Waarom schri j ven de kranten toch dat ik mooi ben? Het einde van de wereld nadert zichtbaar DE GESCHIEDENIS VAN AMERIKA - NIEUWE LEIDSCHE COURANT 5 DONDERDAG JI JANUARI 1954 MEVROUW PANDIT KLAAGT AAN „Ik zou, al wilde ik het, Elisabeth Arden niet eens kunnen betalen" CINDS SEPTEMBER is mevrouw Pandit, de zuster van de premier van India, Pandit Nehroe, voorzitster van de Assemblée der Verenigde Naties. Over deze vrouw, die reeds op zoveel belangrijke posten haar land heeft gediend, schrijft het Tweede Kamerlid, jonkvrouwe C. W. I. Wttewaal van Stoetwegen, die als Nederlands afgevaardigde de achtste Assemblée bijwoont, in het Decembernummer van De Christenvrouw enkele treffende indrukken. ZU schrijft o.m.: „Mevrouw Pandit is een kleine grijze knappe vrouw, waa een grote rust uitgaat. Zij draagt steeds de nationale kleding van haar land. Altijd weer vallen de bijzondere kleurencombi naties op van haar sari's. Zij regeert de assemblée met vaste hand; als een spre ker buiten de orde is, grijpt ze in en haar wil op". Mevrouw Pandit mag dan zeer goed verzorgd en smaakvol gekleed gaan, in een interview, toegestaan aan de Ame rikaanse journaliste Margaret Frakes. heeft zij op niet onduidelijke wijze doen blijken, hoezeer zij het betreurt, dat zo- velen. waar het de vrouw betreft, voor namelijk aan het uiterlijk aandacht schen ken, met voorbijgaan van veel essentiëler waarden. Zij heeft daar verdrietige ervaringen mee opgedaan: „Ik krijg bijvoorbeeld be zoek van een journalist, en ik spreek mij vrijmoedig tegenover hem uit over. mijn denkbeelden, over mijn hoop op een reld zonder allerlei scheidsmuren en der onderling wanbegrip. Maar war zijn interview gedrukt is, wat lees ik dan? Dat mevrouw Pandit er charmant uitzag in een dure lavendelkleurige sari met een gouden zoomdat mev: Pandit regelmatig naar Elisabeth Ardens schoonheidssalon gaat (om u de waarheid LISSE Jaarfeest vrijwillige brandweer Omdat de dames van de vrijwillige brandweerlieden de manlui in het afge lopen jaar „vlug uit de veren en in de kleren" hielpen, als er ergens wat brand de, werden zij gisteravond op de jaarver gadering van de brandweer in het bij zonder welkom geheten en bedankt. Een bijzonder welkomstwoord werd ever tot de heren Godthelp uit Leiden er van der Voort, opzichter bij de gemeente, Aan de ene kant is het afgelopen jaar goed geweest, omdat er maar 9 branden en brandjes voorkwamen, maar aai andere kant was het minder goed, omdat de opstal van de brandweer bij de grote brand in H.B.G. belangrijke schade opliep. De gemeente Lisse leed in 1953 een totale brandschade van f 220.083. Deze dingen werden medegedeeld door opperbrand- meester J. G. v. d. Drift, die de leiding van de vergadering had. Hij had waarde ring voor B. cn W. voor de medewerking van die zijde ondervonden. Uit het jaarverslag van de secretaris de brandweer, ondercommandant K. A. Nieuwenhuis, bleek, dat in het afgelopen jaar 21 deelnemers aan de brandweercur sus slaagden voor het diploma. De samen werking met de E.H.B.O. was uitnemend. De penningmeester van de ontspannings- kas, de heer Beelen, bleek een batig saldo te hebben. In verband met het 5-jarig be staan van de ontspanningskas werd de heer Beelen bij monde van de heer D. Schaap hartelijk gehuldigd. Op buitenge wone wijze heeft hij zich in de afgelopen jaren van zijn taak gekweten, aldus de heer Schaap. De gelukwens werd bekrach tigd met een fikse mand met fruit. Na de sluiting van de officiële vergadering door de heer v. d. Drift bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. Feestavond PTT-personeel De personeelsvereniging van de P.T.T. hield gisteravond in gebouw Rehoboth een gezellige bijeenkomst. Ondanks het ongun stige weer w. s de opkomst toch goed. Men had voor deze avond een programma in elkaar gezet, waaraan de leden der eigen vereniging medewerking verleenden, een programma mef veel afwisseling. Tussen de bedrijven werd men onthaald op trac- taties. Een vlot-opgevoerde eenacter viel zeer in de smaak. WARMOND Tolverdwijning bij K.B. goedgekeurd Bij K.B. van 21 December 1953 is goed keuring verleend aan het besluit der Prov. Staten van 15 December 1953 be treffende de opheffing van de tol aan het Warmonderhek. Zo hgbben G. S. thans meegedeeld. Bloedtransfusie goed geslaagd Er is Dinsdagavond veel bloed ge vloeid in Warmond, maar vreedzaam en voor een goed doel. Op initiatief van de afdeling Rijnland van het Rode Kruis werd namelijk bloed afgenomen ter be reiding van plasma ten bate van het centraal laboratorium van het Rode Kruis te Amsterdam. De plaatselijke af deling van EHBO, die de propaganda had verzorgd, heeft eer van haar werk gehad. Niet minder dan 240 personen hebben bloed afgestaan. Het aftappen geschiedde door zes artsen, bijgestaan door vele leden van de afdeling Rijnland en de E.H.B.O. De R.K. jongensschool was voor dit doel geheel ontruimd. De organisatie klopte als een bus en alles liep op rol letjes. De leiding toonde zich zeer tevre den en dankte alle donors zeer voor hun menslievend gedrag. Zij. die „down" gin gen, kregen een opkikkertje in de vorm van een glaasje cognac; de anderen wer den met een kop koffie getroost. De burgemeester en het hele bestuur van de afdeling Rijnland gaven van hun belangstelling blijk. ZOETERWOUDE Reserve-RUkspolltle De plaatselijke commissie S.W.G. heeft in het Patronaatsgebouw een avond ge houden voor de werving van reservisten voor de rijkspolitie. Burgemeester H. Smeets opende de bijeenkomst en kon wethouder G. P. van Leeuwen, verschei dene raadsleden en majoor R. Warmoltz welkom heten. Kapitein F. M. C. Offer mans uit Den Haag hield een inleiding over de betekenis van de reserve-rijks- politie in het kader van de nationale reserve. De film „Hallo, hier R.P. 10". werd vertoond. Na de pauze werd de rampfilm gedraaid. Vijf personen meld den zich voor de reserve-rijkspolitie aan. te zeggen: ik zou dat zelfs als ik het wilde niet kunnen betalen), enzovoort En wat ik werkelijk gezegd heb. staat dan aan het slot in een paar regels, die nie mand meer leest". Zoiets vindt mevrouw Pandit hoogst onaangenaam, niet alleen voor zichzelf maar ook voor de vrouwen in India, die, wanneer ze dergelijke dingen lezen, den ken dat de vertegenwoordigster van hun land helemaal veramerikaniseerd is. Zij heeft ook bezwaar tegen het karak ter van allerlei verhalen, advertenties en illustraties in Amerikaanse tijdschriften, waarin zo sterk de nadruk valt op het uiterlijk van de vrouw, op „glamour" (betovering, prikkelende aantrekkings kracht), op jeugd-zonder-meer, op het sexuele als zodanig, kortom op de vrouw als alleen maar vrouw, maar niet als óók een persoonlijkheid, een individualiteit, die iets nuttigs zou kunnen bijdragen aan de gemeenschap; iets nuttigs ook om haars zelfs wil. Zij doorziet de holheid en leegheid van zulke vlakke opvattingen geheel, en zou niet graag zien dat de Indiase vrouwen in dit opzicht op haar Amerikaanse zus ters zouden gaan lijken. Het gaat er om wat je doet en wat je bent, en niet om hoe je er uit ziet of hoe bekend je wel bent, is haar oordeel. Christendom in India In datzelfde vraaggesprek werd ook het probleem van de zending in India aangeroerd. Men wete; India, in uitge strektheid geringen den de Verenigde Staten, heeft een bevolking die driemaal zo groot is als daar. Het aantal chris tenen bedraagt een kleine 3 procent van het totaal der bevolking. Sedert ruim anderhalve eeuw is er intensief Zending Wie heeft dit meisje ergens gezien Dit is een 1oto van het negen tien jarige Haagse dienstmeisje Hendri- ka Maria Faber, dat sedert 22 Dec. van het vorig jaar is verdwenen. Zij heeft op diverse adressen in de binnenstad gewoond en was onder beschikking gesteld van de Voog dijraad. Het is waarschijnlijk, dat zij heeft gedacht, dat zij in een in richting zou worden opgenomen. Daarop bestaat echter niet veel kans, sedert haar vader begin Dec. de voogdij heeft overgenomen. Keert zij dus terug, dan zal het haar mogelijk zijn, normaal in een vrije betrekking haar geld te verdienen. Degenen, die inlichtingen, kun nen geven, worden verzocht dat te doen aan het bureau Kinderpolitie of aan het dichtstbijzijnde politie bureau. Standaardwapen voor NATO Churchill vindt Belgisch geweer beter Sir Winston Churchill, de Britse pre mier, heeft dézer dagen in het Lager huis meegedeeld, dat hij er in heeft toe gestemd, het nieuwe Britse standaard geweer voor de NATO te vervangen door Belgisch geweerde F.N. 300 dat gemakkelijker en vlugger kan wor den vervaardigd en bovendien buitenge- oon eenvoudig is te onderhouden. Het Labourlid Woodrow Wyatt ont kende. dat het Belgische geweer, wat prestaties betreft, gelijk zou zijn aan het Britse. Wyatt verweet Sir Winston, dat zijn besluit een gevolg was van zijn zwakheid in het weerstaan der Ameri kanen. Doch Churchill verklaarde, de verant woordelijkheid voor zijn besluit ten volle te kunnen aanvaarden. Posities KLM-vliegtuigen AMSTERDAM, 21 Jan. Thuisreis: PH-TDN (Vlaardingen) gezagv. Metz gisteravond op Schiphol. PH-TFE (Utrecht) gezagv. Shanley vanmorgen half negen in Cairo. PH-TFD (Arnhem) gezagv. Hobson vanochtend 10 uur uit Karachi naar Dhahran. PH-TET (Til burg) gezagv. O'Reilly vanochtend half acht uit Manilla naar Bangkok. PH-TEP (Pontianak) gezagv. Vallanqe vanoch tend zeven uur in Singapore. Uitreis; PH-TDK (Amsterdam) gezagv. Wilson gisteravond elf uur in Tokio. PH-TES (Soerabaya) gezagv. Gibson vanmorgen 10 uur uit Bangkok naar Singapore. PH-TDO (Maastricht) gezagv. Tideman vanmiddag uur uit Bangkok naar Manilla. PH-TDP (Rotter dam) gezagv. Sluyters vanmorgen kwart voor tien in Basra. PH-TLW (Overloon) gezagv. Pascal (emigrantercharter naar Melbourne) vanmorgen half elf uit Karachi naar Calcutta. bedreven vanuit Amerika, de Britse landen, later ook vanuit Scandinavië, Duitsland, Zwitserland. Maar op ogenblik is de stemming niet gunstig Zendingsarbeid te waarderen. India ge niet nog maar sinds zeer kort een eigen onafhankelijkheid, en dit heeft een grote opleving van het nationalisme ten gevol ge, waardoor men een beetje bang is ge worden van de Westerse invloeden, die gewoonlijk met de Zending meekomen. Toen aan mevrouw Pandit de vraag werd gesteld of het kennelijk verlangen van de Indiase regering, een eind te ma ken aan de evangelisatiewerkzaamheid van vreemde Zendinesgenoo.schappen. tevens de overtuiging van het volk weergeeft, antwoordde zij, dat dit onge twijfeld het geval was. En zij verklaarde dit als volgt: „In de mening van de regering weer spiegelen zich de gevoelens van een volk. dat door eigen inspanning zich nog maar kortgeleden onafhankelijk maakte van een vreemde natie. Ons volk is afkerig van alles wat het herinnert aan zijn vroegere onderworpenheid aan een macht, die voor dit volk niet slechts .Brits, maar ook blank was. Omdat het hindoeïsme, en de islam trouwens ook, niet alleen een religie, maar ook een cul tuur is, een wijze van leven, denken de mensen in India bij het blanke chris tendom tegelijk aan het geheel der blanke cultuur. Hun ressentiment geldt waarlijk niet het christendom als reli gie; niemand denkt er bijvoorbeeld aan om de christenen, die er nu al van generatie op generatie in Zuid-India zijn, als aanhangers van een buitenlandse gods dienst te beschouwen of als lieden, die geen integrerend deel van onze natie ult- Dochteis bezochten Zendingsschool En dan geeft zij op ondubbelzinnige wijze uiting aan een grote waardering voor de wonderlijk onbaatzuchtige dien sten, die de beste zendelingen en mis sionarissen haar volk bewezen hebben. „In hetgeen zij deden zagen wij het beste bewijs van de waarde van hun ge loof, dat zij konden geven. En dat zullen wij nooit vergeten. Mijn eigen dochters gingen naar een van uw prachtige Zen- dingsscholeh-Woodstock. Van heel veei zendelingen heb ik echt gehouden en op de omgang met hen prijs gesteld. Gij, Amerikanen, zult toe gevend moeten zijn voor wat onze hui dige overgevoeligheid betreft tegenover alles wat ons aan vreemde overheersing herinnert. Dit zal allemaal voorbijgaan naarmate de dingen bij ons geconsoli deerd raken, zoals bijvoorbeeld ook de verhouding tussen Indiase en Britse za kenlieden in de jaren sinds wij onaf hankelijk werden, aanmerkelijk verbaterd is. Daar zal tijd voor nodig zijn, maar ik ben er van overtuigd dat de dag eens komen zal, dat de tegenwoordige span ning voorbij is en dan zal ook het beste type zendeling zij die hun geloof in daden omzetten opnieuw welkom zijn". Grote indruk had indertijd en daar mede besluiten wij toen zij nog een jong meisje was, op mevrouw Pandit ge maakt de ontmoeting met twee oudere vrouwelijke zendelingen, die een klein ziekenhuis, even buiten de stad gelegen, leidden. „Eerst kon ik niet begrijpen, hoe die vrouwen, die toch een comfortabel be staan gewend waren, daar konden wonen om er elke dag weer te werken onder mensen, die zo dom, zo smerig en zo ziek waren. Toen besefte ik op zekere dag, dat deze vrouwen dat alleen maar deden omdat zij iets aan anderen wilden schenken, omdat zij mensen wilden hel pen die hun hulp nodig hadden en om dat zij die mensen liefhadden. Ik ont dekte dat het haar gelukkig maakte, dat zij hun geloof in daden konden omzetten. Ik heb de ervaring, toen opgedaan, nooit Bij Nijmegen Zeven personen gewond bij autobotsing Een aannemer en zes arbeiders uit Wychen en omgeving zijn gisteren ge wond geraakt toen de bestelauto. op weg i hun werk. r.abij Nijmegen tegen een stilstaande vrachtauto uit Arnihem opbotste. Vermoe- delijik is de bestuurder van de bestelauto verblind geraakt door een tegenligger. Alle inzittenden van de bestelauto liepen verwondingen op. Drie arbeiders moesten in het CanLsius-ziekenihuis te Nijmegen worden opgenomen. De overige inzitten den konden per andere gelegenheid hun reis voortzetten. Het ongeluk gebeurde omstreeks half acht op de weg van Grave naar Nijmegen nabij het spoorwegviaduct over de Graaf- seweg. De .bestelauto kwam met de neus onder de aanhangwagen van de langs de weg geparkeerde vrachtauto terecht. Franse équipe eerste te Monte Carlo (Vervolg van pagina 7.) De Franse équipe HouelQuinlin met Alfa Romeo was de eerste die de finish in Monte Carlo bereikte. Blansjaar, van het contingent uit Monte Carlo, was de eerste die de controle te Gap aandeed en startte voor de gevrees de klassementsproef. Twee Franse wa gens liepen in deze controle nog straf- punten op en wel flfcitheron met Simca, die 4 minuten te laat was en Chapus met Renault, die zich 20 minuten te laat meldde. Door sneeuwsporen misleid Verscheidene deelnemers aan de Rallye de Monte Carlo hebben vandaag een min der prettige ervaring opgedaan. Een groep Franse jongelui had in de bergen van Midden-Frankrijk ongeveer 220 km ten Zuiden van Lyon, autosporen sneeuw nagebootst, die van de weg het bezijden liggende veld leidden. Enkele rijders werden hierdoor misleid liepen tengevolge van dit grapje straf- punten op. Wanneer ze eenmaal vast- boden de jongens aan om tegen beloning te helpen bij het uit de sneeuw trekken van de wagens. De deelnemers hebben een krachtig protest ingediend en de politie stelt een onderzoek in. De raJley werd vandaag gekenmerkt door een groot aantal ongelukken en uit- De Nederlandse équipes dr Van Lam- ieren-W. van Boorden (Porschi Zwart-J. H. de Boer (Opel) strijd staken, evenals de Zweedse teams Hildrig Boesen. Carl Iohmander (Jowett JaYelln), de Britten Kenneth Fraser- James Marshall (Morris) en de Noren Lief void Johansen-Einar Glosli (Dyna- Veritas). ZM-voetballer leidt prolclub Alkmaar Onverwacht zijn' de namen bekend ge- ■orden van dc bestuursleden van de be- roepsvocbalclub Alkmaar. Voorzitter is de heer A. Hoogvorst, tot voor kort spe- ■an het tweede elftal van de Chris telijke voetbalvereniging Jongh Holland te Alkmaar. Zodra zijn functie in de beroepsclub bekend werd, is hij door Jongh Holland gesohorst. De functie van secretaris-penningmeester wordt voor lopig'waargenomen door een oud-flid van Alcmaria Victrix, de heer A. H. v. d Hoef. Verder maken deel uit van he< bestuur de heren G. Aflnk en de oud- c-elftalspeler van K.F.C. cn Alcma ria Victrix, J. Dinkelberg. Laatstgenoem de zal met de heer Hoogvorst de pers en propaganda-commissie vormen. Varkens naar België Voor het eerst sinds de oorlog zal ons land weer varkens leveren aan België. Deze en volgende week totaal 1500 lichte en 200 zware varkens ter waarde van f 875.000. De varkens worden in Nederland geslacht. De reden is een tijdelijk maar groot tekort in België. Hel evenwicht lussen gezag en vrijheid Prof. H. van Riessen sprak over de Chr. beginselen en de maatschappij-ontwikkeling (Van onze correspondent) Bij het beoordelen van het karakter de maatschappij mogen wij niet de fout maken te oordelen naar de verschijnselen van de tijd, maar rekening houden de historische ontwikkeling en de wachting omtrent de toekomst zoals God die in de Bijbel heeft gegeven. Wannei we de Bijbel goed lezen, dan blijkt dat aan de wederkomst des Heren, de tijd het nihilisme vooraf gaat. Dat we deze tijd thans beleven cn dus het einde va wereld tegemoet gaan, bewijzen de nihi listische gedachten van Nietsche. Ook de huidige literatuur is daarvan een duidelijk bewijs. Anderzijds kan men de toekomst van Christus aflezen aan de geest van dictatuur en de totalitaire maatschappij. Dit verklaarde gisteravond prof dr ir H. van Riessen op een vergadering de A.R.-kiesvereniging West te Delft. De hoogleraar verklaarde voorts, dat wij' als Christenen niet angstig mogen zijn de toekomst, maar het vertrouwen heb ben, dat God ons gehele leven er van de maatschappij van ogenblik tot ogenblik leidt. Er is in onze tijd een nemende spanning aw rate nemen sen de A.R.- of de Christelijke beginselen en de ontwikkeling van de maatschappij. Als achtergrond van de structuur-vormbe ginselen voor de maatschappij noemde spr.: „Gezag en Vrijheid" en „De sc reiniteit in eigen kring". Het ergste ken merk van onze tijd is de ontwijding het leven. In vroeger eeuwen kon deze religieuze wijding opmerken in de literatuur, de bouwkunst, de wetenschap enz. Thans is de wereld van de aarde aards geworden en meer niet De vrijheid, die God ons heeft gegeven, moeten w bruiken om ons leven te ontplooien in Gods dienst, op de plaats, waar Hij heeft gesteld. Daar door het egoïsme de mens de ontbinding van het leven dreigt, heeft God het gezag gegeven. Daarnaast is er het gezag om de orde te handhaven en om de menselijke activiteit te coördineren en te harmoniëren. Het evenwicht tussen gezag en vrijheid ligt daar, waar het gezag er naar streeft de optimale vrijheid van de mens te ontwik kelen. Sprekende over de souvereiniteit in eigen kripg zei spr. dat de gemeenschap is gekwalificeerd in kerkgemeenschap, ge- DE BURGEROORLOG. 125. Lincoln wilde niet toelaten, dat de Zuidelijke Sta ten zich uit de unie terugtrokken. Op 12 April 1861 brak de burgeroorlog uit door een aanval der bonds staten op Fort Sumter in South Carolina, dat na 33 uur vechten veroverd werd. Niemand rekende er echter op i duren. De troepen vaji de Noor- dagen „gebuurd". 126. Robert E. Lee was opperbevelhebber van het leger der bondsstaten, terwijl het leger van de Noordelijke staten door Ulysses S. Grant aangevoerd werd. Aan beide fronten waren er zeer velen, wier sympathie bij de tegenpartij was maar niettegenstaande dat werd er aan beide zijden verbitterd gevochten. Gedurende de 4 jaren oorlog sneuvelden meer dan 600 000 soldaten. 127 De Noordelijke staten bestonden uit 23 staten met 22 millioen inwoners, de bondsstaten uit slechts 11 sta ten met 9 millioen inwoners, waarvan 4 millioen negers. De doorslag tot het behoud der unie was een gevolg van het feit dat de Noordelijke staten op industrieel ge bied er veel beter aan toe waren dan de Zuidelijke. Deze waren afhankelijk van toevoer van buitenaf. De Noordelijke staten veroverden ook de heerschappij ter zee, o.a. dank zij hun nieuw pantserschip Monitor, dat geconstrueerd was door de Zweedse uitvinder John Ericsson. 128. In 1862 verklaarde Lincolm: Alle slaven zijn vanaf heden voor eeuwig vrij". Hetzelfde jaar ontstond de „homestead" wet welke aan pioniers, die zich in onont gonnen streken wilden vestigen, gratis land ter beschik king 6telde. 9 April 1865 moest generaal Lee zich over geven. De bloedige burgeroorlog was uit. Enige dagen later werd Lincoln door een half krankzinnige toneel speler vermoord. (Wordt vervolgd) zinsgemeenschap, schoolgemeenschap, enz Het overheidsgezag kan zich geen ouder lijk gezag aanmeten, evenmin kan het ge zag in een gemeenschapskring zich stellen op de plaats van een andere gemeen schapskring. Noch het socialisme, noch het communisme of het Rooms-Katholiclsme kent deze souvereiniteits-, deze gezagsop- vatting. Deze wordt alleen gevonden bij het Christendom, speciaal bij de A.R. Hoewel de overheid zich dus niet mag stellen in de plaats van andere gezags- kringen, heeft zij wel het recht in geval van nood in te grijpen ter handhaving van het recht. Dit recht kan ook worden tv .-gekend aan alle andere gezagsgemeen- schappen in de samenleving. De taak van de Christen is het leven t« toetsen aan Gods Woord en het karakter van de maatschappij in de geest van dal Woord beïnvloeden. Overal in onze maat schappij treft men de troosteloosheid aar van het leven zonder God, normen er perspectief. Daarom te meer heeft de Christen de opdracht Gods tegenwoordig heid in alle realiteit in zijn leven te er- Drieling in Helmond geboren Mevrouw J. Mathei-Aarts uit Deurno heeft gistermorgen het leven aan een drieling, twee jongens en één meisje ge schonken. Van de jong geboren drieling woog het meisje vier pond en de jongens respectie velijk vier en vijf pond. De toestand van de moeder en haar baby's is uitstekend. Het eerste kind werd om tien minuten over tien geboren, waarna de beide vol gende met slechts twee minuten tussen ruimte ter wereld kwamen. Het gezin Mathei, waarvan de vader metselaar is, had reeds vier kinderen, n« melijk drie meisjes en één jongen. Treinramp in Pakistan: Zafroellah Khan aan de dood ontsnapt Ernstig ongeluk in haven van Intsjon (Korea) De expresse van Lahore naar Karatsjl (Pakistan) is vanmorgen op 110 km var Karatsji In volle vaart op een goederen trein ingereden. Twee wagons van d« expresse werden verbrijzeld, vier wagons vlogen in brand. In de trein reisde de Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken, Zafroellah Khan, die ongedeerd bleef. Er zijn dertig gewonden. Bij Adena, In Zuld-Turkije, vlogen twee goederentreinen op elkaar in. Hierbij kwamen 18 mensen om. In de haven van Intsjon (Midden-Korea) kwamen vanmorgen vroeg een landings- vaartig met 50 Amprikaanse mariniers en een schip, dat met Chinese krijgsgevange nen naar Formosa onderweg was, met elkaar in botsing. Vier Amerikanen wer den op slag gedood, 24 werden gewond en de overige 22 worden vermist. Men heeft weinig hoop, hen nog levend te zullen vinden: de zee is hoog en er waait een ijzige wind. Soebandrio ambassa deur te Moskou De huidige ambassadeur van Indonesië te Londen, dr Soehandrio, is benoemd tot ambassadeur te Moskou, aldus meldt A.F.P. op grond van een officiële mede deling te Djakarta. De minister van Bui tenlandse Zaken, de heer Soenarjo, heeft "erklaard. dat het agreement der regering an de Sowjet-Unie is ontvangen door bemiddeling van de Indonesische waar nemend Hoge Commissaris in Den Haag. Soebandrio is de eerste Indonesische ambassadeur te Moskou. Dr Soebandrio was vroeger chirurg. HIJ is ongeveer 39 jaar. Zijn vrouw studeerde te Djakarta medicijnen en later te Oxford sociale anthropologie. Zij promoveerde op het onderwerp Het leven van de Javaanse Lloyds Bank vreest crisis Lord Balfour, de president van Lloyds Bank. heeft volgens Reuter En geland gewaarschuwd, dat dit land we derom een economische crisis te wach ten staat. Als Engeland economisch het niet veel beter doet dan thans, kan zelfs een lichte inzinking in de wereld handel scherpe moeilijkheden veroor zaken. Een dergelijke lichte inzinking kan in de eerstkomende jaren nauwe lijks worden voorkomen. Twee dingen zijn noodzakelijk, namelijk een gro'e stijging in productieve beleggingen in het binnenland en voldoende inkom- uit het buitenland teneinde een aanzienlijk overschot mogelijk te- ma- Mevrouw Vijaya Lakshmi Pan na haar verkiezing tot pre sidente van de achtste Assem blée der Verenigde Naties in gesprek met de secretaris-gene raal van de U.N.O., Dag Ham- marskjoeld. Met 800 gevallen Directe woningnood in Haarlem toegenomen In Haarlem is nog geen sprake van een vermindering van de woningnood. Op 1 Januari J.l. bevatte de wachtlijst van woningzoekenden daar namelijk 2671 onhoudbare of zeer urgente geval len, een toeneming met ca 800 verge leken bij '53. Dit verklaarde burgemeester mr P. O. F. M. Cremers gisteren in de raadsver gadering. Hij deelde verder mede. dat Haarlem dit jaar een nieuw openlucht zwembad met zonnebad bij de Planeten- laan krijgt, dat de kinderboerderij in Haarlem-Noord 't vorig jaar meer dan 100 000 bezoekers trok cn het Frans Halsmuseum een recórd-aantal van 64.429. I gekookte kroten 915 i 1—7 50 peen 5.7022 spruiten 1537 andijvie 6181 nero 28-32 witlof 15—53 winterpeen 5—6 sla 19.50—33.20 knolselderij 8.60—12 sel derij 5.70—10 peen 14. KATWIJK AAN DEN RIJN. 20 Jan. Groenteveiling Waspeen I 10—25 idem II 612 rode kool 6—10.90 gele kool 7,50—10.40 groene kool 14,20—17,70 boerenkool 10—14 - -- 1.60—6,50 prei 5.40—5.50 Waspeen A 10—23 Idem B 6—11 groene kool 10.80—10.90 rode kool 6—9.40 gele kool 7— 9.10 uien 4—5 alles per 100 kg; knolselderij 1—10.10 per stuk; kroten 5—6. RIJNSBURG. 20 Jan. Overzicht Flora Er zijn sinds Maandag in dc bloemenhandel blijkbaar geen schokkende dingen gebeurd. In leder geval verschilden de prijzen, die vanmorgen werden besteed, weinig of niets van die van de afgelopen dagen. Rode Men- l-tulpcn, zoals Hildegarda, Triumph, Superba 86 cent. terwijl rose Copland van de hand ging voor f 1 tot f 1,20 per bos. William Cop land moest het met f 0.90 tot f 1,10 doen. John Gay ging in goede kwaliteit rond f 1, maar Golden Harvest deed in zware kwali teit nog wel f 1,20 en hoger. Lustige verkreeg I 1.10 tot I afgedru Helios, Carlton e Elegance verkregen tussen 50 46—71 Golden Harvest 90—1,15 62—87 Sc Wonder 5362 V. d. Eeraen 1 00 Crown Imperial 50—68 Narreen 75—81 E. Eddy 80—1,10 Early Queen 57—72 L. Witwe 75—85 Moore 36—45 Hillegardo 55—63 W. Copland 62—75 Amidonettc 80—85 Narcissen: Early Glory 52-68 Helios 45—54 Mafnificense 44—57 l'lnnocense 85—70 Anjers 11—26 Cy clamen 32—38 per stuk. ROELOF ARENDSVEEN. 20 Jan. Groen teveiling - Witlof I 27—35 Idem II 10-14 uien 7 schorseneren 414 boerenkool 46. IJMUIDEN. 21 Jan. Prijzen van giste ren: Heilbot 280-235 gr tong 266-246 grm tong 225i—212 kim tong 226—216 kl tong I 191—178 kl tong II 170—153 tarbot I 3—270 alles per kg; schartong 6042 gr schol 42— 0 50—16,50 makreel 38 gr schelvis 80 —79 grm'schelvis 79—72 kim schelvis 66—64 kl schelvis I 66—62 kl schelvis II 52—20 wij ting 35—15 gr gul 64—62 mid gul 51 kl gul 36 50—31,50 kl haal 20—18 ham 88—86 poon tjes 30 kl koolvls zw 31 kl koolvis wit 48 47 alles per 50 kg; gr kabeljauw 368234 gr koolvls zw 75—69 gr koolvis wit 120 gr leng 122 alles per 123 kg. Totale aanvoer; 1890 kisten. TER AAR, 20 Jan. Groenteveiling Witlof I 29—41 idem II 16—29 idem stek 3 —14 spruiten 22—24 Idem B 15—16 uiert 4—T nop 2 andijvie 46—58 waspeen 11—20 1 6 alles per kg; boerenkool 6585 per ■xtra kwal. tot 1 Van de Westkust V i hedenmorgen 718 kisten ig. Notering verse haring f 13,80— Kist van 50 kg. Voorts 18 kisten tering sardyn f 14.80—16. IJMUIDEN. 21 Jan. Vlsprljzcn Gr ing 256—238 grm tong 223—203 kim tong 211—189 kl tong I 181—172 kl tong II 151— arbot I 3—260 alles per kg: gr schol 31 —25 grm schol 38—27 kl m schol 56—44 kl :hol I 48-38 kl schol II 40—17 bot 17-12 •ijting 32—16 alles per 50 kg; gr kabeljauw 224—134 per 125 kg, Aanvoer 1000 kisten. IJMUIDEN. 21 Jan. Besommingen Loggers: YM 204-3010 KW 74-2520 KW 107 2680 KW 166—2340 KW 45—'1370; kotter»; KW H—2700 KW 98—2520 AM 16—3170 AM 18—3130 YM 78—2050 WR 33—2770 VLAARDINGEN, 21 Ja'n. Vanmorgen binnen aan de vlahal: 4 motorkustvissers tottaai f 2540 besomming aan verse vit. Prijzen kleine schol f 10,30—22.50 per kdst. WATERSTANDEN DEN HAAG. 21 Jan Msnnhelm 252 —34; Kaub 210 —28; Trier 209 —12; Koblenz 248 —38; Keulen 265 —20; Ruhrort 506 9; Lo- blth 1105 4-44; Nijmegen 873 4-31; Arnhem 870 -(-40; Eefde Namen la Plar +74; Belfeld M48 +21; Grave ken. Hij merkte nog op. dat Engeland, gehinderd door te zware belastingen en dreigende Inflatie ten achter schijnt te zijn geraakt bij de algemeene econo mische vorderingen van Europa.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5