trsliesi Tijdens de kerstnacht in het stadje Bethlehem Toch is het zo W mm Geringe mogelijkheden voor Franse diplomaten Deze week een rijke vangst voor beeldverzamelaars Baby's achter LIBELLE COUPON NIEUWE LETOSCHE COURANT J, ALLES IS ANDERS DAN MEN DACHT... Toeristen-industrie bloeit, maar ware eenvoud ging verloren "PR LOPEN niet minder dan drie wegen naar Bethlehem: de oude, die je er in vijf minuten-met-een-taxi zou kunnen brengen, een nieuwere, die dertig kilometer lang is en de allernieuwste, die veertien kilometer lengte heeft en zich met tientallen bochten een weg door de bergen schijnt te zoeken, alsof hij wil zeggen: „jullie mensen kunnen het nóg zo moeilijk maken, een weg naar Bethlehem móét er zyn!" Want die eerste, oude en „echte" verbinding tussen Jeruzalem en Bethlehem ligt al sedert de strijd tussen de Arabische- en Joodse wereld in niemandsland. Toen heeft men de tweede aangelegd, maar ook die moest wijken voor de dolle redenerin gen en overeenkomsten, die de grens weer deden veranderen. En nu ligt daar die derde weg dan, kronkelend, fel-wit van nieuwigheid, met hier en daar nog onafgewerkte bochten, alsof de makers er van nog twijfelen aan het voortbestaan van de verbinding. En over die weg zijn de tientallen, de honderden en nog eens honderden auto's gegaan die Kerstavond om Bethlehem te zien. om even te zijn in de plaats waar toen, nu bijna tweeduizend jaar geleden het kindeke Jezus geboren werd, in een grot Van alle kanten, uit alle landen zijn de mensen gekomen om het Wonder nog eens te beleven als het ware, ln deze nacht. Boten en treinen hebben bracht, vijftig extra vliegtuigentzijn geland en zelfs de hermetisch gesloten grenzen tussen Israël en Jordanië zijn deze dagen opengesteld voor de vele in Israël wonende Arabieren en buitenlan ders, waaronder het Corps Diplomatique, die allen het feest van Christus' geboorte wilden meemaken. Voor één dag wereldstad Zo is Bethlehem, het anders zo stille en kleine plaatsje, voor één dag een we reldstad geworden. De enkele hotelletjes zijn weken en zelfs maanden van te vo ren reeds tegen het drie- of viervoudige der normale prijs aan het kamers ver huren geslagen, de taxi's, waarmee je anders tegen de prijs van zeven piasters (zeventig cent) een ritje Jeruzalem-Beth- lehem maakt, vragen nu rustig een pond hetgeen tien gulden betekent. Souvenirverkopers, ansichtkaartenstal- DE KOEKOEK, die van Maart tot Augustus ln ons land vertoeft, de poneert haar eieren ln nesten van al lerlei zangvogels. Dit Is een bekend feit, en door verschillende uitdrukkin gen in onze taal geven we op kern- achte wijze te kennen hoezeer we deze wandaad van de ontaarde koekoeks moeder verafschuwen. Maar het geval wil. dat de grote familie der koekoeks vogels een 40-tal geslachten telt. welke lang niet alle tot de broedparasleten behoren. Integendeel, vele soorten maken eigen nesten en broeden de eieren zelf uit, zodat het hoogst on billijk en ln strijd met de waarheid ls het gedrag van de Nederlandse koe koek (Caculus canorus) op alle soorten te verhalen. De wijfjes van de Anl, die In Zuid-Amerika en ln de Z. staten van Noord-Amerika wordt aangetrof fen. maken zelfs heel gezellig een ge meenschappelijk nest, dat gezamenlijk wordt beheerd. En aan de andere kant zouden we u veel kwaads kunnen vertellen van vin ken en spreeuwen, die bij u bekend staan als vogels die heel braaf en deugdzaam hun nestje maken en plichtsgetrouw op de eitjes broeden. De hier voorkomende soorten doen zich inderdaad op die wijze kennen Maar ln andere streken zijn de vin ken en spreeuwen lelijke broedpara sleten geworden, dia zich op dezelfde wijze misdragen, als de koekoek hier te lande. Ln evenals bij onze koekoek, zijn de vinken- of spreeuweneieren, die in andermans nest vorden gedepo neerd, zeer verschillend van kleur en gelijken telkens op die van de aan staande pleegouders: Waarmee bewezen wil zijn, dat wan neer u alle koekoeksoorten over één kam scheert en voor broedparasleten uitmaakt, schrijver dezes dit met het zelfde recht kaï. doen ten opzichte van vogelsoorten, die toevalligerwijs hier te lande ln een gunstige reuk staan, maar die zich in andere streken aan dezelfde wandaden schuldig maken als de veel misprezen koekoek. Het Is dus volslagen onjuist te beweren, dat de koekoek een broedparaslet is. Onze koekoek behoort daartoe, maar lang niet alle andere soorten. Overigens moeten we nog even te- 'rugkomen op de opvallende gelijkenis ln kleur, welke de eieren van broed parasleten vertonen ten opzichte van de eieren der onvrijwillige pleeg ouders. Dit zonderlinge verschijnsel heeft men willen verklaren door aan te nemen, dat het wijfje van b.v. de Ned. koekoek In staat is de kleur der eieren voor leder afzonderlijk geval te beïnvloeden. Volgens sommige waarnemers legt elk wijfje echter slechts één soort el, zodat wordt aan genomen, dat er vele verschillende koekoeksrassen zijn, welker eieren al leen in tint van elkaar verschillen, zo dat het wijfje slechts die nesten van andere vogels kan bezoeken, waarin haar eieren, wat de kleur betreft, pas sen. Indien men echter aanneemt, dat er een zo groot aantal koekoeksrassen is. wier bestaan telkens nauw aan dat van andere vogelsoorten is verbonden, wordt de vraag hóe de parasitaire leefwijze zich in de loop der tijden kan hebben ontwikkeld, wel bijzonder ge compliceerd. Toch zullen we het Maandag daar over eens moeten hebben. (Nadruk verboden) letjes en fruithandelaren hebben hun dag, de politie komt handen te kort en het verkeer loopt in het kleine plaatsje ho peloos in de war. Natuurlijk ook hier eer eenzelfde beeld btf aankomst: halve vechtpartijen tussen de „gidsen", de auto „bewakers", schoenpoetsers, pakjesdra gers, geldwisselaars... Bethlehem gonst de honderden en nog eens honderden toeristen. Vele lopen met een kaartje van de stad in hun zak. weer anderen hebben belangrijker „kaartje"; de toegang tot de kerk. waarin vannacht de mis zal worden opgedragen. Maar 's middags is er eerst een een voudige protestantse dienst op het veld, waar eens de herders lagen. De plaats is min of meer in bescherming genomen door de YMCA, die netjes met witge- verfde stenen het pad heeft aangegeven, waarlangs men in de grot kan komen. diepte en wijd daarachter, ln de dalen, die tot Jeruzalem reiken. Ge moet in die kerk gestaan hebben en alles gezien heb ben, juist op déze plaats. Ge vergeet dan even al het andere, de souvenirverkopers, de gidsen, het onechte, het gedrang van de mensen, en het lawaai van de taxi chauffeurs. Ge vergeet de strijd tussen Grieken en Kopten en anderen. Ge ver geet het goud, en de sterren in de ge boortegrot. die grot, een stal eens. voor het vee...Want in de herberg was immers geen plaats? Vergeet even die grot die geen grot meer is, maar een propvol müseum, waarin geen stukje rots te zien is, niets meer aan een stal herinnert, niets aan de eenvoud van Christus Ge staat hier in de kerk. Negen tien honderd drie en vijftig jaren later Niet denken aan de strijd hier tus sen al die mensen, aan de vluchtelin gen. Het koor zingt immers, het orgel ruist en de kaarsen daar bij het al taar branden. Vrede op aarde hoeveel kindekes zouden er vannacht geboren worden in tenten en grotten, grotten gelijk die waarin eens Hij werd geboren? Hoeveel moeders zouden er deze nacht een kind in hun armen klem men? Een vluchtelingenkind? De klokken luiden en de mensen zingen „Eere zij God in den Hoge". wie zou er vannacht weer doodge schoten worden aan die vervloekte grens tussen Jordanië en Israël? Gloria in excelsis Deo Zo gaat ge weg, in de nacht, als het ZATERDAG 23 JANUARI 1954 - r Zo is Bethlehem, het anders zo stille en kleine plaatsje, één dag voor Kerstmis een wereldstad geworden: de enkele hotelletjes hebben hun kamers weken en zelfs maanden van te voren reeds tegen het drie- of viervoudige van de normale prijs verhuurd. koud is en de regen weer valt. In Uw hart is de vrede. De taxiprijzen naar Je ruzalem zijn weer gestegen: twintig gul den per wagen. De nacht is ook dorvker en de wagen flitst zjjn bundels licht over de slinge rende weg terug, langs de ravynen, te gen de bergen, op de kampen der vluch telingen, die voor één dollar per maand voedsel krijgen toegestopt. Vijf maanden lang eten, als je net met een trxi gaat... gaat Bethlehem wordt stiller en stiller, naarmate de auto's, de taxi's en de bus sen wegrijden. Nog even zwerf je door de verlaten straten, nat en glibberig, met lege sigarettendoosjes en bananen- en sinaasappelschillen. Een onvermoei bare winkelier wil je nog eens naar bin- lokken met zyn „merry Christmas" very cheap sir." Dat „merry Christ mas" heeft honderden keren geklonken toen de kerk daarstraks uitkwam. Het zal nóg honderden keren klinken als de vermoeide pelgrims en toeristen straks in hun peperdure hotels terugkomen, waar nederige bedienden hun presenteer blaadjes voor zullen houden met siga retten, sigaren, toffees en ander snoep goed. Ze zullen dat „Merry Christmas" lispelen en hen het blad voorhouden, waarop, in het midden een glas is ge plaatst met daarin een papiertje van tien. En ge moet niet, zoals ik, heel brutaal deed, dat tientje grijpen. „Het staat toen óók op het presenteerblad?" ze De Geboortekerk te Bethlehem. Eenvoud verdween Zo was het met Kerstmis in Jeru zalem en Bethlehem. Ik weet het: al les is anders dan U dacht. Het is nóg eens gezegd een bittere teleur stelling, voor al die mensen die var zo ver zijn gekomen met zulke hoog gespannen verwachtingen. De vrede is niet daar. De eenvoud niet, naastenliefde ook niet. Er is alleen touristenindustrie, opgeschroefde protserigheid en wantrouwen. Er is staat van oorlog, prikkeldraad, ge weren en arme, arme vluchtelingen, slachtoffers van dit alles met niets meer dan een tent en die hebben ze nog gekrégen ook. Een Nederlandse pater zei tegen me: „er is maar één troost: dat allen die vechten om het bezit der Heilige plaatsen er tenminste voor zorgen dat die plaatsen bewaard blijven. Maar j men zou willen dat ze tweeduizend jaar later gevonden zouden zijn dan was de ware eenvoud, het échte waarschijnlijk bewaard gebleven." WIM DUSSEL waarin naar men denkt, de drie herders destijds hebben gezeten Velen zijn gekomen om op deze plaats de dienst mee te maken. Het regent ech ter en de lucht is donker. Geen ster is er te zien als de plechtigheid begint. Eenvoudig maar ontroerend, omdat zo vele mensen van verschillende plaatsen over de gehele wereld hier de eeuwen oude Kerstliederen zingen en luisteren naar het «1 even oude en toch telkens weer zo wonderlijk mooie verhaal, dat Ln het Engels wordt verteld... Een koor van Christen-Arabische man nen en meisjes zingt. Geen andere be geleiding is er dan die van de regen en de zacht ruisende wind door de bomen, die op deze plaats nog staan. En wat nie mand byna dacht maar wat tóch gebeur de: op het moment, dat de laatste woor den van het mooie Kerstlied, het „Stille Nacht, Heilige Nacht" door die wind werden weggedragen, de wijde velden van Bethlehem over, brak daar door die donkere wolken heen, het licht van de ster De avond En zo kwam de avond. De avond van de nachtmis. De honderden en nog eens honderden die in het immer te kleine kerkje willen, verdrongen zich al uren van te voren voor de ingangen aan ver schillende kanten. Tegen tienen was het een mensenmassa geworden, duwend, doordat enkelen hun geduld blijkbaar niet konden bewaren. De Arabische politie deed alles om het gezag te handhaven, maar het lukte helaas niet. Vier agenten hielden de mensen tegen. „Kaartjes" riep men, „alleen mensen met kéértjes kun nen binnen, alle andere moeten wachten." Er zat iets redelijks in deze maatregel: de „kaartjes" mensen hadden namelijk recht op een stoel. En wie geen kaartje had moest dus als er ruimte óver was staan. Een pater heeft eindelijk de zaak ge red wat vier, vijf agenten niet konden. Hij opende de dubbele deur (die slechts „half open" was geweest) helemaal, en blijkbaar boezemde zijn figuur met een pracht van een baard méér ontzag ln, want men kwam ordelijk binnen en ln een twee keer zo vlug tempo als voor dien Ge moet. zoals velen met mU, die Kerst klokken gehoord hebben die nacht, klep pend over Bethlehem, het dal in naar de J Interessante jubileum-expositie Ina Hooft werd zestig jaar De bekende Haagse schilderes Ina Hooft heeft dezer dagen haar zestigste verjaar dag gevierd, en ter ere van dit heuglijk feit wordt er ln kunsthandel Martinu* Liernur. Zeestraat 63, Den Haag een ten toonstelling gehouden, die dr H. E. van Gelder opende. Ina Hooft is Haagse van geboorte en studeerde op de Academie van Beeldende Kunsten, Den Haag. Zij kreeg lessen van Floris Arntzenius en werkte o.a. ook ln Parijs. Van Pulchri Studio ls zij reeds lang lid en zij schildert stillevens, bloemen cn portretten, waarvan momenteel een keur- collectie te zien en te bewonderen is. Wij en het jammer, dat de kunstenares geen enkele van haar fijne tekeningen schetsen heeft tentoongesteld. Nu, wat het karakter van haar werken betr ft, deze zijn uitingen van een fijn ge voelige en fijn besnaarde ziel. Wij vonden haar meer tonalist dan colorist. Haar werkwijze met olieverf ls het volgende: Nadat de onderwerpen zeer nauwkeurig getekend zijn, bouw. zij met groen-grijs, bruin-grijs of rose-grijs de algemene Licht donker toonwaarde op. Daarna, met be dachtzame en rustige toetsjes, met lichtere en donkerdere -tropen, brengt zij de vi bratie van lucht en toor afstand. Enkele, meestal m«»t paletmes opgebrachte, licht effecten en drukkers (donkerste delen) verlenen aan het kunstwerk de nodige vastheid van uitdrukking en geven fris heid en evenwicht. Van de bloemstukken geven wij persoon lijk de-voorkeur aan Veldbouquet No. 2 en van de stillevens, No. 15 oiit grijs groenen opgebouwde delicaat schilderij, met paprika's) en No. 21 Stilleven met garnalen (Eigendom van het Gemeente Museum) Van de portretten noemen wij No. 18 Dame met groene sjaal, waarin naar r dan alleen uiterlijke gelijkenis werd ge- streef'. In de benedenzaal zien wij mooie originele handwerken, di* gemaakt zijn met tule. kleurige stoffen, kralen gekleurd glas, zilveren en gouden draden, w; mede zeer zachte, beschaafde effecten reikt zijn. Zij zijn gemaakt op grijs of geel-bruin fond. waaraan een lapje kleurige of r traalkleurige tule bevestigd ls, soms in meer lagen boven elkaar. Daarop zijn de uitgeknipte bladeren, stengels, bloemen, vlinders bevestigd, waarvan de ruiden omzoomd zijn door zijde of draden verschillende kleuren. Kralen en gekleurd glas geven het geheel de nodig levendig heid en schittering. Een tentoonstelling, die ons iets brengt va.i de blijmoed en verdroomde schoonheidsbeleving van deze rasartiste. De expositie is open tot en met 6 Fe- Laszló Hcrnady Geen ideaal sportlokaal Wereldnieuws in zaklormaat Waar is Worosjilof, de president van de Sowjet-Unie? Dit vragen de bezoekers van de Lenin-herdenking in Moskou zich af. Hij ontbrak nJ. onder de prominen ten van het Kremlin die in het Bolsjoi-theater netje op een rij zaten. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den heeft besloten, indien ook de Senaat hiermee insteimt, een luchtvaartacadeimie op te richten. De eerste zending mi litair materieel uit Amerika is naar Spanje per schip onderweg. Italië en België hebben een begin gemaakt met een officiële studie van de veiligheid in de Belgische mijnen, waar duizenden Italiaanse immigranten hun brood ver dienen. Canada heeft 2.000 Belgische, automatische geweren, kaliber 0.30 be steld voor oefeningen in het poolgebied. Een stoker van het Britse vliegkamp schip „Eagle" is in hechtenis genomen verdacht van het beschadigen van con trole-apparaten in de machinekamer. De schipper in een door de Noren opge brachte Russische treller is wegens het vissen in de Noorse territoriale wateren veroordeeld tot een boete van 100.000 kronen en tot betaling van een schade vergoeding van 60.000 kronen. McCar thy heeft de geruchten tegengesproken, als zou hij van plan zijn candidaat te staan voer de presidentsverkiezingen 1956. John Watkins. de huidige Ca nadese gezant in Noorwegen en IJsland, is benoemd tot ambassadeur in Moskou. Sinds 1946 was er geen Canadese am bassadeur in de Sowjet-Unie. Aan de vooravond van Berlijn(III) (Van onze Parijse correspondent) DE VRAAG, of de Franse diplomaten tijdens de komende Berlijnse con ferentie een rol van betekenis zullen spelen, is thans nog moeilijk te beantwoorden. Geen enkele officiële instantie durft te zeggen, in welke lichting de Quai d'Orsay wil sturen en alleen dit simpele feit geeft al te denken. Kan de Franse diplomatie van nu een vaste koers varen? Men zou geneigd zijn deze vraag ontkennend te beantwoorden. Het departe ment van minister Bidault wordt omhuld door een dichte nevel van onop geloste vraagstukken. Over de belangrijkste problemen heeft de volks vertegenwoordiging zich nog niet uitgesproken, hetgeen het mandaat van Laniel en Bidault er niet steviger op doet worden. Het opmerkelijke is alternatief door de i lijke figuren kort ei Volgens niet-Franse diplomatieke krin gen te Parijs heeft Marianne in feite te kiezen tussen twee alternatieven: voort zetting der Europese politiek, waardooi de Franse afgevaardigden te Berlijn kun nen spreken namens de Europese Ge meenschap ofterugschakelen op een rking met Rusland, nu. dat het tweede leeste verantwoorde- bondig wordt afge- sn voor een krachtige voortzetting van de Europese politiek toch blijkbaar ook de moed mist. Op grond daarvan ziet men thans niet, wei- rol de Franse diplomaten straks te Berlijn kunnen spelen. Europees leger Bij tijd en wijle zien hier zelfs de met politiek inzicht begaafden, van de bomen het bos niet meer. Zo wekte het kort ge leden bevreemding, dat de huidige rege ring onmiddellijk na de bijeenkomst te Berlijn de volksvertegenwoordigers wil de dwingen zich uit te spreken over het Europese leger. Voor- noch tegenstanders waren hel hier in feite mee eens. De eerste groep vreesde, dat eventuele Russische conces sies te Berlijn de kleine kans op ratifi catie nog zouden verminderen, terwijl de tegenstanders vreesden, dat een starr« houding van de Russen te Berlijn de rati ficatie zou mogelijk maken. Het gevolg was onenigheid tussen Re gering en Kamers. Nu al wordt ern stig aan gedacht om de beslissing weder om te verschuiven. Vooral indien de Russen met minder zoetigheden op de Berlijnse tafel komen dan in sommige kringen wordt gedacht, staat vrijwel vast, dat de tegenstanders van de Europese Defensie Gemeenschap op nieuw uitstel zullen aansturen. Van het voorzichtige optimisme, dat oorspronkelijk te Parijs heerste ten aan zien van de mogelijke resultaten van Berlijn is maar weinig overgebleven. On- Postzegelrubriek (Door G. I. PEELEN) TNDERDLAAD, de oogst is weer groot deze week, en voor elk wat wils.' Amerika ging er eindelijk ook toe r>v zijn beroemde pantsergeneraal George Patton op een zegel te eren, de man aan West-Europa zo veel te danken heeft door zijn onverschrokken doortastendheid bij de bevrijdende opmars van zijn tank colonnes. Vooral Luxemburg houdt de gedachtenis van deze bevrijder in hoge Het wijdde reeds in 1947 t 4 zegels aan hem. Naast zijn portret zijn tankcolonnes die de Duitse ketenen verbraken, en op een ander zegel zijn laatste rustplaats temidden zijner krijgs makkers op het Amerikaanse oorlogskerk hof te Hamm. Op afb. 1 van Amerika zien wij zijn mannelijke kop. omgeven door vurend op rukkende tanks. Afb. 2 eveneens Amerika, viert het 300-jarig bestaan de stad New York, ln betere en Nederland eervoller dagen dan thans door energieke Hollanders gesticht. Het zegel eert bewust deze Hollandse stichters: Het Nederlandse zeilschip, het kerkje en de Hollandse molen van Nieuw Amsterdam, :ijde van Peter Stuyvesant. Als ach tergrondsilhouet: de wolkenkrabbers ge vaarten van het Manhattan-eiland van Van Bermuda (afb. 3) kwamen nu de zegels uit, om de jongste driemogendhe- denconferentie van Eisenhower, Churchill Laniel aldaar te memoreren. )e nieuwe zegels met de beeltenis %'an Koningin Elizabeth, en de landkaart van de eilanden, zijn overdrukt, tweeregelig, met: Three Power Talks, December 1953. Met afb. 4, van de Fidji eilanden, zetten inze reportagereeks: de Koningin op réis, voort. En dan komt een hele reeks zegels, waaraan de motiefverzamelaars hun hart kunnen ophalen. Wat ik in mijn praatje 24 Dec. schreef, komt wel heel spoe- uit: de ene dierenserie na de andere komt van de persen Liberia gaf een grote serie uit in nogal buitenissige formaten van driehoeken en ruiten, met alle vcgels van het land er op. Op afb. 7 geven we één voorbeeld uit deze reeks: de 12 c, wevervogel. Voor ornithologen een serie om PAKJE, nog steeds een land met ko loniën (Spaanse Sahara, Ifni, en Spaans Guiné) gaf voor elk dezer genoemde ko- i te water- Boekbespreking De Bijbel in nieuwe vertaling met verklarende aantekenin gen. (Uitg. J. H. Kon, Kam- Opnieuw ontvingen we enige afleve ringen van deze prijzenswaardige uit gave. Reeds verscheen het Nieuwe Tes tament met aantekeningen; de uitgave van het O. T. vordert snel. De vierde aflevering werd bewerkt door prof. dr W. H. Gispen (Numeri). prof dr J. H. Kroze (Deuteronomium). ar C. J. Gos- hnga (Jozuaj. de vijfde aflevering door dr Goslinga (Ruth) en dr J. Schelhaas Hzr li Samuël) allen bekende Gere formeerde theologen. Meer nog dan bij het Nieuwe Testament zal men bij het lezen van de O.T.-boeken dikwijls gaar ne een verklaring raadplegen; m»n vindt de noten en tekstverwijzingen h!er tn overvloed onderaan de bladzijden. Gaar ne bevelen wc dit werk nog eens aan. De aflever.ngen longeve«r 100 blz. elk) kosten 1,60. W. St. uit. Voor Sahara afb. 5, 6 en 7. En loniën een di< en Ifni Spaans Guiné vlinders en kevers, die ik, omdat de illustratieruimte anders te groot zou worden, niet afbeelden kan. San Ma rino, het dwergstaatje in Italië, dat van de postzegeluitgaven zo ongeveer zijn broodwinning maakt, althans zijn devie zenpot de zo broodnodige versterking geeft, weet ook wel waar Abram de mos terd haalt. Beurtelings worden alle mo- tievenverzamelaars tevreden gesteld met een serie aan hun onderwerp gewijd. Deze keer bedenkt het, in een zeer uitvoerige serie, de bloemenverzamelaars. Uit het grote aantal volstaan we met een tweetal oorbeelden: afb. 9 de roos, en afb. 10 de blauwe Iris. Men kan nog zoveel bezwaren opperen tegen dergelijke, zuivere roofuit- gaven, één ding moet men toegeven: San Marino geeft ze uitstekend verzorgd uit. Deze bloemige, veelkleurige, serie is wer kelijk een lust voor het oog. Italië bedacht ook wat nieuws voor zijn gewone lopende frankeerserie. Sinds de koningskop verdween, evenals de (fascis tische emblemen, wist men eigenlijk niet goed wat er nu op de gewone frankeer zegels wél afgebeeld moest worden. Tot de postdirectie op het niet zo vreemde idee kwam, de schoonheid van de oude steden, of van het landschap af te beelden. Men begon met eerst de meest gebruikte waarden, en koos naar beste weten de mooiste plekjes. We geven één voorbeeld in afb. 11, een gezicht op Capri! Maar, o wee, de reacties in Italië zelf! Een stroom van boze brieven van V.V.V.'s die vonden dat hun stad, of hün natuur schoon achteruitgesteld werd! Waarom wél Capri, en niet hun onvolprezen.... enfin, vult U zelf maar in. P.T.T. voor ziet nu zo'n misère, dat ze meteen mét deze enkele, als voorlopers bedoelde zegels, maar gestopt is. Een gewaarschuwd mens geldt voor twee! Laat onze P. T. T. dus maar niet beginnen met Meyendel en de bedriegertjes, want dan krijgt ze V.V.V. van Schoorl en Bameveld met protestanoties op de Kortenaerkade op middellijke gevolgen worden momenteel van de ontmoeting der Grote Vier niet Officiële Parijse instanties wijzen alle berichten over Russische concessies ten aanzien van Oostenrijk en Duitsland als voorbarig en onjuist van de> hand. In het gunstigste geval kan de conferentie het begin van een ontspanning inluiden. Op korte termijn kan er evenwel weinig worden geregeld. Het vraagstuk der Duitse hereniging, het vredesverdrag voor Oostenrijk, toe nadering tussen Frankrijk en Rusland enz. kunnen niet meer in een handom draai verwezenlijkt worden. Voorts re kent men er op. dat Molotof zich minder gelegen zal laten liggen aan de E.D.G., dan aan het Atlantisch Pact. Volgens hier ontvangen inlichtingen zou de tactiek van het Kremlin er in eerste instantie op gericht zijn het At lantisch Pact te ondermijnen. Minder pessimistisch is de Franse visie ten aan zien van Oost-Azië. Men acht de kans vrij groot, dat uit Berlijn een Vijfmo- gendhedenbespreking ontstaat met rood- China. waarop de vraagstukken Korea en Indo-China kunnen worden geklaard. Een ontroerende reportoge over kin deren in de cellen von een Neder landse vrouwengevangenis vindt U in Libelle van 30 Januari. Hierin ook: De Moderne Bruid Een serie prachtige Parijse foto's van de nieuwste mode op het ge bied van bruidstoiletten. daarop: Cinemascope kan de wereld veroveren De tip van de week is een rubriek waarmee U geld kunt verdienen. U merkt Het wel, elke week kunt U erop rekenen: U ziet méér in EXTRAGratis iedere week het leuke kinderblad TOMBOLA óf maandelijks een complete roman- bijlage. 1954 '•"rsportagi* >onneer mi| o LIBELLE WOONPLAATS. v 'Tv

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 6