Het gebed een realiteit Geen ijzeren gordijntjes Unie „Een School met de Bijbel' vandaag 75 jaar AVONTURIERS 2 ZATERDAG 23 JANUARI 1954 TIJAANDAG begint te Berlijn de conferentie van de vier mogendheden: het moeizame gesprek, waarvan weinig, al te weinig wordt verwacht en dat toch van zo uitermate grote betekenis ia, van zo grote betekenis zou kunnen zijn althans, voor de loop der geschiedenis in de komende tijd. Het is niet onze bedoeling, in dit artikel te gaan schrijven over deze conferentie te Berlijn. Of liever, het is dat toch wel. We willen namelijk de belangrijkste mededeling doen, welke op dit ogenblik met betrekking tot deze conferentie te doen is. Deze mededeling is, dat morgen in duizenden kerken in en buiten Duitsland een vurig gebed zal worden opgezonden, opdat de gedachten en gevoelens van wie daar in de conferentiezaal bijeen zijn en vooral ook van de regeringen achter hen in de juiste richting zullen worden geleid. "jlTISSCHIEN ZLJN ER MENSEN, die dat toch niet zo belangrijk vinden. Misschien zitten er straks ook wel van zulke mensen in de confe rentiezaal. Zij zullen van mening zijn, dat de standpunten al lang vast staan en dat de impasse, waarin de wereld vandaag verkeert, juist ver oorzaakt wordt door de omstandigheid, dat die standpunten vast, rotsvast, liggen. Ligt het gebed niet wat vér buiten de werkelijkheid van deze conferentie? In antwoord op deze bedenkingen heeft de bekende Duitse protestant dr Dibelius dezer dagen het echt-christelijke woord gesproken, dat het gebed zelf ook volop een realiteit is, een realiteit van hoger orde dan deze conferentie ooit worden kan. De politici die naar Berlijn komen, zo zei het dr Dibelius, zullen op merkzaam zijn op hetgeen zo rondom de conferentie gebeurt; welnu, laat hun weten, dat rondom de vergaderzaal een schare staat van honderd duizenden bidders. "OERLIJN zal de komende dagen het beeld vertonen van een in zichzelf vastgelopen wereld. De fronten zijn hoog opgericht en de ijzeren gordijnen zijn neergelaten en sluiten Oost en West van elkander af. Wat zal er te Berlijn in die conferentiezaal vertoond worden? Zal het een kwestie worden van de ene monoloog tegenover de andere? De verwachtingen zyn niet hoog gespannen. Ze zijn het niet onder het Duitse volk, dat door de kloof tussen Oost en West in tweeën is gedeeld. Ze zijn het ook niet in vele andere landen ter wereld. Toch bidden? We zouden menen: juist daarom bidden! Op dit ogenblik van de wereldgeschiedenis schijnen de mensen te zijn uitgepraat Dat kan een verschrikkelijk ogenblik zijn. Maar het kan ook een heilzame ontdekking zijn, wanneer de mens zelf geen uitweg meer ziet. Dan immers is er nog altijd de uitweg van het gebed. En voor de christen is deze uitweg ten slotte altijd de enige juiste weg. TVriETS VERHINDERT ONS, integendeel, alles wekt er toe op, dat wy morgen in alle kerken, waarin wy met al onze menselijke noden het aangezicht zoeken van God, Hem vragen, of Hij in de komende weken ook wil zijn in die conferentiezaal daar in Berlijn, daar waar de wereld is vastgelopen, daar waar de knopen zitten, daar waar ook weer de uitweg moet worden gevonden uit het slop en waar de knopen ook weer moeten worden losgemaakt. Wij mogen Hem vragen, of er over heel de wereld toch iets gevonden mag worden van recht en van vrijheid. Niet, dat de mensen daar uit zich zelf zoveel aanspraak op mogen maken. Maar omdat deze wereld, die nu in de knoei zit, toch ook Zyn wereld, Zyn schepping is, die Hij zelfs zó heeft liefgehad, dat Hy daarin Zyn Zoon gezonden heeft. Wie zo tegenover een gebeurtenis als de Berlynse conferentie mag staan, in hem en in haar blijft ook vandaag en in de komende weken iets leven van de blijdschap, welke die is van de echte christelijke hoop. W/A.AROM HET TE ONTKENNEN? We leven ook als Christenen in een gevaarlijke tijd. Het kost in onze dagen niet veel moeite om beschou wingen onder het oog te krijgen, die de toekomst van de wereld alleen afhankelijk schijnen te stellen van de mate waarin de vrye volkeren zich weten te bewapenen. Wat is het gevaarlijke in deze situatie? Dit, dat we zo licht voorbij schijnen te zien, dat de redding voor de wereld uiteindelijk niet zit in de bewapening, maar dat die redding uitsluitend kan liggen in Hem, die alleen de Heer der wereld is. We praten in onze tijd heel gemakkelijk over allerlei machten, die op komen of verdwijnen of die elkaar in evenwicht houden. Maar de meeste beschouwingen zwijgen over de macht, die altijd genoemd behoorde te worden: de macht van Christus. We praten over allerlei regeringen, maar niet of in elk geval veel te weinig over Zyn wereldregering. QNZE INDRUK IS, dat, als^een protest tegen de immer toenemende be wapening, de organisatie van Kerk en Wereld weer bezig is naar voren te komen. Nu ligt het niet in onze bedoeling, in dit artikel te gaan schrijven over deze organisatie, maar wèl onderschrijven we het protest, in zoverre het zich althans keert tegen een stellen van de bewapening in de plaats van het Evangelie. Het is voor ons geen vraag, dat ons land zich behoort te bewapenen. Maar naar ons besef is het voor velen nu zover gekomen, dat de wereld voor hun gevoelen op zichzelf staat, dat de volkeren aan zichzelf zijn over gelaten en dat de enige „redding" ligt in een zich sterk maken tot de tanden. Dat is de politiek van het stekelvarken. ZELFS BIJ ZWARE VERKOUDHEID POTTER S LINIA Beroep van Indonesië op medici De Indonesische minister van Gezond heid. Lie Kiat Teng. heeft een beroep gedaan op de particuliere geneesheren van buitenlandse afkomst in Indonesië zij het dan ook maar voor enkele per dag. in regeringsdienst te ken. in het belang der bevolking, minister wees op het grote tekort artsen. Er zijn slechts omstreeks 850 in dienst der regering. De helft hier- Ls pensioengerechtigd en zal binnen kort de dienst verlaten. Voorts wees df minister er op, dat vorig Jaar slecjits 70 studenten van de geneeskundige faculteit zijn afgestudeerd. Dit jaar zal bij het aanstellen nieuwe medici voorrang worden gegeven aan de gebieden buiten Java. Op het ogen blik zijn 200 buitenlandse doktoren in dienst van de Indonesische regering. Vlaardingse vissers gaven 2500 voor De.Hoop De Vlaardingse vissers hebben 2500 bijeengebracht voor het hospitaal-kerk schip De Hoop. Technische bijstand Suri name en Ned. Antillen Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede: Op 22 Januari is ten departemente een overeenkomst gesloten tussen enerzijds de minister van Buitenlandse Zaken en de minister zonder portefeuille, mr J. M. A. H. Luns, en anderzijds de ambassa deur van de Verenigde Staten, welke overeenkomst beoogt de mogelijkheid 1 technische bijstand aan Suriname de Nederlandse ntillen in het kader de merikaanse buitenlandse hulp lening der Foreign Operations Ad- De overeenkomst behoeft nadere goedkeuring van de Staten-Generaal. Bedragen, noch feitelijke projecten worden genoemd. De projecten zullen nader in afzonderlijke technische over eenkomsten worden vastgelegd. Laatstbedoelde technische regelingen kunnen rechtstreeks tussen de F O A. en de vertegenwoordigers van de lands regeringen van Suriname of de Neder landse Antillen worden gesloten Rijksvoorschotten voor overtocht uit Indonesië Minister Van Thiel heeft ingesteld de „commissie voor maatschappelijke aan gelegenheden Nederlanders in Indonesië" Deze commissie heeft tot taak de minister van advies te dienen aangaande het vraagstuk van het verlenen van rijks voorschotten voor overtocht van Indone sië naar Nederland. Voorzitter is de heer H. J. W. A. Meyerink te Arnhem. Leden zijn verder mr P. H. G. M. Brugman te Haarlem W. H. Lichtveld te 's-Gravenhage. Als U de jarige verrassen wilt... Hier werken de Nederlandse Christenen broederlijk samen heel goede be- Hjk onderwys 75 jaar. Wij ziin eens op haar adres. Sweelinckstraat 39 in Den Haag. gaan vragen naar de welstand en troffen haar secretaris, mr J. J. Hangel broek, thuis, die dadelijk van wal stak te vertellen, hoe de vlag er bij stond. Mr Hangelbroek kan het weten, want begin September is hij al vijfentwintig haar dienst. Dag in dag uit slaat hij haar lief en leed gade. ..Nee. nee. er is geen feest en heel geen druk'e. Dat feest stellen wij nog tot Dinsdag na Pasen, want dan kunnen alle vrienden en vriendinnen het zijn 'elen in Tivoli in Utrecht het k< Voor de vrije school Even een stukje geschiedenis: op 17 Augustus 1878 tekende Koning Willem III de wet van minister Kappeyne vai Copello, waardoor het neutrale openbaar onderwijs uit de schatkist gesteund ging worden ën de vrije Christelijke school niemendal kreeg en daardoor sterk werd achtergesteld. De Christelijke leiders hadden op hun petitionnement 301.000 handtekeningen verzameld om bij de Koning er op ian te dringen de wet- Karoeyne ni^t te tekenen. Maar ja. de Voksvertegenwoordiging had de wet met overgrote meerderheid reeds aangeno. men, wat kon de Koning anders doen, dan zijn handtekening te zetten? Dr Abraham Kuyper en jhr mr A. F. de Savornin Lohman besloten echter deze actie voor het Volkspetitionnement, niet te laten verlopen, maar de comité's s te brengen in een Unie, die ieder jaar op de verjaring van deze zwarte 17e Augus tus een collecte zou houden voor steun aan de zozeer in het nauw gebrachte Christelijke scholen en door spreekbeur ten en op andere wijze propaganda te maken voor de gedachte van het vrije Christelijke onderwijs. Wat toen begonnen is. is sindsdien trouw volgehouden. Wat er ook in land veranderde: de Unie bleef dezelfde Zij kent maar één doel: de Christelijke school te steunen met geld en propaganda Zelf richt de Unie geen scholen op. Zij Van het erf van School en Kerk Dr A. Stephan promoveerde op Tertullianus steunt alleen maar iedere school m< Bijbel, die dit nodig heeft. Wy lezen de opbrengst van de collec- in: in 1879 42.188.63 \z. in 1939 /73.481,15. i 1944 23.216,56. Ai, byna de helft an 1879. Maar in 1952 275.546.29. Dat klinkt heel wat beter enin 1953 tot toe van 550 locale comité's f 238.604,70. .Maar we hebben een kleine duizend comité's en alle opgaven zyn nog lang niet binnen. We halen best nog wel de drie ton. Dat is niet slecht", zegt mr Hangelbroek. Propaganda is nodig Steun aan het Christelyk onderwys blijft na deze 75 jaar onverminderd noiie. Vooral de propaganda vraagt tegenwoor dig veel meer energie dan vroeger. Re clame is het toverwoord van deze tyd. Sinds '45 heeft de Unie een eigen propa gandist. De heer N. Heukels uit Amstel- i. De Unie geeft propagandafoldertjes en een maandblad, in 100.000 exem plaren per maand: School en Huis. Met de beste wensen voor de jubilaressc ïmen we afscheid van mr Hangelbroek. Wy krijgen een jaarverslag mee en lezen: Het adres van de Unie „een School met de By'beV' is: Sweelinckstraat 39, 's-Gravenhage. Gironummer 5166. Als U de jarige epns verrassen wilt Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk ingenomen: naar Goutum Swichum W. J. Fournier te Oostburg. Geref. Gemeenten roepen: te Hendrik Ido Am bacht A. van Stuyvenberg te Nunspeet, St Annaland. Paterson (U.S.A.) en te Utrecht F. J. Dieleman te Yerseke, die bedankte voor Zeist. Geref. Gemeenten In Nederland eroepen: te Vlaardingen F. Mal- te Bruinlsse. Mgr. dr A. Rinkel Maan dag 40 jaar priester Mgr. dr. Andreas Rinkel, Oud-Katholiek artsbisschop van Utrecht, is Maandag veertig jaar priester. Hij is thans 1 en is pastoor geweest in Enkhuizen Amersfoort, was van 1921 tot 1948 pro fessor in de godgeleerdheid aan het semi narie te Amersfoort en werd in April 1937 door het metropolitaan kapittel Utrecht gekozen tot aartsbisschop Utrecht, als opvolger van wijlen Mgr. F. Kennlnck. Naar wij vernemen zal er na afloop var de mis, die ter viering van dit veertig- Jarig priesterfeest op Maandagochtend gehouden wordt in de kerk aan het Wil lemsplantsoen te Utrecht, gelegenheid zijn de Jubilaris te feliciteren. Zending der Chr. Gerei. Kerken De Chr. Geref. kerken hebben in 1953 totaal voor de Zending bijeengebracht bedrag van ruim 54.000. Aarigezien de uitgaven 33.000 hebben bedragen heeft de zendingskas een ruim batig sal do waaruit ook het tekort, dat de dische zending opleverde, gemakkeiyk worden bestreden. Gelijk bekend, hebben de Chr. Geref. kerken hun dingsveld onder de Toradja's op Celebes. men bedenkt, dat de Chr. Geref ker ken ongeveer 27.500 belijdende leden tel- len, dan blijkt daaruit, dat men per hoofd 2 voor de zending opgebracht heeft. proefschrift; De Jongen in de puerale Periode (een bijdrage tot de anthropologi- de Jongen), tot doctor geb. wijsbegcert Ambtsaanvaarding prof. Diehl te Delft Woensdagmiddag 27 Januari zal dr ir M. G. Diehl het ambt van buitengewoon hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft aanvaarden met het uitspreken van een rede. Na 25 jaar weer dissertatie in Latijn geschreven (Van onze Amsterdamse correspondent) Het ls 25 jaren geleden, dat de laatste dissertatie aan de Vrys Universiteit ge heel in het Latyn geschreven werd. zeide prof. dr A. Sizoo gistermiddag tijdens een promotieplechtigheirl. by drs A. Stephan uit Zwolle, v leraar aan het Christelijk Lyceum is. bevorderd werd tot doctor in de letteren i wysbegeerte. De heer Stephan promoveerde op: Tertulliani ad uxorem litori duo (Twee boeken van Tertullianus aan de Vrouw). Met zyn proefschrift, dat de promotor s zeer goed prees, heeft dr Stephan zidh willen scharen onder de talryxe Nederlanders, die de figuur van Tertul lianus bestuderen. Hij neemt or waardige plaats in en heeft een ve studie de beste die er de handschriften gegeven. Deze dissertatie zal in binnen- en buitenland gewaardeerd worden. De promotie, aldus prof. Sizoo. is ver der van betekenis omdat de pedel, de heer L. W. van Sint Maartensdijk, voor de 250e maal het verlossende „Hora" voor doctorandi heeft gesproken Nieuw doopvont voor Luth. kerk in Delft De Evangelisch Lutherse Gemeente te Delft heeft de schrUnwerker G. Broeze te Edam opdTacht gegeven een doopvont te vervaardigen naar een ontwerp van de architect Ferd. B. Jantzen te Am- sterdam. Deze architect heeft tevens een schets gemaakt voor een eiken kolom lezenaar. Deze staat thans op de altaar tafel, waar hy echter niet thuishoort. WanneeT ook hiervoor de nodige gelden beschikbaar komen, zal het liturgisch centrum van de kerk op verantwoorde wijze zyn ingericht. Giften en legaten Voor de Theol. Hogeschool der Geref kerken werd uit Groningen een legaat ontvangen van 1.000. Twee giften van elk 1.000 kwamen ln t.b.v. de Surlname-zending van de Evang. Broedergemeente te Zeist. Het Europa College gevestigd te Brugge, rector prof. Hk Brugmans brengt 31 Januari. 1 en 2 Februari bezoek aan ons land. De laatste dag wordt ln Arasterdam doorgebracht. De gasten zullen officieel ten stadhuize den ontvangen. geneeskt aan Zet Haag; J Hrouda, Leidei an. Leiden; Doet Ind recht Hasselt Den Haag; Doet ex lej M K Hartgrink, Egmond Heel, Dei D Mulder, Lei- R Nlkkels. Den Haag; H M van Praag, Schiedam; I Schnltzler. USA; P H M Strijkers. Maastricht; Arts-ex le gedeelte; de heren W E de Haes. Echt (L); J B Hu- gcnholtz, Oegstgeest; F Lim A Po, Leiden; J T Mets. Breda en J Windhorst. Voorburg. Het hotel-incident te Soerabaja Resident en directeur trokken aan het gastenboek Indonesiërs zouden in Simpang bijna nooit zijn toegelaten yOOR EEN KRACHTIGE VERDEDIGING pleiten wij. We behoeven ons tenriotte niet onder de voet te laten lopen. Daarvoor is ons de vrij heid, ook de vrijheid om God naar Zijn Woord te dienen, een tè groot goed. Maar wy mogen wel bidden, dat de bewapening, die naar onze overtui ging in dit tijdsbestek onvermijdelijk is, geen hinderpaal zal vormen voor de doorwerking van het Evangelie. Geen hinderpaal ook in deze zin, dat we ons op de bewapening gaan verlaten en de enige Redder voorbijzien. De doorwerking van het Evangelie: wat is dat anders dan dat we onze medemensen in aanraking brengen met het Evangelie? In een mooie be schouwing van een predikant lazen we dezer dagen de volgende zin: „Het schijnt er in de politiek om te gaan om tegenstanders te -verslaan. En in de evangelisatie om tegenstanders te winnen". We weten niet, of deze tegenstelling wel helemaal billyk is. Maar vinden we het eigenlyk allen niet gemakkelijker onze tegenstanders te verslaan dan om hen te winnen? J)AAR IS het IJzeren Gordyn tussen de Oostelyke en de Westelyke wereld. Dat Gordyn is een realiteit en zelfs een verschrikkelijke rea liteit. Het zou ons allen aangenaam zijn, wanneer dat Gordyn was opge trokken en we weer één waren in de vrijheid. Dat is een mooie en goede wens. Maar zyn we niet elke dag doende ijzeren gordijntjes op te hangen tussen ons en onze medeburgers? Het is bijvoorbeeld heel wat gemakkelijker om in een principieel opgebouwd betoog „het communisme" te bestrijden, dan in een persoonlijk gesprek van hart tot hart door te dringen tot in de ziel van een communistische man of vrouw, die in onze omgeving woont. Waarmee we maar gezegd willen hebben, dat we er nog niet zijn met onze bewapening, hoe noodzakelijk die ook is. Want nog altijd is het Evangelie een kracht van God tot zaligheid. En nog altyd is dat Evangelie bedoeld voor heel de wereld. WINTERTIJD is ^eaatyd voordeliger studeren, bij Vreegt dut zo tpoedlg mogelijk ent gratis prospectus. HILVERSUM Bekende Schriftelijke Cursus Praktljkesemen» Boekhouden en Htndeltcorr. Fr. D. Eng. Ned. en Spaant - Boekhouden M. O. SUeUpreklIJk dipt en M. B. A „Het antwoord van de manager van het Simpang-hotel, de heer Johan, op mijn vraag of ik een kamer zou kunnen krygen voor de Indonesische minister van Economische Zaken, was onbeleefd. Zyn houding was daarby arrogant", aldus verklaarde, volgens de Tel., de resident van Soerabaja, de heer Soeparto, gister morgen op een persconferentie, die hij bijeen had laten roepen n.a.v. de gebeur tenissen in het Simpang-hotel. De resident, die opmerkte dat hem voordien reeds klachten ter orde waren gekomen, dat in het Simpang-hotel alleen blanken werden toegelaten, zei, dat hy na de mededeling van de heer Johan, dat er geen plaats was, het gastenboek ter Inzage had gevraagd). De heer Johan vroeg hem toen met welk recht Hierop, aldus de heer Soeparto, maakte lk myn functie bekend van resident van Soerabaja. Welk vraag en antwoord-spel hierna is gevolgd, zei de heer Soeparto niet. Na het bekendmaken van zUn functie zou er, volgens zijn woorden, een hevige schermutseling om het gastenboek zijn ontstaan, waarby de resident het omstre den boek aan de ene kant vasthield er de manager aan de andere kant. Aangenomen mag worden, dat de heer Soeparto zich het boek heeft willen toe- elgenen togen de zin van de heer Johan. De laatste riep zyn Indonesische bedien den te hulp, die daarna de resident singelden. Nadat ik aldus vervolgde de resi dent op zUn persconferentie myn pa pieren had getoond en een recu had on dertekend voor de afgifte van het boek, kreeg ik de inzage. Hieruit bleek, dat er wel kamers vry waren, aldus de heer Soeparto. Gisteren werd de heer Johan gearresteerd De zeis van prof. Kernkamp De Kleine Commissie ondervindt tegenslag Verschillende moeilijkheden Van niet-officiële welingelichte zijde wordt te Willemstad vernomen, dat het onderhoud van de Arubaanse delegatie met minister prof. mr dr W. J. A. Kern kamp onbevredigend voor de Arubanen is verlopen. De status van Aruba zal geen onderwerp van gesprek zyn in de Kleine Commissie. Gisteren zouden de ïs van de Arubaanse eilandraad bijeenkomen teneinde te besluiten of er al of niet een delegatie naar de Konin gin zal worden gezonden. Zo ja dan zal noch Henny Eman, noch G. Yrausquin met de Kleine Commissie vertrekken Paramaribo waar het overleg van deze commissie zal worden voortgezet. is 't twyfelachtig of van de An tilliaanse delegatie mr dr M. E. da Costa Gomez naar Paramaribo zal reizen, ge zien zyn „drukke werkzaamheden", zoals hij zeide. In dat geval wordt hij vervan gen door de heer Plantz. De Antilliaanse delegatie zal dan bestaan uit de heren W. R. Plantz, mr N. Debrot, dr W. C. H. De la Try Ellis en C. J. W. Jonokheer. Zyn we wel ingelicht, dan zouden er enige moeilykheden gerezen zyn tussen de Nederlandse en de Antilliaanse dele gatie over het waarborgen van een deug- delyk bestiuur, met name ten aanzien van de positie van de gouverneur en ver- moedelyk ook ten aanzien van het be noemingsrecht Inzake de procureur-ge neraal en de rechterhjke macht Voor de Surlnaame delegatie schynt het Neder landse standpunt niet onaanvaardbaar te zyn. Mogelyk zal een en ander tot ge volg hebben, dat de volledige behandeling van het werkstuk van 13 Mei 1952 in eerste lezing vóór het vertrek van de Kleine Commissie naar Paramaribo in gevaar komt WaarschUniyk had het wel ln de bedoeling gelegen, dat men dar mee gereed zou komen, opdat partyen by aankomst in Paramaribo elkanders standpunten volledig zouden kennen. Waarschijnlijk is ook uitvoerig ge sproken over de kwestie van wijziging van het statuut, waarbij de meningen van de Nederlandse en de Surinaamse dele gatie niet geheel dezelfde waren. Het desbetreffende artikel zou echter nog niet aan de orde zyn geweest Overigens bestaat nog altijd algemeen de verwachting, dat de voortzetting van de conferentie te Paramaribo in tien dagen met succes bekroond wordt Een groep leidende vertegenwoor digers van Protestantse, R.K. en Joodse kerken in de Ver. Staten zal komende zomer een door het Amerik. Chr. Joods Verband georganiseerde reis ma ken naar het Heilige Land en verschei dene Europese landen. Het lied der aethergolven ZONDAG 24 JANUARI Hilversum I. 402 m. VARA; 8.00 Nieuws 8.18 Gram. 8.45 Sportmededelingen 8.50 Voor Platteland 9,00 Gram. met commentaar ..Geestelijk leven", caus. VPRO: 10.00 f het door", caus. 10.05 Voor de klnde- IKOR: 10.30 Ned. Herv. kerkdienst AVRO; 12.00 Sportspiegel 12,05 Hammond- 12,35 Evc .00 Nieuws 1.15 Mededelingen ïuziek 2.00 Boekbespreking z.zu Omroeporkest en sollat 3.10 Toneelbeschou- ing 3.25 Viool en piano 3.50 Dansorkest 4.30 >ortrevue VPRO; 5.00 ..Tussen kerk en „ereld" 5.15 ..Van het kerkelijk erf", caus. VARA; 5 30 Voor de Jeugd 5.50 Sportjour naal 6.15 Nieuws '6.30 Hammond-orgelspel 6,50 Radiolympus 7.20 Gram. 7.45 Cabaret AVRO: 8.00 Nieuws 80» Puzzle-parade 6.05 „Rijk en geen geld", hoorspel 9.35 Mede delingen 9.40 Strijkorkest 10.05 De Vler- mogendhedenconferentie 10.10 Actualiteiten 10.30 Gram. 10.40 Planorecital 11.00 Nieuws 11.15—12.00 Gramofoonmuzlek. Hilversum II. 298 m. NCRV: 8.00 Nieuws 8.15 Orgelconcert IKOR; 8.30 Vroegdienst KRO; 9.30 Nieuws 9,45 Gram. 9.55 Plechtige liturgie 11.30 ..Wie is mijn patroon?" 11.45 Viool en piano 12.10 Gram. 12 20 Apologie 12.40 Hammondorgel en plano 12.55 Zonne wijzer 1.00 Nieuws 1,10 Amusementsmuziek 1.40 Boekbespreking 1.55 Voor de Jeugd 2 25 Spaanse muziek 2.55 ,.Op de paden van het nabije Oosten" caus. 3.15 Radio Phllh. Or kest. klelnkoor en sol. 4.10 Katholiek Thuis front overall 4.15 Sportreportage 4.30 Ves pers NCRV; 5.00 Geref. kerkdienst 6.30 Ge wijde muziek 7.00 Kerkelijk nieuws 7.05 Samenzang 7.30 „Weg en werk der kerkher vormers". caus. KRO: 7.45 Nieuws 8 00 Gram 8.25 De gewone man 8.30 Metropole-oricest en sol. 9.15 Actualiteiten 9.25 Limburgs pro menade-orkest 0.50 „Zo goed als nieuw", hoorspel 10.35 Gram. 10.45 Avondgebed 11.00 Nieuws 11.15—12.00 Gramofoonmuzlek. Engeland. BBC. 330 ra. 12.30 Muzikale serie 1.10 Critleken 2.00 Nieuws 2.10 Repor tage 2.30 ..Country Questions" 3.00 Gr 3.15 Voor de tuinbouwers 3 45 Symphoi orkest 4.41 Causerie 5.01 Symphonie-orl 5.45 Boekbespreking 6.00 Voor de kinderen 6.50 Causerie 7.00 Nieui Concert 8.15 Viool en f 9.25 Llefdadigheldsoproep 9,30 Hoorspel 10.00 Nieuws 10.15 Causerie 10.30 Klankbeeld 11.30 Koorzang 11.51 Epiloog 12.00—12.03 Nieuws. Engeland. BBC. 1500 en 247 m. 12.00 Gev. programma 12.30 Kerkdienst programm; 11 15 Piar 14.48 Gram. 12.30 Nieuws. Voor de soldaten 2.00 Operamuziek 3.i Gram. 4.00 Sport 4.45 Gram. 5.45 Sportuit slagen 5.20 Gram. 6.00 Volkszang 6.20 Kamer- ziek 6.30 Godsdienstige causerie 7.00 uws 7.30 Gram. 8,00 Hoorspel 8.50 Gram, i Symphonde-orkest en solist 9 45 Gram. 10.15 Symphonle-orki Brussel. 484 m. 12.00 Gev. muziek 1.00 Nieuws 1.10 Verzoekprogramma 2.00 Gram. Koorzang 3.00 Symphonle-orkest en so- 3.50 Gram. 5.00 Nieuws 5.05 Gram. 7.30 jws 8.00 Omroep-orkest en sol. 10 00 Nieuws 10.15 Gram. 10.55 Nieuws 11.00 Llch- muziek 11.55 Nieuws. Engeland. BBC. Uitzending voor Neder land; 8.00—8.15 Engelse les (op 464, 75 en O; 5.00—5.15 nm. Engelse les (op 224, 42 m.); 10.00—10.30 n.m. Nieuws; Baro- r van de smaak door^ir A.^ Noach; ,.Zo ■»»#f Ifff/* SIROOP FAMEL «fllllllfll Uitsluitend de originele verpakking wordt gegarandeerd 37. Het bleek zo te zijn. Hij was een afvallige, •n geboren Fransman uit een vissersplaatsje _an de Bretonse kust en hij sprak het talenmeng seltje, dat alle zeelui verstonden, al liep de con versatie eer stotend dan vlot. ,,Hoe bevalt je dat?" vroeg hij spottend. „Slecht." ,,Dat geloof ik onvoorwaardelijk. Waarom liet je me de boel kapot schieten, inplaats van je dadelijk over te geven?" ,,Het lokte me niet aan, in jullie zachte han den terecht te komen." „Dat geloof ik al wéér. Jij bent een oprechte kerel. Wat voor lading heeft dat prijsje aan boord?" Hij wees met zijn duim naar het Spaan se schip. „Wijn en suiker." .Onbetaalbaar! En waar zijn de kerels?" „Die liggen in het ruim." „Wat voor landslui?" „Spanjaarden." „Canaille. Juist goed genoeg voor de slaven markt in Algiers. A propos, alzo een dubbele buit aan mannetjes! Je hebt een pluim verdiend. Daar kan een oorlam op overschieten. Kom in mijn kajuit, we zullen samen een kan wijn drin ken van de buit, die jij zo goedwillig voor mij van de Spanjaarden hebt weggekaapt." In de kajuit zaten ze tegenover elkaar. Toen nam de gevangene het woord. „Is dat wel collegval?" „Wat?" „Dat de ene piraat de ander zijn buit ont rooft?" Dat was een scherp woord. Het gold als een belediging. „Bedaar een beetje, goeie vriend, bedaar een beetje. De verschansing is laag, en de zee is wyd en jy bent maar een klein kereltje." Zijn ogen dreigden. De ander verweet zich zijn onvoorzichtigheid en besloot te retireren. „Ik bedoelde zakelijk te zijn en niet be ledigend." „Het zij zo. Je was op weg naar Algiers, niet waar? Vertel me, hoe de haven van Algiers er uit ziet." De ander zweeg. Hij doorzag de bedoeling. „Vertel me dan maar wat van Saleh. Daar ben ik evenmin ooit geweest als jij in Algiers. Nu zul je Algiers zien, wees dankbaar. Maar jouw afnemers in Saleh zullen geen druppel wijn en geen klontje suiker van de buit te proeven krijgen." „Wat gebeurt er met rrtijn mannen?" „Dat weet je wel. Het is je eigen schuld, dan had je maar geen weerstand moeten bieden." UIT HET LAND VAN PRINS BERNHARD door K. JONKHEID 11.0! Kou,Griep?PAMPO „En wat met mij?" „Wat kan mij dat schelen!" „Kun je geen onderkapitein gebruiken?" „Die heb ik juist nodig, maar jou kan ik niet hebben. Zo'n man leid ik zelf op." „Ik was een eerlijk zeeman en had kaperbrie ven van mijn regering. Maar de brave mensen aan wal bedrogen me. Daardoor ben ik piraat geworden." „Met mij is het dezelfde geschiedenis." „Dus we zijn lotgenoten!" „Dat zijn we. Maar wat zou ik voor je kunnen doen? Een Christen is een hond. Of wil je de tulband opzetten, zoals ik?" De ander trok zijn schouders op. „Heb je bruikbare mannen aan boord?" vroeg de Fransman, „of is het weer allemaal uitvaag sel van jullie beschaafde samenleving?" „Zeer passend voor een Algerijns piratenschip" pareerde de ander. Ze glimlachten allebei, dief en diefjesmaat, zwijgend dronken ze een halve liter wijn. Toen schoot de rover iets te binnen. Hij lachte en zei spottend: „Ik heb nog vergeten mezelf voor te stellen. Ik heet Hassam Reis." „En hoe heette je vroeger?" vroeg de ander stekelig. „Dat ben ik vergeten." „Dat is ook maar het veiligste." In de haven van Algiers werden de gevange nen uitgeladen Adolf keek rond. Rondom hem was niet veel scheepstuig, dat hij niet kende, houtsplinters, los vuil, stro en flarden die ronddraaiden in de dwarrelwind en mensen die haastig of onverschil lig-langzaam rondliepen met onbekende bedoeling. Maar op het hoogste punt van de stad lag de kasbah, de sterke citadel door een muur omge ven, dreigend afstekend tegen dc mooie blauwe lucht. Angstig keek hij naar het zwijgende ge vaarte, dat hem straks zou opnemen tussen zijn sterke muren. Daar was hij zeker van. Toch was dit een vergissing. Helaas. De gevangenen werden opnieuw aan den lijve onderzocht en daarna opgesloten in het Bagno, een laag gebouw, verdeeld in een groot aantal kleine hokken, uitsluitend gevuld met bedorven lucht, die bewees, dat hier kort geleden een aantal mensen hadden gewoond of waren opge sloten. Tegen de avond werden de eigenlijke bewoners binnen gebracht, scheepstimmerlieden en matro zen van veroverde schepen, die aan wal moes ten blijven om de galeien te herstellen, wanneer ze gehavend waren in een gevecht of averij op deden bij de vaart of in stormweer. Allen ontvingen enig voedsel, een bol brood, hard en ongelijk van vorm alsof het afgebrok kelde stenen waren. Ook een paar vruchten, die Adolf niet kende Ze hadden een vreemde smaak, die niet onaangenam was, rr.aar voor de vreem delingen heel ongewoon. De anderen verslonden de vruchten dadelijk als een lekkernij en een verfrissing voor hun dorstige monden. Hun woor den waren weinig. Wanneer ze spraken, gebruik ten ze het talenmengelmoes dat iedereen begreep maar niemand woord voor woord vertalen kon MAANDAG 25 JANUARI lversum I. 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws Operettemuziek 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding 9.15 Gram. 9.25 Voor de huisvrouw 9.35 Gram. 11.00 Voordracht 11.15 Radio Philh. Orkest 12.00 Lichte muziek 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen 12.33 „ïn 't spionnetje" 12.38 Pianospel 12.55 Gi 1.00 Nieuws 1.15 Mededelingen 1.20 Prome nade-orkest 2.00 „Wat gaat er om In de wereld?", caus. 2.20 Gram. 2.30 Voordracht 2.45 Viool en piano 3.15 Voor de vrouw 4.1! Muzikale causerie 5.20 Gram. 5.30 Voor d« padvinders 5.45 Gram. 5.50 Militaire causeri» 6.00 Nieuws 6.15 Muzikale causerie 6.30 Phil- harmonlcaclub 7.00 Studentenuitzending 7.15 Reportage of gram. 7.25 Cabaret 7.45 Reg< rlngsuitzending: Lartdbouwrubr, 8.00 Nieuws 8.05 Lichte muziek 8.35 Cabaret 9.05 Sopraan en piano 9.50 Voordi De Vler-mogendhedenconferentie 10.10 Gram. 10.20 Gev. programma 11.00 Nieuws 11.15 Filmprogramma 11.45—12.00 Gram. Hilversum II. 298 m. NCRV: 7 00 Nieu- 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek 7.33 Gewijde muziek 7.45 Een woord voor de dag 8.00 Nieuws 8.15 Sportuitslagen 8,20 Gram. 8.30 „Tot uw dl. --- zieken 9.30 1 Morgendienst 11.00 Gram. 14.15 12.25 Voor boer en tuinder 12.30 Land- tuinbouwmededelingen 12.33 Orgelconcf 12.59 Klokgelui 1.00 Nieuws 1 15 Lichte m_- riek 1 45 Gram. 2.00 Schoolradio 2.30 Gram. 2.45 Voor de vrouw 3.15 Gram. 3.30 Plano duo 4.00 Bijbellezing 4.30 Vocaal ensemble 5.00 Voor de kleuters 5.15 Gram 5.30 Voor de Jeugd 5.45 Regeringsuitzending: dr L. D. Brongersma: „Rijksdelen 7.10 Gitaar en blokfluit 7.30 caus. 7 45 Huismuziek 8.00 Radiokt ipel goo Mozart", hoorspel 10 00 Geestelijke liedere Gev. r 40 Coi 1 10 30 Grai ing 11.00 Nil feland. BBC. 330 10.45 Ai 11.15—12.00 Gram Hoorspel 120 2.00 Nieuws 2.10 Hoorspel muziek 2.40 Voor de scholen 4.10 Inter Mgj -.25 Zangrecital kinderen 7.00 Nieuws 7.15 Cau serie 7.25 Sport 7.30 Gev. programma 8.30 Concert 9.30 Discussie 10.00 Nieuws 10;1» Hoorspel met mu;----- - zicht 12.00—12.03 fcieuwi Engeland. BBC. 1500 e 11.45 Parlementsover- uztek r 4.00 Revue-orkest 4.45 Lichte muziek 5.15 Mrs Dale's dagboek 5.30 Hoorspel 6.45 Gram. Hoorspel 8.00 Nieuws en J 8.30 Gev muziek 9 30 Cai 10 15 Gev. programma 1 Klankbeeld 11 45 ..Take It easy" 12.05 Voor dracht 12 20 Gev. muziek 12.55—1.00 Nieuws, tl. 324 m. 1.45 Gram. 12.00 Omroep. 5.00 Nieuws 5.10 Lichte muziek 6 00 Franae les 6.15 Vlaamse liederen 6.25 Causerie 6 30 Voor de soldaten 7.00 Nieuws 7.40 Gram. 9 00 Kamerorkest en BrusseL 484 liite 1.00 Nieuws 1.15 Gev. 3.00 Omroeporkest en sol. 3.30 Gram. Lichte muziek 5 00 Nieuws 5,15 Gram. 5.30 Planorecital 5.50 Gram. 6.30 Chansons 7.15 Gram. 7.30 Nieuws 8.30 Gram. 8.40 Instru mentaal kwintet 10 00 Nieuws 10.55 Nieuws. Engeland. BBC. Uitzendingen voor Neder- 8.00—8 15 Engelse les (op 464 75 en 49

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2