Gambia (W.-Afrika), land van pinda' s en water Russen maakten een film van Broekman c.s.! Afsluiting van Hollandse IJssel goedgekeurd NIEUWE lEIDSCHE COU1 ANT 4 WOENSDAG 13 JANUARI 1954 PORTUGEZEN ZAGEN ER NIETS IN... Realiseert u zich dat Jaarlijks heerst er bijna twee maanden een ondraaglijke hitte (Van een bijzondere mederwerker) T7EEL WATERmassa's door de zon verhit water. Weinig! gastvrij bovendien. Zo was de eerste impressie, die de Portugese ont dekkingsreizigers in de tweede helft van de vijftiende eeuw kregen, toen tij de monding van de Gambia in West-Afrika bereikten. Nee, die streek maakte niet veel indruk op de Portugese zeevaarders, die op weg waren naar Kaap de Goede Hoop. Ze vestigden er zelfs geen handelsposten. Maar op de Gambia-negers maakten deze Europeanen wel een diepe indruk, want nog heden ten dage bouwen zij hun bootjes naar het model van de Portugese schepen uit de Middeleeuwen. Andere Europese naties zagen meer in dit Afrikaanse gebied. Pas in de 19de eeuw echter, kreeg dit ri- vierland definitief de belangstelling van het Westen en trad het binnen het Britse Rijk. En nu? Tegenwoordig is Gambia-een-der belangrijkste grondnotenleveranciers van de wereld. Scheepjes, als in de tijd der Portugese ontdekkingsreizigers, voeren de aardnolenoogst aan. Maar als dan alle aardnoten zijn ver scheept en de regens op komst zijn be gint de Afrikaanse aardnootboer nog snel zijn land alvast enigszins in gereedheid brengen voor de volgende oogst. Ja. ook begint hij nu reeds hier en daar een beetje rijst te verbouwen. Mangrove- bossen zijn gekapt en op sommige plaat sen gedijt de rijst wonderwel. Optimisten hopen zelfs, dat rijst op de duur een uit- voerproduct zal kunnen worden. Het is mogelijkmaar dan nog zal Gambia. dat wonderlijke, langwerpige land langs een brede zoutwater-rivier allereerst „het Aardnootland bij uitstek" blijven. Prins Philip bleef bij een incident onverstoord De hertog van Edinburgh, gemaal van de Britse Koningin Elizabeth, sprak gis teren een rede Gambia bestaat uit drie delen: I aardnoten te verbouwen. Het is min- 1. De Rivier; der omslachtig en ook goedkope: 2. De Aardnoot; om tijdelijk met vrouw en kinderen I üngton. Nieuw-Zeeland. Toen hij 3. De Mfn.rn in Gambia lc vertoeven dan thuis tel «ut» wilde stappen spronj eeni uit De riVier I - de struiken en wierp een bundel papieren bo"cn en aardno,e" ult dc e,een in de Koninklijke auto. De men weed De rivier Is de spü, w aar anes om streek naar de kust of de rivier te gearresteerd. Het bleek een onderwijzer Overdag als wij rustig ons werk doen, 's avonds als wij kalm thuis zitten of ons ergens amuseren en 's nachts als wij ons onbezorgd ter ruste begeven, zijn duizenden van onze medemensen in nood. Men moet het zich even realiseren: op dit moment zwerven duizenden door de bitterste koude, door slag regens of gloeiende hitte, voortge jaagd door het geweld van de oor log of een medogenloze terreur. Het is het Vluchteiingennoodfonds van de Verenigde Naties, onder presidium van zijn Hoge Commis saris, onze landgenoot dr G. J. van Heuven Goedhart, dat zich het lot van deze van alles verstoken stak kerds heeft aangetrokken. Thans dreigt dit prachtige werk spaak te lopen door gebrek aan geldmiddelen. Ter gelegenheid van het pas voorbije Kerstfeest heeft de Hoge Commissaris een oproep om finan ciële steun de wereld ingezonden. Wat er ook in de war moge lopen, dit werk zeker niet! Daarom wordt de .noodklok geluid om de ellende te kunnen blijven verzachten. Met de Februariramp nog vers geheugen, kunnen wij on enigszins voorstellen, wat het be tekent van huis en haard verdre ven te zijn en afhankelijk te zijn van anderen. Een kleine tip kunt Uw bijdragen storten op giro 3054 van de Amsterdamsche Bank te Den Haag onder vermel ding van „Vluchteiingennood fonds". Van de dankbaarheid der vluchtelingen kunt U verzekerd zijn. Felle brand in Deventer verwoest groot pand Werkplaats van auiobekleder in Schoonhoven prooi der vlammen Tc Deventer is een groot pand op de hock#VispoortOnder de Linden, waarin o.m. de drogisterij en verfhandel van de firma G \V. Nikkels Gzn is geves tigd vanmorgen nagenoeg geheel uitge brand. De brand is vermoedelijk ontstaan door een brandende kachel vertrek op de tweede verdieping, be woond door een onderwijzeres. De brand meester M. J. Stoffel moest zich tijdens het blussingswerk door een geslaagde sprong in een springzeil in veiligheid brengen. De zeer grote schade wordt door verzekering gedekt. In Schoonhoven brak hedenmor gen, brand uit in de werkplaats van de carosseriebekleder H. A. Brands, toen een jongen benzine in een kachel deed, waar- I in zich nog vuur var. de vorige dag be- i vond. Het pand. een personenauto en de inventaris gingen in, vlammen op. Een en I ander was slechts laag verzekerd. Recordvlucht van hefschroef- vliegtuig Een hefschroefvliegtuig t Arve SinnerudApart type" Schaatstraining van dr Carlier wordt aandachtig bestudeerd.. „Carlier is een apart type, een enfant terrible onder de trainers. Hij is een man, die zijn trainingsmethoden op wetenschappelijke beginselen heeft gebaseerd en dat is beslist noodzakelijk, nu het- hardrijden op zulk een hoog internationaal peil is gekomen en wij verwijlen in het droomland van steeds wonderbaarlijker wereldrecords. Ik stel het volste vertrouwen in zijn capaciteiten, maar wat belangrijker is, ik heb ervaren, dat de aan hem toevertrouwde jongens zich met hgrt en ziel aan de zware training, welke Carlier hen oplegt, geven, of het nu cracks als Broekman en Van der Voort zijn of nieuwelingen als Doets en De Bruin." Klaas Schenk is b\j zyn aankomst met geestdrift ingehaald. Kokkie van der Eist sukkelt wat rhet een pees en Gerard Maarse heeft last van een kniebandje bij het lopen, maar. niet bü het rijden, een euvel, dat reeds tijdens de training te Overveen voor de dag kwam en dan, o ja. ik geloof, dat de Norèn met grote indacht onze training volgen. De Rus- n hebben het vorig jaar met filmop- imen veel aandaoht aan onze rijders besteed. Wel nu, Arve Sinnerud heeft in de zomermaanden een film gemaakt van de oefeningen, die Broekman er deed en nu is die film afgemaakt met opnamen van de ochtendgymnastiek, de ijstraining en wat al niet. Hij wil die film aan de Noorse schaatsenrijdersbond ter hand draait. Zij komt uit het donkere hart- Afrika. Zij Is bijna 1200 kilome'.e: .ansporeren. e vei aring wijde vestigen op een wetenschappelijk I heeft vanochtend de vlucht Antwerpen „buitenlandse Prin. Phii j)e i te zijn. die de aandacht van de hertog dat blijkbaar ,,de wind in de boeren" werken een deel van hun 'tien I tijd in dienstman de grondbezitters 500 km van de kust strook land, die ter weerszijden stroom een breedte heeft van zesuen i -■»— --- - kilometer Gambia is zestien keer zo|en de rest gébruiken zij om voor lang a's breed Eens was de stroom de be- j eigen rekening aardnoten te verbou- langrijkste verkeersader in een veel I groter gebied. Senegambia. dat thans grotendeels onder Frans bestuur staat, j De hoofdstad van Brits-Gambla ligt op eer. landtong aan de monding, die daar bij Bathurst 'zo heet het stadje! nauw is. Maar ever, boven Batharst is de Gam bia rtids 42 km breed en bij James Island. Eflge'.ands oudste West-Afrikaanse bezitting, bijna 25 km. Wie de vlakke overlanden. door stromen en stroompjes doorsneden, beziet, realiseert zich. dat de Gambia veeleer een zee-inham is dan een rivier. De toevoer van zoet water is vooral in het droge seizoen zeer gering ln vergelijking tot die van zout water Alleen in de regentijd veroorzaakt de toevloed van zoet water in de bovenloop e*r was van 10 meter Zeeschepen varen slechts zelden verder stroomopwaarts dan het ..kade-dorp" Ku'ntaur. plm. 240 km stroomopwaarts van Bathurst. maar rog 250 km verder (this op plm.500 km afstand van de zee» is er nog een ge- tydenversctiil van twee voet. De aardnoot Ziet men af van enige voortbrengsel van geringe betekenis bijenwas», huiden en palmnoten». dan ksn men met recht zeggen, dat de aardnoot Gambia'! product is. Maar dat wordt dan ook in ko lossale hoeveelheden verbouwd' Langs de oevers van de rivier liggen een aantal .kade-dorpen" en die voeren jaarlijks plm 70 000 tor. aardnoten. (pinda's, olie nootjes apenootjes of hoe u ze wilt noe men» uit. In de periode van December tot in het voorjaar herbergen zij rijke tijdelijke bevolking, die de aard- nootoogst laadt ln de honderden zeilkot- ters die het voornaamste transportmiddel in Gambia zijn. Auto's heeft Gambia slechts een paar honderd! Die „kade- dorper." zij- echte seizoenhavens. want lr de regentijd (Mei-November) verlaten de meeste mensen die nederzettingen. Zelfs het radio-station en het postkantoor van Ku'ntaur zijn dan dicht. Tante Pos logeert dar- op de grote boten, die het verkeer op de rivier.intact houden Het water wast en wast. er. vele dorpen, di in de droge tijd goed bevolkt zijn. komen dan blank te staan. AHe wegen rijn dan onbegaanbaar en de eens droge streken zijn herschapen In achijnbaar bodemloze modderpoelen. De verbouw van aardnoten ligt geheel ln handen der bevolking. Westerse dernemingen hebben geen aardoliecul tures We! worden na de oogst de noten gekeurd door ambtenaren en op last de overheid gereinigd alvorens ze het land verlaten. Ook doen de autoriteiten hun best. tot een rationele bedrijfsvoering te komen, dus de boeren vroeg te laten zaaien en laat te laten oogsten om een product van hoge kwaliteit te verkrijgen Maar deze bemoeienis, hoe lofwaardig ook, heeft tot dusver niet aan de gestelde verwachtingen beantwoord. Ook de aard nootboer is van nature en van huis uit behoudend. De mensen Het rivierland Gambia is een wonderlijk land. Dit blykt ook hier uit, dat telken jare een kleine 12 .000 mensen uit de Franse en Por tugese gebieden komen om daar Voor de vreemdelingen gaat boven dien een grote aantrekkingskracht uit de vele koopwaren, die in het han delsseizoen in de kade-dorpen" te koop ;ijn. Zowel de inheemse als de buiten landse boeren plegen voor hun vrouwen per jaar „in het seizoen" een jurk te kopen! Trouwens, dan alleen hebben z.ij geld, want de aardnoot is vrijwel het enige product, dat geld oplevert. In de handelstijd is het zelfs een inter nationaal gedoe langs de Gambia Dan hoort men er evenveel Frans als Engels praten. Ook kooplieden van andere na- tionaliteit komen wel eens een kijkje! Over drie jaar kan. als alles naar wens ;n. Langs de kaden ontstaan dan!verloopt in de Hollandse IJsel. bij Krim- aardnootbergen, die hoger worden |Pen a-d- IJssel een stormvloedkering zijn naarmate de aanvoer uit de oeverlanden i aangebracht. De directeur-generaal van toeneemt. Van Maart af heerst er in het de Rijkswaterstaat heeft n.l. het betref- Werk van plm. f 20 millioen Brug over te bouwen sluis verbetering voor verkeer naar Krimpenerwaard Zó groeien de pinda's in het rivierland van Gambia. an de rivier door middel •eegbare schuiven: b. an de Noordwestelijke oever en c. o brugging van de rivier ten behoeve het verkeer te land. De schuiven den geleid door heftorens. die op en bewogen kunnen worden en zullen in de regel in geheven stand zijn. Wanneer - gevaar dreigt voor hoogwater zal één an de schuiven omlaag gaan. De rivier ordt dan tussen het landhoofd on de schutsluis afgesloten. De klei. die uit het ele baggerwerk. da' met de bouw gepaard gaat. vrij komt, zal worden benut voor de Schielandse Hoge Zeedijk. De bouw de sluis, die 110 meter lang en 24 meter breed wordt, kan eerst beginnen. eer de voorbereidende werkzaam heden voor de schuiven zover zijn ge vorderd. dat de getijstromen niet wor den belemmerd en er voldoende ruimte overblijft voor de scheepvaart, die ook gedurende de uitvoering van het werk doorgang moet kunnen vinden. De brug. die binnen de 80 meter lange i 12 meter hoge schuif wordt aange legd. zal worden gebouwd als een vaste brug. voor zover 't betreft de grote over spanning van de rivier Het gedeelte over de sluis wordt beweegbaar, waardoor schepen met onbeperkte hoogte de sluis kunnen passeren. Deze oeververbinding beantwoordt aan een grote behoefte, het plaatselijk veer onvoldoende is het steeds groter wordende ver keer naar de Krimpenerwaard. Begrafenis gezant V. d. Vlugt Stoffelijk overschot per Dakota naar ons land Bij de herdenkingsdienst voor de over leden Nederlandse gezant in Helsinki, de heer A J Th. van der Vlugt. die in de Finse hoofdstad wordt gehouden, zullen zoals men weet morgen de Fi president Paasikivi en zijn echtgenote tegenwoordig zijn. De Finse regering verzorgt het lucht transport van het stoffelijk overschot Helsinki naar Stockholm. Het ligt in de bedoeling, dat een Dakota van de '.ransportvliegUiiafdeling Koninklijke Luchtmacht morgenmiddag het stoffelijk overschot van Stockholm naar Nederland zal brengen. In Helsinki zijn honderden telegram men van rouwbeklag binnengekomen to.a. van Koningin Juliana en van Prini Bernhard» en vooral in Finland zelf ii het medeleven zeer groot. Zoals reeds is gemeld, zal de teraarde, bestelling Zaterdag geschieden op de be graafplaats te Tongeren bij Epe. Dit vertelde Arve Sinnerud, de gast-' heer van de Nederlandse ploeg in Noor wegen, als zijn mening over dr Tonnie Carlier, de man die onze favorieten zo'n gedegen training heeft gegeven.. Toen wij 'deze en dergelijke uitspraken «n Carlier voorlegden tijdens een on derhoud, dat wy met hem, juist in Am sterdam met de Scandinavië-express ge arriveerd, hadden, trok de man, die ge durende tien dagen met 14 hardrijders in moeilijke omstandigheden had opge trokken. de schouders op. „Laten wü," aldus Carlier. „het daar nog niet over hebben. Dat komt misschien later Stemming goed Maar wat ik belangrijker vind, is, dat de stemming onder de jongens geduren de de gespecialiseerde ijstraining voor treffelijk is geweest, ondanks de minder gunstige weersomstandigheden, door het werkschema, zoals ik dat ioren had opgesteld, niet volledig kon ;orden uitgevoerd. Toen wij aankwamer, dooide 'het, de privé-baan van de Sinne- ruds was nog niet gereed, enkele dagen hebben wij slecht weer gehad en voorts moesten er selectiewedstrijden worden gehouden, waardoor de training werd ge brokenal heb ik heel goed begrepen, dat het komend wedstrijdprogramma het noodzakelijk maakte dat er selectiewed strijden werden gehouden. Want deze wedstrijden waren door mij in het slot van de gespecialiseerde ijs- training geplaatst en niet er midden zodat de selectie tevens kon worden be schouwd als het begin van de wedstrijd training. Er ging veel tüd verloren met het rijden op en neer, twee keer op een Fjetre naar Hamar. Maar de Sinneruds hebben alles keurig georga niseerd en op een gegeven ogenblik had blijkbaar een bus gecharterd vlotter te doen verlopen. Dan stond de baan niet tot onze beschikking, maar trainden zo'n 70 tot 80 rijders in totaal, j En soms werd het publiek en niet te ver geten de kinderen ook toegelaten, zodat het niet eenvoudig was om geconcen treerd de training te laten uitvoeren Over de training zelf? Neen. daarover iwüg ik liever", aldus Carlier. „Ik mag vel aannemen, dat de leden van de tech- lische commissie van de K.N.S.B. bin nenkort bij elkaar zullen komen en dan is die -gemeenschappelijke bijeenkomst de plaats, waar mijn te Hamar opgedane ervaringen thuis horen. Nu alWinterspelen 1956 Wat ik wel kan zeggen is dit: het is mijns inziens noodzakelijk, dat de jongens drie jaar achter elkaar deze gespecialiseerde ijstraining krijgen, wil men volledig profijt er van kun- krijgen na de conditie- en droog- training. Dat betekent, dat de rijders juist op de Olympische Winterspelen van 1956 uitstékend voorbereid aan de start zullen kunnen verschijnen. Dat wil echter niefc zeggen, dat ik de volgende jaren deze maandenlange voorbereiding en deze ijstraining bij voorbaat zal doen. Dat hangt van de K.N.S.B. af, van de technische com missie en van vele andere factoren. De jongens hebben het. geloof ik te mogen zeggen, wel gewaardeerd. Ik vond het erg prettig te horen, dat zij achter mijn rug om, het initiatief had den genomen om mij een week langer in Hamar te houden. De voorzitter van de K.N.S.B., de heer Vliegen, heeft toen met het bestuur van mijn school gespro- i en daar voelde men voor verlenging t veel. hetgeen ik volkomen begreep, nt de Kerstvacantie was tenslotte om was de groep misschien wat te groot moest ik mijn werkschema wat groter opzetten dan mijn bedoeling is geweest. Ik heb het volste vertrouwen, dat de rij ders in doorsnee dit seizoen goede resul taten zullenboeken. e%renredig met het enthousiasme, waarmede zij zich aan de training hebben gegeven. Noren en Russen Allen verkeren in goede gezondheid, er is veel begrip over en weer gekomen, de samenwerking met Arve en Anna Sinnerud welk een prima gash- Is zü toch was meer dan voortreffelijk. Nieuwe bedrijven in Oss en Arnhem In het Arnhemse stadsdeel Malburgen is onlangs een nieuw bedrijf van de in de oorlog zwaar verwoeste fabriek van de N.V. Cojo, voorheen confectie-industrie H. Joosten. geopend. Het nieuwe bedrijf te Oss van de N.V. Thomassen en Drijver Blikemballagefabr. te Deventer, zal, behoudens tegenvallers, half 1954 gereed zijn. Men hoopt dan in Augustus met de productie te kunnen be ginnen. Het nevenbedrijf in Oss, dat daar geves tigd wordt, omdat in Deventer geen uit breidingsmogelijkheden zijn, zal zijn pro ductie speciaal afstemmen op de behoefte van de afnemers in het Zuiden. Het zal beginnen met een geschoolde kern van ongeveer 100 personen, die aan het be drijf in Deventer zullen worden onttrok ken. De verdere uitbreiding zal worden opgevangen uit de arbeidersbevolking van Oss. Slager betaald met twee kussen IJET GEBEURDE in een slagerij in Veendam. De slager had de bestelling voor een vrouwelijke klant klaar en toen zij om de reke ning vroeg, zei hij. waarschijnlijk onder de invloed van hapr charme: „Geef moar 'n dikke met 'n leutje." Tot grote hilariteit van de volle winkel bedacht de dame zich geen seconde. Zij vloog de slager om de hals en drukte een „dikke met 'n leutje" op de wangen van de ver bouwereerde slaper. Met de ge kochte waar en zonder een cent te betalen verliet zij de winkel, aldus De Tel. Proces om Teyler-millioenen twee weken verdaagd Foor Haarlemse rechtbank Gisteren heeft de Haarlemse recht bank een begin gemaakt met behande ling van de procedure om de Teyler- millioenen. waarover we onlangs uit voerig berichtten. Dit proces is aanhan gig gemaakt door een groep personen onder leiding van de Duitser O. W. Olt- hoff. Zij zullen trachten een deel van de erfenis ven de in 1783 overleden P. Tey- ler van der Hulst toegewezen te krijgen. Het omstreden legaat moet om en nabij de 100 millioen bedragen. De Haarleme rechtbank heeft deze raak veertien dagen aangehouden. Posities K. L. M.-vliegtuigen AMSTERDAM. 13 Jan. Thuis reis: PH-TFE (Utrecht) gezagv. Schultz Dinsdagavond op Schiphol: PH-TDP (Rotterdam) gezagv. Creel elf uur van morgen in Zurich; PH-TEP (Pontianak) gezagv. Hoekstra vannacht uit Bang kok naar Culcutta. Uitreis: PH-TDN (Vlaardingeni Donderdagmiddag een uur uit Bangkok naar Tokio: PH-TDO (Maastricht) ge zagv. Ravenhill Dinsdag uit Biak naar Sdney; PH-TES (Soerabaya) gezagv. Bergeman vannacht uit Bangkok naar Djakarta: PH-TFD (Arnhem) gezagv. Shanley zes uur vanochtend in Calcutta: PH-TET (Tilburg) gezagv. Hurdman i tien uur vanmorgen Bagdad. Ook onder de molens wordt blijkbaar opruiming gehouden. De drie op de foto, welke drie zijn gelegen in de Tweemans polder onder de gemeente Ze venhuizen, zijn met nog één, die niet zichtbaar is, verkocht voor de somma van.I gul- dei}; een kwartje per stuk dus! De koopster is de door de Pro vinciale Staten van Zuid-Hol land in het leven geroepen „Stichting tot Instandhouding van de Molenviergang van de Tweemanspolder"die ze zal restaureren. Het polderbestuur van de betrekkelijk kleine pol der was n.l. niet in staat het onderhoud en de noodzakelijke herstelwerkzaamheden aan de vier windmolens te bekostigen. Rijk en provincie hebben sa men een subsidie van f 12.000 voor de restauratie beschikbaar gesteld. Om het behoud van de molens voor detoekomst te ver zekeren, zal het Stichtingsbe stuur èèn landelijke actie voor vrijwillige bijdragen op touw zetten. Presbyterianen ;n Engeland en Schotland De Anglikaanse kerk moge dan in En geland de officiële kerk zijn, ook de „vrije kerken" nembn een belangrijke plaats in. Zo hebben de Engelse Presbyterianen (zonder Schotland) ongeveer 350 gemeen ten, op een totale bevolking van onge veer 50 millioen. Dat in vèrhouding iets meer dan hier te lande de Geref. Kerken (art. 31 K.O.). Londen en drie andere grote steden hebben de grootste Presby teriaanse gemeenten. Tot de belangrijkste problemen waar voor deze kerk staat, behoren: de vesti ging van nieuwe predikantsplaatsen in nieuwe industriecentra, en het zoeken naar nieuwe centra in de grote stedén. Eventueel zal men samenwerking zoeken met andere niet-anglikaanse kérken. In deze maand zal de Presbyteriaanse Kerk een oproep doen uitgaan tot het bijeen-' brengen van een millioen gulden, waar voor nieuwe gemeenten en kerken kun nen worden gesticht. In het leven in Schotland, neemt de Schotse Hervormde Kerk, met IV* mil lioen avondmaalgangers op een totale be volking van 6 millioen wel een zeer be langrijke plaats in. Zij heeft een uitge breid program gereed liggen voor uit breiding en stichting van nieuwe ge meenten. maar heeft slechts een deel van de nodige 10 millioen gulden voorhanden. Helaas lopen de bedragen aan giften en collecten terug, doordat de kerkelijke stand veel namen telt van mensen die zich voor de kerk niet meer interesseren. Een goede en intensieve contróle der ledenregisters blijkt dagelijks meer nood zakelijk. Tijdens de synode van de Schotse Herv. Kerk wérd omtrent een én ander onlangs mededeling gedaan. Verdronken Bakkersjongen reeds met auto de Vecht in Maandagavond is de 20-jarige bakkérs- bediende J. van Eijken te Vreeland met de auto van zijn baas de Vecht ingereden en verdronken. De jongeman, die sind.r enige tijd autorijles had, wilde de auto van zijn baas. die met diens vrouw zou uitgaan, vast voorrijden. Hierbij reed hij echter achterwaarts de rivier in De brandweer had de wagen na een half uur opgetakeld. De levensgeesten van Van E. waren'toen geweken. Diefstal van tekeningen van petroleumvergasser Wegens diefstal van tekeningen van de Cargas-petroleumvergasser uit de ma chinefabriek van de heer Koppens te So meren is tegen de voormalige bedrijfslei der van die fabriek, A. S., voor de recht bank te Den Bosch 3 maanden gevange nisstraf geëist. Uitspraak 26 Januari. Eveneens in Oostenrijk Nog een poging om ziek kind te redden Een Amerikaanse luitenant en twee korporaals zijn gisteren na een urenlange moeizame tocht over bijna onbegaanbare bergpaden in een zware sneeuwstorm met hun speciaal sneeuwvoertuig blijven steken, enige kilometers van het dorpje Hirschbichel nabij de Duits-Oostenrijkse grens, waar een Oostenrijks jongetje ernstig aan diphterltis lijdt. Zij waren op weg gegaan, om te trachten het kind over te brengen naar een ziekenhuis, gehoor gevend aan een drmgde oproep van de burgemeester van het plaatsje. Naar verluidt, zou de luitenant alsnog will trachten het huis, waar het kind ziek ligt, op sneeuwschoenen te bareikeiv

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 4