Eigen r.k. partijvorming De vijfde man in Berlijn Uikeumati&k Haagse middenstand keert zich tegen regering Van hef erf van Prot. Chr. Schippersbond vierde zevende lustrum AVONTURIERS LAXEERAKKERÏJES 2 DONDERDAG 21 JANUARI 1954 %V/ENSELIJK is één ongedeelde politieke partij voor r.k. Nederlanders: zo luidt de conclusie en eigenlijk ook heel de inhoud van het tweede hoofdstuk uit het rapport over de r.k. staatkundige eenheid. En n^ het overzicht van de geschiedenis van het partijwezen in ons land, waarop wij gisteren reeds de aandacht vestigden, begint hier. het rapport uiter aard eerst recht actueel te worden. Hier ook komt men tal van passages tegen, waarin men, ook bij blijvende verschillen, de woorden rooms- katholiek rustig door het woord protestant zou kunnen vervangen. Imrpers, de vragen die hier liggen voor vele r.k., liggen er evenzo voor vele protes tanten. Dat geldt uiteraard in het bijzonder het standpunt tegenover de mensen van de doorbraak. Hoe bepleit het rapport tegenover de aanhangers van de doorbraak de wenselijkheid van een eigen r.k. partij? Uitgegaan wordt daarbij van de stelling, dat de r.k. een eigen principiële kijk hebben op maatschappij en staat. Er zijn beginselen, óók voor het leven in de aardse gemeenschap, die ontleend worden aan wat God aan de mensheid heeft doen kennen. Die beginselen moeten in de staatkunde kun nen doorwerken. Daarvoor is nodig gezamenlijke geordende inspanning. TPTAT IS die gezamenlijke geordende inspanning anders dan de eigen po- litieke partij? En wat zulk een party kan betekenen en ook kan be reiken, laat een blik in de geschiedenis zien. Schoolwetgeving, sociale wetgeving, de wetgeving inzake de bedrijfsorganisatie: het rapport somt ze op als evenzovele voorbeelden van wat zonder een r.k. staatkundige partij niet, en zeker niet in deze mate, tot stand zou zijn gekomen. Men kan zeggen: dat is geschiedenis. Maar voor het heden is het al niet anders. Wat op het ogenblik in het staatkundig leven aan de orde is, vraagt al evenzeer om eigen partijen: de internationale ontwikkeling, het burgerlijk recht (met zijn vragen van huwelijk, ouderlijke macht, voogdij, eigendom, arbeidscontract), de schoolwetgeving nog altijd, de cultuurpoli tiek, het gezin het zijn allemaal kwesties, die vandaag actueel zijn en waaromtrent een eigen principiële visie tot gelding verdient te worden ge bracht. De partij is daarvoor het politieke middel. "V/TAAR ER IS binnen de partij wel eens verschil van mening; kan daaraan dan misschien een grond worden ontleend voor verwerping van eigen partijvorming? Het rapport beantwoordt deze vraag beslist ontkennend. Want dan verliest men naar het oordeel van de opstellers uit het oog, dat de r.k. maatschappij- en staatsopvattingen een geheel' vormen, een onverbrekelijke samenhang: „Men verlaat de vaste en veilige grondslag, welke de katholieke beginselen bieden, indien men slechts aan (een) bepaalde grondgedachte(n) aandacht schenkt met verwaarlozing van andere. Men kan bijvoorbeeld zozeer de nadruk leggen op de eisen van sociale rechtvaardigheid, dat men andere grondgedachte^ uit het oog liest". Omgekeerd, aldus het rapport, kan men ook niet zeggen, dat overeen stemming met andersdenkenden op een of meer practische punten .nu een afdoend argument is voor partijvorming met andersdenkenden. Hier den ken de opstellers natuurlijk aan de r.k. leden van de P.v.d.A. WAT IS de P. v. d. A. voor een partij? Zij bestaat uit mensen van ver schillende levensopvatting. Maar de meerderheid bepaalt de koers en de minderheid kan zich niet onttrekken aan de verantwoordelijkheid voor die koers. In de P.v.d.A. zullen de r.k. nimmer de meerderheid be halen. De opstellers zijn gaarne bereid toe te geven, dat de r.k. leden van de P. v. d. A. tot deze party zijn toegetreden uit achtenswaardige tieven. Ze wilden een dienst bewijzen aan de nationale saamhorigheid en wensten „nuttig oecumenisch werkzaam" te zijn. Het is ook best moge lijk, dat ze invloed ten goede kunnen uitoefenen en bepaalde minder wen selijke dingen kunnen tegenhouden. Maar dat betekent nog geen best denkbare ontwikkeling van de r.k. maatschappij en staatsopvattingen. Hoe kan men die ook nastreven in een partij, die voor zichzelf de r.k. beginselen niet erkent? y "VTU IS HET ZO, dat de r.k. in de P.v.d.A. wel zijn tegen een r.k. partij, dat ze anderzijds zijn vóór onderling contact tussen alle r.k., in welke partij zij ook zitten. Het is echter begrijpelijk, dat de opstellers van het rapport dit bepaaldelijk onvoldoende achten. Daar komt nog iets belangrijks bij.'Een r:k. kié^êi^ fert'ditzelfde1 "geldt voor de protestantse) behoort naar vermogen bij te dragen 'van het tot gelding brengen van zijn maatschappij- en staatsopvattingen. Dat ver eist een zekere politieke vorming. Hoe moet dat, wanneer er geen „con fessionele" partijen zouden zijn en alleen maar wat onderling contact tus sen geloofsgenoten? Zou dat misschien een tweeërlei vorming betekenen? Eén door de a-confessionele partij en één door dat vage contactorgaan? Maar de a-confessionele partij zou met dat vormende contactorgaan naast zich weinig gelukkig zijn. Echter, het laat zich alweer begrijpen," dat de commissie, die het rapport opstelde, niet maar is voor eigen r.k. partij vorming, doch ook de wenselijkheid voorstaat van één eigen r.k. partij, en niet van b. v. twee of drie. Op dit punt heeft zij uiteraard met haar cri- tiek de party van de heer Weiter op het oog. TV7ANNEER ER TWEE r.k. partyen naast elkaar bestaan, zo schrijft de commissie, dan betekent dat strijd. In plaats van samen te werken ziet men in elkaar mededingers in het werven van de kiezersgunst. Organi satie pleegt de tegenstellingen aan te scherpen. Daarom moet aan één r.k. partij de voorkeur worden gegeven boven de altijd zwakke samen werking van verschillende r.k. partijen. Het spreekt wel vanzelf, dat het bestaan van één partij hoge eisen stelt aan inrichting en leiding. In dit verband is Éet van belang om kennis te nemen van de voorwaarden en vereisten, waaraan dan naar het oor deel der commissie die ene r.k. partij heeft te voldoen. In dit opzicht heeft de commissie ook nog wel een boodschap aan het adres van de K. V. P. Maar dat bewaren we voor ons volgende artikel. DE Koreaanse krijgsgevangenen-kwestie is in een nieuw stadium geko men. De Indische bewakingstroepen zijn n.l. begonnen, de 22.000 niet-communistische Chinese en Noordkoreaanse gevangenen over te dra gen aan de geallieerden. Deze laatsten zijn van plan, hen vervolgens als burgers in vrijheid te stellen. Partijen beschuldigen elkaar nu over en weer, dat zij handelen in strijd met de voorschriften van de wapenstilstandsovereenkomst. Amerika wijst de commandant van de Indische bewakingstroepen er op, dat hij de gevangenen pas op 23 Januari mag overdragen, en dan niet als gevangenen, maar als vrije burgers. De Indiër, generaal Tjimaja, weigerde echter, de verantwoordelijkheid voor deze beslissing te nemen, en besloot de gevange nen naar de geallieerden terug te sturen, vóórdat de 23ste Januari was aangebroken. Volgens Tjimaja zouden de geallieerden thans verplicht zijn, de gevan genen vast te houden, totdat: óf overeenstemming over hun vrijlating is bereikt, óf op de politieke conferentie, die nog over het Koreaanse probleem moet worden gehouden, over hun lot is beslist. Vrijlating op 23 Januari zou in elk geval een schending van het wapenstilstandsaccoord betekenen. ALS de Amerikanen dus straks de gevangenen vrijlaten, nemen zij een belangrijke beslissing. Het zal een besluit zijn, dat van grote invloed kan zijn op het verdere verloop van de voorbereidende besprekingen over een politieke conferentie, daar de maatregelen niet meer ongedaan gemaakt kunnen worden. Wanneer de communisten op hun stuk blyven staan, is de kans groot, dat er van een politieke conferentie over Korea geen sprake meer zal zijn. Het zou echter teveel van de geallieerden gevergd zijn, het wee van de krijgsgevangenen nog langer te dóen voortduren. De 23ste Januari is de uiterste termijn, waarop over hun lot kan worden beslist. Deze 22.000 men sen willen beslist niet naar hun vaderland terugkeren. Er bestaat dus geen enkele reden, hen vast te houden. W'ANNEER er geen politieke conferentie over Korea en (in verband daarmede) over de situatie in het Verre Oosten komt, zal er geen sprake zijn van enige Amerikaanse toenadering tot communistisch China. Amerika eist n.l. van Peking, dat het eerst van zijn vredeswil blijk geeft, vóórdat de kwestie der erkenning aangesneden kan worden. Dit neemt intussen niet weg, dat de Russen, die niet voor niets de Ber- lynse conferentie hebben uitgesteld van 4 tot 25 Januari, op die conferen tie de kwestie van de krijgsgevangenen zullen aangrijpen om aan te tonen, dat een vijfmogendhedenconferentie zeer noodzakelijk is. We zullen er dan ook nog wel meer van horen, al9 de Grote Vier volgende week te Berlijn bijeenkomen, met Mao als „vijfde man" op de achtergrond. spierpijn geeh de genezende ~e SLOAN'S LINIMENT direct verlichting. Deze warmte dringt diep door In ons gure klimaat moet U SLOAN'S LINIMENT altijd In huls hebben. SLOAN'S liniment' „Wij gaan het Binnenhol bestormen Scherpe resolutie werd gisteravond in de Dierentuin aangenomen (Van een onzer verslaggevers) Tijdens een drukbezochte bijeenkomst a.n middenstanders in de Haagse Die rentuin heeft de voorzitter van de 's-Gra- venhaagse Middenstandsvereniging, heer K. J. Nieukerke, gisteravond resolutie voorgelezen, waarin de vergade ring haar ernstige teleurstelling uit spreekt over het ontbreken van een be vredigende tegemoetkoming in de door huur- en loonsverhoging sedert 1 Jan. anzienlijk gestegen lasten voor het midden- en kleinbedrijf. Voorts acht de vergadering de tot stand gekomen ver mindering van belastingdruk ontoerei kend. Ontstemd is de middenstand verder het uitblijven van de reeds Jaar geleden door de regering in uit zicht gestelde beëindiging van heffing omzetbelasting bij de detailhandel ou graag zien, dat deze vrijstelling zich ook zou uitstrekken tot ambachts- i dlenstverleningsbedrijven. In de-resolutie wordt "voorts aange drongen op volledige vervulling van de len, tot uitdrukking gekomen in het fiscaal urgentieprogram van de drie Ne derlandse middenstandsbonden. Met klem wordt gevraagd" .^en wettelijke regeling van het cadeau-? en kortingstel sel op korte termijn. resolutie zal ter kennis gebracht worden van regering en Staten-Gcnèraal. De heer L. de Groot, voorzitter van de Kon. Ned. Middenstandsbond, hield een over: „Midden- en kleinbedrijf in de hoek gedrukt!" Geleide economie, zo zei spr., is niet bevorderlijk geweest voot do middenstand. Met cijfers toonde hij I, dat een middenstander, dié jaarijka ton omzet aan het eind van het jaar aftrek van alle -lasten slechts, 5600 overhoudt De middenstand is een ver geten groep, die uiteindeflijk het loodje zal leggen. De heer De Groot raadde do vergadering echter aan, niet direct „het Binnenhof" te bestormen, maar eerst de Middenstandsnota, die in de pen is, af te wachten. Na deze rede sprak de heer Nieukerke zijn teleurstelling uit over het feit, dat de heer De Groot niet zo vechtlustigj Hij deed een beroep op de vergade ring niet langer te wachten en desnoods het Binnenhof te gaan bestormen, welk beroop met applaus werd beantwoord. Een felle aanval- op de belastingpolitlek der regering deed" de heer A. G. de Ruy- ter, accountant en leraar M.O. te Bos koop, de in zijn rfde, getiteld '^,De fiscus en wij" het een straf noemde in Neder land middenstander te zijn. Teïi opzichte van het bedrijfsleven is de fiscale poli tiek uit sociaal oogpunt Bezien zeer billijk. Hij sprak er zijn ergenls over dat een werknemer óver een zelfde be drag aan inkomsten veel minder belas ting moet betalen dan een zelfstandige. De heer De Ruljter aarzelde niet hier de woorden „fiscale afpersing" te gebruiken. De heer F. L. v. d; Leeuw, oud-direc teur van het Bondsbureau van de K.N.M.B., zei tenslotte nog, dal het een ernstige zaak is, waarvoor de midden stand staat. Uitstel van deze resolutie was thans niet .pieer mogelijk volgens hem. Op ruimere schaal Weer landbouwscholing voor emigranten Naér de commissaris voor de emigratie mededeelt, is ook voor dit jaar weer voor adspirant-emigranten. de mogelijkheid opengesteld tot omscholing in de land arbeid. Hiertoe zullen scholingscursussen worden gehouderi in verschillende cen tra over het gehele land verspreid. Over de plaatsen van vestiging der centra is nog overleg gaande met de Stichting voor de Landbouw. In 1953 hebben ongeveer 300 adspirant- ein-igranten, verdeelt? over eeh* tiental centra, de scholing met goed gevolg on dergaan. Velen van hen zijn thans reeds aan het werk in Canada, Australië of Niéijiw-Zeeland. Dit jaar zal de scholing op ruimere schaal worden opgezet. De cursussen, die achttien maahden duren, zullen in het voorjaar beginnen. Beioepingsweik Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Sloten (Fr.) cand. G. J. F. Versteegh te Opperdoes (toez.). Chr. Geref. Kerken Tweetal: te Harderwijk C. Verhage l| Broek onder Akkerwoude en J. de Vuyst të Vlfssingen. Geref. Gemeenten Tweetal: te St. Annaland F. J. Diele- man te Yerseke en H. Lugtenberg Roterdam-Wcst; te Scherpenisse F. J. Dteleman te Yerseke en A. van Stuijven- berg te Nunspeet. Actie tegen Christendom in Israël gaande ..Houdt de jeugd weg van het doopvont Naar het blad De Joodse Wachter meldt, is in de staat Israël een actie ont ketend tegen de Christenen aldaar. Ook van andere, nl. R.K. zijde, komen derge lijke berichten binnen. Er zou tegen de Christenen in Israël een felle opposi groeien. Streng godsdienstige kringen zijn een openlijke actie begonnen onder de leus „Redt de Joodse kinderen uit de handen van de missionarissen". In het Israëlitisch Weekblad, dat In Zürich wordt uitgegeven, is een brief ge publiceerd van een lid der libefaal gods dienstige gemeente in Haifa Daarin staat: „Reeds vroeger kon men lezen over jonge Joden, die deelnamen aa: Kerstviering van de Christelijke Jonge Mannenvereniging in Jeruzalem. Intussen hebben de missie en zendingsgenoot schappen hun werkzaamheden zozeer versterkt, dat het dagblad Haboker een bijzondere medewerker heeft aangesteld om dit probleem te behandelen. Onder de titel „Een golf van dopen gaat over het land" betoogt deze au'eur, dat de jeugd var» Israël zich tot vreemde Goden wendt, omdat zij van de Marxistische geest vervreemdt en geèn relatie meer met het liberale Jodendom onderhoudt... Wij moeten de jeugd van de doopvont weghouden". 'Hoewel de grondwet van Israël de Christelijke godsdienst volkomen vrijheid garandeert, ook wat de scholen betreft, staat de christelijke afdeling van het mi nisterie voor godsdienstige aangelegen heden. o.l.v. dr Chaim Wardi, voor moei lijke problemen. Het is in Jeruzalem al eens tot demonstraties voor een kerk ge komen, toen daar een aantal Joden ge doopt zóu worden. ACADEMISCHE EXAMENS LEIÏ5EN. 20 Jan. Geslaagd voor het doet JA Iioey Schilt- Aan het Chr. Lyceum: te Dokkum zaCpjet ingang van de nieuwe cursus, in September een middelbare meisjes school worden verbonden. Bij Westkapelle Twee schepen in aanvaring door de mist Gistermiddag zijn tengevolge van de dichte mist twee schepen met elkaar in botsing gekomen ter hoogte van het Zui- derhoofd bij Westkapelle. Het zijn de Franse-trawler Madeleine Louise en het ongeveer 2000 ton metende IJslandse schip Godafoss. De Madeleine Louise, die scha de heeft opgelopen, is met een gewonde aan boord de haven van -Vlissingen bin nengekomen. De Godefoss heeft zijn reis aar Antwerpen kunnen voortzetten. Ook een A. Plesman- weg in Rotterdam In het uitbreidingsplan industrieterrein Waalhaven te Rotterdam, waar vroeger het vliegveld Waalhaven heeft gelegen, zijn door B. en W. de wegen respectie velijk Westelijk en Oostelijk van het vei linggebouw aldaar genoemdAnthony Fokkerweg en Albert Plesmanweg naar Anthony H. G. Fokker (18901939) en dr Albert Plesman (1889—1953). Op naar de 3000 leden Voor de binnenvaart was 1953 een goed jaar, alleen Rijnvaart minder gunstig was de Rijnvaart. De bietencampagne is buitengewoon groot geweest.. Met de suikerfabrikanten is overeenstemming bereikt omtrent overliggelden. Ook aan tarieven en sleeplonen schonk het be stuur aandacht,'dat eveneens tal van be twiste gevallen over los- en laaddagen te Amsterdam én Rotterdam behandelde. Aan betwiste vrachten, overligdagen enz. is door de bond ten bate van de leden f 53-410,59 geïncasseerd. Dit verslag alsmede de jaarstukken van de penningmeester, de iheer A. v. d. Velde uit Amsterdam, keurde de verga dering goed. Verder zijn enige felicitatiespeeches afgèstoken. Namens de bond overhandigde de heer Tf A. Cornet een enveloppe aan de 72- jarige heer W. Kleine als blijk van waar dering voor z(jn 25-jaxig bestuurslidmaat- School en Kerk Zuidafrikaans predikant over emigratie naar zijn land Ds E. G. Mulder, predikant bij de Ned. Herv. Gemei Afrika), die gisteren moveerde tot doctor voegde aan zijn disser over de emigratie to Bij de emig: Zuid-Afrika diei Pretoria (Zuid- Groningen pro- i de Theologie ie twee stellingen Stelling 7 luidt: vanuit Nederland gelet te worden op het overwegend reformatorisch-kerke- lijk karakter van het Afrikaanse deel van Zuid-Afrika, teneinde de aanpassing van emigranten gemakkelijker te maken. Stelling 8: Het emigratie-vraagstuk vanuit Nederland naar Zuio-Afrika is nief te beschouwen als alleen een sociaal- economische aangelegenheid, maar tege lijk als een cultureel-religieuze zaak var belang voor Nederland, zowel als vooi Zuid-Afrika. PROMOTIES LEIDEN, 20 Jan, Gepromoveerd tot doe. tor ln de rechtsgeleerdheid op proefschrift getiteld „De Japanse bezetting van Indo nesië en haar volkenrechtelijke ziide". mr A. A. Zorab, gebor Gepromoveerd tot doctor Leider -oefschrlft, getiteld „Histo- rische gegevens over onze vroegere ornitho logen en over de avifauna van Nederland" de heer G. A. Brouwer, geboren te 's-Gra- venhage en thans Wonende te Bllthoven. AMSTERDAM (G.U 21 Jan. Gepro moveerd tot doctor in de wis- en natuur, kunde op proefschrift; Géologie de 1) Région de Ponte Leccia (Corse). J F Bron- dijk. geb te Zaandam. DELFT. 20 Jan. Gepromoveerd tof doc tor in de technische wetenschap op proef schrift; Stootspanningen op. transformatoren ir E, G. Provoost. cand theol<Ir theologie: mej J R Dijkstra, Amsterdam. AMSTERDAM (G.U.), 20"jan. Geslaagd arts: M C baronesse Van Hardenbroek van Ammerstol, A'dam; mej M Zeeman. Pur- merend; A R J Burgers en Tjoa Thay Yang, beiden Adam, Artsex. Ie ged.: de dames S E Sibinga Mulder, Veenhulzen; A Strack. ke-Kuijer, A G van Doorne en de heren J F A Felix, L R Bruinsn J W L Kleevens, HIJS B H Sohermer, allen A'da: kes, Naarden. LEIDEN, 20 Jan. Geslaagd doet examen de heer J Vlieger (eum laude), te Leiden: Doet examen wiskunde, de heer H Radstake, te Oegstgeest; Cand examen A, wis- en na tuurkunde, de heer R Hartmans te Den Haag; Doet examen pharmacie, mevr A G C Prooije-Belle te Amsterdam: Doet exa men geologie, de heer H A Vos te Leiden: rheikunde, mej A de Blan- G J H Beckers, hardaun, J Keja, en J W M Gies- Zoeterwoude. (Van onze Amsterdamse correspondent) De algemene vergadering van de Prot. Chr. Schippersbond,, gisteren, te Amster dam gehouden, droeg een feestelijke tint aangezien de bond 35 jaar bestaat. Een schaduw viel over dit verblijdende feit doordat de toegewijde bondsvoorzitter, de heer Z. Bruins Slot, burgemeester van Nijkerk, wegens gezondheidsredenen als zodanig moest aftreden. Derhalve werd de vergadering geleid door de tweede voorzitter, de heer W. Kleine' van Am sterdam. Deze schetste in zijn?''-openings woord de geschiedenis van de jubilerende Hij memoreerde de benoeming van mr R. Bosch uit Kampen tot böndspropa- gandist, voorlopig voor een jaar. De 700 Leden van thans moeten tot 3000 uit groeien. Het jaarverslag van de secfetaris, de heer T. A. Corvet uit Rotterd'ain memo reerde de aanvallen op de georganiseerde schinoerij. die binnenskamers konden worden uitgevochten. Over het algemeen ls 1953 een zeer gunstig jaar voor de bin nenscheepvaart geweest. Er was zelfs tekort aan scheepsruimte. Minder gunstig Faillissemen ten egeven door Van der Graaf ■■■HiWaalwij k, A C OverdiJk, hotelhouder, Noordstr A 34, Domburg, cur mr P C Adriaanse, Middel burg. Surséance van betaling: aan H G ter Wen- gel, Hengelo, h/o Conféctlefabr H G ter Wengel, def 1)4 jaar, bewindv mr G Barnas- Synthetische Hars- 274. A'dam, verh 7/4 vm 10 u; M C v manufacturier, Zoetermeer, verz om vei bewindv mr A A Eygenraam, Spoorsingel 2 Voor steunlraude Vonnis van vier maanden wordt drie weken (Van een onzer verslaggevers) Tegen de 53-jarige Rotterdamse huis vrouw J. van dér H. was wegens steun- fraude voor het Haags gerechtshof be vestiging Van het rechtbankvonnis (vier maanden) geëist. Zij werd thans tot drie weken veroordeeld. Zij genoot steun, maar had ook andere inkomsten, dié zij Vèrzweég. Dat leverde haar in tótaal ƒ5500 op. Zij had een bui tengewoon gunstig reclasseringsrapport. Uit de pers De vloek der publiciteit Dr R. J. van der Meuten, Gereformeerd predikant te Scheveningen, schrijft in de Geref. Kerkbode van Scheveningen vol- gende ontboezeming: „De moderne mens is niet weetgierig, maar nieuwsgierig. Er zijn ook in deze tijd geleerden die op hun studeerkamer zwoegen om de waarheid te vinden of op hun laboratoria zoeken naar de werkelijkheid. Toch werkt de drang naar weten slechts in enkelen. De meesten zijn be. lust op nieuws. Alle kranten zij gedegradeerd tot nieuwsbladen. Door vette koppen wordt de aandacht van het publiek gevraagd voor artikelen wier belangrijkheid om gekeerd evenredig is met de lawaaierig, heid en drukdoenerigheid van stijl en typografische verzorging. De radio, die een zegen kan zijn doorj haar snelle berichtgeving voor een mensi in nood, is ontaard in een kletserige oudel juffrouw, die de buren enerveert doorj haar sensationeel geroddel. Om de primeur te hebben van schok kend nieuws acht de publicist ieder mid del geoorloofd. De berichtgever begeeft zich in de! grootste gevaren, riskeert zelfs zijn leven, want de grauwe massa vraagt om de' prikkel van daverende nieuwtjes. Omdat de nieuwsbrenger nooit te ver zadigen is, maar evenals holle bolie Gijs met d-e mond vol naar steeds meer voed-i sel vraagt wordt de bakker van hetj nieuwsbrood in een dwangpositie ge-j bracht. Hij moet steeds nieuw voedsel! bedenken. Hij moet telkens weer eeni andere methode uitdenken. Hij moet naarj middelen grijpen, die hij zelf niet geoor-i loofd acht, maar nodig oordeelt voor zijni bestaan. Het is te betreuren, dat zelfs de Kerkj bedreigd wordt door de vloek van de publiciteit. Er kan in de Kerk niets ge beuren of het wordt ontdekt door de man van de pers die het terstond predikt op de straten van Askelon. Natuurlijk zou het onbillijk zijn bona fide journalisten, wier levenstaak het is het publiek op de hoogte te stellen van belangrijke gebeurtenissen, te brandmer. ken als persmuskieten. Toch is het meer dan tijd een pleidooi te houden voor de intimiteit van hel leven ener plaatselijke kerk, die niet ge schonden mag worden door redacteuren Weekbladen welker bestaan afhan-j kelijk is van interessant nieuws uit heel; het land. Je kunt moeilijk stichtelijk noemen d.L; bevorderlijk voor .de gezonde groei het kerkelijk leven als een of ander pas toraal vermaan, dat eigen Gemeente be treft binnen enkele dagen door alle luid sprekers van de publiciteit het Neder landse volk wordt kond gedaan. In sommige grote Gemeenten bestaan! Wijkblaadjes waarin de Wijkpredikairutj wat gezellig keuvelt over het een enl ander dat van betekenis is voor de Wijk bewoners. Niemand verwacht dat der-' gelijke Wijkpraatjes in de grote "kerke-j lijke pers verschijnen voorzien vanj sprekende opschriften. Toch beleeft men; et in Nederland herhaaldelijk, datj uteursrechten, die wel niet wettelijk be schermd zijn, doch erkend moesten wor-l den door ieder minnaar van het kerke-l lijk Jeruzalem, brutaal worden geschon-j den? j Wie verlost het Kerkewerk. van de-op dringerige publiciteit,- die elk kerikelrijki orgaan naspeurt of er iets te vinden is, dat de nieuwsgierige mensen zo echtj doet genotteren? Wee de schrijver van dit artikel! Reeds ziet hij voor zich branden vlam-; mende opschriften fel belichtend dej overmoed van een Kerkbode-redacteur,! die de persvrijheid aan banden wil leg-j gen!" De eerste openbare zitting van het of van de Europese Kolen- en Staalge-j meenschap, welke 27 Januari a.s. was i belegd, wordt uitgesteld. Het lied der aethergolven 35. De Spanjaarden kenden op hun eigen schip de beste schuilhoeken en van daaruit vuurden ze op hun aanvallers, die zich moesten bloot geven. „Voorwaarts, mannen, voorwaarts!" Met woeste doodsverachting drongen de aan vallers op. Nu kon er niet meer gevuurd wor den. Het werd een bloedig handgemeen, een vechten van man tegen man, Opnieuw gingen de Spanjaarden over tot een eendrachtige aanval. Maar de rovers weerden zich als bezetenen. Ze wisten, dat het om hun leven ging, dat voor hen de Spanjaarden geen genade kenden. Werden ze overmand, dan zou dit hun laatste dag zijn. Dan zou het grote graf, de zee, zich boven hun hoofden sluiten vóór de zon haar middaghoogte had bereikt. Als furiën en demonen sloegen en hieuwen de mensen op elkander in. Het was een gruwelijk schouwspel. Ook Adolf deed mee, hij moest wel. Eerst had hij geaarzeld, maar de vrees spoorde hem aan Wat zou er worden van hem en al de anderen, als de aanval mislukte! En dan de goudstukken. Hoe groot zou zijn aandeel wel zijn? Neen, het kon niet anders. Het moest. Die overtuiging dreef hem verder. Zijn handen werden rood van mensenbloed Toen de helft van de Spaanse bemanning ge wond of dood was, gaf de rest zich over. De buit was veroverd. De gevangenen werden overgebracht op de „Stad Hoorn De doden zonder onderscheid ge plunderd en in zee geworpen, ook de eigen do den. Maar de gewonden werden verzorgd. De lading bestond uit driehonderd vaten wijn i honderd kisten suiker. De enterhaken werden losgemaakt, de schepen met een tros verbonden en het veroverde schip bemand met enige ma trozen. Zo zouden ze naar de haven van Saleh Maar eerst moest de overwinning feestelijk gevierd. Dat was een onaantastbare gewoonte. Enige vaten wijn en twee kisten suiker werden aan boord van de „Stad Hoorn" gebracht. Het drinkgelag begon en het bleef niet bij I drinken, het werd zwelgen, tieren en te keer gaan. Het bacchanaal duurde tot diep in de nacht. Adolf had zich tijdig verwijderd. Die beesten boel stond ihem tegen. Hij ging zijn geld tellen en berekenen hoe veel het wel worden kon. Het was voor hem nu alleen nog een kwestie van geld, van de avonturen had hij al genoeg. Wat was zijn leven eigenlijk geworden? Waar hadden de mensen hem gebracht? De mensen? Of hij zelf? Zijn geweten begon hem toe te spreken en te zeggen, dat alles zijn eigen schuld was. Van het begin af had hij zich laten leiden VRIJDAG 22 JANUARI Hilversum I. 402 m. VARA: 7.00 Nieuws 7.13 Gram, 8.00 Nieuws 8.18 Gram. 8,45 Voor de huisvrouw 9.00 Gymnastiek voor de vrouw 9.10 Gram. 9.35 Schoolradio VPRO; 10 00 „Kinderen en mensen", caus. 10.05 Morgenwijding VARA; 10.20 Voor de kleu- 1.15 Mededelingen 1.30 Amusi mentsmuziek 2.00 Kookpraatje 2.20 Viool c plano 2.50 Voordracht cn muziek 3.10 K; merorkest en solist 3.30 Lichte muzi« VARA; 4.00 Gram. 4.30 Muzikale causer 5.10 Voor de jeugd 5,40 Hawaiianmuziek 6.1 Nieuws 6,16 Amusementsmuziek 6.45 „De Haverkist", hoorspel 7.00 Kinderliedjes 7.10 Gev. muziek VPRO: 7.30 „Ménsen en cor*11" ten" hoorspel met toelichting 7.50 Be ten 8 00 Niéuws 8.05 Boekbespreking Kamerkoor 8.25 „Benelux", caus. 8.40 vrouwenemancipatie1', caus. VARA; Voor de jeugd 9.35 Lichte muziek 10.00. Bul- UIT HET LAND VAN PRINS BERNHARD door K. ÏONKHEID op verkeerde wegen, eerst door Dietrich, later door de kameraden op „De Goede Gunste" en door de mannen van de „Stad Hoorn" en zo al verder en verder, door verkeerd gezelscnap, door slechte mensen, door gezanten van... Nee, dat niet. Schei uit, zwijg! Haastig begon hij zijn geld weg te stoppen. Hij wilde terug naar het gezelschap. Alles vergeten, drinken, als de anderen. Hij haastte zich, want hij werd bang. Vlug! Hij deed een greep en pak te per ongeluk het bijbeltje. O. dat ellendige bijbeltje! Woede maakte zich van hem meester. Weg er mee! Een patrijspoortje.stond open en in het volgen de ogenblik was grootmoeders aandenken op weg naar het open gat. Een ondeelbaar ogenblik, een fractie van een seconde, terwijl het boekje door de lucht zweefde hoopte hij dat hij zou misgooien. Maar in onverschillige nonchalance had hij goed gemikt, het boekje was een nietig voorwerpje in een on eindige zee geworden. Adolf ging terug naar dek met vastberaden schreden, maar met een donker hart. Hij had een pantser orn zijn ziel gesmeed. Het weer was de volgende dag stil en druk kend. Het zachte windje was juist voldoende om de „Stad Hoorn" behoorlijk in de vaart te hou den. De manschappen waren moe en slaperig door de strijd en het feest van gisteren. De was vlak en zonnig, de lucht zwoel. De naviga tie van de beide schepen eiste weinig zorg. Een deel van de bemanning sliep op het dek, de ge vangen Spanjaarden lagen gekluisterd in hel ruim te hijgen van de broeiige hitte door de felle zon, die op de scheepsromp brandde. Zelfs de man in het kraaiennest was ingedut. Maar dat zag niemand, daarvoor was zijn uitkijkpost te hoog. De resterende schietvoorraad van het verover de schip was overgebracht naar de „Stad Hoorn" want munitie werd nooit verkocht, moest inte gendeel tegen fabelachtige hoge prijzen worden ingekocht bij de kooplieden, die voor de geroofde waar niet meer betaalden dan een vijfde van de waarde, doch de rovers voor de nodige muni tie schandelijke prijzen in rekening brachten. Daardoor waren de helers, die buiten gevaar bleven, eerder rijk dan de stelers die hun leven waagden. Daarom ook waren de rovers en koop lieden van Algiers zo gebeten op Saleh en op de vrijbuiters die deze haven binnen voeren. Een van de slapende manschappen hief zijn hoofd en keek door de verschansing naar bui ten. Hij sprong op. Wat was dat nu? Waarom waarschuwde die kerel in het kraaiennest niet? Hij schreeuwde naar boven: „Uitkijk, slaap je?" Nog voor er antwoord kwam, sprong de hele bemanning overeind en tuurde over zee. Kreten van verrassing klonken. Halverwege de horizont naderden twee vaartuigen. Ze voerden weinig zeil, maar uit ieder boord stak een rij roeirie men, die gelijktijdig zich bewogen als een aan eengesloten vlak. i Avondwijding VARA; 11.00 Nieuws 11.1 12.00 Gramofoonmuzlek. Hilversum II. 298 m. NCRV; 7.00 Niet jouwmededelingen 12.3: 12.30 Land-| 1.15 Lichte 1.36 Gram, 2.00 Schoolradio 2.30 Prom orkest 3.00 Gram. 3.15 Voordracht 3.35 Strijk kwartet 4.00 Tuinbouwpra iade- Vocaal 5.20 Mozartvleu- gel en viool 5.45 Friese uitz. 6.00 Orkest- concert 6.20 Gram. 6.45 Muziek voor blazers 7.00 Nieuws 7.10 Regeringsuitzending; Ver. klaring en toelichting, waarin opgenomen het emigratiepraatje door H. A. van Luyk 7.3f Gram koor Coni< HWI Vocaal dubbelkwartet 10.25 Langs wegen van kunst en schoonheid 10.45 Avondover denking 11.00 Nieuws 11.16—12.00 Gram. Engeland. BBC. 330 m. 12 00 Voor de scho len 1.00 Gram. 1.25 Gev. muziek 2.00 Nieuws 2.10 Filmprogramir 1.00 Hoorspel 4.30 1.00 Voor de kinder 7.30 Wilfred Picjdes vraag „Where s now?" 8.00 Gev. programma 8.45 Kla: 9.30 Gev. programma 10.00 Nieuws Wereldoverzicht 10.45 Gev. programn Pianorecital 11.45 Parlementsoverzicht Voordracht 1.00 Parlementsover Leger des Hellsonkest 1.45 Concer de kinderen 3.00 Voor de vrouw •k 4.46 Gev muziek 5.16 agboek 5.30 Orgelspel programma 9.00 Gram. Gev. muziek 11.00 Niê1 11.30 Gev. muziek 12.0! Sport 8.30 Gev. 15 Discussie 10.00 1 11.15 Reportage j :ht 12.20 Gev. .00 Nieuws. Brussel. 324 m. 11 46 Gram. 12.00 Concert 1.00 Nieuws 1.15 Orgelspel 2.00 Schoolradio Schöpfung" oratorium 8.30 Kunst- >op 8.45 „Die Schöpfung" 10.00 0.15 Int. Radio Univei 10.45 Vlaai iek 10.55—11.0( Brussel. 484 m. 12.00 Gev. muziek 1.00 Nieuws 1 20 Gram. 4.05 Lichte muziek 5.00 Nieuws 5.15 Gram. 5.30 Kamermuziek 7.30 Nieuws 8.00 Variété 10.00 Nieuws 10.15 Jazz muziek 10.55 Nieuws. Engeland. BBC. Uitzending voor Neder land: 10.00—10.30 Nieuws; Hoe de weekbla- 3en het zien; Nieuwe films (op 224 m.). Televisieprogramma. AVRO; 8.15 Tele- rizler; 8.25 Zes weken onder Nederlandse ïmigrantcn; 8.40 Film; 9.10—9.45 Cabaret. Help Uw darmen bij hun zo belangrijk werk. I I Neem eens per week 1 of 2[

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2