Wetsontwerp, waar Kamer noch minister het over eens waren, aangenomen Herstel-wetje cumulatie-beperking vóór te verwachten April Toch is het zo Nu koffertje met loten en geld verdwenen Rijkswaterstaat Rotterdam in eigen pand ECONOMIE EN FINANCIËN s WOENSDAG 13 JANUARI 195' Pensioen-stuivertje rolde raar (Van onze Parlementsredacteur) T"\E EERSTE KAMER heeft gistermiddag een wetsontwerp aangenomen, U met een bepaald onderdeel waarvan zij het eigenlijk helemaal niet eens was. En wat nog zonderlinger was: minister Beel moest dit wets ontwerp verdedigen, terwijl hij het met datzelfde onderdeel ook niet eens was. Wij doelen op de wijziging van verschillende pensioenwetten, waarbij het gewraakte onderdeel gevormd werd door de nieuwe cumulatie-be perkende bepalingen. Deze wet brengt de arbeidscontractan ten evenals de tijdelijke ambtenaren in het algemeen na een ononderbroken diensttijd van 2 jaar onder de pensioen wet. Bij algemene maatregel van be stuur kunnen categorieën worden aan gewezen, waarvoor geen perióde van 2 jaar, maar een van 5 jaar zal gelden. De inkoop van diensttijd is facultatief ge steld, maar wil een arbeidscontractant inkopen, dan is verhaal van de inkoop som verplicht. Voorts worden in 't wets ontwerp de wachttijden verkort, het mi nimum-invaliditeitspensioen verhoogd, terwijl de absolute maxima voor eigen en weduwen-pensioenen vervallen. Daarnaast was er een geheel nieuwe regeling van de cumulatie-aftrek opge nomen. Vrijgelaten zou worden de helft van hetgeen boven het laatstgenoten sa laris wordt verkregen uit een overheids- betrekking, maar ook uit een nlet-over- heidsbetrekking. Bovendien wordt vrij gelaten 2 pet van de andere helft voor ieder jaar, liggende na de datum van ontslag uit de overheidsdienst. Dit was als zodanig een verbetering, vergeleken met de huidige toestand. Maar in het voorlopig verslag van de Eerste,Kamer was er reeds op gewezen. 0M maal de middellijn van die cirkel te nemen. Dit trucje is zó simpel, dat geen enkele leerling van de lagere school daar moeite mee heeft. Maar toch zou er een zeer lezenswaardig boek te schrijven zijn over de gewel dige geestelijke inspanning die het de mensheid heeft gekost om achter het eigenlijke geheim van de cirkel te ko men én de juiste waarde van het getal pi te leren kennen. Bij berekeningen die een niet te grote aanspraak op exactheid maken, stellen wij de waar de van het getal pi gemakshalve op 3 1/7, maar nauwkeurig is dat niet. En we moeten billijkheidshalve dan ook niet te geringschattend neerzien op oude culturen, die voor pi waarden hebben gekend die op het eerste ge zicht nogal afwijkend schijnen, maar die het juiste bedrag toch vrij «Jicht benaderen. Uit hef oudst bekende Egyptische wiskundevverk, het papyrus Rhind van de. schrijver Ahmes, weten we dat in de Egyptische oudheid de waarde van het getal pi verrassend nauwkeurig benaderd is, n.l. op 16'9 in het kwa draat, doch deze wetenschap moet in de loop der tijden weer verloren zijn gegaan, want later werd in Egypte ook met de waarde 3 gewerkt, welk getal we bij de aanvang van vele culturen herhaaldelijk voor de benadering van pi tegenkomen, zij het dan, dat bij het voortschrijden der wetenschap meestal wel een nauwkeuriger waarde wordt becijferd. Het zal U wellicht verwonderen, dat we voor een wiskundig vraagstuk ook verwijzen naar de Bijbel, waarin we zowel in 1 Kon. 7 23, als in 2 Krom 4 2 lezen: „Daartoe maakte hij (Sa lomo) de gegoten zee; van tien ellen was zij van haren eenen rand tot ha ren anderen rand; rondom rond en van vijf ellen hare hoogte, en een meet snoer van dertig ellen omving ze rond om." Uit dit citaat blijkt, dat de Joden omstreeks het jaar 1000 v. Chr. de waarde van het getal pi hadden vast gesteld op 3, want de hier besproken cirkelomtrek van 30 ellen is 3 maal de middellijn aan 10 ellen. Trouwens, ook in de Talmud staat de regel: „Wat een omtrek heeft van 3 palmen, is 1 palm breed", waaruit blijkt dat de waarde van pi op 3 wordt gesteld. Wanneer zo vele oude culturen aan vankelijk de waarde van pi op 3 be paalden, zal het niemand verwonderen dat ook in het oude China van véle duizenden jaren her, de cirkelomtrek werd gevonden door de middellijn mét 3 te vermenigvuldigen. In allerlei be rekeningen en constructies waren de Ghinezen hele bollebozen toen de eer ste dageraad der wetenschap in Euro pa nog moest gloren. Zij kenden een cirkelindeling van 36514°, dé cirkel dus beschouwende als de schijnbare weg die de zon langs de 'hemel gaat en waarbij elke graad overeèn kwam met één dag. Het getal 3 werd daar door gekoppeld aan de hemel (de cir kel), terwijl het getal 4, dat het kwa draat weergeeft (lengte maal breedte) symbolisch werd voor <fe aarde. Van daar dat in 3 (dat dus de Chinese waarde voor pi weergeeft) het geeste lijke werd gesymboliseerd en in 4 het materiële, terwijl de verbinding van 3 en 4 (hemel en aarde) bijzonder gun stig werd geacht, zodat het getal 7 als heilbreng'end werd beschouwd. Maar, hebben we hier de oorsprong van de symbolische waarden van de getallen 3 en 4 aangegeven, het getal pi laten we nog niet los. want daar valt nog veel van te vertellen. Dat zal dan morgen gebeuren. (Nadruk verboden). dat van deze technische herziening (de wet moet beschouwd wórden als een voorschot op de definitieve plannen, die de staatscommissie-Van Poelje uitdok tert) gebruik was gemaakt om een nieuwigheid te lanceren, n.l. het ook on der de cumulatie-aftrek brengen van in komsten uit arbeid, an<jérs dan in diénst van de overheid. Deze Omstandigheid bracht de gemoe deren van de Eerste Kamerleden dusda nig in beroering, dat uit de schriftelijke stukken geen andere conclusie te trek ken viel, dan dat het zou zün te bezien, of het voorstel van minister Beel wel zou worden aanvaard, ondanks de andere verbeteringen, die algemeen werden toe gejuicht. Maar in de memorie van antwoord kwam prof. Beèl met de mededeling, dat hij omdat reeds in de Tweède Kamer allerlei bezwaren tegen de regeling van de cumulatie-beperking waren geuit, de zaak opnieuw in studie had laten nemen en dat het resultaat daarvan was ge weest, dat besloten was, zo spoedig mo gelijk een voorstel bij de staten-gcneraal aanhangig te maken, waarbij in ieder geval het betrekken onder de cumulatie- beperking van de inkomsten, verworven uit andere dan overheidsbetrekkingen. te rekenen van 1 Januari 1954 af ongedaan zal worden gemaakt. Verder overleg zou nog nodig zijn over de vraag, of en in hoeverre wellicht de bepalingen, vetke aan het samengaan van pensioen en in komsten uit overheidsbetrekkingen be- perkingen aanleggen, verdere wijziging behoeven. Niet gesticht De Eerste Kamer bleêk gistermiddag over deze gang van zaken allesbehalve gesticht te zijn. De heer Reijers (CH) informeerde, of op deze wijze de cumu latie-bepalingen, zoals zij dan toch in het wetsontwerp neergelegd zijn, door de minister kunmen worden geblokkeerd. Prof. Molenaar* (VVD) ging blijkbaar uit van de gedachte, dat de bewindsman tot een ander inzicht was gedwongen door de forse taal in het voorlopig ver slag van de Eerste Kamer. Hier was dus niet'sprake van een „verkapt" amende ment van de senaat (de Eerste Kamer heeft het recht van amendement niet), maar feitelijk van een openlijk amende ment, dat zelfs door de regering was overgenomen! Dezelfde redenering volgde in feite de heer Derksen (KVP), die aanleiding vond, te betogen, <iat hiermee de beteke nis van de Eerste Kamer weer eens was gedemonstreerd. Ook mr In 't Veld (PvdA) vond, dat een en ander een weinig pleizierige indruk had gemaakt en hij vond het maar vreemd, dat na de bezwaren, in beide Kamers geuit, een korte studie reeds tot het resultaat heeft geleid, dat vierkant staat tegenover het geen na de aanvankelijke studie uit dc ivas gekomen. Eén en ander gaf nem allesbehalve de zekerheid, dat de verdere e met vold-öcnde zorg zou plaats hebben. De heer Brandenburg (comm) van oordeel, dat het alïesbehalv fraai was, verslechteringen aan verbete ringen 1e koppelen, waardoor de Kamer eigenlijk niet vrjj stond in haar be slissing. Geen nieuwigheid Mimtoter Beel wierp het verre zich, als zou de Eerste Kamer hem tot wijziging van zijn standpunt hebben gebracht. Dit was een uitvloeisel toezegging aan de Tweede Kamer, dat de zaak onmiddellijk opnieuw den bestudeerd. Gezien het karakter (een technische en voorlopige wijzigim pensioenwetten) had de regering zibh aangesloten bij het interim-rapport de commissie-Van Poelje. De bewinds man bestreed de opvatting, als onder de cumulatie-beperking brengen van „vrije inkomsten" een nieuwigheid zijn: men kent dit reeds bij voorlopig gepensionneerde onderwijzers, oorlogs slachtoffers en wachtgeld vervangend pensioen. De commissie-Van Poelje had op dit gebied dan ook slechts het oog op „gelijkschakelen". Ware het mogelijk ge weest, déze verslechtering bij eenvoudig wetsartikel te verwijderen, dan reeds bij de behandeling m de Tweedé Kamer zijn geschied. Die Kame: vroeg In feite het weglaten van alle bepalingen met betrekking tot de cumulatie-beper king en dat was onaanvaardbaar wel was minister Beel tot de co gekomen, dat de verslechtering niet paste ln het kader van de technische wijzi ging: daarvoor zitten er te veel princi piële facetten aan. Wat dit betreft sloot de bewindsman aan bij mr In 't Véld (PvdA), die had. gewezen, dat er nog heel wat studie nodig zal zijn. Hij vond het verkeerd, uit te gaan van de aard van de neven inkomsten: men moet uitgaan van dt aard van het pensioen. Bij invaliditeits pensioen en vervroegd ouderdomspen sioen achtte hij aftrek redelijk, wanneet zou blijken, dat het invaliditeltsperccn- tage lager ligt dan bij de toekenning van het pensioen is verondersteld. In deze gevallen zag hi,) geen rechtsgrond voor het maken van onderscheid tussen in komsten uit rijksbetrekkingen of daar buiten. Ministerspensioen wilde hij hele maal laten verdwijnen cn vervangen door een wachtgeldregeling. Bij Kamerleden-, pensioen ligt de zaak weer anders. Alleen bij normaal ouderdomspensioen en de Indische pensioenen zag hij enkele reden voor cumulatie-aftrek: die pensioenen heeft men volledig diend" door het geregeld storten va premies. Fout erkend De minister erkende, dat het fout geweest, dat hij op dit stuk van zaken zonder meer het mterimrappori van de Poelje had gevolgd. Maar de brokken en hij had de beste oplossing gevonden hei dner. van de mededeling, datde gewraakte verslechtering zo spoedig mogelijk bij af zonderlijk wetsontwerp zal worden terug genomen. De korting wegens inkomsten uit niet- overheidsbetrekkingèn kan soepel den toegepast, aangezien het hier gaat om een jaarverrekening. De wet. zoals die nu luidt, zal wel moeten worden toe gepast. maar moeilijkheden zullen er pa- kunnen komen in het tweede kwartaal van 1954. Vóór April hoopte de bewinds man het wijzigingswetje te hebben inge diend. Bereikt dit niet op tijd het staats blad. dan zullen later eventueel op grond van de gewraakte wet toegepaste kortin gen weer worden terugbetaald. Dit was dus het hoofdthema van hel debat. Daarnaast werd echter aandacht besteed aan de werkelijke verbeteringen van de pensioenen. De heren Reijers (CH) en Van Lieshout (KVP) betoogden, dat het onder de pensioenwet brengen va arbeidscontractanten niet het einde mag zijn van het vraagstuk: zij moeten zoveel mogelijk ambtenaar in tijdelijke dienst vorden. Een redenering, waarmee de be- vindsman het volkomen eens was. P iver had hij reeds een rondschrijven zijn ambtgenoten gezonden en de minister hoopte, dat over enige jaren de situati geheel veranderd zou zijn. Er was nog enig misverstand over de verplichting tot inkoop en de vrijheid, buiten de pensioenwet te blijven. Ver plichting tot inkoop van diensttijd be staat niét. Maar wie twee, dan wel vijf jaar arbeidscontractant is, valt automa tisch onder de pensioenwet. Daarvan kan niet worden afgeweken, al zagen prof. Molenaar (VVD) en de. heer Branden burg (Comm.) hiertoe wel redenen aan wezig. Wil iemand niet onder de pen sioenwet vallen, dan zit er voor hem of haar niets anders op dan ontslag te Twee ol vijl Het vóornehién bestaat, de tijd van vijf jaar. voor men óndér de pensioenwet valt, bij èlgemerté maatregèl van bestuur van toepassing te verklaren op personen, voorzover in dienst voor een bepaald werk, als leerling en voor waak- en schoonmaakdiensten. Voorts voor vrouwe lijk pèrsorteel, belast met een mechani sche of administratieve hulptaak. De heer Van Lieshout (KVP) wilde aan deze ru brieken uitbreiding gegeven zien. Hy wilde al het vrouwelijk personeel onder de verlengde termijn laten vallen en ook minder-validcn. Minister Beel wilde wel denken over de minder-validen maar verdere uitbreiding van deze categorieën wenste hij niet in overweging te nemen. Prof. Molenaar had nog een ander vraagstuk aangesneden, n.l. de financiële positie van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. Blijkens de laatste weten schappelijke balans is het tekort meer dan twee milliard gulden, terwijl het door dit wetsontwerp zal stijgen tot 4,4 milliard gulden. Hij verweet dc regering, dat nog steeds geen maatregeley zijn aangekon digd tot sanering van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. Minister Beel zeide, nog geen maat regelen te hebben kupnen treffen, aan gezien het desbetreffende rapport hem pas midden-December had bereikt. Maar bovendien, zo was zijn oordeel, zijn de cijfers, door prof. Molenaar genoemd, uitsluitend verzekeringskundig van be lang: daarop kunnen geen algemene con clusies worden gebouwd. De bewindsman er hierbij op, dat het belegde kapi- van het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds de laats'e jaren met ƒ100 mil- lioen per jaar stijgt. Ook de financiering en de sanering van het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds zal besproken wor den in het eind-rapport van de commis sie-Van Poelje. De minister verwachtte dit rapport over ruim een jaar: daarop wilde hij wachten om zijn standpunt te kunnen bepalen. Oud-gepensionneerden De heer Derksen (KVP) bracht in het bijzonder de positie van de oud-gepen sionneerden ter sprake. Hier is een nood toestand, zo meende hij. Zij zijn achter gesteld bij hen, die later zijn gepension- neerd en hebben weinig profijt van de thans voorgestelde verbeteringen. Zij hebben recht op aanpassing van hun pensioenen aan de huidige levens standaard. Hij deed een beroep op de minister, de staatscommissie hierover zo spoedig mogelijk een interim-rappor; te doen uitbrengen. De commissie kan wel met spoed werken: dat is wel gebleken uit de gang van zaken, die binnen enkele weken leidde tot een tegenovergesteld standpunt met betrekking tot de'cumu latie-beperking. De nood van de oud-gepension neerden vraagt inderdaad dringend om voorziening, aldus minister Beel. Daarom had hij opdracht gegeven, deze zaak niet al te minutieus te be kijken, maar het min of meer met een Franse slag te doen, opdat er zo spoedig mogelijk resultaten komen. Wel moet rekening gehouden worden met het fèit, dat de situatie telkens anders is naar gelang van het jaar, waarin men is gepensionneerd en naar gelang de groep, waartoe men behoort. Het wetsontwerp wérd tenslotte' zonder hoofdelijke stemming aange-1 nomen. Eerst bij haar ingebroken terwijl collectrice Staatsloterij op straat bewusteloos raakte Als ik daarmee een stem kan winnen...." Drie Eerste Kamerleden hadden bezwaar wegens mogelijke water-overlast (Van onze Parlementsredacteur) I Ir Kraayvanger handhaafde zijn be- Het was maar een eenvoudig wetsopt- zwaren echter: de rijkswaterstaat moet werpje. dat minister Algera gisteren in d*|z;ch zo hoog mogelijk verschansen en er Eerste Kamer moest verdedigen: het be--Is in Rotterdam best een ander pand te schikbaar stellen van gelden voor de aan-j krijger,, zo meende hij. De minister wees kóóp van huize „Sonnenburgh" te Voor-j er echter op. dat niet alleen de Water- r het Rijksinstituut voor de j staat maar ook allerlei instanties, die Afvalwater (RIZA) zal met de scheepvaart te maken hebben burg. Zuivering worden gevestigd Parklaan 15 I te Rotterdam vesten van hét Arrondissement Rotter damse Waterweg van de Rijkswaterstaat, de Scheepvaartinspectie, het Havencom- missariaat-Zuld, de Scheépsmetingsdienst en de Vertegenwoordiger van de Direc teur-Generaal van de Scheepvaart. Maar toch is dit het enige wetsontwerp, waar over een hoofdelijke stemming moést worden gehóuden. De bezwaren kwamen van de zijde een Rotterdammer, ir Kraayvanger (KVP). De minister wil ƒ310.000 betalen voor een perceel, waar 6.000 vierkante meter tuin bij is. Dat inspireert de amb tenaren helemaal niet om te werken: het heeft iets van een rusthuis-op de Velu' zo meende hij. Bovendien heeft het pand geen eigen uitgang naar de openbare weg. Maar wat ir Kraayvanger nog veel erger vond: het pand ligt in de Muizenpolder die is bij de Februari-ramp vorig ji onder water gelopen. Hij vond het niet verantwoord, dat juist eèn onderdeel var Rijkswaterstaat, die op zulke ogenblik ken volledig paraat moet kunnen zijn, ge huisvest zou wordèn in één pand, dat kans heeft onder water te komen. Ik heb van uit mijn werkkamer ook m prachtig uitzicht en wel over de Hof vijver, maar ik kan niet zeggen, dat dit niet inspireert tot werken, aldus ant woordde minister Algera, Samen met d< Directeur-Generaal van de Rijkswater staat, ir Maris, had de bewindsman het pand bekeken en beiden waren ht goede oplossing gevonden. Door de aankoop is er i ekerheid voor de huisvesting der dien sten dan bij het blijven zitten in gehuurde panden. Het pand, waarin de Rijkswaterstaat nu zit, ligt slechts 3.12 boven NAP. Het pand de Parklaan 3,60. Een stormvloed komt eens in de honderd jaar voor, ter wijl het oude pand eens in de 6 a 7 jaar onder water komt en de, kelder ieder jaar. Er is dus wel sprake van verbete ring. De heer Kraayvanger had aange raden bij aankoop van het pand tegeiyk een bootje aan te schaffen teneinde de ambtenaren naar binnen te kunnen lood- „Als ik daarmee de stem van de heer Kraayvanger kan winnen, wil ik de rijkswaterstaat daartoe wel adviseren", antwoordde de bewindsman. n vestigingsplaats ln de nabijheid van de havens gewenst. Ir Kraayvanger was niet te vermurwen; hij vroeg, zij hei aarzelend, hoofdelijke stemming. Minister Algera droeg ruim schoots de overwinning weg: de aan koop werd goedgekeurd mét 32 tegen 3 stemmen. Behalve de heer Kraayvanger stemden twee andêré KVP'ere, nl. de he ren Kropman en Teulings, tegen. Zonder debat voteerde de Kamer voorts f 150.000 voor hulpverlening in natuta aan het land van Tito in verband met de misoogst in Joegoslavië. Minister Mans- holt, die gereed zat met een groot dos sier, behoefde geen woord te zeggen, waarschijnlijk tegen zijn verwachting in. Bij de schriftelijke voorbereiding immers was hem verweten, dat hij het wetsont werp veel te laat had ingediend. De Kamer viel hem hierover in het open baar mondeling niet meer hard. Nadat de Hilversumse politie enige dagen heeft gezwegen terwille van onderzoek zijn thans gegevens bekend gemaakt over een geheimzinnig geval, dat zich Vrij«iag j.l. in Hilversum heeft af gespeeld. Die middag begaf een 45-jarige collec trice van de Staatsloterij zich om onge veer kwart voor zes van haar kantoor aan het Melkpad naar haar woning. Zij had een koffertje bij zich, waarin zich bevonden een bedrag van f 2400 en kele series loten tot- een waarde ruim f 1000. ln het Mlnisterpark, een stille zijsti van het Melkpad, is de vrouw vera delljk door een duizeling bevangen bewusteloos geraakt. Een voorbijganger vond haar op het voetpad liggen waarschuwde een in de nabijheid nende arts. die de vrouw weer bij kennis bracht. Later bleek echter, dat het koffertje was verdwenen. De collectrice heeft voorts verklaard, dat zij zich niet kan herinneren te zijn overvallen: ook zijn er geen sporen ge vonden, die een dergelijk vermoeden staven. De vrouw had voorts een hand tas bij zich. waarin een bedrag van f 300 was geborgen. De tas was niet verdwenen, daar de-vrouw hier bovenop was gevallen. De recherche, die reeds enige dagen een, uitgebreid onderzoek heeft ingesteld, staat nog voor een raadseL Enige tijd geleden is in het kantoor van dezelfde collectrice ingebroken, eveneens kort nadat de verk«x>p van de Joten van de staatsloterij was begonnen. Bij die gelegenheid verdween een be langrijk bedrag aan contanten. Ook deze zaak is nog niet door de politie opgelost. Gistermiddag is het college van 9. en W. van Leiden op het nieuwe ftadhuis in Den Haag ontvangen. Daarbij bood de Leidse burge meester, jhr mr F. H. van Kinschot (links), de Haagse burgemeester, mr F. M. A. Schokking (rechts), een zilveren sigarenafsnijdcr aan, bestemd voor dc vergaderkamer van B. en TV. van Den Haag. We derkerig ontving het Leidse col lege van burgemeester Schokking een bronzen gedenkpenning van de opening van het nieuwe stad huis. De Leidse gasten bezichtig den ook de tentoonstelling „Den Haag onze stad". Dr J. W. B. i'. d, Stigchel, directeur van het Museum voor het Onderwijs, sprak met wethouder Van Schaik uit Leiden over de mogelijke uitwis seling van een onderwijstentoon stelling Na de bezichtiging van het stadhuis bleven de gasten nog enige tijd gezellig bijeen in de kamer van burgemeester Schokking Uitvoer boomkwekerij Gezin van zes personen met f 5 millioen omhoog ook uit tent gezet..... De familie Willemsen, man, er Jonge kinderen, welke Zaterdag door een gerechtsdeurwaarder ui; ha; woning te Diepenveen was gezei, had haar verblijf gezocht in eon op het erf de woning opgeslagen teut doek, waarin zij drie dagen en nachten had doorgebracht. Op iaat van da bnrgc- ter van Diepenveen, de heer Ph. der Most. is deze tent verv/yderd. Het gezin zocht een goed heen kom familie en Kennissen De burgemeester heeft verklaard, dat het aanbod van he gemeentebestuur om het gezin een tijde lijke woning te verschaffen in ecu huisje „Platvoet" by voortduring, gestand wordt gedaan. De familie Willemsen weigeit voorshands dit huisje te betl-ekken. Bromfiets baart minder zorgen Aldus Ned. Bond in adres tot Eerste Kamer In een adres aan de Eerste Kamer be toogt de Nederlandse Bromfietsbond, dat het bromfietsvraagstuk bezig is, zich voor een groot deel zelf op te lossen. De berijders raken langzamerhand meer met de bromfiets vertrouwd en het aantal on gelukken zou, naar uit statistieken bleek, de laatste tijd sterk dalende zijn. Het probleem van de rijwielpaden, blijft ech ter de aandacht vragen. De bond dringt er op aan hierin verbetering te brengpn. Zaterdag a.s. houdt de bond in Pays Bas te Utrecht zijn eerste algemene leden vergadering. Krasse vermindering bankbilj'ettenomloop Viel op de vorige bankstaat nog weinig in een ontspanning na de ultimo te be speuren, blijkens de verkorte balans van de Nederlandsche Bank per 11 Januari is de chartale geldhoeveelheid met niet minder dan ƒ95 millioen verminderd tot ƒ3.221 min, waarmede een meer normaal cijfer is bereikt De volgende week mag nog een lichte inkrimping worden verwacht. JJe gelden de eerste plaats, waarschijnlijk a belastingbetaling, ten goede ge komen aan het Rijk, dat zijn tegoed met ƒ85 min zag aangroeien tot ƒ1.038 min. Naar bekend, zal aan het einde van deze maand de driemaandelijkse betaling de gemeenten moeten worden gedaan, een bedrag van circa 130 min vergt. Veel moeilijkheden zal deze betaling niet met zich brengen. Ook de handelsbanken zagen hun te goed aangroeien en wel met ƒ26 min tot ƒ290 min. Dé goud- en deviezenreserve tezamen geeft één kleine vermeerdering te zien en wél met bijna 7 min tot ƒ4.446 min. Dit is uitsluitend te danken aan éen omzet ting van convertibele valuta in goud tot eén bedrag van ƒ33,5 min. zodat de voor raad edel metaal thans met ƒ2.825,8 min op de bankstaat prijkt. De netto deviezen reserve daarentegen geeft en verminde ring met bijna 27 min te zien tot ƒ1.620 min. Van de overige mutaties is de vermin dering met ƒ14 min tot ƒ138 min der andere saldo's het meest opvallend, doch zonder nadere gegevens kan hieruit moei lijk iets worden geconcludeerd. De bij zondere rekening bleef onveranderd met ƒ1.001 min. Op de geldmarkt zijn geen ingrijpende wijzigingen opgetreden. Dag geld blijft een half procent. Verkorte balans in mlllloenen guldens: •Activa: 4 Jan. 11 Jan. Schatkistp. overgenomen van Staat516.6 516.6 Voorsch. in R.Ct34.6 Boekvord. op Staat 700.0 Goud 2.792.1 Zilver Verkeers- drenkeling Vord. in buit, gelds. Buitenl. betaalm. Vord. in bet. ace. Div. rekeningen Totaal 1.610.9 1.624.6 6.123.1 6.133.0 30.5 30.5 nieuwe 3.316.1 3.221.2 Saldo schatkist 953.6 1.038.3 idem byz. reken 1,001.8 1.001.8 Saldi banken Ned 263.4 289.7 Saldi bet. accoord 88.5 95.0 And. saldi niet-ingezet 16.7 22.1 Andere saldi 152.5 138.4 Saldi in buitenl. gelds. 76.5 71.1 Diverse rekeningen 48.0 49.6 Totaal 6.123.1 6.133.0 In Ned. schatkistpapier bel. saldi bet. acc 22.4 22.5 Nederlan<lse uitvoer van boom kwekerijproducten heeft vorig jaar ruim ƒ21 millioen bedragen. namelijk ƒ21.494.012, hetgeen 32 pet meer in 1952, toen voor 16.281.943 is uitge voerd. Engeland was vorig jaar met ƒ4.744.784 de grootste afnemer, gevolgd door West- Duitsland met ƒ3.178 567. Canada met ƒ2.903.934. Ver. Staten met ƒ2.342.434, Zweden met ƒ2.171.212, België en Luxem burg met 1.650.834 en Zwitserland met 1.106.063. De kleinste afnemer was Bra zilië met ƒ191. Faillissement tapijtfabriek Trio bevestigd Het gerechtshof te Amsterdam heeft, gisteren In hoger beroep het vonnis van de rechtbank van medio December, waar bij de Trio Tapijtfabriek te Huizen fail liet is verklaard, bevestigd. Zoals men weet, heeft het personeel in ïn brief aan de ministers Suurhoff en Zijlstra geprotesteerd tegen het beleid van de bewindvoerders. N. V. Meelfabrieken en Bakkerij Het eerste jaarverslag is binnengeko men. Het is van de N.V. Meelfabrieken der Nederlandse Bakkerij, welke twee jaren geleden eveneens de eerste was. De bedrijfsresultaten waren gunstig. Bij de ramp drong 7 millioen zeewater het complex binnen, en het duurde drie volle werkdagen eer de fabrieken weer volle dig in gebruik waren. De grote nieuw graansilo is in de eerste helft van 1953 in gebruik genomen, de nieuwe meel- silo's in Novembers j.l. De export loopt ondanks de grote concurrentie in de mil- lioenen, waardoor de omzet met 10 pet. steeg. Na afschrijving van f469.563 (423.117) én reservering van f600.000 (500.000) voor diverse belangen f424.178 (39G.847), wegens sociale lasten blijft f 849.328 (803.796) winst. Voorge steld wordt 10 (9) pet. dividend. In 1923 werd in Nederland zéér weinig tarwe uit gezaaid, doch in 1954 verwacht men een record-oogst. De dochterondernemingen werkten gunstig, doch hebben een be trekkelijk klein dividend uitgekeerd om zich financieel te versterken. De directie gaat met vol vertrouwen de toekomst te gemoet. Nieuwe politiek van Geldionds Het' Internationale Geldfonds zal een soepeler credietpolitiek gaan voeren om het herstel van de inwisselbaarheid van het pond sterling en andere geldsoorten te bevorderen. Voor landen, die naar vrije inwisselbaarheid streven, za] het ge makkelijker worden te disponeren over de inwisselbare middelen van het. fonds, die 3.5 milliard dollarbelopen. Zij kun- het fonds verzoeken een gedeelte hun bijdrage voor twee jaar of lan ger beschikbaar te stellen. Het fonds zal volgens goed ingelichte bronnen geen grens stellen aan het bedrag, dat zij kun nen lenen voor de vorming van een re serve om te voldoen ean de verplichtin gen. voortvloeiend uit het herstel van de •rye Inwisselbaarheid. Arbeiders kregen f 1,90 winst per steen Nieuwe methode om hogere lonen uit te keren Een originele methode om aan haar arbeiders hogere lonen te kunnen uitke ren dan <iie in de C.A.O. waren vastge steld. werd toegepast door de directie van een Haarlemse scheepsbouwmaat schappij. Deze had de volgende oplossing gevonden: de arbeiders konden voor een dubbeltje een steen kopen, die door de maatschappij voor twee gulden werd teruggekocht. De economische politierechter te Haar lem heeft de directie wegens deze methode echter veroordeeld tot f 1200 Om de loeJcoms! van Italië Chr. Democraten steunen Amintore Fanfani Kabinetsformateur was reeds jaren minister Naar A.P. meldt heeft het directoraat voor de Christen Democratische Partij tn Italië gisteravond na afloop van een vergadering bekendgemaakt, da* het met algemene stemmen besloten heeft, de nieuwe kabinetsformateur Fanfani te steunen. De 82-jarige Staatsman en stich ter van de partij Don Luigi Sturzo had het directoraat er op gewezen, dat alle krachten moeten worden samengebun- Faillissementen (Opgegeven door Van der Graaf den Handel P v Hooff, agentuur en oom Leenderweg 46, Heezi l'ltgesproki missiehandcl Pedl. cur mr M Athmer, Eindhoven:~T C Swart.' Waalsdorperweg 273. Den Haag. cur mr G W J Jonker; A Schloesser. Wllhclminaplein 3. Wassenaar, h/o Glas-Import-Schloesser, Wa genstraat 182. Den Haag, cur mr W P M v d Loo. Den Haag: Th G Weber los werk man, Heesterstraat 281. Den Haag, AMINTORE FANFANI. deld, tenzij de party de uiterste linker vleugel ln een steeds betere positie wil zien komen. Dit besluit ie van groot belang. Pftlla immers, evenals Fanfani behorenc" tot de Christen - Democratische Partij, vond aanleiding om af te treden ln menings verschillen in de boezem van zijn eigen partij. Amintore Fanfani, de nieuwe Itali aanse kabinetsformateur is ln 1908 in Toscane geboren. Hij is hoogleraar in de economische geschiedenis aan de univer siteit van het Heilig Hart te Milaan. Ook doceerde hij jarenlang aan de Ve- netiaanse universiteit. In 1947 werd Fan fani minister van Arbeid cn Sociale voorzieningen. Later werd hij minister Landbouw en hy begon toen met landhervorming. In het laatste kabinet- De Gasperi was hij minister van Bin nenlandse Zaken. Dezelfde portefeuille beheerde hij in het daarop volgende ka- binet-Pella. Fanfani wordt beschouwd als een der leiders van de linkervleugel van dn Christen Democratische Partij. Fanfani is vandaag zyn besprekingen begonnen. Eerst kwamen de a-iders van z'n eigen party aan de beurt en later op de dag zou de formateur de overige par lementaire fractieleiders ontvangen. astingconsulent. Hooftstr W 21. Wlnsum. cur ir T dc Jong, Groningen: P v Bruinessen, choo'ho z"verwc^,c• Bei,"nR8ra'-nt "tS. Opgeheven; H Kolk. matrijzenmaker. Den aag. Vernietigd: CV J v Driesum, groothandel 1 brandstoffen en beh venn J W F v Drie- ïm, Roosendaal. idlgd: J H F Moerman, Den Haag: Fa J ld, Den Haag, en J Bi neming IJzendyke :ke en C M D v d Hooft-IJzen- 50 pet; H J SchlUter. h/o Hotel Bas. Terneuzen. uitk 20 pet aan reld. Ede: 1 J M n beuling: Verl A H Wcermeiji Novelle. P mej straat 43, A dam. op 10/3, 9.30 omtrent def W J Hooft-

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5