NIEUWE LEIDSCHE COURANT 6 DONDERDAG 21 JANUARI 1954 ALPHEN AAN DEN RIJN Jaarlijkse contactavond van oud-strijders gehouden van de afdeling Alphen de Nederlandse bond van oucLstrijders elf dragers van het MobilLsatieKruis. voorzitter, de heer C. Koren, sprak Inleidend woord, waarin hij o.m. belang stelling vroeg v wereld-veteranenorganisatie. die tussen de 15.000.000 en 20.000.000 leden telt er waarbij ook deze Ned. bond aangeslo ten is. Daar de aangekondigde spreker, luit., kol. Van 't Hof uit Leiden, niet aanwe zig kon zijn, werd door de secretaris var de afdeling, de heer L. Verleun .eer propaganda-toespraak gehouden. Spr, stelde de vraag: Gaat het met de organi satie van oud-strijders naar wens? Bij de W.V.F. zijn 20 landen aangesloten met vele duizenden leden. In Nederland heeft men in verschillende bonden di< nog niet tot eeriheid konden komen, eer totaal van ongeveer 20.000 leden, var wie ruim 10.000 in deze bond zijn op genomen. Hoe komt-hert toch, dat de belangstel ling voor het werk van de georganiseer de oud-strijders in ons land r gering is? Vraagt men het de dan krijgt men het antwoord: militair af zijn, willen we er ook niets meer mee te maken hebben! Het doel van de W.V.F. is: strijden voor vrede in vrijheid cn verzachting van het leed der oorlogsslachtoffers. En als men dit hoort, dan moet men con stateren: het gaat in Alphen. in geheel ons land, niet Spr. herinnerde aan de vergadering op 16 Noc '53 die door gebrek aan belang stelling mislukte. Hij wekte de leden op actieve propagandisten te zijn. Er zit groei in de afdeling Alphen, maar men zou nog 1500 leden meer kunnen tellen Het bestuur is actief, als de leden niet helpen, staat het machteloos. Het verdere verloop van deze avond droeg het gebruikelijke karakter De neolvereniging „Selecta" bracht het blij spel „Vader vrijgezel" op de planken. Het succes dat het tiental medewerken den oogstte, was groot. Voor muziek zorgden de heren P. Koren, viool, R. Renzenbrink, piano, en mej. Janny v. d. Breggen, accordeon. Een gewaar deerd trio. Wijkavond Gouwsluis Ds D Lekkcrkerker van Valkenburg, eertijds hulppredikant alhier, sprak gis teravond op een Hcrv. wykavond Gouwsluis over het onderwerp: „Wat doen wij in de Kerk?" Deze goedbezoch te wijkavond stond onder leiding van d« wijkpredikant, ds Joh. Stehouwer. Eer Vrouwenkoortje, verleende medewerking. Ds Lekkerkerker merkte op dat aommige mensen een Zondag zonder kerkdienst niet denkbaar is. Het gaat er om wat we er van verwachten. Het gaat om het Woord, het Evangelie. God alleen is groot en de dominee is slecli een instrument in Zijn har.d. We behoren in de kerk in de eerste plaats God groot te maken en te verheerlijkt Hij is het middelpunt. Spr. noemde de kerkdienst een ontmoeting tussen God en de mensen. Hij wees ook op de bi langrijkheld van de voorbereiding op deze ontmoeting. God is het waard, zei hij. om Hem met een feestelijk hart tegemoet te treden. Na gesproken te hebben over het stille gebed, noemde spr. de preek het tralc punt. Al het andere is echter belangrijk. Het Evangelie, zo besloot hij, gaat tegen onze verlangens in, en het is niet altijd aangenaam om het te horen. We zullen ons bij het luisteren en bij het spreken moeten laten lelden door de Heilige Geest. H. L. Boogers verlaat Crescendo Dc heer H. L. Boogers te Leiden, die ruim twintig jaar dirigent van de mu ziekvereniging Crescendo is geweest, zal deze functie overdragen aan de heer J. H. L. Boerman te Den Haag, die lid is van de Kon. militaire kapel en dirigent van verschillende corpsen. Bij de eerstvolgende uitvoering van Cres cendo hoopt de heer Boogers afscheid te nemen. Op voordracht Naar wij vernemen, staat de heer J. Koumans. administrateur van de ge meentelijke utiliteitsbedrijven alhier, nummer 1 op een voordracht voor de zelfde functie te Voorbqrg. HAZERSWOVDE Schrift en Historie De A.R. club Schrift en Historie vergaderde en luisterde naar de heer G. Drexhage, die een inleiding hield over de geschiedenis van de A.K. partij. Groen van Prinsterer. aldus spr., heeft de grondslag voor de partij gelegd. Hij was de principiële strijder, die de strijd tegen het liberalisme aanbond. Dr A. Kuijper heeft door zijn program van beginselen de organisatie tot stand ge bracht. Opk de ontwikkeling onder dr Schouten werd gememoreerd. Arjo* De Arjos vergadert morgenavond half 8 in de bestuurskamer van de school met de Bijbel. KOUDEKERK AAN DEN RllN Uitvoering "mst na Arbeid De muziekvereniging Kunst na Arbeid heeft onder leiding van zijn dirigent, de hen- v. d. Veld, Dinsdag- en Woensdag avond een herhaling gegeven van de uitvoering van Maandagavond. Dinsdag avond werd de opening verricht door wethouder W. v. Vegten cn Woensdag avond opende wethouder T. Molema. De zaal was beide keren goed hezet. ROELOF ARENDSVEEN Door Gunst Verkregen gaf uitvoering In de zaal van de heer J. Heemskerk gaf de muziekvereniging Door Gunst Ver kregen (Nieuwe Wetering» onder leiding van de heer M. Couprie haar JaarMjkse uitvoering. De zaal was eivol en voor 'e muzikanten was het er eigenlijk te warm. Vele belangstellenden moesten teleurge steld worden. Nu krijgt men de gedachte, dat de mees ten niet voor de muziek komen, maar uit sluitend voor het toneelstuk. Er wordt door velen niet intens geluisterd en dat ls toch wel Jammer, want de heer Couprie is een bekwaam dirigent, die zijn mensen weet te stimuleren tot een goede uitvoe ring. Door Gunst Verkregen zorgt boven dien ieder jaar voor een geheel nieuw programma. Bijzonder mooi was wel de fantasie uit een opera van Mozart. Ook willen we nog noemen de Strauss-herinne- ringcn. een potpourri met veel bekende melodieën. Na de'pauze de opvoering van de klucht „Drie is te veel". Ook deze opvoering werd een groot succes. TER AAR Jaarvergadering boeren en tuinders De Chr. boeren en tuinders hielden gisteravond met de Chr. plattelands vrouwen in het gymlokaal hun gecom bineerde jaarvergadering onder leiding van de voorzitter van de afdeling van de C.B.T.B.. de heer J. Froolik. De voorzitter schetste in zijn openings woord de positie van de boeren en tuinders, die redelijk is te noemen voor wat betreft het afgelopen jaar. met uit zondering eohter van de koude-grond- tuinbouw. die als niet lonend wordt be schouwd. Als C.B.T.B.-er bleek Jaloers te zijn op het ledental plattelandsvrouwen-vereniging en de meisjesbond. Hij sprak een bezielend woord tot de ongeorganiseerden om zich bij de bond aan te sluiten. De secretaris, de heer W. Heijns. toonde in zijn jaarverslag aan. dat er wel gewerkt wordt voor de leden (en niet-leden». Zo werd op grond van de verwachting, dat het deze winter voor de koude-grond-tuinders financieel wel moeilijk zou worden, alsmede op grond van de gedachte, dat er landelijk voor hen wel niets zou worden gedaan, be sloten plaatselijk contact op te nemen met de L. T. B„ waarna een onderhoud met B. en W. plaats vond over een vluggere behandeling der aanvragen voor sociaal-economische bijstand, ho gere uitkering en een andere plaats van uitbetaling. Het ledental is 43. Er was een tekort van 87. Met lichtbeelden toonde de heer B, Lemkes uit Alphen aan den Rijn enige indrukken van zijn reis door Egypte. Na de opvoering van een schets cn hersengymnastiek werden nog en kele verslagen gegeven. De C.B.P.B. is met 45 leden gestart en heeft er nu 73. Er is 60 in kas. Ds van Amstel sprak een slotwoord. Klokje voor microfoon Wanneer de wind bij de opnamen geen „spel"-breker is geweest, kan men het klokje van de Hervormde kerk op 3 Maart voor de radio horen, vlak voor de nieuwsuitzending van 1 uur, in de N.C.R.V.-cyclus „Klokken van Neder land". Kleuterschool Tot onderwijzeres aan de Kleuterschool' te Korteraar is benoemd mej. B. Ver meulen aJhier. Zij zal mej. N. Lek op volgen, die wegens huwelijk de school gaat verlaten. WOUBRUGGE Ledenvergadering A.R.-Kiesvcrcniging In de Ohrist. Nat. school werd onder voorzitterschap van de heer J. van Ree- nen een ledenvergadering gehouden van de A.R. kiesvereniging. Nadat de voor zitter de jubileumactie besproken had. ging men over tot candidaatsstelling voor de verkiezingen voor de Prov. Sta ten. De heer Van Reenen sprak hierna over dc geschiedenis en de betekenis van ae Prov. Staten. Uitvoerig behandelde spre ker deze geschiedenis van het ontstaan der Republiek af. De samenstelling der Prov. Staten heeft veel overeenkomst met die van de gemeenteraden. Veel aan dacht besteedde spr. aan de functies van de commissaris der Koningin en Ged. Staten. De Prov. Staten zijn de kies colleges voor de Eerste Kamer. Verder behandelde spreker de geldmiddelen der provincies en tenslotte hun verhouding tot de gemeentebesturen en hun politie ke samenstelling yi Zuid-Holland. Vergadering Ziekenfonds In hotel Swama werd voor de aange sloten verzekerden een voorlichtings avond gegeven door het „Ziekenfondi Alphen en Omstreken". Met algemen* stemmen werden de heren G. v. d. Laar en J. v. d. Nagel herkozen als vertegen woordiger en plaatsvervanger. De adi nistrateur, de heer A. Stuivenberg, gaf op een flanelbord met figuren en cijfers een duidelijk financieel overzicht. Enkele aanwezigen maakten van de gelegenheid tot vragenstellen gebruik. dangrijk voor de zg. kleine zelfstan digen, die kinderbijslag ontvangen, was de mededeling, dat zij 50 cent reductie op de premie kunnen ontvangen. de pauze werd een film vertoond de tandheelkundige verzorging, ts een grappige tekenfilm zond leven en tenslotte een fraaie kleu renfilm over Engelse tuinen. Mannenvereniglng De Geref. mannenvereniging Onder zoekt de Schriften, vergadert Dinsdag 26 Januari om half acht ir de Geref. kerk. Mevrouw Bakker (geheel links) toont hier aan de zaal het geschenk van de oud-leden, dat door mevrouw Bruinsma (geheel rechts) werd overhandigd. Mevrouw v. d. Putten en mevrouw Brandenburg kijken belangstellend toe Foto N. van der Horst Het in aanbouw zijnde hotel, café en restaurant Kroon en Van Rijn nadert de voltooing. Het zal in het komende badseizoen in vol bedrijf kunnen komen. In dit ruime pand, dat op de hoek Waaigat-Boulevard verrijst, zal het café-restaurant gelijkvloers worden ingericht. De ver diepingen vormen het hotel, dat twintig a dertig kamers zal omvatten. Dit wordt dan de Noordhoék van het Katwijkse hotelcentrum Foto D. Kruyt Nieuws van en voor Katwijk Katwijk zwemt in Leiden Wie zo Woensdagsavonds tussen 8 en ur eens in de Overdekte te Leiden zo tan kijken, zou zich wel eens in Katwij ancn Dat uur namelijk is gereserveer »or de leden van de Katwijkse redding; brigade. Per autobus, soms wel drie stuks tegelyk. worden dc Katwijkse zwemlus- tigen naar Leiden vervoerd. In de loop der jaren is de animo vooi dit wekelijks terugkerende zwemfestijn steeds groter geworden. Er is zelfs zoveel belangstelling, dat het bestuur van K.R.B. van tijd tot tijd moet bekend ken, dat er geen nieuwelingen meer i mogen. intussen een zeer loffelijk de Katwijkse brigade het as dat de zwemkunst machtig wil orden, zo hoog mogelijk op le vo Niet alleen het feit. dat er zoveel mogelijk zwemmen leren, wat de ver drinkingskansen kleiner maakt, is be langrijk, maar een goed bestuurder denkt de toekomst. Onder degenen, die leren, kunnen later weer actieve brigadeleden worden gevonden, die dan ons Katwijkse strand tijdens de zomermaanden kunnen bewaken. De zwemlustigen zijn jongens en meisjes. Al meermalen is de vraag opgekomen, of het niet noodzakelijk zal zijn in Kal en badhuis of een zwembad te Wie zo Woensdagsavonds die menigte van ruim 100 liefhebsters liefhebbers ziet gaan of in de overdekte bezig ziet, zegt onmiddellijk ja. Het bou- r nog meer het in bedrijf houden dergelijke inrichting verg; r tuurlijk wel wat meer. Kortgeleden he het gemeentebestuur besloten de zaak ernstige studie te nemen. De daartoe in gestelde commissie zal zeer zeker de za kelijke kant van deze kwestie zeer secuur onder de loupe nemen. Te zijner tijd zal dan wel bekend worden, hoe men in officiële kringen over de kwestie bad- veminrichting denkt. Huldeblijk Naar wij vernemen heeft zich uit de bewoners van de woningen van de wo ningbouwvereniging een comité gevormd hei bestuur van de vereniging in ver band met het komende jubileum een huldeblijk aan te bieden. De bewoners zullen door de leden van dit comité bezocht worden om een bij- KATV/UK AAN DEN RIJN Auto's botsten Gisteren hadden een tweetal aanrijdin. gen plaats, die beide behoorlijke materiële schade ten gevolge hadden. Op de Sandt- laanbrug naderde uit Rijnsburg vrachtauto, met stenen geladen. Een luxe auto, komende uit Katwijk, verleende geen voorrang en precies op de bru; volgde een botsing. De zijkant van d luxe auto werd flink beschadigd. Op het kruispunt Wassenaarse wég Molentuinweg ontstond duel tussen een vrachtauto en een luxe auto. De chauffeur van de vrachtwagen remde nog wel af. maar het vehikel schoot door en kraakte de voorkant de luxe auto. De Roskam verkocht Naar wij vernamen zal het hotel café restaurant De Roskam per 1 Februari in andere handen overgaan. De za? namelijk verkocht aan de heer M. Ravens- berg te Boskoop. KATWIJK AAN ZEE Gevonden voorwerpen Schakelarmbandje, goudkleurig, auto tang, kg gewicht, zwarte glacé dames handschoenen, diverse bank- en muntbil jetten. zwarte vulpen, wollen wanten lederen handschoenen, wollen shawls, zil verkleurige halsketting, rode portemon- naie, schortje, ring met sleutels, blauwe' kinderpet, kinderwanten, zilver Zeeuws knopje, geruite tas, Amerikaans gouden kettinkje, bruine lederen jongensrlem, verzilverde halsketting, grijs kindem Je, nylonkousen, damesportemon hoofddoek, herenzakhorloge, lipssleutel, bivakmuts, padvindersrlem, bruine porte- monnaie met inhoud, zadeldek, wollen das, bruine herenhoed, gouden oorknop, gouden oorbel, gummi regenjas, diverse handschoenen en wanten. Inlichtingen op 't politiebureau, Woens dags- en Zaterdagsmiddags tussen 2 en 4 Dure visite Een visite afleggen bij een kennis kan- erg oplopen. Dat heeft een inwoonster van Katwijk ondervonden. Onderweg be dacht zij, dat op de keukentafel haar portemonnaie was blijven ligger.. Zo vlug kon zij zich niet naar huis spoeden, of de beurs met f 45 was wel verdwenen. De politie had de dader, een woonwagen bewoner. spoedig achterhaald Hoog en laag water Vrijdag 22 Januarihoog water 5.25 en 17.36, laag water 1.15 en 13.32 uur. Mduertcntie) oor KOUSEN en KOUSENREPARATIES aar PLANJE Keurig werk. Spoed. Katwijk Valkenburg Hillcgi SASSENHE1M M.V. Jonge Kracht vierde het vijfde lustrum "PVE ZAAL van het Hervormd Verenigingsgebouw was gisteren vrijwel geheel gevuld met genodigden en oud-leden van de M.V. Jonge Kracht, toen mevr. Bakker de feestavond, welke ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van deze vereniging gehouden werd, opende. De presi dente heette in het bijzonder welkom burgemeester en mevr. Sandberg van Boelens, ds en mevr. Walvaart en ds en mevr. Krijkamp. tot de afwerking van het object, kon de aanwezigen ten zeerste boeien. Wie deze kleurenfilm nog niet heeft gezien, late zijn kans niet voorbij gaan. programma werd overgegaan, vond kleine huldiging plaats. Mejuffrouw Boer, de kosteres, werd een aandenken aangeboden voor al de goede zorgen aar de vereniging besteed. Het was een origineel idee van me vrouw Brandenburg, inplaats van het ge bruikelijke verslag over de afgelopen 25 Jaar voor te lezen, enkele flitsen deze periode als een toneelstukje op te voeren. Zo zagen we onder meer de op richtingsvergadering, waar alle eerste leden aanwezig waren en de naam van de vereniging werd vastgesteld. Veel hilariteit verwekte de sketch ovei de viering van het 10-jarig bestaan. Heel aardig was ook de weergave van feestvergadering in het jaar 1944, waarbij de meisjes toen om een met kaarsen ver lichte tafel zaten. Na de opvoering van deze kore flit sen was het woord aan de vele afgevaar digden, die hun goede wensen gepaard lieten gaan met mooie cadeaux. Van di spreeksters en sprekers noemen wij me w Vrijkamp, die ruim 18 jaar pre sldente is geweest, mevrouw v. d. Putten- Meeuwenberg, de oprichtster en tenslotte rouw Bruinsma, die namens de leden sprak en een ^afelkleed aanbood. Als sluitstuk van-deze avond werd het toneelstuk „Maar worden niet mat" door van <le meisjes- en jongelings vereniging opgevoerd. Ds "Walvaart sloot deze zeer geslaagde jubileumviering. Bloembollencultuur bijeen De vergadering van de afdeling, van Bloembollencultuur stond in het teken 'het komend jubileum. Zelfs de be stuurstafel was al gesierd met een bloem stuk. natuurlijk samengesteld uit pro ducten uit de bollenstreek. De voorzitter, de heer Vlasveld, maakte namens het bestuur de plannen voor de viering van het 75-jarig bestaan bekend. Voor de leden zal een feestavond worden georga niseerd. Door de gunstige exploitatie' van Flora heeft men een reserve, waaruit de onkosten van deze avond kunnen worden bestreden. Als jubilerende vereniging wil men met :n wagen deelnemen aan het bloemen- >rso. Terecht merkte de voorzitter op, dat deze wagen iets bijzonders moet wor maar dit gaat dan'ook wel enige dui zenden guldens kosten. Het bestuur kent op de médewerking van alle leden. De reeds door ons besproken film Hol lands Glorie, bedoeld als propaganda- Postboy terug. Gisteren was de motortrawler Postboy in de hal met 350 kisten Westkustharing 60 wijting, 45 koolvis, 50 sardien, en i varia. Voorts was de Martha er met i0 kilo tong en 10 varia en de tweede trawler was de Johanna Polderman, die 150 klisten schelvis, 100 gul en kool, 100 open en 90 dichte wijting, 130 radio en 25 plus 250 styve kabeljauwen aan voerde. Van de kleine vaart kwam 4000 kilo tong binnen. Fikse haringprjjs De haring van de Postboy bracht het in f 16 tot f 18 en de sardien kreeg f 15 tot f 13 per kist. Belg graag De Belgische handel was happy op de dikkoppen en betaalde voor de regels f 170 tot f 136, terwijl de kleine rijen f 83 tot f 72 opbrachten. Schelvis peperduur De schelvis was prijzig: de grote s ten deden liefst f 79 en de grootmiddel tussen de f 79 en de f 72 terecht, terwijl er voor kleinmiddel tot f 64 is betaald. Pennen werden met f 66 tot f 62 betaald en de braadjes zaten boven de f 50 per kist. Zakkende schol In de scholprijs kwam enigszins de klad: voor Engelse doeleinden zakte de grote schol tot f 36 en de middélschol deed f 43, terwijl cr voor zetschol niet dan f 62 werd betaald, zakkend tot f 57. Voor de tweetjes betaalde het bin nenland f 46 tot f 50 en de drietjes deden f 32 tot f 36 Handelbare prijzen De handel kon met de overige rond- visprijzen van Woensdag ook beter over weg: wijting rond de f 33. zwarte kort bij de f 70 en grote gul f 62. Tong zakte verder De tong blijft zakken; de grote haalde f 2.50. de middelslag tong f 2.25 tot f 2.15 de halve pondjes kwamen maar net boven de f 2. terwijl de slips nog f 150 tot f 1.60 deden. Dure expeditie De trawler Postboy besomde "oor de langdurige expeditie naar de Ierse Zee r dan f 12 400. zodat de kosten gedei werden De Polderman I maakte in 15 dagen f 25.000 Burgerlijke stand Geboren: Jacobus J. P., z v P. J. 'J. Langeveld en Chr. C. M. van der Geest. Hoofdstraat 232; Joost G., z v A. M. van Straalen en M. A. Roonder, Wilgenlaan 12; Johannes L. M., z v J. Granneman en M. H. van Doorn, Acacialaan 8; Aaltje, d v G. Bisschop en J. Tulen, Kastanjelaan 8; Aart F., z v M. Strik en H. Hof, Juliana- laan 23. Ondertrouwd: N. van Ruiten, 32 j., Hil- legom en L. E. van der Voort, 31 j.; J. M. L. Ritzen, Sporthoflaan 25 en G. A. M. Zandvliet, 21 j., Sporthoflaan 28. Overleden: P. J. Hogenes, e.v. H. J. v. d. Berg, 69 j., Zuiderstraat 21. Derde int. landbouwbeurs en meubelbeurs in Utrecht Op het Jaarbeursterrein aan de Croe- selaan te Utrecht zal van 3 t/m 8 Mei onder de naam Landbouwbeurs 1954, de derde grote internationale landbouw beurs .gehouden worden. Op een voorlo pige aanvrage tot deelneming waren zo veel bezoeken binnengekomen, dat mer tot deze beurs besloten is. De Stichting voor de Landbouw heeft zich achter dit besluit geplaatst. De derde vakbeurs voor meubelen en woningtextiel wordt van 8 t/m 12 Febr. de Jaarbeursgebouwen te Utrecht ge houden. Aanvankelijk was er tussen fa brikanten en detaillisten onenigheid ge- over het al of niet toelaten van het publiek. De fabrikanten waren hier- terwijl de detaillisten alleen we derverkopers tot de beurs wilden zien toegelaten. Thans is een compromisvoor- ran de Jaarbeurs aangenomen, zodat deze meubelbeurs de eerste drie dagen, an 8 t/m 10 Febr., alleen voor weder- erkopers geopend is en de laatste twee dagen ook voor het publiek toegankelijk. Aan deze vakbeurs nemen 257 firma's deel. VOORSCHOTEN Kon. Wilhelminavereniging gaat jubileren Twee dagen feest ter ere van hel 50-jaiig bestaan Gisteravond kwam de Koningin Wilhelminavereniging in jaarvergadering bijeen in «Het Wapen van Voorschoten". Het is de gewoonte, dat op deze vergadering de plannen besproken worden voor de viering van het Konin- ginnefeest op 30 April. De voorzitter, de heer B. Hoogwerff Kroon, was er verheugd over, dat de opkomst van de leden op de jaarvergadering steeds meer toeneemt. De deelnei ding van goede plannen voor het Konin- ginnefeest. was niet bijster groot. Er wa ren twee inzendingen binnengekomen. De vereniging heeft momenteel een batig saldo van f 1.614,73, doch voor het groti feest, dat dit jaar gegeven wordt, is di bedrag nog niet toereikend. Tot leden var de kascommissie werden benoemd de he ren Wesselo jr, Jansen en Bolle jr. D« aftredende bestuursleden, de heren B Hoogwerff Kroon. L. J. van Aken en G Nasveld. werden allen met grote meerder heid herkozen. Daarna kwam in bespreking hel Koninginnefeest van 30 April. De voor zitter deelde mede, dat 1954 een jubileum jaar is voor de vereniging. De vereniging viert dit jaar haar 50-jarig bestaan het is de bedoeling dit gouden feest enige luister te vieren. Vooreerst is dacht aan twee dagen feest en wel op 30 April on 1 Mei. De avond vooraf, dus 29 April, zal het bestuur van de vereni ging recipiëren, waarbij is gedacht aan n grote taptoe van alle plaatselijke ver- ligingen en eventuele medewerking van de Marine. Om het dorp een feestelijk aanzien te wen zijn er plannen voor de diverse raten erepoorten te plaatsen, en ook Dor gevelversiering in wedstrijdverband. !et verf, licht en bloemen zijn mooie ef fecten te bereiken. De mogelijkheid van het park in Voorschoten een sprookjes maken door middel van moderne illuminatie is in overweging genomen. De liging heeft bovendien de plaatse lijke middenstand gepolst over een win kelweek of etalagewedstrijd. Verder zal plaats hebben een kinderoptocht de.wedstrijd, inzen- mogelijk rijdende versieringen zullen worden meegevoerd. Het gebruikelijk® défilé cn de kinderzanghulde op de Voor op het programma. (sprookjesoptocht), Vijf maal koper bij brandweer De vrijwillige brandweer heeft giste- :n feest gevierd en met reden, want waren vijf koperen jubilarissen te huldigen. De paraatheid leed er niet der. want de uitrustingsstukken, die gelijk nodig zouden kunnen zijn. lagen in de gang ven de Grote Vink klaar en in de garage stond de motorspuit gereed. T^"* was. zoals burgemeester Verhoeven ei. omdat een brandweerman ook op de meest ongelegen momenten en gelegen zou een brand gistermiddag ker gekomen zijn gereed moet zijn uit te rukken. Als vy'f mensen 12% jaar lang in de staat van paraatheid hebben ver keerd, dan bestaat er een grondige reden om hen te huldigen. Hij reikte na zijn toespraak dé onderscheiding van de Ned. vereniging van brandweercommandanten uit aan de commandant, de heer J. Lek' kerkerker, en verder aan de brandmees ter S. de Groot, de onder-brandmeester W. Oorschot, de hoofdbra ndwacht H. v. d. Burg en. de brandwacht le klas G. Niersman. Namens alle brandweermannen wer den woorden van huldiging gesproken door de heer P. J. v. d. Peet. Hij noemde vooral de commandant een brandweer man in hart en nieren, die zorgde 1 goed materiaal en door zijn houding geest van goede kameraadschap in korps kweekt. De dames van de jubila rissen werden bedacht met bloemstukjes De heer Lekkerkerker sprak een dank woord. Na dat gemoedelijke „officiële deel" van de huldiging bleef men nog lange tijd gezellig bij elkaar. Het duo straat staan e Exposities wel i dat de Rijnsbuigs Jonge Keik Ds Van Gosliga over Gods ene Kerk en onze vele Kerken TPR WERD GISTERAVOND op de vergadering van de Jonge Kerk wel -Lj een bijzonder actueel onderwerp aangesneden. Ds Van Gosliga, die ook de leiding had, behandelde het onderwerp „Gods ene Kerk en onze vele Kerken" aan de hand van het boekje van dr H. Berkhof, dat over deze kwestie handelt. Dr Berkhof zegt. dat de eenheid moet komen, niet om te bestrijden en ook niet om de vrede te bevorderen, maar alleen, omdat God dat »n omdat Christus er voor bidt. Dit sluit in, dat deze zaak van God is. maar het betekent niet, dat wij met onze han- in de schoot moeten blijven zitten.. God werkt immers middellijk. Het is in elk geval al een troost, dat hetgeen, •voor Christus bidt, eens werkelijk heid zal worden. Het bereiken van de eenheid wordt tegengegaan door de absolutistische ge dachte van de Kerken, dat zij alleen zaligmakend zijn en door de relativisti sche gedachte, dat de takken van de ene boom. waarmee Gods Kerk kan worden vergeleken, gemakkelijk naast elkaar kunnen leven. De eenheid moet groeien I door de verschillende Kerken te laten beheersen door de ene waarheid, die Jezus is. Dan gaan we critisch staan tegenover onze eigen opvattingen. Door een „gesprek", dat een bekering inhoudt, zijn wij in staat de bezwaren uit de weg te ruimen. Er moet een verlan gen groeien om onze eigen Kerk op te heffen, opdat de ene Kerk van Christus leve. Als stappen, die genomen moeten worden, noemt d-r Berkhof kanseluitwis seling en gemeenschappelijke avond maalsviering door de orthodox-Pro testanten. Daarvoor is geen moed nodig, maar alleen zelfverloochening en niet versagende geloofsgehoorzaamheid. Er volgde op deze lezing een levendige uitwisseling van gedachten. Men sprak de wenselijkheid uit met de Gereformeer de jongeren eens een samenspreking te houden. De volgende bijeenkomst van de Jonge Kerk wordt op 17 Februari ge houden. Belangen van de boerenstand Oppervlakkig beschouwd was er gister avond maar weinig belangstelling van de Rijnsburgse C.BT.B. leden voor de vergadering in écn der zalen acliler Avondrust. Maar daar de avond gewijd Op de vraag, die de voorzitter aan het begin van de vergadering had gesteld, of groente, en bloementelers met de boo- was aan een beschouwing van de belan gen van de boerenstand door de heer J. v. d. Beukei uit Delft, en Rynsburg maar weinig boeren onder zijn inwoners telt. was de geringe belangstelling toch ook wel te verklaren. Met deze woorden begon voorzitter J. Heemskerk Czn de vergadering. De heer J. v. d. Beukei begon met op te merken, dat de Nederlandse boeren wel in een verbijsterend tempo gevolg hebben gegeven aan de oproep tot hoger productie, door de regering na de oorlog tot hen gericht. Er wordt tegenwoordig, meer geproduceerd dan ooit tevoren. Al lerwegen beginnen de gevaren van agra rische overproductie in de wereld welig te tieren. Vooral in Amerika. En Neder lands welvaart is juist voor een groot deel afhankelijk van export door de agrarische sector van het bedrijfsleven. Maar vooral hier vindt Nederland De nemarken tegenover zich, dat zijn ducten legen een juist iets lagere prijs aanbiedt. Naar sprekers mening zs de toekomst vooral de kwaliteit va. producten een rol gaan spelen, ren samen in één organisatie konden keren, antwoordde de heer V. d. Beukei met een volmondig ja. Deze groep' kunnen samen, met inachtneming v; eikaars belangen, hun geestelijk en m terieel bezit verdedigen, verklaarde hij Ef volgde op deze lezing een prettige be spreking. Gezin geïsoleerd Een Rijnsburgs gezin is op last van de inspecteur van de Volksgezondheid in quarantaine gesteld, omdat één van de lecien van dit gezin in contact is geweest met een persoon uit Rijswijk, die na dit contact besmet bleek met de gevreesde alastrim. In verband met het besmet tingsgevaar werd het wenselijk geacht, het gezin tpt het eind van deze maand te isoleren. De pokkenziekte is dus niet in Rijnsburg uitgebroken, maar men wil op alle gebeurlijkheden voorbereid zijn. Vandaar de isolering. Uitvoering van Wilhelmlna Het Rijnsburgs fanfarecorps Wilhel- ina geeft Dinsdagavond de jaarlijkse itvoering in het veilinggebouw Flora, e reciteerclub D.V.V. verleent medewer king met de opvoering van het blijspel in drie bedrijven „De poets van Akker- lust". Verder wenst het bestuur tijdens deze dagen enige tentoonstellingen te organi seren in de schoollokalen, bijvoorbeeld 'n tentoonstelling van Oud-Voorschoten, van knutselwerk van de kinderen en van allerlei voorwerpen, die herinneren aan de bezettingstijd. Er zullen wedstrijden volksspelen en puzzleritten gehouden worden. Er is nog ruimte gelaten voor iets groots, doch in verband met de vele risico's hieraan verbonden is nog geen definitief besluit gevallen. Ook de vergadering kon zich in dit verband uitspreken en haar denkbeelden naar voren brengen. Iedere avond van het feest zal een amusementsavond zijn, waaraan bekende radio-artisten. zoals Cees de Lange, Johnny Meyer en onze plaatsgenote Olga Lowina, hun medewer king zullen verlenen. Leden Bij de rondvraag kwam de ledenwer vingsactie ter sprake. Het idee werd ge opperd door vrijwilligers de straten ta bewerken. Staande de vergadering boden zich. velen spontaan aan om enige stra ten voor hun rekening te nemen. Voor de persoon, die de meeste leden aanbrengt, werd een behoorlijke prijs beschikbaar gesteld. Een commissie werd benoemd, bestaande uit de heren Verkayk en Bak ker, aan wie een bestuurslid zal worden toegevoegd. Op de receptie van de jubi lerende vereniging zal aan de voorzitter het resultaat van deze actie worden mee gedeeld. Verlenging Krimkade Een gedeelte van de Krimkade is nog steeds niet bestraat. In. de oorlogsjaren zijn daar namelijk 60.000 klinkers weg gehaald ten behoeve van straataanleg in de Hyacinthstraat. Mét het oog op de verkoop van de hier gelegen bouwgrondl is het noodzakelijk dit gedeelte van de Krimkade weer aan te leggens waarbij tevens een trottoir is gedacht. Hiervoor vragen B. en W. een crediet van f 18300. Betere speelweide Voor verbetering en uitbreiding van de speelweide in het Burgem. Vernède- park vragen B. en W. een crediet vari f 2.100. Het is de bedoeling de zandspeel- plaats te verplaatsen en sohoon zand te storten, het terrein af te rasteren-, een toegangshek te plaatsen, benevens 250 vierkante meter heesters en 25 bomen. ander wordt uitgevoerd door de Beplantingsdienst. Enkele verbeteringen het terrein zouden, met Rijkssubsi- in het kader van de werkverruiming worden uitgevoerd. De tijden veranderen Gisteravond werd in Irene de eerste an- een serie lezingen gehouden", door de voorganger van de vereniging van Vrij zinnig Hervormden te Leiden, ds Hubeek. •De lezing van gisteren handelde over het onderwerp „Leven in een veranderende 'ereld". Er bestond veel belangstelling Spreker belichtte in het kort de poli tieke en sociale situatie rond de eeuw wisseling. Hij besprak de veranderende opvattingen in- die dagen op het gebied literatuur, bouwkunst, schilderkunst vetenschap. Nu, vijftig jaar later, leeft de mens in een geheel andere wer kelijkheid. Jeugdbewegingen leiden een kwijnend bestaan, idealen zijn gedeva lueerd, er is verbeten fanatisme inplaats optimisme gekomen. Er heerst nihi lisme in de harten van millioenen men- Maar ondanks alles bleef de maat schappij in wezen zichzelf gelijk. Er volg- angename discussie op deze le zing. Op 3 Februari houdt ds Hubeek een 'lezing over „De Kerk in een veranderen de wereld". Rapport huisvestingsbeleid Bij de ingekomen stukken voor de Raad bevindt zich ook de nota van B. inzake het huisvestingsbeleid. Hoewel het college over het gevoerde beleid geen verantwoording aan de raad schuldig is, zal er in de eerstvolgende raadsvergadering wel het een en ander rer wórden gezegd. Begroting 1954 De beslissing omtrent de goedkeuring in de gemeentebegroting, op 't ogen blik bij Ged. Staten in behandeling, is verdaagd. Archiefberging De bergruimte voor het gemeentelijk archief wordt te klein, zodat een drietal dubbele stalen rekken dient te worden geschaft. Na prijsopgaaf voor drie schillende leveranciers bleek d® plaatselijke industrie (de N.V. Vometa) de voordeligste aanbieding te hebben. B. W. verzoeken het hiervoor benodigde crediet ad f 1500 beschikbaar te stellen. Rectificatie De eerstvolgende openbare zitting van de raad zal niet zoals wij abusievelijk schreven vanavond, doch Donderdag 28 Januari worden gehouden. Nieuwe schoolbanken In verband met het toenemend aantal kinderen op de school met de Bijbel. Wijngaardenlaan- eind Augustus waren 184. thans 210 leerlingen vraagt het schoolbestuur medewerking voor het aanschaffen van 8 nieuwe schoolbanken. W. geven hiertoe een gunstig ad- Wüzlging winkelsluiting n W. stellen voor. na overleg met de Kamer van Koophandel en de betrok- nissie. de winkelsluitingsveror dening zodanig te wijzigen, dat de enige fotozaak in het dorp niet verplicht is een halve dag te sluiten. Christelijke Besturenbond Wij herinneren nog even aan de pro- paganda-vergadering van de Ch-r. Be sturenbond. die morgenavond wordt ge houden in het gebouw voor Ohr. belan gen. Aanvang kwart voor 8. Een hoofd bestuurslid van het C.N.V. zal een toe spraak houden, terwijl „Jong en jolig" de vrolijke noot hoopt te zorgen. Irene weer „in dc running" nieuwe eigenaar van het gebouw Irene heeft zijn bezit weer als vergader ruimte beschikbaar gesteld. Dat mag voor Voorschoten een verheugende gebeurte- worden genoemd, want de vergader- nte is nogal schaars.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 6