A Ai Toetssteen voor 't doel van de Russen VenhcJk Baby in Deventer staat een eigen huis te wachten Merapi is voorlopig weer tot rust gekomen ■iwa^ GTABLETTEN 4 DONDÊRDAG 21 JANUARI 1954 AAN DE VOORAVOND VAN BERLIJN(I) Een waarschuwing tegen te hoog gestemde verwachtingen (Door dr Konrad Adenauer) A AN HET EINDE van het vorige jaar leefden wij allen, leefde de gehele wereld onder de druk van ophanden zijnde belangrijke beslissingen. Achter ons ligt de conferentie op Bermuda, voor ons ligt de bijeenkomst van de vier grote mogendheden in Berlijn, die mogelijkerwijs een voorlo pige beslissing kan brengen of de wereld een vreedzame toekomst of nieuwe jaren van ondragelijke spanning en ellende tegemoet gaat. De ophanden zijnde beslissingen treffen het Duitse volk in bijzondere mate. Midden in de tussen Oost en West bestaande spanningen ligt Duitsland, dat zonder mogelijkheid van een eigen verdediging meer dan ooit op een ge sloten Europese defensie is aangewezen en dat hartstochtelijk naar de vrede verlangt. Een vrede, die het vrije deel van ons land ook verder de waarborgen geeft van een ongestoorde wederopbouw en die het nog on vrije deel spoedig in het genot van overeenkomstige waarborgen stelt. De leidende staatslieden van het Wes ten hebben in talrijke besprekingen en In even talrijke officiële verklaringen bevestigd, dat zij op het punt van de itrijd om de vrede in vrijheid on6 als medestanders begroeten. De hereniging van de thans gescheiden delen van ons land ia ook elders een fundamenteel bestanddeel van de huidige politiek. Geen neutralisering Zulk een hereniging in vrede en vrij heid kan echter niet worden bereikt door een neutralisering, zoals die hier en daar wordt gepropageerd. Een geneutraliseer de staat ia nooit een vrije staat, waar bij dan nog komt, dat ongetwijfeld vanuit het Oosten alles zal worden ondernomen om zulk een neutraliteit met de bekende middelen te ondermijnen. Een geneutraliseerd Duitsland zou in kortere of langere tijd een weerloze buit worden van die machten, die nu in het Toch is het zo! WANNEER we enkele vissen noe men, die als afwisseling in het menu ook vogels niet versmaden, be ginnen we met de ons allen welbe kende snoek. Niet omdat deze een zame rover zich op de vangst van wa tervogels heeft gespecialiseerd, maar omdat iedere visser in zoet water bij voorkeur spreekt over dit dier met zijn wrede bek, die van talrijke scher pe tanden is voorzien. Behalve vissen ook zijn soortgenoten eet de snoek ook kikkers en watervogels en het ls bekend, dat hij er niet tegen op ziet zelfs de mens aan te vallen. Voor al bij de Noord-Amerikaanse soorten, die een lengte van 180 cm kunnen be reiken. ls hij een tegenstander om voor op te passen. Dat onoplettende watervogels van dergelijke monsters het slachtoffer worden, zal zeker nie mand verbazen. Maar de in Zuid-Amerika voorko mende piranha, die tot de zalmkarpers behoort, is nog aanzienlijk schrikwek kender dan de snoek. Zijn enigszins bolvormig lichaam heeft aan de buik een gezaagde rand, die de aanblik van dit dier op zichzelf al niet vriendelijk en innemend maakt. Maar zijn bek ls waarlijk nog verschrikkelijker; die ls voorzien van vlijmscherpe, driehoekige tanden, die elk dier dat het ongeluk heeft zich op, of in het water te ver tonen. binnen korte tijd tot een kaal skelet maken. Zelfs grote dieren, die in het water vallen, of de rivier wil len overzwemmen, worden aangeval len door hele zwermen van deze rivierrovers, die door reuk en smaak als het ware naar de prooi worden toegetrokken. Het komt vaak voor, dat koelen, die door een doorwaadbare plaats van de rivier worden geleid, met weggevrete uiers de overkant be- Voor andere vissen, zoals,de meerval en de zeeduivel zijn vogels een gewil de prooi. Van de meerval, die tot de grootste zoetwatervissen behoort en 'n lengte van ruim drie meter kan berei ken, zal ons dit zeker niet verbazen. Deze vis, die een gewicht van 200 kg kan bereiken, komt ten Westen van de Rijn alleen in Nederlandse wate ren voor, zij het dan in zeldzame ge vallen, ln de buurt van de Westeinder- plassen. waar in de zomer van 1053 nog een drietal kleine exemplaren levenloos aan de oppervlakte dreven. Ten Oosten van de Rijn wordt de meerval in het bijzonder In de Donau veelvuldig aangetroffen. Van dit grie zelige dier wordt gemeld, dat hij kin deren en zelfs volwassen mensen kan verzwelgen, maar hoewel we ons in der gelijke nare geschiedenissen niet ver der behoeven te verdiepen, is het toch wel duidelijk, dat voor dergelijke zoetwaterreuzen een vogel maar een hapje ls. Evenals trouwens voor de zeeduivel, die boven zijn bek een bengel heeft, voorzien van vleeskleu rig ..aas". Bij de geringste aanraking van dit lokaas, opent de reusachtige bek van het ondier zich als een af grond en het slachtoffer wordt door het naar binnen gulpende water mee gesleurd en verzwolgen. In de diepzee ls dit veelkleurige aas van de zeedui vel vervangen door een lichtgevend orgaan, zoals we vroeger al eens heb ben verteld. Maar de uitwerking van deze hengels blijft hetzelfde, ongeacht het soort aas waarmee wordt gevist. Nu we toch over vissen spreken, moeten we onszelf toch ook eens de vraag stellen, waarmee vissen eigen lijk zwemmen. In ieder geval niet met hun vinnen, zoals u waarschijnlijk ge dacht hebt 1 Daarover morgen. (Nadruk verboden) onvrije deel van Duitsland een noodlottig voorbeeld stellen van wat er van die kant kan worden verwacht, indien wij voor hun geweld moesten buigen. De politiek van de Bondsregering ls er bewust op gericht het volk te beschermen tegen de gevaren die het bedreigen. Deze bescherming uit eigen kracht op te bren gen is ten enenmale voor een enkel volk van Europa onmogelijk, hier is reeds de inspanning vereist van de verenigde vol keren van Europa. Dit dringt te meer. omdat de gevaren, die het Duitse volk bedreigen evenzeer de andere volken in het ongeluk kun nen storten. Het is vooral daarom dat de Bondsregering zich met alle kracht voor de verwezenlijking van de gemeenschap pelijke defensie heeft uitgesproken. Samenwerking Het is deze gemeenschappelijke defen sie, die het de verenigde volkeren van Europa mogelijk maakt op vlottere wijze tot overeenstemming te geraken in ge vallen. waar de belangentegenstellingen tot conflicten dreigen uit te groeien. Onze nabuurlanden, die ongetwijfeld een volkomen gerechtvaardigd verlangen naar veiligheid koesteren, kunnen juist in een gemeenschappelijke formatie, warrin de militaire, politieke, economi sche en culturele krachten zijn verenigd de volle waarborgen voor een toereiken de veiligheid vinden. Nog zijn de wonden, door de catastro fale oorlog nagelaten, niet genezen, wij allen in Europa 'hebben reden te over om naar een duurzame vrede te verlangen, die ons naar wij hopen in staat kan stellen ln tientallen Jaren van hard wer ken tenminste de materiële gevolgen van de oorlogsverschrikking te boven te komen. Dat wil echter niet zeggen, dat wij ook alle reden hebben de verzekerin gen. die uit het Oosten worden gegeven over de vrede, die men zich daar voor stelt. te aanvaarden. Een toetssteen De conferentie in Berlijn zal in elk geval een goede toetssteen blijken te zijn om de bedoelingen van de Sowjets te doorgron den. Zeker, er is geen aanleiding om onverantwoorde voorspellingen te doen, toch hopen wij van ganser harte op een goed resultaat, ook als dit nog offers met zich brengt. Maar nu reeds is het zaak te waarschuwen tegen de verleiding de zo moeizaam begonnen constructie Vuile olie op de stranden Enveloppen op de golven Britse vliegtuigen gaan de komende dagen 150 pond sterling, dat is ongeveer 1500 gulden, in zee wenpen. Het geld wordt verdeeld in porties ter waarde van f 1.25. verpakt in kleine, plastic enve loppen. Ieder die zo'n envelop vindt en haar opstuurt naar het Ocoanografiseh insti tuut te Wormley (Zuid-Engeland), mag het geld houden. De vinder moet echter een briefje insluiten, waarop staat ver meld, waar en wanneer de envelop werd gevonden. Deze actie heeft ten doel, de snelheid en de richting te bestuderen van de stro mingen in de zeeën die Engeland om geven. Deze stromingen voeren geregeld afgewerkte olie hef Noordzee-gebied bin nen, waardoor de stranden ernstig wor den bevuild. Zoals gemeld, begint omstreeks eind- April een internationale conferentie, tijdens welke men dit olie-probleem hoopt op te lossen. Nieuwe cementfabriek in Indonesië Drie Amerikaanse deskundigen hebben de Indonesische regering een rapport toe gezonden betreffende de oprichting van cementfabriek te Grissee. het Verenigd Europa te onderbreken, want wij zouden daarmede de vijanden van de vrijheid een dienst bewijzen. Helaas is er, zelfs tot op dit ogen blik, geen enkel voorbeeld van een echte en onvervalste wil tot vrede van de kant der Sowjets. Wel zijn er nog tal van voorbeelden, die be wijzen, dat de neiging tot aggressie van het Oosten kan worden inge damd door een groeiende eensge zindheid van het Westen. De poli tiek van de Bondsrepubliek is on vermoeibaar gericht op de verster king van deze eensgezindheid, om dat hieruit de voorwaarden kunnen groeien, die Europa een vrede in vrijheid en welvaart zal brengen. Eisenhower een jaar aan de macht Ter gelegenheid van het feit, dat pre sident Eisenhower een jaar geleden aan de macht kwam. is bij een korte plechtig heid op het Witte Huis aan het staats hoofd een kristallen bokaal overhandigd, waarop episodes uit het leven van Eisen hower, van zijn jeugd op een boerderij in Kansas af tot zijn installatie op 20 Ja nuari 1953. staat afgebeeld. De bokaal was een geschenk van de le en van het kabinet, de leiders van de republikeinse partij en het personeel van het Witte Huis. Nieuw baconcontract met Engeland De Nederlandse en Engelse regeringen zijn overeengekomen een nieuw bacon contract te sluiten voor het tijdvak 1 December 1953 tot 29 December 1956. De te leveren hoeveelheden zijn voor het tijdvak tot 31 December 1954 35.000 ton. voor 1955 28.000 ton, en van 1 Januari tot 29 September 1956 21.000 ton. Voor het eerste tijdvak is de prijs 237',shillings per 100 weight cost and freight. Voor de volgende jaren zal de prijs bij onderhan delingen nader worden vastgesteld bin nen de grenzen van 10 pet boven en be neden de prijs van het voorafgaande tijdvak. Van Nederlandse zijde is men ingegaan op het Engelse verzoek om de apekdikte voor klasse 3 baconzijde m$t een centimeter te verminderen. Buitenlandse hulp voor Nieuw-Guinea De wereldgezondheidsorganisatie (W. H.O.) zal steun gaan verlenen bij de op bouw van de volksgezondheid van Nieuw Guinea, aldus werd te New York mede gedeeld, door dr A. J. Patterson van N.- Zeeland, die door de W.H.O. belast is met de verbetering van de volksgezondheid in het Westen van de Stille Oceaan. Men zal dit jaar een studiebeurs verlenen aan een arts op Nieuw Guinea ter bestudering van tuberculose. Volgend jaar zal men twee artsen in de gelegenheid stellen op de universiteit van Singapore een studie te volgen in de openbare gezondheidszorg. Franse parlementscommissie in feite tegen E.D.G. De commissie voor Buitenlandse Zaken van de Franse Nationale Vergadering heeft haar leidende functionarissen ge kozen. Drie hunner zijn tegen de E.D.G. President is Daniel Mayer, socialist (tegen de E.D.G.); vice-pres. is Jacques Bardoux, onafhankelijk (tegen); rappor teur is Jules Moch, socialist (tegen). Al leen de tweede vice-president, Maurice Faure. radicaal-socialist, is vóór de EDG. Konrad Adenauer, premier van de West-Duitse Bondsrepubliek is c (stille) Grote Vierde van het Westen geworden Belangrijke beslissing op komst bij brandverzekering Een traditie van meer dan honderd jaar in ere hersteld (Van één onzer redacteuren). Enige jaren geleden is er in de wereld van de brandassurantie een beroering ge wekt, doordat een brandverzekerings maatschappij gebruik tnaakte van een wettelijk recht, waardoor zij. na uitbeta ling van het verzekeringsbedrag aan de verzekerde, een derde, die indirect aan sprakelijk was voor de brand, voor de schade aansprak. Het betrof hier een pachtboer in de Wieringermeer, wiens hoeve in brand geraakt was doordat zijn kinderen onvoorzichtig met vuur ge weest waren. In rechte werd deze boer tot betaling veroordeeld. Bij de brand bij „Huis en Haard" te Amsterdam gebeurde later iets derge lijks. Zoals gezegd: dit gaf enige beroering. Want het blee'k nu. dat men niet klaar is, als men een brandverzekering heeft. Feitelijk moet ieder er ook om andere reden kan dit noodzakelijk zijn een verzekering tegen wettelijke aansprake lijkheid bij hebben, die ook dit risico dekt Hoe licht kan men immers in deze weg aansprakelijk gesteld worden een onvoorzichtigheid van zijn kinderen, van zichzelf, als men ergens logeert, bf dergelijke. Zouden de maatschappijen, die tegen wettelij'ke aansprakelijkheid verzekeren, hier wel bij varen, in wezen zou slechts een verschuiving zijn van brandassurantiebedrijf naar de maat schappijen voor verzekering tegen wet telijke aansprakelijkheid. Bovendien het op het publiek een onnodige en economische extra-verzekeringslast gen en zouden de maatschappijen verzekering tegen brandschade een hele reeks procedures te voeren krijgen. onderscheidene zonder enige kans op succes, omdat op de aansprake lijke persoon toch niets te verhalen zou zijn, als hij niet verzekerd was. Dit klemde te meer, omdat de brand verzekeringsmaatschappijen van het ver haal. waarop art- 284 van het Wetboek voor Koophandel formeel het recht geeft, in een meer dan honderdjarige praetijk nimmer gebruik hadden gemaakt. Oude regel gehandhaald Een jaar geleden heeft daarom reeds een invloedrijke groep van oude brand verzekeringsmaatschappijen pu/bliekeLijk meegedeeld, dat zij van dit recht van verhaal afstand deden. In het afgelopen jaar was dit uiteraard de cause célèbre in het verzekeringsbe drijf. waaraan veel besprekingen zijn gewijd in de verzekeringspers. Er zijn Optocht naar geboortehuis Wanneer hij (zij) de over enkele dagen te verwachten 50.000ste is Van de 50.000ste ingezetene van Deven ter, die over enkele dagen verwacht wordt, kan men terecht zeggen, dat zijn of haar bedje gespreid ligt. Het gemeen tebestuur heeft namelijk voorgesteld. d< verwachte jongeborene ter gelegenheid van het feit. dat Deventer dan tc steden met 50.00 inwoners zal behoren, volledig ingericht huis te schenken. burgemeester, mr H. W. Bloemcrs, kwam met dit originele idee namens het gemeentebestuur voor den dag op een speciaal door B. en W. belegde bij eenkomst met een aantal verenigings besturen. In een daartoe te vormen fonds, stort de gemeente het voor de bouwgrond nódige bedrag. Men hoopt, dat de burgerij spontaan zal zorgen voor het bouwkapitaal er dat zakenlieden, in overleg met het ge meentebestuur zullen zorgen dat de ge inboedel bij elkaar komt. Het t( 'en huis kan dan komen in een door de ouders te kiezen stadsdeel. De burgemeester sprak het vertrouw allerlei conferenties over gehouden. Ook tussen de brandverzekeraars en de ver zekeringsmaatschappijen tegen wettelijke aansprakelijkheid zijn discussies gevoerd. Het resultaat hiervan is geweest, dat de leden van de Vereniging van Brand assuradeuren binnen enkele weken een verklaring zal publiceren, waarbij een groot aantal brandverzekeringsmaat schappijen die tezamen 90 a 95 pet. van het brandassurantiebedrijf omvatten zijn aangesloten, collectief meedelen, afstand te doen van het recht op verhaal. Vertrouwen hersteld Bij genoemde vereniging zijn nie alleen de meeste Nederlandse maatschap pijen aangesloten, maar ook de meeste buitenlandse, die in Nederland werken. (Slechts de Belgische zijn hiervan uitge zonderd). Hierdoor wordt de oude toestand op het gebied van de brandverzekering dus her steld. De onzekerheid, die aan het ver trouwen in onze in de regel solide maat schappijen knaagde, is hiermee wegge- Uiteraard behouden de maatschappijen wel het rech't van verhaal bij brand door opzet of met goedvinden cn ook bij schade, veroorzaakt door het militair ap paraat van de Nederlandse of een andere overheid. Dit afstand doen van het verhaalsrecht heeft ook alleen betrekking op brand- bedrijfgpolissen en niet op b.v. trans- port- of autoverzekeringen, waarbij naast andere gevaren ook brand is gedekt. Behalve de leden van de Vereniging an Brandassuradeuren zullen ook een aantal niet-leden zich -bij deze verklaring aansluiten. Zodra de volledige lijst be is, zal deze gepubliceerd worden Osservatore Romano Felle aanval op immoraliteit van de moderne film Filmsterren worden beoordeeld naar lichamelijk schoon, als kakatoe's naar hun kuif In een felle aanval op de moderne film schrijft l'Osservatore Romano over een „blanke slavernij", die zo wreed la, dat enkele van 's werelds mooiste film sterren er tegen in opstand gekomen zijn. een hoofdartikel, dat twee-en-een- halve kolom van de frontpagina vai godsdienstige dagblad beslaat, wordt verklaard, dat de films in toenemende mate immoreel of althans a-moreel worden. „Onlangs kwam er nieuwe oppositie in twee actrices, die. gekwetst in bun menselijke waardigheid, opgestaan tegen de drijvers van deze nieuwe sla vernij wegens hun immorele eisen. In het artikel werden de Amerikaanse ster Jane Russell en de Italiaanse Gina Lollobrigida, die de laatste tijd in brandpunt van de belangstelling gestaan hebben vanwege hun commentaren op >de eisen, welke filmland voor vertoning van hun uiterlijke schoon heeft gesteld, echter niet bij name genoemd. Het blad schrijft voorts: Deze markt, heeft evenals de schoonheidswedstrijden, die zo riecht bekend staan en waarbij lieflijkheid van gelaat, schoonheid persoon en elegance van kleding alleen niet voldoende zijn, het cynisme ei wreedheid van een handelaar in blanke slavinnen zelf. maar bovendien wordt het noodzakelijk geacht anatomische ver gelijkingen te maken van de lichaams maten. zoals op een veemarkt de koeden beoordeeld worden Voor een dergelijke vergelijking ii het kennelijk niet nodig rekening te hou den met de geest of de intelligentie. In plaats daarvan, aldus het artikel, wordt het genoeg geacht de sterren te beoordelen als de kakatoe naar de vang van zijn kuif of de Cyperse kat naar de lengte van zijn staart. L'Osservatore Romano schrijft: Hel air van berusting, waarmede de regis seurs en directies herhalen, dat films geld kosten, dat het publiek ze zo wenst en dat ze niet aanvaard worden indien zij van meer geest getuigen, is vals. De censor, aldus het blad, tracht zijn taak te verrichten. Maar de bescherming van de openbare moraal is meer dan de taak van de censor, het is de taak va gehele maatschappij. Aldoend middel Maar het ergste staat nog steeds te vrezen, volgens dr De Neve heeft volgens Ass. Press Woensdag be kend gemaakt, dat de vulkaan Merapi wat rustiger is gebleven, ondanks het angstaanjagend onderaards gerommel en de gloeiende aswolken, die uit de krater opstijgen. Hij stelt nu ter plaatse een onder- Het aantal doden bedraagt 37 en dat der gewonden is lager dan eerst werd gemeld, n.l. 79. Volgens dr De Neve is de gebeurtenis van Maandag geen werkelijke uitbars ting geweest en hij vreest, dat grote uitbarsting komen zal. De geismografen in zes verschillende w neming3posten rondom de vulkaan, kenen voortdurend aardschokken Hieruit maakt men op. dat de berg nog lang niet tot rust gekomen nog hevige onderaardse krachten t werk zijn. De gebeurtenis Maandag was volgens dr De Neve niets anders dan dat een hoeveelheid opge hoopte vulkanische stoffen zich een uit weg heeft gebaand door een spleet in de Noordelijke kraterrand. Een strope rige lavastroom, die overging in de ge vreesde ladoes (gloeiende wolken) daalde met grote snelheid langs de ra de Noordelijke helling naar beneden, zwenkte vervolgens in Oos telijke richting. Twee dorpen werden binnen drie minuten na de eruptie overdekt met gloeiende as. In deze dorpen zijn ook de slachtoffers geval len. die tot nu toe bekend zijn. Het lot aantal gezinnen, dat verspreid op de hellingen woonde, is nog niet be kend. Het drama te Heer Dader legde reeds bekentenis ai Omtrent de arrestatie van de 20-jarige Jongeman A. L. uit Maastricht, die reeds bekend heeft de dader te zijn van de moordaanslag op mevr. Heidendal-Dob- belsteijn te Heer. de moeder van zijn vroegere verloofde, vernemen wij nader, dat L te Visé-Eysden werd aangehou den in de trein uit Parijs naar Maas tricht. Hij werd door een marechaussee herkend, in hechtenis genomen en on middellijk naar Heer overgebracht. L. schijnt onmiddellijk na de aanslag naar zijn woning te zijn teruggegaan en van daar per fiets naar België te zijn uitge weken. Later heeft hij de trein naar Pa rijs genomen. Toen hij hier las, dat zijn slachtoffer ernstig gewond in een zie kenhuis lag. besloot hij. na contact met geestelijke, naar Nederland terug te keren en zichzelf aan te geven. Op de Nederlandse ambassade kreeg hij reis geld en papieren. L. schijnt geestelijk uit zijn evenwicht te zijn geraakt door moei lijkheden. die rond zijn verkering met de dochter van mevr. H. zijn gerezen Vier maanden geleden was hij uit een inrich ting te Heiloo ontslagen. Nog deze week zal hij worden voorgeleid. uit boven de kokende krater en verspreidt 's nachts een vervaarlijke rode gloed. De hellingen zijn volkomen bedekt met een licht grijze aslaag, die op sommige plaatsen bijna tien centimeter dik is. De vlucht duurt nog steeds voort en verloopt geheel volgens plan. De ergste ramp. die ooit is voorge komen is die van 1815, toen de Tambo- ra op de Kleine-Soenda-eilanden 92.000 mensen doodde. Bij de uitbars ting van de Krakatau in 1883 kwamen 37.000 mensen om het leven. uit. dat burgerij deze daad van burger zin gaarne zal verrichten. Uit de ver gadering kwam grote instemming en allerlei suggesties werden gedaan om de jonggeborene het toekomstige leven ge makkelijk te maken. Men dacht o.a. aan een studiebeurs en andere mooie dingen. Het huis zal, naar de wethouder van Pu blieke Werken mededeelde, een gedenk steen dragen. Deventer zal op de gedenkwaardige geboortedag van de 50.000ste feestvieren, o.a. met een optocht naar het geboorte huis, met tractatics van alle school kinderen en ander feestbetoon dat klinkt klok. De burgemeester deelde dat r i nog r i af i het 16 Februari in Eerste Kamer Algemene politieke beschouwingen (Van onze Parlementsredacteur) De voorzitter van de Eerste Kamer, mr Jonkman, heeft gisteren meegedeeld, dat het antwoord van de regering op de schriftelijke algemene politieke beschou wingen nopens de rijksbegroting-1954 pas begin Februari verwacht kan worden. Het openbare debat zal daarom worden gehouden op 16 Februari a.s. en volgende Wetsontwerp ingediend Trekhond is uit de tijd Als overgangsmaatregel geen nieuwe vergunningen Minister Beel heeft in een wetsontwerp aan de Tweede Kamer voorgesteld dat aanvragen voor het gebruik van een trekhond niet meer ingewilligd zullen worden. Dit voorstel geldt als over gangsmaatregel naar een algeheel ver bod. Thans blijven echter de lopende ver gunningen nog van kracht. De invoering van een algeheel verbod op dit ogenblik zou een aanvulling van het Wetboek van Strafrecht noodzakelijk maken. Daar er toch een algemene aan vulling en herziening van de bestaande bepalingen op het stuk van de dieren bescherming in voorbereiding is, acht de minister dit niet raadzaam. Sinds de Trekhondenwet 1910 tot stand kwam is het verkeer dermate gemotori seerd, dat men in ruime kring het voor stel van de minister met instemming zal ontvangen. Het gebruik van trekhonden beschouwt men thans niet alleen als verouderd, maar de dierenbescherming vindt het niet langer toelaatbaar. Af schaffing zal ook ten goede komen aan de verkeersveiligheid. Nadat de Anti trekhonden Bond in 1950 reeds een open brief bij de Regering en de volksver tegenwoordiging had ingediend, pleegde de Regering in de afgelopen jaren regel- tig overleg met de provinciale bestu- en de commisie van advies inzake de uitvoering van de Trekhondenwet teneinde tot een algehele afschaffing te komen. Werkcomité „Natuurbehoud en Recreatie" geïnstalleerd Minister Cals heeft gisteren tijdens een ln het ministerie van O-, K. en W. in Den Haag gehouden vergadering het werkcomité ..Natuurbehoud en Recrea- geïnstalleerd. De voornaamste taak het comité, dat onder voorzitterschap staat van mr M. A. Reinalda. commissa ris der Koningin in de provincie Utrecht, zal zijn het stimulerend en coördinerend optreden ten aanzien van maatregelen, welke in het belang van natuurbehoud cn rccrcatie-in-de-natuur worden getrof fen. De minister zegde in zijn installatie rede het comité de volle steun van zljr» departement toe Als secretaris Is be noemd de heer B. M. van Griethuysen, Prinsessegracht 19. Den Haag. helpen prompt Haagse lirma bouwt prototypen van zweefvliegtuigen Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart kijkt kat uit de boom De firma Schreiner en Co te Den Haag (directeur de heer J. K. Hoekstra), heeft zich. zoals bekend de f bricagerechten orven van de Nederlandse Zweef vliegtuigen T-10 een eenpersoons- overgangstrainer en van de T-20 daaruit ontwikkeld tweezits-lesvlieg- tuig. De T-10 werd gelijk gemeld, ontwor pen door de thans bij het K N.V.L -zweef- vliegcentrum werkzame vliegtuigbouwer J. Schmidt en door zijn medewerker J. Akerboom, indertijd Fokker-employé, thans geëmigreerd naar de Verenigde Staten. Het eerste prototype van de T-10 door deze twee constructeurs in de oude Fokker-fabriek aan de Papaverweg Amsterdam-Noord in hun vrije tijd ge bouwd; een tweede prototype werd voor rekening van Schreir.er en Co vervaar- Deze zelfde firma laat thans even voor eigen risico, een prototype van de T-20 tweezitter vervaardigen Het uit gelaste staalbuizen bestaande rompstuk wordt voor Schreiner en Co gebouwd door de Rotterdamse N V. Van Driel en Van Ommeren, een dochteronderneming de N V Koolhoven Vliegtuigen, ter wijl de houtbouw (de vleugel) wordt uit gevoerd door de firma Mulder te Bos koop, een fabriek van rollend materieel landbouwwerktuigen. De Kon. ëed. Vereniging voor Luoht- vaart heeft ln de genoemde fabricage geen enkel aandeel. Over bestelling van deze of andere typen is nog geen beslis sing genomen. De proeven met het wel voor rekening van de KNWL vervaardigde prestatie zweefvliegtuig KNVVL-491, een ontwerp van de Technische Commissie-Zweefvlie gen dezer vereniging, vinden voortgang. Zoals reeds eerder werd medegedeeld, zal de KNWL in de loop der komende Jaren een aantal tweezitters, overgangs trainers en prestatiezweefvliegtuigen no dig hebben voor de uitbreid.ng van de instructie op haar zweefvliegcentrum Teriet en bij de by haar aangesloten zweefvliegcluba. Naar Leids museum Tandwalvis inderdaad een butskop Het dier, dat zoals gemeld, dezer dagen op Schiermonnikoog is aangespoeld, blijkt Inderdaad een zgn. „butskop" te zijn. De butskop, wiens Zondagse naam hyperoo- don ampullatus luidt, behoort, tot de tandwalvissen. Het aangespoelde exem plaar. dat 7 m lang is on ongeveer 7 ton weegt, heeft een blauwgrijze kleur. Het zal worden overgebracht naar het Rijks museum van natuurlijke historie te Leiden. vis zal morgen in Leiden aankomen. In de gisteren gehouden buitenge wone vergadering der crediet- en han delsvereniging Banda N V. is de heer J. Brumsen tot directeur benoemd; de heer J. A. Rubenkoning werd tot commissaris gekozen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 4