Baronie Asperen is thans een vredig dorp NIEUWE LEIDSCHE COUHANT 6 WOENSDAG 13 JANUARI 1954 TOREN OVERLEEFDE KASTELEN Herinneringen aan oorlogen branden en watersnoden (Van onze D-redacteur) TTET IS NIET TE GELOVEN, wanneer ge het vriendelijk Asperen van Al nu binnenkomt, dat hier, tussen propere huisjes aan zeer nette straatjes, zo'n stuk barre, harde historie ligt. Asperen, de oude baronie, had eenmaal een zware muur en zeventien torens, het was een stad, welke midden in de strijd, midden in de wilde stormen der middeleeuwen zich heeft gehandhaafd, ook al kostte dat bloed en tranen. Hoe wonderlijk handelt de tijd met zulk een kleine plaats in een klein land.Och, het Asperen van vandaag is een rustig plekje waar een landbouwende be volking ook wat industrie heeft zien binnenkomen, waar de stadse allure al lang is verdroomd in een genoeglijk dorpse gemeenschap, ook al heeft het hier vroeger meermalen gekletterd van wapenen, al woedden hier grote branden en sloeg het water dikwijls vernielend toe Het was omstreeks 1200. dat Asperens naam voor het eerst uit de historie op dook. Het was toen een stadje, dat krijgs haftig en wakker bleek te zijn met rijn muziek, torens en twee kastelen. Alles is vergaan, ook a! zijn er nog sporen van vervallen grootheid te vinden. Maar één monument overleefde dood en brand en water: weer die oude. gothische kerktoren, die in 1401 werd gebouwd en zich nimmer liet verslaan, ook niet, toen in 1896 de kerk geheel uitbrandde. Hier is dan weer zo'n trouwe wachter der eeuwen, zo'n hecht bouwwerk, dat on aantastbaar schijnt te zijn, sterker dan kastelen achter gracht en muren, wijzer en ouder dan al, wat nu nog staat aan zijn voet. Laten we z<- toch in ere houden, die verweerde torens, die heden aan verleden verbinden, die zóveel trotseerden, dat men niet meer weet, bij welke tijd zij nu eigenlijk behoren Want zijn ze ook niet nu, In de techni sche 20ste eeuw, onze „eigen" torens? En is het niet mogelijk, dat zij, vele genera ties verder, weer geheel nieuwe dingen zullen zien? Sinds 1200 leed Asperen onder vijf bele geringen. drie en dertig watersnoden en vier grote branden. En tochnooit heeft de bevolking het er bij neergegooid, altijd weer is de herbouw ter hand geno men, altijd weer ook heeft men gewon nen. daar in dat kleine Asperen, dat nu als roemrucht monument dreigt te wor den vergeten. Altijd oorlog In de tijden der provincie-oorlogen waren het vooral de Geldersen, die As peren het vuur aan de schenen legden. Ook de geloofsstrijd is over het stadje gevaren en bovendien konden de beide kasteelheren het maar niet met elkaar vinden. Dat waren de heren Van Boetzelaar en 'PIeek, die telkens weer eikaars muren be legerdenten koste van de bevolking, die dan weer midden in het oorlogsru moer zat en menig slachtoffer telde. In 1600 waren beide kastelen echter al verdwenen en nu weet men nauwelijks nog de plaats aan te wijzen, waar zij heb ben gestaan. Wij moeten daarom de his- torieboeken opslaan om nog iets terug te Vinden van hun geschiedenis. Maar wachtwie oplet, kan nog een andere herinnering vinden. Er is, in de kerk, een merkwaardige wandschilde ring uit 1520 overgebleven, herinnerende aan de vreselijke strijd in 1517, toen bij een aanval van de Geldersen 300 burgers van Asperen werden gedood. Deze schildering is bewaard gebleven op een Gothische boog enhoe is het mogelijklater heeft een moderne bouwer vóór deze belangrijke boog zo maar een orgelgalerij aangebracht. Tjadat kan in onze tijd nu weert De meeste namen, die in de schildering voorkomen. 'Ijn uitgewist door de tijd, maar die van F. van Geel, drost van As peren. is nog heel goed leesbaar. De namen zijn die van alle burgers, die onder de wapenen van Maarten van Rossums benden omkwamen. Dirk's vlucht Onder de oude bevolking leeft ook nog het tragische verhaal van Dirk Willems, uit 1569. De geloofsstrijd was hevig; de „verbeteringen", in de 19e eeuw l: aan kerken verricht. Helaas Is er ook nu nog niet altijd het juiste gevoel voor het bewaren van torisch schoon te vinden. We kunnen alleen maar hopen, dat dit gaandeweg verbeteren zal. Maar nu... Lieidesbriet van 14 meter Een Amerikaans korporaal, die te Ware in Engeland is gedeta cheerd, heeft van zijn liefje een brief gekregen, die 14 meter lang was en precies een (Engels) pond woog. Het lieve kind had met 20 helpsters vier maanden nodig gcm had om haar gedachten en gevoe lens op een rol tabuleer-papier te zetten. ..Ze stuurt bovendien elke week ook nog vier of vijf gewone brieven", vertelde de korporaal. ^ieuws uit de ijn- en eenstreek Raad van Ter Aar behandelde de begroting Discussie over het Waarborginstituut voor de Veen streek Witte pokken: in eigen Dank z'u de bü de begroting va: dat deze begroting in anderhalf (Haags) huis geïsoleerd meester Hoogenbnoni, merkte Zo leeft dan het Asperen van heden, onaanzienlijk en vredig, in de schaduw van een groot verleden, zoals men dat ge- j de Zuidwal. woonlijk zegt. Wie er nu zijn brood moetOok Het aantal gevallen van zogenaamde Jaaro' witte pokken in Den Haag is nog uitge- leden, breid. Opnieuw werden zes personen in observatie genomen. Buiten deze geval-1 len worden op het ogenblik veertien pa-j erpleegd in het Ziekenhuis Ter Aar gegeven toelichting was het mogelijk, ur kon worden behandeld. De voorzitter, burge- i zijn openingswoord op, dat het gebruikelijke icht achterwege werd gelaten. Hij dankte afgetreden wethouders, raads- ethouders, raad, ambtenaren, technische dienst en werklieden voor de mbitie, waarmee in het afgelopen jaar het werk is gedaan. stukken bevond verdienen, te maken heeft met de dage lijkse zorgen voor voedsel, kleding en huisvesting, verdiept zich niet meer in de vervlogen tijden van kastelen en provin cie-oorlogen, rept niet meer van vergeten watersnoden en branden, ziet alleen vooruit en tracht zich staande te houden in het „eigen" stadje. Daarom is het wel goed, zo van tijd tot tijd eens terug te denken aan anderen, die op deze plek grond, welke zij toch ook hun „eigen" noemden, hebben ge vochten voor het dagelijks bestaan, voor vrijheid en geloof. Zij lieten het nageslacht een woonstee na, ook al werd heel het stadje herhaal de malen verwoest, enook al zijn hun namen lang vergeten en hoogstens, zoals die van Dirk Willems. tot legende ge worden. Het doet misschien wel eens goed, in benarde tijden te bedenken, dat ook het voorgeslacht, hier op de eigen grond, zich heeft moeten teweerstellen tegen dood en ondergang. Asperen, het stadje, dat eigenlijk dorp werd, verzachtte en verdroomde, waardevol bezit voor degenen, die wonen, maar ook voor de provincie 23-ja och, in feite voc dat zich nooit lie omhoog kruipt n; heel ons kleine land, verslaan en altijd 1 gevoelige slagen. De landelijkheid ten top: zó liggen 's zomers de koeien voor het „stadhuis" van Asperen. slotheren Van Boetzelaar waren doorj koning Philips II verbannen omdat zij de Hervormde leer aanhingen en Dirk Wil lems, die uit Rotterdam kwam, vormde in Asperen in het geheim een protestantse gemeente. De stadsregering kwam er toch achter! en Dirk werd gevangengenomen en tot de brandstapel veroordeeld. In afwach ting van zijn vonnis werd hij opgesloten in de kerker van een ook reeds sinds lang verdwenen klooster, maar op een koude winteravond wist hij te ontkomen. Zijn enige weg naar de vrijheid was die over een dunne ijslaag in de stads- j gracht en Dirk waagde heten won.| Nauwelijks was hij echter aan de over zijde, of hij zag dat een gerechtsdienaar) hem was gevolgd, maar door het ijs zakte.) Had Dirk Willems de man laten ver drinken, hij zou vrij zijn geweest. Maar) dat strookte niet met zijn Christendom en I hij redde de dienaar uit -het dodende; water. De schildwacht was bereid, uit: pure dankbaarheid de „ketter" te laten lopen, maar op de stadswallen stond del drossaard, die alles had gezien en de landsknecht ongezouten aan zijn eed herinnerde. Die arresteerde Dirk en deze werd nogj diezelfde nacht levend verbrand, hetgeen wel duidelijk maakt, hoe groot de beze-| tenheid der geloofsvervolgers in die ver-! schrikkelijke tijd was De grote kerk, in oude stijl her bouwd rui de brand van een halve eeuw geleden, met de prachtige Gotische toren uit 1400. En nu dit nog... Tegen de 42-jarige R.demse mond arts is 3 weken geëist wegens het ontduiken van 3400 aan belasting in '50 t/m "52. ■fr Twee A'damse inbrekers, de 29 j. meu belmaker J. A. N. en de 32-j. bakker J. C. M. J.. zijn conform de eiz deeld resp. tot 2 en 24 j. met aftrek wegens inbraken bij Juweliers in Barne- veld en Driebergen, -tr Wegens oplichting flessentrekkerij on verduistering zijn do Maastrichtenaren J. W. J. H. en J. H. F. veroordeeld tot resp. 14 en 1 Jaar. -tr De 18-J. groentenhandclaar J. H. v. H. uit Doorn is in Utrecht veroordeeld tot 3 mnd. waarvan 3 w. voorw. en ontzegging uK de rijbevoegdheid voor 6 mnd voorw. wegens roekeloos rijden, waardoor mevr. K. F. lichamelijk letsel opliep. -fr De 27-jJ slagersknecht W. de J. uit Benschop ls in Utrecht veroordeeld tot 14 J.r trek wegens diefstal if 380). vcrdulste- ring en brandstichting ten nadele van zijn Utrechtse baas. O In A'dam zijn in kort geding aan de eigenaar en eind redacteur, L. K. van het blad Autobus Touringcar, de eigendomsrechten toege wezen, welke betwist werden door de drukker en uitgever van dit blad. J. D. Uit Alkmaar. In Adam is 1 Jaar en 6 mnd geëist tegen de 40-J. colporteur W. V. wegens oplichting van een pen sionhouder die hij voorspiegelde Ameri kaanse gasten te zullen bezorgen. H Van de sluis af ziet men Asperen, rustig proper liggen. Nieuwsflitsen uit de omstreken Klokkestem Door de eeuwen heen is Asperen een heerlijkheid geweest, welke aan het ge slacht Van Boetzelaar behoorde. Dit erf recht bestaat nog, doch slechts in de titel en de huidige titeldrager woont niet meer in Asperen. Zijn enige zorg is het toe- zichthouden op de geweldige graftombe van de familie, in Asperens grote kerk, waarboven de oude toren als stille wach ter staat. Nog hangt in deze toren een historische bronzen luidklok, me^het volgende versje als randschrift: „St Victor en Martinus is myn naem, myn geluyt is voer Godt bequaam, den leevenden roep ick, den dooden overluy ick, hagel en donder verstoer ick". Hoe menigmaal heeft de stem van de klok de burgers van Asperen gewaar schuwd voor naderend gevaar, voor brand, water en storm! Hoe hadden zij het moeten maken zonder deze klok Hoe talloze malen ook heeft de klok aangekondigd, dat weer een ingezetene t# ruste werd gelegd na een werkzaam leven, of weggerukt door een geweld dadige dood O, die spelling Zij heeft ook vele leden van de familie Van Boetzelaar uitgeluid. De familie tombe in de kerk is nu voorgoed gesloten en de opschriften zijn uitgesleten in het graniet, waarin zij eenmaal vol trots en piëteit door bekwame en bekende steen houwers werden gebeiteld: „Hier leggen begraaven de Eedele Wel- gebore Heer Jonker Wessel van den Boetzelaar en tot Langerak, sterf A. XIIIICXCII, den 21 July ende Jonker Rutger van der Boetzelaar, Heer tot As peren en zijn «oon. sterfd A. XVCXLV, den VIII Septemberen zo gaat de opsomming verder. Telkens ziet men de spelling iets veranderenverbeteren ook misschien, want in de tijd, dat Jonker Wessel stierf, was het nog maar een hele kunst, te kunnen schrijven en spellen. Dikwijls ziet men die oude grafschrif ten erbarmelijk gespeld, maar het hindert niet, men kan er toch naam en datum uit opmaken en „sterf of „sterfd" is niet minder duidelijk dan het woord „ge- De kerk bergt nog meer belangrijke zerken met oude opschriften, maar gelooft, dat de brand in 1896 andere numenten heeft verwoest. Trouwens. In die tijd was men nog niet zo gespitst op het bewaren van historisch bezit als dat merkt men dikwijls bij het zien waarlijk barbaarse „vernieuwingen" KATWIJK. Waterzuivering Zoals bekend was door het gemeente bestuur in het uitbreidingsplan „Cleijn Duyn" een waterzuiveringsinstallatie ge projecteerd. Doordat dit plan door G.S. niet werd goedgekeurd, kon ook deze installatie niet verrijzen. Naar wij nu vernamen heeft het gemeentebestuur het oog laten vallen op een andere plaats. Men schijn: nu te denken aan een centrale installatie voor Katwijk en omliggende plaatsen. In dit verband wordt genoemd een ter rein ten Noorden van Katwijk aan den Rijn. namelijk een weiland achter de Noordwijkerweg. van de familie Van D Op deze plek komen het Oegs'.geester- kanaal. de Rijn en het Mallegat bijeen Te zijner tijd zullen de definitieve plan nen wel aan het licht komen. KATWtlK AAN DEN RI1N Tienjarige jongen onder vrachtauto gedood Even na vijf uur gisteravond is op de Wassenaarseweg bij de Pan een ernstig ongeuk gebeurd, waarbij de bijna elf jarige Th. Oskam uit de Rijnstraat het leven heeft verloren. De jongen stak met zijn fiets de straat over en werd daarbij door een vrachtauto gegrepen. Zwaar ge wond werd de knaap naar het A. Z. te Leiden vervoerd, waar hij kort na aan komst overleed. Wat de oorzaak betreft vermoedt men, dat de jongen de macht over hef. stuur is kwijt geraakt door een tasje, dat daaraan hing. Weer schorsenerenvciling Gisteren werd door de Groenteveilings- vereruging K. en O. de tweede speciale schorsenerenveilmg gehouden. Er was goede belangstelling en de prijzen waren nog iets stijver dan b'j de eerste veiling. De eerste kwaliteit noteerde f 27 tof f 57. en tweede soort van f 3 tot f 24 per 100 kg. KATWUK AAN ZEE Schoorsteenbrand Nogmaals werd de brandweer gealar meerd voor een schoorsteenbrand, dit maal ln de Louwestraat 21. Met spoed werd het brandje geblust Spreekbeurt Donderdagavond 8 uur spreekt in de zaal Haasnoot ds Trouwborst uit Monster Hoog en laag water. Donderdag 14 Januari hoog water 10.37 en 23.22, laag water 6.04 en 18.42 u Onder de ingekomi zich een schrijven van B. en w. van Oostvoorne. waarin een betere bezoldi- g meisje in observatie'ging van de wethouders in gemeenten t aan de Lijnbaan en! met 4000 a 6000 inwoners werd bepleit, groot warenhuis. In In deze brief werd voorgesteld, dat een aantal kleine gemeenten van deze grootte de afdeling Zuid-Holland van de Ver. voor Ned. gemeenten zal wenden met het verzoek een betere bezoldiging bevorderen. De raad besloot deze actie te steunen. Drie subsidie-aanvragen werden zonder bezwaren ingewilligd. Door een wijziging de verordening op de heffing en in vordering van reinigingsrechten is het mogelijk geworden, dat ook bedrijven hun grotere hoeveelheid vuil met de op haaldienst meegeven. De kosten bedragen f 3 per m3. Vijf-en-twintig grotere en kleinere percelen tuingrond werden op- >r één jaar aan dezelfde mensen verpacht. De heer Koning lokte een discussie uit. toen het punt verhoging van de garantie stelling voor het Waarborginstituut voor de Veenstreek aan de orde kwam. Er werd een verhoging van het crediet van f 200.000 tot f 400.000 voorgesteld. Men stelde de vraag, of het wel goed ls. dat de raad dit crediet toezegt, zonder dat men ar het geld heengaat. De voor zitter zette daarop breedvoerig uiteen, dat de credieten aan de tuinders worden •strekt, nadat een commissie een diep gaand onderzoek naar hun credietwaar- digheld heeft ingesteld. De heren Koning, Van Eijk en Den Hollander waren van mening, dat het nodig is te weten bij wie het geld belandt. De voorzitter zei toen, geen bezwaar tegen te hebben om ir volgende vergadering uiteen te zet- i, tot welk bedrag gelden werden uit gegeven. Nadat de voorzitter de ambtenaren, die de begroting hadden opgesteld, had be dankt, kreeg de heer Sassen het woord. Deze drong aan op verbetering van het Kerkpad van de Langeraarseweg tot de aansluiting van het al gereconstrueerde gedeelte. B. en W. zullen bekijken, of dit erk in de loop van 1954 kan worden uit- De heer Van Vliet legde even zijn vin- ir bij de post f 425 voor het maken var ?n afscheiding in de garage van P. Lang- hout voor plaatsing van de brandweer- De heer Van Vliet voelde een brandweergarage met te bouwen. De heer Van Rijn wilde de afscheiding door de verhuurder van t ruimte laten aanbrengen. De voorzltti ■dde op deze laatste suggestie, d de huurovereenkomst is gesloten, to« geen afscheiding was. Overigens achttë spreker het ook nog beter, dat deze zlenlng wordt getroffen, omdat mt een eventueel te bouwen gemeentehuls ook ruimte voor de autobrandspuit wil maken. De heer Van Vliet stelde voor de sub sidie aan de kruisverenigingen van f 2,50 op f 4 per lid te brengen, wat door de heren Koning en Uijttewaal werd steund. De voorzitter achtte het evenwel onjuist deze zaak zonder voorbereiding te behandelen. Het punt zal, zo nodig, een betreffend verzoek van de kruisver enigingen opnieuw aan de orde worden gesteld. Nadat de heer Van Eijk een paar op merklngcn had gemaakt over dc sala riëring van dc ambtenaren, stelde hij vooi om de sloot, die ten Zuiden van de Kerk wet langs de Chr. nationale school loopt, met het oog op het steeds drukker wo dend verkeer te dempen. B. en W. zulli dit voorstel aan een nadere beschouwii onderwerpen. Het is goed. dat er op hel Kerkpad wilgenhout komt, zei de hi Uijttewaal. Hy wees er ook op. dat het polderbestuur, dat toestemming geven voor demping van de Lange; wegsloot, eenmaal per jaar vergadert, zo dat men tijdig overleg met dit bestuur zal moeten plegen. Op voorstel van de hegr L. J. Hooger- vorst werden de presentiegelden voor de leden van de stembureaux op f 14 per lid bepaald. Het bedrag per leerling voor de bijzondere lagere scholen werd vast gesteld op f 27,50 per leerling. De heer Versluis. voorzitter van de plaatselijke woonruimtecommissie brak nog een lans voor de jonge spannetjes. De voorzitter zei. dat de woningnood nog zo groot is. Hij sprak de hoop uit. dat er voor hen in 1954 wat meer uitzicht komt. genomen. Zij is werkzaam het huis aan de Lijnbaan zijn nu negen personen ondergebracht, die onder geen beding het huis mogen verlaten. De po litie. die heeft post gevat voor de deur. Iaat in uiterste nood wel mensen binnen, maar dezen mogen er dan niet meer uit. De directie van de N.V. Bijenkorf te Den Haag heeft het gehele personeel, dat uit circa 900 personen bestaat, in de gelegenheid gesteld zich te laten her inenten tegen pokken. Ongeveer tweederde van het personeel heeft hieraan gevolg gegeven. Zij, die nog niet eerder waren ingeënt vielen bier op medisch advies buiten. Aan de bezoekers van het ziekenhuis Zuidwal te Den Haag is vanmiddag de mededeling uitgereikt, dat ter verminde ring van de uitbreiding van de zoge naamde witte pokken de Inspectie van de Volksgezondheid heeft besloten het bezoek voor elke patiënt aan het Gemeentezie kenhuis tot nader order stop Bij zeer ernstige zieken wordt echter bezoek toegelaten. Dit ter beoordeling van de behandelende arts. Deze maatregel heeft men genomen, omdat een geval van deze pokken is ge constateerd bij een assistent van een af deling in het ziekenhuis, die, voorzover bekend, niet in aanraking is geweest met verplegend personeel van de barak. Rev. Andrew Wright naar Nederland Van 2730 Maart a.s. zal in ons land vertoeven rev. Andrew Wright, secretaris van de World's Christian Endeavour Union, een der grootste Christelijke reldorganisaties voor de jeugd. Bij deze wereldorganisatie, die haar middelpunt heeft in de Ver. Staten, zijn enkele mil- lioenen jonge mensen aangesloten. Rev. Wright zal op 29 Maart een uui college geven aan de universiteit var Amsterdam en vermoedelijk die dag ook te Driebergen spreken op het van de Ned. Herv. Kerk en het instituut Kerk en Wereld. In ons land is de Union vertegenw digd door het Nederlandsch Verbond Jeugdbonden „Een in Christus", gevestigd te Amsterdam. de kerk geschikt, Gevolg van wedstrijd 1 tweetal scholieren, dc 13-jarige K. Akerboom uit Ter Aar en de 13-jartge w. Voskuilen uit Hazerswoude. hielden jistermorgen een snelheidswedstrijd pei fiets, üp de ParadOslaan botsten zij met •eel kracht tegen elkaar, dat de jeug dige Akerboom met een ernstige he schudding m het St. Elisabeth-ziekenhuu te Leiden moest worden opgenomen. Volleybal De politiesportvereniging Alphen I had gisteravond in de volleybalcompetitie eer ontmoeting met Rouwkoop I uit Voor schoten. De Alphenaren wonnen me! 30: de game-ultsiagen zijn 15—13. 1510 1 15—9. BENTHUIZEN Opbrengst collecte De collecte voor de centrale verwar- mg der Hervormde kerk heeft f 95.7U opgebracht HAZERSWOUDE Concert uitgesteld In verband met het ongeval van Feike Asma is het concert van het mannen koor Excelsior, dat morgenavond zou worden gehouden, enkele weken uitge steld. Nader bericht volgt nog. Geboren: Adrianus J. M. z v A. J. vas Diemen en J. Th. van der Ven; Ane z t J. de Bruin en R. H. Rodijk; Anna Chr. H. d v M. W. L. Koeleman en KI. Lou' ers; Dirk z v D. C. van der Pijl er D. Hasselman. Ondertrouwd: A. van Wieringen. 26 J i G. J. Jongbloet. 23 j. Overleden: M. van Dijk, 79 j, wed. Joh. Koot KOUDEKERK AAN DEN RUN Propaganda volksonderwijs In de zaal van hotel De Bruin werd gisteren een propaganda-feestavond ge houden van Volksonderwijs Koudekerk- Hazerswoude. Voorzitter W. A. v. d. Dool een vertegenwoordiging van het ge meentebestuur verwelkomen. De heer A. Gagestein uit Vlaardingen hield een pro- pagandarede voor het openbaar onder wijs. waarna het Alphens toneelgezel schap het blijspel Filmmaniakken op voerde. Chr. leesgezelschap Onder voorzitterschap van de heer J. de Wit heeft het Chr. leesgezelschap zijn jaarvergadering gehouden. Dc sei taris-penningmeester, de heer M. G< lof, deelde mede, dat de inkomsten 1977,37 hebben bedragen, en de uitgaver. 1754. Als bestuursleden werden her kozen de heren M. Geerlof en D. A. Ver doold. De kascommissie bracht bij monde de heer P. de Jong een gunstig slag uit. De heer C. J. v. d. Vis wist van de verkoop bij opbod van tijdschriften :n aardige gebeurtenis te maken. Besloten werd een avond te houden met spreker en film. en ook staat een uitstapje het programma. De avond werd ver der doorgebracht me: aardige spelen op het podium, waarbij de hele zaal kon meeleven. LEIMUIDEN Luchtwachtdienst De luchtwachtdienst houdt volgende week Maandagavond om acht uur een propaganda-bijeenkomst in cafe Snee- Het doel is vrijwilligers te werven deze dienst, waarbij de comman dant zal spreken. Voorts worden enige films vertoond. WOI7BRUGGE Herv. jeugdverenigingen vierden jaarfeest In het Oude Raedthuys hebben de C.M.V. Maria Martha en de CJ.M.V. Obadja haar gecombineerd jaarfeest ge vierd. In ziin openingswoord merkte de voorzitter der C.J.M.V., de heer J. H. Kamiminga. op. dat het afgelopen ver enigingsjaar reden tot dankbaarheid geeft. Verscheidene leden hebben in Den Haag het eeuwfeest van het verbond meegemaakt, en spr. herinnerde aan de tijdsomstandigheden. Waaronder de op richting een feit werd. Het streven is en blijft jonge mensen tot Christus te bren gen. Ên op de vergaderingen worden vaak banden voor het leven gelegd. Tot slot herdacht spr. de vroegere voorzitter Kees Anker, die de vereniging wegens huwelijk heeft verlaten. Rie Oudshoorn hield een inleiding over Jesaja 43 1. waarna zij het op geestige wijze in versvorm opgestelde jaarverslag van de meisjesvereniging voorlas. Wil lem Buis sprak over het leven van zen deling A. J. de Neef op Nieuw Guinea. Voor de pauze droeg Jopie Slingerland „Een beeld uit het leven" voor. Daarna voerden leden van beide verenigingen het toneelstuk „Zo waarlijk helpe mij" op, dat door de aanwezigen zeer werd ge waardeerd. Hedenavond wordt een twee de opvoering gegeven. Verkiezing kerkvoogden. In de verkiezing van kerkvoogden van de Hervormde Gemeente werd tot prae- ses gekozen de heer Jac. Jongeneel, en tot scriba de heer C. v. d. Eijk. Vader weeshuis benoemd. Eind Januari hoopt de heer A. Boom uit IJsselmuiden de functie te aanvaar den van vader van het Hervormd rust en weeshuis. ZEVENHOVEN Steun Wettig Gezag Om te komen tot het oprichten van een eigen oefenverband van de Nationale Reserve werd Maandag een propaga-nda- avond gehouden. De burgemeester, de heer Detmers. wees in zijn openings woord op het belang van de N. R. en wekte vooral degenen op, die, hoewel goedgekeurd voor de militaire dienst, buitengewoon dienstplichtig werden, hun taak in deze te verstaan. Mr Van Mechc- len. secretaris van het district Z.-H.- Noord-Oost, gaf hierna een uiteenzetting van de verschillende organen van de N.R. Van de gelegenheid tot aanmelding werd zodanig gebruik gemaakt, dat Ze venhoven waarschijnlijk binnen afzien bare tijd een eigen oefenverband van de N.R. zal hebben. Van boeken en tijdschriften OEGSTCEES T Feestavond Ons Genoegen Het Patronaatsgebouw was gisteravond geheel bezet met leden van de buui eniging Ons Genoegen, die een feestavond gaf. De voorzitter, de heer H. Meeden- dorp. opende deze avond en heette in het bijzonder wethouder Den Ouden, de gemeente-secretaris, de heer De Visser, en de chef der Rijkspolitie, de heer Koer- ten, met hun echtgenoten, hartelijk wel kom. Voorts stelde de heer Meedendorp de aanwezigheid van de afgevaardigden van onderscheidene zusterverenigingen en de deputatie van het M.E.B. zeer op prijs. Spr. hoopte, dat de bewoners van de nieuwbouw in Bultenlust spoedig lid der buurtvereniging zouden worden. Hij be sloot zijn openingswoord met er op te wijzen, dat de buurtvereniging niet alleen ontspanning en jolijt beoogt, maar kort na de bevrijding uit saamhorigheid werd opgericht. Daaronder behoorde het aanbieden van attenties aan hen, die uit een ziekenhuis in hun woning terugkeer den. Voor de kas, waaruit een en ander betaald moest worden, werd in de pauze een verloting gehouden. De avond werd verder op verdienste lijke wijze gevuld door het gezelschap Bey met een programma onder het motto: Opscheppen kost niets. The Rhythme Boys o.l.v. de heer Nico Muusse verzorg den het muzikale gedeelte. Oud-burgemeester van 's-Gravendeel overleden Op 85-jarige leeftijd is te Oegstgeest. waar hij de laatste jaren woonde, over leden de heer D. Roodenburg Vermaat. oud-burgemeester van 's-Gravendeel. Na afloop van een rouwdienst, die morgen middag om 3 uur onder leiding van ds H. J. H. Hubeek in het Groene Kerkje wordt gehouden, vindt de begrafenis RUNSBURG Vondst uit Carolinische tijd opgegraven BIJ hel graven van sleuven voor de nieuwe rioleringen in de Irissemstraat werd gisteren op een diepte van 1.20 meter een oud woonvlak ontdekt. Direct werd onze plaatsgenoot, de heer S. Leen heer. hiervan op de hoogte gesteld. De vondst bevatte oude houtskool en witte huttenleem. waaronder zich scher ven bevonden, en stamt waarschijnlijk uit de Carolinische tijd (p!m 750—900 r.a Chr Vermoedelijk is een en ander af- ALKEMADE schaakkampioenschap de dam- en schaakkam- de gang. Hier volgen Dam- en De strijd on pioenschappen uM enkele uitslagen: schaken. °le klasse"°A: H. Buys—H. A. Bakker 4—4: W. Turk J. C. Knibbe 01; 1 B: L. Hogenboom C. A. Wesselius 0—1; Th. Olyerhoek— E. Guyt 10: W. GroenendijkW. Oomen 1—0; 2e klas: C. Zoet—H. Gort zak 10; J. A. de JongP. Seip 01; dammen: 2e klas: J. H. Kerkvliet—D. Buys 2—0; D. Roest—P. v. d. Luit 0—2. ALPHEN AAN DEN RUN Jaarfeest Alphense Ruiters De landelijke rij vereniging Alphense Ruiters hield gisteren de jaarlijkse feest avond in Avifauna. De voorzitter, de heer M. Ripping, vergeleek in zijn ope ningswoord het volhouden van wijlen de heer Plesman,- waar het de opbouw van de KLM betrof en het streven van de pioniers van de landelijke rijverenigin- gen, nu dertig jaar geleden. Voorts sprak de heer Ripping een propagandistisch woord inzake de ruitersport, Nada< het nationale ruiterslied was gezongen, hield het gezelschap Willy Alfredo's Radioklanken de aanwezigen aangenaam bezig. komstig van een houten woonverblijf. Er werd ook een oude waterput ontdekt, waarvan de wanden uit dikke eiken plan ken bestonden. De scherven zijn opge zonden naar het biologisch-archaeolo- gisch instituut van prof. Van Giffen te Groningen Bloemenhandelarcn De vereniging van kleinhandelaren in bloemen en planten Rijnsburg en om streken houdt morgenavond 8 uur in Con cordia haar jaarvergadering. Spreekbeurt. Ds A. J. Wijnmalen van Maartensdijk zal Vrijdagvond 8 uur in Vliethof voor- Thijs Booy: Ons groter Va derland Europa. Uit?. W. ten Have N.V. A'dam. 30 pagina's. Het is een droevig beeld, dat Thijs Booy ons op zijn bekende aforistische wijze ophangt van Europa, ons gesla gen werelddeel. Het is de laatste 50 jaar snel bergafwaarts gegaan met dit eens zo welvarend deel der aarde. Dat we nog wat :nee kunnen praten is enerzijds te danken aa-> het respect, dat er in de wereld nog leeft voor ons roemrijk ver leden en anderzijds aan de strategische positie, die wij nog tussen Amerika en Rusland innemen. Het respect slinkt zienderogen en de strategische positie, (opmarsgebied der landstrijdkrachten) is heus niet benijdenswaardig. Toch roept Thijs Booy op tot een Europese eenheid en ziet hij hierin voor ons relddeel weer een licht. Nu er zooveel lichten in Europa zijn uitgegaan, richt hij zich tot de Europese jeugd om taarnopstekers te worden, ja lichtdra gers te zijn. Deze brochure werd uitgegeven op verzoek van de Europese Jeugdcam- pagne. Zy trof ons door haar eerlijkheid. E, H. G. Henry Mlsrock: Zeven dagen voor God. Néd. vertaling van Karei Deenen, uitg. De Fon tein te Utrecht, 232 blaz. Hoe zal het in onze tegenwoordige maatschappij gaan, als er eens een zienbarend wonder gebeurt? Dit ii vraag, die de Amerikaanse schrijver Henry Mdsrock zioh in zijn roman ,,God had seven days" stelde. De auteur laat zo'n wor.der gebeuren: 4 ongeneeslijke oorlogsinvaliden, die als verlamden blinden hun verdere 'levensdagen moeten slijten in een hospitaal ergens aai Oostkust der Verenigde Staten, worden op een avond plotseling gezond. Onder leiding van de intellectueel uit het ge zelschap, die als eerste dit wonder vaart als een geschenk van God, ont vluchten zij in de nachtelijke stilte het hospitaal en besluiten zij in de States te getuigen, dat God ook in onze dagen nog wonderen kan doen: zij zijn de le vende bewijzen. Maar dan komen de moeilijkheden. Op een waarlijk ve sende wijze geeft de schrijver wee: en dit is het bijzondere in dit enigszins fantastische boek. hoe ongewenst het wonder is in onze tijd. Onze huidige maatschappij, die in heel haar sai stelling van Gods Woord is afgedwaald, kan het wonder niet gebruiken. Om te beginnen zijn daar de reglementen van het hospitaal, die niet voorzien in ontslag wegens plaats gehad hebbend wonder, voorts de medische wetenschap, die de ziekte van de 4 genezemen terugbrengt tot een psychische stoornis, en ten slotte de maatschappij zelf. Als dit hospitaal- wonder een geestdriftige massa-bekering dreigt te veroorzaken en de mensen zich in plaats van het dansen, mode, parfu merie, alcohol enz. enz. gaan bezig hou den met de Bijbel, dreigt de gehele eco nomie in gevaar te ra kén. Te veel ernst verdraagt onze maatschappij niet, ook niet te veel rechtvaardigheid, ja te veel godsdienst is dodelijk voor haar. En zo mobiliseren de tegenkrachten zich om het wonder, weer ongedaan te ma'ken, aandacht van de mensen weer te ves tigen op al datgene, wat door de reclame ordt aangeprezen en het oude lieve le en van voorheen te herstellen. De' grootscheepse bekering, zo hoopvol be gonnen, verloopt weer, de 4 ex-oorlogs invaliden blijven alleen met hun won der door de massa vergeten, slechts in de herinnering van allen, die in leed en ellende gedompeld zijnZo vergaat het een wonder in onze dagen: de massa vergeet het, alleen de ellendigen hou- :n het in goede gedachtenis. Dit Amerikaanse boek soms span nend als 'n detect ive-verhaal moge ons Nederlandse Christenen, hier en daar wat vreemd aandoen, men kan niet ont kennen, dat het vele diepzinnige gedach ten bevat en vanuit een edele gezind heid geschreven is. E. H. G. Het nieuwste model. MARKT- EN VISSERIJBERICHTEN WOERDEN. 13 Jan. Kaasmarkt Aan- 23 partijen. uit de lei 250—10 kantjes, Seh 399—6 kantjes. Van Scheveningen uit zuller vertrokken dc Sch 61. de Ierse Zee vertrek- geringe vang- Naar de Ierse Zi Voorts zullen nog ken Sch 230 en Sch I3t sten kwamen te Schei Het Kanaal de loggers Sch 121 en Sch 302. De Kanaalvisserij is nu In Scheveningen ge lvissers met 40 kist >ng I 184—170 —325 alles per schol 70 kl schol I 58 110 belden per 1 r 320—182 gr koolvl r 154 +044: Kob) uhort 264 -| 9 026; Arr Belfeld 1130 +024; Grave 503

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 6