.Inlijving" van Nederlandsch-Indië bij Japan was onrechtmatig Overwinnaars ook schuldig tegenover mede-geallieerde staat Subsidie aan muziekscholen wordt nader bezien Burgemeester installeerde de schouwburgcommissie Hr" Wijk I hoorde over bezieling in vroeger dagen Student beledigde in Noordwijk de Koningin Theo Bruins soliëerde in een concert door het R.Ph.O. NIEUWE LE1DSCHE COURANT 3 DONDERDAG 21 JANUARI 1954 BELANGWEKKENDE DISSERTATIE AAN LEIDSE UNIVERSITEIT Gistermiddag is aan de Leidse universiteit gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte de heer A. A. Zorab, die een dissertatie schreef over „De Japanse bezetting van Indonesië". Een proefschrift dat niet alleen voor ons land van groot belang is, maar voor de gehele wereld, omdat hier een gedetailleerde visie gegeven wordt op belangrijke onderwerpen als bezettingsrecht en haar volkenrechtelijke zijde. gingen de Japanners vooral op Java er toe over, aanzienlijke voorraden wapens uit te leveren aan de Indonesiërs en lie ten zij het burgerlijk bestuur aan de nieuwe machthebbers over. Wij zouden concluderen, dat omstreeks midden Oc tober 1945 het Japanse gezag op Java nauwelijks meer effectief te noemen was en dat de bezetting van het eiland een einde genomen had; voorlopig plaats makend voor een tijdperk van chaos, daar de Britse herbezetting zich tot enige grote steden beperkte en de Het bij de Universitaire Pers te Lei den verschenen en ruim 170 pagina's tellende proefschrift begint met een overzicht te geven van de administra tieve indeling van het bezette grondge bied van Nederlandsch Indië. Tokio's politiek met betrekking tot, de status van dit gebied, de inrichting van het bestuur gedurende de bezetting, de rechtspraak in die periode en het openbare leven ge durende de tijd, dat Japan er de macht Uitoefende. Het tweede deel van de dissertatie be handelt de Japanse bezetting in het licht van het internationale recht. De schrij ver begint met een algemene beschou wing over de bezetting en zegt hierbij ojng Onrechtmatig ,.De heersdhappij van de bezetter is slechts van feitelijken aard en draagt een voorlopig karakter. Zolang de strijd niet is beslist, is elke poging van de be zetter inbreuk te maken op de souve- reiniteit van de tegenstander over hel bezette gebied, hetzij door annexatie hetzij door onafhankelijkverklaring, verboden. En al overtrad de bezetter dat verbod, dan nog zou zulk een hande ling volkenrechtelijk ieder gevolg missen. Zou hij dus niettemin overgaan tot het in leven roepen van een „onafhankelij- ken staat", dan kan aan de met zijn me dewerking tot stand gekomen regering in het bezette gebied geen ander karakter worden toegeschreven dan dat van ..or gaan van de bezettende macht", zo lang de bezetting voortduurt. Wanneer de oorlog beslist is door de volkomen overwinning van de bezetten de mogendheid, dan kan er sprake zijn van debellatio. Daartoe is echter ver eist ,,das völlige Erlöschen jeglichen Widerstandes des Gegnersund seiner Verbündeten". Door debellatio houdt de staat, die de nederlaag heeft geleden, op ie bestaan en neemt de oorlogstoestand een einde. De overwinnaar kan het on derworpen gebied annexeren, tot pro tectoraat maken of tot een onafhanke lijke staat verheffen. Gedurende de oorlogsjaren van 1942 tot 1945 is van debellatio van het Ko ninkrijk der Nederlanden nimmer sprake geweest. Gedeelten van het grondgebied van het Koninkrijk. zoals Suriname, Curacao en zelfs een deel van Neder lands Nieuw-Guinea, zijn onbezet ge bleven. De uitgeweken Nederlandse re gering en strijdkrachten hebben aan de zijde van machtige bondgenoten de strijd tegen Japan voortgezet en neutralp mo gendheden hebben deze regering in bal lingschap steeds erkend. De oorlogstoe stand tussen Nederland en Japan bleef bestaan en Nederlandsch Indië was slechts als bezet gebied aan te merken. Zowel de „inlijving" van Nederlandsch Ipdie bij het grondgebied van Japan, waartoe Tokio in 1943 in het geheim zou hebben besloten, als Japans latere medewerking aan het totstandkomen van de „onafhan kelijkheid" van Indonesië waren volken rechtelijk onrechtmatig". Dit is dan een vingeropheffing aan het adres van Japan. Overwinnaars Doch de schrijver heeft eveneens een appeltje te schillen met de overwinnaars van dit land. Nadat de heer Zorab ér op gewezen heeft, dat bij het beëindigen van de oorlog in 1945 de Japanners een tijdlang het gezag namens de geallieer den hebben waargenomen, zegt hij: 1 „In strijd met hun taak in het bezette gebied de orde en rust te handhaven Afrikaanse studenten naar Nederland Onder auspiciën van het Ned. bureau voor buitenlandse studentenbetrekkingen zal een groep van ongeveer zeventig Zuid-Afrikaanse studenten van 10 tot 15 Februari een bezoek aan ons land bren gen. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Johannes P. H., zn van J. P. A. van Benten en H. G. Houtveen; Meeuwis L., zn v. C. van Rijswijk en K. M. Crozet; Johanna W. M., dr van P. J. Hartman en J. Spierings; Cornelia Th. M.. dr v. C. G. A. M. Gerdes en H. C. Houps: Johanna D. A. M., dr van J. van der Heiden cn A. M. P. de Zwart; Simone Jdr van O. Studhalter en E. Steenvoorden. GEHUWD: D. Paauw en W. J. van der Born; C. J. Kraan en J. van der Tang; M. Brossmann en M. Rietkerk; R. Za- lewski cn M. W. Bonte; J. G. W Diebeis en J. Robbers; G. J. van Galen en T. J. P. Theunissen; E. A. T. Beij en C. Hen zen; H. A. de Boer en J. Wielaard; J. L. van Wolferen en A. C. Planje. OVERLEDEN: W. van Beelen, m., 37 jaar; E. Plokker, vrouw, 71 jaar. revolutionnaire, republikeinse regering haar gezag nog niet had gevestigd. Wat het eiland Sumatra betreft, het is ons niet mogelijk, het einde van de Japanse bezetting zelfs bij benadering vast te stellen, maar in sommige gedeel ten van dat grote eiland heeft zij tot het voorjaar van 1946 voortgeduurd. Het op treden van het 16de Leger op Java en u» mindere mate vsfl het 25ste op Su matra levert, naar ons oordeel, een schen ding op van art. 43 Landoorlogsregle ment, dat dc bezetter de verplichting oplegt in het bezette gebied de rust en orde zoveel mogelijk te herstellen en te verzekeren. Naar de opvatting, dat de Japanners geen bezetters meer waren, maar last hebbers van de geallieerden was het Japanse optreden na de overgave niet zo zeer een schending van het oorlogs recht. De uitlevering van wapens en 't abandonneren van het gezag aan Djok- ja waren dan veeleer een ongehoorzaam heid der Japanners aan hun opdracht. En aangezien dat optreden door de op drachtgevers de geallieerden niet gewraakt is en ongedaan gemaakt, le vert dan het geheel op; een volkenrech telijk onrechtmatige daad der naars, die per procuratie jegens mede-geallieerde staat, Ned er Is werd begaan. Provinciale Stalen Het vraagstuk heeft vele facetten Gisteravond heeft de burgemeester van Leiden, jhr mr F. H. van Kinschot, in het stadhuis de commissie van advies inzake het schouwburgvraagstuk officieel geïnstalleerd. Deze commissie bestaat uit de dames J. Hageman- Verhagen en O. F. G. P. Prins-Clarion en de heren A. M. P. van Aelst, J. C. Bartelsman, ir D. Boogerd, mr J. Bool, A. C. Bouwman, drs A. L. Demenint, J. W. E. H. Grefe, J. A. van Haaren, A. P. A. Hosman, ir M. C. de Jong, prof. dr D. J. Kuenen, rector L. van Vugt en H. de Wilde. De heer De Wilde werd het voorzitterschap in handen gegeven. In zijn Installatie-toespraak wees de burgemeester er op, dat het schouwburg- vraagstuk in Leiden niet gemakkelijk tot een oplossing kan worden gebracht. Het probleem vertoont tal van facetten, die nauwgezette en deskundige bestudering vereisen. Daarom heeft van het begin af bij B. en W. de gedachte voorgezeten ad vies te vragen aan een speciaal voor dit doel samengestelde commissie uit de bur gerij. Het gaat hier immers om het tot stand brengen van een instelling, die voor de gehele bevolking van grote be tekenis zal zijn voor een. naar men hoopt, lange reeks van jaren. Daar is eerst de belangrijke vraag, hoe groot de nieuwe schouwburg zal moeten zijn. Verder: de plaats en de wijze van exploitatie. B. en W. achten het niet doel- Agenda voor Leider c/èltijxi faóïie&A/esis Zó verkoop ik ROXY, direct uit het F.S. Pack. Elk pakje 100% fabriekvers. Dat merkt u aan de heerlijke geur en smaak. Dank zij deze patent-verpakking rookt u de beste Amerikaan in de beste conditie I Geen wonder dat mijn klanten zeggen: R(M> Provinciale Staten van Zutf-Holland hebben gisteren onder meer gesproken de subsidies aan de muziekscholen te Leiden en Dordrecht en aan de volks- iekschool in Den Haag. Ged. Staten hadden voorgesteld, de verzoeken voor dit af wijzen en bij de begroting voor 1955 opnieuw te bezien. Mevr. Van Gelder (Arb.) diende een voorstel in, waarin G.S. 'werd verzocht de gevraagde subsidies als- |nog voor dit jaar te verlenen. Dit voor stel was mede ondertekend door de heren j Van der Kwaak (C.H.), Welter (K.N.P.) en Van Praag (Comm.). De heer Van Eijbergen (C.H.) wees op het prachtige culturele werk, door de muziekscholen verricht. Er is een schrij nende tegenstelling, zoals het in het adres van de Leidse muziekschool wordt ge noemd, tussen de bezoldiging van leer krachten van het lager onderwijs en de docenten aan de muziekscholen, wier bevoegdheid op grond van hun studie met een middelbare moet worden vergeleken. Hieruit blijkt een grote wanverhouding. Nadat verschillende sprekers over dit voorstel nog het woord hadden gevoerd, zeide gedeputeerde mr Schmal, het goed keuren van het voorstel ernstig te ont raden. Mevrouw Van Gelder diende voorstel van minder vérgaande strekking in en ten slotte werd een motie van mr De Monchy (V.V.D.) in stemming gebracht waarin aan G.S. werd verzocht het ver lenen van subsidie aan de muziekscholen Verdere punten matig, dat de commissie het gehele com plex van vragen achter elkaar zou gaan behandelen en tenslotte met een volledig afgerond rapport bij het college zou ko men. De mogelijkheid is dan niet uitge sloten, dat de denkbeelden van de com missie op bepaalde onderdelen door B. en W. of door de raad niet worden gedeeld, zodat wellicht veel werk voor niets zou zijn gedaan. Het college is daarom van oordeel, dat een zodanige werkwijze door de commis sie moet worden gevolgd, dat zij over be langrijke. op zichzelf staande vragen, af- «Mderlijk rapport uitbrengt. Ook kan in BEGINNEN HET VERSLAG van de jaarvergadering van Wijk I bepaalde, gevallen mondeling overleg met i \V D ,T B. en w. wenselijk zijn. Wanneer zo ge-! der AR- kiesvereniging Nederland en Oranje met wat ontegenzeg- werkt wordt. zal. naar het inzicht van j lijk het beste deel was van de avond, de door de heer Mulder gehouden het gemeentebestuur, de meeste waar-1 lezing over de verkiezingsstrijd van de A.R. partij vroeger en nu. Deze GEMEENTE LEIDEN Otticiële publicaties INENTING TEGEN DIPHTHERIE A.R. Kiesvereniging Gebouw sociale zaken, Steenschuur 21. half 8—half 9: zitting voorlichtingscom missie prijzen en huren. Vrüdag Gulden Vlies, 8 uur: Vereniging voor Paedagogiek, prof. dr R. Verbist (Gent) over de aesthetische opvoeding. Turk, 8 uur: Leidse smalfilmliga, huis houdelijke zaken en vier films. Wijkgebouw Levendaal, 8 uur: Chr. Hist. Unie, jaarvergadering met geva rieerd programma, D. van der Kwaak over de provinciale staten. Stadsgehoorzaal 8 uur: dames-gymnas tiekvereniging Concordia, herhaling ju bileum-uitvoering. Zaterdag Zomerzorg. 3 uur: Kamerkringvereni- ging C.H. Unie, ledenvergadering, S. H. van Eijbergen uit Katwijk aan Zee over de politieke situatie en de aanstaande verkiezingen. Volkshuis. 4 uur: Junius Ingerman over het Negervraagstuk in Afrika, met lichtbeelden. Schouwburg. 8 uur: Prinsessen-avond Leidse Chr. Oranjevereniging. Timdeler- club met .Maskerade" van Rie Knegt Foyer stadsgehoorzaal. 810 uur mannenkoor „Kunst na Arbeid", receptie 60-jarig bestaan. Tentoonstellingen Lakenhal: Tussen Romantiek en Haag se School (landschappen uit het midden der vorige eeuw) 104 uur, (tot 25 Jan.). Rijksmuseum voor Volkenkunde Steenstraat la, zeven eeuwen Ch'nese calligraphic en schilderkunst (collectie dr R. H. van Gulik). 10—4 uur (tot 14 Februari). Prentenkabinet, Kloksteeg 25, 2—5 Het landschap ln de Noord-Ned. prent kunst (eerste helft 17de eeuw) (tc Januari). H. B. G.-gebouw, 922 tweede Bloemlust-tentoonstelling (t.n Januari.) Alphen aan den Rijn, Museum Rijnkade 11, 2—9 uur: werken van Paul Citroen. Diana en Johfra (tot 23 Jan.). Nachtdienst apotheken Apotheek Kok. Rapenburg 9, tel. 24807, en apotheek „Tot hulp der Menschheid". Hooigracht 48. tel. 21060. Haags gerechtshof De procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof heeft gisterochtend bevestiging geëist van het in eerste instantie opgelegde vonnis, namelijk een week gevangenisstraf, tegen een eerstejaarsstudent in de medicijnen. Verdachte was ten laste gelegd, dat hij zich op 9 Augustus van het vorige jaar te Noordwijk beledigend ten opzichte van de Koningin zóu hebben uitgelaten. Hij was die avond met een medestudent I aanraking was gekomen met het zitvlak naar Noordwijk getrokken, waar het van de student, die daarop de voor de tweetal zich tegoed had gedaan aan geest-1 Koningin beledigende woorden uitte, rijk vocht. In Huis ter Duin werd hun de v.„,„hlt v,rkiaar<,,, d. op„, toegang geweigerd, maar rij «»!hebben gehad, de Koningin ie beledigen: kelder binnen. De politie verwilderde de „,chu wi„en k„„. .V.'. I*"- D« raadsman bepleitte een geldboe- nn te en wees er op, dat zijn cliënt behoor- c I lijk „onder invloed" was geweest wisten te doen dan hun bivak op te slaan L in een lege, geparkeerde autobus. Ook|, daar haalde de sterke arm hen weg, bij de laars van een der politiemannen in Uitspraak op 2 Februari. Belang van Leiden De heer De Wilde betuigde namens de commissie aan B. en W. erkentelijkheid voor het in haar gestelde vertrouwen. Leiden heeft sinds 1705 een eigen schouw burg, ofschoon deze nooit stedelijk bezit ls geweest. Van het oorspronkelijke ge bouw is niet veel meer overgebleven; er ls èn door particuliere eigenaren èn door de Leidse schouwburgvereniging voort durend aan getimmerd en gedokterd. Het zou dan ook ondankbaar zijn, als wij niet met erkentelijkheid constateerden, dat het particuliere Initiatief ons gedurende twee en een halve eeuw in staat heeft gesteld naar een schouwburg te gaan om daar te genieten of te gruwen van wat ons aan echte of vermeende kunstuitingen werd voorgezet, aldus spr. Maar de Leidse schouwburg heeft zich niet geheel kunnen aanpassen aan de moderne eisen. Er is geen geld voor en geen ruimte om hieraan te voldoen, ter wijl belangrijke verbeteringen dringend geboden zijn. Het gaat niet alleen over de veiligheid en de vermindering van brand gevaar, maar ook over de technische outillage. Tenslotte verklaarde de heer De Wilde, dat in de commissie het belang van Lei den zal prevaleren boven alle andere, kleinere en wellicht soms tegenstrijdige belangen. Er zal nog gelegenheid worden gegeven tot kosteloze inenting of herinenting tegen diphterle voor kinderen vanaf 5 maanden op; Vrijdag, 22 Januari 1954 van 9—12 en 14—17 uur. en Zaterdag 23 Januari 1954 van 9—12 uur. In het gebouw van de G. G. cn G. D., Nieuwe Mare 13a. De geleiders of de kinderen zelf moeten het trouwboekje meebrengen. Dringend wordt aangeraden voor alle kinderen, die nog niet op voorgaande in entingszittingen zijn geweest en niet via de scholen voor inenting zijn aangemeld, van deze gelegenheid gebruik te maken. Voor een volledige inenting, bestaande uit twee inspuitingen met een tussen- 1,j ruimte van pl.m. 4 weken, komen in aan- jammer, dat er geen jeugd op deze vergadering te bekennen viel, want merklrlk ,u. kindmn. dl, no, nooit t,|rn diphterie zijn ingeënt en alle kinderen, die langer dan 3 jaar geleden tegen diphterie zijn ingeënt. Het is van groot belang om kinderen, die zijn ingeënt in 1951 of 1952, ter ver hoging van de beschutting, te laten her inenten; deze kinderen krijgen dan één inspuiting. De Directeur van de G.G. en G.D. C. R. ZUerveld algemeenr aan-die door spreker zelf maar een gezellig babbeltje werd genoemd, j heeft voor de oudere anti-revolutionairen de heilige bezieling van de borg aanwezig zijn van een uitvoerbaar vaardbaar resultaat. Dat de financiële zijde van het vraag- j partijleden bij verkiezingsgevechten in vroeger dagen doen herleven. En nrererf—rf,.. istuk tenslotte een grote rol zal spelen,1 ïionaeraag spreekt vanzelf. Ongetwijfeld zal de stich- Schouwburg, 8 uur: K. en O., vierdeting van een nieuwe schouwburg een zeer de jeugd zou er misschien inspiratie uit hebben geput voor meer en be- uitvoering amateur-festival (Tot Ieders belangrijke uitgave voor de gemeente be- zielder politieke belangstelling. Genoegen, Sempre Avanti en Rijnlandse j tekenen, ook al zou een mogelijkheid wor- Rederijkerskamer met één-acters). j den gevonden, dat niet het volle bedrag Zomerzorg, 8 uur: kynologenvereniging der kosten uit de gemeentekas moet wor- „Rijnland", mevrouw Jetske Pieterse—den betaald. Kalkman over: Honden houden honden houden. werden opgehaald. Dat was omstreeks de eeuwwisseling. In de meelevende A. R. gezinnen werd er toen over de partij ge praat, er werd voor gebeden en gestreden. En het vuur van de politieke belangstel ling werd steeds feller aangeblazen door de driestarren van dr A. Kuyper in De Standaard, die de vijand striemden en de vrienden tot enthousiasme brachten. De geestdrift en de bezieling uit die dagen zijn nooit in even sterke mate her leefd. Mede aan de hand van gegevens van de heer C. H. van Ulden, die door de heer Muidei de onbezoldigde archivaris van de A.R. partij werd genoemd, schetste spreker de heftige verkiezingsstrijd van 1897, toen de liberale posities onder het geweld van Kuypers strijdvaardigheid be gonnen te wankelen. Dat was de tijd van Troelstra, Schaepman en Kuyper. Anti revolutionairen werden opgeleid in het kiezers maken. Toentertijd bestond het welstandskiesrecht nog. Iedereen, tot en met de winkeliers toe, spande zich in om stemmen voor de partij te winnen. Karstens' naam blijft aan die acties altijd verbonden. zich af, toen hij die oude tijd vergeleek met de tegenwoordige. Het is bitter jam mer, dat de geestdrift verschaald is, zei hij. maar geve God, dat die trouw, dat gebed en die liefde eenmaal zullen her- Schuld De jaarverslagen van de secretaris, de heer A. van Hoven Jr en van de penning meester, de heer J. C. Sleyser, waren in mineur geschreven. De paar vergaderin gen van het afgelopen jaar werden slecht bezocht en de penningmeester had de trieste mededeling te doen, dat wijk I een zware schuldenlast torst. Bij de bestuursverkiezing werd de heer Leiden, 21 Januari 1954. Sleyser als penningmeester herkozen. Er werd hem voor de vervulling van zij] aangename taak veel dank gebracht. Het voorzitterschap van de vergadering werd gisteravond waargenomen door mr dl P. G. Knibbe. Het bestuur zal maatregeler treffen om in de slechte opkomst verbete ring te brengen. Bezieling In heilige bezieling werd in 1902 op nieuw een felle verkiezingscampagne ge voerd. Een dominese zat met een pook in haar rok verborgen in de Gehoorzaal haar man bij te staan, als hü eventi onderhanden dreigde te worden genomen bij z(jn debat met een socialist. Uitvoering van Bartóks derde pianoconcert een evenement Ook ditmaal dirigeerde Eduard Flipse het Rotterdams Philharmonisch Orkest in een programma, bestaande uit werken van Beethoven, Bartók en Bruckner. Hoewel deze combinatie ietwat verbaast, kan men toch niet ont kennen dat deze programmakeuze van oorspronkelijkheid getuigde: zelfs de meest getrouwe concertbezoeker werd hier bekend gemaakt met weinig gespeelde werken en Bartóks derde pianoconcert werd hier, voor zover wij ons kunnen herinneren, nog nooit uitgevoerd. Beethovens ouverture „Zur Weihe des Hauses", behoort stellig niet tot zijn be kendste werken, en niet geheel ten on rechte; deze is aanmerkelijk minder waardevol dan de meeste andere werken, ontstaan in dezelfde periode. Intussen Flipse deze ouverture gerust nog degelijk in studie kunnen nemen; er nog veel aan te schaven, voordat de uit voering boven het niveau van een repe titie zal uitkomen. Het werk zal dan ook acceptabeler zijn. Na dit niet al te gelukkige debuut de avond was Bartóks pianoconcert in de vertolking van de ondanks zijn jeugdige leeftijd reeds zo succesrijke pianist Then Bruins, die naar wij menen voor het eerst te Leiden optrad, een verras sing. Dit prachtige derde concert, waarin een geheel andere Bartók aan het woord is dan bijvoorbeeld in de sonate voor twee piano's met slagwerk, die onlangs in Lei den werd uitgevoerd, stelt aan de toe hoorder veel minder eisen dan een groot deel van het oeuvre van Bartók; het '.oer lyrische middendeel verraadt, met zijn sterk tonale accoordvorming, neo-classi- cistische invloeden. Bartók toont in dit werk, hoe men eenvoudige samenklanken In nieuwe relaties kan maken tot geheel onvermoede expressiemogelijkheden. De uitvoering van dit in rhythmisch op zicht zeer gecompliceerde concert, dat met eisen stelt, werd gedragen door het dyna mische, feilloze spel van Theo Bruins, die zich in de geest van deze muziek tot in alle détails schijnt te hebben ingeleefd. Zijn verfijnd toucher, heldere en ener gieke klank droegen er belangrijk toe bij, het luisteren naar dit werk tot meebeleven te maken. De prestaties het door Flipse zeer degelijk ingestudeer de orkest schenen door het spel van de solist op een hoger niveau te komen. Een warmer pleidooi voor Bartóks oeuvre Is nauwelijks denkbaar. Wij hopen, dat wij spoedig Theo Bruins eens recital kunnen beluisteren; het in staat stellen zijn spel op een bredere basis te beoordelen en zijn mogelijkheden ook in andere muzikale stijlen te over- Na de pauze wachtte Flipse de zware taak Bruckners zesde symphonie, in A, uit te voeren. Geen geringe opgave on getwijfeld, doch zij werd in menig op zicht op prijzenswaardige wijze volbracht; met name het adagio, stellig het mooiste gedeelte van dit in zijn geheel wat egale oeuvre, en het scherzo waren vaak prach tig van klank. Het koper blijft een zwakke zijde van di' orkest, terwijl ook de klank, kwaliteit van de strijkers nog niet vol doende afgerond lijkt. Wij menen, dat dit ensemble, hoe voor treffelijk dan ook in vele opzichten, Van tuin naar tafel Huisvrouwen hielden een vak- gesprek De causerie, die mevrouw P. Zadoks van het voorlichtingsbureau van de voedingsraad gistermiddag voor de Leidse huisvrouwen hield, was wel bij uitstek een „vakgesprek". Mevrouw Zadoks sprak namelijk over ge zonde voeding voor het gezin en zij deed dit ook in de vorm van een gesprek door de in het Vlies aanwezige dames niet alleen gelegenheid te geven tot het ftellen van vragen, maar zelf ook vragen te stéllen. Waarop dan een roezemoezig antwoord volgde, dat van belangstelling en gezelligheid getuigde. Mevrouw Zadoks begon haar gesprek met iets te vertellen over ontdekkingen en naspeuringen op dit gebied, te begin nen met de opsporing van de oorzaak van de Beri-beri in 1900. Inderdaad: de leeftijdsgrens van 1870 (ongeveer 39 jaar) spreekt in vergelijking met die van de jaren tussen 1930 en 1940 (plusminus 66 jaar) boekdelen, óók met betrekking tot de verbetering van onze voeding. Vervolgens vertelde mevrouw Zadoks. welke levensmiddelen speciaal belangrijk zijn. Zij gebruikte geen geleerde ter minologie maar duidelijke beelden, die bovendien zichtbaar werden weerge geven op een vilt-toord. Zo was de op bouw van onze celweefsels, 't onderhou den van onze lichaamstemperatuur, het in stan-d houden van ons arbeidsvermo gen en de bescherming tegen ziekten geen geleerdentaal meer, maar werden deze begrippen duidelijke aanwijzingen voor de te volgen weg inzake voeding. Vooral het „melk is goed voor elk" stond ir middelpunt van de belangstelling. Na de pauze werd „Van tuin tafel" een kleurenfdlmpje met geluids band. vertoond over de bereiding aardappelen, groenten en fruit op de meest efficiënte manier. Daar de geluids band tijdens de voorstelling weigerde, ook aan de pianist de allerhoogste Bruckner nog niet ten volle toe is, of wellicht is Flipse's muzikaliteit teveel Frans georiënteerd om voor dit moeilijke oeuvre voldoende affiniteit te hebben. De hoekdelcn. met hun wijdse en breedvoe rige constructies, bleven wat rommelig en kleurloos. Het werk van Bruckner ver dient intussen zeker grotere belangstel ling en wij kunnen Flipse dan ook slechts dankbaar zijn, dat hij de moed had deze symphonie uit te voeren, temeer daar juist deze zesde wat verwaarloosd wordt. Over het geheel genomen was deze avond zeer boeiend; Bartók kon men haast een evenement noemen, en dat is van het grootste gewicht. De zeer talrijke toehoorders loonden zich dan ook zeer geestdriftig, en zowel solist als dirigent moesten langdurige ovaties in ontvangst J. van der Veen. moest spr. ook dit onderdeel van, het pro gramma met haar stem verzorgen. Het geen echter niet als een bezwaar werd Mevrouw Hageman-Verhagen dankte spr. namens de aanwezigen. De belang stelling was goed. Gezellige avond van het Haagwegkwarlier De buurtvereniging Haagwegkwartier heeft gisteravond voor de ouden dagen en invaliden in het clubhuis „Westerkwartier", Ten Katestraat gezellige avond aangeboden. Meegedeeld werd, dat het bestuur besloten had' dit jaar niet een halve, maar een hele dag met de ouden van dagen en invaliden uit De toneelvereniging Sketch voerde deze avond, onder leiding van de heer A. Polanen, aardige stukjes op. veel animo werd ook geluisterd twee jeugdige spelers van de mondaccor- deonvereniging Accelerando. Tuinbouw en Plantkunde hield jaarvergadering De afdeling Leiden van de Kon. Ncd. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde hield gisteravond in het Vlies de jaarvergade ring. De heer J. Jonker merkte in zijn openingswpord op. dat het de tuinbouw in 1953 over het algemeen goed is ge gaan. De heer J. Entrop herinnerde ln zijn jaarverslag onder meer aan de her denking van het 75-jarig bestaan der af deling en aan de Kerstshow. De vergade ringen worden matig bezocht Hij wekte op tot activiteit der leden. De heer A. Lagendijk meldde, dat zich in het tcn- toonstellingsfonds een bedrag van t 895 bevindt. Over 1953 was er een saldo van f 670. Als bestuurslid werden herkozen de heren Jonker. J. H. Smit. M. J. Esse- veld en C. van Egmond. Na de pauze hield de beer Smit een causerie over de wijze, waarop men be paalde gewassen kan vermenigvuldigen- Enfcele subsidies in de ko9ten van her stel van monumenten werden verleend, ln 1955 zal de Oude Kerk te Delft voor rang verkrijgen. De provincie heeft reeds f 50.000 bijgedragen voor het gedeeltelijk herstel van deze kerk De totale kosten worden geraamd op bijna 2'.i millioen gulden. Voor het herstel van de romp van de Jacobstoren in Den Haag werd vijftien procent van de kosten, ofwel f 775.000 bijgedragen. Een bijdrage voor de nieu we spits zal later ter sprake komen. De vergadering besloot f 1000 te geven voor een standbeeld van dr ir C. Lcly. Op 23 September 1954 zal het honderd jaar ge leden zijn, dat dr Lcly, aan wie de tot standkoming van de Zuiderzeewerken voor een groot deel te danken is, werd geboren. Bij de afsluitdijk wil men nu een standbeeld plaatsen. Subsidies werden ook verstrekt aan Het Zuidihollands Landschap, de Federa tie tot het bevorderen van agrarische tentoonstellings- en aanverwante belan gen voor Zuid-Holland (Fegra) en aan de nog op te richten Stichting waarborg- instituut voor de tuinbouw in Zuid-Hol land. Afgewezen werden de subsidie-aanvra gen van de stichting De Nederlandse Opera, het Zuid-Hollands Orkest, het Ned. Gesprek Centrum en de Stichting Filmcentrum. Bij de laatste aanvrage pleitte de heer Van Eijbergen (C.H.) voor steun aan het bevorderen van de vertoningen van goede films, o.a. door het Filmcentrum der Herv. Kerk en door de Chr. Filmactie. Over een subsidie aan de diergaarde Blljdorp te Rotterdam werd nog geen beslissing genomen: met 42 20 stemmen werd een voorstel tot uitstel aangenomen Het bevolkingsonderzoek in Leiden Men meldt ons: Nadat met het oog op Kerstmis en Nieuwjaar het onderzoek veertien dagen onderbroken, is in de eerste volle week in Januari het onderzoek In de vierde wijk geëindigd. Gedurende de vorige week is in een zestal grote bedrijven het daar werkzame personeel in het bedrijf onderzocht. Dinsdag j.l. is begonnen met het on derzoek van de bevolking van wijk V (de laatste wijk); deze wijk wordt be grensd door het water van de Rijn van de Vink tot de Witte Singel de Witte Sin gel en de Vliet tot de grens der gemeente. Plaats van onderzoek is voor deze wijl» tot en met Woensdag 27 Januari de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal, ingang Aal markt 7, en daarna, omdat in de Stadsge hoorzaal geen avondzittingen kunnen worden gehouden, nog enige dagen in het gebouw van het weeshuis. Hoogland- Kerkgracht 17. In alle wijken werd uitsluitend onder zocht gedurende de eerste vijf dagen van de week. Met het oog op hen. die alleen gedurende het weekeinde in de stad zijn, ral as. Zaterdag. 23 Januari, éénmaal een zitting worden gehouden op Zaterdag middag van 14 tot 16 uur in de kleine de Stadsgehoorzaal, ingang Aal markt "7. Hiervoor zijn opgeroepen al die genen, die bij huisbezoek hebben opge geven. dat zij op andere dagen verhinderd zijn. Alle anderen, die verhinderd waren te verschijnen op het tijdstip, waarop zij opgeroepen, kunnen ook van deze gelegenheid1 gebruik maken om zich te laten onderzoeken. Ook zij, die aanvankelijk zich niet voor het onderzoek hadden opgegeven, maar daaraan alsnog willen deelnemen, kun nen op bovengenoemde tijd en plaats voor ondenzoek terecht. Ds J. Jongeleen morgen 7C jaar Onze oud-stadgenoot ds J. Jongeleen, hoopt morgen de leeftijd van 75 jaar te bereiken. Zijn eerste gemeente was Noordeloos, waar hij 18 Oct. 1914 zijn Intrede deed. In 1920 vertrok hij naar Maarssen. in 1923 naar Hilversum, in 1930 naar Groningen, in 1932 naar Apel doorn, in 1946 opnieuw naar Noordeloos en sinds 1947 is hij aan de kerk van Bussum verbonden. Voordat ds Jonge leen predikant in de Chr. Geref. Kerk werd. had hij een bakkerij aan de Pie- terskerkkoorsteeg. Voor emigranten Adspirant-emigranten wordt er op ge wezen, dat de administrateur van de Chr. emigratiecentrale te Leiden, de heer M. Hecmsbergen, Valdezstraat 11, telefoon heeft gekregen. Het nummer is 24213. Korf en Klein President Eisenhower is gisteren zijn tweede ambtsjaar begonnen. Het perso neel van 't Witte Huis, de leden van het kabinet en het bestuur van de republi keinse partij boden hem geschenken aan. ■N „Het is niet waar", zo zeide minister Dulles dezer dagen ..dat leden der Ame rikaanse buitenlandse dienst dubbelzin nige rapporten indienen, omdat zij critick van de veiligheidsdienst vrezen, -fr Nog vóór de zomer begint, omstreeks eind April, begint ln Londen eindelijk de in ternationale conferentie over de veront- niging van zeewater en stranden door afgewerkte olie van zeeschepen. Het aantal vluchtelingen uit de Russische Duitsland was gisteren aanzien lijk groter dan gewoonlijk n.l. 500. De commissie van binnenlandse zaken van de Amerikaanse Senaat heeft het voor stel aanvaard, Hawaii en Alaska de po sitie van staat te geven. Nieuw op de Duitse markt: zakdicteermachine, 980 gram, kan in de zak worden meegedragen maakt opnamen van twee uur. -fa De begroting van het Belgische ministerie onderwijs ls op de voornaamste pos ten als volgt verdeeld (ln francs): Lager: 314 milliard; middelbaar. 19 milliard, hoger: 758 millioen; technisch; 1»,4 mil liard; kunst: 105 millioen. Uit Zwit serland Ls aan de Westduitse bondsdag borstbeeld van Bismarck ten ge schenke gezonden, -fr Bertrand Russel, bekend Brits wijsgeer, is voor een liohte operatie in een Londens ziekenhuis opge- tV In de Amerikaanse staat Bridgeport heeft de Sikorsky-vliegtuig- fabriek een helicopter gedemonstreerd, die drie zware jeeps kan vervoeren, even groot is als een Dakota-vliegtuig en een snelheid kan bereiken vsn 240 km per -fr De hertog van Montrose, uitvin- ;n constructeur van het eerste vlieg- tuigfnoederschip (dat was in 1912), is op 75-jarige leeftijd in Schotland overleden. De vergadering te Cairo der poluirke commissie van de Arabische Liga is ge ëindigd. Aan de raad van de Liga werden enige aanbevelingen gedaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3