Vrede sluiten zonder dat grondgebied is bevrijd, is verdragsbreuk Jarige Prinses Margriet blies elf kaarsjes uit Vandaag massale aankomst te Monte Carlo Rook nu9 9n sigaartje extra! Eerste Kamer aanvaardt EDG met 36-4 stemmen Leidse Athletiek Commissie had goed jaar NIEUWE LEIDSCHE COUBANT 7 DONDERDAG 21 JANUARI 1954 Minister Beijen verklaart in Eerste Kamer Geestelijke verzorging Europees leger op zelfde peil als in Nederland (Van onze Parlementsredacteur) HET IS NIET WENSELIJK OF VERSTANDIG, van onze verdragspart ners uitdrukkelijke, welomschreven en zorgvuldig geformuleerde verklaringen te vragen omtrent de verzekering van de onschendbaarheid van ons grondgebied en een afspraak omtrent het niet sluiten van een afzonderlijke vrede. Er valt meer te bereiken, wanneer ik, namens de regering hier in het openbaar verklaar, dat, indien onverhoopt er oorlog zou komen, het als verdragsbreuk zal worden beschouwd, indien er een afzonderlijke vrede zou worden gesloten zolang ons grondgebied niet vol ledig zou zijn bevrijd. Aldus verklaarde de minister van Buitenlandse Zaken, mr Beijen, gistermiddag in de Eerste Kamer tijdens de behande ling van het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag tot oprichting van een Europese Defensie Gemeenschap. De bewindsman herinnerde hierbij er stap op de weg naar een Europese tnte- dat specifieke verklaringen in het verleden vaak van geen betekenis zijn ge bleven, maar dat anderzijds ook nimmer zulke hechte verbonden als het Noord Atlantisch Verdrag, het Pact van Brussel en de Europese Defensie Gemeenschap zijn voorgekomen. Tegenover de communisten betoogde de bewindsman uitvoerig, dat het bij de sterking van de Westerse defensie niet uitsluitend gaat om het tegengaan var aggressie, maar ook om zo mogelijk tegen- Politieke wolven (Van onze Parlementsredacteur) De heer Geugjes (Comm.) had in het debat over EDG gesproken over Roodikapje en de boze wolf en had daarbij verband gelegd met de „wolf in schaapsklerenMinister Beijen wees hem er gistermiddag op, dat dit verband verkeerd is ge legd. De uitdrukking ,.wolf in schaapskleren" is nl. aan de Bijbel ontleend. Hij gaf de heer Geugjes de raad, de desbetreffende tekst maar eens te lezen. De bewindsman had zelf gedacht aan een ander sprookje dar. dat van Roodkapje, nl. aan ,.De wolf en de zeven geitjes". Hij had het verhaal nog eens gelezen en was tot de conclusie gekomen, dat het ook verteld kan worden als „de wolf en de zes geitjes". Hierbij doelde de minister er op. dat Rusland de wolf is en de zes landen van de EDG de geitjes vertegen woordigen. In zijn repliek antwoordde de heer Geugjes, dat het sprookje on getwijfeld ook gelezen kan worden als ,,de wolf en de vijf geitjes", waarbij hij een bewapend West. Duitsland als de wolf zag en de overige vijf EDG-landen als d« geitjes. Het komt ons voor, dat, zou de Russische politiek slagen, te zijner tijd gesproken zou kunnen worden van „de twee wolven en de vijf geitjes". De EDG, mèt West-Duits- landi, is bedoeldi om te zorgen, dat de geitjes niet het bokje worden. weer te hebben tegen bedreiging. Het gaat niet aan, zo zeide hij, wanneer een buur man voortdurend met twee revolvers rondloopt, te zeggen: man, waar maak je je ongerust over; als die buurman aggres- sief was, had hij je allang vermoord. De communisten redeneren zo, wannee betogen, dat Rusland het Westen reeds lang onder de voet had kunnen lopen, wanneer het inderdaad aggressieve be doelingen had. Ook toonde de bewindsman aan, waar om de regering geen uitstel van behan deling van het E.D.G-verdrag wenselijk achtte met het oog op de conferentie de Grote Vier te Berlijn. Uitstel zou uitgelegd zijn als een daad, die met die conferentie verband zou houden. En dat, terwijl een en andermaal in NAVO-ver- band is besloten, bij het praten met Rus land vast te houden aan de E.D.G. Uitstel zou dus betekend hebben het innemen van een standpunt, afwijkend van dat der Westelijke mogendheden. Al te veel is de E.D.G. gezien al3 een middel om West-Duitsland in te schake len ln de Westelijke defensie. Het gaat echter in de eerste plaats om de bevorde ring van een Europese eenheid. In dit licht bezien zien de Verenigde Staten de E.D.G als de hoeksteen van de Europese eenheid en als een der peilers van de NAVO. In dit opzicht is er trouwens in feite geen verschil van opvatting tussen Rusland en de Verenigde Staten. Want militair bezien behoeven de Russen niet bang te zijn voor de E.D.G. Waar zij tegen strijden is de opneming van West-Duits land in de West-Europese en Atlantische samenwerking, m.a.w., het gaat om de vraag, waar in het spel der krachten in de wereld West-Duisland zal staan. Geen „losse alspiaak" Een losse afspraak voor West-Europa in plaats van de E.D.G. achtte minister Beijen onmogelijk. Dit kan wel binnen het Britse Gemenebest, maar in West- Europa bestaat de historische gebonden heid niet. Men moet n.l. geen verwantschap met saamhorigheid verwarren. Een min of meer strakke binding is nodig omdat Europa sedert eeuwen beter weet wat de landen scheidt dan wat de landen ver bindt. Het feit, dat de zes landen van de E.D.G. tot een zo nauwe samenwerking bereid zijn, bewijst, dat er een begin van saamhorigheid is, die verder moet uit groeien. Het gaat om een Verenigd Europa, waarin het begrip hegemonie niet meer bestaat. Daarom hebben de Benelux- landen een bijzondere positie: het zijn landen, die de hegemonie nooit hebben gewild of erkend. Minister Luns behoefde slechts te ant woorden op een communistische vraag, of hij het eens was met de zinsnede in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer, waarin gezegd wordt, dat in feite Nederland voor en na de totstandkoming van het E.D.G.-verdrag over dezelfde „hoeveelheid" souvereiniteit zal beschik ken. De bewindsman had die M. v. A. n.l. niet mede-ondertekend. Dit is niet ge schied, aldus de bewindsman, omdat ik het hiermee niet eens zou zijn, maar omdat ik op het ogenblik der ondertekening in het buitenland was. En omdat een minis ter zonder portefeuille „onvervangbaar" is, ontbreekt de handtekening. Minister Staf Minister Staf was het er mee eens, dat het verdrag nogal Ingewikkeld is. Zuiver militair gezien achtte hij de E.D.G. niet nodig, nu de NAVO er is. Maar als voor delen zag hij toch wel, naast de verdere gratie, het vormen van een gemeenschap pelijke militaire doctrine en het bevor deren van de saamhorigheid en een ge- ischappelljke opleiding. Met de heer Algra (A.R.) was hij het eens, dat te be twijfelen valt, of de organisatie niet te zwaar is. Overigens zal deze geleidelijk worden opgebouwd. Voorzover het van Nederland afhangt zal alle mogelijke soberheid worden betracht. In verband met Belgische publicaties wees de bewindsman er op. dat er geen sprake van is, dat Nederlandse troepen zullen worden bestemd voor de Noorde lijke sector van de NAVO (dat zou zijn in Denemarken en Noorwegen). De mede delingen van de Belgische minister van defensie, de heer De Greef, zijn blijkbaar verkeerd begrepen. Bedoeld zal zijn de Noordelijke legergroep van de centrale sector. Daar zijn nu reeds Engelse, Bel gische en Nederlandse troepen. Wat de door prof. Gerretson (C.H.) ge noemde overeenkomst van 27 Mei 1952 betreft verzette minister Staf zich tegen de betiteling „overeenkomst tot soldaten- levering". Bij de begrotingsbehandeling kunnen de Staten-Generaal zich telken- jare uitspreken over het contingent, dat gereserveerd en over dat, dat zal worden gebruikt voor de geïntegreerde strijd macht. Het E.D.G.-legerplan is ontleend aan de reeds in NAVO-verband aange gane overeenkomsten. Wat de Marine betreft deelde minister Staf mede, dat deze wel voor het grootste deel onder de NAVO valt. doch geheel buiten de Europese Defensie-Gemeen schap wordt gehouden. Geestelijke verzorging De geestelijke verzorging van de Neder landse soldaten ln het Europese leger acht de regering van even groot belang als de heren Anema en Sassen, aldus tenslotte minister Staf. ZU zal er dan ook op toe zien. dat b(j de uitvoering van het ver drag aan de militairen een geestelijke ver zorging wordt gewaarborgd, die dezelfde mogelijkheden biedt en op hetzelfde peil ligt als in het nationale leger het geval is. Bü de onderhandelingen zal de rege ring daarop staan. Onze regeling voor de zieke militairen is reeds aanvaard. Watersnood wordt 1 Febr. in vele plaatsen herdacht De watersnood zal dit jaar op of streeks 1 Februari in vele plaatsen in het rampgebied herdacht worden. In Middel harnis wordl op 1 Febr. een herdenkingssamehkomst gehouden In d® Hervormde Kerk. welke dienst be doeld is voor geheel Goeree-Overflakke< In 's-Gravendeel wordt op die dag om 10 uur 's morgens op het kerkhof een monument voor de slachtoffers onthuld. In Stellendam zullen des avonds de Herv. Gemeente en de Geref. Kerk gezamenlijk een dienst beleggen in d® Hervormde Kerk aldaar. Te F ij n a a r t zal de burgemeester een gedenkplaat onthullen ln de R.K. kerk aldaar en 's avonds zal voor het eerst klok geluid worden, die speciaal ter nagedachtenis aan de slachtoffers is ge maakt. De dag tevoren zijn^hier inter kerkelijke diensten. In Rrouwershaven wordt 1 Febr. ?s avonds een herdenkingsdienst gehou- ;n in de Hervormde Kerk, waarin de plaatselijke predikanten zullen voorgaan. De tweede wintertcntoonstelling van de Stichting Bloemlust in Lisse (tulpen, hyacinten, maar vooral narcissen dit jaari is door ir J. A. Franke, directeur-generaal de Voedselvoorziening geopend. Taart kwam bijna te laat Kinderen van koopvaardijpersoneel trokken met bussen uit Rotterdam naar het paleis de nationale verdediging zal worden vieren. De verjaardagstaart die het Prinses Margrietfonds gistermiddag aan het Dinsdag elf jaar geworden petekind van de koopvaardij. Prinses Margriet, ten ge schenke gaf, was bijna te laat gekomen. Vijf en dertig kinderen uit het gehele land, nabestaanden van in de oorlog om gekomen Nederlands koopvaardijnoersb- neel, waren in twee bussen van Rotter dam uit naar het paleis Soestdijk ge komen, om de taart te brengen en tevens de Prinses haar verjaardagsfeestje te Niet. wat organisatoren bedoelden De klassementsproeven zullen de beslissing moeten brengen De organisatoren van de 24e sterrit naar Monte Carlo liepen Woensdag met sombere gezichten rond. Want de schaarse inlichtingen, welke men in het vorstendom tot nu toe ontvangen had, wezen duidelijk op een te verwachten massale aankomst van de deelnemers tussen Donderdagmiddag 12 uur en 8 uur in de avond. En het aantal strafpunten, dat op de talrijke controleplaatsen moest worden uitgedeeld, bleek, voor zover men het kon overzien, minimaal te zijn. Zeker, enkele équipes zijn uitgevallen, o.a. die van dr Angelvin en zijn vrouw, wier Simca Aronde ergens bij Sin in Zuid-Slavië panne kreeg. En de opti misten uit Clermont Ferrant. Estager en Michy, .die met een kleine Renault in Lis- De bus waarin de taart vervoerd werd, raakte echter tussen Gouda en Woerden defect. In de buurt was geen telefoon te sabor» waren vertrokken en gemeend had vinden en de chauffeur kon zijn voertuig den ernstig in aanmerking te komen niet meer op gang brengen. Kostbare! eerste pluais in hun klasse, staakt» kwartieren waren reeds verloren cegaan, j ^urgos reeds de tocht, omdat zij toen een auto van de PTT voorbij kw De chauffeur daarvan bood aan één dames. d,ie het gezelschap begeleidde. U"» aan./dat 340 zich In loop kostbare carnet de route hadden verlo- i ren. (Gestoien, verklaarde Estager). In j totaal zijn, naar bekend 363 équipes ui I de 8 Europese steden vertrokken en me: de koopkracht is vergroot - de sigaar niet in prijs verhoogd Rotterdam gebe'd daag zouden melden aan de eindcontrole andere bus De kinderen stapten. op de Quai Albert Premier te Monte j met hun kostbare vracht, over en zn kwa- Carlo. Bij deze 340 teams zullen I men zij nog net op tijd om twee uur op nog wel een paar zijn. die strafpunten in het paleis aan. hun boekje hebben staan, De Koningin en de Prinsessen Margriet spellingen luidden, dat e en Marijke ontvingen de gasten in de 'al deelnemers zonder strafpunten de westelijke vleugel, waar een zaaltje ln- i 3300 km. zullen hebben afgelegd. Ge- gericht was voor de verjaarspartlj. lukkig heeft men te Monte Carlo, voor de eerste maal in de geschiedenis var Eerst de golven I de sterrit. een regelmatigheidssnelheids- proef tijdens de tocht tussen Cap er Trots stapten in de pauze enige kinde-Monte Carlo ingelegd, zodat men van- ren met de taart binnen, een model van daag reeds een voorlopig klassement kar een schip op de golven met op de boeg opmaken. Want anders Prinses Margriet geschilderd. Tweederde meerderheid ruimschoots behaald De tegenstemmers waren de communisten, prof. Gerretson (C.H.U.) en mr jonkman (P.v.d.A.) (Van onze parlementsredacteur) OISTERAVOND OM KWART OVER ZEVEN heeft de Eerste Kamer met 36 tegen 4 stemmen het wetsontwerp tot goedkeuring van het ver drag tot instelling van een Europese Defensie Gemeenschap met bijbe horende overeenkomsten aanvaard. De wegens afwijking van de grondwet benodigde meerderheid van twee-derden werd dus ruimschoots bereikt. De Senaat volgde hiermee het voorbeeld van de Tweede Kamer, die het wetsontwerp op 23 Juli 1953 aannam met 75 tegen 11 stemmen. Toen stemden tegen 6 communisten, de K.N.P., de S.G.P. en prof. Gerbrandy (A.R.). In de Eerste Kamer waren de tegenstemmers de communisten" en de heren prof. Gerretson (C.H.U.) en mr Jonkman (P.v.d.A.). De communisten stemden tegen, dat zü nu eenmaal tegen versterking de Westelijke defensie zijn, waarbij als n gebruikt wordt het sohrikibeeld herlevend gewapend nationaal-socia- listisch Duitsland. Mr Jonikman stemde tegen, omdat hij, hoewel een versterking van de Westerse defensie evenzeer nodig achtend als de regering en de overgrote meerderheid van de Staten-Generaal, van oordeel is, dat de weg via een Euro pese Defensie Gemeenschap als in het verdrag voorzien, onbegaanbaar is. Prof. Gerretson, die zich in allerlei pu blicaties reeds tegen de EDG had uit gesproken verraste de Kamer gisteren bij de replieken met de uitspraak, dat hij niet tegen het eigenlijke verdTag was. dat hij op zuiver constitutionele gronden tegenstemde. Bij de aan het verdrag toegevoegde stukken bevindt zich nl. niet de overeenkomst van 27 Mei 1952 nopens de contingenten, die ieder der verdragspartners aan het Europees leger zal leveren. Ondanks de verklaring van minister Staf, dat het hier niet gaat om eigenlijke overeenkomst, doch om legeropbouwplan, dat niet aan de openbaarheid prijsgegeven kan worden, aangezien hier de waarschuwing geldt; „Feind hört mit", was prof. Gerretson an oordeel, dat ook dit stuk ter goed keuring had moeten zijn voorgedragen. Wegens de naar zijn mening onvolledig heid van het wetsontwerp stemde Ihdj Overigens had hij tijdens zijn rede in eerste termijn formeel verlof gevraagd, de regering te interpelleren ln het ty<ï- vak tussen de algemene beschouwingen Posthume onderscheidingen De Bronzen Leeuw is posthuum toe gekend aan de luitenant-ter-zee der le kL L. J. Jarman, wegens betoonde dap perheid als commandant van Hr Ms on derzeeboot K XVI bij het op 24 Decem ber 1941 tot zinken brengen van een Ja panse torpedobootjager. Het Bronzen Kruis is posthuum toege kend aan de officier van de marine- stoomvaartdienst der 2e kL G. E. J. Groenendaal, en aan bootsman F. Meijer, die zich bij dezelfde actie hebben onder scheiden. Japanse luchtlijn op Djakarta? Het Japanse persbureau Kyodo meldt, dat de Japan Air Lines in 1956 een dienst Tokio—Djakarta wil openen. en het verschijnen van de toegezegde defensienota over de door hem genoem de overeenkomst. De Kamer besloot over dit verzoek te beslissen in de eerstvol gende openbare vergadering, die volgen de week Dinsdag, 26 Januari, zal worden gehouden. Twee voorstanders van het wetsont werp werden wegens afwezigheid ge- excuseerd. Het waren prof. Molenaar (WD), die een spreekbeurt moest ver vullen en de heer Kaptein (PvdA), die op het ogenblik van de stemming op reis was naar Luxemburg. Omtrent de redevoeringen, die de ministers Beijen, Luns en Staf hebben ge houden en waarbU vooral van belang was de verklaring over de verzekering van de onschendbaarheid van ons grond gebied. kan men elders in ons blad lezen. En daarachter volgden e!f jongens meisjes ieder met eer. brandende kaars, als symbool van de elf jaren, die de Prinses thans oud is. „Kun je blazen, Margriet?" vroeg iemand. En dat was aan geen dovemans oren gezegd. Snel ging de Prinses het rijtje langs en blies met ferme bolle wan gen de kaarsen één voor één uit. En als goed gastvrouwe begon ze daar na direct de taart aan. te snijden. Eerst nog wat voorzichtig en bang om het kunstwerk direct te beschadigen. „Hoe moet ik beginnenvroeg ze aarze lend. Maar aan raadgevingen ontbrak het haar niet. „Eerst de zee maar", en vaar dig zette ze het mes erin, keurig om het schip heen, dat ze kennelijk zo lang mo gelijk heel wilde houden. Spoedig zat ieder kind met een stuk heerlijke „groene zee" voor zich, maar een half uurtje later was ook het schip verdwenen in de grage monden van de jeugdige gasten, die bediend werden door de Koningin en enige dames van het Prinses Margrietfonds. mevrouw W. J. S. Reuchlin-van Luttcrvelt en mej. Van der Pol. Afwisseling genoeg Na een driewerf hoera voor de jarige werd hierna het programma, dat geheel verzorgd werd door leden van scheep vaartmaatschappijen, voortgezet. De heer C. F. Holman van de stoomvaartmaat schappij Nederland had de leiding in han den en bracht het gezelschap, begeleid door de accordeonist J. Strijker, eveneens van deze maatschappij, aan het zingen. De heer M. Kramer, imitator, werk zaam by de Kon. Rotterdamse Lloyd nam de kinderen in gedachten mee naar het strand, de boerderij etc. en produceer de er de geluiden, die men daar kan horen, by. De heer L Groeneweg van de Holland- Amerika Lün vermaakte, met zijn echt genote. het gezelschap kostelijk als muzi kale clown en de heer R. van der Zee goochelde dat het een lust was. Twee bussen met vrolijke en luid toe terende en fluitende kinderen reden laat ln de middag huiswaarts, nagewuifd door de Jarige, haar moeder en haar jongste zusje en nog lang hierna zullen ongetwij feld de jeugdige gasten hun vriendjes en vriendinnetjes grote verhalen vertellen dit verjaarsfeestje op het paleis. beetje met de handen in het haar heb ben gezeten. Tenzijneen, dat voorbehoud be hoefde eigenlijk te Monte Carlo Woens dagavond niet te worden gemaakt, want de wegen in Auvergne, waar de langs de St. Flour en Le Puy naar lance, zijn droog, dank zij een stijging van de temperatuur en het warme zon netje, dat de sneeuw, in grote hoeveel- neden een week geleden gevaljen, heeft doen smelten, dus ook daar zijn geen moeilijkheden te verwachten, zoöls twee jaar geleden, toen sneeuwstormen slacht-' offers bij tientallen maakten. Blansjaar de eerste De eerste Nederlandse équipe, die morgen aan de voet van de Col des Lecques werd verwacht, is de beman ning van de oranje D.K.W. met Blans jaar als leider. Daar staan de K.N.A.C.- commissarissen, de heren Van der Vlugt en Schade op hun post om onze landgi noten en natuurlijk ook hun, die r Blansjaar en Sellies komen, inlichtingen te verstrekken. De officials van automobielclub hebben in de loop Woensdag wederom enkele malen de Col des Lecques verkend. Kurkdroog was h wegdek en ondanks het lichtelijk opvri. zen in de nachtelijke uren is geen sprake van gladdigheid. Indien wij de verhalen, die in Digne, Barreme en Castelane mo gen geloven, zou Chiron, in tegenstelling met wat deze coureur uit Monaco des tijds heeft laten publiceren, niet 58, maai een gemiddelde van 70 km hebben ge draaid op het 12 km lange traject var deze Col. Dat betekent, aangezien he maximum van deze rallye op 65 km per uur staat, dat hij, en waarschijnlijk ook andere cracks zullen trachten het ge middelde op de Col des Lecques tegen j. me^ ajs resujtaa^ de 65 km op te i Gistermiddag werd op Paleis Soestdijk het verjaardagsfeestje gevierd van Prinses Margriet, die Dinsdag 11 jaar werd. Deze aardige ongedwongen foto van de Prinses met haar vriendjes en vriendinnetjes werd gemaakt in de filmzaal van het Paleis. Terwijl Prinses Marijke (links) vol aandacht een „pieper" pro beert, laat Margriet haar vrien dinnetjes het vulpotlood zien, dat z\j heeft gekregen dat hij ook de tweede en derde sector (de laatste voert over Nice, Beaulieu en Villefranche over een zeer drukke ver keersweg) dat gemiddelde zal moeten draaien, willen zij geen verliespunt. in de regelmatigheidsproef oplopen. De heren Van der Vlugt, Schade en Van Wame- len gaan Donderdagmorgen om halt zes nogmaals de Col des Lecques op en terug, zodat zij aan de équipe Blansjaar bij hun terugkomst de situatie van een zo re cent mogelijk uur kunnen uitleggen. Sneeuw werd er in de nacht van Woens dag op Donderdag op de Col des Lecques niet verwacht. Gatsonides pessimistisch Tenslotte vernamen wij nog. dat de bussen van de geregelde diensten naar de Cóte d'Azur Donderdag niet over de Col des Lecques zullen rijden, maar dat zij, dank zij de zeer sportieve opvatting van de onderneming, een eindje zullen omrijden. Dat wordt ook verwacht van de toeristen, want de politie in dit ge deelte van de Alpen, heeft instructie gekregen om niet-rallye-rüders een an dere route te laten kiezen. Bij zijn aankomst te Parijs verleide on ze landgenoot Gatsonides, de winnaar van de rallye 1953, thans met Ford Zephyr te Lissabon gestart, dat hij niet verwachtte dit keer als winnaar uit de bus te ko men. „Nog ruim 300 deelnemers zijn er op uit om de rallye te winnen en die concurrentie ltikt mit te Itroot om opti mistisch over het orolongeren van mijn succes te mogen zijn". Spaanse schaakbond breekt met Engeland De Spaanse schaakbond heeft de betrek kingen met de Britse schaakbond ver broken. omdat de Spaanse speler Roman Bordell niet in Hastings heeft mogen sDelen. aangezien de Russen hadden la ten weten, dat zij dan niet zouden ver- De Spaanse bond voelt zich hierdoor beledigd en heeft de Engelsen laten we-' ten, dat de schaakbetrekkingen verbroken zijn. tenzij Engeland een verklaring weet te geven voor zijn „onrechtvaardige en onsportieve" houding. De leider van het tournooi, Rhoden, verklaarde, dat deze kwestie de internationale verstandhou ding raakte. Engelsen verloren van Italië (0—3) Te Bologna werd een voetbalwedstrijd gespeeld tussen vertegenwoordigende elf tallen van Italië en Engeland, bestaande uit spelers tot 23 jaar. De Italianen wonnen na een snelle wed strijd op een slecht veld met 30. Subliem ijshockey van Krefeld HHYC verloor met 93 H.H.Y.C. heeft de eerste nederlaag in de competitie om de Lippenscup geleden tegen een subliem spelend Krefeld, dat de eerste spelperiode benutte om een ge decideerde en verdiende 6O-voorsprong tegen de Hagenaars te nemen. Deze ach terstand heeft H.H.Y.C. dermate gede primeerd. dat in de rest van de wedstrijd de zege van Krefeld geen ogenblik meer ln gevaar is geweest Krefeld opereerde onder andere met de internationals Pet- scher, Jochems en Munsterman en al had H.H.Y.C. de beide Canadezen Zuklwsky en Kirk herhaaldelijk te samen op het ijs, de Hagenaars slaagden er niet in het scoreverloop in belangrijke mate te beïn vloeden. zoals ook uit de tussenstanden 06. 2—1 en 1—2 duidelijk naar voren komt. Krefeld speelde fanatiek, uiterst snel, doch sportief. De rijtechniek van sommige spelers was zeer goed cn Ko- necki, die enige doelpunten scoorde, zette de Haagse verdediging, waarin in het begin ook Taconis opereerde herhaalde lijk schaakmat. H.H.Y.C.. dat soms zeer gevaarlijk in de aanval was, kon tegen dit goede spel van Krefeld echter niet op en in de laatste instantie vond men een bijzonder goede doelman, Janssen, in het Duitse doel. In de eerste speeltijd namen de Duitsers een 6—0 voorsprong. Het Haagse publiek de Hoky was zeer druk bezocht begroette met uit bundig gejuich Zukiwsky's eerste solo- doelpunt na de hervatting (10), maar Petscher wist het juiste antwoord (11) en scoorde fraai onder de vallende doel man Van der Heiden. Kort voor het verstrijken der tweede spelperiode werd een solo van Klein, die ook ditmaal ze ker niet tot de zwakste Hagenaars be hoorde, met een doelpunt van Kirk afge sloten (21). Tactisch spel van Zukiwsky stelde Van der Baumen in de gelegen heid van zeer grote afstand te scoren, doch Krefeld deed de laatste hoop van H.H.Y.C. op een redelijk figuur teniet door nog tweemaal te scoren. Relde strafte een fout van Van der Heiden af (1—1) en tenslotte scoorde ook Koneckl nog eenmaal (12). Eindstand 39. Ned. schaatsenrijders te Davos De vier Nederlandse schaatsenrijders. Wlm van der Voort, Gerard Maarsc. An ton Huiskes en Wim de Graaff, die deel zullen nemen aan de internationale wed strijden. zijn met de coach van de kern ploeg van de K.N.S.B., Klaas Schenk, Woensdagmiddag te Davos gearriveerd. Nieuw wereldrecord 1000 m hardrijden (dames) De Russin Khalida Sjefolejeva, die tij dens de wedstrijden te Alma Ata het wereldrecord hardrijden op de schaats over 3000 meter verbeterde, reed een dag later de 1000 meter in 1 min. 36.3 sec., waarmede zij ook op deze afstand 't we reldrecord verbeterde. Het oude record stond op naam van haar landgenote Lidia Selikhova met 1 min. 36.4 sec het vorig jaar eveneens te Alma Ata gemaakt. Amsterdams elftal verloor van Independiente (13) Het Amsterdams voetbalelftal heeft gis teravond in het Olympisch Stadion te Amsterdam met 1—3 verloren van de Ar gentijnse profclub Independiente. De Ar gentijnen hadden bij de rust de leiding met 2—1. De wedstrijd werd bijgewoond door bijna 3.000 toeschouwers. Jaarvergadering wordt op 28 Januari gehouden Het jaarverslag van de Leidse Athle tiek Commissie over 1953 van de hand van de heer J. Labordus (secretaris) getuigt van een prettige samenwerking met de verenigingen. De door de L.A.C. georganiseerde wedstrijden zijn een groot succes geworden, mede door dc grote animo bU de aangesloten vereni gingen. De heer Labordus merkt vervolgens op, dat het thans de taak van het bestuur is, op deze verkregen goodwill voort te bouwen. Helaas kan de heer Labordus aan deze opbouw niet meedoen, daar hij door drukke werkzaamheden genoopt, zijn functie moet neerleggen. In zijn verslag gaat de secretaris ver der na. wat er in 1953 is gebeurd. Enkele verenigingen raakten in de loop van het jaar wat op de achtergrond (De Bata ven. Blauw-Zwart. Warmunda en WIK), terwyl de overige verenigingen op gezond en prettig clubleven kunnen bogen. M.S.V. (Noordwijk) trad als lid van de K.N.A.U. en daardoor ook van de L.A.C. toe. Het nog steeds te kleine Jury-corps heeft zich uitstekend van zijn taak ge kweten. De samenwerking met diverse instanties en organisaties was prima. Na de diveree wedstrUden in het kort te hebben besproken, sluit de heer La bordus zijn verslag af met een persoon lijk woord. Ook nu zUn aan het verslag toegevoegd een lijst met de Leidse kam pioenen 1953 en de Leidse recordlljst. Artsenconflict spoedig uit de wereld? Het conflict over de door de zieken fondsen aan de hulsartsen te betalen honoraria heeft goede kans nog vóór 1 Februari opgelost te zijn. De door minister Suurhoff Ingestelde Commissie-Van Schalk heeft een accoord bereikt en zal Zaterdag haar definitief rapport vaststellen. De ziekenfondsraad zal dit rapport in zijn vergadering op 28 Januari, naar men verwacht, aanvaar den, waarna bij minister Suurhoff de beslissing ligt de overeenkomst nog vóór 1 Februari, de grensdatum voor de huis artsen, te bekrachtigen. Beurzen voor practisch werk bij de Ver. Naties te Den Haag gevestigde Ned. Inlich tingendienst voor de Ver. Naties deelt mede, dat ook dit Jaar weer beurzen, van 300 dollar elk, beschikbaar zullen wor den gesteld voor 53 personen van diverse nationaliteit die gedurende enige tijd practisch werk op het hoofdkwartier der V.N. willen verrichten. Er zijn twee studieprogramma's opge steld voor burgerlijke ambtenaren van 2 April tot 27 Mei en voor studenten en afgestudeerden van 9 Juli tot Donderdag 2 September. Bromfietser in A'dam (N) gedood Toen de 05-jarige boekhouder T. de Vries uit de Relnier Claeezenstraat te Amsterdam dezer dagen met zUn brom fiets de Nieuwe Hemweg aldaar over stak, werd hy door een personenauto uit Zaandam gegrepen en op slag gedood. Op Donderdag 28 Januari om 8 uur houdt de L.A.C. in het Vlies haar jaar vergadering. De heren H. Langerak (voorzitter), M. D. Palmer (vice-voor- zittef), J. Labordus (secretaris), en mevr. Tieleman-Bakker (commissaris) stellen zich niet herkiesbaar. KNVB waarschuwt tegen beroepsvoelbal De K.N.V.B. verzoekt ons het volgende mede te delen: Naar aanleiding van de berichten in de pers omtrent een opge richte beroepsvoetbalbond in Nederland, wenst het bestuur van de K.IT.V.B. al de leden met nadruk te wyzen op de regle mentsartikelen van de KN.V.B. en zyn afdelingen, volgens welke ieder die zich bij een beroepsvoetbalbond aansluit, het zij als speler, scheidsrechter, organisator, of als gewoon lid, door de K.N.V.B. in de oeroepsklasse moet worden geplaatst, met als gevolg, dat een terugkeer naar de K.N.V.B. voor langere tijd beslist is uit gesloten. Het beschikbaar stellen van terrein en het spelen van wedstrUden tegen een niet tot de K.N.V.B. toegelaten vereniging is eveneens verboden. L.Z.C. I—Zios I 8—0 LZC I heeft tegen Zios uitstekend ge speeld. Wel was ook J. v. d. Reljden dit maal niet van de party, maar hy werd uitstekend vervangen door de veteraan Fr. Tegelaar. Al spoedig had Tegelaar met een ver schot succes en nadat Heek in ljet Leidse doel zich had onderschel den, bracht Tegelaar de atand op 20. Door doelpunten van D. Timmermans en Slmonls werd het nog voor de rust 4—0 voor LZC. Ook in de tweede helft vlotte het goed ln de Leidse ploeg. Van Ingcn Schenau (2), Grimmon en Timmermans lieten de Zlos-doclman nog vissen en zo won de Leidse zwemclub met 80. En nu dit nog... In A'dam is de 50-jarige zich ingenieur noemende J. V. uit Hilversum tot 2 Jaar met aftrek veroordeeld wegens vier op lichtingen voor een totaal bedrsg van 12.000 (eis 3 Jaar), -fr In Zeeland zal Chr. Beroepskeuze Bureau op richten o.l.v. mevr. dra A. de Kam—Bou- madle. -fr Tegen de Hoornse horlogema ker J. D. Is ln Alkmaar 1 Jaar met af trek geëist wegens het verzwijgen van In komsten bij een aanvrage om werklozen steun. Het historisch pand De Gouden Hand te Dokkum bracht dezer dagen bij verkoop niet meer dan 1966 op. -fr De baten- en lastenrekenlng van de Stlch- de Landbouw sluit over 1952 bedrag van 840.744.88. waar onder is begrepen een nadelig saldo van 290.002.56. -it Het abnormaal zachte weer deze winter heeft de bouwactiviteit zo danig bevorderd, dat de voorraden bak stenen van de steenfabrieken (productie In 1953 1900 mlllloen stuks metselstenen en straatklinkers) sterk zijn teruggelopen, ook ts er een dreigend tekort aan blauwe dakpannen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 7