krachtige tot matige Ooste lijke wind. (Opgemaakt hedenmorgen te 10 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1