Jlieutuc ^Triitsriie GTminml Zware Westerstorm gierde over West-Europa Alberta: streek met toekomst Sliedrechtse sleepboot zonk in het Sloe, bemanning gered Stand heden: 25 patiënten en 8 in observatie ZATERDAG 16 JANUARI 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdehng: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ6.40 per kwartaal; ƒ2,15 per maand; ƒ0.50 per week. ADVERTENT1EN0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Chef-Red.: H. W. ENSERINK CHRISTEL11R-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StflntpastlcU l« 9hr»feveti ■ff fcwl (o legbeaspott" Vier en dertigste jaargang No 9941 DIJKEN HIELDEN HET. VELE SCHEPEN IN NOOD gULDEREND heeft de Westerstorm weer over Nederland gejaagd. En niet alleen over ons land. Geheel West-Europa lag in de ban de wind, die met grote kracht op schepen, huizen en mensen afstormde. Het lichtschip Goeree noteerde in de loop van gisteravond windkracht 11, wat neerkomst op een windsnelheid van 110 kilometer per uur. Uit het Nederlandse rampgebied zijn gelukkig geen ernstige berichten gemeld. Wel is de gehele nacht de wacht gehouden, maar de dijken hebben het ook nu weer gehouden. Velen zullen vannacht slapeloos naar de storm hebben geluisterd, want het gehuil om het huis zal daar in het ramp gebied de herinnering aan de ramp van 1 Februari 1953 hebben wakker gehouden. de boot tegen de hoofden geworpen dreig- te worden. Op het eerste moment echter kreeg de bemanning met behulp van een reserve helmstok het stuurloos geworden schip weer onder controle. Zo, met de helmstok over dek sturend kwam de „Arthur" ook behouden binnen. De storm, die vannacht om drie uur op zijn hevigst woedde heeft in de Scheve- nlngse haven geen noemenswaardige schade aangericht. Van enkele loggers zijn de meertouwen gebroken, doch de schepen konden bijtijds weer worden vastgemaakt. Het water stond gelijk met de kade. Het eerste schip, dat gisteren1 radio- telegrafisch hulp moest vragen was, zo als wij gisteren reeds in een deel van onze edities meldden, het 500 ton me tende Nederlandse kustvaartuig Michel Swenden van de firma J. B. Vets en Co te RotterdamAntwerpen. De motoren raakten defect in de Ierse Zee, op onge veer zes mijl ten Noordwesten van Li verpool aan de Engelse kyst. Vrachtsche pen weken van hun koers af om de 1 Michel Swenden te kunnen helpen. Twee straaljagers van de Britse luchtmacht trotseerden de zware storm om aan de te hulp gesnelde sleepboot Thunderer aanwijzingen over de positie van het Ne derlandse scheepje te geven. De Thun derer zag kans om de Michel Swenden op sleeptouw te nemen, maar de tros brak tengevolge van de ruwe zee. Latere berichten waren iets gunstiger. De Thun derer had opnieuw vastgemaakt en op de Michel Swenden scheen men kans gezien te hebben om de machines te re pareren. Er werd langzaam koersgezet 1 naar Holyhead aan de Engelse kust. Woeste golven maakten het voor de sleep boot en voor de Michel Swenden extra moeilijk. Vanmorgen seinde het schip geen dere hulp nodig te hebben. Het tracht een haven te bereiken, terwijl zijn chines zeer langzaam werken. Sleepboot sloeg lek In het Zuidwestelijk kustgebied ons land ging de wind zo hevig te dat reeds in de loop van gistermiddag de loodsdienst voor kleinere schepen moest worden gestaakt. In de avonduren n te Hoek van Holland de loodsdienst alle schepen worden stopgezet. I Gistermiddag is nabij Vlissingen i baggermolen met bak losgeslagen var motorsleepboot. De baggermolen raakte op drift en strandde in het Sloe. I sleepboot Peter voer eerst naar Vlissingen om hulp te vragen en keerde toen haastig I terug om te trachten de baggermole vast te maken. De Peter liep echter ook op de zandbank en sloeg lek. De reddingboot President Wierdsma i de bemanning van boord en sleepboten uit Terneuzen voeren ter assistentie uit. Door de hoge zeegang was het niet mogelijk om vast te maken. Ook de bemanning va de Peter moest al gauw van boord g< haald worden, omdat de sleepboot zoveel j water maakte, dat zij zonk. De bagger molen bleef vastzitten op de schorren het Sloe. Gisteravond om acht uur den zes geredden in Breskens aan gezet. De sleepboot Peter was afkomstig uit Sliedrecht en eigendom van de firma Van der Grijp. Naar wij hedenmorgen van deze firma vernamen, bevonden zich aan boord van de sleepboot Peter de kapitein L. Vermei uit Hardinxveld en de motordrijver A. van der Leeden uit Sliedrecht. Zij werden met de reddingboot President Wiersma naar Breskens gebracht. De Peter was met de baggermolen en twee bakken op weg naar Vlissingen. De baggermolen is eigendom van de firma jNoordennen te Sliedrecht. „Duivendijk" verloor schroef Het s.s. „Duivendijk" (8338 brt) va Holland—Amerika Lijn, onderweg Rotterdam naar Cristobal, heeft op 570 mijl West-Zuid-West van Fayal (Azoren) zijn schroef verloren. De sleepboot „Zwarte Zee" is van Fayal vertrokken om de „Duivendijk" te assis teren. De „Zwarte Zee" kan echter niet vóór Maandag bij de „Duivendijk" zijn. Lichte verhoging van waterstand verwacht Aan alle dijkwachten is door het K.N.M.I. vanmorgen een z.g.n. u schuwingstelegram-a gezonden. Dit houdt geen alarm in, maar betekent slechts eei waarschuwing in de lichtste graad, waar bij alleen de wachten voor de nieuw* dijkvakken werden opgeroepen. Vanmorgen om 12 uur werd te Vlissin gen een stand van 2.70 meter verwacht ei te Hoek van Holland van 1.80 meter, het geen een verhoging betekent van onge veer 10 dm boven getijstand. De wind wat bij afzending van het telegram reeds af nemend, West, met een snelheid van 2( tot 16 meter per seconde. Men verwachtte dat het volgend hoog water 2 tot 5 dm lager zal zijn met eer wind West, snelheid 18 tot 14 meter pej seconde. Het waarschuwingstelegram-a is reeds meermalen deze winter afgezonden. (Vervolg zie pagina 4.) Sterk staaltje Een groot aantal militaire en burgerlijke autoriteiten is gistermiddag op het vliegveld Valkenburg bij Leiden aanwezig geweest om de nieuwe vliegtuigen te bezichtigen, die onlangs door de Verenigde Staten in het kader van het Military Aid Programma aan de Marine zijn overgedragen, Op deze foto ziet men gehekl rechts de staatssecretaris van Marine, vice-admiraal .b.d. Moorman, links van hem de vlagofficier van de Marine Luchtvdartdienst, schout bij nacht vlieger H. Schaper met de Amerikaanse ambassadeur in ons land. de heer H. Freeman Matthews. De volgende heer, aan de linkerzijde van de foto (met zwarte hoedis de heer H. W. Tilanus, lid van de commissie van militaire deskundigen uit de Tweede Kamer. Een sterk staaltje van zeemanschap haalden de bemanningen van drie Sche veningse kotters en een Urker botter die in het Kanaal gevist hadden, uit. Tijdens de vliegende storm liepen zij de haven van Schevemngen binnen. Het ware 6CH 1, SCH 18, SCH 65 en UK 41. Het schip Zwarte Water, dat op het iJsselmeer voer, maakte door de storm llagzij en begon water te maken. De grote deklast (een lading hout) begon te schui ven cn sloeg overboord. Er ontstond brand in de roef door het omvallen van eer putagasfles. De schipper, de heer S. Hart man, kon de brand blussen. Omstreeks Vijf uur gistermiddag bereikte de Zwarte Water Nijkerk. In de Scheveningse haven j De Scheveningse reddingboot „Arthur' hg op dat moment in de buitenhaven on >P het eerste sein te hulp te komen. De binnenkomende kotters hadden het wel t< kwaad door de zware zeeën, die oversloe- len maar de „Arthur" was er het slecht- |te aan toe toen de roerketting brak er jOnfbinding der Moh. Broederschap Ontslagen in Egypte rel in Khartoem I Ongeveer 30 Egyptische politle-offl- fieren zijn ontslagen in verband met tiet pnderzoek naar de „ondermijnende acti- fiteit van de Mohammedaanse Broeder- ►hap". 'In Khartoem, de hoofdstad van Soe- K hebben gisteren 3.000 leden van de Mohammedaanse Broederschap een be tting gehouden tegen het ontbinden van fe Broederschap in Egypte. De menigte hrd door de politie met stokken uiteen dreven. Drie personen werden ernstig pwond; zeven betogers werden aange- De eerste sla in het Westland [tuinder G. Stolze, Burg. van Doorn- M Mn 1 te De Lier, voerde Vrijdag aan de f V. Westerlee te De Lier de eerste sla Roofoverval op Haags Station Gemaskerde daders met 500 er vandoor Twee waarschijnlijk gemaskerde man- nen hebben vannacht de enig dienst doende beambte van het station aan d< Laan van Nieuw Oost Indië overvallen en hem een bedrag van f 519 afhandig gemaakt. Deze ambtenaar, de 57-jarige adjunct commies J. K. uit Voorburg was ruim 1 uur, nadat de laatste trein was binnen gekomen, bezig met het afsluiten van d< deuren. Juist toen hij de buitendeur op slot had gedaan, werd er gerammeld. Toen K. de deur opende, drongen twee jonge mannen naar binnen, waarschijn lijk gemaskerd of mnet een shawl om he hoofd. Zij dwongen de beambte de brand kast te openen en het zich daarin be vindende geldkistje, waaruit zij het be drag van 519 gulden meenamen. Zij bevalen de ontstelde adjunct-com mies, minstens vijf minuten niet buiten te komen. De man wachtte echter probeerde toen de politie op te Dat lukte niet, want de telefoon was onklaar gemaakt: de hoorn was met draad en al van het toestel getrokken. Toen heeft hij de politie gewaarschuwd In een naburig cafeetje. De heer K., die uiterst nerveus was, heeft in het donker de bedrijvers van de overval niet goed kunnen zien. Daarom kan ook geen signalement worden opge geven. Van hen ontbreekt nog ieder spoor. De Kleine Commissie te Willemstad De Kleine Commissie ter voorbereiding an de Ronde Tafel-Conferentie met de West behandelt thans de bepalingen be treffende de wijziging van het statuut an het Koninkrijk nieuwe stijl. Het merendeel van de Antilliaanse de legatie wenst, dat voor wijziging van'dit' statuut een meerderheid van twee derde der stemmen nodig zal zijn, doch de heer H. Eman verlangt een meerderheid van drie kwart. De Surinamers daarentegen geven de voorkeur aan een meerderheid de helft plus één. Het is echter niet larschijnlijk, dat men op dit punt niet Prof. Zernike gaat weer trouwen De Nobelprijswinnaar prof. dr F. Zer nike uit Groningen treedt binnenkort het huwelijk met mevrouw de wedu' Koperberg-Baanders, die vele jaren in Zaandam heeft gewoond en thans achtig is te Amsterdam. De eerste echtgenoot van me Koperberg-Baanders. wijlen dr S. Koper- berg, was gedurende twintig jaar leraar klassieke talen aan het Lyceum te Zaan dam, waar hij tevens conrector t De onderhandelingen over de uitvoer van gezouten haring naar Tsjecho-Slowa- kije zijn in een vergevorderd stadium. Het gaat hier om de levering van 10.000 vaten haring. Ook andere Oosteuropese landen zullen vermoedelijk haring uit Ne derland betrekken, evenals West-Duits- land, dat eind December reeds een import quotum voor een bedrag van een millioen Duitse Marken toekende. De prijs was 2027 cent per krop.' tot overeenstemming zal komen. Op 28 Maait Lichtingen 1952 (I en II) met groot verlof Bij ministeriële beschikking van 30 Dec. 1953 verleent, wegens beëindiging der eerste oefening, met ingang van 28 Maart 1954 de korps- of overeenkomstige mandant groot verlof: aan de dienst plichtige vaandrigs, kornetten, sergeanten, wachtmeesters, korporaals, soldaten der le klasse en soldaten behorende tot de lichtingsploeg 1952-1. (In werkelijke dienst gekomen voor eerste oefening in de maand April 1952) alsmede die daarmede de eerste oefening hebben aangevangen of vervolgd een en ander voor zover niet reeds ingevolge vooraf gaande beschikkingen groot verlof werd verleend, en aan de dienstplichtigen be horende tot de lichtingsploeg 1952-11 (in werkelijke dienst gekomen voor eerste oefening in de maand Juli 1952) als mede aan hen, die daarmede de eerste oefening hebben aangevangen of vervolgd een en ander met uitzondering van in de beschikking genoemde groepen. Ontroerend en tragisch Italiaanse soldaten uit Rusland terug Een eerste groep van achttien Italiaanse krijgsgevangenen, die uit Rusland terug gekeerd zijn, is gisteren in Udine aan-| gekomen. Zij werden op het station door duizenden mensen begroet De menigte brak door het cordon Carabinieri heen om te proberen aai gerepatrieerden foto's te tonen Italianen, die tijdens de oorlog aan Russische front verdwenen zijn. Er werd geroepen: „Heeft u mijn gezien?" „mijn broer" of „mijn man. Eén van de 18 stormde naar voren een vrouw, onder het geroep van „Mama, mama". De vrouw keek hem hem niet te kennen. Ten slotte haar zoon een moedervlek op zijn borst had. De man maakte haastig hemd los. Toen zijn moeder het teken zag, viel zij flauw. Eén der soldaten had slechts een guitaar als bagage. Het was hetzelfde instrument dat hij ruim tien jaar geleden mee naai het leger genomen had. De meeste van de gerepatrieerden toon den zich niet bereid te spreken over hur ngen. Maar het was duidelijk te zien dat zij veel ontberingen hebben moeten doorstaan. Weer luchlmachtperso- neel naar Amerika Voor het volgen van cursussen in d< Verenigde Staten vertrekken naar New t ïork: óp 25 Januari a.s. Rijndam, de adjudant onderoficier A. Jor- na uit Den Haag, de sergeanten-majoor C. van der Weele uit Nijmegen: G. de Vries uit Leeuwarden en J. G. Martens tht 's-Hertogenbosch en de sergeant J H. M. G. Gulikers uit Roermond: de kor poraals M. Lu cardie en L. A. Perret uit Den Haag, J. Albania uit BuurmaJsen en J. A Mulder uit Utrecht: Op 30 Januari a.s. vertrekken met hel s.3. Wester-dam de kapitein-vlieger-waar nemer H. M. M. Rosier uit Eindhoven en de 2e luitenant-vlieger R. J. Buddingh: en de sergeant P F. M. Verhagen uit Til burg: op 13 Februari a.s. met het s^. Noordam de le luitenant F. B. Crane uit Beeld voor Zuid- Airïka Soestdijk: op 27 Februari a.s. met het s-s- Westerdam de kapiteins J. L. Diet- vorst uit Den Haag en A. J. M. Kersse- makers uit Eindhoven en die le luitenant H. Blankesteyn uit Zeist De Ver. Naties en Korea Syngman Rhee acht zich op 23 April ongebonden De Verenigde Staten van Amerika hebben meegedeeld, dat zij geen verga dering van de V. N.-assemblee wensen ter bespreking van de Koreaanse kwes tie. gelijk India had voorgesteld. Vóór een bijeenkomst hebben zich reeds ver klaard de Sowjet-Un-ie, Wit Rusland. Oekraïne. Tsjecho-SIowakije en Irak Amerika is van oordeel, niet voor 22 Januari (de datum, waarop het secre tariaat op de hoogte wilde zijn van de mening der leden) te kunnen beoordelen, of een vergadering ln het algemeen be lang zal zijn. Griekenland heeft uitstel gevraagd en de indruk wordt gevestigd, dat ook Engeland, Frankrijk, Nederland en Australië de informatie-termijn graag verlengd zouden zien tot 29 Januari, sident heeft verklaard, dat 23 April (180 Syngman Rhee. de Zuidkoreaanse pre- dagen na 26 October 1953, de dag waar op de voorbereidende besprekingen over vredesconferentie begonnen) de da- is, waarna Zuid-Korea vrij is, te trachten de hereniging met Noord-Korea tot stand te brengen op elke wijze, die het land zal verkiezen. Binnen enige maanden zal het standbeeld van Maria de Queilleriê, de vrouw van Jan van Riebeeck, dat Nederland aan Zuid-Afrika heeft aangeboden, gereed zijn. Hier ziet men het in klei ontwor pen beeld van de Haagse beeld houwer Dirk Wolbers. „Dure" Mau Mau- generaal gevangen genomen Vonnis „Brandende Speer" c.s. bevestigd De Mau-Mau-leider „generaal China", ip wiens hoofd een prijs van 5000 stond, s in de keel geschoten en door Afri kaanse troepen in Kenya gevangen ge- Hij ligt thans in het ziekenhuis vaar bewaakt als de Britse kroon juwelen," zo meldt de correspondent van Reuter. In belangrijkheid komt hij onmiddellijk „veldmaarschalk" Dedan Kimathi; hij opereerde in het gebied van de berg Kenia. Tijdens de tweede wereldoorlog diende hij bij het Britse leger in Oost-Afrika Het hooggerechtshof in Kenia heeft in tussen het vonnis tegen de Mau-Mau- leider Jomo Kenjatta, die ook als „Bran dende Speer" bekend staat, en vier an dere Afrikanen bekrachtigd. Kenjatta en zijn medewerkers waren in beroep gegaan tegen hun vqnnis var zeven jaar dwangarbeid, dat was uitge sproken wegens terroristische activiteit. Ommekeer in Zweden Atoomwapens voor de strijdkrachten Naaar A. P. uit Stockholm meldt is Zweden van plan. zelfstandig bij de de fensie gebruik te maken van atoomwa pens. Dit zou een volledige ommekeer betekenen, aangezien tot nu toe de Zwe den steeds hebben verklaard, alleen be langstelling te hebben voor vreedzaam gebruik van de atoomenergie. San Marino naar het Intern. Hof De grote raad van het bergrepubliekje San Marino (Oost Italië) heeft gisteren besloten tot het Internationale Hof Justutie m Den Haag toe te treden. De raad van 's werelds kleinste mstische staat heeft bekend gemaakt, dat de uitspraken van het hof geëerbiedigd zullen worden. Alastrim verloopt rustig Alle ziekenhuizen gesloten en militaire verloven ingetrokken VANMORGEN V (Van een onzer verslaggevers) i elf uur waren er in Den Haag 25 lijders aan alastrim in de barakken opgenomen. Het laatste geval betrof een dienstmeisje uit het ziekenhuis Zuidwal, dat reeds in observatie was, doch bij wie zich thans de ziekte openbaarde. Er bevinden zich nog acht gevallen in observatie. Ook nadat de patiënten, uiterlijk althans, genezen zijn, blijven zij, waar zij zich thans bevinden. „Wij houden de mensen minstens zes weken vast", zo zei de geneeskundige hoofdinspecteur van de Volksge zondheid, dr C. Banning, hedenmorgen tegen ons. Het is er mee als vroeger met de roodvonk, zolang de mensen velletjes hadden, mochten zij zich niet op straat begeven; voor de alastrimlijders geldt thans hetzelfde. Ruim 7000 Hagenaars hebben zich gis teren bij de vaccinatieposten gemeld om de prik te ontvangen. Over dit verloop toonde men zich in medische kringen zeer bevredigd. Inmiddels hebben de militaire autori teiten besloten, de verloven der in Den aag verblijvende en de ln de Resident! woonachtige, maar elders gekazerneerde troepen, in te trekken. Reden daartoe was de omstandigheid, dat de electricien. bij wie zich verschijnselen van alastrim voordeden, in drie Haagse kazernes had gewerkt. De electricien was. zoals wij gisteren reeds meldden, afkomstig uit Rijswijk. De militaire maatregelen zijn niet toepasselijk op hen, die na 1 Januari '51 zijn ingeënt. De bepaling om de ziekenhuizen te sluiten voor bezoekers, heeft zich thans ook uitgestrekt tot: het R.K. Ziekenhuis Westeinde. Bronovo, Nebo. het Rode Kruisziekenhuis (met uitzondering van de polikliniek aan de Zuid-Buitensingel de keuringen voor de bloedtransfusie- In totaal zijn gisteren in Den Haag een kleine 7000 ingezete nen tegen de pokken ingeënt. In Scheveningen vormde men lange rijen om de prik te ontvangen. Gebr. Van Wijk Co leden ernstig verlies De Leideche Textielfabrieken Gebra. Van Wijk en Co N.V. sluiten het boek jaar 1952/1953 af met het zeer belang rijke verlies van 1,9 millioen gulden. Aangezien In vorige jaren veel op het vaste actief is afgeschreven (t/m 1950 n b.v. alle machines, inventaris auto's afgeschreven tot op 1) heeft thans een herwaardering toegepast, na een verlies na overboeking de statutaire reserve van ruim 500.000 van ruim 1,4 millioen op de balans blijft staan. Tegen het einde van het boekjaar zijn Ingrijpende reorganlsatlcmaairegelen ge nomen. Het resultaat hiervan Ls geweest, dat de kosten aanziènlijk konden den verlaagd. Mede door samenwerking met de N.V. van Cranenburgh en Horln- ra's sajetfabrieken te gelden is de dlrec- io van mening, dat zij de toekomst met enig vertrouwen tegemoet kan zien. Handel Nederland-Tsjechoslowakije Maandag zullen in Den Haag tussen 'n Nederlandse en een Tsjechische delega tie besprekingen inzake het handelsver keer worden geopend voor de nieuwe accoardperiode van 1 Februari 1954 tot en met 31 Januari 1955. Ingaande Maandag Margarine een cent per pakje duurder De prijs van margarine zal met ingang van Maandag 18 Januari as. met één cent per pakje van een half pond worden ver hoogd, aldus de Tel. Deeze prijsverho ging betreft alle merkartikelen. Aanvankelijk was het de bedoeling de prijs ongewijzigd te laten, omdat de loonsverhoging in verhouding to totale kostprijs geen groot gewicht schaal legt. 'De laatste tijd zijn echter val va dere kosten sterk gestegen., in het bijzon der die van de verpakking, aangezien o.a. karton met 15 procent tn, prijs is ver hoogd. Richtprijs baconvarkens 4 cent lager In verband met de gedaalde kostprijs voor slachtvarkens heeft minister Mans- holt met ingang van 18 Januari de richt prijs voor de baconvarkens 2e kwaliteit met 4 cent verlaagd en op ƒ2.20 per kg koud geslacht gewicht vastgesteld. De toeslag ten laste van de eertijds ge reserveerde gelden zal ongewijzigd 10 ct per kg geslacht gewicht bedragen. Amsterdamse monteur aan brandwonden overleden De monteur H. Beers, werkzaam bij de electrotechnische fabriek Groeneveld van de Poll, die Donderdagmiddag in aanra king kwam met de electrische stroom en daarbij ernstige branwonden opliep, is gistermiddag in het Wilhelminagasthuis te Amsterdam overleden. Prof. dr L. v. d. Pijl met pensioen Prof. dr L. v.d. Pijl, hoogleraar aan faculteit van wis- en natuurkunde Bandoeng, zal na meer dan een kwart eeuw in Nederlands-Indië en Indonesië baanbrekend en belangrijk werk als bio loog te hebben verrich', in Februari a.s met de Oranje repatrieëren om met pen sioen te gaan. Zijn onderzoek van onbe kende of weinig bekende bloemen planten heeft hem een internationale bezorgd en zijn heengaan zal eer groot verlies betekenen, vooral vooi West-Java, dat hij kent als weinig ande- Op 1 November 1927 werd hij leraar het Christelijk Lyceum te Bandoeng, later werd hij hoogleraar. Hij was be stuurslid van Bandoeng Vooruit, een der oprichters van het Doofstommeninstituut, het Dierenpark en andere Instellingen. Prof. VXn der Pijl ontving een aanbie ding van de Unesco om in Zuid-Amerika te werken en tevens andere aanbiedingen I uit het buitenland. dienst), de Ramaerkliniek, het sanato rium Loosduinen en de Stichting Oud- Rozenburg Ook aan de Zuidwal blijft het merendeel der poliklinieken open gesteld. De directie van het Ziekenhuis van „De Volharding" heeft eveneens besloten met ingang van heden geen bezoekers toe telaten. Allen ernstige patiënten zul len na overleg met de medische staf, bezoek mogen ontvangen. De opneming van patiënten in dit zie kenhuis gaat normaal door. De Marine-Voorlichtingsdienst deelde is vanmorgen mee, dat er een permis sieverbod ls voor allen, die tot het marinepersoneel behoren en woonachtig of gelegerd zijn in Den Haag of de rand gemeenten van Den Haag en langer dan drie jaar geleden met succes gevacci neerd zijn. Omgekeerd ls er een verbod het marinepersoneel. Den Haag of randgemeenten te bezoeken, wanneer dit personeel langer dan drie jaar geleden es gevaccineerd is. Voor dienst reizen geldt hetzelfde, mits uiterste nood zaak dit onmogelijk maakt. Militairen, behorende tot het marinepersoneel, die in Den Haag woonachtig zijn of heen en eer reizen van en naar Den Haag, zijn irplicht tot revaccinatie indien zij lan- r dan zes maanden geleden met succes gevaccineerd zijn. Vaccinatieplicht dit geldt dus voor diegenen, die nog nooit zijn ingeënt Is er uiteraard niet. Van gemeentezijde deelde men ons nog lee, dat er op het ogenblik nog in het geheel geen reden bestaat om bioscopen, schouwburgen, theaters en verenlglpgs- gebouwen te sluiten. Mocht dit onver wacht toch nodig zijn, dan zal B. en W. daar onmiddellijk toe besluiten. Nu 26 doden in Zwitserland Nieuwe sneeuwval en lawinegevaar Het Zwitserse Lawine-Instituut heeft opnieuw een waarschuwing uitgegeven. De temperatuur is nu tot ongeveer 8 gra den opgelopen en ln de Alpen heeft het flink gesneeuwd. Het aantal doden in Zwitserland ls gestegen tot 26. Te Blons (Oostenrijk) vonden Zwitserse lawinehonden twee mensen, die tachtig bedolven waren geweest. Zij waren In het gebied van Blons worden thans jg zeven mensen vermist. Om de ondergesneeuwde en door lawi nes versperde passen vrij te maken voor de hulpcolonnes zou men, zowel in Oos tenrijk als in Zwitserland, graag van dynamiet gebruik maken. Dat zou vele dagen werk sparen. Maar men acht het gevaar, dat er nieuwe lawines veroor zaakt zouden worden, te groot. Eén van de Amerikaanse hefschroef- vliegtuigen is bij het reddingswerk be schadigd, maar de piloot is er in geslaagd de schade met eigen middelen te her stellen. In de Pyreneeën lijden tweehonderd bergbewoners honger, omdat zij al dagen lang ingesneeuwd zijn. Met bulldozers heeft men geprobeerd een weg door de te banen, maar het bleek onmo gelijk. Twee dorpen zijn geheel geïso leerd. Ook in de Franse Vogezen zijn de be- oners van eenzaam gelegen huizen vol komen van de buitenwereld afgesneden. In dit gebied woedt een hevige sneeuw- De Amerikaanse luchtmacht heeft me degedeeld, dat haar helicopters, die aan het reddingswerk deelnemen, tot nu toe bijna 60 mensen hebben gered. Westerstorm niet meer gevaarlijk (Van onze weerkundige medewerker). ONZE WAARSCHUWING Blijf op uw hoede" van eergisteren blukt niet ongegrond te zijn geweest. Vele Nederlanders, met name in het ramp gebied van verleden jaar, zuil en bij het horen van de Westerstorm, dte de gehele nacht woedde, geen oog hebben dicht gedaan. Met windstoten van 100 tot 120 km per uur sloegen de golven tegen de herstelde dijken. Nu is de opstuwing van het zeewater by een Westerstorm aanmerkelijk ge ringer dan bij een Noordwesterstorm. Een tweede gunstige factor hierbij was, dat er geen springtij voorkwam, waarbij het water een extra hoge stand krijgt. Springtij komt enkele dagen na nieuwe en volle maan voor. Dit ts dus niet eerder dan midden volgende week. Het K.N.M..I verwacht tijdens het hoge water van hedenmiddag dan ook niet meer dan een meter verhoging. De storm gaat tegen de avond verder afnemen, zodat er komende nacht geen gevaar meer zal bestaan. Niet alleen in ons land, maar ook in Duits land en Engeland heeft de storm schade aangericht. In Glasgow werd een orkaan met een snelheid van 155 km per uur gemeten. Het onbestendige weer zal ook mor. gen nog aanhouden. Hierbij kunnen enkele buten voorkomen, maar de windkrachten nemen komende nacht geleidelijk verder af. De temperatuur, die gisteren tot boven de 10 gr. C. opliep en in Londen zelfs bijna een recordhoogte bereikte, zal morgen 4 d 6 gr. C. lager blijven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1