Zilveren prof. ambtsjubileum van Groningen van Wethouder Van der Kwaak zag in verleden en toekomst De aesthetische opvoeding van het kind Nuttige Vrijdagmiddag voor ouden van dagen Leidse vette-varkensmarkt voor spoedig hersteld NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 ZATERDAG 23 JANUARI 1954 PROMOTIE CUM LAUDE Vooraanstaand kenner van de Griekse oudheid Vandaag, 23 Januari 1954, is het vijf-en-twintig jaar geleden, dat prof. dr B. A. van Groningen, hodgleraar in de Griekse taal- en letterkunde en de Griekse oudheden aan de Leidse universiteit, als zodanig zijn inaugu ratierede uitsprak. Bemhard Abraham van Groningen werd op 20 Mei 1894 te Twello geboren en doorliep het gymnasium te Brussel. In deze zelfde stad liet hij zich aan de Vry® Universiteit inschrijven als student in de klassieke letteren (1912 tot 1914). welke studie hij voortzette aan de Groningse universiteit. De bekroning hiervan zijn promotie cum laude tot doctor ii letteren en wijsbegeerte, in 1921, op proefschrift, dat tot titel droeg: papyro Oxpyrhynchita 1380". Inmiddels was hij van 1916 af leraar aan het gymnasium te Groningen. 1919, en daarna aan het gymnasium Leeuwarden, tot 1921. Van af dit jaar tot 1926 was hij conrector aan dit gymna sium, terwijl inmiddels (1925) zijn be- Leidse smalfilmliga Goede films van de leden De Leidse Smalfilmliga hield gister avond haar eerste bijeenkomst in 1954. Het eerste gedeelte van de avond werd besteed aan enkele officiële verenigings zaken. Met de bestuursverkiezing had men niet veel moeite. Zonder enig be zwaar werden de heren W. Eduard en N, C. Bol respectievelijk als secretaris en penningmeester herkozen. Over het vaststellen van statuten en huishoudelijk reglement werden meer woorden gewisseld. Het moeilijke punt was voornamelijk het opvoeren van de activiteit van de leden. Enige suggesties zullen nader in behandeling worden ge- Na de pauze werden films van leden gedraaid. De heer E. Timan had een documentaire over Leiden gemaakt, die met recht de bewondering van de leden verdiende. Deze film, „Sleutels", is geen album met oude plekjes van de stad, maar geeft een beeld van levend Lelden, waarin de oude historie haar eigen plaats kreeg. Technisch kan dit product de cri- tiek glansrijk doorstaan. „De Potvisclub" van de heer A. Forma moeten we schikken onder de genrefilms. Het idee, dat een visclub een zeemeermin vangt, is weer iets anders dan de oude schoeh. Het is echter wel zeker, dat de spelers het niet zo deden als de heer For ma zich voor ogen had gesteld. Maar ten slotte waren het vissers en geen toneel spelers. Zijn kleurenfilm „Oostenrijk" vol deed veel meer. Dit is een vacantiefilm, die men ook buiten de kring van mede reiziger kan vertonen. Besloten werd met de kleurenfilm „Herfsttooi" van de heer J. Pieëte. In deze rolprent kregen de prachtige herfst tinten het volle pond. Het gevaar van dit soort films door de beeldcompositie statisch te worden, werd door de maker opgevangen door ook de mens een rol te laten spelen. Een film, waarmee de heer Pieëte alle lof verdiend. Oud-Katholieke Gemeente De predikbeurten van de Oud-Katho lieke Gemeente voor de volgende week zijn: morgen 9.45 u. hoogmis. Dinsdag- en Donderdagmorgen 9 u. heilige mis. C. J. v. d. Wilk van N.Z.H. in 't zilver De heer C. J. van der Wilk. reierve- conducteur bij de N.Z.H., herdacht giste ren het feit, dat hij 25 jaar geleden bij deze maatschappij in dienst trad. Ten huize van de jubilaris, Staalwijkstraat 21, werd hij hartelijk gehuldigd. De chef van de vervoersdienst, de heer Th. Hetum, de heer Th. Thomas, adjunct-chef van de uit voerende dienst, en de heer D. M. v. d. Vijver, gepensionneerd hoofdinspecteur, waren hierbij tegenwoordig. De heer Hetum roemde de Ijver en plichtsbetrachting van de heer Van der Wilk en overhandigde, namens de direc tie, een geschenk onder couvert, met de oorkonde. Tevens bood hij het vererend getuigschrift van de maatschappij voor Nijverheid en Handel, met de zilveren medaille en draagpenning, aan. Mevrouw Van der Wilk ontving een bloemstuk. De heer M. Ockeloen was de woord voerder van het jubileumfonds. Ook hij had een geschenk onder couvert en een bloemstuk meegebracht. Tal van collega's van de jubilaris boden hun gelukwensen Welke apotheek? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 23 Januari 13 uur tot Zaterdag 30 Jan. 8 uur waargenomen door apotheek Boek wijt, Breestraat 74, tel. 20552 en de Ha ven-apotheek, Haven 18, tel. 20085. Een dokter nodig? De Zondagsdienst der Leidse hulsartsen wordt morgen waargenomen door de dok ters De Bruyne, Hartman, Pleiter, Wij- dicks en Verbrugge. noeming volgde tot privaat docent in de Griekse papyrologie aan de Groningse universiteit. Hij aanvaardde deze taak met een openbare les over „Hellenisme op vreemde bodem". Naai Leiden Van 1926 af was hij vervolgens drie jaren rector van het gymnasium te Assen. Eind 1928 kwam zijn benoeming tot hoog leraar aan de Leidse universiteit af, met als leeropdracht het onderwijs in de Griekse taal- en letterkunde en de Griekse oudheden. Op Woensdag 23 Januari 1929 aanvaard de dr Van Groningen officieel zijn ambt met het uitspreken van een inaugurele oratie over „Nieuwe getuigen", waarbij hij wees op de belangrijkheid van df tekstcritiek ten aanzien van de oude ge schriften, waardoor nieuwe gegevens worden verkregen en inzichten ge verd en men in staat gesteld wordt door te dringen tot hoofd en hart var schrijver. In 1949 werd hij belast met het rectoraat van de universiteit, v aan zijn naam internationale glans heeft gegeven. Van de hand van prof. Van Groningen verschenen vele publicaties Daar zijn z'n boeken: „Le gymnasiarque des métro- poles de I'Egypte romaine" (1934), „Aristote. Le second livre de l'Economi- que" (1933). ..Short manuel of Greek papyrology" (1940), samen met zijn Leid se collega prof. dr M. David, hoogleraar de vergelijkende rechtsgeschiedenis der oudheid. „Papyrologisch leerboek" (1940). waarvan in 1946 een Engelse uit gave verscheen. „Heimwee en fantasie" (1947), .La poésie verbale greque" (1953) ..In the grip of the past" (1953) en ..A family archive from Tebtunis" (1950) Voorts schreef prof. Van Groningen vele verhandelingen, o.a. in ..Mnemo syne". waarvan hij vaste medewerker is en publiceerde hij in het te Milaan ver- schijnend blad „Aegyptus" (Raccolte Lumbroso). Lol van collegae Uit de kring van zijn collega's deelde men ons omtrent de arbeid van de jubi laris het volgende mede: Van Groningen is niet alleen in land. maar ook op internationaal gebied een vooraanstaand kenner der Griekse oudheid. En dit niet alleen op het gebied der Griekse litteratuur, maai op het terrein van de Griekse papyrologie behoort hij tot de allerbesten. Daarbij dient niet vergeten te worden, dat hij een groot kenner is vaq de juridische problemen van het opde Griekenland. Voorts is het aan hem te danken, dat in 1935 de zeer waardevolle Engelse col lectie Warren van Griekse papyri ge schonken werd aan het Leidse papyrolo- gische instituut, onder voorwaarde dat deze verzameling bewerkt en gepubli ceerd zou worden. Welke opdracht prof Van Groningen getrouw heeft vervuld: in 1941 verscheen het eerste deel van „Papy- rologica Lugduno Batava' (The Warren Papyri), onder redactie van hemzelf, prof. dr M. David en prof. mr J. C. Oven. De wetenschappelijke arbeid van jubilaris werd in 1935 erkend met de be noeming tot lid van de Nederlaudsche Koninklijke Akademie van Wetenschap pen. Van de afdeling letterkunde dezer akademie is hij sind6 1949 voorzitter. Prof. Van Groningen heeft de wen kennen gegeven, het jubileum zonder meer te laten voorbijgaan. Daarom wordt dit artikel ook eerst vandaag geplaatst. Jaarvergadering Leidse C.H.U. Oprichting propagandaclub in voorbereiding De jaarvergadering 1954 van de afdeling Leiden van de Chr. Historische Unie werd gisteravond in het wijkgebouw Levendaal gehouden. In deze vergadering hebben de heren Schinkel en Verstegen als bestuurslid af scheid van de afdeling genomen. De heer Schinkel is geruime tijd secretaris geweest. In hun plaats werden gekozen de heren N. Verhoeven en F. Voor zaat. De heer Breedijk werd bij de bestuursverkiezing herkozen. zei hij, dat deze het prototype genoemd kan worden van een goed Christelijk- Historisch man, ook in zijn trouw eenvoud. In een, moeilijke tyd (1945) hebben beide heren een bestuursfunctie op zich genomen, toen velen twijfelden aan het bestaan van de Unie. Het werk heeft de heer Schinkel veel tijd en energie ge kost, maar hij heeft het er voor over ge had. Het bestuur verliest in hem boven dien een trouwe vriend. De heer Schinkel heeft voor het bestuurslidmaatschap be dankt. omdat de Hervormde Gemeente hem riep voor het ouderlingschap. In ver band hiermee bood de heer Van der Kwaak hem een Bijbel in de nieuwe taling aan. Het openingswoord van de, heer Van der Kwaak was getiteld „Terug en Vooruit". Als wij een blik terugwerpen, aldus spr., dan zien wij eerst naar de ramp, die ons land vorig jaar heeft ge troffen. Maar ondanks de gro*e ellende werd de aard van het volk niet gebro ken. Het verloren land was spoedig her- Vervolgens letten we op de uitslag van de raadsverkiezingen. De vertegenwoor diging van de Prot.-Chr. groep werd van tien op negen zetels gebracht, maar we mogen er toch dankbaar voor zyn, zo zei de heer Van der Kwaak, dat er nog ruim twaalfduizend stemmen in Leiden op deze lijst werden uitgebracht. Een grote groep nog wil niets hebben van het sociaiisme de neutraliteitsgedachte. De omvang de doorbraakgedachte in Leiden valt nog best mee. De heer Van der Kwaak beklemtoon de, dat men zich niet wil stellen onder de dictatuur van een partij. Het gaat om de enkeling en de persoonlijke verant woordelijkheid. Het persoonlijke element de politieke keuze kunnen en wii'.en Herdacht werd het onlangs overleden lid, de heer Van der Wilk, die een van de oprichters van de afdeling was. Vooruit In het vervolg van zijn toespraak keek tie heer Van der Kwaak vooruit. In 1954 achten ons de Statenverkiezingen en de herdenking van het 45-jarig bestaan van de Chr. Historische Unie. Even belichtte spr. de figuren van Schokking. Lobman De Visser. Zij hadden een uiteenlopen- visie, maar één waren ze in doel en streven: de Prot. Christenen samen te brengen in één Unie. Laten we de fak kel, die zij in de had hebben gehad, moe dig, gelovig en blijmoedig verder dragen, wekte de heer Van der Kwaak op. Hij deelde mee, dat op 10 Maart een grote bazar wordt gehouden en dat wordt gedacht aan de oprichting van een pagandaclub. Laten we strijdvaardig blij- laten we de ander niet kwetsen laten we getuigen van wat we positief bezitten, aldus besloot de voorzitter van de afdeling. Hij zegde nog een couplet van het Lutherlied: „Geen aardse macht be geren wij; die gaat alras verjoren". De heer Schinkel bracht een uitvoerig jaarverslag uit, waaruit bleek, dat er heel afdelingsactiviteiten hebben piaats gehad. Het ledental is wel iets gestegen. gezien de uitbreidingen van de stad is de stijging gering te noemen. Spr. wekte op tot het werven van leden. De penningmeester, de heer Flippo, meldde voordelig saldo van 123. De komen de verkiezingsactie zal weer veel geld Afscheid Bij de bestuursverkiezing werden dus de heren Verhoeven en Voorzaat geko- ;n werd de heer Breedijk herkozen. De heer Van der Kwaak richtte tot de beide vertrekkende bestuursleden woor- van afscheid. Van de heer Schinkel Geveilde percelen Ten overstaan van notaris A. A. van Haaf ten te Leiden: het herenhuis met garage en tuin Fruinlaan 6 hoek Cobet- straat, in bod f 21.200, koper L. Zitman q.q. te Leiden voor f 26.200; het huis en erf Kastanjelaan 10 (Leiderdorp), in bod f 5.800, koper J. Bleyie q.q. te Leiden voor f 6.750; de garage met erf Linde laan 1 (Leiderdorp), in bod f 1.550, koper L. Zitman q.q. te Leiden voor f 2.025; het huis en erf Magdalena Moonsstraat 2, in bod f 2.225, koper J. Bleyie q.q. voor f 2.300. De heer Verstegen noemde de heer Van der Kwaak een markante figuur in het bestuur. Nieuwe ideeën wist hij steeds te „versieren". Spr. bracht hem hartelijk dank voor zijn werk en bood ook hem een klein geschenk aan. Aan deze bijeenkomst verleenden mede werking het mannen-dubbelkwartet In- ter Nos onder leiding van de heer Loui< van Wijngaarden (bij sommige liederen met pianobegeleiding van de heer Biarr 't Hart) en de Chr.-Historische jongeren groep met declamatie. Werkloosheid te Leiden stijgt niet veel meer Op 16 Januari 1954 stonden bij het Arbeidsbureau Leiden 1649 geheel werk lozen ingeschreven, terwijl daarenboven 144 personen op diverse werkvoorzie ningsobjecten tewerkgesteld waren. Het totaal beschikbare aanbod geheel werklozen plus arbeiders werkobjecten bedroeg derhalve 1793. Hoewel ook de afgelopen periode, zo als verwacht werd, een stijging vertoont, is het niet onbelangrijk tc vermelden, dat de stijging langzamerhand een aflo pend karakter aanneemt. hetgeen de volgende cijfers duidelijk illustreren: 24 December 1953 stijging 82 2 Januari 1954 stijging 96 9 Januari 1954 stijging 91 16 Januari 1954 stijging 49 Hieruit kan, zij het met de nodige reserve en buitengewone omstandig heden, zoals plotse-ling optredende vorst, buiten beschouwing gelaten, geconcludeerd worden, dat de werk loosheid weldra haar hoogtepunt bereikt zal hebben. Een vergelijking met het overeenkom stige tijdstip in 1953 geeft te zden dat de arbeidsmarkt een gunstiger aanzien heeft gekregen. Bedroeg het totaal be schikbare aanbod op 17 Januari 1953 nog 2421, thans met een stand van 1793 ligt dit aanbod ruim 600 lager. De vraag steeg iets en betreft hoofd zakelijk jeugdige krachten leeftijds klasse 15 t/m 18 jaar en personeel voor de metaalindustrie. Het aantal werkloos ingeschreven vrouwen bleef vrijwel gelijk en bedroeg op 16 Januari 1954: 167. De vraag naar vrouwelijke arbeidskrachten onderging eveneens geen wijziging van enige be tekenis (van 200 tot 208). Aan huiselijk personeel bestaat nog altyd grote behoefte. Prof. Verbist voor Veren, voor Paedagogiek De aesthetische opvoeding van het kind tussen zes en twaalf jaar was gisteravond het onderwerp van prof. dr R. Ve*>ist, hoogleraar aan de universiteit van Gent, die in het Vlies kwam spreken voor de vereniging voor paedagogiek. Prof. Verbist kon daarbij putten uit een schat van ge gevens, omdat hij medestichter en -leider is van het paedagogisch experi menteercentrum van de Gentse universiteit. Vervolgens ging spr. In op het Prof. Verbist begon zijn interessante causerie met een overzicht van de Belgi sche universiteiten en de wijze, waarop daar de studie van psychologie en paeda- gogie is geregeld. Het Gentse experimen teercentrum is geheel particulier opgezet In 1948 en heeft eerst sedert Januari dit jaar een officiële universitaire status gekregen. Daarbij merkte spr. op, dat in België de sociale belangstelling bij de op voeding de aesthetische voorbij pleegt streven. Men voelt het aan het leerprogramma van staatswege, dat echter nog maar minimumprogramma is; duidelijker wordt het nog, als men de plaatselijke eisen on der ogen krijgt. Daar komt nog bij, dat men in het be drijfsleven en bij de overheidsinstanties overdreven waarde hecht aan diploma's en dat ook het onderwijs een speelbal var het totaal verpolitiekte leven in België i! geworden. Desondanks wordt er veel over aesthe tische vorming geschreven. Maar hier kan men wel spreken van een compensa tieverschijnsel: men uit zich meestal het liefst en het heftigst over datgene, men graag zou willen hebben, wat pijnlijk mist. Dit is de dienstplichtig matroos derde klasse Dirk den Haas, Ko ningin Wilhelminastraat 20 A, Katwijk aan Zee. Matroos Den Haas heeft het geluk gehad, tijdens zijn diensttijd een tocht naar Amerika te kunnen maken. Doel van die tocht was, Hr Ms Borne, een kust- mijnenveger voor de Kon. Marine, op te halen. De Borne is één van de serie kustmijnenvegers, die Nederland overeenkomstig het pro gramma voor wederzijdse militaire bijstand van de Verenigde Staten ontvangt. Onlangs werd dit schip samen met Hr Ms Brielle over gedragen. Gisteren berichtten wij daarover reeds. De Katwijker be kijkt op de foto een collectie tékeningen in de Pirates Alley (Piraten- allee) in de Franse wijk van de Amerikaanse stad New Orleans. onderwerp gepubliceerde. De auteurs werken op dit terrein zijn het in genen dele met elkander eens en er is weinig definitiefs te zeggen, voorlopig. De aesthe- tlek in de opvoeding is een punt, dat nog volledig in het stadium van onderzoek keert. Het enig definitieve is, dat zonder organisatie in ieder geval niet der komt. In Gent werkt men aan de op lossing van het probleem met gebruik making van de gegevens van de geneti sche psychologie. Het gevaar is echter groot, dat men teveel door louter woorden verklaard acht, woorden, die als slaap middelen voor de geest zijn, en die door geen reële inhoud worden verantwoord. Zo spreekt op het ogenblik iedereen van onderwijsvernieuwing, en bijna geen mens waagt het er niet vóór te zijn. Maar waarom? Dat weten toch eigenlijk de meesten niet. Taal Spr. behandelde hierna uitvoerig de aesthetische vorming van het kind door middel van de taal. Daarbij stelde hij de oude en de nieuwere opvattingen scherp naast elkander. Vroeger was de eis bij opstel zoveel mogelijk de literaire taal volwassenen na te boosen. Een nieuwere opvatting gaf het kind meer vrijheid door middel van het vrije opstel, dat echten alleen vrij was in het onderwerp, i als uitdrukkingsmiddel toch een napraten van de volwassene bleef. Deze methoden kweekten onechte ge voelens; zij waren in hoge mate oneerlijk tegenover het kind. Wat de laatste be treft: deze had alleen waarde als soort van afreageren. Paedagogisch gezien miste het zakelijkheid en een vast steun- Eisen Prof. Verbist stelde als eisen aan opstel, dat de inhoud duidelijk omlijnd is, dat die inhoud een zedelijke, een veri delijke of een affectieve waarheid bevat en geen vormloos „stemmingsgegolf' Verder moet er een element van actieve vormgeving aanwezig zijn, een vrijmaken of vermeerderen van taaiformulering. Er moet spanning zijn tussen vorm en in houd. Daarbij vervalle men echter niet in de fout van het kind de taal der volwas senen te verwachten. Het kind behoude zijn eigen levendigheid en natuurlijkheid. Meer summier behandelde spr. proeven, die in het experimenteercentrum te Gent waren genomen met tekeningen en mu ziek. Terugkerend tot de literatuur wees prof. Verbist er tenslotte op, dat onze zo genaamde jeugdlitteratuur niet goed ge classificeerd is. De hele moeilijkheid is gelegen in het feit, dat de boeken voor de jeugd geschreven worden door volwase- - In het algemeen wenste prof. Verbist er op te wijzen, dat men zoveel mogelijk het schone, het voorname en het aesthetlsch verantwoorde naar het kind toe moet Aspirin De heer N. J. Moonen ter aarde besteld Op de begraafplaats Rhijnhof had gis teren onder grote belangstelling de be grafenis plaats van het stoffelijk over schot van de heer N. J. Moonen. die deze week op 50-Jarige leeftijd plotseling over leed. Het spreekt vanzelf, dat velen uit Leidse sportkringen de teraardebestelling bijwoonden. De heer Moonen immers had zitting in het bestuur van de Stichting Burgerijfonds, In de Raad van Beheer van de Sportstichting, hij was official van de K.N.Z.B. en Jurylid bij vele te Leiden gespeelde zwemwedstrijden, jarenlang voorzitter van de zwem- en polovereni ging De Zijl en administrateur van de Leidse IJsclub. Tot de aanwezigen behoorden burge meester jhr mr F. H. van Kinschot en wethouder J. C. van Schaik, afgevaar digden van bovengenoemde verenigingen, van de Leidse Zwemclub, De Sleutelstad De Golfbrekers, alsmede van de Over dekte. Voorts de notarissen J. C. van Eek W. S. Jongsma, bij wie de heer Moonen vele jaren werkzaam is geweest. Het woord werd gevoerd door een zwa- sr van de overledene, namens de familie, door notaris Van Eek en door de heer J. H. de Winter namens de Leidse en Haagse zwemwereld. Men roemde de nauwgezetheid, trouw en ijver van de overledene. Aan de geopende groeve werd gesproken door domina E. B. A. Poort- Remonstrants predikante. Een zwa- ran de heer Moonen dankte voor de vele blijken van belangstelling, bij dit plotseling verscheiden ondervonden. Opdracht dr D. de Klerk Bij K.B. is aan dr D. de Klerk, weten schappelijk ambtenaar eerste klasse aan de rijksuniversiteit te Leiden, opdracht verleend, aan deze universiteit onder- te geven in de experimentele natuur- brengen, omdat een mens In zijn kinder- peflode zo gemakkelijk opneemt Na de pauze bestond er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan geani meerd gebruik werd gemaakt. De belang stelling voor deze lezing was goed. In Lido Ingrid Bergman in Europa '51, Italiaanse tendenzfilm Wie het verhaal navertelt, dat aan de film Europa '51 ten grondslag ligt, loopt kans met een medelijdend, lachje te worden nagekeken. De historie van de vrouw uit de betere kringen, die door haar sociale verplichtingen haar zoontje verwaarloost en door een wanhoopsdaad van dat zoontje tot het inzicht komt, dat haar leven tot dusver dor en onvruchtbaar is geweest. Zij gaat zich daarna, wijden aan het helpen van in moreel en maatschap pelijk opzicht ontredderde mensen en gezinnen, en wordt door haar om geving voor gek verklaard en in een inrichting opgeborgen. Op het eerste gezicht ziet dat verhaal er goedkoop, om niet te zeggen melo dramatisch uit. Maar wie over de film nadenkt en het kunstenaarschap, waarmee zij is gemaakt, goed beoordeelt, zal toch tot een andere conclusie moeten komen. Roberto Rossellini heeft niet alleen de regie gevoed, hij heeft ook het scenario geschreven. We hebben hier te doen met een zuivere tendenzfilm, die wil aantonen waaraan het in deze wereld schort. De omkeer in een mensenziel schilderen is een uiterst moeilijk werk. Een groot actrice als Ingrid Bergman is in staat de diepste gevoelsuitingen zo indringend weer te geven, Jat de toeschouwer er stil van wordt. Maar onmiddellijk dringt zich de vraag op: Hoe moeten wij die hoofd figuur verstaan? Is zij inderdaad een ge stoorde de opvatting van haar omge ving is zij een geëxalteerde vrouw, die haar verdriet heeft gesublimeerd de opvatting van de psychologen of is zij een heilige, zoals de door haar geholpe- nen beweren? Met niemand ontziende openhartigheid heeft Rossellini pogen te zeggen, dat de harteloze samenleving iemand voor gek verklaart, die een gemakkelijk leven op geeft alleen om door religieuze motleven gedreven haar piedemensen in Hes ge lijk te worden en te helpen. Dit komt zo treffend uit in het gesprek tussen de geestelijken, die over haar geval hebben te oordelen „Wanneer deze vrouw geliik heeft," zegt er een. „dan moeien wij or>s ambtsgewaad ui'trekken en worden als zij." Men ziet het, de consequenties zijn tot het uiterste doorgedreven. Rossellini char geert sterk, maar is dat een kunstenaar, die werkelijk iets heeft te zeggen, kwalijk te nemen? Hij heeft in ieder geval de moed gehad een grote steen te werpen in de stille vijver van onze gezapigheid, van de schijnvroomheid van zovelen. Uit haat tegen zichzelf gedreven, nu zij heeft leren inzien wat zij in haar leven verkeerd heeft gedaan, wordt de hoofd figuur gedreven. En is dat in de grond van de zaak niet een zuiver Christelijk standpunt? De film draait deze week in „Lido". G. Tulp. Promotie mr Te ekens Op Woensdag 10 Februari hoopt mr M. Teekens te promoveren tot doctor in de rechtsgeleerdheid aan de rijksuniversl- tet tc Leiden. De dissertatie is getiteld „De deurwaarder" Benoeming In de plaats van de heer J. Pruijssers, wachtmeester eerste klas van de rijks politie, dienstdoend bij de strafzittingen van het Leids kantongerecht, is benoemd wachtmeester eerste klas D. J. Tuin. De heer Pruijssers verlaat 1 Februari de dienst met pensioen. Burgerlijke stand van Leiden GeborenNicolaas W. z v Van Duijn en G J de Mooij; Dirk N. z v J van Staden en L E Lindenberg; Gerarda A. dr van C P Baak en C J Disseldorp; Cornells D. z v J A Bogerd en M M Heemskerk. De prijzen van het volksbrood De prijzen vin het volksbrood zyn, thans definitief door «ie minister vast gesteld. In het rayon, waarin ons blad verschijnt, verandert in die prijzen niets. OEGSTGEEST Dokter en apotheek De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door de dokters A. J. M. van Glabbeek, Prins Bernhardlaan 23. tel. 23949 en mevr. A. B. J. van Vliet-de Vries, Nagtegaallaan 13, tel. 22331; de dienst der apotheken ooor de Oogstgeester apotheek, Wilhel- minapark 8. tel. 26274. In het Volkshuis Het probleem om de jeugd op productieve wijze bezig te houden kan groot zijn en vele facetten hebben en het is goed,daaraan zo veel mogelijk aandacht te besteden. Als dit maar niet gepaard gaat met een negatie van het probleem der ouden van dagen, dat er toch reëel is, gezien de omstandigheid, dat er wellicht heel wat oude mensen zijn, die in een vergeten hoekje het levenseinde afwachten. Het is van groot belang, ook deze mensen met elkaar in contact te brengen en naar wegen te zoeken, waarlangs zij nog iets tot stand kunnen brengen. We moeten vooral niet denken, dat de ouden van dagen gespeend zijn van enige creatieve zin. Ontspanningsmiddagen sociëteitsdagjes hebben het afgezonderde bestaan van menig bejaard mensenkind uitzicht gegeven, maar er zal toch groep zijn, waarvoor dit niet vol doende is. Vandaar die Vrijdagmiddag In het Leid- Volkshuis, die onder leiding staat ievrouw J. C. van Rijnbachvan er en mej. M. Ruth. Vijftien ouden dagen de oudste is al 83 jaarl ko- daar iedere Vrijdagmiddag om twee bijeen om zich aan een bepaald werk te zetten. Voor de een is dat wevert, de ander smyrnawerk en handwerk. Ook wordt er aan tekenen gedaan. Gistermiddag hebben we dat groepje an vijftien mensen zien werken. Met :n ernst en een toewijding, die mei leen bij kinderen zou verwachten. Zelfs door een kopje thee laten ze zich niet het werk houden. Ongezellig is het helemaal niet; hoeveel herinneringen i er onder de arbeid ook niet op halen! Het eerste werkstuk is voor de maker Gemiddelde aanvoer steeg al van 147 tot 366 De vette-varkensmarkt, die op Dinsdag in Leiden wordt gehouden, is in de tuin van het plaatselijke marktwezen een afzonderlijke plant, waar van de verheugende bloei te danken is aan de goede grond, waaruit ze gevoed wordt. En het gaat met deze markt steeds voorwaarts, vertelde ons de directeur van de markt- en havendienst, de heer Weima. De gemiddelde aanvoer per marktdag steeg van 147 in 1950 via 244 in 1951 en 235 in 1952 tot 366 in 1953. En de verwach tingen voor dit jaar zijn niet ongunstig. Van de vette-varkensmarkt merkt de Leidenaar. in de regel niet veel. Alleen de mensen, die er direct bij betrokken zijn, weten, dat ze er Is. Toch is deze han del van groot belang. Van de kopers, zo wel de slagers uit de stad en de omstre ken als de grossiers uit de grote steden, kan men steeds vernemen, dat het han delen op deze markt zo prettig is. Meer eens kan de opmerking gehoord wor den „Je koopt niet beter dan hier, ner gens wordt zo goed geleverd". De handel ln vette varkens wordt ge dreven per kilogram levend gewicht, waardoor het van belang is het verschil tussen de weging op de markt en de we ging na het slachten zo gering mogelijk ls; met andere woorden, dat men zo weinig mogelijk mest koopt. De mester in deze streek volgt de loffelijke methode or Dinsdag te verkopen varkens na Maan dagmorgen niet meer te voeren. De koop lieden, die de, van niet marktende mes ters in koop of in commissie verkregen, varkens verkopen, houden tegenover de laatsten stipt vast aan de eis van goede levering. Van de zo behandelde dieren zijn de magen bij de weging op de markt leeg en ook de Ingewanden bevatten dan nog maar zo weinig ongeboren mest, dat het slachtverlles zweeft om de norm van vijf tien procent van het levende gewicht. De vette-varkensmarkt van Lelden, die vóór de oorlog al een goede reputatie had gevestigd, maar van Juli '40 tot November 1949 gesloten is geweest (oorlog en dis tributie), heeft zich voorspoedig hersteld. zelf. De volgende worden verkocht en van de opbrengst van die verkoop wor den materialen gekocht. Zo kan het werk ongestoord doorgaan. Het is ook het plan in het komende voorjaar een tentoonstel- linkje te houden. Men is begin Nov. met deze Vrijdag middag begonnen. En de dames Van Rijn bach en Ruth zijn er best over te spreken. Ze streven naar uitbreiding van de „club" „Er is hier nog ruimte genoeg en laten we die asjeblieft benutten". Agenda voor Leiden Zaterdag Schouwburg, 8 uur: Prinsessen-avond Leidse Chr. Oranjevereniging, Timdeler- club met „Maskerade" van Rie Knegt- Foyer stadsgehoorzaal. 810 uur: mannenkoor ,,Kun6t na Arbeid", receptie 60-jarig bestaan. Maandag Rapenburg 39, half 5: Vereniging tot bevordering van de bouw van werk manswoningen, aandeelhoudersvergade- Snouck Hurgronje-huis, 8 uur: K. en O., studiecursus „Pen en Penseel" door drs F. P. Huygens. Schouwburg. 8 uur: abonnementsvoor stelling, Haagse Comedie met Coloznbe van Jean Anouilb. Gulden Vlies. 8 uur: Expogé, causerie Johan Bodegraven. De Doelen, 8 i to gr af en, A. P. W. i landschapsfotografie lichtfilters. Stadsgehoorzaal, 8 uur; jubileumcon cert Kunst na Arbeid, m.m.v. Ex Animo. Burcht, half 3: Alg Ned. bond van ge- pensionneerden, afdeling Leiden, leden vergadering. Schouwburg, 8 uur: abonnementsvoor stelling, Haagse Comedie met Colombe in Jean Anouilh. Zuiderkerk, 7 45 uur: Leids Acad. Kunstcentrum, Hamann Quartett. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor Volkenkunde Steenstraat la, zeven eeuwen Ch'nese calligraphic en schilderkunst (collectie dr R. H. van Gullk). 10—4 uur (tot 14 Februari). Prentenkabinet, Kloksteeg 25, 2—5 u.: Het landschap ln de Noord-Ned. prent kunst (eerste helft 17de eeuw) (tot 30 Januari). Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, teL 20552, en de Haven-apotheek. Haven 18, teL 20085. Leidse i van Dalsum over i het gebruik van

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3