Schepen in nood, vliegtuigen en gebouwen beschadigd 'Potters Routes van Rallye Monte Carlo Gladiolenprijzen nu op nooit verwachte hoogte pn VERVOLGING IN COLUMBIA HOUDT AAN ZATERDAG 16 JANUARI 1954 De storm ia het buitenland (Vervolg van pag. 1) In het buitenland De Britse treller Lynandl geraakte 18 mul uit de kust van Pembroke (Wales) in nood. Een reddingboot voer ter as- aistentie uit. In Engeland heeft het trou wens zwaar gespookt. Vier personen zijn hier om het leven gekomen. Zware stor men woedden boven Schotland. Ierland en het Noorden van Engeland. Londen had daarentegen lenteweer. Maar de Schotse hoofdstad Edinburgh had van een zware storm te lijden. Een zware val lende boom scheurde de bovenste verdie ping van een bus. Enkele reizigers wer den gewond. Tegen de middag bereikte de storm ook Londen en toen was het met het mooie weer gedaan. In Preston Noord-Lancashire) werd een arbeider van een dak geblazen. Hü viel dood. Ook Midden- en Noord-Duitsland leden onder de hevige storm. Daken werden weggerukt, steigers en telegraafpalen vie len. ruines stortten in en fabrieksschoor stenen knapten af. In het centrum van Hannover zijn door het instorten van twee huizen drie per sonen om bet leven gekomen. In het eerste huis. dat half afgbouwd was, woon de een man en vrouw met een kind. De vrouw kwam om het lever., de man werd zwaar gewond en het kind bleef onge deerd. In het andere, een pas voltooid huis van drie étages, kwamen twee per sonen om het leven en werden twee ge- Hongarije leed onder een buitegewoon zware sneeuwval. Liltmaster beschadigd Een uit New York komende liltmaster van de KLM. de PHHHS. landde na een snelle vlucht over de Atlantische Oceaan op Meiebroek by Brussel. Toen de machine op het platform tot stilstand was gekomen, werd zij getroffen door van de 'hangar losgeslagen delen. Het betrof hier de Liftmaster Dr Ir M. H. Damme. het toestel weermee de Christchurch-race werd gewonnen. Het vliegtuig ls Inmiddels weer op Schiphol aangekomen. Vanavond zal het op de Toch is het zo! TYE „GOEDE OUDE TIJD" was na- tuuriyk wel goed en ook wel oud maar daarmee is de periode die zich van het verre verleden tot het uit breken van de eerste wereldoorlog uit strekte. toch maar ten dele gekarakte riseerd. Want naast veel goeds was er ook bar veel slechts, maar daarvan hoorden wij voor het eerst toen we in onze kinderjaren gezeten waren op de stoof aan de voeten van onze oude huisnaaister. Zij vertelde ons hoe zü als twaalfjarig meisje aan de hand van vader werd meegenomen naar hef atelier, waar zij van 's morgens 8 urn tot 's avonds 10 uur spelden raapte, pluisjes veegde, boodschappen deed, kortom, al die kleine werkzaamheden verrichtte die in een 84-urige arbeids week met enkele stuivers genoegzaam beloond werden geacht. Toch had deze oude naaister het in haar jeugd nog getroffen, want indien haar kinder jaren vóór 1874 waren gevallen, dan had het kunnen gebeuren dat zij op 5- of 6-jarige leeftijd reeds ter kost winning was uitgezonden. De eerste beperkende bepalingen van de kinder, arbeid maakten dit toen echter on mogelijk. We kunnen het ons thans gelukkig niet meer voorstellen dat in het mid den van de vorige eeuw de lonen in vele beroepen zó laag waren, dat man en vrouw met een gezamenlijke ar beidsdag van 36 uren nog niet vol doende konden verdienen om de eerste levensbehoeften van het gezin te dek ken, zodat de kleine peuters in loon dienst moesten treden om wat scha mele stuivers bij te verdienen. Dit leidde tot groot en gruwelijk mis bruik. vooral in de meer geïndustria liseerde landen zoals Engeland, maar in toenemende mate ook in Frankrijk, Duitsland en Nederland. In de ver schillende rapporten welke hierover destijds werden gepubliceerd, worden verschrikkelijke voorbeelden vermeld van kinderen tussen 7 en 13 jaar die in de fabrieken geslagen, geketend en zelfs gefolterd werden om hun uitge putte lichamen nog tot de hoogst mogelijke productie aan te zetten. In verschillende fabrieksdistricten van Lancashire werden gruwzame pijni gingen op deze verlaten wezentjes toegepast en vaak werden zij met de zweep aan de arbeid gehouden. Zó erg was het in ons land geluk kig niet, maar toch openbaarden de rapporten ook hier weerzinwekkende toestanden. Kinderen van 6 tot 12 jaar werkten tot 18 uur per etmaal in Leidse fabrieken, 15 tot 17 uur in de Hilversumse tapijtindustrie. In Maas tricht moesten de meeste kinderen de school vóór hun achtste jaar verwis selen voor de fabriek, waar zij in glas blazerijen en ketelmakerijen te werk werden gesteld. In vele gevallen wa ren hun werktijden zelfs langer dan die van volwassenen, omdat zij na af loop van de eigenlijke werkzaam heden nog moesten nablijven voor het schoonmaken, opruimen, e.d. Is het wonder, dat de sterfte onder deze rampzalige kinderen ontstellend hoog was en dat in vele gevallen de dood als een verlossing van een ondragelijk leven werd gezien? Neen, dit is een tijdperk geweest dat wij. Juist om zijn gruwzaamheid, nooit mogen vergeten. Zullen we nu maar besluiten met iets vrolijkere? U weet. dat van de struisvogel wordt verteld dat hij bij nadering van een vijand de kop in het zand steekt. Welnu, een struisvogel doet zo iets doms nooit! Dergelijke onzin kan alleen maar in een mense lijk brein ontstaan. I Daarover Maandag. (Nadruk verboden). lijndienst naar New York worden inge- Hedenmorgen seinde het Italiaanse ss Dorsoduro dat het vijftien mijl van Schiermonnikoog stuurloos ronddreef. De sleepboot Holland van Terschelling voer ter assistentie uit, maar ook de Seefalke van Borkum bood hulp aan. cn aangezien deze Duitse sleepboot de Italiaan eerder bereikt kon hebben, wees de kapitein de assistentie van de Holland af. Wind in de tug De piloot can een Brits Hjnvlieg- tuig is gisteravond in 46 minuten van Londen naar Parijs gevlogen. Dat was mogelijk doordat hij de stormwind meehad. Hij arriveerde 44 minuten vóór de vastgestelde tijd. De normale vHegtijd voor deze vlucht van 320 km is anderhalf uur. Granen-veevoeders (Bericht van de firma A. Makkreel. makelaar in granen te Rotterdam) De Maandag J.l. gehouden veiling van regeringsvoorraden importgraan te Rot terdam had een zeer geanimeerd verloop. De aangeboden ca 11.000 tons voergaan werden vlot en tot goede prijzen verkocht Hieruit blijkt weer eens duidelijk, hoe groot de consumptie momenteel is. en welke premies men voor directe partijen wil betalen. Opvallend is de schaarse po sitie van maalmais. Noord-Amerikaanse mais ontbreekt geheel, zowel disponibel als stomend. Op Januari aflading kwa men enige zaken tot stand. Het aanbod van Laplata mais begint kleiner te wor den. dit kwam reeds tot uitdrukking in de hogere vraagprijzen voor stomende Lapla ta mais. Offertes van de nieuwe oogst Mei/Juni aflading veroorzaakten een tij delijke reactie op de termijnmarkt voor de Juli-maand. Boordvrij kopers interes seerden zich nog niet voor deze aflading. Dank zij de pas gehouden veiling is er te Rotterdam en Amsterdam nog wat dis ponibele voergerst. welke vele meng voederfabrikanten de nog nodige aanvul ling kon brengen tot de aankomst van de stomende partijen. Voor gerst werd deze week iets hogere prijzen betaald. Uit eerst aankomende boten wordt nog maar mondjesmaat aangeboden. Voor Russische gerst op aflading interesseer den kopers zich. Irak-gerst raakt meer en meer op de achtergrond, nu men zich voor een kleine premie van de betere soorten kon voorzien. Voor importhaver bestond ook grote kooplust Disponibele Laplata haver moest behoorlijk duurder worden betaald, naar gelang van aan komst betaalt men voor stomende boten premie. Op aflading werd tot aantrekke lijke prijzen afgedaan. De nieuwe richt prijzen voor veekoeken welke j.L Zater dag werden bekendgemaakt gaven wéi nig verandering te zien. Voor lijnkoeken kwam iets hogere notering uit de bus, terwijl er voor soya een verlaging werd genoteerd. Over het algemeen waren de omzetten van dien aard dat er voor ver kopers geen reden tot klagen was. I De ramp met de „Cornet" Tien slachtoffers worden op Elba begraven Tien van de 15 slachtoffers, die na de ramp met de „Cornet" bij Elba geborgen zijn. zullen in Porto Azzurro (Elba) wor- 1 den begraven. De overige vijf zullen naar hun woon plaatsen worden vervoerd. Zondag zal in Porto Azzurro een rouwdienst worden ge houden voor de slachtoffers van de ramp. Bij deze plechtigheid zullen vertegen woordigers van de Britse en Italiaanse regering aanwezig zijn. Van de overige 20 slachtoffers van de ramp is tot dusver geen spoor gevonden. Meer eenheid in fabricage van auto's Deskundigen op het gebied van de autofabricage uit zeven Europese lan den hebben een studiereis naar de Ver. Staten en Engeland gemaakt en zullen in hun rapport voorstellen doen om de in de V.S. en Engeland gebruikte me thoden aan te passen aan de eisen van de Europese automobielindustrie. Stop die nare hoest verbazend n POTTER'S CATARRH PASTILLE vermag. Bij ieder U op de coag laat smelteo voelt U j •omiJJellijlie «rrnimjng der luchtwegen eo verzachting van de prikkeling in Uw keel 7 gecombineerde geneesmiddelen wet» ken effectief tarnen om de bacterién M doden.Het hoesten bedaart- U haalt i CMP. F». H. TEM HERKEL HILVERSUM P De Rallye Monte-Carlo wordt dit ji verreden van 1822 Januari over hieronder genoemde reiawegen, met de startplaatsen voorop. ATHENE Larissa Nisj Bel grado Z&ngreb Padua Milaan Valence Monte-Carlo. GLASGOW Llandrindod-Wells Dover Boulogne Luik A m Brussel Reims Parijs Bourges Valence Monte- Carlo. LISSABON Madrid Burgos Toulouse Orleans Parijs Bour ges Valence Monte-Carlo. MONTE-CARLO Digne Bern Straatsburg Luik Amsterds Brussel Reims Parijs Bour ges Valence Monte-Carlo. MÜNCHEN Freiburg-im-Breisgau Frankfort Hannover Hamburg Amsterdam Brussel Reims Parijes Bourges Valence Monte-Carlo. OSLO Halsingborg Odense Hamburg Amsterdam Brussel Reims Parijs Bourges Va lence Monte-Carlo. PALERMO Reggio Napels Rome Florence Milaan Lau- Bourges Valence Monte- Carlo. STOCKHOLM Halsingborg Odense Hamburg Amsterc Brussel Reims Parijs Lau- ine Bourges Valence Monte- Carlo. Alle rriswgen leiden over Valence Gap Monte-Carlo. De automobielen worden ingedeeld volgens hun cylnder- inhoud in vier categorieën. Er zijn 402 deelnemers. Uit Monte- Carlo vertrekken 118 deelnemers, uit Glasgow 96, uit Stockholm 45, uit Oslo 16, uit Palermo 20, uit München 36, Bollenhandel deze week Het ongelijk was ditmaal voor de optimisten! Die hadden namelijk verwacht, dat de bollenexporteurs voor Nieuwjaar zo ongeveer alles wat ze aan gladiolen nodig hadden, wel ingekocht zouden hebben. En, zo rede neerde men, dan zal men ook niet meer zulke hoge prijzen in het hoofd hebben. Maar jawel!, de eerste de beste veiling in het nieuwe jaar bleken de noteringen weer wat hoger te liggen en de prijzen die men deze week op de Lissese veilingen besteedde, lagen op een niveau, zó hoog als de kwekers nooit hadden durven dromen. Men verkocht bijv. veertienen van Abu Hassan voorf 12.90 per 100. terwijl voor beste 12-14 van deze soort nog vrolijk f9 werd neergeteld. Extra veer tienen van Firmament roteerden 19 en 12-14 f620, wat men ook moeilijk een beetje kan noemen. Trouwens: als men Juniklokken ziet verkopen voor resp f8 en f7.60. Benjamin Britten voor f7.05 f7 of Maskerade voor f7.60 en 6.40. dan behoeft een kweker, die van deze soorten een behoorlijke portie aan de veiling had. ook niet op een sigaartje meer of minder te kijken. En wat dacht men van Kardinaal Spel- mann voor f9.40 en f8.20. resp voor 14-op en 12-14; van Bit o'Heaven voor f7.20 en f5.95 en van Sweet Seventeen voor f7.55 en f6.40? Men mag intussen rustig betwijfelen, of ook de exporteurs van deze prijzen In een jubelstemming geraken. Men mag eveneens betwijfelen of de export met zulke prijzen het zout ln de pap nog verdient. Veertienen van alledaagse soorten als bijv. Sneeuwiprinses, Topscore, Hollands Glorie, Hopman's GLorle, Mansoer, Nieuw Europa, Gold Dust, Dr Fleming, Alfred Nobel, A-llard Pierson, Pax, Spotlight enz. deden van f6 tot f6.35. alsof derge lijke prijzen sedert jaren de gewoonste zaak van de wereld zijn, terwijl Uncle Tom. Red Fox. Aristos, Acca Laurentia, Paul Rubens, Morning Kiss, J. S. Bach en Memorial Day de zeer optimistische notering van rond f6 80 voor veertienen behaalden. Johan van Konijnenburg bleef ook graag. Veertienen van deze beste rode gladiool werden verkocht voor f7. ter wijl 12-14 nog f6.55 kon opbrengen. Han van Meegeren verkreeg f6 55 en f6.40, Cavaliero f 6 er, f 5 70 en Johann Strauss f6.10 en f5.45. Lilac Time werd grif ver kocht voor resp. f 7.50 en f 6.50 en Laven der Dream liep met f7.75 en f6.24 ook allesbehalve s'.echt. Bloemfontein werd betaald met f 6 40 en f 5 80. Een algemene soort als Mrs Mark's Memory kon zelfs nog f7.40 en f625 halen, in welke koers ook Montgommery liep. Om even bU „hoge omes" te blijven; Generaal Eisen hower verkreeg de beste prijs van f6.65 en f5.80. terwijl Picardy de gladiolenrU sloot met f6.10 en f5.75. Zo hebben de gladiolenkweke-rs een week achter de rug, waarin ze behoor lijke hoeveelheden aards slijk verdienden. Maar de exporteurs kijken niet vrolijk. Het is ook wel eens andersom het geval geweest. Het kan nu eenmaal verkeren vooral in de bollenwereld! (Advertentie.) 5 doktoren waarichuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen Als u geregeld laxeermiddelen slikt, ls er nu een manier om er van at te komen. 88 van de 100 personen lukte het: u kunt het ook. En wel 20: Drink ln de loop van elke deg enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoel gang. Neem de eerste week elke avond twee Carter s Leverpllletjes. Tweede week - elke avond één. Derde week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Lever pilletjes stellen uw Ingewanden ln staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeer middelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel nden tijdelijk Lissabon 55 en uit Athene 16 deelnemers. Van de 402 deelnemers ^ün 121 Engel sen, 117 Fransen, 22 Duitsers, 19 Neder landers, 8 Zwitsers en 4 Belgen. Zeven startplaatsen voor Tulpenrallye 1954 De 6e internationale Tulpen-Ralley de R.A.C.-West wordt, zoals we meldden gehouden in de week van 26 April2 Mei. Gestart zal worden uit 7 jlaatsen, te weten: Bern, Brussel, Den Haag, Ham burg, Londen, München en Parijs. Van deze plaatsen uit lelden de zoge naamde aanlooproutes, die elk circj km lang zijn, naar de Nerburgring, de door alle deelnemers te volgen ge meenschappelijke route van 2850 km be gint. De sociale veiligheid Meer Amerikanen moeten er voor betalen President Eisenhower heeft het Congres gisteren in een speciale boodschap 1 gesteld, tien millioen meer Amerikanen onder de bepalingen van de sociale veilig heidswet te doen vallen en het inkomen, waarbij men belasting moet betalen ter bestrijding van de kosten dezer wet, te stellen op 4.200 dollar per jaar en hoger. Rotterdamse veemarkt op de oude plaats? B. en W. van Rotterdam hebben de raad thans voorgesteld in principe te be sluiten de veemarkt od de bestaande plaats te handhaven en te moderniseren. Er is sprake van geweest dat de markt naar de grens van de stad zou verhuizen. MARKT- EN VIS SERI JBERICHTEN RIJNSBURG. -15 Jan. Veilingoverzicht Bloemenlust Een aardige aanvoer passeer de klok. De kwaliteit der soorten liet over het algemeen nog wel iets te wensen over In tulpen zagen we: White Sail, wat licht die kopers vond tussen 60 en 70 bos. Superba In behoorlijke kwali teit ging voor ruim Imperial draalde geregeld om King o.t. Vellow noteerde >ore en licht bosje. Eariy Queen middelmatige kwaliteit ging ook de hand. Kxelage' hand. Crown g ruim 60 iph noteerde 7080 ct. Enkele goede partijtjes Narcis Helios gingen weg voor 53 tot 56 ct Hyacinten per bos in meerdere kleuren; 47 —56 ct. De aan bol aangevoerde hyacinten waren niet best en gingen van de hand voor pr.zen tussen 8 en 15 ct per stuk RIJNSBURG, 16 Jan. Groenteveiling Waspeen A 10—16 Idem B 6—12 uien 4—6 gele kool 6.508,50 rode kool 79,50 groene kool 12—14.50 spruiten 15—20 adJes per 100 kg; knolselderij 1,50—14 per 100 stuks. RIJNSBURG, 15 Jan. Overzicht Fiora De prijzen zijn de laatste week niet bepaald hoger geworden. En de curve is ook van daag niet omhoog gebogen. Een tulp als White Sail bijv., die enkele dagen geleden nog grif boven f 1 opbracht, deed nu niet bos, terwijl kwaliteit rond f 1. Rose Copland 0 en zware v. d. Eerden f 1,20. Bright en Sonja noteerden meestal niet hoger f 0.80 en de allerbeste Golden Harvest haalde dan nog f 1,35 per bos. Winter Gold bracht f 0.90 op. Parkiet Pierson ging van de hand voor f 0.95. terwijl Lustige Witwe (kort) slechts met f 1.05 werd gewaardeerd Enkele bossen Queen of the Night vonden kopers voor f 1.75 en Demeter voor f 1.45 William Pitt, waarvan de aanvoer uiteraard gering ls. werd met f 1,30 betaald. itevig aan de prijs: beste Narciase^^HHBHMBHH f 0.75, Carlton Idem gance f 0,60. Wat de hyacinten betreft; Pink 1 Scarlet •ten het tempoj pilletjes ^driükcfr op gang te helpen. Zo ,plng kwijt en vervalt u niet ln de laxeermiddelen-gewoonte. Vraag Carter s Leverpllletjes. Nog een arrestatie in de moordzaak le Berkel Briefjes, die zelfmoord deden vermoeden, zijn vals De onlangs onverwachts door de verde diger van de Berkelse arts O. te voor schijn getoverde zgn. zelfmoord-documen ten, die zouden moeten bewijzen, dat zijn echtgenote zich met cyaankali heeft ver giftigd, blijken vals te zijn. Tot deze conclusie komen twee schrift kundigen, de heren Tirion uit Den Haag en Deen uit Rotterdam, en daarmee wordt meteen de vraag opgeworpen wie dan wel de hand in de bewuste briefjes heeft gehad. De recherche heeft in band hiermee thans een broer vai arts gearresteerd. Pearl. Anne Marie mÊ. gingen weg voor f 20 of daaromtrent, Ostara Bismarck e.d. voor f 16 en llnnocence voor 1 f 16 per 100. Deze prijzen gelden voor zware kwaliteit, LEIDEN, 15 Jan. Groenteveiling Rode kool 6—8,60 gele kool 6,50—7,60 groene kool 9.8012.40 boerenkool 1013 prei 916 kro ten 5 kroten gekookt 17 uien 1—7,60 peen 10 —15 spruiten 15—30 andijvie 46—70 witlof 15 —51 postelein 16 winterpeen 5—5.60 knolsel derij 6.40—10 selderij 2—7.40. ROELOFARENDSVEEN, 15 Jan, Bloe menveiling Freesla's 65—1.40 Anemonen 50—60 BI. Druifjes 13—21 Kastanjetakken 14 —30 WUgekatjes 6—21 Krelage 58—73 Scarlet Wonder 60—69 Rose Copland 85—1,20 White Sail 64—90 HUlegarda 62—70 Golden Harvest 85—1,10 Pierson 57—82 Crown Imperial 55- 75 Piquante 90—1,05 Nansen 80—65 L Wlttwe 85—90 Pink Gem 65—31 E Eddy 95—1 05 v d Eerden 90—1,00 Early Glory 55—72 Helios 49—62 per bos. KATWIJK AAN DEN RIJN, 15 Jan Groenteveiling Waspeen I 10—22 Idem II 6—16 breokpeen 2.505,50 rode kool 6—12 gele kool 7—7,50 groene kool 8—12,20 spruiten 15 25 uien 24,40 prei 916 boerenkool 7—11 aUes^per 100 kg; knolselderij 3—3,10 per 100 TER AAR, 15 Jan. Groenteveiling Witlof I 25-34 Idem H 16—24 idem stek 3— 11 spruiten 16—19 waspeen 10 rode kool 10 savoye kool 8 Wen 3—6 kroten 5 andijvie 4850 alles per kg; boerenkool 2545 »r kist; knolselderij 11—14 per stuk SCHEVE.NTNGEN, 16 Jan. richt Wegens stormachtig Visserljbe- 600 kisten verse haring. Notering verse haring (Breskense) 1 11 f 11,50 per kist van 50 kg. Aangevoerd van elders: enkele partijtjes schelvis, wijting en IJMUIDEN, 16 Jan. Besommingen 1 Trawler—20.000; Loggers: YM 14—3450 YM 204—3440 YM 210—6600 KW 52—6030. KW 107 —2330 KW 166-2070 KW 51—3100 KW 159— 9200 KW 70—7840 KW 75—1280 KW 20—8940. Kotters: YM 5—2370 YM 52—1785 KW 98— 2890 KW 12—2140. W I ~cr ii TOEN onlangs over de gehele wereld de Protes tanten uierden opgeroepen tot gebed voor de vervolgden in de Zuidamerikaanse staat Columbia, werd het duidelijk dat de misère daar nog geenszins voorbij is, zoals enige maanden geleden werd ver wacht. De nieuwe regering heeft elke niet-R.K. activiteit in achttien delen van het land, aangemerkt als R.K. missiegebied, verboden. Dat betekent, dat dui zenden Protestantenen tien duizenden belangstellenden verstoken zullen zijn van de zorg van 41 buitenland se zendelingen en ongeveer 20 Columbiaanse predikan ten. Er zijn in deze ge bieden 25 Prot. kerken en kerkjes, 25 lagere scholen en andere Protestantse be zittingen. Het betreft hier drie vierde van heel Co lumbia. Geen Protestantse gods dienstoefeningen worden meer toegelaten, zelfs niet onder lpiding van Colum biaanse dominees. Hei zwaarst worden twee eilan den getroffen. San Andres en Providencia, welker be volking overwegend Pro testants is. En dat terwijl de R.K. kerk door het grote tekort aan priesters in grote gebieden voor een schier onmogelijke taak staat. De regering komt thans met de verrassende mede deling, dat Protestantse ac tiviteit in de missiegebie den (waar hoofdzakelijk Indianen wonen) reeds sinds 1902 verboden is Nimmer heeft men daarvan iets gemerkt, en ook als buitenlandse zendelingen vergunning kregen daar le werken, werd nimmer iets over een dergelijke bepa ling meegedeeld. Een protest heeft inmid dels niet veel, maar tocb iets bereikt: Protestantse buitenlandse zendelingen mogen in de betrokken ge bieden blijven als vreem delingen, als ze zich maat onthouden van elke activi teltMaar de Columbi aanse predikanten moeter er uit. Volgens de Prot. Fede ratie van Columbia, de Cedec, bereiden de zende lingen thans hun gemeen ten er op voor, in het ge heim verder te gaan. Som mige gemeenten vergaderen reeds in stilte. De Doop wordt bediend en het Hei lig Avondmaal gevierd In kleine groepen. De Protes tantse Christenheid zal on dergronds blijven bestaan, als in de catacomben. Ook daar buiten Overigens blijft de ver volging niet tot deze acht tien „missiegebieden" be perkt. Daarvan zouden weer vele staaltjes te geven zijn. Altijd weer wordt de Pro testanten in de schoenen geschoven dat zij revolu- tionnair, zelfs communis tisch, zouden zijn. Bij som mige oproerlingen, zei men. werd Protestantse lectuur aangetroffen. Terecht vra gen de Protestanten: en hoeveel Rooms-Katholieke boeken, bidprentjes en ro zenkransen? En dan: wèt voor lectuur? Zeker geen opstandige; de Protestantse lectuur gaat over Jezus Christus, en over de navol ging Christi. Maar opnieuw zijn er twee Prot. kerken verwoest (thans in totaal 43 sinds 1948), en opnieuw werd een Protestant vermoord (thans 52 martelaren sinds 1948). Men heeft beweerd (en men hoopte dat het waar was), dat de R.K. priesters hier buiten stonden. Doch tien tallen berichten zeggen an ders. Want wel heeft bis schop Concha de vrijlating bewerkt van de (door een Jezuïet) ontvoerde kinde ren van de weduwe Mora les. maar zij werd gedwon gen een verklaring te tekenen, dat haar kinderen RK. opgevoed zouden wor den. Aan de andere kant heeft bisschop Builes een brochure laten verspreiden, waarin hij oproept tot een ..heilige oorlog" tegen het Protestantisme, en waarin hij Luther uitmaakt voor alles wat lelijk is. Ruk uit, Protestantf' Pater Francisco Guerra, een 27-jarige parochiepriester van San Martin de Loba, provincie Bolivar in Columbia, leert de kinderen van zijn kudde een nieuw anti-Protestants spotliedje. Men leze: Juro a Dios que nunca muera Su santa religion. Es Ia reina del cielo Quien nos da la salvación. K oo r: Fuera, fuera, protestante, Fuera, fuera de la nación; Que queremos ser amantes Del sagrado corazón. Ninos queréis venir Vamos a defender A nuestro Santo Papa. Ik zweer God dat Zijn heilige godsdienst nimmer zal sterven. Het is de Koningin des Hemels die ons verlossing brengt. Koor: Ruk uit, ruk uit, Protestant! Ruk uit, verdwijn uit het land; Wij willen het Heilig Hart liefhebben. Kinderen, komt, Wij zullen onze Heilige Vader verdedigen. EN IN NEDERLAND? F\E Lutherse hoogleraar dr C. W. I Mönnich uit Amsterdam maakt in „Theologie en Practijk" de volgende z opmerkingen: z „Als Rome een in ons vaderland duidelijk zichtbare geestelijke macht is. waarmee ook de protestanten en i andere niet-katholieken ernstig reke- i ning hebben te houden, dan komt dat niet door Petrus Canisius of Het t Schild. Anton van Duinkerken heeft r daartoe meer bijgedragen dan welke brave pater in welk apologetisch blaadje ook. De Rooms-Katholieken hebben een intelligentsia, die zeer be- wust Rooms-Katholiek is en zeer be- l wust is van haar culturele taak. Char- les Eyck, Joep Nicolas. Henri Jonas, t Gerard Knuvelder, F. van der Meer, men kan wel doorgaan: er staat een machtig legerkorps in het veld, dat t het cultureel gezicht van Nederland c heeft helpen bepalen. Het heeft het namelijk voor zover het katholiek is. J gedecideerd-Rooms-Katholieke trek- ken gegeven. De weet het, dat daar De kerk in Afrika: Een levende gemeenschap 3 LS een Amerikaan over „onze kerk" spreekt, dan bedoelt hij de kerk. •vaar hij 's Zondags met zijn gezin heen gaat, waar zijn zoontje in het koor zingt, waar op Donderdagavonden de gemeente samenkomt om de maaltiid te gebruiken, waar ze juist klaar zijn met de nieuwe kerk (want het ledental groeide, en bovendien: de Baptisten aar, de overkant bouwden ook, en wij zou den het niet doen?), kortom deze Amerikaan denkt bij „onze kerk" niet aan zijn kerkgenootschap, maar aan de levende gemeenschap van mensen. Hij gaat iedere Zondag, aldus W. Janssen in „De Hervormde Kerk", naar dezelfde kerk en daar gaat iedere Zon dag dezelfde predikant voor. Daar, in die kerk. horen ze beiden thuis, de pre dikant en de Amerikaan die lid is van deze jjCTk. Hij heeft deze kerk mee Ebouwd. er veel geld voor gegeven. hij is er trots op, dat ze nu een nieuwe kerk hebben. Kijk bijvoorbeeld eens naar dat ge bouw, niet alleen een kerkruimte voor de Zondagse diensten: dat is per slot van rekening slechts tweemaal per week op de Zondag in gebruik. Maar dat hele gebouw-annex, onder hetzelf de dak: tien nieuwe zondagsschoolloka len, met piano's, en ieder lokaal voor een aparte leeftijdsgroep, van kleuters en volwassenen. En dan het kantoor voor de nieuwe leidster voor gemeente werk, de studeerkamer van de predi kant is er ook, de kapel voor trouw- en begrafenisdiensten, en dan de gemeen schapszaal. waar ze Donderdagavond bijeen zullen komen om de nieuwe be- Drie jaar lang 'de bouw- sterke falanxen niet-katholieken tegen- over staan; maar daar ligt het pro bleem niet. Dat ligt hier. dat het protestantisme qua talis: als geloofs vorm in een kerkelijke gedaante er niet aan het woord komt. En nu kunnen wij wel fraaie theorieën opbouwen over hoe dit nu komt; wij kunnen het zelfs wel theologisch rechtvaar digen en onze angst voor het cor pus christianum uitspreken. Het is allemaal wel in orde. Maar onderwijl heeft het protestantisme op het ogen blik weinig culturele kracht. Of hier een taak voor de Evangelische Maatschappij ligt? Ik stel de vraag, zonder er het antwoord op te weten. Zou zij dichters moeten inspireren, schilders opdrachten geven componis ten aan het werk moeten zetten? De problematiek is verbazend moeilijk, en ik kan haar niet voldoende uitwer ken, noch in deze kolom, noch al had ik duizend bladzijden tot mijn be schikking. Ik kan haar niet aan. Maar ik kan de vraag ook niet ontwijken." v- HET ivos deze maand tien jaar gelo den, dat Kaj Munk predikant in een Deens dorpje, een der grootst» dramatische dichters van het land en strijder in het verzet tegen de onder drukker in opdracht van de Duitse Gestapo werd vermoord. Enkele' dagen tevoren, met Kerst en Nieuwjaar, had hij in zijn preken het volk nog opge roepen tot opstand, als die nodig was. Zijn dood teas het sein voor het alge- Op de plaats dagen is er eei hij werd vermoord, houten kruis. Dezer anieten kruis geko- n de harten van tienduizenden, Nederland, en wiens levensboek et eerbied ter hand neemt: het Het kerkportaal: een stal der schapen groting nebben hebben ze in verband plannen slechts dertig »uul liefdadigheid uitgetrokken, maar nu zal het weer zijn zoals het hoort: de helft Dan, op Donderdagavond, zullen ze oyi zes uur in de grote zaal zijn en de „vrouwen van de kerk" zullen in de keuken het eten klaar maken. Dan zal er veel reden tot dankbaarheid zijn. Zo is het Amerikaanse kerkelijke le- JN Mercey-le-Grandeen afgelegen Frans dorpje, heeft de R.K. kerk een merkwaardig portaal. Het „Kath. Bouwblad", waaraan wij deze foto ontlenen, zegt er terecht van: 2o vertrouwd, zo beschuttend, had ik nog nooit een kerkportaal gezien. Het beeld van de Goede Herder stond levend voor mij." Christelijke feestdagen afschaffen? Wij hebben de indruk, dat dit jaar in de kerkelijke pers geschreven ls feest, dat Christus-feest behoort te zijn, doch uitingen maar weinig meer mee te maken heeft. In verschillende "landen ÏÏ'C ^sen e ln de reclam. - en dikwijls met succes. Maar m bladen van alle richtingen worden nog vele andere zaken aangewezen, die met het echte Kerstfeest niets gemeen hebben. Zo ook f aantal voorbeelden op, en n de geboorte van onze Heer Jezus Christus? EAD .TO.° de din*c_n' d,e ze dan gaat doen, zal ongetwijfeld ook zijn ooit in de pers vooral de ontaarding van het Kerst- sommige Amenxaanse kerkelijke le- typisch gemeenschapsleven. De kerk heeft een orgel, maar ook een radio, banken, maar ook „zitjes'-', een kapel, maar ook een keuken. Nadelen? Ze ker, het laatate kan het eerste over stemmen. Voordelen? Zeker, want is de kerk slechts een Zondagsgemeenachap? De kerken van Europa en van Amerika kunnen van elkaar leren. het afschaffen van de z.g. ^christelijke* feestdaTên^zè" zal dan hebben aan de Zondagen. En daarop zal ze niet één maai orden onophoudelijk herdenken, dat Gods Zoon waarachtig mens Ethiek lijkt Gereformeerde kna pen. die op een regen achtige Zondagmiddag het handelen sloegen? 1 konljnen- 't Ging hok. „Wat vraag je zei de één. ,Ja't is eigenlijk Zondag en dan mag je niet verkopen!" „Da's >or vragen?" (Gereformeerd Mannenblad Onze -fa kerkelijke pers Kerkbhid-0' Gilhuls schryft het <GereL) Amsterdams „Een oude dame vertelde eens met een zekere bewon dering dat haar zoon zoveel „bladeren" las. Mijn huis genoten zijn over een dergelijke bewondering al lang heen Die schelden alleen nog maar over al die lamme kranten en bladen, die door het hele huis zwerven. Wie op een tweede Kerstdag al deze „bladeren" eens bij elkaar harkt, die uit alle windrichtingen het huis zijn binnengewaaid kan er een behoorlijke kruiwagen mee vullen. Nu wil ik niet graag beweren, dat het aUemaal dor blad is wat zich zo tegen de Zondag en vooral tegen de feestdagen op hoopt. Maar dat het wel wat minder kan en dat men steeds maar aan het harken blijft om al die ..bladeren' weg te werken, zal niemand betwisten. Daarbij wordt hei dan ook wel duidelijk, dat men een hele arm vol klein goed zou kunnen missen voor één degelijk flink blad." i die feestdagen weer Kerk op het witte doek De bouw van twee Ge reformeerde kerken in Zaandam is door een ge meentelid gefilmd. De kerkeraad, de commissie van beheer, de bouw commissie en genodigden beleefden onlangs de pre mière. Alles komt in de rolprent voor: van ker- keraadsbesluit tot inge bruikneming toe. De fil mer heeft overigens de andere kerkgebouwen en predikanten niet verge ten. en zo beschikt de Gereformeerde kerk van Zaandam over een eigen documentaire. Waarlijk uniek I In alle vier kerk- i gebouwen wordt de Dim nu ook voor de gemeente- j leden vertoond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 4