Zeer snelle ontwikkeling in de staat Alberta Ondanks gedeeltelijke drankmisbruik drooglegging toch in Canada y Duitsland heeft nog genoeg kolen voor 1000 jaar IDEEËNBUS BRACHT BESPARING VAN VELE MILLIOENEN DOLLARS Boekbesprekingen 4 5 ZATERDAG 16 JANUARI 1954 NAAR HET DERDE LAND VAN DE WERELD (VU) JN ALBERTA ZIJN FEITELIJK alle steden en plaatsen, fabrieken, in stallaties enz. niet meer dan een mensenleeftijd oud. Alles is hier even jong. Hoe snel deze jeugdige provincie uit z'n kleren gegroeid is, moge blijken uit het feit, dat het getal inwoners in 1891 nog niet bekend was, dat het in 1901 drieënzeventigduizend bedroeg, terwijl nu alleen Edmon ton, de hoofdstad, al tweehonderdduizend inwoners telt. Hier is een wereld uit de grond gestampt. Behalve landbouw en veeteelt zijn hier onafzien bare rijkdommen aan olie, kolen en natuurgas. Youth of Christ opging, zegt dit toch De Canadian Pacific, die het devies voert, dat hij de wereld omspant, in te genstelling tot de slagzin van de Canadian National, dat deze heel Canada bedient. I bracht mij verder door de gloeiende prairies. Een zit zonder eind! Op vele plaatsen zag ik naast de baan i telefoonpalen staan, die niet veel meer dan een meter hoog waren. De draden i liepen dicht over de grond. Mocht ik daaruit afleiden, dat de sneeuw hier 's winters niet zo hoog komt? Na een tweede nacht in mijn slaap wagen, onder het plafond in het bovenste bed te hebben doorgebracht, zag ik hoe de mensen 's morgens vroeg erg bleek I en wit weggetrokken in hun stoelen in I de coach zaten. Ondanks de gemakkelijke stoelen en het kussen en de deken, die gehuurd werden van de „newspaper man" viel het toch blijkbaar niet mede. l Een bed is toch maar je ware! Bij een „stop" stroomde de trein weer j leeg. Voordat men uitstapt maakt de neger portier de handvaten schoon met een papieren handdoek, zodat men geen zwarte handen krijgt. Telkens wordt de j tréin onderweg ook schoongemaakt. Om te. kunnen uitstappen wordt er op de grond een „opstandje" geplaatst, want I perrons, die verhoogd zijn, ziet u in Ca- i nada vrijwel nergens. Ende neger- I portier biedt vriendelijk de helpende I Er komen wagentjes aanrijden met grote ijsblokken. Van onderen en van boven gaan er luiken open in de wagen, waarin deze ijsblokken verdwijnen. Dit is blijkbaar voor de airconditioning. Mijn tijd in de trein gebruik ik om aan tekeningen te maken en nog eens aan tekeningen, om wat te lezen, om brieven te schrijven, eerst naar hüis vanzelf. Waarom kon mijn vrouw deze geweldige reis niet met mij mee maken, en zat zij nu thuis, juist in de vacantietijd, met onze zes kinderen? Een hele job! Tel kens dacht ik weer onderweg: dat had Verder waren er de gesprekken met mijn medepassagiers, j Den Engelse dame genoot met haar man erg van deze tocht door Canada. Een negerportier, met wie ik een praat- Je maakte de negers zijn hier niet ge diskwalificeerd zoals in de Verenigde Staten! bleek uit Alabama te komen. I Hij was Methodist, zoals velen van z'n I kleurgenoten. Wij spraken over de een heid, die er toch in het geloof in Christus is. Een Canadese dame vroeg mij hoe het j weer in Holland was. Ik vertelde haar, dat het bij ons altijd regent, behalve wan- I neer de zon schijnt, waarop zij hartelijk I begon te lachen. Koit oponthoud in Winnipeg TEN DAG OPONTHOUD in Winnipeg. de metropolis van de prairie, ook wel het Canadese Chicago genoemd, waar I 40 talen gesproken worden, kon ik mij niet veroorloven. Het reisplan liet het niet toe. Toch wilde ik daar zo graag Martlen Baanen, een vroeger gemeente lid, met zijn jong vrouwtje, ontmoeten. Overigens behoefde ik hun helemaal niet te vragen of zij weer naar Holland terug wilden. lors. Daarbij is dan nog deze bepaling, dat de mannen en de vrouwen* in een apart verblijf moeten drinken, behalve wanneer een heer een dame begeleidt. Enin dat mannenverblijf wordt er dan ook gedronken, dat het niet mooi meer is. Zo'n tien biertjes achter elkaar bijvoorbeeld. Men hoeft zich daar voor geen dame te generen! Whisky Ondanks deze maatregelen of juist daardoor? beliep in 1949 de rekening van de drank in Canada gebruikt zes honderd millioen dollar. Dat is gelijk Canada (en met name Zuid-Alberta) heeft veel te danken aan de irri gatie, die droge gebieden vruchtbaar maakte. Hierdoor worden de be staansmogelijkheden voor de emigranten vergroot. Weliswaar zullen zij veelal zelf voor de irrigatie moeten zorgen. Daarbij passen zij dan het Swift Currentsysteem toe, waarvoor zij de aanwijzingen krijgen bij het Teen-Age Recreational Centre. Op de foto zien we twee boeren arbeiders bezig met het leggen van een dam. Onder 'n kopje koffie, dat Martien per se wilde betalen (wij kregen hier bijna ruzie over), spraken wij over de moeilijkheden om van een dubbel inkomen, dat zij nu hadden, terug te vallen op een enkel, wanneer de omstandigheden in het ge zin dat vereisten. Hoe zij woonden? Wel, in zo'n prettig fris Canadees huis. 's Zomers met de horren voor de ramen en 's winters met dubbele ramen tegen de koude. De prijzen van de levensmid delen zijn in deze grote handelsstad erg laag. „Men leeft hier practisch het goed koopst". De tijd draaide met een verbazende snelheid. In een ommezien was het uur tje om, aan het eind waarvan nog enkele ernstige woorden 'gewisseld werden. Zij brachten mij in de trein, 'k Voelde In mijn zak. Daar zat een doosje sigaren in, vijf van die pittige Marguerites. Die Martien toch! De schrijver van dit artikel, ds Spier (midden achter) op bezoek bij de familie Beekman, die we hier zien op de trap voor haar woning aan de West Mount Road in Calgary. Dan moest het maar in dat uur gebeuren, dat de trein in Winnipeg stilstond, schreef hun van te vor vroeg ze aan het station kaart en willen komen. In"dë hal beneden in het station ont dekte ik al spoedig de twee stralende ge zichten van Martien en Ankie. Wat fijn, elkaar te mogen zien, al is het maar ^nT een ommezien waren wij het station uit en in een restaurant aan een breede straat met hoge gebouwen, om even rustig te kunnen spreken. als secretaresse op een kantoor, beiden goed met hun Engels, verdienden flink I wat dollars. En wat veel mooier was: I zij leefden met God, in het op Hem. Martien was op 23-Jarige leeftijd Portage la Prairei al ouderling geweest Dat is in Canada mogelijk! Van hem hoorde ik de verzuchting: „Ik zou wel weer eens een echte zware Hollandse preek willen horen!" Zwaar, dan gerekend in vergelijking met de Engelse preken, die soms wat erg vlot kunnen zijn.... Wanneer u een dergelijke opmerking hoort van een jongeman, die in ons land geheel In het werk toe: Vooral de hartelijke groeten aan de familie en aan alle vrienden van de Youth for Christl Run naar een hofel iEN DE TREIN na een aantal rijden weer eens een keer stopte, ik ineens een aantal reizigers de weg overhollen naar een hotel aan de ov kant. Wat was er aan de hand? Ik achterna. De sensatie, die hier te beleven viel, wasdat er hier een biertje koop was. Is dat iets bijzonders? Neen niet in Nederland, maar wel in Canada, dat- tot op zekere hoogte „drooggelegd" is. In de trein is niets van alcoholica te krijgen. Geen wijn en geen bier! En in gewoon restaurant vindt u het ook niet. Wie iets van wijn of sterke drank wil kopen, kan daarvoor in een regerings winkel terecht, die op bepaalde uren v de dag geopend is. Dan moet men e vergunning hebben, die tegen betaling verkrijgen is. Wat men dan krijgt moet onaangebroken langs de kortste weg naar huis vervoerd worden. Men mag het alleen in huis gebruiken. Zelfs niet in de tuin! Dat is nog strafbaar.... Verder speciale gelegenheden, een derde van alle uitgaven, die de centrale regering In dat jaar deed. Voor Kerstfeest beleggen ook zaken mensen een Christmasparty voor hun personeel, welke „Kerstfeestviering" vaak in een dronkemansboel eindigt. Geen wonder dat de kerk zich daartegen Bepaald zielig was dat geval van het Hollandse meisje van 16 jaar, dat als of hulp in een ziekenhuis- werkt. Er werd een advocaat daar verpleegd. Hij vroeg haar en haar vriendin, wanneer avonds vrij waren van dienst, nog bij hem op de kamer te komen. Toen presenteerde hij hun een glas limo nade waarin een flinke scheut whisky gedaan was. Maardat ene glas was voor onze jeugdige vriendin te veel. Zij moest naar haar kamer gedragen worden. En.... zij kreeg op staande voet ontslag wegens dronkenschap. Of die advocaat dat niet had kunnen verhinderen? 'k Weet het niet. Hij mocht in ieder geval geen sterke drank medenemen in het ziekenhuis en zoiets is toch in één woord: .gemeen. Buiten in Alberta de treinreis al twee maal een uur terug moeten zetten. Zo was ik in het verre Westen van Canada gekomen, enhet was hier werkelijk geen primitieve toestand, van mensen, die in blokhutten moeten wonen in een slechts zeer gedeeltelijk ontgonnen land. Ook het buitenleven in Alberta staat in het teken wikkeling, die mi voortgegaan. De cowboys kunt u rustig op een Zater dagavond door de hoofdstraat van een provinciestadje zien lopen, of in een restaurant aantreffen, zonder moord en doodslag met de bekende Wild Weststem- De hoofdwegen zijn nog vaak grind wegen met kuilen, en de zijwegen zijn maar doodgewone kleiwegen, die soms na enige regenval zo glad kunnen wor den, dat de beste chauffeur er met zijn car afglibbert en in de droge sloot te recht komt. Ik zag ergens een totaal in elkaar ge deukte wagen staan, waarmede de eige naar met een vaart van 85 mijl (een mijl is 1,6 km!) in een grindhoop gereden was. Oorzaak: dronkenschap! Gevolg: de man Het lijkt heel wat gemakkelijker te zijn de droge prairie van Canada nat te maken door irrigatie, dan de mensen hier droog te leggen. Door de uitgebreide irrigatie is er In Zuid-Alberta een grote bietenteelt ont staan, en levert deze provincie verder voor honderden millioenen landbouwpro ducten op, waarbij ook de reusachtige veeteelt moet genoemd worden. Landbouwvoorlichting heeft er op grote schaal plaats door de landbouwproef stations. die zeer veel lectuur verschaffen met aanwijzingen en illustraties hoe men in de prairie fruit kan telen, bomen moet planten, irrigatie moet toepassen voor aardappels, enz. Er zijn al duizenden Nederlanders werkzaam in deze streken. Zij worden ook in het algemeen als emigranten goed gewaardeerd, zoals mij bleek uit een gesprek met een directeur van een lan '- bouwproefstation. En.... er is nog voor zeer velen plaats. Men kan niet alleen landbouwers, maar ook mijnwerkers in Alberta gebruiken. Hier bevinden zich n.l. de grootste kolen- lagen van Canada. Het verrassende feit doet zich hierbij voor, dat op verschillen de plaatsen de kolenlagen vlak onder de grond liggen, zodat men dit zwarte goud hier maar voor het afgraven heeft. Zo dankt. Lethbridge, in Zuid-Alberta, z'n ontstaan aan de kolenvoorraden, die daar in de boomloze prairi- worden aan getroffen. In Calgary TJET GING WAT OP z'n Amerikaans. -*-Anog iets sterker dan in Winnipeg. 's Morgens om kwart over zes zou mijn trein van het Noorden in Calgary aan komen, en om kwart over negen ging mijn trein weer weg naar het Oosten. Ik mocht deze aansluiting niet missen. Hoe moest ik de familie Beekhof dan berei ken, die zich in Calgary gevestigd had? Weer een kaartje schrijven, een paar dagenvan tevoren. En ja, daar stand hij 's morgens vroeg aan de trein te wachten om mij af te halen! Wij waren beiden nog pas wakker maar toch blij met het weerzien. Met een taxi ging het naar zijn huls op de West Mount road. Mrs Beekhof was al bij de hand, en Tot de velen, die ds Spier een groet voor hun familie meegaven, toen hij terugkeerde naar het va derland, behoorde ook het gezin Baanen. Hier zien we Martin Baanen en z'n vrouw op de trap voor hun huis. Martin groet vooral zjjn vrienden bij de Youth for Christ. zorgde voor het breakfast, dat letterlijk van alles voorzien was. zodat ik het er wel de hele dag mede kon doen. De eerste tijd in de bieten was niet meegevallen. Dat was moeilijk en soms hard. De huisvesting was niet te best en door de toestanden van de wegen kon mr Beekhof vaak niet thuiskomen.- Maarnu voelden zij zich rijk ge zegend in Calgary, deze oliestad. die in minder dan geen tijd uit de grond gere zen is en een 135.000 inwoners telt. Hij was werkzaam bij de Hudson Bay Company, wat hem als textielhandelaar veel beter lag. De ene promotie volgde na de andere. Nu is hij al salesman met een goed inkomen. Jan werkt met plezier op een drukkerij. Hem smaakt het Canadese eten veel te goed, al gaat hij heus no| wel door de deur. De andere kinderen van de zes zijn nog op school. Mr Beekhof is oudeding en voorzitter van de kerkeraad. Het huis was werkelijk keurig. Vrien delijk. Een goed ingei^hte badkamer. Behalve de salon een peel practisch en mooi ingerichte keukenkamer en vier slaapkamers. Envanzelf met centrale verwarming. ■Wat het kost? Oh, slechts honderd dollar (f 380) per maand aan huur! En daar is het basement, de kelderver dieping niet bij, want deze wordt weer apart verhuurd, met z'n kamers voor een slordige zeventig dollar per maand. U ziet, het is daar een Eldorado voor huiseigenaars! Wel is er na' de oorlog even een huur- prijzenstop in Canada geweest, maar deze allang weer opgeheven. Doordat de bevolking in Alberta zo snel toeneemt, an men het niet vlug genoeg bij-bouwen. Daarom waren zij dolblij, dat zij dit Hoe dieper hoe warmer Milliarden tonnen zwarte diamant zitter er nog in de grond (Van onze correspondent in Bonn, Willy Bekaar) BONN, Januari 1954. TAL VAN GELEERDEN in West-Duitsland hebben zich in de laatste tijd vaak met een bezorgd gezicht met de vraag bezig gehouden hoe lang het nog zou kunnen duren voordat de voorraad kolen, die hier nog in de grond verborgen zit, opgeraakt zal zijn. Het is een kwestie, die bij ons natuurlijk ook de volle aandacht verdient, want er bestaat ongetwij feld wel enig verband tussen de kolenbekkens in ons land en die in het Westen van Duitsland. Duitse pessimisten geboren zwartkijkers dus gaven al als hun mening te kennen, dat er over driehonderd sommige zeiden zelfs al over tweehonderd jaar in Duitsland niet veel zwarts meer onder de grond te ontdekken zal zijn. geologen zijn in de afgelopen daarbij tot de slotsom gekomen, dat de jaren druk aan het boren gegaan en heb ben op tal van plaatsen diep onder de oude korst van Moeder Aarde met aller lei ingewikkelde instrumenten een nauwkeurig onderzoek ingesteld. Zy zyn huis. dat feitelijk te duur was. konden krijgen. Men kan daar niet hard genoeg voor lopen, omdat er zovele liefhebbers klaar staan, en men heeft in Canada geen huisvestingscommissie van de ge meente, zoals bij ons. Ds Hoekstra komt OM ACHT UUR. toen wy met het ont- byt klaar waren kwam ds Hoekstra, de man. die zoveel voo voor de uitbouw van t Church gedaan heeft. Uit het interessante gesprek, dat wij hadden, kwam duidelijk, naar voren, dat de kerk in Canada en Amerika, gezien hei hoogst oppervlakkige leven van velen, het lijntje wel strak moest houden. Vandaar de afkeurende uitspraken van de Chr. Reformed Church over kaarten, dansen en bioscoopgang. Toch was Rev. Hoekstra zeer belang stellend naar het werk van de Christelijke Film Actie in Nederland, graag wat meer wilde horen. Ook vond hü. dat de emigranten niet voldoende beseften welke offers zy in Canada voor de kerk moesten brengen. „Jullie moet de mensen in Holland beter leren geven", was tyn opmerking. In Canada laat men soms de auto en de yskast voor de kerk gaan. Wy kunnen deze opmerking verstaan. Er is in Canada zo heel veel nodig de kerk. Alles moet daar van het begin af worden opgebouwd. In Holland hebben wij het vaak zo gemakkelyk, door alles wat \^y van onze vaderen geërfd hebben. Enal wordt er by ons heel wat gegeven, elke gave is nog lang geen offer. Dat moet in Canada wel zo zijn. Ds Hoekstra rekende het voor ,my uit, dat ik door een andere trein uit Van couver te* nemen, toch nog even op de terugreis in Calgary kon komen om eer lezing te houden. Dat moest dan in een hurry gebeuren, van half acht tot kwart voor negen, om dat om vijf voor negen de trein weer vertrok. U ziet, alles op z'n Amerikaans! Hoe snel 't gegaan is Toen kon ik nog iets langer met de familie Beekhof spreken en va gastvrijheid gebruik maken. Ook zag ik hoe snel deze stad, Bousrivier gelegen, gegroeid we wyken zyn zo snel nog geen tijd gehad heeft om vol- MILLIOENEN dollars en een jaar 1942 reeds niet te schatten aantal taald i werkuren worden jaarlyks in dollar de Verenigde Staten bij de re- geringsbureaux en de handels totaal van 650.000 inge- diende voorstellen voor toe- industrie-ondernemingen passing in aanmerking kon- bespaard door de toepassing den komen, van ideeën, die door de amb- De Amerikaanse Rekenka- nigheden tenaren en employé's aan de mer schat, dat over een perio- oplopen, hand zyn gedaan. Daarvan de van slech.s 3 jaar de bespa- jju mo wordt van beide kanten ge- ringen van de Federale Rege- dat er m profiteerd, want indien zulke ring door toepassing ideeën goede resultaten ople- stelsel meer dan 50 millioei veren, wordt de „auctor intel- dollar hebben bedragen lectualis" ervan beloond en het ministerie van Verdedi het bureau of de onderneming ging zelfs in totaal 166 mil- vüld' een bedrag be- kundigen in dienst om vast te hy al jarenlang verrichtte dan 5 millioen stellen of en op welke wyze overbodig was. 150.000 ideeën, die besparingen verkregen kun- Zoals zo vaalc is eenvoud het nen worden en al gaat het kenmerk van hat war* an hierby soms slechts ma lioen dollar kon spaard. Dit zyn nog zichtige ramingen ei een voorstel waa: productiekosten va rden be- de I de bedryfs- of fabricage- kosten verlagen, een verbete ring in het fabrikaat aanbren gen en meestal de productie verhogen. Op handels- en regerings- bureaux wordt een goed denk beeld in de regel met een be paald bedrag gehonoreerd, terwyl op fabrieken doorgaans de grootte van de beloning af- hankeiyk is van de bereikte resultaten. Het is merkt dig te bedenken, dat al ideeën' van zo verschillende aard een steentje bydragen tot de ontwikkeling van de tech niek en als gevolg daarvan tot de verhoging van de levens standaard. By de General Motors Cor- kunde tot poration is sinds' de invoering wikkelde van dé ideeënbus in alle. af- groeid. Zowel de regering als in" daarover kan Nina Vincent uit fracties daarvan, het is New Brunswick meespreken. Zij had al 20 jaar op een grote pharmaceutische fabriek ge werkt toen het haar opviel, denken, dat bij de verpakking van hechtpleister twee stroken waspapier werden gebruikt, om te voorkomen, dat de pleister vochtig zou worden. Zy zag in, dat met één lang UIC stuk waspapier hetzelfde be en. rejfct kon worden. Zij probeer sel de het en het bleek goed te ildoen; haar idee kwam nog ezelfde dag In de bus. Na langdurige proefnemingen gleuf aan de muur behoeft te worden gehangen en dat deze dan de volgende dag met n frisse ideeën ge- De denkbeelden, die resultaten ople' eer voor- zijn meestal niet in een alleen al helder ogenblik geboren, armede de hebben jaren van zorgvuldig -an een 40 onderzoek en voortdurende in- J-Ilguliri#e 6PannmK gekost, waarbij vaak ging de fabriek worden verlaagd, le- de steun van superieuren er 1942 reeds een bespa- directie niet kon worden ge- konden ring van 23 millioen dollar op. mistZelfs "besVaat Dit kwam echter niet alleen sommige bureaux e de belastingbetaler ten goede, ,aar_ maar de productii deze ho°8d worden toe i door het inbrengen van deze verbete ring kon de vuursnelheid van het geschut bijna verdubbeld worden. In deze tyd van massapro- toe. een r ductie is de bedrijfshuishoud- te brengen. Zo was Ford Motor Company ■hap uitge- ployé. die een beloning kreeg bier kan kragen, in hotels of beer-par- delingen en bedrijven in het het bedrijfsleven irde de fabi 21.000 dollar uit aan mate; len en lonen en Nina ideeën jaarlyks 1? procent uitgespaarde bedrag. Niet van alle aanvaarde Ideeën kunnen de resultaten in cyfers worden uitgedrukt, maar er kan niet aan getwij- persoonlijke moed feld worden, dat het zeer de uw idee naar voren moeite waard is het licht niet ier de korenmaat te houden degenen, die dat licht kun- i doen schijnen aan te omdat hij had moedigen er mee voor de dag komen. wordt een tydschrift dat geheel gewijd ideeën om tot meer en betere ideeën te komen. Een kijkje op de stad Calgary en de Centre Street Bridge. Calgary gelegen in de staat Alberta, is een centrum in een gebied met veeteelt, graan bouw en oliewinning. De stad wordt doorsneden door de ri vieren Bow en Elbow en fyee/t 85.000 inwoners. bij de doende bruggen over de rivier te bouwen, waardoor de verbinding soms moeilyk is. Met drie verschillende busiynen moesten y naar de kerk. Dit kerkgebouw is voor 22.000 dollar gekocht van de Baptist Church. HierbU hoort een flinke „lot" grond. Doordat het centraal ligt is de grond ondertussen in enkele jaren weer In aarde gestegen. Daardoor zal men alles eer met winst kunnen verkopen, wan eer het kerkgebouw te kie n wordt. Vele oliemaatschappyen hebben In deze stad, waar duizenden aandelen verhan deld worden, hun kantoren gebouwd. De ae bank na de andere heeft er zich ge- estigd. Met de olie komt een stroom dollars Alberta produceert 96 procent van alle olie. in Canada gewonnen. De 1800 km lange pypleiding voor olie an Edmonton naar Lake Superior kwam in 1951 klaar. Vandaar wordt de olie over de grgte meren verscheept. En men spreekt in Alberta al over een andere pypleiding naar het Oosten via de Ver enigde Staten, maar men is bang, dat men dan in de States clandestien teveel olie zal aftappen onderweg. Rijswijk (Z.H.) Ds H. J. SPIER P.S. Het instrument, waarin een baby kan schommelen, in het vorig ar tikel vermeld, heet geen switch maar een toestand tóch nog niet zo zorgwekkend is als die zwartkykers aanvar.keiyk had den vermoed. Op een diepte van 1200 meter zitter» alléén al in het Ruhr-gebied méér dan 65 milliard tonnen steenkool in de grond. Daarby komen nog twee andere milliar den in de omgeving van Aken dus vlak by de Belgische en de Nederlandse grens! en in Neder-Saksen. Verder zyn de aardkundigen ervan overtuigd, dat er in het noordeiyke ge deelte van de Ruhr-streek nóg circa 148 milliard tonnen liggen te sluimeren, iets dieper in de grond. nl. 2000 meter. De geologen en andere geleerden, die meer vermaak in huishoudelyke reken- kunstjes scheppen, verklaren, dat Duits land door die reusachtige voorraden voor lopig. d.w.z. gedurende de eerstvolgende duizend jaar r.og wel geen kolenzorgen zal hoeven te hebben tenzy er natuur- lyk weer een verschrikkelyke oorlog komt'. en wie dia (over 1000 jaarU leeft, wie dan zorgt! Maar wèl doet zich hierby een andere moeiiykheid voor, waarmee men in de toekomst in het mynbedryf trouwens ook in andere landen wel degelyk re kening zal moeten houden. Want hoe die per men onder de oppervlakte van de aarde komt, hoe warmer het er wordt. Elke dertig of vyfendertig meter lager gaat de temperatuur één graad Celsius omhoog. Wanneer men op een diepte van tweeduizend meter naar kolen zou gaan delven, zou men dit in een hitte van meer dan 60 graden Celsius moeten doen. Reus achtige koelmachines zouden aan het werk moeten worden gezet om het opont houd van de werkende mensen daar be neden in die diepte wat draagUJker te maken. „A.B. C. van de bouw- sty len in de Neder landen" door dr Frans Vermeulen. Uitg. Boek en Periodiek, Den Haag. (304 blz. 6.50). De schryver van het bekende „Hand boek tot de geschiedenis der Ned. bouw kunst", dr Frans Vermeulen, heeft onder de titel „A.B.C. der bouwstijlen in de Ne derlanden" een nieuw boek geschreven, dat bedoeld is als leidraad tot de kennis van de voornaamste kenmerken der op eenvolgende bouwstijlen. Wie het Hand boek van dr Vermeulen kent, weet dat hij zeer instructief en onderhoudend kan schrijven. Het nieuwe boek bewyst dat ook en geeft op zeer pakkende wijze een overzicht van de tyd van Karei de Grote tot het begin van de 19e eeuw, toen, zo als de schryver zelf opmerkt, „aan alle styi, zowel in de kunst als in het leven, een einde kwam". Ondanks het enorm vele feitenmateriaal, dat dr Vermeulen in dit boek moest verwerken, is het geen dorre opsomming geworden. Hij maakt met zijn lezers een zeer interessante wan deling door de bouwstijlen en men kan zich rustig aan zyn leiding toevertrouwen. Het is alles verantwoord wat hij zegt en het getuigt van een* heldere kijk op ver schillende problemen. Een boek dat de vakman graag zal hebben, maar ook prachtig is voor de leek. Een uitgebreid register geeft de verklaring van vele woorden op het gebied van de bouwkunst en de schrijver zelf illustreerde zijn uit eenzettingen met ruim 150 pentekeningen. Corn. B. Prof. G. GonggrUp: De sociale betekenis der Tien Geboden. Uitg. N.V. Servlre, Den Haag. 104 bladz. f 2,90. De Tien Geboden als richtsnoer voor het burgerlijke o£ politieke leven. de Reformatorische theologie noemde dit van oudsher altijd: het eerste gebruik van dc Wet des Heren. Men was er altijd gauw over uitgepraat. Want men vond het in die dagen vanzelfsprekend, dat er im staat en maatschappij wetten waren en dat deze wetten geïnspireerd waren door dc Tien Geboden, die op hun beurt door God aan de men6 gegeven waren. Men richtte liever zijn aandacht op het tweede en derde gebruik van de wet: de wet als ontdekker der zonde cn de wet als leidraad der dankbaarheid. M a w. de theologische zijde der wet: kennis der el lende en dankbaarheid voor de verlossing in Christus vond men veel cn veel be- langryker dan de sociale betekenis der Tien Geboden. En zo is het ook Toch deed het ons goed het boekje van prof. Gonggrijp te lezen. In onze tyd toch ziet de sociale betekenis der Tien Ge boden maar al te vaak over het hoofd en menig gebod tracht men juist in het maatschappelijk leven beentje te lichten. Trouwens velen menen geen wet meer nodig te hebben, cn als zij er nog een op na willen houden, dan eentje van eigen maaksel: b.v. de wet van het ras by de Nazi's, de wet van de klasse by de Communisten, de wet der eigen keu ze. (meestal wetteloosheid geheten by de existentialisten en individualis ten Neen, niet alzo. roept prof. Gong grijp. willen wy tegenwoordig nog iets van onze cultuur overhouden, dan terug tot de Tien Geboden!" De schrijver is geen theoloog en een theologisch betoog wil hy niet geven. Hy wil de wet des Keren alleen bezien naar haar soclaie functie, meer niet! Zijn boekje gaat daar om vaak niet diep. De decaloog krijgt pas haar volle betekenis, als zij wordt aan gewend om God en mens tc confronteren cn om God te danken. Toch deed het ons, zoals gezegd, goed dit boekje te le zen, omdat hier van een geheel onver wachte zijde aandacht wordt gevraagd voor Tien Geboden uit Gods Heilig Woord. Bovendien geeft de schrijver een beknopte, doch niettemin interessante uiteenzetting over het cultuurbegrip. Dit alles bij elkaar in zo'n kort bestek le erde een lezenswaardig werkje op. E. H. G.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5