„De weerfabriek" doet meer dan alleen voorspellen Spanning in Deventer om 50.000ste neemt toe rtsr Tr Hongaarse vluchtelingen-kerken bijna geheel zonder dominees nieuwe leidsche courant 6 zaterdag 23 januari 1954 HET K.N.M.l. EEN EEUW OUD Verwachtingen zullen over tien jaar volkomen anders zijn V^ANNEER DOOR HET PUBLIEK gesproken wordt over „Het K.N.M.l." of, zoals men het in populairder termen wel uitdrukt, over „de Bilt", dan is het tien tegen één, dat men daarbij denkt aan het weerbericht, weshalve het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut, dat 100 jaar bestaat, schertsenderwijs ook wel eens wordt aangeduid als „de weerfabriek". De oorzaak hiervan is, dat het publiek dagelijks met het werk van het K.N.M.l. in contact wordt gebracht door de weerberichten, de weeroverzichfen en de weerpraatjes die van dit instituut afkomstig zijn waardoor de neiging ontstaat te veronderstellen, dat men zich in De Bilt eigenlijk alleen maar bezig houdt met de „weersverwachtingen" in de ruimste betekenis van het woord. organisatie. Er wordt heel veel research op dit terrein verricht en het KNMI heeft dan ook de beschikking over een proef tuin om ervaringen op te doen bijv. op het gebied van microklimatologie (de toestanden op 10 cm boven de grond zijn nl. geheel anders dan bijv. op 1 meter hoogte). Door dit werk kan heel wat gedaan worden op het terrein van de voorlich ting van de landbouw en dit werk zo verzekerde ir Warners groeit met de dag. Nu moge de weerdienst van het KNMI inderdaad van zeer grote betekenis zijn, in werkelijkheid vormt deze dienst toch ook maar een onderdeel van het geheel Want. het KNMI bestaat uit niet minder dan vijf afdelingen, die de volgende namen dragen: 1 Algemene dienst en algemene me teorologie; 2. Weerdienst en luchtvaart meteoro logie; 3. Klimatologie; 4. Oceanografie en maritieme meteoro- 5. Aardmagnetisme en seismologie. Die eerste, dus goeddeels administra tieve, afdeling omvat echter ook de zorg voor de in gebruik zijnde instrumenten en de verschillende laboratoria. De zorg voor de instrumenten brengt echter tege lijkertijd met zich mee de ontwikkeling der instrumenten en het ijken er van. zo dat de apparaten, die over het gehele land en op de Nederlandse schepen ge bruikt worden, onder gelijke omstandig heden gelijke aanwijzingen geven. Voorts behoort tot de zorg van de administra tieve dienst mede de aanschaffing van nieuwe instrumenten. In de laboratoria verrichten verder de wetenschappelijke staven hun arbeid. Opperste weerman" Var. afdeling 2 geniet dus de weerdienst bekendheid. De directeur van deze afde ling is tevens „de opperste weerman". Dit eist enorme activiteit en daarom is de dagelijkse directie van de weerdienst, roulerend, steeds in handen van een zelfde mans die vijf dagen achtereen deze leiding uitoefent. Naast over-activiteit moet de weerdienstleider beschikken over zeer grote ervaring, over de nodige zelfcritiek en moet hij elke zelfgenoeg zaamheid- missen. Zijn ervaring moet hem ervoor behoeden dat hij kleine afwij kingen van een normale weersontwikke ling ten onrechte aanziet voor een prin cipiële wijziging in een normale weers- situatie, maar er evenzeer voor zorgen, dat hfj dergelijke kleine wijzigingen in een normale weers ontwikkeling ook weer eventueel onder kent als een inderdaad wel principiële verandering in het weerbeloop. Deze varing en- een juist inzicht waren oorzaak I dat bij de stormramp in het begin het vorig jaar, het KNMI het komende gevaar tijdig kon signaleren Op het ge- bied van de weersverwachtingen wordt enorm -veel research verricht en na de oorlog zijn de verrichtingen op dit ter rein met sprongen voorwaarts gegaan, juist als gevolg van de ervaringen, die in de oorlog werden opgedaan. Over een jaar of tien anders Men vordert bij wijze van spreken da gelijks cn ir C J. Warners, de hoofd directeur van het KNMI. met wie eer redacteur van het ANP een onderhoud had. gaf als zijn mening te kennen dat de weersverwachting over een jaar of tien volkomen veranderd zal zijn. Dit alles eist echter het bijhouden v zeer veel litteratuur. Want, zo zeide Warners, de dampkring is een ingewik kelde machine met de zon als langrijke factor, die het aardmagnetisme beïnvloedt, ofschoon wij nog niet precies weten welke rol de zon precies heeft. Overigens bleek ir Warners van mening, dat de weersverwachtingen voor het overgrote deel juist zijn nl. van 8082 pet. Het zal volgens ir Warners echter zeer moeilijk vallen de juistheid der ver wachtingen op te voeren tot b.v. 90 pet, want daarvoor zal iets revolutionnairs moeten geschieden-; de mogelijkheid daartoe ziet de hoofddirecteur van hel KNMI in een, wat hij aanduidde als „Nu- merische forecasting* waarbij elect ro- nische rekenmachines ontzaglijk snel ellerlei berekeningen zullen moeten uit voeren* deze „numerische forecasting" ontwikkelt zich op het ogenblik bij het KNMI. Ook de luchtvaart-meteorologie heeft zich in en na de oorlog sterk ontwik keld. In dit verband noemde ir Warners het werk, dat thans door een staf van 60 man onder leiding van een adjunct directeur. op Schiphol wordt verricht en waar men zelf analyses maakt. Het werk van de dienst voor de klima tologie, die dus een onderdeel van de derde afdeling vormt, is in beginsel eigenlijk tegengesteld aan de arbeid van de weerdienst. Zij houdt zich niet bezig met het actuele weder, maar met het weder in- het verleden Men is er daar dan ook op uit, om het algemene weertype vast te leggen. Hier dus geen jachtende haast zoals bij de weerdienst. maar echt het werk van- statistici. Het is een moei lijke arbeid, waarbij het er om gaat, periodiciteiten te ontdekken. Op zee Zeer belangrijk ook is de afdeling ritieme meteorologie en oceanografie. Het is nl. zo, dat het weer eigenlijk groten deels op zee „gemaakt" wordt. Het aan- rakingsvlak tussen water en lucht is im mers bepalend voor wat er in de damp kring gebeurt Er werken daarom geheel vrijwillig waarnemers op een aantal zg. lijk gemaakt kan worden. Dit alles ligt mede in de sfeer van het aard-magne- tisme, waarmede het station voor aard magnetisme te Witteveen in Drenthe zich bezig houdt. In dit verband kan opge merkt worden, dat te dezer zake eer hechte samenwerking met de PTT be staat die immers bij de radiostoringen uitermate veel belang heeft; het is voor dit bedrijf van grote betekenis tijdig maatregelen te kunnen nemen bij te wachten radiomoeilijkheden. Ten aanzien van het aardmagnetisme worden alle afwijkingen onderzocht, zo wel horizontaal als verticaal optredende verschijnselen, ook houdt men zich bezig met de verschijnselen, die zich periodiek voordoen. Overigens wordt dit onderzoek internationaal uitgevoerd (.het „global" waarnemen). Aardbevingen De dienst voor de seismologie houdt zich bezig met de trillingen in de aard korst en de aardbevingen. Dr J. Veldkamp, die belast is met de leiding van de afdeling voor aardmagne- en seismologie, heeft nog een en r verleid over de seismologe. Men heeft de besohikkin-g over een drietal groepen seismografen. Aardtrillingen kunnen nl. maar in een bepaalde richting worden geconstateerd en daarom staan steeds twee seismografen opgesteld, resp. in.de richting N—Z en OW op aardtrillingen reageren. Uit de beide re gistraties is het mogelijk de richting te bepalen, waarin aardtrillingen en aard bevingen worden geconstateerd, terwijl tevens berekend kan worden op welke afstand van De Bilt dit geschiedt. De drie stellen seismografen zijn van ver schillende gevoeligheid. Het middelst- gevoelige reageert zelfs al sterk op het blazen van de mond, maar het derde geeft nog nauwkeuriger zelfs zeer fijne Het weer in de laatste 100 jaar In ieder geval kan deze dienst ant woord geven op alle vragen omtrent het weer in de laatste honderd jaar. Alle ge gevens uit het verleden zijn op zg. pons kaarten vastgelegd en deze kunnen dus machinaal worden verwerkt. De dienst voor de landbouwmeteorolo- gie bestudeert de invloed van het weer op de groei en de verdere ontwikkeling van de verschillende gewassen. Van deze dienst gaan ook Je waarschuwingen voor nachtvorsten en aardappelziekte uit. Het KNMI werkt reeds veertig jaar ir. deze Irichting en deze arbeid is zo ingeslagen dat de Britten Nederland ln deze zijn ge- jvolgd. Het werk moet van veel belang worden geacht, omdat ook gewaarschuwd wordt tegen insectenplagen, ofschoon dit gehele gebied van wetenschap nog be trekkelijk jor.g is. De ervaringen op dit gebied worden uitgewisseld met de we- door die storingen Dit is de „weerkamer" van het K.N.M.I. Hier zijn verschillende instru menten verenigd in een „paneel". Periodiek worden de op deze instru menten automatisch geregistreerde gegevens door de ambtenaren van ons „weerinstituut" afgelezen. Zoals we reeds meldden, bestaat het K.N.M.l. te De Bilt op 31 Januari 100 jaar. ln bijgaand ar tikel vertelt ir C. J. Warners, de hoofddirecteur, in een inter view over het belangrijke werk van het instituut, dat nog heel wat meer is dan een „weer fabriek" alleen. trillingen aan. Dit gevoeligste seismoera- fennaar registreert de trillingen foto grafisch, msar dit heeft weer het nadeel dat de registratie pas na ontwikkeling van de opnamen kan worden afgelezen De gevoeligheid van deze seismografen zo groot, dat zij zelfs op de warmte in het menselijk lichaam reageren. Dr Veldkamp vertelde nog dat in- De Bilt 300 a 500 aardbevingen per jaar wor den geregistreerd, overigens wees hij erop. dat aardbewegingeo moeilijk door de mens zelve waargenomen worden Het kan gebeuren dat lamoen in beweging raken en dat water in bijv. een aouarium begint te schommelen, zonder dat de mens de trillingen persoon-lijk voelt. Dit is vooral het geval, wanneer de aard- beweging traag is. er de ionosfeerpeiling vertelde dr Veldkamp nog. dat de ionosfeer zich uit strekt op meer dan 100 km van het aa'd- oDperv'.ak. Er zijn eigen-lijk zeven lagen De zesde laag draagt de naam van kemelly-heavysidelaag, die de midden- radiogolven reflecteert, terwijl de zeven de laag de appletor.laag, de korte golven weerkaatst De peilingen geschieden dus door radiosignalen van verschillende golfler.-Ie. Hierdoor kan o.a. de vorm dè laag worden gemeten Oplaten van ballons zaamheden va de radiosonde-ballons waardoor de wind. de temperatuur en de vochtigheid in de hogere luchtlagen kunnen worden geregistreerd met behulp van een kleine :ender. die met de ballon Pwelke met waterstof is gevuld) wordt opgelaten. De opstijging geschiedt tweemaal per dag, nl. des nachts en des middags om kwart Eigenlijk zouden- er vier opstijgingen per dag moeten zijn, maa-r dit wordt na gelaten om der kosten wille, daar iedere opstijging ongeveer 150 gulden kost. Het niet alleen in Nederland dat dit onder zoek wordt verricht, vrijwel elk land houdt zich ermee bezig. De kleine zender zendt dus de gewenste gegevens regel matig uit en de ballon stijgt op tot deze uit elkaar soat, waarna de zender met *n parachute neerdaalt. Aan het apparaat is een kaart beves- gd. waarop verzocht wordt apparaat en parachute met aangifte van de vind plaats. tegen vinderlooo terug te zenden het KNMI. Ongeveer 60 pet van de apparaten wordt inderdaad terugont- Natuurlijk kunnen de apparaten ook zee terecht komen en het is ook wel ?ns gebeurd dat een vliegtuig, wellicht in de veronderstelling dat bet om eee vliegende schotel ging. de ballon ramde aardoor de signalering plotseling oo- hield. omdat de antenne en de parachute vernield werden, waarna het apparaat tegen de aarde te pletter sloeg. Vroeger geschiedde dit onderzoek met behulp van vliegtuigen, die de benodig de apparaten aan boord hadden, maar de tegenwoordige methode wordt doeltref fender geacht, omdat men onmiddellijk gewenste gegevens radiografisch ontvangt. tenschappelijke commissie van de wereld-gehinderd maar zelfs volkomen onmoge- genomen. .selected ships". Over de gehele wereld i er 2000 van- zulke schepen waarvar 182 onder Nederlandse vlag varen Deze laatste hebben alle een instrumen tarium aan boord, beschikbaar gesteld door het KNMI. Wanneer daartoe aanlei ding bestaat, dus bij zeer bijzondere waarnemingen, seinen deze schepen de observatie naar de weerdiienst. Overigens worden alle waarnemingen in een speci aal journaal ingeschreven, dat later het KNMI verder wordt bewerkt. Alle gegevens worden op ponskaarten- gere gistreerd. „Het aantal kaarten op dat ge bied waarover het KNMI beschikt, be loopt nu zo ongeveer 14 millioen" zo zeide ir Warners, en hij voegde eraan toe, dat de scheepvaartmaatschappijen aan dit medewerking verlenen Het spreekt vaneelf dat het KNMI daar- erkentelijk is en de maat schappijen de haar daarvoor toekomende lof niet gaarne onthoudt. De gedane waarnemingen worden vooral gebruikt het samenstellen van zee-atlassen, die de zeevaarders van dienst kunnen zijn n aanzien van stromingen, windrichtin- :n en windkracht. De afdeling Oceanografie houdt zich ir het bijzonder bezig met wat er op phy- sisch gebied in de zee gebeurt. Dat ii belangrijk omdat hier onder ook val len de waterbewegingen, dus b v. op en van het water cn als gevolg daar- de slingerbewegingen der zee. Dit is met name voor een- zee als de Noord- grote betekenis. In dit op zicht wordt ook samengewerkt met het aterloopkundig laboratorium. De vijfde afdeling houdt zich bezig met ionosfeer- onderzoek. d.w.z. met het onderzoek der geïoniseerde lagen der atmosfeer. Dit on derzoek wordt verricht met behulp van zend-installatie, die naar boven zendt waarvan de signalen gereflecteerd worden door de verschillende lagen in de atmosfeer. Dit kosmisch en geophysisch onderzoek gaat met grote sprongen vooruit zo zeide ir Warners en er blijken zich in ionosfeer allerlei verschijnselen voor te doen. waarvan men een 20 jaar geleden nog geen vermoeden had. Ooi de radio pro fiteert Er bestaat nu echter een redelijke ken- is omtrent ce toestanden in de ionosfeer t men kan daardoor reeds tevoren sto ringen in de ionosfeer aankondigen, wat belang is voor het radioverkeer, dat niet alleen Voor iedereen beschuit met muisjes Maandag of kort daarna wordt het „wenskind" verwacht Na het bericht, dat Deventer de ge boorte van de 50 000ste inwoner zal be groeten door schenking van een gei bileerd huis ten name van de verwachte baby. nam de bevolking van de Koek- stad nog sneller toe dan men had ge- Vandaar dat wij gisteren in het kabi net van de burgemeester getuige konden zijn van een zeer snelle voorbereiding van de feesten, die de Deventenaren wachten, omdat men de aangifte van het „wenskind" Maandag of zeer kort daar na verwacht. De burgemeester, mr H. W. Bloemers, zal tezamen met zijn echtgenote, gezeten ln een landauer, bespannen met twee bepluimde schimmels, dc gelukkige moe der en dc jonge wercldburger(es) gaan begroeten, terwijl de kerkklokken van Deventer luiden en het carillon van de grijze Lebuinustoren wordt bespeeld. De burgemeester biedt het gezin dat door de geboorte wordt verblijd, een door hem meegevoerde krentenwegge (krentenbrood) aan die van de in het Marine krijgt er drie corvetten bij De Nederlandse marine zal drie cor vetten ontvangen van de aoht, die in Italië worden gebouwd op grond van een Amerikaanse „offshore" bestelling. Dit is door de Amerikaanse ambassade te Rome meegedeeld. Denemarken krijgt er twee i de overige drie komen bij de Italiaan- t marine. De vaartuigen meten onge- ;er 900 ton. Een Nederlandse bemanning gaat in Italië een opleiding van ongeveer een maand volgen, alvorens de schepen door de Nederlandse marine worden over- Oosten des lands gebruikelijke geweldige lengte en breedte zal zijn. Er gaat op de Zaterdag na de geboorte een optocht door de stad. alle Devente naren worden op die dag ten stadhuize verwacht bij een receptie, waar hun be schuiten met muisjes worden aange boden. De schoolkinderen krijgen de muisjes op de beschuiten in de stedelijke kleu ren rood en wit. Vanmiddag gingen herauten te paard door de stad om met hun bazuingeschal de burgerij een collecte aan te kondigen, te houden door de in uniform gestoken vrouwelijke en mannelijke leden va Dienst Bescherming Bevolking neemt reeds bij voorbaat aan dat Deven ter zo in een ommezien het geschenk en wat daarbij komt bij elkaar krijgt. Door N.O. wind Dijk op Texel over 100 m weggezakt Door de Noordoostenwind, die na de storm van enige dagen geleden is komen opzetten, zijn dc berm en de stortberm de Wadden-Zeedijk bij het Horntje op Texel in de buurt van de Mok over ruim honderd meter weggezakt. In het dijkgedeelte op de zeebodem is ;n groot trechtervormig gat geslagen Tien meter uit de dijk is de diepte 7 tot meter en 20 meter van de dijkvoet 12 meter. In totaal beslaat de verzakking ;n oppervlakte van 1 hectare. In 1920 is een soortgelijke verzakking voorgekomen. In Amsterdam Noord is de tweede Ohr. lagere landbouwschool in Noord- Holland officieel geopend. De school is voorlopig ondergebracht in de Oranje- Nassau-school aan de Azaleastraat aldaar. Protest tegen katholieke uitiïigen in de Nederlandse Hervormde kerk WIJ moeten ditmaal, tot onze spijt, aan dacht vragen voor een verschijnsel, dat op de duur wel eens een ernstig gevaar kan gaan betekenen voor een gezonde ontwikkeling van de oecumenische beweging." Aldus begint ds F. H. Landsman, (de tweede scriba van de generale synode der Ned. Hervormde Kerk) een artikel in het weekblad „De Hervormde Kerk", waarvan hij hoofdredacteur is. Ds. Landsman bedoelt hankelijk te stellen van het verschijnsel dat van een, reeds uit historisch bepaalde zijde, in toe- oogpunt, hoogst twijfel- nemende mate. wordt ge- achtige zaak als de apos- tracht de gedachte ingang tolische successie te doen vinden, dat een Kerk van gereformeerde Op oecumenisch niveau stempel, als de Ned. Herv. mochten de presbyter,aal Kerk eerst dsn echt f" episcopaal geordende re binnen haar eisen beschouwd of beter ge. h« biichopsambt. Dere «4». *e, gedachte wordt vooral ge- *5" °Y?rstfai? het propageerd door de Bond Evangelie gelijkelijk hun voor Apostolisch Geloof onwaardigheid hadden te en Apostolische Kerkorde. ^Ujden en te zamen had- die in 1952 te Lund in den Zweden is opgericht en mogelijkheid van een ook enkele Ned. Herv. t^t"^ Kon» va" het ene Lichaam van Christus in deze wereld". „Het blijkt echter hoe langer hoe duidelijker dat de meergenoemde „Lea gue" dit standpunt niet deelt en dat ook de bij haar aangesloten leden in Nederland van oordeel zijn, dat de Herv. Kerk eerst dan waarlijk oecu menisch gezind is, als het „apostolisch ambt" door haar in ere zou worden hersteld". Ds. Landsman meent dat men zich voor het gereformeerde belijden, dat bezegeld is door het bloed van vele martelaren, niet behoeft te schamen. De reformatie immers stelde in plaats van de apostoliciteit van de orde de apostoliciteit van de evangelische waarheid. Niet de vraag naar de wettigheid van de wijdin gen was voor haar beslis send. maar de vraag of het Woord Gods wel werd gepredikt naar de Schrif ten. „Daarom is de refor matie ook heden ten dage nog hoogst actueel en kan zij, door trouw te blijven aan het haar eenmaal ge schonken inzicht in de waarheid Gods, een be langrijke bijdrage geven in de oecumenische be weging!" Geen moeite Hervormden hebben er, volgens ds. Landsman, weinig of geen moeite mee, in leden van andere protestantse kerken, die het bisschopsambt in ere houden (sommige Luther se kerken, de Anglikaanse kerk. de Methodistenkerk, de Zweedse kerk enz.) broeders in Christus te herkennen. Kerkorde is ten slotte een bijkomstige zaak, ook al menen de Hervormden dat de pres- byteriale of de presbyte- riaal-synodale kerkorde de voorkeur verdient. Echter: met een op vatting van ambt en sacrament, zoals bijv. de Anglikaan die huldigt, zijn de gereformeerde christenen het niet eens. „Wü zijn van oordeel dat het een onevangelische leer is, de wettigheid van een ambtsbediening af- Oud en nieuw „Het kan mij moeilijk verweten worden, dat ik niet zo èrg veel woorden van Kuyper weet" aldus ,Jn de Waagschaal". En de schrijver vervolgt: „Maar één van zijn slag zinnen ken ik dan toch: „Vier uw vierdagen". Het artikel is getiteld: „Het oude dat nieuw was en het nieuwe dat oud zal zijn." Is het dddrom, dat „In de Waagschaal" het oude woord van de profeet Nahum (Nah. 1 15) aan dr. Kuyper toeschreef? Émigranten in het Westen hebben het moeilijk honderdduizend Hongaren. Ruim twee derde is R.K., vooral doordat de Hongaarse Calvinisten altijd bij zonder anti-Duits zijn geweest en vaak niet wilden vluchten. Bijzon der veel Jezuïeten vluchtten er, en zij en anderen zijn belast met de geestelijke verzorging. Er is in dit werk een grote activiteit; bijna in iedere Westeuropese grote stad worden geregeld Hongaarse R.K. diensten gehouden. Hiertegenover verkeren de Protestantse vluchtelingen in een minder gunstige si tuatie. vertelt A. Komjathy in „De Pro testant" In de landen waar de grote groepen van vluchtelingen leven: Oosten rijk. Zuid-Duitsland en Italië zijn de Pro testantse kerken immers klein en arm. Er is een geweldig gebrek aan predikan ten. Tussen 1947 en 1953 vluchtten meet dan honderd R.K. priesters uit Hongarije Joch niet meer dan tien Prot. predi kanten, als men de nog niet klaar geko men theologische studenten daar nog bij- Deze gevluchte predikanten worden niet zo maar aangenomen door een zusterkerk, zoals het met de R.-K geestelijken het geval is. Ze ontvangen alleen maar een (zeer schaarse) hulp van de Vluchtelin- genafdelmg van de Wereldraad van Ker ken en verder geen steun. „Leken"-kerk De vluchtelingen-kerken hebben dus een merkwaardig karakter: ze zijn in meer derheid helemaal geen dominé's-kerken. De meer dan duizend Gereformeerden in De gemeente in schip en woonwagen DE toch al op sommige ter- woonschepen rijn vooral te vin- reinen wat achtergestelde den in Zuid-Holland en Fnes- „mobiele bevolking" op de land. De schippersbevolking wordt vooral de laatste personen, jaren steeds intensiever door de kerken bewerkt. Dit is een belangrijk onderdeel van het bolland' pastoraat, vooral Zuid- Komen de meeste leden van deze bevolking uit Zuid- de meeste procent van de bevolking van alle varende schepen is verbon den aan kerken in Rotterdam; daarna volgen Amsterdam, Dordrecht, Hoogeveen. Gronin gen, Leeuwarden. Bewoners van Professor Geesink Holland, de meeste woonwagen mensen vindt men in Overtjsel, Gelderland en Noord-Brabant. Van de schippers zijn 11.300 hervormd, 7244 r.k., 3100 ge reformeerd, 900 van andere ge zindten en 4500 buitenkerkelijk. Van de woonwagenbewoners zijn 7600 f.k.. 900 herv., 56 ge- reformeérd, 874 buitenkerkelijk.. Het landelijk percentage buitenkerkelijken is 17 J; dat van de schippers 16,5, dat van de woonwagen-mensen 9,2. G-CrtiiririrtrfrtoirtrtrirtrtrtrirtrCr- Vorarlberg worden bv. door een „leek", (vroeger leraar Duits) verzorgd. Deze man moet wekelijks preken in Innsbruck en in Kufstein en om de twee weken :n Bregenz, daarbij huisbezoeken afleggen op dermate grote afstanden, dat in de grote Europese kerken niet één goed opgeleide predikant dit aan zou dur ven! In Wenen worden geregeld diensten gehouden door een vroegere ouderling, in Klagenfurt door een oud-generaal; in de omgeving van Munchcn moet een vroege re poljtie-inspecteur dagelijks huisbezoe ken afleggen en iedere Zondag preken. Er zijn thans in meer dan zes Westeuro pese landen Prot. geestelijke verzorgers. Aanvankelijk was er een goede verstand houding tussen de R.-K.. de Lutherse en de Gereformeerde Hongaren, maar daar aan kwam officieel een einde door de te rugtrekking van de R.-K. priesters op last van de apostolische visitator. Dit staat nauw in verband met de politieke visie op de houding der Protestanten in Hon garije. Examenpreek voor de Classis Hoe ds. Teeutcen het zou doen AL eerder heeft ds Chr. W. J. Teeuwen uit Diemen in De Bazuin geklaagd over de z.i. onbevredigende manier, waarop a.s. predikanten voor de classis worden geëxamineerd. Hij gaat daarop door, als hij nu de vraag stelt: heeft de classis zelf wel een goed begrip van de eisen, die aan deze „examenpreek" gesteld dienen te Hebben de deputaten voor de examina het. die de tekst opgeven, de preek keu ren, beneuzen. becritiseren en hun bevin dingen in stijlvolle rapporten der verga dering voorleggen? Bestaat er onder ons in dit opzicht eigenlijk wel een communis opinio? vraagt ds. Teeuwen. Hij waagt :t te betwijfelen. „Als ik nog eens verwaardigd mocht worden tot de eer der altaren had ik bij gezegd, maar ik bedoel tot de eer van het cxaminatorschap in preekaangelegen- hederi. hu. dan zou ik tot zo'n Candida at zeggen: .jtijk eris. Jan, hiér heb je nou je tekst. Sfaat ie je aan. ja of nee? Nee? dan zoe- wë samen een andere op want het is gei aden je een preekjuk .op Je tere schouders te leggen dat nog te zwaar is te dragen. Maar hoor jij eens vrind: preek je alsof Je voor een eenvoudige plattelandsgemeente staat, zal ie? Er zit- ke zielen hebben voor alles v Dat hoort er nu eenmaal bij.'Deze nnen hebben de kerk lief versta je? En cok de toekomst der kerk. En daar ben jij nu eenmaal in die vergadering het symbool van. Ja, sticht ze zoveel als je maar kunt. Maar doe het stichtelijk. Naar de mate van je jaren wel te ver staan. En vooral geen gewaagdheden, geen ultra moderne stijlbloempjes. Een Ëreek Jan, regelrecht uit je hart hoor. at hart dat popelt om het evangelie van je Meester te gaan verkondigen. En ver der _geluk. d'r mee. We zullen 't wel ho- ,,ïk' geloof dat wij deze eis vooral moe ten stelien bij elke proefpreek, dat de classis luistert met de oren van Kee en Bet: die goeie zielen, die zo graag naar de kerif gaan om een hap geestelijk voed- HET REGENT GELD... Een van de meest benijdenswaardige dominees in Nederland is op het ogenblik as. J. C. Jonkeis, Gereformeerd predikant in Delft. H\j is n te zamelen voor een filmapparaat (voor het kerkelijk jeugd- et zal niet in de laatste plaats aan zijn geestige stukjes in de -." A*#"' dat }'V in korte tijd reeds een kleine f1700 HET was vandaag 25 jaar ge leden. dat prof. dr G. H. J. W. J. Geesink np 74-jarige leef tijd overleed. Het zal op 27 Mei a.s. een eeuw geleden zijn, dat hij werd geboren. Professor Geesink leidde met ds. Lion Cachet in 1887 in Rotterdam de Doleantie en trad drie jaar la ter op als hoogleraar aan de Vrije Universiteit, waar ni] sa- i met Kuyper en Rutgers bezig geld kerkbode bijeen heeft „gebedeld". „Waar ik mensen zie daar regent het geld", schrijft hij. .En ik kan met m n hand op m'n hart verklaren, dat ik heus deze week geen sterveling iets gevraagd heb, niemand hebzuchtig heb aangezien, geen toespeling me het ontvallen. Het ging alles maar zo!" Motto: „Vinger in de hoed wie mee doet". Doperse trekken in ons volk gezind Weekblad" pu bliceert een interview met de Doopsgezinde hoofddi- recteur van een onzer theologische faculteit bouwde. Staatsbedrijven. Voor hem Hij doceerde vooral de ethiek 70 ze} hU ,s het (en populair werd zijn werk Doopsgezind-zijn voorna- „Van -s Heeren Ordinantiën"). besloten In de vrij. en voorts de elenctiek. Maar Y?.n ..gen, ïormde- bovendien in de litterarische u1"®; »Hieru,t volgen aller- faculteit ook geschiedenis der wiisheceertp lncrira r-n opsgezinde is daarom wijsbegeerte, logica en psycho logie. Zes en dertig jaar heeft hij de Vrije Universiteit mogen B111K vu dienen, zeer geliefd bij de stu- positief, denten. ja bij iedereen, om zijn geestigheid, zijn vredelievend heid. zijn menselijkheid, zijn -roomheid. binnenuit verdraag- tegenover de overtui ging van anderen: hij is ïaar erkent de aarde van wat een ander voelt, ondanks allerlei af wijkingen van zijn eigen oordeel. Daaraan is het te de functies bekleden, in verhouding tot hun aantal te midden van ons volk. Dit komt zeker niet door hun vroegere of tegen woordige rijkdom al wordt dit nog vaak ge dacht maar door hun innerlijke houding, wordt Doopsgezind-zijn in werkelijkheid: een zeer speciale levenshouding be zitten." Moet dit in de wereld gebeuren? werd gevraagd. „Natuurlijk! en dan niet met het gevoel beter te zijn dan anderen, maar met het bewustzijn, dat er een typisch Doopsgezinde culturele taak ligt, die zich voornamelijk zal uiten als bindend ele ment." De ondervraagde noemde het trouwens merkwaardig, hoeveel Ne derlanders internationaal op vertrouwensposten staan. „Elk Jaar wordt dit aantal meer. Zeker komt het, omdat wij geen poli tieke wereldmacht vor men, maar ook is er ver trouwen in de Nederland se bekwaamheid en de Nederlandse openheid voor de ander. Ik zie dit als typisch doperse trek is volk."

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5