^ÏTiynhe&r ^^imp&lmanó QA&t „en pension" Rampen en verwoestingen door ontbossing DOOR G. TH. ROTMAN 99. Vervolgens besloot mijnheer Pim pelmans. zijn handen en gezicht te was sen Hij had dit beter kunnen doen, vond z'n vrouw, vóór hij z'n overhemd aantrok, maar de arme man was nu eenmaal helemaal de kluts kwijt. Ja, hij zap niet eens, dat de waterkaraf op het puntje van de handdoek stond, zo dat ook dat nuttig meubelstuk sneuvel de. toen hij de handdoek naar zich toe trok. ,,Zeg er maar niets van!" zei hij, rood van angst. 100. Een kwartier later begaf mijn heer Pimpelmans zich naar de weeg automaat, die in 'n hoekje van de tuin van 't pension stond. Het volgend ogen blik sloeg hij z'n handen in do lucht. Buiten adem kwam hij bij z'n vrouw terug. „Vrouw, stel je voor", riep hij uit. ,,ik ben 48 kilo afgevallen!" Dat het kwam. omdat hij nu geen koffer bij zich had en dat hij integendeel 4 kilo aangekomen was. is de brave man nooit te weten gekomen... 101. Mijnheer Pimpelmans en z'n vrouw brachten nu werkelijk één ge lukkige dag door. Ze wandelden in de omtrek; mijnheer Pimpelmans maak te de ene kiel^oor, de andere na. Kort om. alle woldis schenen van de lucht. Totdat... ze tegen de avond van hun wandeling terugkeerden. Boven, in do gang, vlak voor de deur van hun ka mer, zat namelijk de rijwielverhuurder op hen te wachten. 102. De man kwam om zijn geld. want hij vreesde, dat mijnheer Pimpelmans wel eens op 'n goeie dag kon vertrek ken. zonder de fiets betaald te hebben. Mijnheer Pimpelmans had zich echter nog eens bedacht, en zei: „Maar man. het is Je eigen schuld: de ketting was versleten en van de rem deugde ook ik die 103. De fictsenverhuurder kookte van woede. ,,En toch zul je betalen!" riep hij uit. Maar mijnheer Pimpelmans ver dween met zijr vrouw in de kamer en Het de man staan. Deze wilde nu de trap aflopen, maar had er geen erg ln, dat het kleedje bovenaan de trap door de pensionhoudster wèl vastgespijkerd, maar niet goed vlak gelegd was. 104. De goeie man bleef er dan ook met zijn voet achter haken, struikelde en deed een stap in de ruimte. „Help, Help!" schreeuwde hij, maar het hielp niet; hij verloor zijn evenwicht en nam een reuzenduik alsof hij het zwem- kampioenschap bi) de Olympische spe len wou behalen. 105. Onder aan de trap hadden zich alle pensiongasten verzameld, om naar de ruzie te luisteren. .Maar toen ze de rijwielverhuurder aan zagen komen, gingen ze allemaal gauw op de loop, want ze waren veel te teerhartig, om de pluche gangloper «reg- 106. Kletst Daar kwam de rijwiel handelaar op de gangvloer terecht. Door de vaart, die hij had. schoot hij echter nog een heel eind dóór. waarbij de ganglopcr meeschoof. De vluchtende pensiongasten, die op de loper liepen, verloren hierdoor hun evenwicht en la gen het volgend ogenblik allemaal door de gang te rollen. Als de plantengroei vernietigd wordt, krijgt liet water de overhand VRUCHTBARE GROND WORDT „WEGGEWASSEN" yORlGE week werd Italië weer door een grote ramp bedreigd. Een storm, die boven de Adriatische zee woedde, zwiepte het water de met sneeuw bedekte Povlakte in. Verschillende dijken in de delta van de Po bezweken en talrijke hectaren rijke landbouwgronden kwamen on der water te staan. Honderden mensen, die in de laag gelegen gedeelten van de delta wonen, vluchtten naar de daken van hun huizen en moesten daar wachten op de komst van politie en brandweer, die hen naar veiliger oorden brachten. De laatste jaren is Italië al meerma len het toneel geweest van een enor me overstromingsramp. En niet al leen tengevolge van lage ligging bij de zee, maar ook door langdurige re genval en ondeskundige ontbos sing. Wij in ons vlakke land hebben met deze problemen niet zo heel veel te maken, maar, juist in verband met emigratieplannen van veel van onze landgenoten, is het wel goed, dat we eens aandacht schenken aan de ge volgen die onnadenkende ontbossing, in de ruimste zin van het woord, kan hebben, niet alleen voor de boeren afzonderlijk, maar uiteindelijk voor de hele voedselvoorziening van een land DAT regens de rivieren doen op^ zwellen, zodat het land onder wa ter loopt, valt te begrijpen, maar is dat water dan niet op de een of an dere manier snel weer af te voeren, zal men zich afvragen. De oorzaak van deze verwoestingen is evenwel niet alleen te zoeken in de grote hoeveelheid water. In nor male omstandigheden zijn de hellin gen van heuvels en bergen bedekt met allerlei soort vegetatie: van lage plantengroei, zoals we die op de Al penweiden kennen, tot de zware bos sen van Vogezen en Schwarzwald toe. Die bomen en struiken breken met hun bladerkroon allereerst al de kracht van de neerkomende regenbui en. Bovendien vormt dan het net work van wortels, met de daarop gevormde humus van gevallen blad, een prachtige sponslaag, die het wa ter eerst opzuigt en bewaart, en slechts langzaam langs de hellingen naar beneden laat zakken. De steeds dichter wordende bevol king van onze aarde, heeft echter steeds meer hout nodig voor het bou wen van huizen, voor brandstof, en wat dies meer zij. Dus worden daar toe bossen gekapt, en helaas heel dik wijls maar in 't wilde weg. Hot gevolg is, dat de bodem onbe schermd bloot komt te staan aan de invloed van zon en regen. De zon droogt de losse bovengrond uit, v^aar- door de samenhang vermindert; als de regens komen, hebben ze dus vrij spel om deze droge grond los te spoe len en langs de hellingen snel mee naar beneden te voeren. Het regenwater komt tenslotte in de beken en rivieren terecht, maar nu beladen met grote hoeveelheden zand en slib. De beddingen der wa terlopen, die het water alleen nog wel zouden kunnen verwerken, zijn echter niet berekend op deze vermeer dering met vast materiaal, en dien tengevolge treedt het water, veel eer der dan vroeger het geval was, bui ten zijn oevers, met alle catastropha- le gevolgen van dien. ZO is er in Italië in en na de oor- iog, zowel door de Amerikanen ten behoeve van de oorlogsvoering als door de bevolking zelf, veel te veel bos gekapt, zonder dat men er vol doende aan dacht deze gekapte bomen te vervangen door jong hout. En waar men wel voor nieuwe aanplant zorg de, waren het weer de vele geiten die, ongehinderd rondlopend, de jon ge boompjes vernielden. Maar vooral ook in Noord- Amerika, waar in de afge lopen jaren door de kolo nisten grote oppervlakten bos zijn gekapt, zijn ver schillende rivieren om der gelijke overstromingen be rucht geworden, o.a. de Ohio en de Mississippi, welke laatste per jaar 730.000.000 ton slib in de Golf van Mexico deponeert Na een overstroming blijft er dan ook niet zelden een laag van 20 cm slib op de velden achter en wat dat. ook in de overstroomde huizen, zeggen wil, weten we na de Februari-ramp van vorig jaar maar al te goed uit eigen ervaring. In China is het de Hoang Ho of Gele Rivier, die haar naam ontleent aan het gele slib, dat zij uit de Gobi- woestün meevoert. Maar ook de vele waterwerken, die men in diverse landen bouwt voor irrigatie en electriciteitsvoorzicning. heb ben last van dit slib: de waterre servoirs verzanden, en de afvoerlei- dingen raken verstopt, waardoor jaar lijks enorme schade aan deze instal laties wordt toegebracht. MAAR dit is nog niet alles, wat de ontbossing op haar geweten heeft Wanneer grote oppervlakten bosland veranderd worden in bouw- of wei land, is het kwaad nog niet verhol pen. Vooral als de gewassen zo keurig in rijen uitgcplant staan, dreigt er gevaar. De plantenrijen vormen dan uitmuntende geleidingen voor het wa ter, dat dus a.h.w. vaste paadjes krijgt om af te stromen. Het gevolg is, dat er, vaak reeds na één hevige De Mississippi-overstr.jmingen zijn berucht. Een dikke laag slip blijft op de velden en... in de huizen achter. regenbui, diepe geulen door het re genwater gevormd worden. Als in een veld eenmaal dergelijke geulen gevormd zijn, krijgt de wind maar al te gemakkelijk vat op deze losgespoelde, en daarna door de zon uitgedroogde grond, en brengt in kor te tijd ontstellend grote verwoestin gen teweeg. En als, zoals in N. Ame rika, waar er grond genoeg scheen te zijn de boeren eenvoudig weg zo n vernield terrein verlaten, en een an der stuk land in gebruik nemen, kan in enkele tientallen jaren een hele streek tot woestenij worden. In de staten Mississippi en Alaba ma was eens de beroemde Black Belt (Zwarte Gordel), het gebied van de wereldberoemde katoenplantages van Amerika: sinds ongeveer 1900 werd deze katoenbouw steeds moei lijker, daar meer en meer de vrucht bare grond werd .weggewassen",, waardoor de onvruchtbare, kalkach tige ondergrond bloot kwam. Jarenlang dacht men in Amerika niet erg pessimistisch over deze schijnbaar plaatselijke bodemero sie. Tot op 12 Mei 1934 heel Amerika op een onzachte manier werd wakker geschud: een stofstorm, die zijn oor sprong vond in de vlakten van West- Kansas, Texas, Oklahoma en Oost- Colorado deed de losgewaaide grond van de verlaten velden hoog opwaai en. en veroorzaakte een stofstorm, die de zon verduisterde, en zelfs door drong tot in de huizen van New York. Bij nader onderzoek bleek toen, dat meer dan de helft van het eens zo vruchtbare land van de Verenigde Staten door bodemerosie was vernield of ernstig beschadigd! EVENZO kan te intensieve veehou derij schade toebrengen aan een land. Dat gebeurt bijvoorbeeld in Australië, waar door het droge kli maat zich geen dik natuurlijk plan- teodek kan ontwikkelen. De enorme kudden vee van vaak duizenden jaar te voet de honderden kilometers moeten afleggen naar de exportslach terijen te Wyndham aan de Noord kust of andere plaatsen in het Noord Oosten, vertrappen en eten al het gras waar zij langs komen. Ook dan komt de losse grond bloot, •n als dan de plotselinge hevige re gens komen, die voor dit land zo ken merkend zijn. wordt de uitgedroogde grond eveneens weggespoeld, zodat vaak op de onvruchtbare ondergrond in volgende jaren geen vegetatie meer mogelijk is. (Vervolg op pag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 10