Jkiruwr geihsctft (fiourimt 41 i!2< Mij iffi Land van pinda's en water Sneeuw waarnaar eerst werd verlangd, bracht ellende en dood „Dit is de grootste ramp sinds mensenheugenis Boekhouder vergokte in één nacht f 20.000 van werkgever Rotterdams specialist had het in huis-apotheek Honoraria artsen opnieuw in behandeling WOENSDAG 13 ÏANUARI 1954 BUREAUX: Steenslraat 3? Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdel.r.g: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ6.40 per kwartaal; ƒ2.15 per maand; ƒ0.50 per week. ADVERTENTIEN: J 0,18 per millimeter. belangrijke korting). Vi«r en dertigste Jaargang No 9939 Directie: F. DIEMEH Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEH Chel-Red.: H. W. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken rStant»af Ucl| f« flbrbfeoea «®n hart ia iagfjenspoti" Honderden kwamen om.... EEN ONTZETTENDE ramp heeft Midden-Europa getroffen. Nadat de bewoners van Zwitserland en Oostenrijk wekenlang verlangend naar de eerste sneeuw hadden uitgezien, is die sneeuw gekomen. De sneeuw die nodig was om te skieën. De sneeuw die de toeristen moest trekken. De sneeuw, die ontspanning en pleizier moest brengen. Het heeft niet zo mogen zijn. Zwitserland en Oostenrijk zijn getroffen door een ramp, die zelfs hun oudste inwoners „de grootste sinds mensenheugenis" noemen. Honderden lawines, bedolven mensen en huizen. De berichten komen in een zó grote frequentie binnen, dat het onmogelijk is, juiste cijfers te publiceren met betrekking tot het aantal doden en vermisten. Vast staat evenweel, dat in de tien dagen die de winter nu duurt, zeker 200 tot 250 mensen aan de sneeuw ten offer zijn gevallen. In Oostenrijk is de noodtoestand afgekondigd. Er is allerwegen een groot tekort aan artsen en doordat de meeste wegen door lawines onbegaanbaar zijn ge worden. kan geen hulp worden geboden. En alsof al deze ellende nog niet genoeg is, wordt gemeld, dat er nog meer sneeuw in de lucht zit. maar drie anderen worden nu nog ver mist. In de berichten over de ramp worden tientallen plaatsen genoemd: Schruns in Vorarlberg. Bartholomeusberg, Masse- raith, nabij Sankt Anton, waar Koningin Juliana enige malen haar vacan'ie heefi doorgebracht, Fugenberg en andere. Intussen, het sneeuwt nog steeds in Oostenrijk, waardoor het gevaar van nieuwe lawines nog toeneemt. Op de gevaarlijkste punten worden de mensen geëvacu eerd; het vee, dat niet mee kan, wordt afgemaakt. Uit nadere berichten blijkt, dat vijf dorpjes in Vorarlberg door lawines zijn getroffen: Blons, Fontanella. Sonntag, Rachau en Sank Gerold. In Noord-Stier marken zijn verscheidene plaatsjes vol ledig geïsoleerd. Amerikaanse hefschroefvliegtuigen ne men tezamen met Zwitserse toestellen aan het reddingswerk deel. Enorme week van hevige sneeuwstorven in de Zwitserse en Oostenrijkse bergen hadden opgehoopt, gingen door de dooi aan het schuiven en stortten met steeds aan zwellend geweld naar de dalen, op hun weg alles vermorzelend wat zij tegen kwamen. Tientallen dorpen zijn geïso leerd. Huizen werden in elkaar gedrukt of zij van bordpapier waren, treinen Het lawinengevaar is volgens het Federale Lawineninstituut te Davos iets afgenomen. Men vreest,, dat het werkelijke aantal vermisten veel groter dan drie zal blijken te zijn. In de Beierse Alpen zijn sinds Zondag twee doden gevallen en op de top op de Wendeletein-berg zitten 30 gasten in hotel afgesneden van de buitenwereld. Ook in de Dolomieten raakte de sneeut door de dooi los. Maar hier waren noj geen slachtoffers gevallen. De sneeuw drijft in Bourgondië (Frank rijk) de wolven uit hun schuilplaatsen. In het Berner Oberland, ten Zuidwesten in Zweissimmen, zijn twee boerderijen weggevaagd, maar wonder boven wonder werd alleen de boer ernstig gewond. De boerin en haar drie kinderen bleven ge spaard. Het is dit gebied, het Berner Oberland, dat het zwaarst is getroffen. Maar ook verder in het Westen, in het gebied waar de Gruyère-kaas wordt ge maakt, zijn vele berghutten en huizen door de sneeuw weggevaagd. De Zwitserse Federale Spoorwegen hebben intussen bekendgemaakt, da! het verkeer op het gehele net weer normaal >ortgang vindt. Geen ski-wedstrijden? Volgens Oostenrijkse deskundigen be staat er kans, dat de internationale ski- wedstrijden, welke half Januari in de streek van Montafon gehouden zouden worden, afgelast zullen moeten worden in verband met het gevaar voor lawines Vorarlberg. Ook elders sneeuwval Zwitserland Ruim 200 deskundigen onderzoeken „Cornets" Meer dan 200 luchtvaartdeskundigen zijn begonnen met een inspectie van de zeven ..Cornet" straalpassagiersvliegtui- gen om enig spoor te vinden van de ramp van afgelopen Zondag, waarbij een Cornet voor de Italiaanse kust neerstortte, het geen 35 mensen het leven kostte. Dit onderzoek zal dag en nacht voort zet worden en waarschijnlijk een week of nog langer duren. Aan de drie „Cornets" die in Londen zijn, was bij het vallen van de avond nog geen defect geconstateerd. De andere vier zullen overzee naar Londen gevlo gen worden voor onderzoek. Volgens berichten van El-ba ligt het wrak van de verongelukte „Cornet" op en diepte van 775 meter. Inspectie Comet- motor In Rotterdamse speelholen Een paar uur later zat hij weer achter zijn bureau alsof er niets gebeurd was Uit Zweden wordt - gemeld. Soldaten en burger-vrijwilligers i terdam aangehouden, die k8ns heeft ge- vijf duizend gulden armer geworden. De zijn begonnen met sueeuwruimen. In een zien in één nacht in twee Rotterdamse andere spelers hebben blijkbaar mede buitenwijk van Stockholm moest men op speelholen een bedrag van ruim 23 000 j lijden gehad met de man. want hij kreeg bepaalde plaatsen met ladders over de te vergokken. Hiervan behoorde 20.000 2500 terug. Hij wilde echter verder ontstane sneeuwmuren klimmen. In som-1 toe aan zijn werkgever, een handels-J spelen, doch men dirigeerde hem naar mig estreken worden hefschroefvlieg-1 maatschappij te Rotterdam. een ander adres, ergens in de Bergpol- tuigen gebruikt bij de rulmingswerkzaam-Dit bedrag was per giro binnengeko-der. Weer zat het geluk hem daar niet heden. I men en in plaats van het op de bank j mee en spoedig had hij een bedrag van In Noord-Zweden ging de sneeuwval te storten, zoals hem was opgedragen, i 12.500 aan de speeltafel verloren. Hlei [gepaard met een krachtige storm, die [stak de boekhouder het in zijn zak. Vo-j gaf men hem tien procent terug en toen In Zwitserland zijn de afgejopen twee zelfs bomen ontwortelde. Naar schatting rlge week miste de directie het geld en j waagde hij zich aan een spelletje bac- dagen achttien mensen om 't leven ge-'is in de omgeving van Uppland twee mil- de recherche werd er in gekend. Hetcarat en des ochtends om half zeven komen en nog drie personen worden ver-'lioen kubieke meter aan bomen ontwor- onderzoek heeft nu uitgewezen, dat de was de man platzak. Hij deed alsof mist. Hele families zijn levend begraven.' teld. Vele electriclteits-, telegraaf- en boekhouder met het geld des avonds j niets gebeurd was en ging een paar uur veestapels omgekomen en verbindingen verbroken. De Zwitserse radio deelde in Inplaats van St Bernhards helpen thans speciaal af gerichte Duitse- herdershonden in Zwitserland mee bij het redden van slacht offers, die onder lawines bedol ven zijn. De honden hebben een buitengewoon scherpe reuk. Zij kunnen mensen, die onder eeh sneeuwlaag van zeven meter be- graven zijn, nog vinden. In de af gelopen dagen hebben deze hon den ministens zes personen ge red, onder wie een verpleegster en drie kinderen, die te Schwyz door een lawine waren bedolven. werden uit de rails geworpen en tien tallen mensen werden levend begraven. Duizenden toeristen zijn gestrand in de skicentra. Alle reddingsbrigades zijn g< mobiliseerd en alle skiërs zijn gewaai schuwd, zich niet buiten de berghutten te begeven. Oostenrijk In Oostenrijk werd de bekende toeris tenprovincie Vorarlberg het zwaarst ge teisterd. Een snel rijzend meer van ijs- water. dat zich vormt uit het riviertje de Lutz. dat door een lawine is afgedamd, dreigde gisteravond grote delen van W.- Oostenrijk onder water te zetten. Vorarl berg is afgesneden van de rest van he Het kunstmatige meer ontstond Maan dag toen twee lawines op Blons neer kwamen en 50 mensen in hun huizen of op straat bedolven. Reddingsbrigades pro beerden gisteravond de sneeuwdam een brug met explosieven op te blazen om het water zijn vrije loop te hergeven. Radio-Vorarlberg zond om het half uur dringende oproepen uit aan „alle beschik bare mannen" om zich naar Blons te spoeden. Alle woningen langs de riviei zijn ontruimd en waarschuwingen vooi overstromingen zijn uitgegeven tot Feld- kirch bij de Zwitserse grens. Blons ligt even ten Noorden van Bludenz. Een andere lawine vaagde, zoals ge meld, het station van Dalaas halverwege de Arlbergpas weg en nam een sneltrein naar Wenen mee. De locomotief, vier rijtuigen en een bagagewagon, verdwenen in de diepte. In de wachtkamer van het station werden zes reizigers en in aan grenzende huizen vijf mensen bedolven. De stationschef, twee personen in het station en alle reizigers, die in de snel trein sliepen, werden levend opgegraven, behalve één Oostenrijker, die reeds over leden was. Uit de wachtkamer werden vijf lichamen geborgen. Klopsignalen, die men eerder op de dag uit de - wacht kamer had gehoord, hielden gisteravond op. De Oostenrijkse autoriteiten hebben het Amerikaanse leger in Salzburg ver zocht, een helicopter beschikbaar te stel len om reddingsbrigades over te brengen naar Blons, dat slechts bereikbaar is door een nauwe vallei, waar aan beide zijden duizenden tonnen sneeuw naar beneden dreigen te vallen. Maandagavond kwam een lawine neer tussen Bartholomeusberg en Schruns in Vorarlberg. Dit werd eerst thans bekend. Verscheidene huizen aan de rand van beide steden werden bedolven. Vijf ge wonden en 15 doden werden opgegraven, het volk muziek uit inplaats van luchtige pro gramma's. itersportcentra Davos en Arosa de buitenwereld afgesneden. De wegen zijn onbegaanbaar en of de spoor lijn nog ie gebruiken is, weet men nog niet. Dicht bij Goeschenen is de spoorlijn door de beroemde St. Gotthard-tunnel tijdelijk geblokkeerd geweest. Op het ogenblik is één baan weer te gebruiken. Bij Montbovon stortte een lawine zich) 3 een trein en werden enkele reizigers gewond. Te Claris is een electrische loco motief door een enorme sneeuwmassa in de afgrond geslingerd. Een derde spoor wegongeluk: Bij Olten zijn de laatste vier ■ijtuigen van de Bazel-Interlaken-express ontspoord, doch persoonlijke ongelukken zich hier niet voor. Troepentrein bleef in de sneeuw steken En kwam niet in Hoek van Holland aan De Erltse troepentrein van Villach, in Britse zone van Oostenrijk, naar Hoek van Holland is Dinsdag ten Zuiden var Lend in de provincie Salzburg in de sneeuw blijven steken. Amerikaanse sol daten zijn er, ondanks een verblindende sneeuwstorm, in geslaagd de trein uit te graven. De trein, die Dinsdagavond om 17.36 uur ln Roermond en om 20.18 in Hoek van Hollan dhad moeten aankomen, is nu vanochtend omstreeks neg enuur in Roer mond aangekomen. telefoonverbindingen werden verbroken, naar een speelclub in het centrum van j later weer achter zijp bureau zitten. Volgens de laatste berichten uit de Ver. j de stad was gegaan en toen de klok mla- Begonnen met twintig miile had hl) Staten zijn daar als gevolg van hevige j dernacht sloeg, had hij aan de roulette- j toen, met de teruggekregen gelden r schatting 60 r [tafel vijf mille verloren. Er werd door-gerekend, ƒ23.750 vergokt, gespeeld en na een uurtje was het geluk Het ls de recherche gelukt bij _de_j d espeiers De Berlijnse conferentie West-Duitsland hand haaft standpunt De Westduitse regering zal een uit 20 personen -bestaande delegatie onder lei ding van Herbert Blankenhorn Berlijn zenden om desgewenst de Weste lijke mogendheden op de komende ferentie van de Grote Vier van advies te dienen. Het Westduitse kabinet heeft Dinsdag besloten bij de Westduitse eisen voor verenigd Duitsland te blijven, "zo heeft de regeringswoordvoerder mede gedeeld. Dit standpunt behelst de volgende punten: 1. vrije verkiezingen in geheel Dyitsland. gevolgd door 2. de vorming vah een grondwetgevende nationale ver gadering en een 3. regering voor geheel Duitsland met vrijheid van handelen; 4. ';s onderhandelingen over een vre desvoorstel met deze regering. De drie Westelijke regeringen hebben Oostenrijk meegedeeld, dat zij alle po gingen zullen aanwenden om op de vier- mogendhedenconferentie de kwestie van staatsverdrag met Oostenrijk als een af zonderlijke zaak ter sprake te brengen. Nieuwe Britse ambassa deur in Perzië De Britse regering zal Perzië agrement vragen voor de benoeming van haar te genwoordige ambassadeur in Zweden. R. B. Stevens, tot ambasadeur in Tehc- Stevens <47 jaar) werkte te voren in Buenos Aires. New York, Antwerpen en Denver. Hij is dus nooit in het Nabije of Midden Oosten werkzsam geweest, zodat de Perzische regering uit dien hoofde geen bezwaar tegen zijn benoe ming kan maken. De gepensionneerde Amerikaanse admi raal Willim Blandy, die de leiding had de eerste atoombomproef tegen oor-i logsschepen, in 1946 op Bikini, is Dinsdag New York op 63-jarige leeftijd over leden. 1 Nog 'n boekhouder die 20 mille verduisterde Twaalf maanden geëist voor A'damse rechtbank Voor de Amsterdamse rechtbank werd gistermorgen 12 maanden gevangenisstraf m.a.. waarvan 2 mnd voorw. en onder toezlchtstelling van het medisch consul tatiebureau voor alcoholisme geëist tegen de 30-jarige boekhouder W. A. van R. uit Amsterdam, die bij de steenfabriek De Bommelerwaard ln Kerkdrlel 20.000 heeft verduisterd. Het geld ging op spel, drank en vrouwen. Uitspraak 26 Januari a.s. Staking in Vlaardingen vannacht begonnen Hoofdbestuur van Unie-industrie 6taat er niet achter In het bedrijf van de Eerste Neder landse Coöperatieve Kunstmestfabriek Vlaardingen is vannacht om één uur ten gevolge van een staking geheel stilgelegd. Ook in de zwavelzuurfabriek van déze in dustrie wordt, in tegenstelling tot vorige week, niet meer gewerkt. Dit is het meest vitale deel van de gehele kunstmest fabriek. Op een vergadering in Rotterdam van het personeel dezer fabriek en van de N.V. Superfosfaatfabriek Albatros te Per nis en Kralingseveer had het hoofdbe stuur van de Unie-Industrie (gevormd door de bona-fide vakbonden) gisteravond verklaard niet achter de staking te zul len staan. Het geschil gaat over het be drag der loonderving tengevolge van een kortere werktijd. Vissersvaartuigen van Elba in de Tyrrheense Zee speurden onmiddellijk na de ramp met de Cornet" de zee af, op zoek naar overlevenden. Ir, plaats van ge redden, brachten zij echter slechts doden en wrakstukken aan land. Koffie en thee weer duurder Resp. met 1214 ct. per 250 gr. en 6-8 c. p. 100 gr. Thee wordt per pakje van 100 gram tot 8 cent duurder, koffie per pakje 3Ti 250 gram 12 tot 14 cenf. Deze tweede prijsverhoging in korte id werd in vakkringen noodzakelijk ge oordecld in verDand meit de zeer rterk gestegen prijzen voor beide artikelen op Le wereldmarkt. Weer een inval in een Amsterdams speelhol Voor het eerst sedert maanden heeft de politie weer een inval gedaan in een woning, waar een aantal Amsterdammers zich onledig hield met de beoefening "an het hazardspel. De inval geschiedde in een woning aan de Churchilllaan te Amsterdam. De politie trof daar een tiental personen aan. gezeten rond de roulettetafel. Van de tien aangehouden personen werd de 37-jarige grossier G. S. uit Amsterdam die als bankhouder fungeerde in be waring gesteld. De anderen zijn na ver hoor heengezonden. De roulette alsmede bedrag van ƒ400 zfjn in beslag gc- Twee leden van de speciale com missie van onderzoek, die de oor zaak van de ramp met de Engelse „Cornet" bij Elba pogen vast te stellen, ziet men hier bezig met het nauwkeurig bekijken van een zwaar gehavende straalmotor. In Engeland worden de motoren der „Cornets" aan een controle on derworpen. De toestellen mogen niet meer opstijgen vóór alles in orde is bevonden. Anti-hemophilia-globuline Beroep op Amerika was voor Kinderkliniek te Innsbrück volmaakt onnodig T"\EZE WEEK publiceerden wij uitvoe- rige berichten over het Oostenrijkse jongetje, dat met behulp van een Ameri kaans geneesmiddel op het laatste ogen blik het leven werd gered. Tot tweemaal toe moest hiervoor een vliegtuig uit Ame rika komen en voorts werden nog eer helicopter en tenslotte een auto ingescha keld om het belangrijke medicament te bestemder plaatse te brengen. Een bekend Rotterdams specialist.vooi hartziekten deelt ons thans mee. dat "anti- hemophilia-globuline. het bloedstollings- middel waar het hier om ging. juist ook in zgn huis-apotheek aanwezig was. Maar bovendien weet iedere arts in Nederland, dat hetzelfde middel te bestellen is bij het centraal laboratorium van het Bin nengasthuis te Amsterdam. Genoemde specialist deelde ons voorts mede, dat prof. Van Creveld een aantal jaren geleden over het anti-hemophilia- globuline reeds enige artikelen heeft ge schreven. De Amerika-cultus waaraan Minister Suurholl wacht op nadere gegevens Twee beelden uit de door lawines getroffen gebieden. Een trein werd bij Oberried in Zwitserland door de sneeuw bedolven. Na urenlang ingespannen werken, wist een reddingsploeg de inzittenden te be vrijden. Op de onderste foto ziet men vrijwilligers bezig met het sneeuwruimen op de beroemde Axenstrasse langs het meer van Luzern. De weg was door een lawine getroffen, en daardoor werd de verbin ding SisikonFlenten verbroken. Ook hier wordt naar slachtoffers gezocht. Onder voorzitterschap van mr B. A. m Schaik, president-directeur van het Gemeenschappelijk Administratiekantoor te Amsterdam, zullen deskundigen van huisartsen en ziekenfondsen tezamen met de minister van Sociale Zaken bij eenkomen om de beschikbare gegevens inzake de honorering van de huisartsen door de ziekenfondsen op zo kort moge lijke termijn aan elkaar te toetsen. Ze zullen rapport uitbrengen aan de lande lijke huisartsenvereniging en de landi lijke ziekenfondsorganisaties, opdat deze zich, eveneens op korte termijn, nader over de situatie kunnen beraden. Dit ls gisteren overeengekomen op de audiëntie welke minister J. G. Suurhoff verleende aan de vertegenwoordigers van de lande lijke huisartsenvereniging en de lande lijke ziekenfondsorganisaties. Een dergelijk overleg stond de ter reeds voor ogen toen hij de Kroon oordrocg de voorlopige overeenkomst ussen de huisartsen cn de ziekenfondsen oor 3 maanden te schorsen. De partijen zouden dan in de gelegenheid zijn hem nadere gegevens voor te leggen. In de kringen van de huisartsen heeft nen goede verwachting, dat tenslotte het dvies van de deskundigen van huis artsen en ziekenfondsen, dat tot de th^ns zwaarder zal wegen dan de conclusiel van de adviseurs van de minister. Dez< laats ten toch hebben zich slechts zeei kort in deze materie kunnen inwijden, terwijl de deskundigen van hulsartsen en ziekenfondsen reeds meer dan e jaar deze zaak ln studie hadden. Zuidkoreaans protest legen terugtrekking Am. troepen De Zuldkorcaanse nationale vergade ring heeft met algemene stemmen resolutie aangenomen, die verklaart, dat de voorgenomen terugtrekking van twee Amerikaanse divisies uit Korea de oom- munisten de kans zal geven Korea nog maals aan te vallen en uiteindelijk de collectieve veiligheid van de gehele wereld te verzwakken. Meer spoed met de Velser tunnel Bij de bouw van de Velser tunnel zal opnieuw een ploegenstelsel worden in gevoerd. Waarschijnlijk zal de tunnel reeds midden 1957 gereed zlln. Aldus werd gisteren medegedeeld in de staten- men ook nu weer ten offer is gevallen, is dus geheel overbodig geweest. Men had ook dichter bij huis terecht gekund in Europa en zelfs in Nederland. Bovendien is het in medische kringen bekend, dat Sandos te Bazel een middel levert, het zogenaamde trombine. dat. wanneer het met een wat op een wond wordt gebracht, na vijftien séconden bloedstolling veroorzaakt. Gelukkig is het leven van het kind toch gered, al is het dan langs een grote omweg gegaan. Maar men krijgt zo geen bijzonder ver heven indruk van de medische kennis in de kinderklinick te Innsbrück. Inmiddels maakt de jongen, waarover het hier gaat. Gottfried Eder. het goed. Hij zal nog enige weken in 'het zieken huis moeten blijven. De eerste injectie had reeds tot Revolg. dat het bloeden op hield. De nacht daarop bracht de Tlroler jongen zeer rustig door on gisteren was teer opgewekt en praatte en lachte de verpleegsters. HET WEER IN EUROPA Wecrrapportcn van hedenmorgen 7 uur: Helsinki Oslo Stockholm Kopenh. geh. bew. motregen geh. bew. geh.bew. WZW 6 windstil ZW 4 ZW 7 -0 3 -4 0.1 -2 0 3 0 Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn zw. bew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. zzw 9 zzw z 7 zw 4 windstil nw e wzw 3 5 0 4 0 6 0 5 0.1 1 0 4 0 Mtlnchen Zürich Genèvc Locarno geh. bew. nevel geh. bew. zzw 5 wzw 2 windstil windstil 2 0 1 0.1 0 0 0 0 -2 0 Innsbruck Rome regen zw] bew. w 6 wzw 5 OZO 5 3 4 8 0 geschorste overeenkomst had geleid, vergadering van Noord-Holland. Regen en wind Het K. N. M. I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt regen, later wisselende bewolking met enkele buien. Krachtige en voornamelijk de kust tijdelijk harde wind ruimend van Zuid naar Zuid-West of West. Weinig veran dering in temperatuur. (Opgemaakt hedenmorgen te 10 uur). Zon en Maan Donderdag: Zon van 8.43 tot 16.56 uur; maan van 1222 tot 4.27 uur. Op 19 R

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1